Grap met etalagepop ontaardde in ernstige mishandeling Haven berichten Stereofonisch luisterspel op 26 januari over beide zenders Rijbewijs ingetrokken wegens doorrijden na een aanrijding Competitie bij damclub Sportief LANGS SLUIZEN EN HAVENS Aagtekerk" is heel goede naam VERLICHTING Perée Textiel - Woninginrichting HAARLEMSE POLITIERECHTER Diepdrukker veroordeeld tot vier weken celstraf 6 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Zware vrachtauto rijdt woonkamer binnen Wasmachines Centrifuge? LOENDERSLOOT W. Alton Jones nu in Puerto Rico Wim de Jong leidt in nationaal damtoernooi Huis-aan-huiscollecte KOUSENREPARATIE BRANDWIJK DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG voor onze bekende krankzinnig lage couponprijzen Strijd tegen onkruid WOENSDAG 20 JANUARI 1960 Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 DE AAGTEKERK is een vrachtstoom- ;chip van het C-3 type en is eigendom 'an de Vereenigde Nederlandsche scheepvaart Maatschappij. Op de foto •.iet ii dit in 1944 te Richmond gebouwde chip, in lading te Amsterdam. De naam Aagtekerk" heeft geschiedenis gemaakt n de Nederlandse koopvaardij. Het weede schip onder die naam werd door J. M. de Koningin bij dagorder onder- cheiden. De eerste Aagtekerk heette aanvanke lijk Malvolio en werd na jaren trouwe dienst, in 1931 door de V.N.S. voor de sloop naar Japan verkocht. Een paar jaar latei- kreeg de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam de opdracht voor de bouw van een motorvracht- en passagiersschip, aan welk schip vele tijd schriftartikelen zijn gewijd. Op de 23ste januari 1934 was de officiële proef vaart van deze nieuwe Aagtekerk en reeds dadelijk viel de Maier-vorm op. Deze vorm mocht, wat voortstuwing betreft, voordelen bieden, het uiterlijk van het schip werd er niet bijzonder fraai door. Niettemin was het een prachtige aanwinst voor onze voor oorlogse koopvaardijvloot. Na de overdracht heeft het schip een aantal jaren ongestoord aan de vracht vaart deelgenomen. Na 1940 begon het er echter donker uit te zien, de Aagtekerk heeft het heetste van de strijd ter zee meegemaakt. Het was in januari 1942, toen een groot geallieerd konvooi zich van Engeland op weg bevond naar het voor malige Nederlands-Indië. Toen het kon vooi de Golf van Biscaie was gepasseerd en langzaam zuidwaarts zigzagde, werd het juist vóór de Aagtekerk varende Brit se passagiersschip Llangibby Castle mid scheeps door een torpedo getroffen. De onderzeeboot die de torpedo had afge vuurd verscheen echter onmiddellijk aan de oppervlakte. De gezagvoerder van de Aagtekerk, kapitein Romiin. deed onmid dellijk de machine-telegraaf op ..volle kracht vooruit" zetten. Voordat de onder- zeebooibemanning goed en wel besefte wat er ging gebeuren, ramde de Maier-steven van de Aagtekerk de onderzeeboot juist achter het brugcomplex; het achterschip verdween meteen in de golven en kort daarna verhuisde de rest van de onder zeeër naar de bodem van de zee. De Aagte kerk kreeg toen opdracht van de comman dant van het konvooi het beschadigde Britse motorschip Llanggibbv Castle naar de Azoren te begeleiden. Hoewel beide schenen verscheidene malen werden aan gevallen. bereikten zij toch de plaats van bestemming. