opruiming êoekea Nieuwe kleuterschool voor Watervliet urgent Havenberichten Wijsmuller werkt hard aan Die Gebroeders"-karwei Ah de Jong Agenda voor IJmond en Haarlem Fa. DE VILDER DAVO-haarden Stofzuiger-service DINSDAG 26 JANUARI 1960 7 Veis en-I Jmuiden Beverwijk H aarlem Handballustrum met klaverjasdrives IJmond wint tweemaal in Alkmaars toernooi SVIJ verspeelt punt Waarschijnlijk zomercon- cert N.Ph.O. in Castricum Draagstoel klopt auto Massale zang bij opening station Kennemer postzegelclub groeit en bloeit LOENDERSIOOT Gronden voor grondbedrijf Een vrouw op zicht Boekhandel B. en W. Castricum: jaarwedde wethouders naar 3200 Examens Tijdens de maandagavond in het houten noodgebouw van de Watervliet-kleuter- school aan de Van Diepenstraat te Velsen- Noord gehouden ouderavond is wel heel duidelijk de urgentie van een permanente, nieuwe kleuterschool naar voren gebracht. Want, zoals mevrouw De Gee, voorzitster, in haar openingswoord opmerkte, is het afgelopen jaar ten aanzien van de kinde ren bevredigend geweest, de gang van zaken om in de kortste tijd een nieuw schoolgebouw te krijgen, is verre van be vredigend. Op 19 oktober heeft men zich tot het college van Burgemeester en Wethouders gewend met een schriftelijk verzoek om nu eindelijk eens het reeds jaren gebruik te, nu geheel onvoldoende houten gebouw tje te kunnen verlaten, doch het betref fende antwoord geeft nog niet veel hoop. Het heeft de grootste aandacht van het gemeentebestuur, dat zich op zijn beurt inzake de urgentie tot de betrokken voor zitter heeft gewend. Doch voorlopig is het tot nu toe hierbij gebleven en leeft men in afwachting. De noodzaak van een nieuwe school, die ook ten opzichte van de hoogbouw in „De Gil der" meer centraal is gelegen, wordt ook gevoeld wegens het overbrengen van veel kleuters, die in de openbare kleuterschool naar de aard van de gezinsinstelling thuis horen, maar door andere kleuterscholen, in casu de Da Costa-kleuterschool, worden opgenomen. Ook dit wordt door voorstan ders van openbaar onderwijs als een reden gevoeld om met spoed een nieuwe kleuter school voor voldoende uitbreiding te krij gen. De schoolruimte aanvullen met een tweede Mavem-lokaal, zo dit al mogelijk zou zijn, heeft voorts weinig zin. De loka liteiten, die bovendien als ontspannings gelegenheid in de avond dienst doen, zijn als schoolruimte beslist onvoldoende. Mevrouw De Gee bracht de leidsters dank voor de uitoefening van haar niet- eenvoudige taak in de bekritiseerde loka liteiten. Desondanks kon mevrouw Van Wijngaarden-Zalm in haar jaarverslag een prettig geluid doen horen. Er is voor en met de kleuters veel gedaan; palmpasen met rondgang was een waar feest, even zeer als het gehouden schoolreisje, het ge slaagde St. Nicolaasfeest en de panne- koekedag. Mevrouw Marks liet in het op timisme delen met een ruim batig saldo van de kas, dank zij een gemeentelijke subsidie van honderd gulden. Wegens vertrek naar elders werd in de plaats van mevrouw De Gee tot voorzit- „NEVER DOWN" IN VIERTALLEN- WEDSTRIJDEN. Drie teams van de Beverwijkse bridge club „Never Down" hebben deelgenomen aan viertallenwedstrijden van de Neder landse Bridgebond. De uitslagen waren: Never Down 1BOC 5 3265, Never Down 2Jump 1 2858, Never Down 3Onder Ons 31—20. Thalia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Heidestraat 45, 1921 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. ZaarAbelenstra*at, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 1416.30 WOENSDAG 27 JANUARI Thalia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Rex, 20 uur: „Jack Slade, de wreker". Raadhuis, 20 uur: Vergadering raad Vel- sen. Heidestraat 45, 1921 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wethou der van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum. 14—16.30. DINSDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „From here to eternity". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen verdwijnen". Hotel Parkzicht", 20 uur: Jaarvergade ring Kennemer Pluimvee Vereniging. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Revue-avond voor bejaarden. WOENSDAG 27 JANUARI Bioscopen: Als dinsdag. Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: Rotterdams Toneel met ,,'n Hete zomer avond". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Prof. dr. M. A. Beek over „Het oude en nieuwe Israel" (Wereldreizigersserie). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig leben". 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, en 20 uur: „Hercules en de koningin van Lydië" (tweede deel), 14 j. Donderdag 14 en 20 uur: „De man in het donkergrijze pak". 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: „Gokkers en gangsters", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bache lor of hearts", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Woens dag en donderdag 20 uur „The Bravados", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 1 februari dagelijks van 11—17 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 januari). ster gekozen mevrouw N. Menist-Borst, die als eerste hoofd van de Watervliet- kleuterschool een rijke ervaring heeft. De aftredende heren Brak en C. Koops zagen zich herkozen. Laatstgenoemde bood me vrouw De Gee wegens haar verdiensten het boekwerk „Wij in 't heelal" van Kees Boeke aan. Het hoofd der school, mejuf frouw E. J. Brummelkamp, die nimmer vergeefs bij de scheidende voorzitster aan klopte, bleef niet achter en schonk namens de leidsters een aardige attentie. In het kroonjaar 1960 zullen verschil lende sportverenigingen in Velsen-Noord een lustrumviering beleven, waarvoor thans, ieder op zijn eigen wijze en met steun van feestcommissies, voorbereidin gen worden getroffen. De handbalvereniging „IJmond", die dit jaar haar vierde lustrum gaat vieren, zoekt het onder andere in open klaverjasdrives, waarvoor steeds veel animo schijnt te zijn, zoals zaterdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet". Ondanks de ongunstige weersgesteldheid waren niet minder dan ruim tachtig dames en heren uit de krin gen van „Kennemerstaten" en uit de ge hele IJmond bijeen om onder leiding van de heer J. Smit met ambitie de kaart te leggen. De vlotte wedstrijd had een zeer gezellig verloop, totdat pas tegen het middernachtelijk uur de „IJmond"-voor- zitetr, de heer W. Siebers, met gulle hand van de overladen prijzen tafel uitdeling kon houden. Het succes van deze drive bracht hem er toe reeds voor 27 februari opnieuw een dergelijke wedstrijd aan te kondigen. De gelukkigen werden: 1. Mevrouw Blom 4982 punten; 2. A. Siebers; 3. A. Veen; 4. J. Bijtenhoorn; 5. mevrouw Pirovano; 6. A. v. d. Voort; 7. mevrouw Rietman; 8. mejuffrouw G. Slatman; 9. mevrouw Bijtenhoorn en 10. mejuffrouw E. Koster. Bij de dames kreeg mevrouw Blom met vijf marsen de prijs en de heren E. Ver sluis en P. Siebers deelden met ieder zes marsen samen. In de zaalhandbalcompetitie te Alkmaar heeft het eerste herenteam van de hand balvereniging „IJmond" in de twee te spe len wedstrijden tegen allei-minst gemak kelijke tegenstanders hoge ogen geworpen. De eerste tegenstanders op de vloer van de Alkmaarse veilinghal waren de ge vreesde adelborsten van AHV I uit Den Helder. Het aanvankelijk tamelijk on samenhangende spel van IJmond gaf de „jonkers" gelegenheid de score te openen. Daarna echter vlotte het allemaal veel beter bij de Velsenaren, die nu tot goede combinaties kwamen en een flink over wicht kregen. Tegen fraaie doelpunten van G. Noomen en E. Jonker, die best op schot waren, kon AHV niet het juiste tegenspel vinden, zodat de IJmonders met 13-5 be slissend wonnen. AVA I uit Alkmaar, dat reeds eerder ge demonstreerd had