IJmuidenaren helpen mee in Oostzaan Mannen in oranje vletten doen uitstekend werk Conciërge P. Verdam, kalme man in vrouwengemeenschap Agenda voor IJmond en Haarlem Ontslagen bij Hoofd- produktschap Ontwerp voor nieuwe Quarantainewet WOENSDAG 20 JANUARI I960 Twee halve processen over aanvaring van Karei Doorman V elsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk H aarlem Aantal ouderen met vervroegd pensioen Jubileum bij huishoudschool EEN VERDRONKEN KIP, in een straat drijvend. Een kat, die door liet raampje in de deur heeft willen vluchten, maar nu dood en verkrampt met het achterlijf in het water hangt omdat haar kop is bekneld geraakt. Bomen die tot hun middel in het water staan. Een donkere kamer met een gebroken ruit, waarin huisraad lusteloos zich laat drijven waar de wind wil. De wind, koud, brengt een venijnige rimpeling in het water waar dit een meter hoog staat boven het plaveisel van het Zonneplein in Tuindorp-Oostzaan. Middenin zwemt een enkele eend rond. Blij nu de ruimte te hebben. Aan de rand van het dorp omgewoelde tuinhuisjes. Maar aan de andere kant van de dijk klinkt dag en nacht het razen van pompmotoren. Een onophoudelijke stroom vuilwit water stort zich daar uit dikke buizen in het zijkanaal. Het water zakt. Heel langzaam. De muren van de huizen vertonen een steeds breder wordende donkere rand. Auto's rijzen halverwege uit het water op. Onder water schemeren de om trekken van heggen en hekken. Alles is uitgestorven. Kil, doods, triest. Het is alles nog van toepassing op het verdronken Tuindorp-Oostzaan op dinsdag middag. De bedrijvigheid van het reddingswerk in de eerste dagen na de ramp is voorbij. Er zijn nog maar weinig boten te zien. De grijsheid van de muren, het troebele water, de regen die neerzwiept. Niets is echter zo neerdrukkend als de volkomen verlatenheid van het dorp. Nog ongeveer een meter water moeten de pompen wegzuigen. Dan zullen de beslijkte straatstenen de vale winterzon weer zien. Donderdagmorgen klinkt het ontstellende bericht van de dijkdoorbraak in Tuindorp Oostzaan uit de radio. Voorzitter J. P. Wij burg van de Koninklijke Bond tot het Red den van Drenkelingen in IJmuiden biedt onmiddellijk hulp aan. Hoofdinspecteur G. Timmermans van de Velsense politie geeft enkele leden van de vrijwillige reddingsbrigade, die vorstver let hebben, opdracht thuis te blijven en pa raat te zijn. Halftwaalf komt het telegram dat dringend om hulp vraagt. Een paar telefoontjes en na enkele minuten rij den drie zware trailers van IJmuidense expediteurs naar de brandweerkazerne in Velsen. Vijftien hel oranje vletten van plastic liggen daar opgeslagen. Zij wor den op de vrachtwagens geladen. En dan gaat het richting Amsterdam, in een fel le sneeuwjacht. Daar, aan de Westerdokkade bij het bu reau van de Rijkspolitie te water gaan de oranje bootjes te water. Zij worden van buitenboordmotoren voorzien. Om half- drie zijn alle vletten in hun element. Aan de overkant, in het noodgebied worden zij onmiddellijk ingezet, bemand met leden van de brigades uit IJmuiden, Zandvoort, Wijk aan Zee, Bloemendaal en Alkmaar, waaronder ook Bergen aan Zee valt. De brigade Haarlem verzorgt een deel van de medische hulp en de huishoudelijke dienst. Mensen eerst Een motordrijver, een uitkijk en een j-ijkspolitieman, dat is de bezetting per vlet. Vrouwen, kinderen en mannen wor den van de daken geplukt. Vier in een vlet. WOENSDAG 20 JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Razzia op narcotica". Petrakerk, 19.45 uur: Politieke vergade ring A.R. Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering „Wilhelmina" en toneelgroep. Cultureel Centrum, 20 uur: Bijeenkomst I.v.A.O. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. DONDERDAG 21 JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Ciska de rat". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Jeugd koor „De Goede Herder". Jan Campertkleuterschool, 20 uur: Af scheid K. Schermer. Jeugdhuis, 20 uur: Forumavond Neder landse vereniging van huisvrouwen „zelf werkzaamheid in huis". WOENSDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan en zijn vijanden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ave Maria". Het Centrum, 20 uur: Lezing Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Café „Sport", 20 uur: Contactavond voetbalvereniging „Beverwijk". Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Concert Doopsgezind Zangkoor. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Nederlands Ballet met Romeo en Julia. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Alle lieben Peter". 14 jaar. In het voorprogramma: ..Het huwelijk van de Sjah van Iran". Donder dag 19 en 21.15 uur: „Carnaval in Wenen", 14 jaar. Frans Halsthater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „De jonge leeuwen", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Some came running". 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Met dodelijke afloop". Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Middle of the night", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Indiscreet", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uitfenhout" (KI. Houtstraat 41): ^ot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Exnositie van werken van J. J. van Oost „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 januari). Sommigen blijven somber en mokkend op hun zolders zitten, tussen de schamele res ten van gered huisraad. Zij willen beslist niet weg. Maar zij zullen uiteindelijk toch ook huis en haard moeten verlaten. Vrijdag wordt Tuindorp Oostzaan tot rampgebied verklaard. Dan is ieder verplicht te evacue ren. Weer varen de oranje bootjes uit IJmuiden heen en weer tussen de huizen en de dijk. Ook 's nachts. Dat geeft moei lijkheden. Soms regent het, soms sneeuwt het. Steeds moet vooral de motordrijver, die ook stuurt, zijn ogen goed open hou den. Hoe moeilijk hem dat vaak ook valt, door gebrek aan slaap en de striemende wind. Nachtpatrouilles Die eerste nacht. Veel mensen die over dag niet de veilige weg hebben gekozen en in de vletten zijn geklommen, krijgen het nu toch te kwaad. Rondvarende red ders horen tikken op een raam. In het licht van de zaklantaren zien zij een bleek, ang stig vertrokken gezicht met wijd openge sperde ogen. Bewoners, huiverend en hui lend worden in de boot getrokken waar zij ineengedoken blijven zitten. De armen om hun kinderen. De nachtpatrouilles ondervinden ech ter niet altijd last van het slechte weer. Er zijn ook heldere nachten met een glan zende maan. Het maanlicht helpt de red ders makkelijker hun weg te vinden over het water met zijn verraderlijke obsta kels. Lantarenpalen, drijvende balken en andere hindernissen zijn veel duidelijker te zien. Vier boten per uur varen in de nacht rond. Een intensieve patrouillering is noodzakelijk om roof tegen te gaan. Het is noodzakelijk die argwaan. Zelfs bewo ners die terugkeren om kleding of waar devolle papieren te halen worden geen ogenblik door de rijkspolitie alleen gela ten. "y., <ju ,73) Dieren Nadat de mensen in veiligheid zijn, vol gen de dieren. Die geven meer moeilijk heden. Honden bijten in hun zenuwachtig heid. Anders uiterst beheerste katten ver liezen hun zelfcontrole en halen uit. J. Zijlstra uit de Heidestraat 31 in IJmuiden, hoort tijdens