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend Installateur PEN. Grote materiële schade was er dinsdag middag door een aanrijding tussen twee vrachtauto's op de hoek van de Laan van Kanaan en het Kuenenplein te Beverwijk en het mag een wonder heten, dat op dit drukke kruispunt toen geen slachtoffers zijn gevallen. Om even voor een uur reed een kolen vrachtauto van de firma Van Doorn en bestuurd door de chauffeur L. K. uit de Laan van Kanaan en uit de Grebbestraat kwam tegelijkertijd een zestonsvrachtauto van het expeditiebedrijf der Gebroeders Los, bestuurd door v. d. W. De kolen vrachtauto botste met een harde slag te gen de zware expeditie-auto en werd van voren totaal ineengedrukt. De auto van de Gebr. Los zwenkte het trottoir op en reed met een harde slag de woonkamer van het perceel Kuenenplein 6 in. Hier woont de fa milie Zijlstra, die juist in het achterste deel van het huis aan de koffie zat. De ravage was enorm: de voorpui werd uit het woonhuis gedrukt, terwijl ongeveer al les in de voorkamer sneuvelde. De chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Nog maar kort voor de autobotsing had een der omwonenden een tweetal kinde ren die op de plaats des onheils speelden naar binnen geroepen. De kolenvrachtauto werd later door een kraanwegen weggesleept. Het woonhuis is voorlopig gerepareerd; het wordt met balken gestut, de voorkant is dichtgetimmerd. „SCHEYWIJCK" VERLOOR VAN „HET NOORDEN" De Beverwijkse biljartvereniging „Schey- wijclï" heeft haar nederlaagtoernooi voort gezet met een wedstrijd tegen „Het Noor den" uit Haarlem. De uitslag was 12-4 in het voordeel van laatstgenoemde vereni ging. PERSONALIA De heer P. Welboren te Heemskerk, werkzaam bij Westzanen's Koninklijke Fa brieken in Worrnerveer, herdenkt vandaag het feit dat hij vijfentwintig jaar in dienst van deze firma is. Nog geen half jaar later werd de Aagte kerk evenwel zelf bestookt, toen het schip zich in de Middellandse Zee bevond. Dertig duikbommenwerpers openden plotseling een genadeloos bombardement op de Hol lander. Er brak brand aan boord uit en aan blussing viel niet te denken. De brand breidde zich snel uit en in verband met de in de achterruimen gestuwde 1100 ton petroleum en vliegtuigbenzine was de toe stand weldra zeer zorgelijk. De gezag voerder gaf bevel het schip onmiddellijk te verlaten. Op vijf opvarenden na werd de gehele bemanning door een in de buurt zijnde Engelse destroyer opgepikt. Zo ging deze, in 1934 gebouwde Aagte kerk op 14 juni 1942 eervol ten onder: één van de vele schepen die hun plicht, deden voor de geallieerde zaak tot het bittere einde. Arie van der Veer Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Anna Elisabeth van London, laden Hoog ovens; Mayfleet, Portland, kalksteen voor Hoogovens; Plato, La Pallice; Theani, Dieppe; Peregrine, London; Macutao, Stettin; Pacific, Bas Indre, coils voor Hoogovens. (21.00 uur loodsdienst gestaakt voor kleine schepen). Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Silon van Köping, erts voor Hoogovens; Juno, Kotka; Spes, Stettin, ongebluste kalk voor IJmuiden; Mabella, Antwerpen; Dione, Gefle, erts voor Hoogovens. (03.25 uur loodsdienst voor alle schepen gestaakt) Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Marjorian naar Perzische Golf; Flevo land, Harlingen; Conzelo, Brest; Foxfield, Rotterdam; Loosdrecht, Rotterdam; Neer- landia, London, walsmateriaal van Hoog ovens; Rubv, Portmouth, kunstmest van IJmuiden; Kaap Falga, Rotterdam; Cor- nelis, Rotterdam, bijlegger IJmuiden; Beppie, IJstad; Peperkust, Bordeaux; Ciudad de Neiva, Atnwerpen; Rigel, Rot terdam; Jagersfontein, Bremen; Nord- holm, Liverpool: Beninkust, Freetown; Anita Thyssen, Kirkeness. AVoensdag vertrokken uit IJmuiden: Carebeka naar Frediricia; Reine Astrid, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). De sleepbolen „Zwarte Zee" en „Ba- rentszee" van L. Smit en Co bevinden zich nu met de reuzentanker W. Alton Jones te Puerto Rico. De W. Alton .Tones werd woensdag 23 december, toen het schip stuurloos rond dreef in de Zuidatlantische Oceaan, vast gemaakt door de sleenboot Zwarte Zee. Zondag maakte de Hudson vast. Samen gingen de sleepboten met de reuzentanker, die 76.000 ton meet en zijn eerste reis van de Arabische Golf naar de oostkust van de Verenigde Staten maakte met 64.000 ton ruwe