Erres televisie WERF VERBOUWINGS OPRUIMING WOL-RESTANTEN Havcnberichten 24 Herenmodes en Confectie Banketbakkerij J. N. TROMP B rijwiel- en i bromfiets- I onderdelen Gevangenisstraf wegens rijden onder invloed Logger gestrand nabij Scheveningen I 1 SLAG ROOMSOESJES I 1 I l I I I I I I I I I I Rechtbank behandelde dodelijk ongeluk in Haarlemmermeer Anti-Vivisectiestichting richt zich opnieuw tot Tweede Kamer 7 IJmond-heren naar Alkmaar Ondiepwatermijnen veger „Lacomble" tewater De elftallen van „Noord" Vlootshow op IJselmeer Tanner Uitspraken rechtbank bij Ph. de Koning Jozeph Blankenaar damt tegen DCIJ in IJmuiden C0R0LY VRIJDAG 22 JANUARI 1960 In het Congres-paleis te Brussel is woensdag derondetafelconferentie over Kongo begonnen. Deze telefoto geeft een overzicht van de conferentie tijdens de openingsrede van eerste mi nister Eyskens. Op de voorgrond met zijn rug naar de camera Joseph Kasa- voeboe met zijn delegatie. Voor de senioren van de handbalvereni ging IJmond wordt het zondag een rustige dag aangezien alleen het eerste IJmond- herenteam naar.de Alkmaarse veilinghal gaat om deel te nemen aan de zaalhand balcompetitie. De IJmonders, die in de eersteklasse spelen, hebben de leiding op de ranglijst met zes punten uit drie wedstrijden. Zij krijgen nu eerst AHV I uit Den Helder als tegenstander, welke club slechts één punt uit één wedstrijd heeft, om daarna het Alkmaarse AVA-herenteam te ont moeten. Dit is nog zonder winstpunten. Het zal de IJmonders niet meevallen om in beide wedstrijden de volle winst te be halen, maar zij zullen alles doen om de fraaie positie als leiders te handhaven. Voor IJmond gaan de volgende heren naar Alkmaar: R. van de Pol (doel); B. Beentjes, K. Bobeldijk, H. Boom. E. Jon ker, K. Klesser, G. Noomen, A. Visser, C. de Vries en J. Wolters. Voor veldhandbal spelen meisjesaspi ranten IJmond IDe Blinkert I; IJmond 2—De Blinkert 2 en meisjes-junioren Con cordia IIJmond I. Overigens is er voor de IJmond-jonge- ren een groot aantal zaalhandbalwedstrij den, zowel in Haarlem als in Alkmaar. ACTIVITEITEN VAN FELISON De heer Jaap Egmond- zal op -dinsdag- 2 februari om 20 uur in het. gebouw Hei- destraat 45 in IJmuiden-Oost een lezing houden over: „Het naakt in de kunst". De heer Egmond doet dit op verzoek van de vereniging Felison. Hij zal zijn lezing met projectiebeelden illustreren. In hetzelfde gebouw exposeren Dirk en Jaap Oudes van 23 januari tot 7 februari. Ook deze tentoonstelling is door Felison georganiseerd. Advertentie Handgeweven rokcoupons tegen y2 prijs Enige coupons overgebleven van onze Franse stoffen Marktplein 7 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Stad Am sterdam van Pepel, erts voor Hoogovens: Rhein- stahl, Koldera; Zaanstroom, Swansea; Yevvglen, Dover, cokes voor P.E.N.-Centrale; Linora, Es- bjerg; Terschelling, Fowey; Swift. Londen; Waja, Delfzijl. Papierfabriek Velsen: Elisabeth Roorda. Teignemouth; Amstelmolen, Londen; Titan, Lon den; Wartena, Felixtowe; Planeius, Gothenburg; Nordkap, Stettin; Andromeda, Felixtowe; Hen- riette Wilhelmina Schulte, Vancouver; Gaaster- kerk, Bremen; Alex, Southampton; Hinde, Lon den; Jans, Londen; Kastav, Antwerpen; Yarrow, Grangemouth, slabs lossen Hoogovens; Herta, Stettin; Iberia, Leith; Gaasterland, Hamburg; Peter S, Furham, bijlegger IJmuiden; Tabian, Hamburg; Selby. Goole; Piet^Schipper, Delfzijl; Gré, Londen; Baltic, Swansea, lege vaten lossen IJmuiden; Kungso, Kotka, cellulost Papierfabr.;- Coeta Emden, laden Hoogovens; Lingestroom, Londen; Draco, Rotterdam; Rijnstroom, Hull. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Florence Holt van Las Palmas: Blink, Christiansand: Whitfleet, Portland, kalksteen voor Hoogovens: Nordstern. Mantyluoto; Benno, Fawley; Pollux, Jacobsstad; Themis, Antwerpen; Nabstein, Arftwerpen; Hoop, Stettin, cement voor IJmuiden; Herm Kieppe. Kiel; Nore, Stockholm; Kanin. Poti. Donderdag vertrokken uit. IJmuiden: Dinkel- stroom naar Londen, walsmateriaal van IJmuiden: Borneo, Port Said; Schutting, Emden: Adelheid Sibum, Rotterdam: Scheidestroom. Felixtowe; Dione, Huil. ledig Hoogovens; Bornrif, Gothen burg. walsmateriaal van IJmuiden; Wexford, Bos ton/stijfsel en stroop van Wormerveer: Egerland, Frederiksvarg: Suderelb, Hamburg: Heron, Bre inen; Pacific, Antwerpen, walsmateriaal van IJ muiden: Silona, Newcastle, ledig Hoogovens; Francina, Bohus, zout van IJmuiden; At.vs, Vlis- singen, proefstomen; Lippe, Oxelosund; Times, Hamburg; Juno. Rotterdam; Peregrine, Harlingen; Brinda. Esbjerg: Astarte, Odensc: Mayfleet, "uthend, ledig Hoogovens: Vanda, Rotterdam; ""t'v, Schiedam: Anne Elisabeth. Londen, wals- nntetiaal van IJmuiden: Makkum, Harlingen: ""«renberg. Malmö; Memnon, Bremen: Marivia, Hamburg; Roelf. Le Havre; Ivoorkust. Antwer- •n; Vliestroom, Manchester; Frans Böhmer, Hamburg; Eboe, Hamburg; Phidias, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Schwarzen- bek naar Curagao; Weltevreden, Las Palmas: Swift, Harlingen: Yarrow, Antwerpen, ledig Hoogovens; Zaanstroom, Londen: Mabella. Bar bados. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Medische verzoing tijdens het weekeinde IJMUIDEN Arisen: M. J. C. van Rij-Flury, Graham- straat 202, iel. 7500; P. J. W. van dei- Toorn, Frans Naere'ooutstraat 70, tel. 4048; D. J. Boosroan, Stationsweg 7, Velsen-Zuid, tel. 4340. Apotheken: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me- juffrouwd A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 7945; mejuffrouw W. Engel hart, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-dorp, tel. 8310. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02660-8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuwstraat 34, tel. 4378; Oud- IJmuiden, ten noorden van Ken nemer- laan, Marktplein, L. Nieuwstraat, Plein 1940-'45; zuster C. E. Th. Man, IJsel- straat 23, tel. 8028; ten zuiden van Ha venkade, Kennemerlaan, Marktplein, L. Nieuwstraat en Zeeweg; zuster D. Spiers Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, telef. K 2510-3936; ten oosten Zeeweg, Velser- beek, Velsen-Zuid, Velsen-Noord; zuster Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756; Driehuis, Santpoort dorp, Santpoort-Station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: G. J. Vos, Arends- weg 124, tel. 3586. Van zondagmorgen tot Js avonds 12. uur: M. H. A-. .Melchior. Noordérwijkweg 1, tel. 3340. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N. T. W. Karse- meyer. Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Bovendien neemt dr. Tuinman, G. van Assendelftstraat 25 B. tel. 460 de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 48, tel. 490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverple ging: zuster Verstegeren, Laan van Ka- naiin 107, tel. 4409. Kraamverpleging: zuster De Ruyter, Laan van Kanaan 107, tel. 4409. CASTRICUM Artsen: H. van Leesten, Bakkumerstraat no. 48, telefoon 2428. Wijkverpleging: zuster Boots, Koningin :i Julianastraat. 14, telefoon 2544. Verloskundige: Mevr. Scholten—Kloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 2500. Op zaterdag 6 februari om twaalf uur, zal op de werf van de Arnhemse scheeps bouwmaatschappij n.v. in Arnhem, de tweede van een serie van zestien ondiep- watermijnenvegers, de „Lacomble", dooi de echtgenote van de vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, mevrouw E. L. W. van Olm-Boon, te water worden gela ten. Bij deze plechtigheid zullen onder meer aanwezig zijn de Amerikaanse marine attaché in Nederland, captain W. O. Spears U.S.N., de bevelhebber der zee strijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer of diens vertegenwoordiger, de comman dant zeemacht in Nederland, vice-admi raal G. B. Fortuyn of diens vertegenwoor diger en anderen. De zoon van de naam gever van deze mijnenveger, de heer E. E. R. Lacomble, die in Canada woont, is uitgenodigd. Met het oog op de eisen van de moderne mijnenoorlog zullen ook deze mijnenve gers zoveel mogelijk van niet-magnetische materialen, waaronder veel hout. worden vervaardigd. De bemanning zal bestaan uit 14 officieren en schepelingen. De mij nenvegers worden ingericht voor het ver nietigen van alle bekende typen mijnen en kunnen door hun geringe diepgang tot dicht onder de kust komen. Het schip meet 170 ton. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Neder landse rekening. De bouw van de ondiep- watermijnenveger „Lacomble" wordt ge financierd door de Verenigde Staten in het kader van hét „offshore procurement program". Het schip zal te zijner tijd, na oplevering aan de V.S., aan Nederland worden overgedragen op grond van het programma van wederzijdse hulpverle ning. Het werd genoemd naar wijlen kapitein luitenant-ter-zee E. E. B. Lacomble, die wegens zijn beleidvol en moedig optre den onder meer als commandant van hr. m.s. kruiser De Ruyter tijdens de slag in de Javazee met welk schip hij strijdend ten onder ging posthuum met de M.W.O. werd onderscheiden. Advertentie het beste beeld, een gaaf geluid, mo dern notenhouten meubel, passend in ieder interieur. Betaling in overleg. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Erkend ERRES-service dealer DEM—VVB (sportpark „Adrichem", Beverwijk, 14.30 uur) VVB: A. v. d. Bogaard; R. Luitjes en C. Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en A. Ef- fern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooi- mans, J. Kersbergen en G. Koopmans. KinheimZaanlandia (sportpark „Roos- wijk". 14.30 uur) Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en R. Hatzman; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; F. Smit, F. Mosk, W. Demmers, Th. van Vuuren en W. Luntz. Kinheim ZMCLisser Boys (zaterdag middag 15 uur, sportpark „Tussenwijk") Kinheim ZMC: E. de Boer; J. de Reus en A. Tolie; A. Bax, J. Sparreboom en A. Geerlofs; R. Visscher, J. Folkerts, J. Bax, L. Nieuwenhuis en J. Boender. Het comité vlaggetjesdag Urk heeft voor 1960 grote plannen. Niet alleen zal de Ur- ker vloot zich in feestkleed steken, maar het comité heeft besloten, om alle vissers verenigingen rond het IJselmeer uit te no digen met hun vaartuigen naar Urk te ko men. Van deze haven, welke gemakkelijk alle vaartuigen (naar verwacht wordt 300) kan herbergen, zal men dan uitvaren, om op het IJselmeer een vlootshow te houden. Als voorlopige datum wordt aangehou den 13 april 1960. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Geertruida Ch. M., d. van L van Roon en M. C. v. Dam; Karina d. v. P. Luijken en M. L. Launis te Castricum; Cornelia G., d. v. Fr. Kochx "fen C. Bruins te Beverwijk; Johannes J. R., z. v. H. J. de Nijs en C. C. Groot; Seneta L., d. v. J. D. Karseboom en N. A. v. Breemen te Uit geest; Jacobus C., z. v. J. Castricum en M. C. van der Steen; Saskia M., d. v. V. Bos en A. Fr. Bos te Beverwijk; Ellen, d. van Fr. Klinkert en E. Mewe te Beverwijk; Michaël J., z. v. M. P. Nielen en E. L. Cockier te Uitgeest; Anna M., d. v. A. G. Knaan en G. M. C. Stam te Beverwijk. ONDERTROUWD: C. J. Broersen te Beverwijk en C. C. Hoof. GETROUWD: J. J. A. v. Giezen en W. Cl. M. Rietveld te Heemskerk; M. van Harskamp te Woudenberg en V. Vreden- duin. OVERLEDEN: C. Blankendaal, oud 81 j., echtgenote van Nic. Limmen. Advertentie Voor alle naar Kennemerlaan 19 - Tel. 6317 De Haarlemse rechtbank heeft een 28- jarige behanger uit Den Haag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van drie jaar. De man stond veertien dagen geleden terecht omdat hij op 14 oktober in Haar lemmermeer zijn auto heeft bestuurd, ter wijl hij onder invloed van drank zou zijn geweest en bij vonnis van de Rotterdamse rechtbank zes maanden niet mocht rijden. Verdachte ontkende echter zoveel te heb ben gedronken dat hij onder invloed was. Naar zijn mening heeft hij deze