„Critiek op S.E.P. moet van de hand worden gewezen" Luns uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Italië Nederlander ingesloten wegens fraudepoging Spaanse over de grens gezet zonder beve! van minister? Subsidie voor vrije jeugdvorming aangehouden Liefdadige instellingen ongerust over ontwerp- Loterijbelasting Fransman mishandeld en uitgewezen door marechaussee? Schiphol op zijn hoede tegen Moskou-pokken Dr. Heeres pleit tegen plan van B. en W. Gewonde werd door gestuurd naar ander ziekenhuis VAN NELLE's Conferentie van Europese gemeenten proclameert „Dag van Europa" Purmerend wil 5 pet. verhoging voor het gemeentepersoneel Friezen teleurgesteld over uitstel van Lauwerszeeplan DONDERDAG 28 JANUARI 1960 11 JV. Mensink over bouw kernenergiecentrale Vragen van Kamerlid over optreden van politie Staten van Noordholland Request aan Tweede Kamer Kerkelijk Nieuws Toestand waarin hij verkeerde onderschat Wat 'n vondst Afternoon theebuiltjes 98 ct Evenals in een bijeenkomst van het Eurotoomcongres te Eindhoven heeft het lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland de heer W Mensink (Partij van de Arbeid) tijdens de woensdagmiddag te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland uit eengezet waarom de S.E.P. (samenwer kende Elektri'citeits Produktiebedrijven) niet voldaan heeft aan het verzoek opga ve te doen over de bouw van een kern centrale. Dit geschiedde tijdens de behandeling van de begroting van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland naar aanleiding van mededelingen van het lid der Provinciale Staten de heer E. M. Bu- ter (Partij van de Arbeid). Deze zeide dat de huidige energiebehoefte en de toekom stige ontwikkeling een bedrijf naar de bouw van een kernenergie-centrale toe- drijven. Daarvoor zijn offers nodig en de gemeenschap dient die te dragen, vooral als de bouw gerechtvaardigd is. Spreker herinnerde er aan, dat de S.E.P. twee be langrijke besluiten genomen heeft. Het eerste hield een bereidheid in een 150 MW- centrale te Geertruidenberg te bouwen, in dien aan bepaalde voorwaarden werd vol daan. Toen aan de voorwaarden niet kon 'Advertentie Imp.: j.H, van den Bosch Co.-Postbus 8054-Amstcrdam LONDEN (UPI) De Londense politie heeft woensdagavond een genaturaliseer de Nederlander, de 47-jarige Gert Waller, gearresteerd op beschuldiging van poging tot fraude. Hij zou met de 51-jarige Britse accountant Arthur Humphries Hutton die eveneens gearresteerd werd, en nog een derde pei-soon wiens arrestatie nog verwacht wordt een complot hebben gesmeed om in samenwerking met drie financieringsinstellingen een buitenland se bank op te lichten met behulp van valse wissels. De drie bedoelde financieringsinstellin gen zijn: Comcor (die in 1958 een verlies leed van 900.000 pond), Enganor en Absel. Gert Waller is de zoon van een Duitse bankier. Zijn vrouw, een dochter van een Nederlandse bankier, vertelde aan de pers, dat zij na hun huwelijk in 1942 dooi de Duitsers gearresteerd werden vanwege de Joodse afkomst van Waller. Via een Nederlands kamp kwamen zij terecht in Bergen-Belsen en ten slotte nog verder oostwaarts, waar zij bevrijd werden door het Rode Leger. Na de oorlog werkte Wal ler een tijdlang op een bank in Amster dam In 1954 emigreerde het echtpaar naar Engeland. Het P.v.d.A. Tweede Kamerlid Scheps heeft aan de minister van Justitie de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de minister, bezig zijnde met het overwegen, of hij aan het Spaanse meisje Maria del Carmen Saldago een vergunning tot het verblijven in Nederland kon verlenen, voor het feit werd geplaatst, dat de Amsterdamse vreemdelingenpolitie deze vreemdelinge reeds Nederland had uitgeleid? Is het juist, dat deze vreemdelinge, om trent wier uitwijzing nog geen besluit ge vallen zou zijn, door de Amsterdamse vr-eemdelingenpolitie in een auto van de politie gesleurd zou zijn? Indien deze vraag bevestigend beant woord moet worden, kan de minister dan mededelen of deze vreemdelinge aanleiding gegeven