een „rit" een hond blaffen. Als hij dicht in de buurt van het dier komt, houdt het blaffen op. Iedere keer gaat dat zo. De hond blaft, maar zwijgt bij de nadering van mensen. Het zoeken is tot nu toe tevergeefs geweest.. Onder een nauw poortje door, op een bin nenplaats ligt een grote, zwartwitte kater in een kistje op een kolenbak. Na een tocht over een glibberige afrastering be reikt Zijlstra het kolenhok. Schreeuwend springt de kat achter de schuur en blijft met de achterpoten in het water hangen. Met een stokje tracht de redder het dier te bewegen weer op het droge te kruipen. „Grijp hem in zijn nek,' 'roep de politie man in de boot. Zijlstra doet het, de kat bijt toe en ondanks de dikke leren hand schoenen heeft hij nu een paar forse af drukken van kattetanden in zijn hand. Hij heeft echter de kat in het nekvel en tracht het dier op het hok te werpen. De kater plonst evenwel in het water. Brengt zich dan zelf zwemmend in veiligheid op de ko lenbergplaats en kruipt weer tussen de muur en het hok Ook deze reddingspoging is zonder resultaat gebleven. De kat blijft echter in de gedachten van de bemanning van het vletje. Een dier laten verrekken? Dat nooit! Met een paar dierenbescher mers keren zij terug. Zijlstra wil het deze heren niet aan doen, de halsbrekende tocht over het gladde hek. Gewapend met een stropje en een pikhaak bereikt hij weder om het kolenhok. De kater is zeer ver baasd als zich plotseling een strik zacht jes om zijn hals snoert. Het wordt in het kistje gedeponeerd en mee naar de wal genomen. Dat schenkt vooral de heer Zijl- Het operatieterreinvan de IJmui dense reddingsbrigade is doorgaans de Noordzee. In de vroege morgen van donderdag 14 januari 1960 sloeg de vijand van de landzijde toe: een onver wachte aanval in de rugDe mannen uit IJmuiden hielden het hoofd koel. Onder aanvoering van hun leider gingen zij de aanvaller te lijf, zij be vrijdden mensen en dieren, die op de zolders van verdronken huizen gevan gen zaten, Zij deden nog veel meer, om hel leed van honderden te verzachten. stra voldoening. „Maar je had die ogen moeten zien, zegt hij, „om doodsbang van te worden, donkergroen. Ze vermoorden je in hun doodsangst." Deze kat heeft er gelukkig het leven af gebracht. Er zijn veel kippen verdronken en menige tropi sche volièrevogel is omgekomen van kou en honger. Een brigadelid haalt een grapje uit door de aandacht van een reddingsploeg te vra gen voor een papegaai ergens achter een raam. De vogel blijkt van wol te zijn als de redders langszij komen. Vletten voldoen Het is niet alleen reddingswerk dat de mannen in de oranje vletten verrichten. Ook het rondvaren van hoge autoriteiten, journalisten en televisie- en filmmensen behoort tot hun taak. De boten varen bij zonder fortuinlijk. Slechts één vlet ver speelt zijn schroef. Aan het eind van de vorige week vroor het acht graden in het rampgebied. Op sommige plaatsen lag er een laag ijs van een centimeter dikte. Dit was geen bezwaar voor de R.F. (Rampen Fonds)-boten. Op halve kracht varend sne den hun plastic boegen er door, terwijl de bemanning de boot in een schommelende beweging bracht, om een wrikeffect te weeg te brengen. Hoofdinspecteur Tim mermans, de leider van de reddingsbri gades in het overstroomde gebied, is vol lof over deze aankoop van het Rampen Fonds. De boten en de motoren hebben de zware test goed doorstaan. IJmuidenaren Acht vrijwilligers uit IJmuiden hebben gewerkt of werken nog in Tuindorp Oost zaan. De jongsten waren Joop en Niek Tim mermans uit de Lijsterstraat in IJmuiden. Het mooie moment van het droogvallen van het tuindorp zullen zij echter in de krant moeten lezen. De