Anna van Gogh-KauEbach geheel onverwacht overleden Santpoortse zakenman zou meer dan 170 mille hebben verduisterd „Arabische boycot alleen door resolute tegenstand te breken" Schade in Tuindorp-Oostzaan Drie doden in het verkeer 13 Hoofdbestuur van Joodse culturele organisatie in Amsterdam bijeen Lisa della Casa Huisarts in tijdnood Eerste bewoners keren morgen terug Straten zijn schoonriolen ten dele hersteld Salarisverhoging voor overheidspersoneel Georganiseerd overleg wenst beslissing op 8 februari Boterproducenten moeten naam noemen Papendrecht's kerk en schoolstrijd hervat Produktiviteitsstiiging in de landbouw Hij wilde iets om handen hebben Beveiliging van Britse geldtransporten Lof voor veiligheids systeem bij JohEnschedé Nederland wees Griekse journalist uit Jerzy Kattewicz dirigent N.Ph.O. Programma van het Lon don Symphony Orchestra Henegouwen in Den Haag feestelijk geopend DONDERDAG 28 JANUARI 1960 De boycot van Israel en de Joden dooi de Arabische Liga is woensdag door het internationaal hoofdbestuur der Joodse culturele organisatie B'nai B'rith op haar eerste vergadering (in het Amstelhotel te Amsterdam) veroordeeld als „een poli tiek van agressie" tegen Israel en als „een economische oorlog" tegen de Joden over de gehele wereld. Het hoofdbestuur, waar in vertegenwoordigers van B'nai B'rith organisaties uit vier werelddelen zitting hebben, dringt er bij regeringen en parti culiere bedrijven op aan zich tegen de boycot te verzetten, opdat aan deze immo rele internationale toestand een einde zal komen. „De boycot is in strijd met alle principes van vrienschap tussen de na ties", aldus de wiensdag aangenomen re solutie. Tevoren had de president van de organi satie Label A. Katz uit New Orleans (V.S.) een overzicht gegeven van de gehele boy cot. Hij zei dat de zeven Arabische staten van de Arabische Liga, aangemoedigd worden de boycot als een aanvalswapen te benutten „door de onderdanige houding van vele industrieën en regeringen". „Met de boycott beoogt de V.A.R. de po litieke vijandelijkheden en spanningen in het Nabije Oosten in leven te houden", al dus de heer Katz, „en gelijktijdig de po gingen te doorkruisen, die de UNO doet om tussen Israel en zijn buurlanden een beter klimaat te scheppen. Het blijft nog steeds een onopgeloste zaak van internationale intimidatie, die gedijt op onverschillig heid en capitulatie. Het duidelijke bewijs daarvoor zag de president in de gestadige groei van de boy cot sinds mei 1951, toen de Arabische Li ga er een formeel begin mee maakte. In de vijf voorafgaande jaren, zo deelde hij mede, was „als aanlooppoging" een boy cot ingesteld tegen Joodse industrieën in Palestina (later Israel). Eerst werden alle Joden of Joodse be drijven geboycot, die commerciële ban den hadden met Israel en vervolgens breidde de boycott zich over een veel gro ter gebied uit. Er werden publiekelijk zwarte lijsten van Amerikaanse en andere bedrijven, zowel Joodse als niet-Joodse aangelegd. „Hoewel de boycot zonder twijfel een daad van agressie is niet alleen tegen Israel en het Israëlische volk, maar ook een economische oorlog tegen de Joden over de gehele wereld, of deze nu enige band met Israel hebben of niet", zo ver volgde de heer Katz, „toch hebben vele landen geen enkel initiatief getoond om deze aantasting van de rechten hunner on derdanen tegen te gaan. Het gevolg is ge weest, dat de Arabische Liga steeds bru taler wordt en de boycot steeds intenser. Daar staat tegenover dat de boycot tel kens onder het gewicht van zijn eigen ar rogantie is bezweken, wanneer hij met re solute tegenstand werd geconfronteerd". In dit verband wees de president op de weigering van West Duitsland en Neder land acht te slaan op de Arabische eisen aan de boycot mee te werken. „Geen dei- beide landen heeft bij zijn handel op het Nabije Oosten daardoor enige schade ge leden", zo besloot hij. Veroordeling