indruk ge wekt doordat hij enige pillen tegen nervo siteit te snel achtereen heeft ingenomen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had vier maanden ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Twee Amsterdamse matrozen, broers van 23 en 18 jaar, die op 3 december in Brussel een auto zouden hebben weggeno men om daarmee naar Amsterdam te rij den, werden respectievelijk veroordeeld tot acht en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde tegen de oudste matroos een jaar gevangenisstraf met aftrek en te gen zijn jongere broer vier maanden met aftrek. De rechtbank bevestigde tegen een 44- jarige bloemist uit Oegstgeest, die op 6 mei in Haarlemmermeer werd bekeurd omdat er nogal wat aan zijn autootje man keerde, het vonnis van de kantonrechter met uitzondering van de opgelegde straf. In plaats daarvan werd de bloemist ver oordeeld tot drie boetes van 30 elk en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maan den met een proeftijd van twee jaar. Het autootje van verdachte verkeerde in slechte staat ondanks het feit dat hij in twee jaar ruim 2600 aan reparatie kosten aan zijn garage betaalde. De offi cier van Justitie had bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist: ze ven dagen hechtenis, boeten van 40 en 60 gulden, verbeurdverklaring van de kapot te onderdelen en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. De raadsman had een voorwaardelijke straf zonder ont zegging van de rijbevoegdheid bepleit. Tegen een 49-jarige boekenverkoopster uit Löènen aan de Vecht werd conform de eis bevestiging Van het vonnis van de kan tonrechter 40.- of acht dagen) uitge sproken. Advertentie Vroeg begonnen veel gewonnen STICHTING NUTSSPAAR- BANK In de gem. Velsen Flitsfotowedstrijcl De heer J. Stam uit IJmuiden heeft de eerste prijs gewonnen in de flitsfotowed- strijd van fotohandel „Artistiek" te IJmui den. De andere prijswinnaars waren: 2. A. de Jong, IJmuiden, 3. G. Maas, IJmui den, 4. Mevrouw W. Scholtz-van der Meu- len, Beverwijk, 5. G. A. Bothof, IJmuiden, 6. H. Mantje, IJmuiden, 7. W. Swarts, Be verwijk, 8. C. J. Tupker, Driehuis, 9. K. F. J. Lefèvre, Velsen-Zuid, 10. F. Clausen, Velsen-Zuid, 11. Mevrouw J. Poppe, IJmui den, 12. L. H. de Fauwe, IJmuiden, 13. Mevrouw van Duyl, IJmuiden. De jury bestond uit de heren O. Kana, IJmuiden G. E. Terpstra, IJmuiden en W. H. van Wel, Haarlem. Men heeft re kening gehouden met de graden van ge vorderdheid en de camera's van de deel nemers. Advertentie Nog steeds KENNEMERLAAN Bijzondere koopjes in ALLEEN PRIMA KWALITEITEN De Scheveningse logger SCH 87 „Hol land" van de rederij Van Leeuwen, die donderdagavond om kwart over zes bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg verliet en om acht uur te Scheveningen werd verwacht, is op ongeveer IV2 mijl ten noorden van de pier Scheveningen op het strand gelopen. Het schip ligt ongeveer veertig meter van de duinvoet, ter hoogte van strandpaal 97 bij de Wassenaarse slag hoog op het strand. De boeg steekt volledig boven wa ter uit en de kiel is gedeeltelijk zichtbaar. Het schip is om kwart over acht gestrand, bij hoog water en kalm weer. De vijfkop pige bemanning was vannacht druk in de weer op het haaks op het strand liggende schip. Men wil bij hoog water pogen op eigen kracht vlot te komen. Daar het schip geen radio aan boord heef duurde het tot half twee vannacht, voor- dat de passerende logger SCH 68 „Fem- metje" gewaarschuwd kon worden waar na radio-IJmuiden een noodsein uitzond. De „Dorus Rijkers", die was uitgevaren, is omstreeks half drie in de haven van Scheveningen teruggekeerd, aangezien al les wel is aan boord van de SCH 87. De schipper Knoester van de „Holland", heeft vanmorgen bij hoog tij inderdaad kans gezien, zijn schip vlot te krijgen. De „Holland" is inmiddels de haven van Sche veningen binnengelopen. -Volgende week woensdag komt voor de eindstrijd damclubkampioenschap Noord holland de Amsterdamse hoofdklasseclub Jozeph Blankenaar bij DCIJ op bezoek. De onstelling van beide ploegen is alsvoligt: Jozenh Blankenaar I: 1. J. Metz, 2. P. van Heerde, 3. A. den Doon. 4. W. van dei- Sluis, 5. P. Jongendijk. 