SCHEEPVAART WEL VAAR T IN GRAFIEKEN 1 Rationalisatie der Europese instellingen compleet Snelle bouw van kerncentrales een gebiedende noodzaak De beurs Nieuw onderzoek bij de Hansa? K.v.K. van Los Angeles dringt aan op toestemming De komende emissie van Vlisco Ned. Overzee Bank tevreden 13 Debat in Straatsburg De schrootfraude De verhoging van het Britse disconto KLM •landingsrechten io vitaminen 12 mineralen. N.V. PHILIPS-DUPHAR STAATSSECRETARIS STIJKEL Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ft Chamotte-Unie breidt activiteiten uit VRIJDAG 22 JANUARI 1960 De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft een speciale commissie ingesteld die een studie moet maken van de betrekkingen tussen de Raad en de organisatie, die uit de O.E.E.S. zal voortkomen na de in Parys voorgenomen reorgani satie. De Assemblee koestert reeds geruime tijd het verlangen om het parlement van de O.E.E.S. te worden en na de Paryse conferentie van de vorige week, waarop besloten is tot de reorganisatie van de O.E.E.S., gaat de Assemblee dus nu kennelijk zien hoe dit verlangen aan de nieuwe omstandigheden moet worden aangepast. De speciale commissie zal contact opnemen met de commissie van vier wijzen, die in Parys voor de reorganisatie van de O.E.E.S. is samengesteld. De Assemblee sprak zich tevens uit voor organisatie van een diplomatieke confe rentie van de landen der Europese instel lingen buiten de zes ter bespreking van de rationalisatiekwestie. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft echter reeds als voor zitter van het Comité van Ministers van de Raad van Europa de rationalisatiever langens een koude douche bezorgd. Hij verklaarde dat de Europese instellingen buiten de zes niet kunnen worden samen gevoegd omdat zij aan afzonderlijke poli tieke doelstellingen beantwoorden. Wel was Wigny voor overdracht van de sociale en culturele werkzaamheden van de West- europese Unie aan de Raad van Europa. Het besluit hiertoe is vorig jaar reeds dooi de ministers van de Raad van Europa ge nomen. doch het is nog steeds niet uit gevoerd. Selwyn Lloyd. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa verklaard, dat het denkbeeld van een zuiver Europese Vrijhandelszone niet losgelaten moet worden. De Bvitse minister verklaarde voorts dat er in West-Eurona zeker een handelsoorlog zou uitbreken als de E.E.G. hogere douanetarieven ten aan zien van de rest van Eurona instelt en als de Gemeenschan strikt protectionistisch wordt. Een politieke exclusiviteit van de E.E.G. zou voorts funeste gevolgen hebben voor de eenheid van West-Eurona als g£- heel pn voor de NAVO. Deze uitlatingen wn Llovd staan lijnrecht tegenover die van nr0f. W. Hallstein. de voorzitter van de F,E.G. Executieve Commwcie. die hot denkbeeld van een zuiver Euronese Vrij handelszone achterhaald had gonoemd Minister Lloyd gaf een vnimoedig° op somming van de crit'ok op do Britse Euro pese politiek: Engpiand w'^e lid worden van de E.G.K.S.. het bleef buiten de (mislukte) Euronese Defensie Uorneen- schan. Engeland is tegen de E E O., het geeft de voorkeur aan een verdeeld Euro- na waar het de ene groen fogen de andere kan uitsnelen en. tenslotte. Engeland i* hot meest verdacht, als hof vriondeiük- doof Lloyd gaf toe dat Engeland ind«rtüd eon vergissing had hogaan door nint doei tn nemen aan de onderhandelingen die tol Onlangs heeft de heer Louis Worms in Den Haag medegedeeld, dat hem bericht was dat zijn klacht over de schrootfraude tegen de Hanse Rohstoffverwerbungs G.m.b.H. te Dusseldorp in behandeling zou worden genomen. De voorlichtingsdienst van het Oberlandesgericht in Dusseldorp heeft thans medegedeeld, dat de hierover in de Duitse pers verschenen berichten on juist zijn. De mededeling van het Ober landesgericht luidt als volgt: „Het in de Duitse pers verschenen be richt, volgens hetwelk de openbare aan klager bij het