Een ander bestuurslid van de B'nai B'rith, rabbijn dr. Joachim Prinz, heeft volgens een bericht van UPI te West- Berlijn verklaard dat het na-oorlogse Duitsland niet in staat is gebleken tot het bouwen van een democratie op het grond beginsel van gelijkheid voor alle rassen en menselijke waardigheid. Dr. Joachim Prinz had een bezoek gebracht aan de sy nagoge in Berlijn, waaruit de nazi's hem in 1937 hebben verjaagd. „Wat het huidige Duitsland nodig heeft is een opvoeding niet door verklaringen, maar door voorbeelden. Een democratie waarin nazi's hoge plaatsen bezetten is ge doemd te worden gewantrouwd. Het is moeilijk zich voor te stellen hoe ondemo cratische leraren de jeugd een democra tische opvoeding zouden kunnen geven en evenmin kunnen voormalige nazirechters het soort recht uitoefenen dat in deze noodtoestand vereist is". Op de rijksweg Rotterdam-Gouda is bij een botsing de bestuurder van een bestel wagen gedood. Een andere automobilist werd gewond. Zowel de bestelwagen als een personenauto zijn tegen een vracht auto gebotst die dwars over de weg lag. De vrachtwagen was geslipt. toen de chauffeur een voor hem rijdende wagen wilde inhalen en plotseling voor tegen liggers moest remmen. De zware vracht auto kantelde op de weg. Eerst botste de bestelwagen er tegen. De 39-jarige mon teur A. J. van Deelen uit Rotterdam, die aan het stuur zat, was op slag dood. Direct daarna reed een personenauto, bestuurd door een 53-jarige rijksambtenaar uit Rot terdam, tegen de gekantelde vrachtauto. Hij liep een hoofdwond op. In Apeldoorn stond een scooterrijder naast zijn scooter langs het trottoir in de Kanaalstraat, toen de aanhangwagen van een passerende bestelwagen plotseling los schoot en hem aanreed. Hij liep een sche- delbasisfractuur op en overleed later in het ziekenhuis. In Tilburg is een ongeluk gebeurd, waar bij een negenjarige jongen om het leven is gekomen. Een automobilist reed een voor doorgaand verkeer gestremde straat in, juist toen het jongetje overstak. De be stuurder van de auto week uit maar bots te tegen het bord van de wegafzetting. Het bord viel om, juist op het hoofd van het jongetje. Met een schedelbasisfractuur werd het kind naar een ziekenhuis in Tilburg vervoerd, waar het later is over leden. Voor zijn voorstellingen in het Holland Festival i960 van Strauss' Capriccio en Alban Bergs Wozzeck zal de Beierse Staatsopera uit München met een keur troep van zangers en zangeressen naar ons land komen. Optreden zullen onder ande ren Lisa della Casa, Erika Köth, Helga Pilarczvk (als gast), Lorenz Fehenberger. Horst Giinter Richard Holm, Albrecht Peter, Hermann Prey en vermoedelijk ook Karl Kohn. De Koningin en Prins Bernhard heb ben woensdag in paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de B'nai B'rith, een wereldorganisatie, waarin Joden van verschillende richtingen verbonden zijn. De leiders van deze internationale broederschap houden thans een bijeenkomst in Amsterdam. Van links naar rechts: de Koningin, Prins Bernhard, de heer Label Katz (V.S.) president, mevr. Charles Solo- vich (V.S.) presidente van de vrouwen- afdeling en de heer Maurice Bisgyer (V.S.) vice-president. Een onderzoek van de Gezondheidsorga nisatie T.N.O. over „de huisarts en de doeltreffendheid van zijn aandeel in de gezondheidszorg" heeft, na ongeveer ne gen jaar, een afsluiting gevonden in de nromotie aan de Rijksuniversiteit te Lei den van de hppr v. van dev Wielen. y\nri 'inf nnHnt'vnoV VinhHon 9rtq hljicovtcnn vrnwill'g rn»o«*PW£>r'rt door h"n pnnlar- fen mei npli^ntnn (in totaal hiirn 90 000' "odnrendn twoo dac'en te la'ori hio"onf»-> 'lor.»