Uitgaan in Haarlem In de vishal en op zee Goede kotter-resultaten in november Het Nederlands Ballet danste „Fetroesjka" in nieuwe bezetting „Mama, kijk, zonder handen" van Hugo Claus „Geen goedkope pret op Bevrijdingsdag" Koninkrijkprijs voor Kees Hak uit Haarlem T eylers-prijsvraag LEZEN EN LATEN LEZEN g—B—g5 (86wrf. Veel verwarring bij r.-k. kerk en Wereldraad Politie was zeer actief VRIJDAG 22 JANUARI 1960 TONEEL Zaterdag 23 januari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Eerste liefde..", een blijspel van Paul Osborn, onder re gie van Ko van Dijk. Medewerkenden zijn o.a. Mary Dresselhuys, Ellen Vogel en Joan Remmelts. Zondag 24 januari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van „Eerste liefde. onder regie van Ko van Dijk. Woensdag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Rotterdams Toneel" geeft een voorstelling van ,,'n Hete Zomer avond", geschreven door Ted Willis, onder regie van Ton Lutz. Medewer kenden zijn o.a. Enny Meunier, Trees v. d. Donck, Ina van Faassen, Donald Jones en Pim Dikkers. MUZIEK Vrijdag 22 januari, Concertgebou-w 19.30 uurJeugdconcert o. 1. v. Marinus Adam, met medewerking van het N.Ph. O. Het programma vermeldt werken van Beethoven, H.- Andriessen en drie delen uit „La Damnation de Faust" van Ber lioz. Maandag 25 januari, nieuw clubgebouw sportveld Kleverlaan, 20 uur: Het Aulos- blaaskwintet geeft een uitvoering van werken van Haydn, Vivaldi, Danzi, Mil- haud, Hindemith en Vredenburg. Het kwintet heeft de volgende bezetting: fluit: Martine Bakker, klarinet: Georg Pietersma, hoorn: Jaap Verhaar, hobo: Edo de Waard en fagot Joep Terwey. Maandag 25 januari. Concertgebouw, 20 uur: Tweede concert in de Meesterserie, door Robert Weisz. Op het programma staan werken van Schumann, Ravel en Beethoven. Dinsdag 26 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het N.Ph.O. geeft het zesde con- cert in de serie D, o.l.v. Edmond Appia, met medewerking van de violiste Ida Haendel. Op het programma staan wer ken van Rameau, Haydn, J. Binet, Lalo en Bartok. Donderdag 28 januari, Concertgebouw, 20 uur: Koor Katholiek Haarlem en het Kon. Mannenkoor „Caecilia" geven een (Van onze correspondent in Brussel) Woensdagavond presenteerde de troep van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg van Brussel het satirisch blijspel van Hu- go Claus „Mama, kijk, zonder handen". Het is het eerste stuk van Claus dat niet door een Nederlandse toneeltroep in pre mière wordt gebracht. Het is een dubbe le critiek op de gevestigde burgerij en haar gebreken en op de moderne jeugd, een voor Claus ongewoon thema, en het stuk. dat machtig begint, stort in de tioee laatste bedrijven vrij ongelukkig in elkaar. Het zeer critische Brusselse publiek heeft het echter naar waarde roeten te schat ten, ook al lopen de meningen over het blijspel dus sterk uiteen. Achter Claus' taal-virtuositeit, schijn baar ongerijmde dialogen, die een beetje aan Ionesco doen denken, schuilt het dra ma van onze tijd. De houvastloze wereld wordt door Claus getypeerd in de figuur- van de burgerlijke bankier, de heer Baers, en zijn hospita. De moderne jeugd door een danseresje, vol zucht naar avonturen, een moderne dichter die atonale verzen schrijft en de broer van het meisje een soort nozem en kleptomaan. De zoon Baers is de werkelijke dichter en de titel van het stuk ontleent zijn naam aan het eerste vers van het gedicht, dat Stefan Baers eens had willen schrijven, een herinnering aan zijn jeugd, toen hij voor het eerst een fiets kon berijden, maar toch zonder handen sturend in het grint van de tuin terecht kwam. Tegenover de