mifjüer goed gedispo neerd te zijn en beneden het normale spel peil bleef, vond ook een minder resoluut IJmond tegenover zich. Desondanks waren de IJmonders, hoewel minder schotvaar dig, de sterksten en omzeilden ook deze lastige klip met een 5-1 overwinning. Het is SVIJ niet gelukt de uitwedstrijd tegen Nieuw Vennep tot een goed einde te brengen'. De IJmuidenaren speelden met 2—2 gelijk en verspeelden een kostbaar winstpuntje. Toch is de prestatie van de „whites" niet slecht te noemen, daar het elftal met vier invallers uitkwam, en het voetbalterrein van de gastheren zeer slecht te bespelen was. Nieuw-Vennep nam na een aanvan kelijk overwicht na een kwartier de lei ding, maar Spanjaard zorgde spoedig voor de gelijkmaker (1—1). Na de rust steeg de spanning en al kreeg SVIJ goede kansen, de gastheren zaten ook niet stil, zodat de IJmuider defensie steeds handelend moest optreden. Tien minuten voor het eindsignaal schoot de linksbinnen van Nieuw-Vennep de bal hard langs doelman Koekenbier, maar het was weer midvoor Spanjaard die de par tijen op gelijke voet bracht en zijn club in ieder geval één puntje mee naar huis deed nemen. (22) SVIJ heeft na afloop van de wedstrijd nog protest aangetekend tegen het scoren van de tweede goal van Nieuw- Vennep, daar er een duidelijk handsgeval van een der spelers van de gastheren aan vooraf gegaan was. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Gerd uit Londen; Hontestroom, Liverpool: Labotas, Ko penhagen; Flavia, Rotterdam; Yapeyu. Hamburg; Missouri, Aberdeen, vismeel lossen IJmuiden; Bolt, Oslo: Frigga, Gefle; Lista, Gothenburg; Sa- gora, Dieppe; Arzamas, Klaipeda; Eemstroom, Grangemouth; Amstelstroom, Londen; Bab T, Domsjö hout lossen Zaandam; Paloma, Aberdeen, bijlegger IJmuiden; Lucas Bols 2, Karlsvik; Theo dora, Londen, teer lossen IJmuiden; Athel Sultan, Zeebrugge; Senegalkust, Freetown; Rokin, Man- tyluoto; Binna, Drammen; Democraat, Teigne- mouth; Martha Ahrens, Hamburg; Arabert, Gefle, erts lossen IJmuiden; Atlas, Aarhus; Wexford, Boston, ledig voor Koog aan de Zaan; Trito, Du blin: Glanowen, Swansea. Dinsdag kwam in IJmuiden aan: Ponza van Karlshamn, hout lossen Zaandam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Catharina F naar Brunsbüttel; Doni, Dagenhamn, walsma- teriaal geladen IJmuiden; Adriana, Dagenham, walsmateriaal geladen IJmuiden; Otto. Hamburg; Coeta Malmö, walsmateriaal geladen IJmuiden, Rheinstal, Cordale; Titan, Antwerpen; Bina, Ran- ders: Herta, Hansweert; Mosel, Malmö; Margue- rita, Rotterdam; Theodora, Brunsbüttel ledig van IJmuiden; Peter Meyer, Rotterdam; Xerxes. Greenock; Texelstroom, Fowey; Maasborg, IJstad: Draco, Stavanger; Andromeda. Waterford; Floren ce Holt, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Arzamas naar Klaipeda; Marjan, Chattam, stijfsel van Koog aan de Zaan; Torvanger, Tuapse; Otava, Danzig, ledig van Velsen; Zwaantiena, Rotterdam, ledig van Velsen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Heemskerk PLOEGSTOFFEN BIJ ,,'T NUT". De Heemskerkse afdeling van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen houdt woensdag 27 januari ii zaal Dam een bij eenkomst. Mejuffrouw C. Hietbrink zal een lezing houden over het onderwerp „Ploegstoffen". Advertentie A-r Onze nog: 7 ledikantjes 32.75 - 29.75 11 matrassen 14.90 - 13.90 2 wiegen, geel bekl. 39.75 enkele wieg- en le- dik.garn. af 2.28 enkele wagenjasjes 13.95 Alle niet merkart. 