Ph. ten Napel Ridder in de Orde van Oranje Nassau In de vishal en op zee COUPONS 10% Kijk Uit 2 door nederlaag in degradatie gevaar Havenberichten Zeebruggenaren willen vissen onder de Engelse kust Uiterste pogingen ten gunste van wegenplan-De Ranitz Bamesjaponnen, Rokken, Blouses, festen, Truitjes, Wevenit pakjes Agenda voor IJmond en Haarlem Streekplan Zuid-Kennemerland voor Raad van State Mannenkoor „IJmond" is opgeheven WOENSDAG 27 JANUARI 1960 5 VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST Sportief-competitie V elsen-IJ muiden Beverwijk Haarlem K.P.V. treft maatregelen voor Holland-show KORTING Hollandse nieuwe" wordt straks ook doorgelicht „U bent een voorbeeld voor het ambtelijk korps. Daarom gaat uw betekenis verder dan de grenzen van de gemeente Velsen. Dat is de reden waarom Hare Majesteit de Koningin u heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau". Loco-burgemeester H. de Boer speldde met deze woorden de heer Ph. ten Napel, die dinsdag veertig jaar in dienst van de gemeente Velsen was, de versierselen, bij de ridderorde behorend, op. Loco-burgemeester De Boer heette vooral de heer A. de Jong, wethouder van financiën van Velsen in de raadzaal van het gemeentehuis welkom. Deze verscheen voor het eerst na zijn ziekte weer in het openbaar. De heer De Boer voelde zich gerustge steld een zo bekwaam ambtenaar als de heer Ten Napel achter zich te hebben. Het advies van een deskundige ambtenaar im mers is dikwijls doorslaggevend voor een besluit van B. en W. De heer Ten Napel is geen dorre theoreticus. Integendeel. Hij is befaamd om zijn milde humor en zijn va derlijke houding tegenover' jongere colle ga's. Zevenenveertig jaar is de heer Ten Napel in overheidsdienst Hij heeft zijn eigen loopbaan gemaakt. Door een voort durende studie heeft hij zijn positie steeds weten te verbeteren. De heer De Boer wees ook op de belang rijke rol van de heer-Ten Napel in het geestelijk leven in de. gemeente. De ope ning van de gereformeerde Petrakerk het vorig jaar betekende de kroon op zijn werk. Gemeentesecretaris J. Veenstra sprak namens het gemeentepersoneel. „Hij let op de gemeentekas zoals op zijn eigen beurs, dat is wel de grootste lof die ik een financieel ambtenaar kan geven", zei de heer Veenstra over de heer Ten Napel. Hij roemde ook diens kameraadschap. Namens de financiële commissie en de raad van de gemeente Velsen voerde de heer J. van Os van den Abeelen het woord. „Hij geeft je het gevoel op financieel ge bied een kleine jongen te zijn. Maar nooit op een eigenwijze manier". Zo karakteri seerde hij het optreden van de heer Ten Napel. „Hij is altijd zichzelf gebleven, in geluk en tegenslag. Dat is te danken aan zijn sterk geloof en zijn gelukkig huwelijk". Aldus de heer J. J. M." Verlaak' namens de tweede afdeling van het raadhuis. Vervolgens spraken nog de heer Tj de Boer, verificateur, ds. J. A. Tiemens na mens de kerkeraad en de gereformeerde gemeente in IJmuiden, de heer D. Visser, hoofd van de Marnix van Sint Aldegonde- school en de heer H. Hogetoorn namens de afdeling Velsen van de Nederlandse Bond van Ambtenaren. Na een geestig dankwoord, waarvoor hij een hartelijk applausje ontving, werd de heer Ten Napel met zijn vrouw en fami lieleden door zeer velen gelukgewenst. De uitslagen in de onderlinge competitie van de IJmuidense damclub „Sportief" waren deze week in groep A: G. Slager H. Veldman 0-2, J. M. JanssenP. Smit 2-0, F. PostmaC. Lodder 1-1, N. Michel J. Groen sr. 1-1, J. H. v. d. WelH. van Nieuwenhuizen 2-0, W. PostH. Veldman 1-1, H. VisserJ. Visser uitgesteld, J. Bak kerP. C. Bais uitgesteld. In groep B: H. HoltJ. Groen jr. 0-2, H. HuigenW. van Dongen 1-1, P. Jasperse J. de Ruiter 2-0, P. KronenburgJ. Zwart- veld 0-2, H. ClaudiusJ. Hiemstra 