heer Timmermans heeft de zestienjarige tweeling maandag weer naar huis gestuurd toen het ergste achter de rug was. De mulo is er ten slotte ook nog. F. Niekerken uit de Wijk aan Zeeëer- weg; T. Keur uit de Giahamstraat; H. Schweitzer, die aan de Rijksweg woont, J. Zijlstra, die wij reeds genoemd hebben en G. Michel, die woont aan de Wilhelmi- nakade, zijn ook van het begin af aan met het reddingswerk bezig geweest. Ook zij hebben tot zondagavond bijna niet gesla pen. In het pontveer 9, waar de mannen slapen en eten, lag toen nog geen stro, noch waren er dekens. Olielampen zorg den voor licht en het was bar koud. Ge lukkig was er het Leger des Heils, zegt hoofdinspecteur Timmermans, die een dikke wollen trui onder zijn uniformjasje a^n heeft. Er .moest geïmproviseerd wor den en dat ging heel best. Pontveer 9 heeft nu een geheel ander aanzien van binnen. Er ligt een dikke laag stro tussen de banken. Er zijn dekens en zwemvesten. Voorin is de messroom ingericht. Daar brandt een straalkachel tje en daarom heen zitten mannen te ro ken en te lachen. De stemming is opper best. Vooral onder de Wijk aan Zeeërs. Zij hebben hun vrouwen op bezoek. Die heb ben dikke tassen bij zich. Iemand die da gen achter elkaar niet uit de kleren is ge weest is ten slotte wel eens aan een ver schoning toe. Temeer als hij, net als de Wijk aan Zeeërs P. Hakemuller, Steyn, De Zeeuw, H. van der Wel en J. van der Wel, aan boord van pontveer 9 slaapt en niet iedere avond naar huis gaat. Training Het zo effectief werken van de vletten is, volgens de heer Timmermans, voor een groot deei te danken aan de getraind heid van de bemanningen. Die hebben im mers de gehele zomer aan de kust bij IJmuiden gelegenheid tot oefening als zij de stranden bewaken. Het rampenfonds heeft de vrijwillige reddingsbrigades vlet ten ter beschikking gesteld. Onder moei lijke omstandigheden was er echter nog niet mee gewerkt. Dat ze ook dan uitste kend zullen voldoen, mag worden aange nomen. Tweehonderdvijftig liter brandstof slur pen de vijftien bootjes per dag. Maar een simpele aantekening in het rapport van de heer Timmermans maakt meer indruk: zondag 336 mensen overgebracht. Die zelfde zondag heeft men een film gemaakt van de werkzaamheden in het rampge bied. Deze film zal ook als introductiefilm worden gebruikt. Hoofdinspecteur G. J. Timmermans van de Velser politie en voorzitter van de IJmuider vrijwillige reddingsbri gade, leidde de acties in het ramp gebied. Een ploeg van de reddingsbrigade aan het werk. Intussen wordt het donkerder. De schijn werpers bij de noodsteiger flitsen aan. Een blauwe bal drijft voorbij. Het water is weer iets gezakt. Het zal niet lang meer duren of de oranje vletten kunnen niet meer varen. Nu al moeten zij in het mid den van de straat blijven. Weldra kunnen de mannen met lieslaarzen het werk van de vletterlieden overnemen. Een grote rat kruipt traag over een vensterbank. De nachtploeg komt met de bus uit Haar lem aan. Het is halfacht. Ook de nachtpa trouilles te water beginnen weer. Voor het laatst waarschijnlijk. Lichtbundels uit zaklantarens dwalen over muren en kale bomen en over het vaarwater. Want hoe ondieper het wordt, des te gevaarlijker. In het pontveer 9 gaat de onvermoeiba re „moeder" van de redders, de heer 't Hoen uit Haarlem, weer met koffie en koek rond. Koffie, tientallen liters koffie, drinken de mannen. De gemeentelijke gaarkeuken in Amsterdam zorgt voor het warme eten. Het is nu wel behaaglijk in het schip. Er is elektrisch licht en er is zelfs telefoon. Dinsdagmiddag is ook de trotse vlag van de bond boven de brug bevestigd. Voorzichtigheid „Wij proberen zo min mogelijk te