10 °/o korting In onze POSITIE AFDELING nog: enkele rokken, wol. af 15.95 enkele jakjes, Vi. mouw, af17.75 De onderwijscommissie van Castricum heeft B. en W. gevraagd of het mogelijk was in het zomerseizoen te komen tot het geven van een concert door het Noord Hollands Philharmonisch Orkest. Als streefdatum wordt genoemd 9 juli en als plaats de Maranathakerk die een capaci teit van 259 personen heeft. Voor dit con cert vragen B. en W. een krediet van 450,— als dekking voor het geraamde nadelige saldo. B. en W. zullen nog overwegen of het eventueel aanbeveling verdient het comité Culturele Schoolmiddagen te verzoeken zich met de organisatie te belasten. In Londen is, als gevolg van een wed denschap, een race gehouden van de St. Pauls kathedraal naar Johnsons Court in Fleet Street, tussen een draagstoel en een sportwagen. De draagstoel, getorst door studenten van de Londense universiteit en „bemand" door filmster June Thorburn, won het in het drukke Londense verkeer van de sportwagen, met de coureur Gra ham Warner aan het stuur. De tele visie-artiest Derek Bond laat hier de geblokte finishvlag vallen voor de draagstoel. Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bij de vakman Beverwijk „Gelijk de zon de bloemen kleurt, zo kleurt de zang het leven." Deze woorden zullen op 29 april waar blijken te zijn, als in Beverwijk het nieuwe stationsgebouw officieel in gebruik zal worden genomen. Bij deze gelegenheid en andere zal het muzikale deel van de Beverwijkse be volking tegenwoordig zijn. De plaatselijke muziek- en zangverenigingen zullen ter gelegenheid van deze feestelijke ingebruik neming een vocale en instrumentale mani festatie geven door gezamenlijke uitvoe ring van een speciaal voor dit doel ge schreven Stationslied. Ook wordt het be roemde triomfkoor uit de opera Aïaa van G. Verdi gezongen. Dit laatste werk door groot gemengd- en mannenkoor, met be geleiding van harmonie-orkesten. Vrijdag 3 februari, 's avonds acht uur, beginnen de repetities van Zanglust in ge bouw „Harmonie" aan de Groenelaan 74. Men kan zich daar als lid opgeven. DeKennemer Postzegelclub mag zich in een grote bloei verheugen, het ledental is thans gestegen tot honderddertig. In het Witte Kruisgebouw te Beverwijk vond maandagavond de jaarvergadering plaats, die door een groot aantal leden werd bij gewoond. De voorzitter, de heer C. Luttik, brak in zijn openingswoord een lans voor deze vorm van vrijetijdsbesteding, waarbij men steeds vrije tijd tekort komt. In verband met het bedanken van de secretaris, de heer J. A. Wagemans, we gens drukke werkzaamheden werd de heer J. Jansen tot zijn opvolger benoemd. De penningmeester, de heer C. Marcusse, deel de mede dat het bezit der vereniging in het afgelopen jaar iets is teruggelopen en thans 406,56 bedraagt. Uit het jaarverslag van de directeur der rondzendingen, de heer J. C. Schachtscha bel, bleek dat er in 1959 niet minder dan vierendertig rondzendingen circuleerden. Mede in verband met de hoge onkosten stelde het bestuur voor de jaarlijkse con tributie te verhogen van zes tot zeven gul den per jaar. De vergadering ging hier mede akkoord. Een verloting van een aantal mooie post- zegsl besloot deze geanimeerde bijeen komst. CONCERT VAN B.A.V. EN „ANIMO". De Beverwijkse Accordeonvereniging onder leiding van Alb. v. d. Wolff en de gemengde zangvereniging „Animo" onder leiding van A. de Beer geven donderdag 4 februari in het KSA-gebouw te Beverwijk een concert. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuvvstraat 433 - 435 Gisteren zijn de mannen van Bureau Wijsmuller naar Texel vertrokken. In vrachtauto's vol materiaal, dat nodig is om de kotter HD 79 „Drie Gebroeders" weer terug te brengen in zijn element. De vrachtauto's zaten vol met ankers, ankerdraden, pompen en andere materialen, die bij het vlotbrengen moeten worden gebruikt. Vandaag zullen de ankers in zee worden uitgezet. Met drag lines of met een kleine zuiger gaat men daarna een kanaal graven. Het is de bedoeling, dat de „Drie Gebroeders" zich daarna op de kracht van zijn eigen winch naar zee trekt. Dat zal niet snel gaan. Bij stukjes en beetjes zal men het gevecht tegen de zee moeten winnen, maar niemand twijfelt er aan of het karwei zal slagen. Er moet veel