1-1, H. A. MijnsbergenG. Huigen 0-2, W. Wes- terwalJ. Lichtendah] 0-2, H. Dijkhuizen H. Claudius uitgesteld. WOENSDAG 27 JANUARI Thalia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Rex, 20 uur: „Jack Slade, de wreker". Raadhuis, 20 uur Raadsvergadering. Heidestraal 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Raadhuis 10—12 uur wethouder van so ciale zaken. DONDERDAG 28 JANUARI Thalia, 20 uur: „Modern Times". Rex, 20 uur: „Jack Slade de wreker". Heidestraat 45, 19—21 uur expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 1416.30 uur. Zaal Abelenstraat van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Raadhuis, 9.30—12 uur spreekuur wet houder van openbare werken. WOENSDAG 27 JANUARI Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur „From here to eternity" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen verdwijnen". Kerk. Regina Caeli Kuenenplein, 20 uur: Vergadering Katholieke Arbeiders Vrou wen. DONDERDAG 28 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „In einen kleinen Konditorei". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Rot terdams Toneel met ,,'n Hete zomeravond" Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Con cert Koor Katholiek Haarlem en Kon. Mannenkoor „Caecilia". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig leben", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Her cules en de koningin van Lydië" (tweede deel), 14 j. Donderdag 14 en 20 uur: „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar. Rembrandt Thea*ter: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: 'Gokkers en gangsters", 18 jaar. Donderdagavond be sloten voorstelling. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bachelor of hearts" 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort)Vandaag en donderdag 20 uur: „The Bravados", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittcnhout" (KI. Houtstraat41): Tot 1 februari dagelijks van 11—17 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10—22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 januari.) Het is de reserves van Kijk Uit niet gelukt de belangrijke wedstrijd voor de ■eerste-klasse-competitie van de NIISB tegen de schaakclub Bloemendaal tot een goed einde te brengen. De IJmuidense schakers moesten met 3' 6V2 de punten aan de gasten laten waardoor Maas c.s. nu toch wel een bijzonder benauwde positie zijn gaan innemen. Het is nu afwachten wat Halfweg deze week presteert. De wedstrijd tegen Bloemendaal ont wikkelde zich van meet af aan iets gun stiger voor de club van Lankamp. Het was daarbij opvallend dat aan IJmuidense zijde vooral de zo sterk geachte kopgroep faalde. G. L. de Haas maakte het wel erg bont door reeds vroegtijdig tegen zijn jon ge veelbelovende tegenstander ten onder te gaan. T. Langedijk overschreed later op de avond de toegestane tijdslimiet en Maas kon zijn (gelukkige) zege in het Hoogoven schaaktoernooi tegen W. v. d. Werff niet herhalen. Hij raakte lelijk in tijdnood en moest in deze beruchte fase van de strijd zijn rivaal een revanche toestaan. W. Hui- geroutineerde rivaal een gelijkspel af te ser boekte een goed resultaat door zijn dwingen. H. van Nieuwenhuizen en J. Plugboer vochten mogelijk zelfs het hardst maar kregen niettemin een nul op het rekest. W. Doornenbal kwam wel tot een voortreffelijk gelijkspel, maar kon daar mee de wedstrijd voor zijn club niet red den. Zelfs de ver opgedrongen vrijpion van Deelder bleek bij analyse niet vol doende voor de winst. A. J. van Niekerken en S. Kistemaker kwamen fraai voor de dag. Samen vormden deze beide spelers een gunstige uitzondering op de negatieve resultaten van hun medespelers. Hoewel zij hun team niet voor de ondergang kon den behoeden, betekende