heeft tot het gebruiken van ge weld, bij voorbeeld door zich tegen de politie te verzetten? Heeft mejuffrouw Maria del Carmen Saldago zich bij de Amsterdamse vreem delingenpolitie op de minister beroepen: zeggende, dat deze haar zaak onderzoeken zou, heeft de dienstdoende rechercheur toen gezegd: „Met Beerman heb ik niets te maken", of woorden van dergelijke strek king? Indien het antwoord op deze vragen, hetzij geheel, hetzij in grote trekken, be vestigend moet luiden, kan de minister dan mededelen of hij niet alleen van zijn ontstemming heeft blijk gegeven aan de desbetreffende instantie en personen, doch ook, welke maatregelen hij denkt te nemen om een betere gang van zaken op het ge bied van het wel of niet. toelaten en/of uitleiden van vreemdelingen te verkrijgen? Het betreft hier een minderjarig Spaans meisje dat door een Amsterdamse familie eerst als gast, later als huisgenote zou zijn opgenomen, zonder dat blijkbaar door of voor haar binnen de daarvoor gestelde termijn een verblijfsvergunning zou zijn aangevraagd. worden voldaan besloot de S.E.P. dat de centrale niet zou worden gebouwd. Spre ker zette uiteen welke motieven van fi nanciële en economische aard er toe heb ben geleid, eenstemmig het besluit te ne men, dat spreker een goed noemt. De heer Buter betreurde het dat er door hen die bij de Eurotoom betrokken zijn een vreem de actie wordt gevoerd; men kan wel spreken van een emotioneel gekleurde ac tie, waarbij gebruik gemaakt wordt van halve waarheden De besluiten van de S.E.P. laten alle ruimte tot handelen in de toekomst open. De heer Mensink herinnerde er aan, dat van de zijde van Eurotoom gevraagd was om voor 20 oktober mee te delen hoe ver de S.E.R. gereed was met de plannen een kernenergiecentrale te bouwen, maar de S.E.P. was niet in staat voor die datum een definitieve opgave te doen. Van een weigering, zoals verondersteld is, is geen sprake. Als de S.E.P. in oktober jl. met de toen bekend zijnde gegevens over een centrale een beslissing tot de bouw had genomen, dan had de vergadering een on verantwoordelijke daad verricht. Enthou siasme om mee te werken was er wel, maar het was nog niet mogelijk een be slissing te nemen. Pr-of. Boogaardt heeft de S E.P. een commerciële instelling genoemd, waar op de heer Mensink reageerde, dat de door de overheid gedreven elektriciteits bedrijven een sociaal doel nastreven, na melijk de energie op een goedkope wijze te brengen. Op het ogenblik kan de S.E.P. niet met een economisch verantwoord project voor een centrale uit de „bus" komen. In Amerika is opgemerkt, dat Ne derland op wetenschappelijk gebied ach ter is met de kernenergie. „Dat is een on waardige vertoning", aldus spreker, die betwistte dat er een achterstand in ons land is. De S.E.P. heeft juist gehandeld omdat zij zoveel kennis verzameld heeft, aldus spreker. De heer Mensink concludeerde dat het verwijt aan de S.E.P. moest worden af gewezen, evenals de critiek die op haar is geuit. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland van woensdag heeft het lid van Gedeputeerde Staten i r. Merkx (K.V.P.) meegedeeld, dat Gede puteerde Staten het voorstel tot het ver lenen van subsidie voor vrije jeugdvor ming zal aanhouden tot een volgende ver gadering. Het verlenen van subsidie geschiedt volgens het besluit van de Provinciale Staten, waarin vermeld staat dat speciaal provinciale taken gesubsidieerd worden en niet plaatselijke. Gedeputeerde Staten staan niet afwijzend tegenover het instel len van een provinciaal studiefonds, maar er moeten nog vele puzzels ongelost wor den. In de toekomst zullen Gedeputeerde Staten met een voorstel komen. Sprekende over de cursussen voor kleu terleidsters zeide ir. Merkx dat het college eveneens van mening is, dat de verhou dingen zoek zijn. Er worden te weinig cursussen uit de provincie gesubsidieerd. Voorts merkte snreker op, dat het aanbod van kleuterleidsters de vraag overtreft: dat komt door een tekort aan scholen. Het college heeft geen bezwaar tegen een