gebeuren voor het ge wenste resultaat is bereikt. De uitrusting van de HD 79 wordt van boord gehaald. Netten, visborden, sloep en Asdic, het hoort allemaal bij de voorwerpen, die het schip alleen maar zwaarder maken. De visruimen gaan leeg, ijs en schotten wor den van boord gebracht. En dan komt ook de „Simson" nog meehelpen. Onder commando van kapi tein Van der Wielen gaat men assisteren bij het vlottrekken van de HD 79, die nu Advertentie Laat NU uw stofzuiger een goede onder houdsbeurt geven, dan is hij met spoed terug en gaat langer mee. Velserduinweg 173 - IJmuiden - Tel. 4402 In verband met de instelling van het grondbedrijf is in Castricum een commis sie samengesteld die is belast met het taxeren van de gronden. Deze commissie heeft gerapporteerd over de percelen die in het bedrijf kunnen worden ingebracht. B. en W. zullen daarom voorstellen de ge schatte percelen in te brengen. In de vergadering van 29 januari 1959 werden de directeur, de administrateur en de kassier tijdelijk benoemd voor het jaar 1959. Vrijdag zullen B. en W. voorstellen definitieve benoemingen te doen, waar voor zij een voordracht hebben opge maakt. Voor de functie van directeur wordt aanbevolen de heer P. Boudewijns, directeur van gemeentewerken. Voor de functie van administrateur: de heer S. de Jong, hoofdcommies aan het bureau van gemeentewerken. Voor de functie van kas sier: de heer N. de Nijs, gemeenteontvan ger. De balans van activa en passiva van het grondbedrijf wees een bedrag aan van 844.467,20. De baten en lasten voor de be groting van 1960 geven een bedrag van 1.302,07 aan. De begroting van de kapi- taalsontvangstën en uitgaven voor het jaar 1960 geeft een bedrag van f 876.488.73 aan. VERGADERING MIDDENSTANDS CENTRALE In het gebouw der K.S.A was maandag avond een aantal leden van de Beverwijk se r.k. Middenstands Centrale bijeen. We gens ziekte van de voorzitter, de heer W. J. Vessies, berustte de voorzittershamer in handen van de heer M. P. van Lieshout die nog steeds met de nare gedachte rond liep. dat vijfentwintig percent van de mid denstandszaken zou moeten verdwijnen Dat zou de conclusie zijn geweest van een inleider op de vorige bijeenkomst. De heer Van Lieshout drong er op aan om de Mid denstands Centrale zo sterk mogelijk te maken. Mogelijk kon daardoor het onheil voor velen geweerd worden, zo was zijn mening. Twee van de bestuurders, de heren H. van Doorn en N. J. Out, werd dank ge bracht voor het vele werk dat ze voor de vereniging hebben gedaan. Hun plaatsen werden ingenomen door de heren W. B. Koelman en J. de Swart. Eén der leden gaf als zijn mening, dat de middenstand er bij de laatste verkie zing voor leden van de Tweede Kamer weer slecht is afgekomen met zijn kandi daten. Hem werd echter te verstaan ge geven dat hij met deze klachten beter naar de katholieke kiesvereniging kan gaan. Want deze vergaderingen worden door de middenstanders heel slecht be zocht. zo meenden velen. Een groot aantal leden maakte deze avond gebruik van de gelegeenheid om aan een deskundige op het gebied der be lastingen een aantal vragen te stellen. nog bij paal 17 hoog en droog op het strand zit. De gestrande „Drie Gebroeders" is het laatste overblijfsel van een drukke perio de, waarin de sleepboten van Wijsmuller hun waarde bewezen hebben. Zoals in het geval van de „Oakdene", toen een Engelse sleepboot niet kon, wat de Titan wel kon; uit de monding van de Tyne de woeste zee invaren. De Titan, en Stentor keerden, toen het weer erg slecht '.werd, ijlings met hun booreiland terug naar dé monding van de Tyne. Waarom risico lopen zo dicht on der de wal? In de vroege ochtend van de 20e januari hoorde men, dat de Engelse „Oakdene", die met 300 ton lading op weg was van Blyth naar Macduff, in nood was. Stonehaven-radio ving op, dat de machine was uitgevallen. Het schip was slechts 