TIENJAAR Proef eens Moccona... ...koffie in de ware Douwe Egberts traditie e^Z DDD Geen Haarlemse subsidie voor Krelagehuis Kroon vernietigt besluit van Haarlemse raad Fantasierijke „erfgenaam voor rechtbank Haarlems Dagblad „Kiezers lijden aan politieke landerigheid" Oud-voorzitter CNV overleden Reorganisatie van het veelomstreden „DLM" Rijschoolhouder dupeerde vakantiegangers Bevestiging vonnis ruzie in ,,'t Uiltje" 6 AKT1EF CAPSULES voor ruwe en gesprongen handen "AAMBEIEN; ervaren kwaliteits-controleur jongste bediende (vr.) PUISTJES Adverteert in dit blad Teletypiste Profmr. dr. I. A. Diepenhorst: Coördinatie van Westelijke ontwapeningsvoorstellen luchtdicht afgesloten, dus altijd vers: in handig glazen potje f 2,05 grote verpakking f 7,50 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 R. 3. Colombijn Oogarts Schotersingel 159, Haarlem AFWEZIG TOT 8 FEBR. Nietrwe JcracJit vitaliteit uit Jeugdbronnen der natuur." Verjongingskuren rijn aan de orde van de dag. Maar juist in de natuur zelf liggen rijke bronnen van nieuwe kracht cn vitaliteit. Akticf Capsules hebben de meest werkzame stoffen in zich geconcentreerd: ze zijn een krach tige stimulans voor man en vrouw, maken dat men zich jonger, vitaler, gelukkiger voelt Laat de jaren van u afglijden. JEUGDBRONNEN DER NATUUR Tarwekiemolie bevat werkzame stof fen voor bloedvoorziening en spie ren, brengt levensvreugde terug en aktiveert stofwisseling. Knoflook, in Akticf Capsules, dus volkomen reukvrij, is van de oud- beid bekend als bron van kracht cn vitaliteit 1000 i.e. Vitamine A en 100 i-e. Vitamine D3 rijn verrijkend toegevoegd. Per flacon 3-90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. Is beslist beter! grote doos f 1.25 - gezinsdoos f 2.25 vat>«vr.- t SCHROMPELEN WEG j Pijn en jeuk wèg Bloeden houdt op De wetenschap heeft thans V een helende substantie ont- 3 dekt met de verbazingwek- kende eigenschap de aam- g beien eenvoudig te doen weg- ft j drogen - pijn verdwijnt, bloe-J» rr den houdt op. Toegepast s 'i in SPERTI. doet dit weefsel-g afdoend dat ze thans geen J Jj probleem meer zijn. g Sperti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en desinfec- terend - bevat géén verdo- vende middelen. Voor veili- K ge, rechtstreekse behande- J 2 ling van aambeien, SPERTI S Zalf f 3.30, Zetpillen f 4.90. Ir. Escher's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek N.V. te 's-Gravenhage zoekt voor haar nieuwe fabriek een Deze functionaris zal belast worden met de controle van producten van onze afdelingen staalconstruc ties en ketel- en apparatenbouw. Naast een grondige werkplaatservaring en een gedegen kennis van tekeninglezen en materialen, is ervaring als kwaliteitscontroleur op ons gebied vereist. Een opleiding L.T.S. en Bemeteldiploma constructiebankwerker strekt tot aanbeveling. Leeftijd 30 tot 40 jaar. Voor een goede kracht is een aanstelling met aan trekkelijke voorwaarden mogelijk. Premievrij pen sioenfonds is aanwezig. Zij, die interesse hebben voor deze vacature en voldoen aan bovenstaande eisen, worden verzocht hun eigenhandig geschreven, uitvoerige sollicitaties te richten aan de Personeelschef van ons bedrijf. 2e v. d. Kunstraat 12, Den Haag. N.V. Eerste Nederlandse Stalen Steiger Onderneming Holland, KRUISWEG 70 - HAARLEM - TELEFOON 19966 Gevraagd: voor zo spoedig mogelijk. Kunnende typen. Br. met opgave van leeftijd en verlangd salaris aan bovengenoemd adres. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloei bare D.D.D. De jeuk be daart in enkele secon den, de ziektekiemen worden gedood, de huid geneest, fl.20 p. flacon. geneest uw huid VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT heeft plaats voor een op de afdeling Teletype-zetterlJ. Algemene ontwikkeling tenminste op U.L.O.-niveau. Geboden wordt een prettige werkkring met hoog loon korte werktijd (geen ploegenstelsel) Schriftelijke aanmeldingen bij de directie van Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Hout straat 93, Haarlem. 