olie, op weg naar Newport News. De Hudson verliet later het transport en werd vervangen door de Barentszee. In het afgelopen weekeinde is te Utrecht de jaarlijkse strijd om het kampioenschap van Nederland aangevangen. De Haarlem se dammer Wim de Jong ('t Oosten) startte bijzonder goed. Hij won van de Noord hollandse kampioen Piet van Heerde en van C. Vos. Freek Gordijn won van de sterke Van der Sluis en hij speelde remise tegen Bom. De kanspaarden ir. G. van Dijk en Bom kwamen niet verder dan twee remisepartijen. Na twee ronden is de stand: De Jong 4, Gordijn en Huisman 3. Van Heerde, Bom, Van Dijk, Okrogelnik, W. Roozenburg, Meyer, Eddink, Bastemeyer, Vos, allen 2, Bergsma, Van der Sluis, Silfhout, De Vries, allen 1 punt. Vrijdagavond: Van der SluisHuisman; Van HeerdeEddink; VosVan Dijk. Zaterdagmiddag: BergsmaDe Vries; De JongBastemeuyer; SilfhoutVos; ir. Van Dijk—Van Heerde; Eddink—Okrogelnik; Gordijn—Meyer; Roozenburg—Van der Sluis; HuismanBom. Zondagmorgen: De VriesBom; Meyer— Roozenburg; OkrogelnikGordijn; Baste meyerSilfhout; BergsmaDe Jong. De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis zal op vrijdag 22 en za terdag 23 januari aanstaande in Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk een huis aan huis-collecte houden. De opbrengst is be stemd voor het rampenfonds Amsterdam- Noord. Advertentie SNEL en VAKKUNDIG KENNEMERLAAN 155 Advertentie c©y po Het betreft hier een groo* aantal coupons flanel - katoen - zomer- en winterstoffen - gordijnstof - vitrage - tapijt - balatum - linoleum enz. MARKTPLEIN 29 - TELEFOON 7541 ALS EXTRA ATTRACTIE: 2 paar nylons voor3.2S Nylon onderjurken in teenagermaten 3.9S Een beperkte partij moderne t-persoons wollen dekens 8.95 Een als vrouw geklede pop die op een avond in oktober bij een 64-jarige Haar lemmer aan het raam bungelde, was in direct de oorzaak van een ernstige mis handeling. Met twee vrienden had een 23- jarige Haarlemse diepdrukker het plan gemaakt de pop aan de woning van de Haarlemmer op te hangen. Deze haalde de pop binnen en toen het drietal haar en kele dagen later kwam terugvragen en de Haarlemmer aan het verzoek niet vol deed gaf de diepdrukker de man een pak slaag. De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, veroordeelde de diepdruk ker maandag tot zes weken gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toewijzing van een civiele vordering wegens geneeskundige behandeling en het vervangen van kle ding. De officier van Justitie, mr. H. La gerwaard, had zes weken gevangenisstraf geëist. Op de vraag van de politierechter of de diepdrukker en zijn vrienden een kom- plot hadden gesmeed om de Haarlemmer uit zijn woning te krijgen, antwoordde ver dachte ontkennend Het slachtoffer zei als getuige niet te weten waarom die pop aan zijn raam is gehangen, maar de raads man van de diepdrukker merkte op dat de man in correspondentie de veronder stelling heeft geuit dat het hier om een wraakoefening ging. Het slachtoffer liet de politierechter re keningen zien voor ortopedische, oogheel kundige en tandheelkundige behandeling en hij toonde een gescheurd overhemd en een stropdas met talrijke bloedvlekken. De officier van Justitip kwalificeerde het gedrag van de diepdrukker als aller- misselijkst en laf. De raadsman, mr. B. W. Stomps, zei dat het ophangen van de pop aan het raam van de Haarlemmer als grap bedoeld was en dat zijn cliënt zo dom is geweest de pop terug te vragen Hij be pleitte het opleggen van een geldboete eventueel met een voorwaardelijke ge vangenisstraf Mr. Ferwerda veroordeel de verdachte tot genoemde straf en toe wijzing van de civiele vordering van het slachtoffer voor ongeveer veertig gulden Op 23 november was een 27-jarigp Haar lemse timmerman die enige dagen tevo ren een hand had gekneusd