6 J. Verhev, 7. P. O. J. B. van der Steen, 8. R. Berk. 9. P. Faber. 10. J. Frans. 1. P. Roozenburg. 2. H. Laros, 3. B. Dukol, 4. T. Tielroov, 5. T. Postma, 6. P. van den Berg, 7. ir. M. Krijgsman, 8. P. J. Beukema, 9. -J. van Straten, 10. Leo Bink horst. Reserves: H. Swier, Gerrevink en Mor- seld. DCIJ moet deze ontmoeting, om nog een minimum-kans te behouden beslist win nen. Een zeer moeilijke opgave, doch het kan. Wedstrijdleider is de heer J. Dijkslag uit Haarlem. Advertentie WEEKENDRECLAME: 50 ct per 100 gram HAZELNOOTGEBAK 35 ct SLAGROOMGEBAK 30 ct VRUCHTENGEBAK 35 ct COCKTAIL BEKERTJES 35 ct FLORENTINO'S 35 ct ROOMBOTER ALLERHANDE 1.30 per 250 gram PLANETENWEG 4 - TELEF. 4008 Advertentie voor autospallappen 5.75 per stel BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK DCIJ-competitie De kans dat ir. Krijgsman zich bij de eerste zés "spélërs Trï dé onderlinge DCIJ- competitie plaatst is door de overwinning van Krijgsman op Leo Binkhorst zeer ge stegen. Dukel had veel moeite om de jonge K. van den Steen de punten te ontfutselen. In een aanvalspartij weerde eerstgenoem de zich uitstekend, doch in tijdnood ver kerende, vergiste hij zich. Dukel kon na enkele dwangzetten de winst forceren; hij bezet nu de derde plaats achter de leiders Roozenburg en Laros. Een verwoed ge vecht ontwikkelde zich tussen de twee komende mannen van DCIJApeldoorn en Gerrevink. De partij werd wegens het late uur afgebroken. De steeds aanvallende D. Ott had in zijn partij met W. Gomes weer succes. De DCIJ-oprichter, die 35 jaar trouw zijn dammetje speelt, won knap. Met 13 punten uit 13 partijen heeft deze veteraan 't er tot dusver niet slecht afge bracht. Wim van Wort's kansen voor de selectiegroep daalden door een nederlaag tegen Jan Koppelman. Mej. A. Adrichem gehuldigd 1-Iet 'is donderdag voor mejuffrouw G. Adrichem, wonende aan de J. Vermeien- straat te Beverwijk, een onvergetelijke dag geworden. Zij heeft op deze dag het feit herdacht dat zij 50 jaar geleden in dienst trad bij de Verenigde Blikfabrieken te Krommenie. In de morgen werd de ju bilerende met haar familie in de concert zaal van de fabriek ontvangen, waar zij door de directeur, ir. B. Diepenveen, werd toegesproken. Namens de directie werd haar een enveloppe met inhoud aange boden. Voorts kreeg zij de legpenning in zilver van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Er waren nog vele sprekers, die allen hun woorden ver gezeld deden gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Aan het slot van deze bijeenkomst heeft mejuffrouw Adrichem. die de fabriek gaat verlaten, dank ge bracht voor de aan haar gebrachte hulde. ZEGE VOOR EXERCITIA De herenploeg van de Velser Basketball vereniging Exercitia heeft de eerste helft van de competitie met een flinke zege afgesloten. SC Haarlem moest met 56-16 voor de Velsenaren bukken. Aanvankelijk vlotte het bij de Velsenaren niet erg, het geen leidde tot een 3-0 achtex-stand. Doch na enig zoeken naar de juiste combinaties kwam de motor op volle toeren en na 8 minuten wees het scorebord reeds 15-5 aan. Exercitia drukte met prima spel door en met rust was het 34-10. Na de rust zakte het spelpeil bedenkelijk. Via 42-12 werd het. ten slotte 56-16. Door dit resultaat staat Exercitia nu vrij stevig aan kop. Het tweede damesteam van Exercitia moest, zoals verwacht, met 22-17 haar meerdere erkennen in SC Haarlem 2. Door dit resultaat zijn de Velsense dames nog vaster op de onderste plaats gekomen. OPRUIMING VAN „ASPERGES". Op de Beverwijkerstraatweg is de Hei- demij thans bezig de in de laatste wereld oorlog. door de bezetter geplaatste „asper ges" op te ruimen. Dit is nog zo'n eenvou dig