sportraad, maar volgens spreker dient hef initiatief tot oorichting uit te gaan van de sportorganisaties. Gedeputeerde de heer W. Mensink (Partij van de Arbeid) deelde mee. dat de activiteiten van de Volksmuziekscholen zich beperken tot de gemeenten, waarin zij gevestigd ziin. Spreker is bereid te onderzoeken of een vorm gevonden kan worden de scholen op een andere wijze te subsidiëren. Litteraire prijs M r. H. Westermann (Partij van de Arbeid) verklaarde, dat Gedeputeerde Staten aan de culturele commissie advies hebben gevraagd voor het instellen van een provinciale litteraire prijs. „De Iïartekamp" Mr. Westermann verstrekte inlichtingen over ,.De Hartekamp" te Heemstede. In 1952 verkregen oaters toestemming in „De Hartekamp" debiele kinderen te verzor gen. De ruimte werd in de loop der jaren te klein en men vroeg medewerking voor het bouwen van een paviljoen. Volgens het streekplan moet het gemeentebestuur van Heemstede een bestemming aan de buitenplaats geven. Inmiddels is aan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid toestemming gevraagd tot de bouw over te gaan. Aan Gedeputeerde Staten is advies gevraagd en het voor en tegen is uitvoerig besproken. In ..De Har- tekamo" wordt hard en met grote liefde gewerkt en het is van belang het werk voort te zetten. Daar het bovendien moei lijk is een ander terrein te vinden, hebben Gedeputeerde Staten zich niet tegen de bouw van een paviljoen verzet. De paters zijn er van overtuigd dat het natuurschoon behouden moet blijven. Een voorstel van m r. Proper (Comm.) om de subsidie voor de Volksmuziekschool te Amsterdam te verhogen werd aange houden tot Gedeputeerde Staten een nader onderzoek hebben ingesteld. Ziekenhuizen Bij de behandeling van de begroting van de Provinciale Ziekenhuizen zeide de heer Peters (K.V.P.) waardering te hebben voor de wijze waarop wijlen de heer Rus tige getracht heeft de achterstand in te halen. Er werd echter wel eens te snel gewerkt, waardoor plannen gewijzigd moesten worden. Daarom vroeg spreker de plannen goed voor te bereiden. De heer Den Broeder (Partij van de Arbeid) vroeg aandacht voor het ver pleegsterskorps. Het bestuur en de staf verdienen hulde voor de wijze, waarop getracht wordt het. het personeel zo aan genaam mogelijk te maken. Spreker vroeg Gedeputeerde Staten mede te werken om het beroep van verpleegster zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Gedeputeerde de heer De Jong (Prot. Chr. groep) antwoordde, dat het verpleeg sterstekort de voortdurende aandacht heeft van het college. De Nationale Raad voor maatschappelijk werk heeft in een rekest aan de leden van de Tweede Kamer zijn bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen wijzi gingen van de Loterijwet voor wat betreft de mogelijkheid tot het beschikbaar stel len van geldprijzen in door de minister van Justitie goedgekeurde loterijen en prijs vragen en het daarmede samenhangende wetsontwerp Loterijbelasting, waarin be paald wordt, dat met uitzondering van de enkele gevallen 20 percent belasting van loterij-prijzen zal worden geheven. De raad is de mening toegedaan, dat de mogelijkheid tot het beschikbaar stellen van geldprijzen in combinatie met de voor genomen belastingheffing voor de lief dadige instellingen in ons land, die zich door loterijen en prijsvragen geld ver schaffen, een ernstige handicap zullen gaan vormen. Immers: bij het verlenen van een ver gunning door de minister wordt uitdruk kelijk bepaald, dat van de bruto-opbrengst tenminste 60 percent ten goede dient te komen aan het liefdadig doel en dat voor noodzakelijke kosten voor prijzen, adver tenties, drukwerk e.d. niet meer dan 40 percent mag' worden besteed. De instellingen die prijsvragen en lote rijen organiseren zijn dus gehouden, de kosten van een dergelijke actie zoveel mogelijk te drukken, hetgeen tot dusver in de meeste gevallen bereikt kon worden door de prijzen of wel gratis, dan wel tegen sterk gereduceerde prijs ten behoeve van het charitatieve doel te verkrijgen. Winnaar