be schadigen," vertelt de heer Zijlstra. Er gaat wel eens een ruit kapot als we een raam open moeten krijgen. Er verglijdt wel eens een dakpannetje bij het in en uit klimmen. Maar daar blijft het bij. Wel zijn veel ruiten van de benedenkamers gesneuveld door de boeggolven van voor bij varende boten. Enkele auto's hebben butsen opgelopen. Er was een oude baas, die met zijn min stens zeventigjarige vrouw terug naar huis wilde om papieren te halen. De rijkspoli tie wilde natuurlijk diet dat een oude vrouw zich nog aan riskante klaiïfërpaï- tijen zou wagen en verbood haar mee te gaan. Maar zij was de enige die wist waai de papieren lagen. Nu moest de rijkspolitie de consequentie van het verbod dragen. Een van haar mannen klom met de heer des huizes naar binnen. Na lang zoeken vonden zij de papieren tóch. Dankbaarheid De heer Zijlstra heeft nog meer te ver tellen. Over de dankbaarheid van de be woners van Tuindorp Oostzaan voor de hulp bij voorbeeld. Menig kistje sigaren of andere spulletjes, die men niet mee neemt bij een evacuatie, zijn hem onder de neus gehouden. De heer Timmermans heeft een zak vol guldens en rijksdaalders. Giften van de bewoners aan het rampenfonds! Maar er is ook een man gesignaleerd, die uit zijn huis een paar schaatsen en een onderjurk voor zijn vrouw haalde. Ja, het is maar wat men als eerste levensbehoefte beschouwt. De wind wakkert aan. Met doffe klappen slaan de golven tegen de onderkant van de boten. Buiten, op het Noordzeekanaal, krijgen de golven schuimkoppen. Zwaar buizend werken een paar diepliggende bin nenvaartschepen zich tegen de wind in. Rillend kruipen de mannen in de oranje boten dieper in de kraag als een windvlaag om de hoek van een straat in het tuindorp slaat. Voor de vrouwen die een kort bezoek hebben gebracht aan hun mannen is het tijd om afscheid te nemen. Een grijze boot van de rijkspolitie te water ligt al langszij van het pontveer 9 te hunkeren om ze weer naar de overkant te brengen. Eerst nog even een pakkert, een paar afscheids- grapjes en de dames stappen aan boord van de R.P. 39. „Zaterdag krijgen jullie je man terug", roept hoofdinspecteur Tim mermans hen troostend na. „Als alles gaat zoals we 't willen tenminste!" Als de bo ten niet meer kunnen varen, is ook de taak van de reddingsbrigades afgelopen. En dat zal wel vóór zaterdag zijn. Dan gaan de boten weer terug naar IJmuiden. Zij zul len daar grondig worden geïnspecteerd, terwijl de bemanningen zeer wel verdiend eens lekker uitslapen. In de verte verdwijnt de R.P. 39. Man nen in zwartglimmende oliejassen kijken haar na. In hun harten hopen zij toch wel, dat dit de laatste nacht zal zijn BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: P. Kremer-Korbee, d., Plantage 28, Beverwijk: J. F. Gerrits-van Gulik, d.. Woonwagenkamp Velsen-Zuid; C. J. Boudewijn-de Feber, d„ Meeuwen laan 43, IJmüiden-Oost; W. Kremer- Spierenburg, z., Orionweg 79. IJmuiden: A. Mantje-Wijker, d.. Trompstraat 163. IJmuiden-Oost; M. W. Kooijman-Bernard. z., Driehuizerkerkweg 108, Driehuis; J. van Gent-Verheul, d., Linnaeusstraat 155. IJ muiden; A. de Haan-Kruijswijk, d.. Snel- liusstraat 61, IJmuiden; I. J. H. Breder- veld-Mulder, d., Orionweg 92. IJmuiden; C. M. Kaandoi-p-Kuijs. z., Koningin Wil- helminakade 25, IJmuiden; G. M. de Vries- Deelder, z„ Gijzenveltplantsoen 87. IJmui den; A. A. Kliebisch-Seeuwen. d., Van Dalenlaan 83. Santpoort; P. W. Breuer- Köster, d., Bantamstraat 2, Haarlem; J Bronsema-Dienaar, d.. Velserduinweg 180 IJmuiden-Oost: G. H. Houthuijzen-Dijk- stra. d„ Gruttostraat 15. Haarlem. OVERLEDEN: -T. van den Berg, 47 j„ echtgenote van C. de Graaf. Laurillard- laan 18, Santpoort: J. G. Kruimel, 57 j„ echtgenoot van T. Falkenberg, Hard draverslaan 33, Saptnoort: J. Rakker. 