'wik4 Voor leden van de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging te Velsen heeft het Eerste-Kamerlid prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst woensdagavond over actuele politieke zaken gesproken. De belangstelling was deze avond groot, hetgeen ver moedelijk ook mede te danken zal zijn geweest aan het feit dat de spreker een graag beluisterd parlementair radio-commentator is. De heer Diepenhorst kon ongetwijfeld verheugd zijn over deze flinke belangstel ling. Minder enthousiast liet de spreker zich evenwel direkt al uit over de geringe interesse bij de meeste mensen voor po litieke aangelegenheden. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de meeste kiezers zich voornamelijk interesseren voor plaat selijke belastingen, sociale verzekering en huurverhogingen, veel verder reikt de be langstelling niet. De hooggeleerde spreker moest de ge ringe interesse helaas ook constateren in eigen kringen. Hij betreurde het in dit ver band dan ook dat de A.R. geen (politie ke) zendtijd heeft en niet over die geld vretende propagandamiddelen kan be schikken als de leidende grote partijen met behoorlijk gevulde partijkassen. Ver der verontrusten spreker ook de klare taal sprekende cijfers, vergaard door het Centraal Bureau voor de statistiek, die uitwijzen dat minder dan de helft van het aantal krantenlezers trouw de politieke ru brieken leest. De heer Diepenhorst gelooft dat de politieke „landerigheid" in ons land vooral een gevolg is van „het portefeuil- letrekken, dat zo'n geliefde bezigheid is". De achtergrond van de huidige politiek, dus ook in ons land, ziet spreker in de strijd die internationaal wordt gestreden, namelijk die tussen de bezitters en niet- bezitters (onder-ontwikkelde volken). Het Dinsdag is te Utrecht overleden de heer A. Stapelkamp, oud-voorzitter van het C.N.V. en oud-Kamerlid. De heer Stapelkamp werd 27 februari 1886 te Aal ten geboren. Na de lagere school bezocht te hebben werd hij fabrieksarbeider. Door zelfstudie heeft hij zich verder bekwaamd, zodat hij tot secretaris van de Nederlandse Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders werd gekozen. Hij werd secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond en later, tot 1947, voorzitter. De heer Stapelkamp is lid van de gemeen teraad en wethouder van de gemeente Utrecht geweest. In 1946 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer en in hetzelfde jaar tot lid van de Tweede Kamer. internationale gebeuren is van grote in vloed op het doen en laten van het ka binet „dat onverschillig welke kleur het heeft aan bij voorbeeld de defensieuitga ven niet kan toe- of afdoen, omdat het land gebonden is aan internationaal ge maakte afspraken," aldus de spreker. Afstand groter Verdergaande meende hij dat de af stand tussen politieke leiders en kiezers groter wordt doordat de politiek zo inge wikkeld is geworden, er meer en meer deskundigen aan te pas moeten komen (S.E.R.!). Spreker vroeg zich daarom af hoe de Anti-Revolutionaire partij het best de betrekkingen met de kiezers kan on derhouden. Is de televisie de aangewezen weg daarvoor? De heer Diepenhorst zei dat de partij eigen fouten moet erkennen. Hij besprak nog enkele belangrijke binnenlandse aan gelegenheden zoals de voetbaltoto, waar van hij zei dat de keuze voor een toto af grijselijk is, maar dat moet worden be dacht dat de jeugd erdoor kan worden ge holpen. óók de chx-istelijke jeugd-sportor- ganisaties. Van de gelegenheid tot vragenstellen maakten velen gebruik. De staatssecretaris van Defensie voor land- en luchtmacht heeft tiidens de be grotingsbehandeling in de Tweede Kamer aangekondigd, dat in het eerste kwartaal van 1960 beslissingen konden worden ver wacht ten aanzien van een reorganisatie van de logistieke diensten van de konink lijke landmacht. Thans kan worden medegedeeld, dat de gedachten uitgaan naar de instelling van een materieelorgaan, waarin het hui dige Basiscommando, het Directoraat Ma terieel Landmacht en de materieelinspec- ties zullen opgaan. In nauwe samenwer king met een efficiency-bureau zal daar toe vermoedelijk op 1 maart een proef worden genomen, waarbij de afde ling Intendance van het Directoraat Ma terieel Landmacht, de Intendance-basis groep en de inspectie der Intendance zul len worden samengevoegd. De ervaringen die hierbij zullen worden opgedaan, zullen mede bepalend zijn voor de uiteindelijke organisatorische vorm van deze diensten Zichtbaar geschrokken heeft de 39-jari- ge rijschoolhouder