op weg naar zijn dokter. Over die tocht vertelde hij de politierechter dat tot twee keer iemand tegen hem was opgelopen. Toen dit de der de keer gebeurde ben ik gaan ..kleunen" zei hij Twee getuigen vertelden het ech ter anders. Een 18-jarige etaleur ver klaarde dat verdachte eerst opzettelijk te gen enkele dames opliep en vervolgens te gen de etaleur zelf Toen deze niet rea geerde gaf verdachte hem een schop. Een 21-jarige kantinejuffrouw "erklaarde eveneens dat de timmerman opzettelijk te gen haar opbotste. „Je kunt nog een schop krijgen ook." zou verdachte daar na nog hebben gezegd. „Ik was door het dolle heen,' zei de timmerman nr voor de rechter en hij zei dat hij spijt had van zijn gedrag. De nffirjpr "an Just'tie veronderstelde dat verdacht" maar tegen mensen oplier om ziin piin af tp reageren en hij eiste een maand gevangenisstraf Verdachte merkte op da' hi- door dit voon'al zijn betrekking heeft verloren Hii had juist weer een nieuwe baan an die zou hij ze ker' verliezen als hij gevangcnisstrai kreeg. De politierechter legde hem f 75 of 25 dagen hechtenis onvoorwaardelijk en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk met drie iaar proeftijd op. Abonnementsgeld verduisterd Vier maanden gevangenisstraf, waar van twee onvoorwaardelijk me' aftrek en twee voorwaardelijk mei drie jaar proef tijd en toezioh' van de orótestants-ehriste- lijke reclassering was de straf voor een 28-jarige brood- en krantenbezorger uit Hoofddorp die in 1958 abonnementsgeld dat hii voor twee verschillende dagbladen incasseerde niet afdroeg Het zich toe eigenen van 246.38 van de ene krant en f 122.70 van de andere was verdachte ten laste gelegd, maar hij zei ter zitting dat hij in totaal nog omstreeks tweeduizend gulden terug moet betalen. De officier van Justitie merkte op dat verdachte nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf liep. De Hoofddor per had veel voor zichzelf nodig onder meer voor het spelen met gokautomaten, zei mr. Lagerwaard die zes maanden ge vangenisstraf eiste, waarvan twee on voorwaardelijk met aftrek en vier voor waardelijk met drie jaar proeftijd en toe zicht van de reclassering De raadsman mr. M. L. Swaab. zei dat zijn cliënt slecht met geld kan omgaan en bepleitte clementie. EEN STEREOFONISCH LUISTERSPEL, „Even Schuilen" za] door de KRO en de AVRO op 26 januari (aanvang 22.40 uur) over beide zenders worden uitgezonden Tijdens een persconferentie in Hilversum heeft de beer Léon Povel, regisseur van bovengenoemd luisterspel, de artistieke aspecten geschetst die zich bij de voor bereiding van dit luisterspel voordeden. De acteurs Jan Borkus, Louis de Bree. Frans Somers, Dries Krijn en de actrice Eva Janssen hebben vaak een gewoonte van jaren moeten overwinnen. Waar bij een „normaal" hoorspel de ene speler moet wachten totdat de andere uitgesproken is, kan men bij een stereofonisch luisterspel rustig door elkaar heen praten. De luisteraar zal zonder moeite de gesprekken uit elkaar kunnen houden. De luisterspelmedewerkers moeten echter wel steeds met het gezicht naar de microfoon toegekeerd blijven praten. Wil men van links naar rechts lopen, dan moet dit geschieden in een halve cirkel, waarbij de speler ook weer met het gezicht naar de microfoon gekeerd moet blijven. Indien een speler niet aan het woord is moet hij van zijn aanwezigheid doorlo pend blijk geven door bijvoorbeeld eens te kuchen, of te gaan verzitten. De luiste raar is anders geneigd deze man te „ver geten", zozeer als hij in beslag genomen wordt door wat er zich verder afspeelt. Het is mogelijk om bij een stereofonische uitzending de Scène als in een nevel te doen oplossen, waarna een nieuwe scène langzaam gestalte krijgt. Hierbij wordt de verteller die de enscenering beschrijft, overbodig. Illustratieve