moet betalen. Indien echter in de toekomst door de winnaars over de waarde van de goederen die zij hebben gewonnen een belasting van 20 percent zal moeten worden betaald al vorens zij deze goederen in ontvangst kun nen nemen, zal het merendeel van hen hiertoe niet bereid of in staat zijn, en ver langen de prijs in geld uitgekeerd te krij gen. Hierdoor vervallen de voordelen van de gratis of tegen gereduceerde prijs be schikbaar gestelde prijzen. In vele geval len zal dit tot gevolg hebben dat niet vol daan kan worden aan de bepaling, dat de noodzakelijke kosten niet meer dan 40 percent van de bruto-opbrengst mogen be dragen. Dit is des te bezwaarlijker, omdat te verwachten valt, dat de animo van het publiek om aan loterijen en prijsvragen ten bate van liefdadige instellingen deel te nemen, zal verminderen tengevolge van de grotere attractie, die van de wekelijkse voetbalpool uitgaat. Dit kan reeds thans door enkele instellingen worden waarge nomen bij hun loterij-acties. Het leidt tot vermindering van de omzet en tot de nood zaak van vermeerdering der propaganda- kosten. Gezien de moeilijke financiële situatie waarin het merendeel der liefdadige in stellingen verkeert, verzoekt de raad in het rekest, dringend te willen bevorde ren. dat de voorgenomen belastingheffing niet zal worden toegepast op loterijen en prijsvragen ten bate van charitatieve in stellingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (als 2de studenten predikant) Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek en als predikant voor het jeugdwerk J. van der Werf te Naarden; te Öudshoorn (vac. A. J. Jorissen) H. A. van Slooten te Onstwedde. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Wedde F. C. Kleiriman, eervol ontslagen predikant te Goor. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde J. M. Visser te Dokkum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Druten-Bergharen J. L Keyzer te Kielwindeweer. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Delfzijl F. E. Huizinga te Hengelo (O.). Het P.S.P.-Tweede-Kamerlid Lankhorst heeft aan de minister van Justitie ge vraagd of het juist is dat op maandag 19 januari jl. een in Algerije geboren man, die in het bezit was van een geldig Frans paspoort te Roosendaal door manschap pen van de maréchaussée uit de trein van Brussel naar Amsterdam is gehaald, door hen is mishandeld en vervolgens na in trekking van zijn paspoort weer in de trein is gezet? Volgens de inlichtingen van het Kamerlid zou de man vervolgens in Rotterdam door de politie weer uit de trein zijn gehaald en gedwongen in een gereed staande trein naar Antwerpen te stappen. De heer Lankhorst vraagt of de minis ter kan mededelen, welk optreden van de betrokkene de maréchaussée tot een en ander aanleiding gaf en op welke grond de Fransman naar België teruggestuurd is. Voorts vraagt hij of naar het oordeel van de minister moet worden aangeno men, dat de Belgische autoriteiten de be trokkene naar Frankrijk zullen doorzen den waar, blijkens een recent rapport van het Internationale Rode Kruis Algerijnen, die opkomen voor de vrijheid van hun volk aan vervolging en mishandeling bloot staan. In verband met de pokkenepidemie die op het ogenblik in Moskou heerst, is de geneeskundige dienst van Schiphol ertoe over gegaan, op reizigers uit de Russische hoofdstad het internationale sanitaire re glement toe te passen. Dit houdt in, dat passagiers die uit een met pokken besmet gebied komen na hun aankomst een inter nationaal bewijs van inenting tegen pok ken moeten overleggen, dat niet langer dan drie jaar geleden mag zijn uitgege ven. Zijn zij niet in het bezit van zo een bewijs, dan worden zij in de gelegenheid gesteld, de vaccinatie alsnog op Schiphol te ontvangen, of zij komen voor de duur van maximum 14 dagen onder toezicht van de Geneeskundige dienst in hun Neder landse verblijfplaats. Aangezien er in Mos kou nog al enige verwarring rond deze toe stand is ontstaan, zijn de meeste reizigers die op Schiphol arrivieren niet