J. van D. uit Uithoorn voor de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich horen eisen, na een pleidooi van de offi cier van Justitie, dat de raadsman als „uit het hart gesproken" kenschetste en waar in zelfs ten aanzien van de verdachte het woord „slachtoffer" viel. De man gaf toe zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van drie nog niet afbetaalde in huurkoop verkregen auto's en twee scoo ters, waarmee hij heeft getracht een auto rijschool te beginnen. Hij raakte met de afbetalingen van deze niet geringe finan ciële verplichtingen dermate in moeilijk heden, dat hij de gaten ging stoppen met aan hem toevertrouwde gelden van Ne derlandse vakantiegangers, die via hem een chalet hadden gehuurd in Oostenrijk. Een groot aantal vakantiegasten werd op deze wijze ernstig gedupeerd, enkelen maakten zelfs een vergeefse reis naar Oos tenrijk. Uit het verhoor bleek, dat Van D. op een aanlokkelijke advertentie had geschreven, waarin hulp'werd aangeboden bij het op richten van een rijschool. Hij legde voor dit doel examen af bij de adverteerder en kreeg van deze later adviezen bij het aan schaffen van nieuwe wagens, toen bleek dat de rijschool met oud materieel niet lonend was te exploiteren. Van D. maakte van deze adviezen gebruik en kocht auto's in huurkoop via een financieringsmaatschap pij, waarvoor zijn adviseur provisie op streek. Deze beloofde zelfs voor een taxi vergunning te zorgen, zodat een van de auto's als huurauto dienst zou kunnen doen Het gehel groeide Van D. echter over het hoofd, zo vertelde hij de rechtbank, te meer daar hij veel in Oostenrijk verbleef voor vakantieverzorging daar. De raadsman, mr. Pauwels, vroeg mede wegens persoonlijke omstandigheden van zijn cliënt een gecombineerde straf. „Dit zou zonder twijfel een belangrijk gebaar zijn tegen hen die de afbetalingen stimu leren". De rechtbank bepaalde de uit spraak op 2 februari. WASHINTON (Reuter) De ambassa deurs van Frankrijk, Italië, Canada en Engeland in Washington hebben dinsdag middag met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter de procedure geregeld voor de werkcommissie uit deze landen, die de ontwapeningsvoorstellen zal coördineren, welke zullen worden voorgelegd aan de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulga rije. De tien landen vormen samen de ont wapeningscommissie, die in maart te Ge- nève met haar werk begint. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis, dat de rechtbank in maart van het vorig jaar tegen de 37-jarige voorma lige gewichtheffer T. v.d. V. wegens een rel in het cabaret ,,'t Uiltje" velde, be vestigd. Het hof liet echter de voorwaarde lijke terbeschikkingstelling vervallen. Opgemerkt werd, dat de verdachte zich sinds het vonnis strikt aan aanwijzigingen van de toezichthoudende vereniging houdt. Volgens het hof vorderde het openbaar be lang niet, dat verdachte bovendien voor waardelijk ter beschikking van de rege ring moet blijven. Bevestigd werd het overige deel van de straf: 4 maanden, waarvan 2 voorwaarde lijk. Wel heeft van der V. verleden jaar na de rel, geruime tijd gevangen gezeten, doch slechts omdat terstond een vroegere voorwaardelijke straf in een onvoorwaar delijke werd omgezet. Hij zal dus alsnog de twee maanden, die hem thans in hoger beroep onvoorwaardelijk zijn opgelegd, moeten ondergaan. Protest. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren heeft een pro test gezonden aan de Ierse regering naar aanleiding van de wijze waarop paarden uit Ierland naar het vasteland van Europa worden verscheept. De vereniging verzocht de Ierse regering daarbij dringend, om een uitvoerverbod van paarden te willen uit vaardigen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de volgende week de officiële publikatie te ver wachten van de vernietiging door de Kroon van het besluit van de Haar lemse gemeenteraad om gedurende veertig jaren vijfendertigduizend gul den per jaar bij te dragen in de ex ploitatie van bet te moderniseren en uit te breiden Krelagehuis als zetel en beurs van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencul tuur.. Wij vernemen, dat ook de Raad van State zich in een voltallige ver- (Van een speciale verslaggever) De reeds vijf keer veroordeelde Haagse rij-instructeur