muziek krijgt hierdoor meer plaats. De studio waar de uitvoering van het spel plaats had moest zelf ook veranderd worden. Voor de speciale microfoons die gebruikt werden bij de opname werkten de geluiden, die van de wand weerkaats ten, storend. Men kreeg een verward ge luidsbeeld. Om deze storende reflectie on gedaan te maken, heeft men de wanden van de studio met dekens en lappen behan gen. Microfoons Over de zo juist genoemde speciale mi crofoons vertelde ons de heer H. Dorre been, werkzaam in het laboratorium van de Nederlandse Radio Unie. De aanschaf van twee radiotoestellen, nodig om van een stereofonische uitzending te kunnen genieten, zal echter voor vele luisteraars te bezwaarlijk zijn. Voor de omroepver eniging stuit het gebruik van twee zen ders ook op vele bezwaren. Daarom is men gaan zoeken naar een systeem om dit allemaal veel eenvoudiger te doen. Het M.S.-systeem, waarop reeds in de twintiger jaren patent werd genomen maar waarvoor tot nu toe het technisch kunnen ontbrak, lijkt de vervulling van dit. Voor de Haarlemse politierechter mr. H. J. Ferwerda moesten zich maandag verscheidene personen verantwoorden voor het feit dat zij na met hun auto of scooter een aanrijding te hebben veroor zaakt waren doorgereden zonder hun identiteit bekend te maken. Een 19-jarige kantoorbediende uit War- menhuizen had op de Jansweg bij het Sta tionsplein in Haarlem met zijn auto een fietser „gesneden" en ondersteboven gere den. Verdachte gaf toe gezien te hebben dat de fietser op straat lag. Uit zenuw achtigheid was hij echter doorgereden. Voor het station was hij door een halte chef van de N.Z.H.V.M., die het ongeluk had gezien, tot staan gebracht. De officier van Justitie mr. H. Lagerwaard vorderde honderd gulden boete en ontzegging van de tijbevoegdheid gedurende zes maanden. De politierechter vond dal verdachte niet de juiste mentaliteit bezat om achter het stuur van een auto te zitten. Hij veroordeelde verdachte tot honderd gulden boete en ontzegde hem de rijbevoegdheid voor drie maanden. Een 51-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort kwam er met alleen een boete van honderd gulden af. Hii had op 6 ok tober van het vorig jaar als bestuurder van een personenauto op de Schimmelpen- ninckweg (westelijke randweg) in Haarlem een andere auto geraakt en was daarop doorgereden. Tot honderd gulden boete en drie maan den ontzegging van de rijbevoegdheid werd "en 19-jarige Haarlemmer veroordeeld Op 22 oktober van het vorig iaar had hii op het kruispunt Leidsevaart-Bromverstrard een wielri.idster omver gereden. Verdacht' had even gestopt, maar >-eed toen volgens enkele getuigen met vol gas weg. Hij zei dat hij bang was geweest van de omstan ders een pak slaag te krijgen. Brommend naar jazzconcert De politierechter veroordeelde voorts een 18-jarige HBS'er tot 75 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met drie iaar nroeftijd wegens hel wegnemen en gebruiken van een bromfiets zonder dat de eigenaar daarvoor toestem ming had gegeven. Verdachte was samen met een vriend op de bromfiets, die niet op slot stond, van Haarlem naar Amsterdam gereden om een iazzconcert bij te wonen In Haarlem teruggekomen hadden zij de bromfiets ergens aan het Spaarne neer gezet. De officier van Justitie eiste f 75 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. Wegens medeplich tigheid kreeg een 20-jarige fabrieksarbei der een boete van vijftig gulden nadat de officier 75 boete en een maand voor waardelijk had gevorderd. Een 37-jarige aardappelhandelaar uit Amsterdam werd wegens het rijden onder invloed van sterkedrank veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en tevens werd hem de rijbevoegdheid ontzegd ge durende acht maanden. De officier had een maand cel en een iaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Verdachte ont kende dat hij niet in staat zou zijn ge weest een auto te besturen na het drin ken van zes zeven glazen bier. Een hoofdagent van politie verklaarde echter als getuige dat verdachte bij zijn aanhou ding onsamenhangende taal sprak, rood- belopen ogen had en waggelend liep Toen de politie verdachte en zijn broer naar 't oolitiebureau wilden overbrengen had dp laatste zich hevig daartegen verzet. Deze een 38-iarige fruitkoopman, werd conform de eis tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens wedersnannigheid. De raadsman van de aardappelhandelaar mr B. Perridon, bepleitte voor zijn cliënt een voorwaardelijke straf. zoeken te zijn. De signalen van de gerich te microfoons (microfoons die voor de ont vangst van geluiden uit een bepaalde rich ting gevoeliger zijn, dan voor geluiden uit een andere richting) worden bij dit sys teem gebundeld in een toestel dat „ma trix" genoemd wordt. Nadat de geluiden in de juiste mate zijn samengevoegd, ver laten zij de „matrix" weer door twee ka nalen. Het geluid dat door het eerste kanaal (Mono kanaal) de „matrix" verlaat, is het normale geluid, dat door het radio toestel dagelijks wordt weergegeven. Het geluid echter dat door het tweede kanaal (stereo-kanaal) de „matrix" verlaat wordt door een apart nog te vervaardigen ontvangapparaat in de huiskamer weerge geven en brengt het „ruimtelijke" ele ment in de uitzending. De luisteraar, die nog niet zo'n „stereo-ontvanger" heeft aangeschaft, kan dus rustig door zijn nor male radio blijven luisteren, alleen merkt hij dan niets van de ruimtelijke weergave. De luisteraar die in het bezit is van Draadomroep krijgt het veel eenvoudiger. Indien de Stereofonie veld wint, zal de P.T.T. er ongetwijfeld toe overgaan, naast de bestaande aansluiting een extra aan sluiting te maken. De luisteraar behoeft dan slechts een extra luidspreker aan te schaffen om te kunnen genieten van ste reofonische uitzendingen. De zaak heeft nog een industriële kant. Voordat beslist is op welke wijze men dit M.S.-systeem het beste tot uitvoer kan brengen is het da fabrikant onmogelijk om de aparte ste reo-ontvangers te bouwen en op de markt te brengen. Het luisterspel „Even schuilen" dat wij hebben gehoord in een luistercel bij de K.R.O. deed bij ons inderdaad de indruk opkomen, alsof wij midden in de scènes, die opgevoerd werden, aanwezig waren. Men ervaart de ruimte en de diepte, iets wat bij een normale radio-uitzending lang zo sterk, of helemaal niet aanwezig is. In radiokringen beschouwt men de ste reofonie als een zijtak van de normale ra dio uitzendingen. De grootte van de plaats die stereofonie zal gaan innemen, is na tuurlijk afhankelijk van het succes dat het zal hebben met uitzendingen zoals die op 26 januari. Bovendien zal de stereofonie van de luisteraar een zekere investering eisen, doordat een aparte stereo-ontvan ger aangeschaft moet worden. Ook is het de vraag of het bezwaarlijk zal zijn, voor al in nieuwbouw woningen, de twee luid sprekers, die bij een stereo-ontvanger ho ren, op de voorgeschreven afstand van el kaar te plaatsen. De onderlinge damcompetitie bij Spor tief kenmerkt zich al enige weken door toenemende spanning in de kopgroep van afdeling A. De beste presattie leverde deze week J. Groen sr. door J. Slager zijn eerste nederlaag toe te brengen en zich daarmee op de tweede plaats te handhaven, zij het dan met twee partijen meer gespeeld dan C. Lodder, die op het ogenblik de leiding heeft. Lodder echter verspeelde een zeer kostbaar punt aan Jan Bakker. Met twee schijven winst kon J. Bakker echter geen zege boeken. P. Smit behaalde zijn vierde overwinning in successie door W. Post aan zijn zegekar te binden. P. C. Bais speelde tegen Nico Michel en mocht zich gelukkig