Oberlandesgericht te Dus seldorp zou hebben medegedeeld, dat de klacht van de Nederlandse schroothande- laar Louis Worms in Den Haag tegen de Hansa Rohstoffverwertungs G.m.b.H. in Dusseldorp in behandeling genomen zou worden, is onjuist. Waar is slechts, dat in gevolge een aangifte van de heer Worms een strafrechterlijk onderzoek tegen leden van het personeel van de Hansa Rohstoff verwertungs G.m.b.H. aanhangig was; dit onderzoek is evenwel in augustus 1959 door de openbare aanklager beëindigd. Aan de heer Worms is naar aanleiding van het door hem tegen de beëindiging in gebrachte bezwaarschrift door het open baar ministerie in Dusseldorp medege deeld, dat zijn brief zal worden beschouwd als „Dienstaufsichtsbeschwerde" en zal worden onderzocht na het ontvangen der acten". Dit betekent dat nog zal moeten worden onderzocht of er aanleiding be staat op de aanvankelijk genomen beslis sing terug te komen. Het nieuwe onder zoek zal zich dus alleen uitstrekken tot de vraag, of de officier van justitie in verzuim is geweest, toen hij het onderzoek in deze zaak stopzette. Gunstig ontvangen LONDEN (Reuter) Reuters financiële correspondent schrijft uit officiële krin gen te hebben vernomen, dat de verhoging van het officiële disconto van 4 tot 5 percent in de eerste plaats ge richt is op de binnenlandse situatie. De verbetering in de economische situatie is geenszins gelijk in het gehele Verenigd Koninkrijk, doch de laatste weken waren er tekenen, dat zich enige overspanning zou kunnen ontwikkelen. Het is van belang om elke tendentie in de richting van nieu we inflatoire druk of elke verzwakking van de tegenwoordige gezonde betalings balans te voorkomen. Voorts zal de dis contoverhoging de rentetarieven voor kort krediet in Engeland meer in overeen stemming met de tarieven elders bren gen. De geldmarkt in New York bracht zijn gunstige reactie op de verhoging van het Engelse bankdisconto tot uiting door een aanzienlijké stijging van de koers voor het pond sterling. Ook op de Londense wisselmarkt is het pond vaster geworden na de verhoging met een vol percent tot vij percent van het Britse officiële dis- onto. Het Franse bankdisconto In Franse bankierskringen gelooft men, dat Frankrijk, nu Engeland zijn bankdis conto heeft verhoogd, zijn bankdisconto eveneens van 4 tot 5 percent zal moeten verhogen, teneinde het wegvloeien van buitenlands geld uit Frankrijk tegen te gaan. de E.G.K.S. hebben geleid maar hij ont kende categorisch dat Engeland tegen de E.E.G. is. Wij hebben de totstandkoming van dit E.E.G.-verdrag toegejuicht en we geloven dat een krachtige politieke een heid van de „zes" goed is voor West- Europa. Voorts beschouwt Engeland zich wel degelijk als een deel van Europa. De luchtvaartcommissie van de Kamer van Koophandel van Los Angeles heeft er bij het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken op aangedrongen de K.L.M. landingsrechten aan de westkust toe te staan. Dit is van officiële zijde in Washington vernomen. Harold Wright, de voorzitter van de commissie, had een on derhoudt met C. Vasy, directeur van het bureau transport en verbindingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als zo danig staat hij aan het hoofd van de Ame rikaanse onderhandelingsdelegatie. Wright, die namens de Kamer van Koop handel sprak, betoogde dat er in Californië voor zowel Amerikaanse als buitenlandse luchtvaartmaatschappijen voldoende ver keer is. Er is de K.v.K. zeer veel aan ge legen dat de markt voor luchtverkeer ten behoeve van het vliegveld van Los Ange les wordt uitgebreid. Bovendien heeft de K.L.M. de reputatie uitstekende service te geven. Voor zover bekend heeft de Amerikaan se delegatie geen toestemming gekregen het verzoek van de K.L.M. in te willigen. In Washington wordt dan ook aangenomen dat de oorspronkelijke instructies, hou dende dat de K.L.M. de landingsrechten in Los Angeles