in het be zit van het internationale inentingsbewijs. Zij kunnen gewoonlijk wel een in het Rus sisch gestelde verklaring overleggen waar in de geneeskundige dienst van Moskou verklaart dat de betrokkene de pokkenvac- cinatie heeft ontvangen. Hoewel dit geen officiële bewijzen zijn, neemt de arts van de luchthaven Schiphol hiermee ook genoe gen. Tot nu toe waren bijna alle uit Rus land afkomstige luchtreizigers in het be zit van dit papier. Ziektegevallen zijn op Schiphol tot nu toe niet geconstateerd. A msterdam's ziekenhuiskwesfie De oppositie tegen het besluit van B. en W. van Amsterdam om het Wilhelmi- nagasthuis te verbouwen tot academisch ziekenhuis en later elders in de stad een nieuw algemeen ziekenhuis te bouwen, duurt voort. Het zich noemende „Comité universi tair medisch centrum te Amsterdam" onder voorzitterschap van dr. P. A. Hee res, geneesheer-directeur van het St. Eli- sabethgasthuis te Haarlem en voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van het Ziekenhuiswezen, heeft woensdag middag op een persconferentie te Am sterdam nog eens de nadelen van dit door de raad aangenomen plan (plan-A) uit eengezet en de zijns inziens veel grotere voordelen opgesomd van het zgn. Plan-B, dat raadslid-arts B. H. Sajet (P.v.d.A.) indertijd heeft ingediend. Dit Plan-B houdt in de bouw van een geheel nieuw academisch ziekenhuis in een der buiten wijken en de verbouwing van het „W.G." tot algemeen ziekenhuis. Aanleiding tot deze hernieuwde activi- tei van het genoemde comité is het voor stel van het raadslid Sajet aan de Am sterdamse gemeenteraad. In dit voorstel nodigt de raad B. en W. uit, binnen vier maanden een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de plannen A en B, waar bij onder meer rekening wordt gehouden met bouwtijd, bouwbolume, bouwkosten, terreinkeuze, etc. Dit voorstel komt in de eerstkomende gemeenteraadsvergadering in behandeling. „Geen herbouw W.G." Dr. Heeres herhaalde ter persconferen tie zijn eerder geuit standpunt, dat de bouw van een nieuw academisch centrum met voldoende ruimte om vooral de toe komstige ontwikkeling in de geneeskun de bij te houden is te prefereren boven de gedeeltelijke afbraak en de herbouw van het W.G. zowel in belang van de zieken verpleging, van het geneeskundig onder wijs als van het wetenschappelijk onder zoek. „Alle deskundigen in het land zijn hogelijk ongerust over de gang van za ken. Naar mijn persoonlijke mening zou ook het rijk het toejuichen als Amster dam alsnog zou besluiten een andere koers te varen", zo zei dr. Heeres. Prof. ir. J. H. van den Broek, hoogleraar in de architectuur aan de Technische Ho geschool te Delft becijferde dat uitvoering van het Plan-B aanzienlijk goedkoper is. Dokter A. Kroonenberg, oud-geneesheer directeur van het Weesperpleinziekenhuis, zei van mening te zijn, dat de voorberei ding en de studie voor het inmiddels in uit voering zijnde Plan-A onvoldoende zijn geweest. Het laatste woord over deze kwestie is aan de gemeenteraad. (Van onze correspondent in Rome) Rome is de zetel geweest van de eerste politieke besprekingen tussen de ministers van de landen van de Europese Gemeen schap, die voortaan iedere drie maanden, afwisselend in een der zes hoofdsteden, politieke besprekingen zullen voeren. Het besluit hiertoe werd verleden jaar geno men in Italië tijdens het bezoek van pre sident De Gaulle. Het initiatief ging eigen lijk uit van de Italianen, maar werd dooi de Fransen gretig aanvaard en later door de andere landen goedgekeurd. De volgen de bijeenkomst wordt op 9 mei te Luxem burg gehouden. Minister Luns, met wie wij na afloop der besprekingen, een kort onderhoud moch ten hebben, vertelde dat van dit initiatief veel goeds te verwachten is. Juist onze re gering, die beslist gekant is tegen blokvor ming. stelt het op prijs, dat men nu gele genheid heeft tot onderling overleg over de politieke toestand zonder dat daarbij iets bindends behoeft te gebeuren. Er wor den ten hoogste richtlijnen aangewezen in een vrije