84 j.. echtgenoot van M. Kramer, Van Leeuwen straat 31, IJmuiden. I Door het wegvallen van werkzaamhe den, onder meer op het gebied van de in- en uitvoer, had het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten reeds op 1 okto ber 1959 een 25-tal personen kunnen ont slaan. Om een aantal redenen is tot die ontslagen toen echter niet overgegaan. De personen die het betrof, aldus het Hoofd produktschap, hadden allen aanspraak op langdurig wachtgeld. Hun leeftijd varieer de in het algemeen tussen 45 en 55 jaar. Op grond hiervan stond vast, dat zij buiten het apparaat moeilijk een nieuwe functie zouden kunnen verkrijgen, zodat rekening moest worden gehouden met het betalen van een aanzienlijke wachtgeldlast. Bo vendien hadden deze personen in het al gemeen nog kindc-ren te hunnen laste, zo dat door een en ander deze gezinnen zwaar zouden worden getroffen. Een oplossing van dit probleem werd mogelijk gemaakt door de omstandigheid, dat bij het Hoofdproduktschap mensen werkzaam waren, wier leeftijd dicht bij de pensioengerechtigde lag. Deze kwamen echter qua functie en taak niet voor ontslag in aanmerking, zo dat zij niet wegens reorganisatie konden worden ontslagen met wachtgeldrechten. Het spreekt vanzelf, aldus het hoofdpro duktschap, dat deze personen alleen in het ontslag zouden bewilligen, indien zij daar door financieel niet achteruit zouden gaan. Becijferingen wezen uit, dat volle dige salarisbetaling aan deze categorie .personqn tQf hun pensioengerechtigde leef tijd voor" dé instelling minder zware las ten met zich brengt dan het betalen van wachtgeld aan degenen wier functie was vervallen. Bovendien werd hierdoor ook het sociale leed voorkomen. Achteraf blijkt, dat van deze groep ont slagen ouderen nog verschillenden voor invaliditeitspensioen in aanmerking zullen komen, waarmee dus hun salaris kan wor den verminderd, en waardoor de lasten voor de instelling dus nog een verlaging ondergaan. De Koninklijke Marine heeft medege deeld, dat zij de behandeling van de aan varing tussen de „Karei Doorman" en de Belgische kotter „Frans Elza" O. 246 al lerminst belemmert of stagneert De zaak is in handen gegeven aan de marineraad, die op korte termijn de aanvaring in een openbare zitting wenst te behandelen. Daarvoor is echter de medewerking van de opvarenden van de Belgische kotter O. 281 nodig. Deze opvarenden hebben voor de onderzoeksraad voor de zeevaart in Oostende verklaringen over de aanva ring afgelegd, omdat zij tezamen met de bemanning van de O. 246 op 24 september van het vorige jaar ter hoogte van Helgo land op de Noordzee de visserij hebben uitgeoefend. In deze nacht verging de O. 246, na een aanvaring met de „Karei Door man", met man en muis. Vorige week woensdag is de onderzoeks raad voor de zeevaart opnieuw in Oosten de bijeen geweest. Zij heeft toen wederom de bemanning van de O. 281 gehoord. De heer Bentein, die het ambt van rijkscom missaris tijdens deze zitting van de Belgi sche raad vervulde, legde een verklaring af, waarin hij zeide, dat de raad nogmaals de reeds gehoorde getuigen had gedag vaard om een zo nauwkeurig mogelijk beeld te krijgen van de ramp. „Temeer daar de Nederlandse autoriteiten tot nog toe geen antwoord hebben gegeven op ons verzoek tot uitwisseling van de stukken, noch op onze vraag om de Nederlandse getuigen voor de Belgische onderzoeksraad te laten verschijnen. Onze pogingen om nauw contact te krijgen met de Nederland se marine zijn helaas zonder gevolg geble ven", aldus de heer Bentein. Naar aanlei ding van deze opmerkingen