moeten worden geweigerd, onveranderd van kracht zijn. Antwoord van Van Houten aan „Washington Post" Het hoofd van de Afd. pers- en cultu rele zaken van de Nederlandse ambassade in Washington, ambassaderaad J. A. van Houten, heeft in een brief aan de Wash ington Post geantwoord op een hoofdar tikel van dit blad, waarin de Nederland se argumenten om landingsrechten voor de K.L.M. in Californië werden verwor pen. Hij wees erop dat de Britse lucht vaartmaatschappij het recht heeft op ne gen Amerikaanse steden te vliegen, de Franse op zeven, en de Scandinavische op vier stéden. Maar de K.L.M. heeft 'slëcKtk Tandingsrdchfëïï in txvee Xineri- kaanse steden: New York en Houston, al dus de heer Van Houten. „Teiwijl men kan begrijpen dat bepaal de luchtvaartmaatschappijen beschermd wensen te worden tegen concurrentie, is het nauwelijks in overeenstemming met Amerikaanse principes om zulks in de luchtvaartindustrie in toepassing te bren gen", schreef de heer Van Houten, eraap toevoegend dat het publieke belang meer service tussen Europa en de V.S. eist dan op het ogenblik wordt gegeven. De ambassaderaad schreef dat in het hoofdartikel werd beweerd dat de Bermu da-overeenkomst eist dat toewijzing van luchtroutes dient te geschieden op basis van de vraag naar vervoer van en naar een land. In bet hoofdartikel werd ver der verklaard dat dit criterium niet dooi de K.L.M. kon worden opgebracht. Maar Van Houten wees erop dat de bepalingen van de Bermuda-overeenkomst een com promis vormen tussen i.wee uiterste standpunten en derhalve opzettelijk vaag werden opgesteld. 1-Iij verklaarde dat er geen overeengekomen interpretatie van deze bepalingen is geweest. Advertentie dohyfra! De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f 4.20 In aansluiting op het door het bestuur van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabrieken te Helmond genomen be sluit tot uitgifte van nieuwe aandelen met claimrecht tegen de koers van 100 percent in de verhouding van één nieuw op elk oud aandeel, deelt de directie het A.N.P. desgevraagd mede, dat het prospectus van de aandelenemissie tegen het voorjaar kan worden tegemoet gezien. De jaar vergadering dient uiterlijk 1 april gehou den te worden. Vóór die tijd zal de raad van commissarissen zich beraden over het dividend over 1959. (Over 1958 werd 14 percent uitgekerd. Ter beurze gaan ge ruchten over een dividend van 20 percent over 1959). De verbetering in de conjunctuur in de voor het Europese bedrijf van de Neder landse Overzee Bank n.v. te Amsterdam van grote betekenis zijnde internationale goederenhandel, die vooral bespeurbaar was in de tweede helft van het per 30 sept. 1959 afgesloten boekjaar 1958-'59 van de ze instelling, heeft zich ook nadien voort gezet. De directie is dan ook alleszins te vreden over de in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar behaalde resul taten, die iets hoger zijn dan in het over eenkomstige kwartaal van het vorige jaar. De directie meende dat men een duide lijk verschil moet maken tussen de finan- cieel-economische en de politieke situatie in Zuid-Afrika. Door de daar heersende grote mate van economische stabiliteit, de arbeidsvrede, het groeiende nationale inkomen en het feit dat zij. altijd haar verplichtingen is nagekomen, wordt de Unie van Zuid-Afrika als een van de vei ligste beleggingsgebieden ter wereld be schouwd. Ook het huidige economische klimaat beoordeelt de directie als zeer gunstig. Wat het politieke aspect betreft, geloofde de directie dat de tot nu toe ge volgde apartheidspolitiek in de toekomst zal worden omgebogen, waarbij het pro ces evolutionair en niet revolutionair zal kunnen zijn. Het heersende wantrouwen ten opzichte van Afrika wordt door haar niet gedeeld. Zij meent, dat zij haar be drijf rustig zal kunnen voortzetten; mede gelet op de onderlinge afhankelijkheid van Afrika en Europa. De directie acht het bepaald ondenkbaar dat buitenlandse bankinstellingen onder blanke leiding het werken onmogelijk zou worden gemaakt. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op negen percent. Aagtedijk 21 v. Genua n. Port Said. Aalsdijk 21 v. Sue/, n. Djeddah. Aardijk 21 te Le Havre. Abbekerk 21 205 in. o. Saigon n. Singapore. Abida 21 te Avonmouth. Achilles 22 te La Guaira. Acila 21 te Curacao verwacht. Acmaea 21 450 m. z.z.o. Cocos eii. n. Mena. Adonis 22 te Mobile verwacht. Albireo 21 v. Suez n. Akaba. Alca 21 v. Aalborg n. Vejle. Alchiba 21 250 m. z.z.w. Kp. Verde n. Rio de Jan. Aldabi 22 te Santos. Algol 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Alkes 21 te Antwerpen. Alkmaar 22 te Teesport. Almdijk 21 930 m. o.z.o. Azoren n. Le Havre. Almkerk 21 v. Barcelona n. Antwerpen. Alphacca 21 v. Rotterdam n. Calcutta. Alphard 21 te Londen verwacht. Arkeldijk 21 350 m. w. Flores n. Halifax. Amerskerk 21 280 m. o. Albany n. Adelaide. Ammon 20 v. La Romana n. Rotterdam. Ampenan 21 v. Tandjong Priok n. Tjeribon. Amstelmolen 21 te Amsterdam. Amstelsluis 21 240 m. n.w. Midway n. Yokohama. Angolakust 22 te Takoradi. Area 21 375 m. o.n.o. Madeira n. Punta Cardon. Arendskerk 22 te Dar Es Salaam. Argos pass. 21 Ouessant n. Oran. Asmidiske 21 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Asterope 21 v. Baltimore n. R'dam of Amsterdam. Attis 20 v. Fort Liberte n. Philadelphia. Averdijk 22 te Rangoon. Axeldijk 21 186 m. n.o. K. Canaveral n. N. Orleans. Bali 21 100 m. o. Port Sudan n. Suez. Balong 21 v. Cristobal n. New Orleans. Bantam 21 v. Hamburg n. Londen. Batjan 21 vb. Newport News n. Lake Charles. Bawean 21 v. Ummsaid n. Bahrein. Bengkalis 22 te Manilla Beninkust pass. 21 Ouessant n. Freetown. Billiton 21 v. Basrah n. Rastanura. Blitar 21 v. Akaba n. Damman. Calamares 21 600 m. z.w. Azoren n. P. Libertador. Caltex Arnhem 21 330 m. n.o. Mogadiscio naar Lourcnco Marques. Caltex Delft 22 te Bahrein. Caltex Delfzijl 22 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Calt. Eindhoven 21 55 m. z.o. Jabalattair n. Suez. Caltex Gorinchem 21 te Kopenhagen. Calt. Nederr. 21 30 m. z.w. Rastanura n. P. Sudan Caltex Pernis pass. 21 Perim n. Abadan. Caltex The Hague 21 te Cochin. Caltex Utrecht 22 tte Calcutta verwacht. Camerounkust pass. 21 Kp. Palmas n. Freetown. Camitia 29 in Suezkanaal verwacht n. Bombay. Casamance 22 te Rouaan. Castor 20 v. Mostaganera n. Oran. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, heeft op de Euralom-conferentie van de Euro pese Beweging in Nederland verklaard, het persoonlijk te betreuren, dat tot dus verre in ons land nog geen beslissing is genomen om een kernenergiecentrale te bouwen onder het gemeenschappelijke programma van de V.S. en Euratom. De mogelijkheid voor de Nederlandse in dustrie om ervaring op te doen bij de bouw van een Nederlandse kernenergie centrale is door het besluit van de elek triciteitsbedrijven, om vooralsnog niet tot de bouw van een dergelijke centrale over te gaan, voor het moment dus niet aanwezig, aldus de heer Stijkel, die zei de stelling le willen verdedigen, dat het land industrieel en algemeen economisch achterop dreigt te raken, indien het in de ontwikkeling van de kerntechniek niet zou participeren. De heer Stijkel stelde nadrukkelijk dat „al hetgeen ik ga zeggen moet worden opgevat als mijn persoonlijke mening die op geen enkele wijze kan worden op gevat als officiële uitlating namens de re gering." Hij zei voorts dat degenen die de ont wikkeling van de vreedzame toepassing van kernenergie bepleiten dat doen omdat zij van mening zijn, dat zonder een der gelijke ontwikkeling een aanzienlijk ener gietekort zou ontstaan. Inmiddels is echter wel vast komen te staan, dat West-Europa op korte termijn niet op grond van een dreigend il tekort de kernenergie tot ontwikkeling be hoeft te brengen, ook al blijft