prijzen dat Michel in het middenspel een mooie slagzet over het hoofd zag, welke zekere een nadelige stand voor Coen zou hebben gebracht. Nu dit niet het gevolg was, zegevierde de routine van P. C. Bais Henk Veldman en Henk van Nieuwenhui- zen gaven elkaar in een pittige partij niets toe en besloten tot remise. Jan Visser, die de laatste weken wat afgezakt was speelde tegen Ferry Postma. Beiden speelden en thousiast voor de overwinning maar winst zat er voor geen van beiden in, zodat re mise het resultaat was. De partij H. Vis ser—J. H. van der Wel en P. Smit—J. Sla ger en J. M. JanssenJ. Bakker werden uitgesteld. Voor een groot aantal leden van de Tuin bouw Studieclub heeft ir. E. Aelbers van de Orgachemia uit Boxtel dinsdagavond in het Centrum te Beverwijk gesproken over de onkruidbestrijding op bloembol- lenvelden. Dit vraagstuk leeft onder de kwekers in deze streken want door de schaarste aan arbeidskrachten zoekt men naar middelen die minimum mankracht vereisen. Het wieden op de bloembollen- velden vergde altijd veel tijd en bracht grote kosten met zich mee. Direct na de oorlog kwamen de eerste chemische be strijdingsmiddelen aan de markt, zoals Chloor I.P.C. Maar dit vernietigde niet al le kwaad, de planten die het overleefden kregen een grotere kans om voort te woe keren. De wetenschap zat ook niet stil en steeds kwamen er nieuwe middelen aan de markt. Hierbij waren er ook, die erger waren dan de kwaal, want niet alleen het onkruid verdween maar ook het bolgewas. Ir. Aelbers benadrukte dat een onkruids bestrijdingsmiddel een hulpmiddel is. In 1957 kwam Simazin in de belangstelling. De resultaten van dit voordurend verbe terde middel op proefvelden, ook in Bever wijk en Heemskerk, houden een belofte voor de toekomst in. Dit hulpmiddel is niet alleen voor de bloembollen heel goed te ge bruiken, maar ook voor aardbeien, rabar ber en andere bijgoedgewassen. Kleurendia's lieten de toepassing op bedoelde proefvelden zien. De uitslagen in afdeling A luiden: P. Smit—W. Post 2—0, P. C. Bais—N. Michel 20, J. BakkerC. Lodder 11, H. Veld manH. v. Nieuwenhuizen 11, J. Visser F. Postma 11, J. Groen sr.J. Slager 20. De volledige stand in A is nu: C. Lodder 12 6 5 1 17 J. Groen sr. 14 5 7 2 17 P. C. Bais 10 6 3 1 15 J. Visser 13 5 4 4 14 H. Visser 8 5 2 1 12 P. Smit 8 5 2 1 12 J. M. Janssen 9 4 4 1 12 J. Slager 8 3 4 1 10 J. Bakker 9 4 2 3 10 W. Post 12 3 2 7 8 F. Postma 9 2 3 4 7 H. Veldman 9 2 2 5 6 H. v. Nieuwenhuizen 12 1 4 7 6 N. Michel 11 1 2 8 4 J. H. v. d. Wel 8 0 2 6 2 De stand in afdeling B is: G. Huigen 12 8 2 2 18 H. Holt 12 8 0 4 16 J. Zwartveld 9 7 1 1 15 P. Jasperse 9 5 1 3 11 J. Groen jr. 10 5 1 4 11 H. Dijkhuizen 12 3 5 4 11 J. de Ruiter 11 3 4 4 10 P. Westerwal 12 4 2 6 10 P. Kronenburg 12 4 2 6 10 J. Lichtendahl 8 4 1 3 9 H. Claudius 6 3 2 1 8 H. A. Mijnsbergen 11 3 2 6 8 H. Huigen 13 2 2 9 6 J. Hiemstra 9 0 3 6 3 De onderlinge competitie wordt vrijdag 22 januari voortgezet. Groenteveiling Castricum De prijzen van peen, bestemd voor de export, lagen dinsdag op de groenteveiling van Castricum stukken lager dan vorige week. De B peen noteerde ruim 15 lager per 100 kilo en de C peen gaf een onge veer zelfde daling te zien. Over het geheel genomen was er trouwens een prijsdaling te constateren. De noteringen van de 40.000 kilo peen die dinsdag werden aangevoerd waren: peen B 26-/40, peen C 20,90-/27,10, peen 18-/21; peen O 11-/ 24,80, peen A 8- 10. Produkte „Willem Barendsz" Naar de Maatschappij vooi de Walvisvaart mee deelt zijn de produktiecijfers van de „Wil lem Barendsz" per 2 januari 1960 als volgt, traan 27029 barrels (4505 ton), leverolie 1035 kg, vleesmeel 888 ton. De jacht op baleinwalvissen werd op 16 december aan gevangen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6