waardig uitziende vader, die echter een niet zo schitterend verleden heeft, en de drie nozems, die de schaam teloze en amorele jeugd van heden ver beelden, is Stefan de enige die het leven aanvaardt zoals het is. Het stuk werd ge speeld door Cvriel van Gent en Greta Lens, bekende artiesten van de Koninklij ke Vlaamse Schouwburg, en de moeilijke rol van Stefan was toevertrouwd aan de opkomende ster van deze troep Senne Rou- faer. Het nieuwe blijspel van Claus staat naar het oordeel van enkele Vlaamse toneelcri tici hoger dan „Suiker" maar is minder dan „Een bruid in de morgen". Claus heeft zich klaarblijkelijk willen ontrukken aan de invloed van Tennessee Williams en andere Amerikaanse toneelschrijvers, een verwijt dat hem door vrienden vaak is ge maakt. Hij is hierin, zoals gezegd, slechts gedeeltelijk geslaagd. De laatste twee be drijven zijn inderdaad ontgoochelend, hiel en daar zelfs vulgair. De nationale tekenwedstrijd De Haarlemse jongen Kees Hak behoort tot de acht winnaars van Koninkrijkprij- zen in de Nationale Schrjjf- en Tekenwed strijd, die door de Stichting „Amsterdams schriftmuseum" werd uitgeschreven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Unesco-centrum in ons land. Kees Hak, uit de Zaancnlaan, zal vrijdag 29 januari zijn fiets eerste prijs in groep C van bovengenoemde wedstrijd uit handen van de minister van Staat dr. W Drees ontvangen in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen in Amsterdam. Voor deze wedstrijd, waar de jeugd uit het gehele Koninkrijk aan mee kon doen, golden twaalf rijwielen als Koninkrijk- prijzen; voor alle tweede en derde prijzen zijn fototoestellen en tekenbenodigdheden beschikbaar gesteld. Aan de regionale prijswinnaars zijn zegelalbums, tekenbeno digdheden en vulpennen toegewezen. Directeuren van Teylm-s Stichting en de 'eden van Teylers Tweede Genootschap te Taarlem hebben besloten evenals voor •■orige jaren ook voor 1960 een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt dit jaar de samenstel ling van een repertorium van de in Ne derland aan de dag gekomen muntvondsten daterend uit de periode 10001570. De prijs bestaat uit een gouden erepenning of een bedrag van 400 gulden, naar de keuze van de winnaar. concert o.l.v. Albert de Klerk en Anton de Beer. Het N.Ph.O., de alt Aafje Hey- nis, de sopraan Annette de la Bye en de bas David Hollestelle, verlenen hun medewerking. Dagelijks in 't Goede Uur, tot 25 januari: Klassiek grammofoonplatenconcert van werk van Schubert, Brahms en Proko- fief. Van 25 januari tot 1 februari wer ken van Bach en Boccherini. AMATEURTONEEL Wocnsda*g 27 januari, gebouw St. Bavo, 20 uur: Het Friese gezelschap „Gysbert Japicx" geeft een opvoering van „Af rekening" van Jan Fabricius. Donderdag 28 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johez Vereniging geeft een opvoering van „Carnaval", een blijspel van Henk Bakker. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 25 januari, Frans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Dr. C. P. Gunning, algemeen voorzitter Wereld-Federalistenbeweging Neder land, houdt een voordracht over het Wereldfederalisme. Woensdag 27 januari. Fans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Lezing met demonstratie over elektronische muziek door ir. H. H. Badings. DIVERSEN Vrijdag 22 januari, Stadsschouwburg, 20 uur. Voor leden van de Stichting voor Geloof en Wetenschap geeft het Am sterdams Toneelgezelschap „Nederlandse Comedie" een opvoering van „Joseph in Dotan", van Joost van den Vondel, onder regie van Johan de Meester. Vrijdag 22 januari, Brinkmann, 20 uur. De heer