op strate gische gronden natuurlijk veel voor een dergelijke ontwikkeling pleiten. Naar mijn mening ging en gaat het daar entegen wel om een kwestie die voor de in dustriële ontplooiing van de landen, die daarbij kunnen worden ingeschakeld, van de grootst denkbare betekenis is". „Geen tijd te verliezen" De heer Stijkel vervolgde: ..Dat de kernenergie nog niet concurrerend is, kan bepaald geen argument zijn om een af wachtende houding aan te nemen. De bouw van een kerncentrale duurt vier jaar. Wanneer men op het moment, dat de kernenergie concurrerend wordt, aan de markt wil zijn. dan is er dus voor bedrijven die thans nog moeten starten, werkelijk geen tijd te verliezen". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans de indexcijfers van groothandelsprijzen sa mengesteld per 30 november 1959. Het algemeen indexcijfer bleef, vergeleken met ultimo oktober, ongewijzigd op 145 (basis 1948 100). (COUP EN DEV1E2EN 5800 Miljoen gulden 5800 5t00 5200 5000 4800 4600 1400 4200 4000 3800 GOUD en DEVIEZEN GOUD V-PELT 2-2 2.3 31.3 27-4 1-6 23.6 26-7 31-8 28-9 2-11 30-11 28.12 1959 De goud- en deviezenvoorraad bij dc Nederlandsche Bank blyft nagenoeg stabiel. Vergeleken met begin 1959 is er echter een daling. Toch zijn hier geen ongezonde oorzaken in het spel. Begin februari 1959 werd er 400 miljoen uit de voorraad gelicht wegens het be vriezen van een vordering op de Euro pese Betalingsunie. In mei werd hel restant van een dollarschuld ad 209 miUoen afgelost. In oktober werd f 130 miljoen aan het Internationale Monetaire Fonds betaald wegens ver hoging van de deelneming, een kwart betaalden wij in goud. Bovendien verkonen de banken de "nb'snppn deviezen niet meer alle aan *te Ne<4eriar>de«he Rank. Z'i zetten een too( f'eel in hof huiteniand uit van wege de aanlro'-'-'H],,, rente. Eind no- '•emhnr 1959 K" u,-«rd deze week be kend) l'P'kVn Ho 33 grootste banken circa f HiOO miljoen in het buitenland uitstaan. Volgens de deze week bekend ge maakte cijfers is de produktie in de nijverheid ook in november een stuk hoger dan een jaar er voor (11"/o). In oktober was de vooruitgang 7% en in september 12"/o. Het is echter beter niet alleen op deze maandcijfers af te gaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek corrigeert ze daarom voor seizoen en lengte van de maand. Nemen wij de periode juli t/m november 1959 te zamen, dan blijkt de produktie in deze periode 9,5'/o hoger te liggen dan in dezelfde periode van 1958. Een goede prestatie dus. Er is bij de afzonderlijke takken nog al wat verschil. In november was in de bouwmaterialen- en aardewerksector de produktie 12"/o hoger dan een jaar geleden, in de leder- en rubbernijver- '•^id 7%, in de mijnbouw 4,5°/o en in de papierindustrie 13"/n. Cijfers over de metaal- en chemische industrie zijn er nóg niet. CBEURS VAN AMSTERDAM} In dex Cljf ers U 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 n Begin I960 1959 7 Indexcijfers 1953 100 1953 1 L yg^PI j fmamj jasond Algemeen Indexcijfers 1953.= 100 1959 f i y 1 1958 jfmamj jasond De beurs is na de lichte terug gang en de rust in oktober in no vember en december op forse wijze ge stegen. Het gevolg was dat het gemid delde van het algemene indexcijfer voor december op 344 terecht kwam. Dat is meer dan twee maal zo hoog als het peil in het begin van 1958. Overigens was het indexcijfer eind december al 158. Na een sprong tot 372 op 4 januari /erd het afgelopen dinsdag 353. Deze ontwikkeling bewijst dat de raag naar aandelen nog altijd groot is. )en extra stimulans is de aankoop door iet buitenland waar men onze aandelen (oedkoop vindt. De Nederlandse, ver kopers proberen voor de opbrengst veer andere stukken te kopen en dit Irijft mede de koers op. Door de hoge koersen is het gemiddelde rendement (ad 4,2n/o) beneden de obligatierente ge komen. Ceres 22 te San Antonio. Ceronia 26 te Singapore