- vipr artseo-pnni'A*°i!rs. Vpov hot "rorl-iMi vpn fto roeiiltaten is het T V O •o^oeohpVóia r /.KhVpn i<; onolop prr^oro dot do pomiddoia^ huicorfs 7'Ph VOOrt<-hi_ vond in ti;anood hooi^at vat natintrliilr 'i'n wpprclirr V>ooft in r,° door horp gpap- "op PP70naVio;rl7Qvn "Do Viodonlinc* van '-of onderyoolf js. do disonssit» in vaVkrin- "on te onoppn orn t0f Ppn dopHvpffondpr funetionovinrf Van do gezondheidszorg voor Nederland te geraken. (Vervolg van pagina 1) De heer Den Uyl (P.v.d.A.) zal aan de minister van Binnenlandse Zaken de vol gende vragen stellen: 1. Is de regering niet van oordeel, dat de onzekerheid omtrent de vraag, welke publieke organen de financile gevolgen van de overstromingsramp zullen dragen, zo spoedig mogelijk een einde dient te ne men? 2. Is de regering bereid de middelen van het Rampenfonds desgewenst zodanig aan te vullen, dat de getroffenen door de overstromingsramp in Amsterdam-Noord een integrale vergoeding van de materiële schade in de persoonlijke sfeer gewaar borgd is? De technische diensten van publieke werken zijn in het thans drooggevallen Tuindorp-Oostzaan hard aan het werk. Het rioolgemaal is, dankzij een hulppomp van dezelfde capaciteit als de originele, weer in werking gesteld. Intussen zijn reeds alle huisaansluitingen der riolen in het nieuwgebouwde westelijke deel ge controleerd en voor zover nodig gerepa reerd. Deze week nog volgt in het oude deel eenzelfde controle. Overal worden daartoe de trottoirs opengebroken. Morgen is het voor de verdreven bewo ners „D-dag". Dan mogen zij, die dat wil len, naar hun woningen terugkeren. In het oude deel zullen toiletwagens van de stads reiniging geplaatst worden, daar de rio lering aldaar nog niet gereed zal zijn. De waterleiding functioneert alweer, doch tot vrijdagavond zes uur zal het wa ter chloor bevatten, dat toegevoegd is om de leidingen schoon te spoelen. Het mees te slib is van de straten verwijderd; van daag worden de laatste restjes met krach tige waterstralen weggespoten. Eén kerk, drie diensten De hervormde kerk aan het Plejaden- plein zal zondag haar deuren weer ope nen. Er zullen behalve hervormde ook ge reformeerde diensten worden gehouden en misschien ook nog rooms-katholieke. Met het vernieuwen van elektriciteits- en gasmeters is vanochtend door een heel leger van installateurs een begin gemaakt. In het oude dorp zullen bovendien alle elektrische draden binnenshuis vernieuwd moeten worden. Daaraan hoopt men mor gen te beginnen. Voorlopig zal daar dus geen elektrische stroom zijn. Jeugd haalde 17.000 op Het jeugdcomité van actie voor Tuin dorp Oostzaan te Amsterdam, speciaal op gericht, heeft totaal 17.000 opgehaald. Daarvan is de vorige week reeds 5000 aan burgemeester Van Hall overhandigd. Het comité werkte onder auspiciën van het Koningin Wilhelminafonds en met toe stemming van het Nationaal Rampen fonds. Integrale vergoeding gevraagd De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Amsterdamse gemeenteraad, de heer J. M. den Uyl, heeft B. en W. schriftelijk gevraagd of het dit college bekend is dat onder de bevolking van Tuindorp-Oost zaan grote ongerustheid heerst over de vraag of de door de overstromingsramp geleden schade ten volle zal worden ver goed. Is het B. en W. ook bekend, dat de ze ongerustheid wordt gevoed door de me dedeling van de regering, dat de schade aan persoonlijk eigendom uitsluitend dooi en via het Rampenfonds zal geschieden? Ten slotte vraagt de heer Den Uyl of B en W. bereid zijn uit te spreken dat. ook wanneer onverhoopt de middelen van het Rampenfonds daartoe ontoereikend zouden blijken, de getroffen bewoners een integrale vergoeding van de geleden scha de wordt gewaarborgd. Ook de fractievoorzitter van de C.P.N. in de Amsterdamse raad, de heer L. See- gers, heeft zich tot het college van B. en W. gewend met een dergelijk verzoek. 3. Op welke wijze en ten laste van welk publiek orgaan meent de regering dat ver goeding voor de geleden schade in de niet- persoonlijke sfeer (winkels, bedrijven) dient plaats te vinden? 