gedachtenwisseling. Als regel is de voorzitter van de Europese Economische Gemeenschap, die telkens voor zes maan den wordt benoemd, tevens voorzitter van deze conferentie. Ditmaal echter heeft men als beleefdheidsgebaar tegenover Italië, dat als eerste land de ministers te gast heeft gehad, de Italiaanse minister Pella tot voorzitter gekozen. De ministers voeren hun besprekingen zonder een secretariaat, zonder notulen en dus ook zonder communiqué's aan de pers. Het is de bedoeling dat er niet teveel over wordt meegedeeld. Dit informele karakter der besprekingen is, naar minister Luns ons verzekerde, bijzonder gelukkig geble ken. Hangende kwesties Tegelijkertijd bieden deze samenkoms ten een ongezochte gelegenheid om zaken te behandelen die hangende zijn tussen slechts enkele van de zes landen. Zo heeft minister Luns een langdurig onderhoud gehad met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, een onderhoud waarvoor overigens zowel uit Bonn als uit Den Haag enkele deskundi gen naar Rome werden geroepen. Het contact met de Westduitse minister is zeer nuttig gebleken en over de vele hangende zaken met Westduitsland is diepgaand gesproken. We noemen slechts de kwesties van Eems en Dollart, de ver goedingen aan de nazi-slachtoffers, grens correcties, de regeling van de Rijnvaart. Al deze kwesties hebben aanzienlijke voortgang gemaakt. We kregen de indruk dat minister Luns juist bijzonder tevre den is over dit gedeelte van zijn verblijf in Rome. Het was tevens mogelijk met de Belgi sche minister Wign.y enig voorbereidend werk te doen voor de Benelux-conferentie die inmiddels is uitgesteld tot 19 februari. Crisis in Rome Minister Luns heeft voorts een uitnodi ging van zijn Italiaanse collega Pella ont vangen om binnenkort een officieel be zoek te brengen aan Italië ter bespreking van met dit land nog hangende kwesties, waarop te zijnertijd een bezoek van Pella aan ons land zal volgen. De minister heeft dit niet gezegd, maar wij menen hier toch enig voorbehoud te moeten maken. Het is namelijk allerminst zeker dat Pella nog lang de buitenlandse zaken van Italië zal blijven behartigen. Sedert enkele weken is hier een crisis dreigende, die eigen lijk min of meer wordt uitgesteld omdat men wil vermijden, dat zij zal samenval len met het voorgenomen bezoek van president Gronchi aan Moskou. President Sukarno van Indonesië speldt hier vier sterren op de schoiLder van sultan Hamengku Buwono IX van Djokjakarta en verleent hem daar door de ere-rang van generaal tijdens een plechtigheid in het Merdeka-paleis te Djakarta. De sultan, die sinds 1950 luitenant-generaal is geweest, be kleedt nu na de president de hoogste militaire rang in het land. In een toe spraak welke Sukarno tijdens deze plechtigheid hield, vergeleek hij de sultan onder meer met Thomas Jeffer son, Mahatma Gandhi en Lenin. b B. en W. van Amsterdam betreuren het dat een in de nacht van 5 op 6 januari door zijn zoon met een mes neergestoken 55-jarige Amsterdammer niet terstond in het Wilhelminagasthuis is opgenomen doch vandaar naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis is vervoerd. De patiënt is kort na het vervoer overleden. Dit antwooor- den zij op vragen van het raadslid me vrouw E. Muller-Van West. Zij zeggen voorts dat de toestand waarin de patiënt verkeerde, blijkbaar is onder schat. De man was om half een neerge stoken. Hij werd eerst naar het W.G. ver voerd en vandaar naar het O.L.V.G., waar hij kort na aankomst, omstreeks 3 uur 's nachts, overleed. Bij het onderzoek van de gewonde in het W.G. liet zijn toestand zich niet zo aan zien, dat vervoer naar een ander zieken huis niet zou kunnen geschieden, zeggen B. en W. Reeds eerder zijn aanwijzingen gegeven ten einde te bereiken, dat patiën ten kunnen worden opgenomen in het zie kenhuis, waar eerste hulp wordt verleend, indien dat medisch noodzakelijk blijkt. Het is te betreuren, dat in het onderhavi ge geval deze noodzaak niet aanwezig werd geacht. Volgens B. en W. moeten ongevals patiënten en andere