verwacht. Cinulia 25 te Curasao verwacht. Cities Service Valley Forge 21 t.e Bandar Mashur. Cleowora 24 te Mount Maunganui. Concepcion 20 300 m. o. Kp. Frio n. Takoradi. Cradle of Liberty 21 325 m. o.n.o. Mogadiscio n. Philadelphia. Crania 28 te Curasao verwacht. Dahomeykus 21 v. Freetown n. Amsterdam. Daphnis 21 800 m. o.n.o. Puerto Rico n. Sta. Cruz. Dinteldijk 21 150 m. z.w. K. S. Lucas n. Cristobal. Dongedijk 21 v. Antwerpen n. Londen. Fémdijk 22 te Antwerpen verwacht. Eenhoorn 21 60 m. z.o. Kreta n. Istanbul. Esso Nederl 21 670 m. o.n.o. St. Eustat. n. Jawley. Fries'nnd SSM 21 te Hull verwacht. Gaasterkerk 21 te Amsterdam. Giessenkerk 21 v. Aden n. Akaba. Gooi'and 21 t;e Las Palmas. Grootelcerk pass. 21 Burlings n. Antwerpen. Guineckiist 21 v. Conakry n. Le Havre. Hathor 21 te Amsterdam n. Rotterdam. Hector 21 28 m. z.o. Kn. St. Vincent n Alexandrië. Heelsum 21 150 in. z.w. Ouessant n. Le Havre. Hera 21 215 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Hispania 21 60 m. z. Lissabon n. Sluiskil. Holendrecht 21 55 m. n.n.o. Villano n. Rotterdam. Houtman 22 te Melbourne. Hydra 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Iberia 21 v. Rotterdam te Amsterdam, fsis 21 v. Pt. Sucre n. Pampatar. Ivoorkust 21 v. Amsterdam n. Antwerpen. Jason 21 v. Maracaibo n. Kingston. Kalinga. 22 te Mamonal verwacht. Kamp'erdijk 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Kara 22 te Port Harcourt verwacht Karachi 21 v. Middlesborough n. Antwerpen. Karsik 22 te Port Elisabeth. Katelysia 22 te Singapore verwacht. Keizerswaard 21 v. Curasao n. Punta Cardon. Kellia 23 te Cabimas verwacht. Kenia 22 te Kaapstad verwacht. Kennemcrland 22 v. Recife n. Bahia. Kerkeclijk 21 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Kertosono 21 50 m. z. Cochin n. Surabaja. Kinderdijk 21 te Brownsville verw. v. Corp.Christt. Kopionelia pass. 21 Bomholm n. Rotterdam. Koratia 21 120 m. o.z.o. Pulowe n. Pernis. Korendijk 23 te Antwerpen. Korenia verm. 21 v. Curacóo n. Cabimas. Korovina 21 v. Pararivier n. Curacao. Krebsia 29 te Trinidad verwacht. Kreeft 22 v. Rotterdam n. Vigo. Kryptos 22 v. Miri n. Singapore. Kvlix 21 v. Kielerkanaal n. Thameshaven. Laertes 21 120 m. n.n.w. Perim n. Suez. Langkoeas 21 te Belawan. Laraderkerk 21 te Antwerpen v. Hamburg. Larenberg 21 M40 m. o.n.o. Ft. de France (best.). Laurenskerk 21 72 m. n. Ouessant n. Marseille. Leiderkerk 21 160 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Lekhaven 21 165 m. z.o. Recife n. Las Palmas. Lekkerkerk 22 v. Karachi n. Bombay. Lelvkerk 21 35 m. z.w. Aden n. Muscat, l.eopoldskerk 22 le Antwerpen v. Gdynia. I.indekerk 21 60 m. z. Elba n. Marseille. Lissekerk 21 v. Livorno n Marseille. Maas 21 v. Rotterdam n. Bremen. Maaslloyd. 22 te Manilla. Malea 27 te Singapore verwacht. Meerdrecht 21 te Hamburg v. Baltimore. Meliskerk 21 te Abadan n. Kuwait. Memnon 21 v. Amsterdam n. Bremen. Merak N pass. 20 St. Helena n. Rio de Janeiro. Merseylloyd 21 v. Holtenau n. Karlshamn. Merwede 21 te Saoell. Merwèlloyd 22 te Gdynia. MissfosinpiUoyd m. z.w. Azoren, n, Pt.Spid. Mitra.vernis 21' v: Barton n. Curacao.' Montferland 21 130 m. n.Finisterre n. Amsterdam. Mylady 21 27 m. z. Dakar n. Las Palmas. Nanusa 21 170 m. w. Sabang n. Singapore. Neder-Elbe 21 v. Balikpapan n. Bangkok. Neder-Waal 20 v. Tandjong Mani n. Bangkok. Nias 21 te Los Angeles verwacht. Nieuw Amsterdam 21 te Barbados. Noordwijk 21 80 m. z.z.w. Finisterre n. IJmuiden. N'otos 21 200 m. o.n.o. Kaap Spartivento n. San Antioco. Oostkerk 21 130 m. n.n.w. K. Villano n. Marseille. Ootmarsum 21 v. New Orleans n. Jacksonville. Oranje 22 te Colombo. Oranjestad 21 Hamburg. Orion 22 v. Lissabon n. Algiers. Ouwerkerk 21 400 m. n. Dakar n. Kaapstad. Farkhaven 21 te Buenos Aires. Pendrecht 21 70 m. w.z.w. Cyprus n. Bremen. Peperkust 21 35 m. z. Ouessant n. Bordeaux. P. G. Thulin 21 v. Puerto Cabello