4. Is de regering niet van mening, dat het, gegeven het bijzondere en zeldzame karakter van de overstromingsramp in Amsterdam-Noord, onjuist is om de vraag welk publiek orgaan de financiële gevol gen van de ramp zal dragen, afhankelijk te maken van de vraag of een „schuldige" voor de overstroming zou kunnen worden aangewezen? 5. Is de regering bereid uit te spreken, dat de schade in de publiekrechtelijke sfeer in beginsel ten laste van de nationale gemeenschap zal dienen te komen? „Treffende tegenstelling" 6. Is de regering niet van oordeel, dat er een treffende tegenstelling bestaat tus sen de spontaniteit waarmee door plaatse lijke overheid en particuliere organisaties daadwerkelijke hulp is en wordt verleend en de zich zorgvuldig van financiële aan sprakelijkheid distanciërende uitspraken van de regering? Prins Bernhard naar Tuindorp Prins Bernhard zal morgenochtend in zijn kwaliteit van voorzitter van het Natio naal Rampenfonds een bezoek brengen aan het door de watersnood getroffen gebied in Amsterdam-Noord. De Prins wordt kort na 9 uur verwacht. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken, heeft ónder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld in Den Haag vergaderd. Over een ontwerp-besluit tot wijziging van de salarisregeling voor het onderwij zend personeel bij het lager onderwijs en het lager land- en tuinbouwonderwijs, in zake een aanpassing aan de zogenaamde 1 april-maatregel voor de rijksambtenaren, werd geen overeenstemming bereikt. Naar aanleiding van besprekingen om trent de vaststelling van een definitieve salarisverhoging voor het overheidsperso neel besloot de commissie de minister van Binnenlandse Zaken uit te nodigen aan wezig te willen zijn in een vergadering van de centrale commissie op 8 februari, ten einde zo enigszins mogelijk een definitieve beslissing uit te lokken. Of opschrift „koelhui shot er" op wikkels aanbrengen Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel is woensdag in principe akkoord gegaan met een regeling, waarbij zij die pakjes boter in de handel brengen, ver plicht zijn hun naam op de wikkel te doen plaatsen of, als zij bij voorbeeld om kwa liteitsredenen hun naam niet aan de bo ter willen verbinden, het opschrift „koel- huisboter". Boter die door het Voedsel- voorzieningsinkoopbureau in de handel wordt gebracht zal, zoals dat ook tot nu toe het geval was, moeten zijn voorzien van de opdruk „koelhuisboter". Een ont werpverordening zal worden „voorge hangen" en te zijner tijd worden vastge steld. De bedoeling is dat de regeling op 1 april ingaat. Aan de minister zal worden gevraagd uit de rijksvoorschriften de bepaling te schrappen, die aangeslotenen bij een bo- tercontrolestation gebiedt, boter ouder dan acht weken te verpakken in wikkels met de opdruk „koelhuisboter". De be doeling van het produktschap is namelijk, een regeling te creëren die aan wel en niet-aangeslotenen een gelijke behande ling garandeert. De heer Van de Wiel van de F.N.Z. stem de tegen de nieuwe regeling. Zijn organi satie is van mening dat de bepaling moet blijven bestaan dat bij de handel in grootverpakking opgeslagen boter, als ze na acht weken wordt uitgeslagen, in wikkels met de opdruk „koelhuisboter" moet zijn omgepakt. Als boter meteen in kleinverpakking wordt opgeslagen zijn er niet veel bezwaren, aldus de heer Van de Wiel, maar als ze in grootverpakking is opgeslagen is er gevaar voor kwaliteits vermindering. De heer Van de Wiel zei er bezwaar te gen te hebben dat boter van de opdruk „koelhuisboter" kan worden voorzien, ook als het geen koelhuisboter is. De re putatie van de goede koelhuisboter kan daardoor benadeeld worden, meende hij. De heer Ritzema van Ikema meende dat de heer Van de Wiel ..spoken ziet waar ze niet zijn". Het is uitgesloten dat boter, waar bij de produktie een ongelukje mee gebeurt, de naam van goede koelhuisbo ter in discrediet brengt, meende hij. De kwestie van het godsdienstonderwijs aan de leerlingen van de openbare scho len in