J. P. Petersma, jeugdnsychiater in Haarlem, houdt een inleiding voor de leden van de Bond ter Bevordering van de Belangen van Snastici (B.O.S.K.). Maandag 25 januari, Brinkmann, 20.15 tot 21.30 uur. Voor leden van de Stichting Geloof en Wetenschan houdt dr. Modes- tus van Straaten O.E.S.A. een voordracht, getiteld: „De betekenis van de antieke cultuur voor onze tijd. Maandag 25 januari. Brinkmann, 20 uur. Voor de leden van de Kennemer kring van de school voor Wijsbegeerte, snreekt prof. Wolfgang S'ruve. uit Freiburg over het onderwerp: „Der Ursnrung der Philo- sophie ans dem Staunen". Dinsdag 26 januari. Minerva Theater, 20.15 uur. Prof. dr. M. A. Beek snreekt in de Wereldreizigevsscrie over ..Het oude en nieuwe Israël". Dinsdag 26 januari, eafé-restaurant Brink man, 20.15 uur: Voor de leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt de heer W. D. H. Rosier een lezing over het onderwerp: „Refugiés". Donderdag 28 jp'nuari, gebouw Gedempte Oude Gracht 104, 20 uur: Ds. F. .1. Keja houdt een inleiding ter voorbereiding van kerkdag I960. Donderdag 28 januari. Gebouw K.A..T.. Lingestraat, 20 uur. Voor leden van de Romans: Bedford, Een erfenis: Jones, Het pi stool; Koolhaas. Gekke Witte en andere dieren verhalen; Olivia, Olivia; van het Reve, Twee mi nuten stilte; van Rheenen, Mijn vriendin Resa; Vestdijk, terug tot Ino Damman, De andere school; West, Advocaat van de duivel; Gaiser, Schluszball; Crone, My heart and I; Fuller, Fan tasy and fugue; Strachan, No law in lllyria. OntwikkelingsboekonOegema van der Wal, Waarom dromen wij?; Campbell en Howard, Amerika heeft een ideologie nodig; Pressiegroe pen, de invloed der georganiseerde groepen op het maatschappelijk en politiek leven; Groen, Hamann en Schuijl, Organische scheikunde: Si mon, Waarom u bij het bridgen verliest; Olysla- ger, Vraagbaak vopr uw Fiat; Luijk en Folkert- sma, Hoekstenen voor het bedrijfsbeheer; Lopez, La buona figliola e La nostra pellc; Pirandello, Tutto per bene - Come prima, meglio di prima: Praga, La moglie ideale; U.vldert, Naar de vol tooiing. uit hel. leven van Albert Verwey; Stip, Zoo, zoo, nieuwe beesten van Trijntje Fop; van Thienen. Algemene kunstgeschiedenis, dl. 5 (lees zaal); Loosjes-Terpstra. Moderne kunst in Neder land; Wolfslag. Ik kan fotograferen; Schneer- son, Die Musikkultur Chinas: Junius Ingerman, Sluimerend paradijs: Schreiber, Tronen onder puin en zand: Bartstra en van Dis. Veertig jaar volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken; Verzijl. Homan rights in historical perspective; Carra, Giotto; Gramegna, Addio, mia bella, addiol. Katholieke Arbeidersbeweging spreekt pater Berthold de la Haye over het onderwerp: „Hedendaagse Geloofsbe lijdenis". Donderdag 28 januari, Sociëteit „Trou moet Bljjckcn". Bijeenkomst afdeling Haarlem van de vereniging „Dante Ali- ghieri". Vrijdag 29 januari, aula gymnasium Prin senhof, 14.15 uur. Wethouder W. F. Hap- pé spreekt voor de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen: „Van Grafelijk strijdperk tot randstedelijk tijdperk". Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongercnsociëteit „Haarlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur; zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. In 't. Goede Uur: Tot 1 februari: Exposi tie van tekeningen van Anje Zijlstra. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Galerie ..Uittenhout", Kleine Houtstraat 41 tot 1 februari tentoonstelling van wer ken van de Rotterdamse kunstschilder J. J. van Oost. De expositie is dagelijks geopend van 1117 uur. UIT MONTE CARLO heb ik reeds mogen berichten hoeveel van hoge waardering getuigende aanbiedingen het Nederlands Ballet heeft gekregen op grond van de daar gegeven voorstellingen. Intussen zijn er enige nieuwe bijgekomen. Zo is het gezelschap van Sonia Gaskell thans ook gevraagd aan de vermaarde festivals van Edinburgh en Besancon (het laatste tot dusverre een exclusief Franse aangelegen heid) deel te nemen. Hierover zijn besprekingen gaande. Stellig zal met het stijgen van de reputatie in het buitenland ook de belangstelling van het eigen publiek toe nemen. In Haarlem was deze overigens donderdagavond maar nauwelijks voldoende om een schouwburg voor de helft te vullen. Vermoedelijk is dat mede een gevolg van de omstandigheid, dat het progamma geen noviteiten bevatte, maar wel drie werken die alleen met orkestbegeleiding volledig tot hun recht komen. Een orkest echterenfin, laten wij overgaan tot de orde van de dag. Al moest het toonaangevend aandeel van Igor Strawinsky dan ook op twee vleugels worden afgewerkt, aan welke taak de pia nisten André Presser en Joop Stokkermans hun goedgeschoolde handen vol hadden, men mocht toch met enige verwachting uitzien naar de vertoning van „Petroesj- ka" in een nieuwe bezetting van de solis tische rollen. Het begin was veelbelovend. Over het algemeen heeft het corps de bal let met vinnigheid en vaart het gemis aan authenticiteit redelijk wel vergoed. De en tree van de drie hoofdpersonen bracht althans bij mij de schokwerking van een wonderbaarlijke gebeurtenis teweeg. Maar het is al vaak gezegd: een wonder vol trekt zich alleen aan wie daarop werd voorbereid. Welnu, aan die voorbereiding leek het nodige te hebben ontbroken. Dat is niet alleen een kwestie van repetities, trouwens louter vaktechnisch worden er bepaald geen onoverkomelijke eisen ge steld. Waar het dan wel om gaat? Dat is moeilijk te zeggen. Wat men miste is mis schien het best te vangen onder de wat vage noemer artistieke potentie. De nog steeds vooraanstaande choreo graaf Leonide Massine, die in het voor vorige seizoen de instudering van deze meesterlijke balletpantomime van Michael Fokine aanzienlijk heeft verbe terd overeenkomstig de oorspronkelijke opzet, sprak bij die gelegenheid eens de verwachting uit, dat Ronald Snijders tot de beste Petroesjka's sinds Nijinsky zou gaan behoren. Zover is het echter nog lang niet. Zijn gebarenspel als de dichterlijke lede pop heeft weinig of niets symptomatisch het is duidelijk volgens voorgeschreven regels gericht, het komt nergens vandaan. Verdieping in de rolfiguur is het eerst noodzakelijke. Het daarboven uitgaande, de expressieve vormgeving, kan dan pas volgen. Leonie Kramer verscheen als de Ballerina op deze Russische kermis, met veel energie, met weinig berekening. Het type van de harteloze kokette ligt onge twijfeld binnen haar bereik. Naar mij dunkt is evenwel meer vertrouwdheid met de romantische traditie noodzakelijk om zeker in de parodistische pas de deux een „lichte" vrouw (zij is de enige in dit werk, die zich op de teenspits beweegt) als slechts oppervlakkig vermaak bege rend stuk speelgoed te kunnen verbeelden. De voorlopige tekortkomingen vielen te meer op. doordat Peter William Reilly aL de bestiale Moor een nauwelijks min der dan.opzienbarende creatie leverde. Ka- rel Shook vervulde de rol van de tove naar (of charlatan) met betrekkelijk wei nig fantasie. Niet vermeld werd dat de plaats van de zieke Irene de Vos als straatdanseres door Maria Bovet werd in genomen. Wim Vreeken onderscheidde zich als een der jonge koetsiers. De rechtvaardigheid eist. dat nogmaals melding van de „Suite en blanc" van Serge Lifar wordt gemaakt, gezien de briljante