gewonden door de G.G. en G.D. naar het snelst bereikbare ziekenhuis worden vervoerd. Daar moet de patiënt zo mogelijk worden opgenomen. Advertentie Met éénVanNelle's groot formaat theebuiltje zet o 'n héle pot krach tige „Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modern proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo -in trek" isl 'grootformaat doos van 20 stuks De conferentie van Europese gemeen ten, die onder auspiciën van de Raad van Europa in Straatsburg vergadert, heeft eenstemmig besloten de eerste woensdag van maart 1961 uit te roepen tot „Dag van Europa". Deze dag zal, evenals de dag van de Verenigde 'Naties, op alle scholen of bijzondere bijeenkomsten worden ge vierd. Als rapporteur van dit voorstel, dat af komstig is van de in Den Haag gevestig de internationale vereniging van gemeen ten, had de culturele commissie van de conferentie, de Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, aan gewezen. Behalve de aanbevelingen van haar cul turele commissie behandelde de conferen tie ook de rapporten van haar sociaal-eco nomische commissie. De heer W. F. P. Osse, burgemeester van Schoonebeek rap porteerde over de samenwerking tussen de gemeentelijke en de provinciale autori teiten aan weerszijden van nationale gren zen en vroeg aan de Raad van Europa zulk een samenwerking zoals die bij voor beeld tussen Twentse en Gelderse gemeen ten enerzijds en Duitse grensgemeenten anderzijds is ontstaan, te steunen en haar een Europees karakter te helpen geven. De heer H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar, rapporteerde, samen met de Franse burgemeester Berrurier, over de steun aan economisch minder ontwikkelde gebieden en over problemen van ruimte lijke ordening in Europa. De conferentie nam een resolutie aan, waarin aandacht wordt gevraagd voor de noodzaak van invoering van moderne land bouwmethoden, voor ruilverkaveling en het aantrekken van kleine industrieën op het platteland, ten einde de relatieve te ruggang van het platteland tegen te gaan. In een rapport van de financiële com missie werd bijzondere aandacht gevraagd voor financieringsmoeilijkheden bij de gemeentelijke instellingen in geheel Euro pa. De heer A. Vogel, directeur van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten gaf in de vergadering een uiteenzetting van het in Den Haag gevestigde internationa le informatie- en documentatiecentrum voor gemeente krediet, waarin een groot aantal gespecialiseerde bankinstellingen samenwerkt, die in de beginnende landen de gemeentelijke uitgaven helpen financie ren. B. en W. van Purmerend hebben aan de gemeenteraad voorgesteld het gemeente- personeel over de periode van 1 augus tus 1959-1 januari 1960 een verhoging te geven van vijf percent over het in deze periode genoten salaris. Het college zou deze regeling gaarne ook voor het komen de jaar ingevoerd willen zien, doch meent voorlopig te moeten volstaan met de voor schotregeling van de rijksoverheid te vol gen. Deze regeling houdt in dat aan het personeel in overheidsdienst een voor schotuitkering van 9 percent van het maandsalaris wordt gedaan, vooruitlo pend op een vast te stellen salarisverho ging. Een voorstel daartoe is ook bij de gemeenteraad ingediend. Het besluit van de minister van Ver keer en Waterstaat om de plannen tot af sluiting en inpoldering van de Lauwers- zee voorlopig uit te stellen heeft in Fries land grote teleurstelling gewekt. De eerste reactie die de minister uit Friesland heeft ontvangen bestond uit een telegram, waarin gevraagd wordt of het alsnog mogelijk is om op het besluit terug te komen. Dit telegram werd verzonden uit naam van de deelnemers aan een agra risch congres, dat gisteren in Gaasterland werd gehouden en dat onder meer werd bijgewoond door de Friese gedeputeerden H. M. Gerbrandy en S. van Abbema en de burgemeesters uit de Friese westhoek. De congresgangei-s toonden zich diep teleurgesteld door het besluit van de mi nister. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11