Papendrecht heeft wederom een vervolg gekregen. Nadat namelijk de ker- keraad der Hervormde gemeente in eer ste instantie afwijzend beschikt had op een verzoek van het gemeentebestuur, om vanwege de Hervormde gemeente gods dienstonderwijs te laten geven aan de leerlingen van de openbare scholen, heeft het gemeentebestuur zich opnieuw tot de kerkeraad gewend met de wens, het ver zoek opnieuw in overweging te nemen. De kerkeraad heeft bericht, dat hij op zijn standpunt blijft staan en dat hij zeer verwonderd is, dat deze. vraag ...gestéld wordt, mede door degenen, die tegen de stichting van een christelijke lagere tech nische school zijn. De kerkeraad is van mening, dat hij „geen voedsel mag ge ven aan de zogenaamde doorbraakgedach te door medewerking te verlenen aan het geven van godsdienstonderwijs op de open bare scholen". Wel is de kerkeraad bereid om in over leg te treden met B. en W. om de moge lijkheden van het geven van catechetisch onderwijs buiten de openbare scholen om. op een door de kerkeraad aan te wijzen plaats, te onderzoeken. Tot dusver heeft alleen de kerkeraad van de Christelijk Gereformeerde kerk van Papendracht zich bereid verklaard, zijn predikant op de openbare scholen godsdienstonderwijs te laten geven. De oprichting van een christelijke lagere technische school werd indertijd door de meerderheid van de raad van Papendrecht niet nodig geacht. Vragen gesteld aan minister De heer Vredeling (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Socia le Zaken en Volksgezondheid de volgen de schriftelijke vraag gesteld: Kunnen de ministers meedelen wat het resultaat is geweest van het door de mi nister van Landbouw en Visserij toege zegde nader beraad in het kabinet over de beperking die de regering wil aanbrengen in de omvang van de produktiviteitsstij- ging in de landbouw, die mede als basis dient voor het bereiken van een verbete ring van de lonen en andere arbeidsvoor waarden in deze sector vóór 1 april? Anna Kaulbach werd 31 december 1869 geboren te Velsen, waar haar vader arts was. In Beverwijk bezocht zij de lagere school, later in Haarlem de hbs voor meisjes. In 1899 huwde zij de heer W. J. van Gogh, een neef van Vincent van Gogh. Van de vier uit dit huwelijk geboren kinderen, stierf een meisje, op zevenjarige leeftijd. Al vroeg werd haar hart getrokken naar wat weldra de levenstaak zou blijken. In haar jeugd las zij gretig en veel; vroeg begon zij ook al te schrijven. Het waren met moeite vrijgemaakte uren, want haar blinde moeder vroeg veel zorg en hulp. In „Nederland", toen nog onder redactie van mr. M. G. L. van Loghem, publiceerde zij, onder pseudo niem, haar eerste novelle. Eveneens onder pseudoniem („Wilhelmina Reynbach") verscheen haar eerste roman „Albert Overberg". In 1904 zij had toen al zes romans op haar naam staan schreef Anna van Gogh-Kaulbach „Rika". De romans volgen elkaar dan regelmatig op, Het Rijke Leven, Opgang, De Droom, Binnen de muren, Op de Kentering, Op den drempel vol geheim. Toen volgden de Haarlemse jaren van 1906 tot 1919, daarna, tot hel vertrek naar Amsterdam in '23 een verblijf in Arnhem. De familie Van Gogh woonde acht jaar op het Kennemerplein, vervolgens vijf jaar in de Frans Halsstraat, op no. 8. In deze tijd valt ook de werkzaamheid van mevrouw Van Gogh-Kaulbach aan Haarlems Dagblad. In de oorlogsjaren verving zij de in militaire dienst zijnde toneelcriticus J. B. Schuil aan ons blad. Ook schreef zij over toneel in „Favoriet". Haar eigen wérk voor toneel omvat het in 1905 verschenen „Eigen Haard", het werd opgevoerd door de „Tooneelvereenjging"; „Offers", dat in „Groot Nederland" verscheen; „Durf te Leven", op de planken gebracht door het Schouwtooneel; „Zie hier ben ik", bekroond op de toneelwedstrijd van 1928. Een toneelbewerking van Van Lennep's „Ferdinand Huyck" is meermalen met succes opgevoerd. In 1913 speelde Jan Musch de hoofdrol in