J. J. V., had zich dinsdag weer voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag te verantwoorden. In maart van het vorige jaar had deze 45-jarige man van een Haagse autohandelaar een auto weten los te praten met het gefantaseerde verhaal, dat hij binnenkort een erfenis van 40.000,in handen zou krijgen. Om zijn slachtoffer te overtuigen deed ver dachte het een paar keer voorkomen of hij zakelijke besprekingen voerde over de erfenis met een Haagse advocaat. De auto handelaar moest dan in de wagen voor het kantoor wachten. Hij had er geen vermoeden van, dat de „erfgenaam" in werkelijkheid alleen maar een beetje door het kantoorgebouw drentelde, zonder de advocaat zelfs maar gezien te hebben. Na een paar maanden kreeg de auto handelaar toch argwaan, omdat er maar steeds geen geld op tafel kwam. Hij vroeg en kreeg toen zijn auto terug. Verder had verdachte zich in augustus van het vorig jaar tegenover een Haagse taxichauffeur uitgegeven voor verslag gever van het ANP. Hij vertelde de chauf feur, dat hij net was teruggekeerd van een buitenlandse reis en dat hij daarom geen Nederlands geld bij zich had. In de loop van het gesprek bood V. de chauffeur zelfs een baan aan bij het ANP met een salaris van 150,per week. De taxichauffeur had hier wel oren naar en toen V. ver klaarde, dat er dan eerst f 300,waar borgsom betaald moest worden, overhan digde de argeloze man hem zijn gehele bezit. Ondanks alles meende de officier van Justitie nog één laatste kans te moeten geven aan verdachte, die thans weer hard werkt als rij-instructeur en die op het punt staat te trouwen. Mr. Folmer eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden, met reclasseringstoezicht ge durende een drie jaar lange proeftijd en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, eveneens met een proef tijd van drie jaar. Uitspraak 2 februari. gadering voor vernietiging van het reeds sinds 16 mei geschorste raads voorstel heeft uitgesproken. Deze uitspraak betekent een voorlopig einde van de strijd om de plaats van de nieuwe bollenbeurs. Zoals men weet dingt Hillegom al jarenlang naar de zetel van „Bloembollencultuur". Kort nadat de Haarlemse gemeenteraad op 15 april be sloot voor veertig jaar 35.000 bij te dra gen in de exploitatie van het te vernieu wen Krelagehuis, kwam de gemeente Hil legom met het aanbod 125.000 ter be schikking te stellen voor de aankoop van gronden en opstallen naast „Treslong" voor de inrichting van een proeftuin. Nadat Gedeputeerde Staten het raadsbe sluit van Haarlem hadden goedgekeurd, kwam op 16 mei het bericht, dat de Kroon dit besluit had geschorst. Onmiddellijk be sloten B. en W. en de raad van Haarlem van dit besluit in beroep te gaan. Na in gewonnen advies bij Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken de stukken voorge legd aan de Raad van State, die is ge hoord over het door de Kroon uit te vaar digen vernietigingsbesluit. Inmiddels had minister mr. Toxopeus het gemeentebestuur van Haarlem in de ge legenheid gesteld een toelichting te geven op het raadsbesluit. Daartoe hebben leden van het college van B. en W. onder leiding van burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers onder meer op 25 juli een bezoek aan de minister gebracht. Aanvankelijk was men in Haarlem nogal optimistisch ten aanzien van de verwachtingen over een eventueel opheffen van het schorsings besluit. Dit optimisme is door de uitspraak van de Raad van State niet gerechtvaar digd gebleken. Het raadsbesluit van Hillegom is door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aangehouden, omdat men wilde afwach ten, hoe over het Haarlemse besluit zou worden geoordeeld. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat G.S. thans hun goedkeuring aan het Hillegomse besluit zullen onthouden. Na de vergadering van 18 mei heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur trouwens besloten de beurskwestie tot na het eeuwfeest te laten rusten. Op dit moment krijgt u gelijk... De beste koffie-kenner van de familie... en zie 'm eens aandachtig genieten. Op dai moment bent u bij dat a zo'n potjè Moaona hebt gekócht, dat n de voorkeur hebt gegeven aan de vertrouwde naam Doutoe Egberts!

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6