hun succes in elk geval een bijdrage tot het afrondenvan een dragelijke score. De volledige uitslag luidt: Kijk Uit 2Bloemendaal: G. Maas—W. v. d. Werff 0-1, T. LangedijkA. Flack 0-1, G. L. de HaasH. Lankamp 0—1, W. HuiserC. Boutellier remsie, H. van Nieu wenhuizenJ. P. van Beem 0-1, W. Door nenbalW. H. Hogenbirk remise, J. Plug boerJ. R. Janssen 0-1, W. DeelderP. v. d. Werff remise, A. J. van Niekerken— J. S. van Wijk 1-0, S. KistemakerC. Ho genbirk 1-0. Totaal 3'/26'/a. In de onderlinge competitie werden in de eerste afdeling twee partijen gespeeld. J. Blok verdedigde zich tegen Tj. de Jong Siciliaans. Een combinatie leverde De Jong een toren en drie pionnen op tegen twee lichte stukken. Bovendien kreeg hij door de hieraan gepaard gaande afwikke ling drie verbonden vrij-pionnen. Toen Blok nog een pion moest prijsgeven ging opnieuw materiaal verloren. De nu voor lopig voor de clubtitel uitgeschakelde Blok staakte toen de ongelijk geworden strijd. A. Kistemaker trof in de Spaanse opening T. Hölscher als tegenstander. De laatste kwam in het begin van het middenspel wat in moeilijkheden en moest vervolgens tegen de agressief spelende Kistemaker een tweetal pionnen prijsgeven.Voeg daar bij de dreigende houding die Kistemakers stukken aannemen, dan mag men aan nemen dat bij voortzetting der partij voor Hölscher geen enkele winst zal zijn weg gelegd. In de vierde groep verstevigde C. Ab- Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Leaiina van Rotterdam; Rijnkerk, Rotterdam: Heige. Manly- luoto. hout lossen Zaandam: Travestein. Antwer pen; Hydra, Rotterdam; Norman Queen. Swansea; Goeree, Portsmouth; Narwal. Delfzijl, laden Bin nenhaven IJmuiden; African King. Ceuta; Mag- dalena Oldcndorf, Newport News; Bullfinch, Lon den: Rhein, Naskov: Dubhe. Kalmar; Thetuan. Jossingfjord; Maas, Hamburg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Annie G van Oslo; Partner, Stettin, kolen losen P.E.N.- Centrale; Peregrine, Felixtowe; Twee Gebroeders, Cadiz: Kohima, Rotterdam; Marburg. Antwerpen. Niagara, Mantyluoto: Jaarstroom, Par; St. Jean, Le Havre; Lido, Vitoria, erts lossen IJmuiden Buitenhaven; Rhenania, Wabana, erts lossen Buitenhaven IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Thetis naar Karlshamn, walsmateriaal geladen IJmuiden; Sgora. Calais; Veritas, St. Valerie; Karl Gram- merstorf, Curacao: Senior, Maassluis, ledig van Wormerveer: Yewglen, Greenock; Scheldestroom. Felixtowe, ledig van Buitenhuizen: Eemstroom. Leith; Gerd. Londen; Lizard, Londen; Hoop. Delfzijl, ledig van Haarlem; Dotterel, Liverpool; Expo. Shoreham; Wexford. Boston, stijfsel en stroop van koog aan de Zaan; Waldeck, Antwer pen; Grebbestroom. Hul): Amstelstroom, Londen. Woensdag vertrok uit IJmuiden: Prosperite naar Napels, walsmateriaal geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). spoel zijn tweede positie door voor de tweede maal in deze competitie met P. Kramer sr. af te rekenen. De ranglijst ziet er hier nu als volgt uit: F. J. Broertjes 10 C. Abspoel 11 10 9 6 4 4 2 3 3 2 8 1 2 - 10 7 9'/z 7 5'/s 5 3 3 3 2 l'/i '/2 H. v. Bockhooven W. Langedijk J. Kroese P. Kramer sr. H. Wolthuizen 8. A. Schelvis 9. G. Koomen 8 1 1 10. D. Oldenmark 2 - 1 Donderdagavond wordt in het Cultureel Centrum de competitie voortgezet met on der andere de partijen: WaldaGordijn, De JongHuiser, SleijnWarnez, Lanser Maas en WijdoogenKraayenoord. In Hotel „Parkzicht" te Beverwijk is dinsdagavond de jaarvergadering gehou den van de Kennemer Pluimvee Vereni ging. Deze vergadering stond in het teken van de Holland-Show, die in januari 1961 zal worden gehouden. De voorbereidingen hiervoor moeten altijd zeer vroeg worden getroffen en het bestuur had nog steeds geen zekerheid omtrent het gebouw dat voor dit d^l