haar stuk „Fortuna". Anna van Gogh-Kaulbach behoorde tot de (door Herman Robbers aldus gekarakte riseerde) groep van realistisch-psycholo- gische schrijfsters wier werken in ons land een zeer wijde lezerskring vonden. Haar boeken vertonen dezelfde zuiverheid en innigheid, die men ook aantreft in de ro mans van Top Naeff, Ina Boudier-Bakker en Margot Scharten-Antink. Zij was een onvermoeid schrijfster die eerlijk en waar achtig het leven wist weer te geven in door zuivere wijsheid beheerste boeken, die steeds naar de betere zin van het leven wezen. Zij, die zelf vele zorgen kende, ge tuigde van een door begrip gedragen medeleven. Haar omvangrijk en gevarieerd oeuvre draagt het kenmerk van haar sterke wil, haar menselijk medegevoel en sociaal bewustzijn, haar offerbereidheid, haar grote eenvoud en warme blijmoedig heid. In 1927 verscheen haar vijfentwintigste boek: „Het brandende hart" en in 1939 ter gelegenheid van haar zeventigste verjaar dag de zeventiende druk van „Moeder". Andere bekend gebleven titels zijn onder meer: De hooge toren, Menschen in het huwelijk. Schaduwkinderen. Toon Dintei en Goddelijk Avontuur. Zij schreef ook jeugdboeken, zoals de trilogie „Lenie ten Heuvel". Anna van Gogh Kaulbach heeft zich geen rust gegund. Zij schreef in totaal veertig romans. Nog onlangs voltooide zij een hoorspelvertaling, een der vele die zij ondanks haar hoge leeftijd bleef maken. Ook vertaalde zij romans en toen wij haar onlangs ter gelegenheid van haar negen tigste verjaardag mochten ontmoeten, lag er op haar overvolle werktafel een Engels boek „My promised Land" van Mölly Lyons Bar David en wellicht had zij toen het plan er weer een vertaling van Er komen steeds nieuwe bijzonderheden aan het licht in de verduisteringsaffairc betreffende een 48-jarige zakenman uit Santpoort, die zich in acht jaar ruim 170.000 zou hebben toegeëigend ten na dele van een schoenhandel, waarvan hij firmant was. De man werd begin van de ze maand gearresteerd toen bij een civie le procedure tussen hem en de firma waar voor hij werkte onregelmatigheden in de boekhouding aan het licht kwamen. Thans is bekend geworden dat hij in 1951 aanbood om als volontair in de schoenhandel van een klein bedrijf, die tot een flinke zaak was uitgegroeid, te ko men werken. Een salaris was er niet no dig, daar hij naar zijn zeggen zelf over een zodanig kapitaal beschikte dat de rente voor hem en zijn gezin voldoende was om van te leven. Het was slechts zijn bedoeling om iets om handen te hebben. Zijn aanbod werd geaccepteerd en hij trad als volontair in dienst van het bedrijf. Na de zaak eerst grondig verkend te heb ben, waarbij bleek dat de boekhouding zo danig werd gevoerd, dat verval singen bijzonder gemakkelijk waren aan te brengen, begon de man zich geld toe te eigenen. Eerst kleine bedragen en la ter steeds grotere. Hij maakte aanvanke lijk gebruik van taxi's en schafte zich la ter een auto aan. Toen dit model ver ouderd was, kwam er een nieuwe wagen. Zijn woning in Santpoort werd zeer lu xueus ingericht en nog altijd dachten de eigenaren van de firma dat hij dit uit eigen zak bekostigde. Daar de inkomsten van het bedrijf te rugliepen zagen de eigenaren zich ge dwongen om geld te lenen. De zakenman was onmiddellijk bereid als geldschieter te fungeren. Begin vorig jaar begon men in te zien dat hij niet de juiste man op de juiste plaats was en de directie besloot hem te ontslaan. Hij nam hiermee geen genoegen en poogde met correspondentie aan te tonen dat hij rechten kon doen gel den op de zaak. De echtheid van deze cor respondentie werd betwist. Het kwam tot een civiele procedure voor de Haarlemse rechtbank, waarbij de officier van justitie zoveel duistere punten aantrof dat hij de fiscale opsporingsdienst en de recherche inschakelde met het gevolg dat een fraude op grote schaal werd ontdekt. LONDEN (UPI) „Wells Fargo", een Amerikaanse