kwaliteit van de uitvoering ondanks het optreden van enkele invalsters daarin. Joan Cadzow (als „La Flüte" in ieder op zicht Irene Skorik toch wel verre overtref fende) danste dit keer ook de variatie „La Cigarette" en zij deed dit voorbeeldig, met superieure beheersing haar bewegingen „plaatsend". Leonie Kramer en Ronald Snijders namen schitterend revanche, Son- ja van Beers en Peter Appel vertegen woordigden het element der onnadrukke lijke lyriek en Ria Koppers bewees als plaatsvervangster nog slechts iets meer vakkundige zekerheid te behoeven om zich op de voorgrond te kunnen handha ven. Van „Romeo en Julia" en „Le Cer- cle" kan ik geen nieuws vertellen. Na af loop van de voorstelling was er veel en langdurig applaus. David Koning Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alhena" (24 jan.) m.s. „Vapeyu" (27 jan.), s.s. „Argentina Star" (28 jan.); Australië: t.s. „Ludwigshafen" (27 jan.), s.s. „Orcades" (28 jan.); Brazilië: m.s. „Gaasterland" (24 jan.), s.s. „Argen tina Star" (28 jan.); Canada: m.s. „Noor- dam" (28 jan.); Chili: via New York (28 jan.); Indonesië: s.s. „Elpenor" (26 jan.), m.s. „Karachi" (28 jan.); Ned. Antillen: m.s. „Memmon" (26 jan.,); Suriname: m.s. „Oranjestad" (27 jan.); Unie van Z. Afri ka en Z.W. Afrika: m.s. „Pendennis Castle" (24 jan.), m.s. „Algol" (26 jan.); Brits Oost- Afrika: s.s. „Africa" (28 jan.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. VERBETERING In het verslag over de huldiging van de heer P. Verdam, concierge aan de ge meentelijke huishoudschool te Velsen, stond een onjuistheid. Niet mejuffrouw Schoen heeft namens de huishoudelijke voorlichting gesproken, meer mevrouw W. SnoekKabel. Reeds dagenlang zit de Helderse kotter „Drie Gebroeders" van schipper Jaap Slot uit Den Helder hoog en droog op het strand van Texel. De schipper die alleen op zijn schip was achtergeble ven, heeft nu te voet het vasteland bereikt foto boven). Onder de storm van woensdag heeft het 7254 ton me tende schip „Lieve Vrouwenkerk" van de Nederlandse Scheepvaart Mij, op de Vliehors geworpen. (Luchtopnamen ANP) Hoewel de weersomstandigheden bepaald ongunstig waren voor de uitoefening van de visserij hebben vooral de grote kotters in november 1959 goede resultaten behaald, aldus „aanvoer en afzet". Vergeleken met oktober liep de aanvoer van platvis op van 1481 ton tot .1841 tón, terwijl ook de gemiddelde prijs steeg en wel van 1,43 tot 1,52 per.kilo. De aanvoer van rondvis viel tegen en daalde van 2521 ton, gemiddelde prijs 0,56 per kilo tot 2112 ton, gemiddelde prijs 0,63 per kilo. In kwantitatief opzicht bleef makreel in november 1959 de belangrijkste zeevisserij. In totaal kwam er 1560 ton aan dé markt, waarvan 869 ton te IJmuiden werd af geslagen tegen prijzen die lagen tussen 0,20 en 0,82 per kilo. Dr. Visser 't Hooft „Het is prematuur om inzake de verhou ding van de rooms-katholieken tot andere kerken op sensationele gebeurtenissen te speculeren. Persoonlijk geloof ik zelfs, dat er inzake deze verhouding nog heel wat on officiële besprekingen nodig zullen zijn, en dat er eerst van Rooms-katholieke zijde wat minder verwarring over de oecumene moet zijn". Dit zei de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser, 't Hooft, tijdens een rede, die hij woensdagmiddag in Driebergen heeft uit gesproken tijdens de viering van het tien jarig bestaan van het Nederlands Her vormd Seminarium, dat zoals de rector dr. H. 