geschikt zou zijn en of dit wel op tijd klaar zou zijn. De heren G. van Heijst en H. van Riessen hebben over dit onderwerp een onderhoud gehad met bur gemeester Bruinsma, daar het college van burgemeester en wethouders zijn toe stemming moet geven tot de bouw van dit pand, dat zal moeten dienen tot bergplaats van vrachtauto's van een plaatselijk vrachtbedrijf. De burgemeester heeft toegezegd het bestuur zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de beslissing. Er is tegenwoordig veel te doen over visserijgrenzen, en vele landen voelen zich bedreigd door andere landen, die die grenzen hebben verruimd of willen verruimen. Er is één plaatsje, dat zich hier weinig van aantrekt. Want Zeebrugge in België kreeg in 1666 van Karei 11 een privilege, dat wel eens zeer belangrijk kunnen zijn. Volgens het Visserijblad heeft het raadslid De Paepe vast- zou gesteld, dat de Zeebrugse vissers het voorrecht genieten binnen de grenzen der Britse territoriale wateren te mogen vissen, zonder hiervoor te kunnen worden lastig gevallen. Het raadslid Fernand Traen heeft de zaak nader onderzocht en is tot de con clusie gekomen, dat koning Karei II van Engeland zijn ballingschap te Brugge heeft doorgebracht, en dat hij er door de poorters en magistraten van de stad zeer goed is ontvangen en behandeld. Bij zijn terugkeer op de Engelse troon verleende hij de stad Brugge in 1666 het „privilegie van de visscherie". Hierbij werd bepaald, dat zolang er een Brits Konink rijk zou bestaan de vissers van Brugge het recht zouden hebben om binnen de af bakeningen der Britse territoriale wateren te vissen. Tevens werd bevel gegeven, dat zij bij het aanleggen in de Engelse havens op de meest gastvrije manier moesten wor den behandeld. Wel moesten ze een gelei brief kunnen tonen, hun door de Brugse magistraat verstrekt. Tien jaar, van 1670 tot 1680, hebben de vissers van Brugge naar hartelust gevist in de Engelse wateren en riviermondin gen. Later raakte de zaak in onbruik, tot de Engelse regering in de negentiende eeuw bekend maakte, dat zij zich tegen iedere uitoefening van het voorrecht zou verzet ten, tepzij voor Engelse rechtbanken werd bewezen, dat het privilege nog steeds van kracht is. Men schrok terug voor de hoge procedurekosten, maar de huidige burge meester van Brugge, de heer Vandamme. vindt het geval toch wel belangrijk. Vooral nu er een en ander gedaan moet worden om de visserij te steunen en de Britse wa teren ongemeen visrijk zijn. Men za] dus verder gaan met het onderzoeken van deze zaak. Oostenrijkse bouw De scheepswerf Korneuburg A.G. in Neder-Oostenrijk heeft de eerste van twee hekvangers met koel in richting voor Griek se rekening voltooid. Het betreft de door George El. Arcoulis in Piraeus bestelde m.s. „Evangelistria IV". De bekende Oos tenrijkse werf, die voortgekomen is uit de eerste Donau-Dampfschiffahrtsgesell- schaft, is hiermee voor het eerst op het terrein van de vissersschepenbouw ge komen. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui- der visafslag bedroeg dinsdag 6790 kisten, waarvan 110 tong en tarbot, 2 heilbot, 225 schol, 27 schar, 10 bot, 2530 haring, 2705 makreel, 120 schelvis. 465 wijting. 195 ka beljauw en gul, 5 leng, 1 poon, 270 koolvis en 25 diversen. Prjjzen van dinsdag Pe'r kilo: heilbot 3.402.70, grote tong 3.503.40, grootmiddel - tong 3.103.00. kleinmiddel tong 3.20 3.00, kleine tong I 3.403.00. kleine tong II 3.10—3.00, tarbot I 3.40— 3.30. Per 50 kilo: tarbot IV 9650, grote schol 3029, grootmiddel schol 36 f 31, kleinmiddel sqhol 4644, kleine schol I 5248, kleine schol II 5139, schar 4231, bot 2718. verse ha ring 2512.80, makreel 309. grote schelvis 7660, grootmiddel schelvis 8069. kleinmiddel schelvis 7762, kleine schelvis I 7471, kleine