firma, die geldtransporten over de gehele wereld verzorgt, heeft in samenwerking met Thomas de la Rue en Co. (een firma, die per week 25 miljoen bankbiljetten over de gehele wereld afle vert) een Engelse dochteronderneming gesticht. Voordat men hiertoe overging was advies ingewonnen van Sir Percy Sil- litoe, voormalig chef van de Britse militai re inlichtingendienst en andere vooraan staande militaire- en politie-autoriteilen. Geldtransporten vormen in Engeland reeds jaren een doelwit van dievenbenden. De la Rue, de drukkerij, waar bankbil jetten voor vrijwel alle landen worden ver vaardigd, is voor 49 percent houder dei- aandelen, Wells Fargo bezit de overige 51 percent in de dochtermaatschappij. De onderneming heeft een aantal ge pantserde vrachtwagens laten bouwen, die voorzien zijn van de allernieuwste snufjes tegen brand, inbraak en allerlei methoden van de onderwereld om de kostbare lading in de wacht te slepen. De auto's hebben radio-telefoon en staan voortdurend in contact met een centrale post. die zich van geheime controlesystemen bedient en in geval van een overval een grote politie macht doet uitrukken. De dochteronderne ming heet „Security Express" en Sir Per cy Silletoe is directeur geworden. Als de onderneming in Engeland rendeert zal overwogen worden ook in Frankrijk en België dochtermaatschappijen op te rich ten. Voor Nederland schijnt daarvan voor lopig geen sprake te zullen zijn. Sir Percy Sillitoe is namelijk diep onder de indruk van de veiligheidsmaatregelen bij Joh. Enschedé en Zoon in Haarlem en acht het vooralsnog niet noodzakelijk bij de Nederlandse Bank reclame te laten ma ken voor Security Express. De onderneming zal niet alleen wagens beschikbaar stellen voor het vervoer van bankbiljetten of waardepapieren tussen drukkerij en banken, maar ook voor het vervoer van edelstenen, edele metalen en andere juwelierszaken van en naar ban ken, winkels of particulieren in Engeland. KOPENHAGEN (UPI) De Griekse journalist Georgios Patsis is na zijn uit wijzing door de Nederlandse autoriteiten in Kopenhagen aangekomen. Hij heeft me degedeeld binnenkort te zullen doorreizen naar Stockholm en mogelijk Oslo, en zijn actie tegen de Griekse en Westduitse auto riteiten te zullen voortzetten. Patsis werd op verzoek van de Griekse ambassade in Bonn uitgewezen nadat hij een serie artikelen had gepubliceerd over de omstandigheden waarin ongeveer 6.000 in West-Duitsland werkende Grieken ver keren. Volgens Patsis werkten deze Grie ken aanvankelijk in de Belgische mijnen. Zij werden echter door Griekse agenten „geronseld" voor betrekkingen in de Bondsrepubliek. Patsis beschuldigt de regeringen van West-Duitsland en Griekenland, de Griek se ambassade in Bonn en bepaalde West duitse autoriteiten ervan de Griekse arbei ders onder valse voorwendsels naar de Bondsrepubliek te hebben gelokt. De uitwijzing uit Nederland zou op ver zoek van de Griekse autoriteiten zijn ge schied In Griekenland zelf zou de politie brieven van hem hebben onderschept. te maken. Ook was zij bij het eigentijdse gebeuren zo persoonlijk betrokken dat ieder die haar sprak zich verbaasde over haar geestkracht en wijze niet door be rusting ontheven bezonkenheid. Haar oordeel werd niet alleen gevoed door een lange rijke levenservaring, maar ook door het vitale vernieuwen dat haar actuele belangstelling er aan gaf. Zij heeft nooit stil gestaan en de dood heeft deze negen tigjarige weggerukt uit een dan ook tot het laatst toe bezielde levensactiviteit. Dat moge blijken uit de treffende Herinnerin gen die zij twee jaar geleden in ons blad publiceerde; en ook uit de spontane wijze waarop zij, drie wéken geleden nog, de huldiging bij haar negentigste verjaardag beleefde, toen zij erelid werd van de Ver eniging van Letterkundigen en de PEN- club. Haar heengaan is een smartelijk ver lies. Het zesde concert in de V-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op