werkje niet: er moeten diverse grote blokken beton worden opgeblazen. Be gonnen wordt met een gedeelte aan de oostzijde van de weg, op de tuingrond van de heer Brakenhoff. Deze wil de vrijge komen grond weer als tuingrond in ge bruik nemen. Twee maanden gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid gedurende twee jaar, heeft de officier va*n Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gisteren geëist tegen een 53-jarige monteur uit Voorschoten wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Amster damDen Haag op 24 augustus van het vorig. jaar. Drie personen werden by dit ongeluk ernstig gewond. Een van hen overleed later in het ziekenhuis aan z\jn verwondingen. De verdachte bestuurde op de bewuste dag een kleine vrachtauto, een zogenaam de pick-up, van 2300 kg. Aan een trek- stang sleepte hij een vrachtauto met een eigen gewicht van 4500 kg en een lading van 200 kg. Van de gesleepte wagen was de voetrem defect. Deze combinatie reed tot het moment van het ongeluk met een snelheid van ongeveer 50 km per uur. Bij een punt van de weg waar de rijbaan was opgebroken, moest verdachte op het voor hem linker gedeelte van de weg gaan rijden. Toen hij enkele meters verderop weer naar de rechter rijbaan wilde afbui gen was de door hem bestuurde vracht auto gaan slingeren en achterstevoren op het voor hem linker gedeelte van de weg gekomen. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting een personen auto, waarvan de bestuurder een botsing niet meer kon voorkomen. Verdachte verklaarde dat hij wist dat de voetrem van de gesleepte wagen niet werkte. Hij had er echter op vertrouwd dat de bestuurder van deze vrachtauto voldoende had aan de handrem indien er snelheid verminderd moest worden. Éen technisch deskundige zette uiteen wat de trekker had doen slingeren. Vol gens hem moet de gesleepte vrachtauto iets schuin achter de wagen van verdachte hebben gereden, omdat de bestuurder voor zich op de weg wilde kijken. Daar door was de zaak gaan „scharen". Gezien het feit dat de gesleepte vrachtwagen twee keer zo zwaar was als de trekker zou het gebruik van de handrem met 50 km snel heid geen enkel effect hebben gehad. De officier van Justitie zei dat zelfs een leek had kunnen zien dat onder de ge geven omstandigheden een ongeluk zou gebeuren. Verdachte had hoogstens met 'n snelheid van 10 a 15 km mogen rijden. Hoewel hij niet de indruk had dat ver dachte het type van een verkeersmisdadi- ger is, achtte hij een gevoelige straf toch op zijn plaats. Mr. M. P. Bloemsma, de raadsman van verdachte, erkende dat een dergelijke sleep nooit over de weg had mogen rijden. Zijn cliënt had zich helaas niet voldoende rekenschap gegeven dat hij een te groot risico nam. Mr. Bloemsma bepleitte cle mentie. Uitspraak 4 februari 's morgens om half tien. Advertentie Het adres voor uw bromfietsonderdelen en accessoires WINDSCHERMEN 16.95 met kijkspleet 17.95 BUDDY-SITS 16.95 DUO'S 5.50 BREESTRAAT 108 BEVERWIJK De Anti-Vivisectie-stichting heeft óp- nieuw een adres ingediend bij de leden van de Tweede Kamer met het oog op de in voorbereiding zijnde wet op de dierenbe scherming De stichting wijst in dit adres op de ernstige kritiek van Nederlandse medische studenten op de vivisectie, zoals die thans wordt uitgeoefend. Daarnaast vermeldt zij officiële gegevens, waaruit blijkt, dat bij 89 percent van alle dierproe ven geen verdoving wordt toegepast. In haar adres verzoekt de stichting drin gend om aandacht bi.i de behandeling der Dieren wet voor de volgende punten: de zeer onvoldoe 'de verdoving der dieren vóór en gedurende de proeven, vermijding van herhalingsproeven door het gebruik maken van films, het verbieden van proe ven, welke niet strikt noodzakelijk zouden zijn en het verbieden, althans drastisch beperken, van het gebruik van proefdie ren voor commerciële doeleinden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7