schelvis II 48—35. wijting 38—27, grote gul 1 6043, middel gul 4637, kleine gul 3023, poontjes 32, kleine koolvis zwart 2722, kleine'koolvis wit 55. Per 125 kilo: grote kabeljauw 384— 130, grote koolvis zwart f 7255, grote koolvis wit 104100, grote leng 96. Besommingen van dinsdag SCII 210 25660, IJM 14 f 4410. KW 38 13.200, KW 75 5590. KW 72 660, KW 5 f 660. Aanvoer van woensdag Er was woensdag een enorme aanvoer in de IJmuider vishallen. die vooral werd veroorzaakt door de overstelpende aanvoer van kotterharing. (V.an onze redacteuren Vanmorgen is de eerste kamer van de afdeling van de Raad van State voor de geschillen van bestuur begonnen met de behandeling van de dertig bezwaar schriften welke zijn ingekomen tegen het door Provinciale Staten van Noord holland vastgestelde streekplan voor Zuid-Kennemerland. Tot de reclamanten behoren de Burgemeesters en Wethouders van vrijwel alle binnen het streek- plangebied gelegen gemeenten alleen Bennebroek heeft geen beroep in gesteld en van Amsterdam (wegens de hoofdstedelijke IJmondbelangen), de besturen van vijf polders en waterschappen, de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken, de Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland, de Nederlandse Spoorwegen, de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de Directie Noordholland en zijn ambtgenoot van de Directie Wegen, de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld en een dozijn particu lieren, voornamelijk grondeigenaren. Het wegenvraagstuk en in het. bijzonder de verbinding tussen Haarlem en Zand voort vormen de kern van dit hoor en we derhoor voor het hoogste adviescollege op het gebied van het bestuursrecht. Met na me heeft Bloemendaal vandaag zijn plan- De Ranitz voor een verbinding Amster- dam-Haarlemmermeer-Zandvoort ten zui den van Aerdenhout in hoogste in stantie bepleit. Maar ook Haarlem trad in het krijt voor de regionale weg ten wes ten van Schalkwijk en niet ten oosten daarvan, zoals in het streekplan werd ge projecteerd. En uiteraard brak Haarlem een lans voor het aanwijzen van de ooste lijke oever van Liede en Mooie Nel als watersportgebied: een functie welke dooi de ontwerpster van het streekplan, me juffrouw ir. E. F. van den Ban, werd er kend, maar door Provinciale Staten on der aandrang van de agrarische belangen uit het ontwerp werd geschrapt. Dezelfde landbouwkringen, voorname lijk vertegenwoordigd door de verschil lende polderbesturen en B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, ver weren zich tegen het tracé van rijksweg 6 (IJmond-Zuid-Holland) oostelijk van de liede. Daartegenover willen de hoofdinge nieur-directeur van de directies Noord holland en zijn ambtgenoot van Wegen van Rijkswaterstaat een belangrijke voorwaarde voor de spoedige aanleg van die verbindingen in het streek plan opgenomen zien: de zandwin ning ter hoogte van de Cruquius in de Haarlemmermeerpolder De eerste heeft daarbij, zoals ook bij het streekplan IJmond-Noord en andere streekplannen is gebeurd, opnieuw gepleit voor een erken ning van een superioriteit van werken van algemeen landsbelang boven die van het regionale belang, de tweede behandelde de zandwinningsaffaire meer in concreto. De omvang van woonwijken en andere Dinsdagmiddag om twee uur kwam de UK 28 binnen met 600 kisten haring, om vier uur volgde de UK 215 met 300 kisten. Vannacht kwamen acht spannen binnen met enorme vangsten. Er kwamen liefst 7660 kisten haring bin nen, waarvan er 3000 niet op de afslag terechtkonden. Ze moesten buiten de af slag worden gelost en het was de bedoe ling dat een deel naar Scheveningen zou gaan. De schepen hebben de haring momen teel vrijwel voor het opscheppen, en er worden dan ook nog veel haringen ver wacht. Drie trawlers, drie loggers en 15 kotters zorgden vanmorgen voor de aanvoer, die 11.085 kisten bedroeg, waarvan 335 schel vis, 376 wijting, 110 gul en kabeljauw, 310 koolvis, 1250 trawlharing, 1550 makreel, 4660 kotterharing binnen de markt (3000 buiten de markt), 146 diversen, 285 schol, 7500 kilo tong en 520 stuks kabeljauw. KW 122 Arie Ouwehand (13 jan.) 70 kis ten wijting, 35 schelvis. 