'Berkhof het noemde „een brug vormt tussen de universiteit en de pasto- ï'ie". Dr. Visser 't Hooft waarschuwde voor te hoog gespannen verwachtingen over het door het Vaticaan aangekondigde oecume nisch concilie. Men vergeiijkt veelal de rooms-katholieke kerk met de Wereld raad, zo zeide hij, maar dat is onmogelijk, daar de Wereldraad géén kerk is zoals de rooms-katholieke, maar een gemeenschap van kerken. Inzake het oecumenisch contact met Rusland deelde dr. Visser 't Hooft mee, dat er bij de Russische kerk en ook die in de Baltische landen een grote openheid voor gesprek en veel belangstelling voor de Wereldraad van Kerken is aangetrof fen. Te Scheveningen varieerden de prijzen voor makreel bij een aanbod van 552 ton van 0,12 tot 0,66 per kilo. In Bresken werd 139 ton makreel aangevoerd, afkom stig van de spanvisserij, hetgeen nog niet eerder was voorgekomen. De gemiddelde prijs van makreel lag in de verslagmaand op 0,39 per kilo. Ruim 220 ton makreel werd geëxporteerd, terwijl 13 ton naar de vismeelindustrie werd afgevoerd. De aan voer van schelvis was met een totaal van 749 ton, gemiddelde prijs 0,63, iets min der dan normaal. De afslagprijzen te IJ muiden schommelden, bij een aanbod van 726 ton, tussen 0,16 en 0.84 per kilo. en te Scheveningen, waar 21 ton uitkwam, tussen 0,41 en 1.65 per kilo. De uitvoer van schelvis bedroeg 69 ton. Het aanbod van kabeljauw lag met 377 ton op nagenoeg hetzelfde niveau als in oktober. De gemiddelde prijs steeg even wel van 0,91 tot 0,97 per kilo. IJmuiden leverde in de verslagmaand 310 ton kabel jauw, tegen prijzen, welke, lagen tussen 0,80 en 3.07 per kilo en te Scheve ningen 31 ton, waar deze vissoort 0.38 tot 2,35 per kilo bedong. 150 ton kabel jauw werd geëxporteerd. Schol was in de verslagmaand in be vredigende hoeveelheden aan de markt. Van de totale aanvoer, 926 ton. werd 800 ton te IJmuiden afgeslagen en 102 ton te Scheveningen. In IJmuiden lagen de prijzen tussen 0.36 en f 2-20 per kilo. en in laatstgenoemde tussen 0.52 en 1.62 per kilo. De gemiddelde prijs bedroeg 0.69 per kilo. De uitvoer van schol be droeg 241 ton. Ook de aanvoer van tong vertoonde in november een bevredigend beeld. Het to taal bedroeg 696 ton. waarvoor gemiddeld f 2,79 per kilo werd betaald. De afslag- prijzen voor verse tong varieerden te IJ muiden bii een aanbod van 645 ton van 1,70 tot 7,20 oer kilo. Te Scheveningen schommelden deze prijzen bij een aanvoer van 35 ton, tussen f 1.76 en f 7.30 per kilo. Ruim 560 ton werd geëxporteerd De uitvoer van zeevis bedroeg in novem ber 1659 ton voor een waarde van 3.2 miljoen. Afnemers waren België (590 ton). West-Duitsland (236 ton), Frankrijk '325 ton). Italië (109 ton). Groot-Brittannie (191 ton). Zwitserland (33 ton) en de U.S.A. (123 ton). In november 1958 bereikte de uitvoer van zeevis het totaal van 1830 ton voor een waarde van 2,5 miljoen. In november 1959 werd 620 ton zeevis geïmporteerd, onder meer uit België '94 ton), Denemarken (50 toni. West-Duitsland (314 ton) en Frankrijk (99 ton), voor een waarde van f 604.0fin. In de overeenkom stige maand van 1958 waren de imoort- totalen respectievelijk 903 ton en f 621.000 Conserven In de visconservenindustrie werd in november 1959 zowel verse haring als ma kreel verwerkt, welke vissoorten echter tegen hogere prijzen moesten worden in gekocht dan in oktober, als een gevolg van de tegenvallende aanvoeren. De uit voer van visconserven was met een totaal van 864 ton voor een waarde van f 1.2 miljoen niet ongunstig, maar was lager dan in november 1958, toen 943 ton voor een waarde van 1,3 miljoen werd ver zonden. In november 1959 werden 123 ton mos- selconserven geëxporteerd voor een waarde van 181.000. In november 1958 waren deze totalen respectievelijk 93 ton en f 146.000. Verzending vond plaats naar België (91 ton), de