3 of 4 mijl uit de wal, een mijl of zeven ten noordoosten van Berwick. Het dreef naar de kust bij Longstone. De Engelse sleepboot Tynesider zag geen kans de 60 mijl naar de Oakdene af te leggen, de Titan wel. De stugge sleper stampte onder, commando van kapitein A. van Veen naar de Oakdene. Het was slecht. De reddingboten konden niet naar buiten, maar wel kruiste een helicopter bij de Engelsman heen en weer, en wa ren drie schepen in de nabijheid om zono dig de zeven mannen eraf te halen. Terwijl de noodsignalen steeds dringen der werden, omdat het schip vier mijl van de kust in zeer zware zeeën terecht kwam, naderde de Titan, 's Middags maakte men vast en toen werd de Oak dene door een woelige zee naar New castle gesleept, waar de kustvaarder 's avonds werd afgeleverd. De Simson, die nu bij de HD 79 gaat werken, heeft ook een drukke tijd achter de rug. Want de Roermond-kwestie is niet zo gemakkelijk geweest. Toen deze mijnenveger in het Schulpengat een roer brak, betekende dat nog niet dat hij hul peloos was. Hij voer snel voor de wind uit langs de kust, met achter zich een ge volg van een mijnenveger, een kruiser, een Neptune-vliegtuig en enkele zoeken de reddingboten. De „Simson" moest op volle kracht achter de mijnenveger aan en pas 's avonds om half 8 haalde men de „Roermond" in, die 's morgens vroeg al om assistentie had verzocht. Het vast maken was moeilijk, want mijnenvegers liggen ondiep en slingeren dan ook sterk Eenmaal werd de verbinding verbroken en toen besloot de commandant van de mijnenveger eerst wat beter weer af te wachten. Toen het wat opklaarde, werd opnieuw vastgemaakt en toen kon de Simson de ..Roermond" Den Helder bin nenbrengen. De Cycloop, die ook was komen toesnel len. bleek niet nodig. Het schip ging daar om naar de 16000 ton metende Tank Em press, die 15 mijl ten noordwesten van Texel ronddreef. De Hector vertrok uit IJmuiden, maar vergeefs. Na vierentwin tig uur hard werken slaagden de mannen van de tanker er in de warmloper weer in bedrijf te stellen. De Tank Empress ging terug naar het Kieler Kanaal, en de Hec tor keerde terug naar IJmuiden. De Cycloop ging door naar Ardrossan in Schotland om een sleep te halen voor West-Afrika. Maar men moest eerst naar Hoek van Holland, omdat de koksmaat K van Zonderen acute blindedarmontsteking had gekregen. Hij werd aan wal gebracht en onmiddelijk doorvervoerd naar het Ro- de-Kruisziekenhuis in Beverwijk. Hij is er geopereerd en maakt het nu goed. De Titan kwam gisteren in Plymouth aan. Deze boot gaat een sleep naar Tene- rife op de Canarische Eilanden brengen Het booreiland Triton in Allsend krijgt an dere vervoerders. De Stentor en de Nestor, met als commandanten respectievelijk kapitein Van Dorp en kapitein De Jong. gaan er nu mee op reis. Kapitein Folkert De Jong is dus na zijn wereldreis met de Zeeland al snel weer aan de slag. De Friesland en de Zeeland woi-den mo menteel klaargemaakt voor nieuwe grote reizen. Amateurtoneel De r.k rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haarlem, heeft zich in de loop der jaren voor de verzorging van de tra ditionele toneelavond ten bate van de r.k. blindenbond „St. Odilia" te Beverwijk zulk een vaste positie veroverd, dat voor een dergelijke opvoering een ander toneel ensemble eenvoudig ondenkbaar is gewor den. De reputatie der Haarlemmers bleek ons maandag weer in het Kennemer thea ter. Toch heeft het opgevoerde blijspel geen enkele artistieke betekenis. Het was „Een vrouw op zicht", door Han van Teylingen; edn typisch stukje voor weinig eisen stel lende amateurs, waarbij van een overwo gen karaktertekening evenmin sprake is, als van een spirituele dialoog. De hele pret is gebaseerd op de grap, die Jaap Bone man zich veroorlooft ten koste van zijn vriend Hendrik van Dalen: de traditionele „rentenierende vrijgezel" uit een