100 koolvis, 130 haring. 200 makreel, 15 varia en 130 stuks kabeljauw. IJM 23 Amsterdam (14 jan.) 50 kisten wijting, 5 schelvis. 45 gu] en ka beljauw, 40 koolvis, 500 haring, 120 ma kreel. 15 varia. 30 stuks stijve kabeljauw. KW 32 Sakina Marline (14 jan.) 75 kisten wijting. 70 schelvis, 60 gul en kabeljauw. 70 koolvis, 425 haring, 35 makreel, 25 varia en 25 stuks stijve kabeljauw. HD 108 Mi- chiel (13 jan.) 45 kisten wijting, 180 schel vis. 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 25 haring, 100 makreel, 10 varia en 70 stuks stijve kabeljauw. SCH 117 (12 jan.) 80 wijting. 45 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 80 koolvis. 200 haring, 60 makreel. 20 varia en 40 stuks stijve kabeljauw. De kleine vaart was er met 26 schepen. Prijzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 120— 170, kleine regels kabeljauw 42f 55, kisten grote kabeljauw 144160, kis ten kleine kabeljauw 100—114, kisten grote zwarte koolvis 6973, grote schelvis 53f 75. grootmiddel schelvis 61—71, grote schol 27—30, middel schol 22—36, zetschol 34— 50, schol 1 35—48, grote tong 3.30—3.40, groot middel schol 3.70f 4, kleinmiddel schol 2.70—3, tong 1 3—3.20, slips 3— 2.50. Binnenland: grote gul 4148, middel gul 3340, torren 2831, zwarte koolvis kleine kabeljauwmaat 5762, koolvis 1 25—27, koolvis 2 23—25, witte koolvis 10084, lengen 86 96, kleinmiddel schelvis 587i, pen nen 6167, braad f 3656, wijting 34—36, schol 2 34—46, schol 3/31 44, jonge haring 11—12, trawl haring f 18f 22, paapjes 9.50, makreel 14—18. Besommingen van woensdag IJM 28 Amsterdam 16.200, HD 87 f 9200, KW 122 f 15.300, KW 52 9420, KW 32 f 22.600, KW 125 4320, HD 108 11.800, IJM 66 7820, IJM 4 f 4720, IJM 59 3210, KW 107 ƒ3880, IJM 38 1980. Op zee Het was mooi weer om de noord. „Het is zomers" zeggen de schippers, maar de vangsten blijven op 100 tot 200 manden haring, schelvis, makreel en koolvis. De Haarlem ving in twee trekken 70 manden hoops met een grote haai, de Postboy deed een trek van een pakje, en de Golfstroom ving in een trek 20 manden hoops. De loggers en kotters op de kust hadden ook mooi weer. Ze vingen 120 tot 180 kilo tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boei 4 vin gen 250 tot. 300 kilo tong en 8 tot 15 man den schol en wijting per etmaal. De Beatrice en de Thorina zijn weer naar zee vertrokken Voor donderdag Voor donderdag is er nog niets bekend, al zal er ongetwijfeld weer een flinke haringaanvoer zijn. De oudste schepen zijn nu: 12 jan.: KW 99 Maria Theresia; 14 jan.: KW 171 Jan Maria; 16 jan. KW 4 Golfstroom; 18 jan. IJM 20 Johannes Pol derman, IJM 32 Elie Chénévière, IJM 35 Postboy, RO 53 Dirkje. IJM 36 Jacoba Ge- ziena, KW 42 Nicolaas Senior, KW 49 Antje, KW 87 Albatros, KW 101 Nestor. KW 153 Francina. 19 jan. SCH 261 Onder neming 1, VL 84 Jan Senior en VL 153 Liesje en Rutger. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 600 kisten westkustharing en 150 toters. Advertentie DE LAATSTE RESTANTEN zijn nogmaals in prijs verlaagd. ZIET ONZE SPECALE ETALAGES Op alle nog voorradige in alle afdelingen GLAS Lange Nieuwstraat Marktplein -t; l 1 glrer^T Telefoon 5205 - IJmuiden Niet alleen mensen worden periodiek doorgelicht, maar ook de vissen in de Noordzee staat dit te wachten. Het Rijksinstituut voor Visserij Onder zoek te IJmuiden heeft een moderne röntgen-apparatuur aangeschaft, waar mede men straks sneller dan voorheen het aantal wervels en vinstralen van de vissen kan vaststellen. Aan de hand van dit aan tal kan men vaststellen met welke familie van een bepaalde vissoort men te doen heeft. Het rönlgen-apparaat is nog niet be proefd. maar de bioloog drs. J. J. Roes- sink, die er straks mee gaat werken, ver wacht er zeer veel van. Hij denkt er de rassenstudie aanmerkelijk mee te kunnen vereenvoudigen. Tot nu toe moest men de vissen altijd fileren om het aantal wervels en vinstralen vast te stellen. Bovendien levert het tellen van de wervels van jonge haring, jonge wijting en zandspiering nog al wat moeilijkheden op, omdat zij zo klein zijn. Drs. Roessink zal straks de jonge vis in een helder transparant op het röntgen- scherm zien verschijnen en hij kan met het apparaat ook röntgenfoto's van de vissen maken. Het Rijksinstituut heeft reeds lang geleden vastgesteld, dat men niet zonder meer van haring, wijting en zandspiering kan spreken. Deze vissoor ten blijken te zijn gesplitst in familie's populaties zegt de bioloog die een geheel eigen leven leiden en een geheel eigen groeisnelheid hebben. Het is nood zakelijke om deze populaties duidelijk te onderscheiden om te kunnen vaststellen in welke mate zij uitgedund worden dooi de uitoefening van de visserij. bebouwingsmogelijkheden zijn onder meer ter sprake gebracht door de vertegenwoor digers van Zandvoort en Heemstede, voor zover dat al niet voldoende bij de schrifte lijke voorbereiding is gebeurd. Staats raad mr. J. Algera kreeg bij het begin van de door prof. dr. L. J. Beel gepresideerde zitting het woord om het door hem uitge brachte rapport voor te lezen. Het is nog slechts twee jaar geleden, dat na ampele besprekingen tussen het Hoogoven Mannenkoor, dat toen onder leiding stond van de heer J. Pielage en het Mannenkoor „De Eendracht" van de pa pierfabriek Van Gelder Zonen onder lei ding van de heer H. Slings een fusie tot stand kwam en beide koren zich onder laatstgenoemde dirigent verenigden in het Mannenkoor „IJmond". De heersende bloedarmoede in beide koren had deze fusie tot stand gebracht, zodat de gefuseerde koren met ruim tach tig leden aan een nieuwe levensstaat kon den beginnen. Aanvankelijk ging het met het nieuwe koor uitstekend en kon de heer Slings zijn mannen tot een behoorlijk zang- peil brengen. Jammer genoeg echter ging ook nu de animo onder de zangers tanen en liep het aantal leden terug tot ongeveer vijfendertig zanglustigen. die desondanks probeerden de ambitie levendig te houden. Maar ook deze ambitie ging wegens toe nemende lauwheid verloren, temeer aan gezien slechts enige besturusleden en leden veel moeite namen het mannenkoor in stand te houden. Tegen deze geest van lauwheid was het ook voor de dirigent, de heer Slings, moeilijk vechten. Daarom stelde hij een paar weken geleden zijn dirigeerstok ter beschikking om te zien of een opvolger mogelijk meer zou kunnen bereiken. De heer Slings heeft het koor zeker niet in het moeras willen helpen, hergeen ook allerminst in zijn bedoeling heeft gelegen. Door zijn handelwijze pro beerde hij juist de nog actieve zangers tot een betere aanpak te bwegen. Dit heeft niet mogen baten, want vrij dagavond heeft het bestuur van het man nenkoor „IJmond" het meest eenvoudige en voor het culturele leven zeker droeve besluit genomen om het koor te liquideren: een besluit dat een aantal T.Tmnnd-zangers toch ongetwijfeld zal betreuren. Door de thans onherroepelijk geworden opheffing van het mannenkoor ..IJmond" zal door velen worden teruggedacht aan de vele goede uitvoeringen, die het Man nenkoor ,.De Eendracht" en het Hoogoven Mannenkoor gedurende vele jaren aan muziek- en zangminnend IJmond hebben gegeven. I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5