vrijdag 5 februari zal onder leiding staan van de Poolse dirigent Jerzy Katlewicz, die in 1927 te Bochnia (Polen) werd ge boren en thans reeds de belangrijke func tie van artistiek leider en eerste dirigent van het Symfonie-orkest te Poznan be kleedt. Het concert wordt geopend met de Ouverture fantastique van Moniuszko, naast Chopin de belangrijkste Poolse com ponist uit de 19de eeuw. Hierna is de jonge cellist Anner Bijlsma solist in de Rococo- variaties van Tsjaikofski. Vervolgens staat op het programma Rapsodia van de Poolse componist Jan Krenz. Het concert wordt besloten met de 5de symfonie van Tsjai kofski. Anner Bijlsma werd in 1934 te Den Haag geboren. Hij studeerde aldaar aan het Conservatorium bij Carel van Leeuwen Boomkamp. In 1.957 werd hij onderschei den met de Elisabeth Evertsprijs, de Prix d'Exceilence, De Foch-medaille en de Vriendenkrans van de Vrienden van het Concertgebouworkest. In 1959 behaalde hij de eerste prijs op het Concours Pablo Casals in Mexico. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal het London Symphony Orchestra op dins dag 23 februari als gast van het Noord hollands Philharmonisch Orkest een extra concert te Haarlem verzorgen. De tournee staat onder patronage van de ambassadeur van Engeland en heeft plaats onder auspi ciën van de British Council. Het concert te Haarlem wordt geleid door de jonge, 32-jarige dirigent Colin Davis. Solist is de bekende pianist Nikita Magalof. Het programma wordt geopend met de Sinfonia de Requiem van Benjamin Brit ten. Nikita Magalof zal vervolgens het vierde pianoconcert van Beethoven uit voeren. Na de pauze vindt een uitvoering plaats van de vierde symfonie van Wil liam Boyce, een Engels componist, die van 1710 tot 1779 leefde. Het concert wordt besloten met de Symfonie in drie delen van Strawinsky. (Van onze Haagse redacteur) Met een paar eenvoudige woorden (in het Nederlands) van de Belgische ambas sadeur, de heer F. X. baron Van der Stra ten Waillet, een zwierige toespraak (in het Frans) door de voorzitter van de provin ciale raad van Henegouwen, de heer A. André, en een erudiete lezing (eveneens in het^ Frans) door de rechter, oudheidkun dige en conservator van het museum te Doornik, de heer L. Fourez, is woensdag middag in de grafelijke zalen van het Binnenhof de tentoonstelling „Henegou wen in Den Haag" geopend. Het is een kleine, doch inderdaad fijne keuze uit de rijke verzameling Henegouw se kunstschatten: tapijten en edelzilver en porselein uit Doornik, enkele vermaarde handschriften uit het kasteel te Roeulx, bakermat van het gewest, verder cera miek, glas en edelsmeedwerk van eigen tijd uit de belangrijkste centra van Hene gouwen, zoals Bergen, Charleroi en La Louvière. Veel van dat werk paart een exquise smaak aan gevoel voor een uitbundig le ven, zoals de achttiende eeuwse soepter rines met hun versieringen in de vorm van artisjokken, kreeften, oesters, mosse len en lofwerk. Een ander servies herin nert ons aan de buitensporigheden van een vroege voorganger van baron Van dei- Straten die vier ton hypotheek op zijn landgoederen nam om deze luxe een montuur van zuiver geciseleerd goud te kunnen bekostigen. Koningin Juliana heeft een gobelin in leen gegeven dat door koning Willem I te Doornik werd besteld en de vorst van de verenigde Nederlanden voorstelt, die te paard gezeten het stand beeld van zijn stamvader Willem de Zwij ger eerbiedig groet Op de receptie werd van verscheidene zijden terecht hulde gebracht aan dr. A. Mariën, de bescheiden maar hard werken de culturele attaché van de Belgische am bassade. De mede door zijn activiteit be vorderde vriendschappelijke verstandhou ding met onze deelgenoten in de Benelux werd bij vele pullen nobel Henegouws bier van de abdij St. Feuillien en het amandel gebak Bernardin van Fleurus bevestigd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13