blijspel. Hij stuurt hem namelijk een aantal trouw lustige oude en jonge dames op zijn dak, wier opdringerige liefdesbetuigingen de arme Hendrik spoedig in een situatie bren gen, waarmee de auteur het publiek tot lachen wil overhalen. Dit paardemiddel is er dan tenslotte de oorzaak van, dat Hen drik de ogen worden geopend voor het feit, dat hij al die jaren reeds een juweel van een huishoudster in zijn onmiddellijke om geving heeft. En omdat deze juffrouw Hengels haar werkgever bovendien in stil te in hoge mate adoreert, komt de guitige Cupido ten slotte toch volledig aan zijn trekken. Een volstrekt onbeduidend stukje dus, waaraan zo op het eerste gezicht weinig eer valt te behalen. Johan van Zwieten had hierna als regisseur andere gedach ten. Hij schreef de spelers een overrompe lend tempo voor, waardoor het blijspel di rect een klasse in betekenis won. Het was daarom een genoegen te kunnen aanschou wen op welk een bijna virtuoze wijze de spelers de dialogen hanteerden hierbij soms naar hartelust improviserend en nim mer het blijspeltype uit het oog verliezend. Johan van Zwieten fungeerde zelf als de enthousiaste aanvoerder in de rol van de beproefde rentenier. Hij beheerste het to neel volledig met zijn even glunderende als vlotte en vermakelijke Hendrik. Miep Beijk speelde de virliefde huishoudster ad rem en met een aanstekelijke humor en Willy Kruyver was door haar levendigheid en charme het aangewezen figuurtje voor de ingénue. Stormen van hilariteit verwekten ook Jeanne Kruijver-Rubeling, Ria de Vos en Mies Nielen-Vlekke respectievelijk als de temperamentvolle Hongaarse, de preutse Julia en de pinnige weduwe Cor Camp- fens kreeg als de intrigerende vriend min der gelegenheid tot excelleren, maar hij was voldoende. Alleen Frits Popall was nog niet geroutineerd genoeg, om zich bij een dergelijk voorbeeldig ensemble te kun nen aansluiten. Woensdag 3 februari speelt „Alberdingk Thijm" dit stuk in Heemskerk voor de r.k. Land- en Tuin- bouwbond. De Heemskerkenaren kunnen zich reeds nu op een bijzonder vrolijke avond verheugen. Jan van Dam Advertentie DONDERDAG 28 JANUARI start onze van overjarige en beschadigde welke zeer sterk in prijs zijn verlaagd. ZIE ONZE ETALAGES KENNEMERLAAN 59 - TEL. 5326 Castricum Vrijdag zal Castricums gemeenteraad voor het eerst in 1960 in openbare zitting bijeenkomen ter behandeling van een uit 21 punten bestaande agende. Hierin zal onder meer een voorstel ter tafel worden gebracht over de herziening van de salarissen van de wethouders en de vergoedingen voor de raadsleden en de leden van de door de raad benoemde com missies. Blijkens een van G.S. ontvangen schrijven is dit college voornemens het be drag der jaarwedde van elk der wethou ders van Castricum met ingang van 1 jan vast te stellen op 2.700,—. In de vergadering van februari 1957 heeft de raad afwijzend beschikt over het voorste] van G.S.. om de jaarwedde van elk der wethouders te verhogen van ƒ2.000,— tot ƒ2.300,—, omdat B. en W van Castricum van oordeel waren dat de noodzaak tot het beperken van de over heidsuitgaven de verhoging op dat mo ment niet rechtvaardigde. Naar de mening van de voorzitter mag echter de financiële toestand ener gemeente niet maatgevend zijn voor het bepalen van jaarwedden. Ook de financiële omstandigheden van de thans in functie zijnde wethouders moge bij het bepalen der jaarwedde geen rol spelen. Het wethouderschap van de ge meente Castricum vraagt veel toewijding en daarom vindt de voorzitter dat het be drag van 2.000,— dat thans wordt uitge keerd niet in overeenstemming is met het vele werk. In verband daarmede zal hij de raad vrijdag verzoeken met ingang van 1 januari het bedrag der jaarwedde te verhogen tot ƒ3.200,—. Amsterdam. Vrüe Univ. Kandidaatsexamen theologie; P. van der Loo Sneek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7