Belgische Kongo (16 ton) en Groot-Brittannië (8 ton). Aanvoer vam donderdag In totaal werden donderdag aan de IJmuider visveiling aangevoerd 590 kisten vis, waarvan 17 tong en tarbot, 5 bot, 100 haring, 83 makreel, 164 schelvis, 65 wij ting, 70 kabeljauw en gul, 5 leng, 5 ham, 15 poon, 15 koolvis, 10 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 2,302,10, grote tong 3,803.50. grootmiddel tong ƒ3,30 3,20, kleinmiddel tong 3,402,90, kleine tong 1 3,50—3, kleine tong 2 3„ tarbot 1 3,703,60. Per 50 kilo: grote schol 34, grootmid del schol 36, kleinmiddel schol 57, kleine schol 1 55, kleine schol 2 '48— 39, bqf, .LM,. y.e^e,.hai:ing ƒ.19—/ 16, makreel 16,'20—11'; grote schelvis 54 43, grootmiddel schelvis 5149, kleinmiddel schelvis 6248, kleine schelvis 1 6154. kleine schelvis 2 5718, wijting 31—13, grote gul 54, middel gul 41, kleine gul f 30, ham 134—,/' 120, poontjes 31—28. Per 125 kilo: grote kabeljauw 252— 124. grote koolvis zwart 70, grote kool- vis 96. grote leng 56. Besommingen van donderdag IJM 18 Ariadne 18.000, KW 104 2700. Aanvoer van vrydag Twee trawlers, negen loggers en zes kotters zorgden vrijdag voor een totale aanvoer van 3952 kisten, waarvan 50 schelvis, 357 wijting, 30 gul en kabeljauw, 290 koolvis, 700 trawlharing, 700 kotter- haring, 740 makreel, 15.000 kilo tong, 532 schol, 191 stokkebit, 55 stuks stijve kabel jauw en 72 tarbot. Prijzen van vrijdag Export: grote tong 3.40—3.50, groot middel tong 2.90—/ 3.10, kleinmiddel tong j 2.80.3.10, tong I 3.00—3.50, slips 2.903.60, grote en middel schol 3137, zetschol en schol I 52—58, grote rijen kabeljauw 86—114. kleine rijen kabeljauw 4455, grote zwarte koolvis f 72f 62. witte koolvis 96. Binnenland: kisten kleine kabeljauw f 104—114, grote gul 40—48, middel gul 31—40, torren f 23—27, kisten zwarte koolvis maat kleine kabeljauw 4250, koolvis I 16f 19, koolvis 2 1617, lengen 58f 72. grote schelvis 48, grootmiddel schelvis 57, kleinmid del schelvis 6065. pennen 60—71, braad 5257, kleine braad 42, wijting 23—27, schol II 49—/ 54, schol III 37i 52, trawlharing 1721, kotter- haring 1114, makreel 1319. Besommingen van vrijdag KW 114 7000. KW 162 6720, KW 19 3420. KW 24 8990. KW 91 1960. KW 175 7200, KW 69 6050. KW 124 7820, KW 148 7030. KW 33 10300, KW 93 9100, RO 27 8020. Op zee Op 59 graden noorderbreedte was het slecht weer met windkracht 9. De traw lers en loggers moesten daar steken. Op 57 graden noorderbreedte hebben ze nog een paar trekken gedaan, maar de vang sten waren slecht. Er werden 50 tot 80 manden schelvis, wijting en koolvis en 50 tot 70 stuks ka beljauw gevangen in drie of vier trekken. De „Johan Polderman" boekte een trek van 20 manden hoops en 10 stuks stijve kabeljauw, de „Elie" een trek van een pakje. De loggers en kotters bij de p-boeien 4 en 5 hadden ook slecht weer, met wind kracht 6 tot 7. Ze deden een paar trekken, met ais resultaat 50 tot 100 kilo tong en 6 tot 10 manden schol. De „Claesje", „Toronto" en „Medan" zijn naar zee vertrokken. Voor zaterdag Voor zaterdag komt de IJM 10 „Maria van Hattem". Het schip heeft 90 schelvis, 160 haring, 115 makreel. 95 wijting, 35 gul en kabeljauw. 35 koolvis. 5 divei'sen. 150 radio, 20 inktvis, 200 stuks stijve kabel jauw. Vermoedelijk komt ook de IJM 79, „Job Gouda" met 1000 kisten. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vandaag 80 schelvis, 150 wijting, 50 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 350 trawlharing, 400 Breskensharing, 600 makreel, 150 schol, 4500 kilo tong en 100 stuks stijve kabel jauw. Belg veroordeeld De schipper van een Belgische trawler, de Amelie Mathilde, is door een rechter te Waterford, Ierland, veroordeeld tot een boete van 8 pond wegens het vissen bin nen de territoriale wateren van Ierland bij Dunmore-Oost. Het vistuig, ter waarde van 1300 pond werd in beslag genomen. De trawler werd aangehouden door het Ierse marinevaartuig Macha. Schipper Henricus Blommaert voerde onder meer tot zijn verdediging aan, dat aan de land zijde van hem nog twee schepen visten. De aanklager, dr. D. A. Counahan, zei echter, dat dit twee Nederlandse schepen waren, die in Ierland staan ingeschreven. Op de Wijk aan Duinerweg te Beverwijk is donderdagavond een man van zijn bromfiets gevallen. Hij verkeerde onder invloed van sterkedrank. Hij werd door de val aan zijn oog verwond en werd naar het Rode-Kruisziekenhuis overgebracht. De politie van Beverwijk heeft donder dagavond een verkeerscontrole gehouden, als gevolg waarvan 34 „slachtoffers" zijn gevallen. Er werd een autobestuurder uit Castricum bekeurd omdat hij een auto bestuurde, waarvan het stuur een speling van tachtig graden had. De auto is door de politie in beslag genomen. Voorzitter nationale comité pleit voor stijlvolle viering „We weten nu al lang, dat we toffe jon gens zijn, maar zo moeten we het bevrij dingsfeest niet vieren. Het Nederlandse volk moet eigenlijk nog een beetje leren hoe het zijn vreugde moet uiten," zei de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van het Na tionale Comité viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960 donderdag tijdens een persconfe rentie in het Haagse stadhuis.! Daarop deelde hij mee dat het in de bedoeling ligt de feestdag zowel civiel als militair te vieren. Wat laatstgenoemde viering betreft, be staat het plan, een grote nationale para de of défilé te houden. Men overweegt dit défilé de Koningin heeft zich in begin sel bereid verklaard dit af te nemen op èen historische plaats, en wel in Wa- geningen te organiseren. Met betrekking tot de burgerlijke viering maakte de heer Kolfschoten bekend, dat de gedachten uit gaan naar een herdenkingssamenkomst, 's middags van vijf tot zes uur in het Con certgebouw in Amsterdam, daar de histo rische plek, de Nieuwe Kerk in de hoofd stad wegens reparatie gesloten is. Deze bijeenkomst, waarop slechts één nog na der aan te wijzen spreker zal zijn zal door de radio en televisie worden uitgezonden. Voorts ligt het in de bedoeling 's morgens aan de voet van het nationaal monument op de Dam in Amsterdam een jeugdappèl te houden. De hoofdzaak is dat de viering in het gehele land geschiedt. Het comité stelt zich voor adviserend en stimulerend werk zaam te zijn met betrekking tot de door de gemeenten en plaatselijke comité's op 5 mei te organiseren feestelijkheden. In een brochure, waarin ideeën worden gegeven voor feestprogramma's op de Be vrijdingsdag zegt de burgemeester in een voorwoord onder meer „dat het onverant woord en ondankbaar zou zijn. indien wij zouden vergeten en miskennen uit welk diep en donker dal van tirannie en bezet- tingsterreur, uit welk een dompig hol van onvrijheid wij weer opgeklommen zijn naar een hersteld en beter Nederland, waarin het weer vrij ademen is. Onver antwoord, omdat wij na de bittere erva ring van de jaren 1940-1945 nu voor eens en voor altijd weten, dat het leven in vrij heid geen vast en vanzelfsprekend bezit van een volk is. doch dat het voortdurend verdiend, bewaakt en bevochten moet worden." Mr. Kolfschoten pleit voor een stijlvol le en waardige viering van de Bevrij dingsdag. „Geen zinloze luidruchtigheid en goedkope jool, maar grote oprechte vreugde," zo zei hij.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9