n. Cristobal. Philidora 24 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 21 50 m. n. Oran n. Mena. Philippia 23 te Thameshaven verwacht. Poseidon 22 te Rotterdam. Prinses Irene 21 v. Brownsville n. Tampa. Prins Fred. Hendrik 21 op Humber verw. n. Huil. Prins Willem II 21 v. Le Havre n. Londen. Prins Willem V 21 575 m. o.n.o. Tel Aviv (best.). Pr. Fred. Willem 21 660 m. w. Scillys n. Halifax. Pr. Will. Ill 22 v. San Juan de! Sur n. La Union. Purmerend 20 651 m. n.o. Curacao n. Curacao. Pygmalion 21 te Mersin. Reza Shah The Great 21 ten anker te Suez. Riouw 21 155 m. z.w. Cochin n. Aden. Roebiah 21 v. Singapore n. Chalna. Hoepat 21 te Penang verwacht. Roggeveen 22 v. Mauritius n. Zanzibar. Rossum 21 te Trinidad. Rijndam 21 v. New York n. Southampton. Rijnkerk 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Salatiga 20 v. Norfolk n. Savannah. Saloum 21 200 m. n. Dakar n. Bordeaux. Sanana 21 v. Pnompenh n. Singapore. Saroena 22 te Sambu. Senegalkust 21 160 m. w.z.w. Lissabon n. A'dam. Sloterdijk 22 te New York verw. v. Antwerpen. Stad Arnhem 21 250 m. n.n.w. Dakar n. Freetown. Stad Maassluis 21 v. Las Palmas n. Pepel. Stad Schiedam 21 62 m. n.o. Barcelona n. Savona. Stanvac Djirak 21 te Tandjong Uban. Stanvac Liric 21 v. Sungeigerong n. Saigon. Statue of Lib. 21 400 m. z.o. Ascension n. Ph.delph. Steven 21 v. Istanbul n. Izmir. Straat Lombok 21 v. Bunburr.v n. Fremantle. Straat Malakka 21 te Shimizu. Straal Singapore 21 te Loreneo Marques. Straat, van Diemen pass. 21 Sabang n. Penang. Sunetta 21 v. Yokkaichi n. Singapore. Tabian 21 te Amsterdam. Tabinta 21 160 m. w.z.w. K. Guardafui n. Belawan. Talisse 21 te Belawan. Tamara 21 v. Hamburg n. Abadan. Tara 21 v. Angra dos Reis n. Bahia. Tegelberg 22 te Hongkong. Texel 22 te Tokio. Thelidomus 21 v. Punta Cardon n. Boston. Themis 22 te Amsterdam. Tiba 22 v. Buenos Aires n. Santos. Tibia 24 te Chittagong verwacht. ft Tjibodas 21 v. Hongkong n. Kobe. Tjikampek 21 240 m. o. Cambodja n. Manilla. Tomocvclus 24 te Curacao verwacht. Utrecht 21 8 m. z. eztunb n. Penang. Van Heemskerk 22 te Port Louis. Van Neck 21 345 m. o. Newcastle (Austr.) (best.). Van Spilbergen 21,te Hongkong. Vasum 26 te Anacortes verwacht. Vivipara 21 t.e Port Said. Vlieland 21 110 m. z.z.w. Ras Fartak n. Fao. Vlist 21 250 m. z.o. Kp. Sable n. Norfolk. Waal 21 v. Genua n. Palamos. Waibalong 23 te Bangkok verwacht. Waterman 21 200 m. z. Adelaide n. Surabaja. Weltevreden 21 v. Amsterdam n. Las Palmas. Westertoren 21 te Geelong verwacht. Wieldrècht 21 850 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Witmarsum 21 460 m. w. Finisterre n. Le Havre. Woensdrecht 21 85 m. z. Freetown n. Le Havre. IJssel 21 te Hamburg. Zonnewijk 21 op Mississippirivier n. Denemarken. Zuiderkerk pass. 21 Kp. Finisterre n. Antwerpen. SLEEPVAART Cycloop 21 bij Texel (Tank Empress). Elbe 22 v. Honolulu n. Japan. Holland 21 bij Texel (Tank Empress). Loire 21 te Maassluis v. Antwerpen. Maas 22 v. Kopenhagen n. Zeebrugge. Oostzee 22 v. Honolulu n. Osaka. Schelde 22 v. Suez n. Perzische Golf. Simson 21 met Roermond te Den Helder verw. Tasmanzee 21 te Maassluis. Thames 22 v. Boston n. Japan. Titan 22 te Newcastle. Tyne 22 v. Funchal n. Terneuzen. Witte Zee 22 v. Buenos Aires n. Rotterdam. KLEINE VAART Ank T 21 8 m. z.o. Hellgrund n. Skutskaer. Areas 21 te Rotterdam n. Phillppeville. Ardeas pass. 21 ET-7 v. Kraklion n. Hamburg. Bab T 20 20 m. z. Gruum n. Rotterdam. Bloemgracht 21 10 m. o. Jussaro n. Helsinki. Boreas 20 v. Rhodos n. Tel Aviv. Draco 21 clw. La Coruna n. Leixous. Te Geldermalsen is op 21 januari 1960 door Chamotte Unie n.v. en Continental Ore Corporation, New York opgericht de naamloze vennootschap Basref n.v. (Basic Refractories). Deze vennootschap heeft ten doel de fabricage van en de handel in vuurvaste materialen, in het bijzonder van basische produkten als magnesiet- en chroommagnesietstenen. Van