zijn er door het Tweede Kamerlid A. Vermeer vragen gesteld aan de minister van Defensie. De Koninklijke Marine is echter van mening, dat zij niet bevoegd is om stukken uit te wisselen met de Belgische raad voor de zeevaart. „Het recht moet zijn loop hebben in deze zaak. En omdat het hier een oorlogsschip betreft, is deze zaak over gegeven aan de Marineraad, die hierin competent is. Het wachten is slechts op de bemanning van de O. 281. Verzoeken tot overkomst van deze bemanning zijn tot nu toe zonder gevolg gebleven, omdat de bemanning van de O. 281 vrijwel steeds op zee vertoeft", aldus vernemen wij van de zijde van de Koninklijke Marine. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, mede op grond van de nieuwe regelingen der Wereldge zondheidsorganisatie, een nieuwe samen vattende quarantainewet bij de Tweede Kamer ingediend, ter vervanging van de wetten van 1877 en van 1935 die respec tievelijk regelingen voor de scheepvaart en voor de luchtvaart betroffen. Een aantal bepalingen uit de vroegere wetten is, veelal in gewijzigde vorm, in het nieuwe ontwerp opgenomen. Daar naast is een aantal nieuwe bepalingen op gesteld, welke tot doel 'nebben de uitvoe ring der internationale regeling in Neder land mogelijk te maken. Ook worden in deze wet de bevoegdheden ter uitvoering van de regelingen vastgelegd. In afwijking van de eèrdere wetgevingen zullen bepaalde bevoegdheden kunnen wor den uitgeoefend ter bescherming van het verkeer te land. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Personeel en leerlingen van de ge meentelijke huishoudschool te Velsen hebben woensdagmiddag hun concierge, de heer P. Verdam (43) gehuldigd wegens het feit dat hij vijfentwintig jaar in overheidsdienst is. Ook het gemeente bestuur gaf blijk van belangstelling en wel in de persoon van wethouder C. P. J. Maas, die een smakelijke toe spraak heeft gehouden. De heer Verdam is sedert 1953 als con- cerge aan de huishoudschool verbonden. Voordien, vanaf april 1951, vervulde hij diezelfde functie op de Technische School, de „buurman" van de huishoudschool. Van 1935 tot 1951 was de heer Verdam bij de Koninklijke Marine. De oorlog scheidde hem lange tijd van zijn vrouw, tot 1945 de hereniging bracht. Men huldigde hem omdat hij vijfentwin tig jaar in overheidsdienst is. Wethouder Maas prees de veelzijdigheid van de jubi laris en ook diens tact om met dames om te gaan „want die kunnen wel eens lastig zijn") en dat krijgt meer betekenis nog als men bedenkt dat Verdam een groot deel Concierge P. Verdam wordt hier ge feliciteerd met zijn jubileum, vijfen twintig jaar overheidsdienst, door twee leerlingen uit de vierde klasse van de gemeentelijke huishoudschool. Het zijn Gerda Oldenburg en Ria Zeegers. van zijn leven in een mannengemeenschap heeft doorgebracht, namelijk eerst de ma rine en toen de technische school. De heer Maas bood namens het gemeentebestuur een geschenk aan. Nog enkelen voerden het woord. Zo spraken mej. Schoen namens de gemeente lijke huishoudelijke en voorlichtingsdienst en mevrouw Heykoop, namens de commis sie van toezicht, woorden van waardering voor het werk van de concierge. Leerlingen boden ook een geschenk aan. De directrice mej. H. M. van Rossum had de levensloop van de jubilaris op aar dige wijze berijmd. Mejuffrouw Van Ton geren dankte de heer Verdam namens de stichtingen „Zonnebloem-Klimop" en de rooms-katholieke zuster „Mater Amabilis" vooral voor het feit dat de jubilaris nooit moppert, ofschoon de meisjes daartoe heus wel eens aanleiding geven, zo vond zij. Nog geruime tijd bleef iedereen gezellig bijeen. J

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7