het kapitaal van 1.000.000 is ge plaatst f 600.000 door deelneming door Chamotte Unie n.v. en Continental Ore Corporation voor respectievelijk 60% en 40%. De vennootschap bouwt in Geldermalsen een nieuwe, sterk-gemechaniseerde fa briek, die dit jaar gereed zal komen. Magnesiet-, chroommagnesiet- en chro- mietstenen worden tot nu toe niet in ons land vervaardigd. De import zowel in Ne derland als in de andere Benelux-landen is aanzienlijk. De staalindustrie is over de gehele wereld in belangrijke mate over gegaan tot het toepassen van basische ste nen. Een andere belangrijke afnemer van dit materiaal is de cementvervaardigende industrie. De internationale waarden noteerden gisteren over de gehele linie hoger bij kalme handel. -De Engelse discontoverho ging met een vol percent gooide in Am sterdam roet in d'e vaste tendentie voor de internationale waarden. Er kwam aanbod, dat slechts tegen dalende koersen werd opgenomen. Ondanks de discontoverhoging in Engeland bleef de setmming op het Damrak uiteindelijk toch aan de vaste kant. Scheepvaartwaarden goed prijshou dend tot vast. Staatsfondsenmarkt flauw. De eerste verhandeling van claims Ver- eenigde Glasfabrieken bracht een advies prijs van 340f 350 per claim. Dit komt ovefeen met een koers van 271 voor de nieuwe aandelen en van 350 voor -de oude aandelen. De laatst gedane notering was voor de oude aandelen 360. Aandelen Van Vlissingen Katoen werden op 590 a 600 (590) geadviseerd. Prolongatie ZV2 per cent. Figé kwam van 192 op 193. Spaarne- stad daalde met 5 punten tot 460. (ANP) VERHANDELDE FONDSEN 20 januari 21 januari Totaal: 451 465 Hoger: 91 (20,2%) 206 (44.3%) Lager: 271 (60,1%) 150 (32,2%) Gelijk: 89(19,7%) 109 (23,5%) AVONDVERXEER VAN GISTEREN A.K.U518—522 g.l. Kon. Olie 163.00—164.40 Philips 783—787 Unilever764767 g.l. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever lste tijdv. 521—522 164.30 786—787 766—767 2de tijdv. 51854— 521H 163.80—164 786—787 765—766 AmstercL Bank 336 Ned. Handel Mij. 255 Rotterd. Bank 299 Twentsche Bank. 279 A.K.U 517V2 Albert Heijn 400 Amstel Bier 510 Billiton Mij. II 382 Bols 530 Bührmann Papier 452 Deli-Mij 192.10 Dordtsche Olie 767 315 505 Hoogenbosch Sch. 233 Hoogovens 795 H.V.A 171K ïndola 386 430 K.L.M 112 Kon. Zout 676 Kon. Olie 163.60 Müller Nat. Bez. 380 Npderl. Ford 411 Ned. Gist. en Sp. 327 Ned. Kabelfabr. 451 Plulins Gem. Bez. 781'/2 Philip- Pref 290 A'dam Rubber. 12654 Sïkkens Lak 580% Stokvis R.S 225 y, Thomassen Dr. 670 762% Van Berkel's Pat. 300 U Van Gelder Pap. 26054 Van dor Heem 231 Ver. Machinefabr. 227 Wessanen 290 Wilton Feijenoord 225 Zwanenberg-Org. 554 198.— 225.— 520.— Ver. Bezit v. 1894 119.— HlA.L. 169 K.N S.M 192 N. Scheepv. Unie 161 Y-. Ommeren, v 261 Stoomv Mij. Ned. 18054 Anaconda 6454 Kennecott Copper 94 X Aluminium Ltd... 34 Bethlehem Steel 52 K U.S. Steel 92-14 Republic Steel 69'4 American Motors 86 General Motors.. 51 Cities Service 4714 Shell Oil 8054 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). New York beter Tegen sluitingstijd gisteren stuitten de aandelen op verkopen maar wisten hun eerder behaalde winst voor een goed deel te behouden en eindigden aan de hoge kant voor de derde maal dit jaar. De stijging werd beschouwd als een tech nische, volgende op de dalingen van de vorige vier beursdagen. Winsten van ongeveer 2 dollar in Du Pont en Union Carbide, en ongeveer 1 in U.S. Steel, Chrysler en Alcoa. Elektro nische waarden gingen omhoog. IBM ech ter verloor ongeveer 3 dollar. Spoorwegen vertoonden winsten van meer dan een dollar. De totale omzet was 2.700.000 aan delen. Van totaal 1227 verhandelde fond sen, 531 hoger en 458 lager. Het industrie- gemiddelde kwam van 643,69 op 645,43, dat van spoorwegen van 155.13 op 155,44 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.12 op 85,72. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13