GUP WEINIG KANS MEER OP OVEREENKOMST Nieuwe staatslening op attractieve voorwaarden SCHEEPVAART Franse regering komt de boeren tegemoet De beurs LOONSVERHOGING VAN 4 TOT 5 PERCENT IN WEST-DUITS LAND Gemeenschappelijke markt voor Afrika voorgesteld DE K.L.M.-RECHTEN Stedelingen zullen het gelag betalen Koersdalingen op Parijse beurs DONDERDAG 28 JANUARI 1960 17 Adenauer maant werknemers en werkgevers het evenwicht tussen lonen en prijzen te handhaven O.E.E.S.-rapport over energievoorziening Amerikaans-Russische besprekingen over leen- en pachtschuld afgebroken E.E.G.-hulp voor Nieuw- Guinea wordt vergroot Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier de afvaardiging werkschaftsbund als van de maand matiging Adenauer heeft zowel van de Deutsche Ge- (algemecn vakverbond) werkgeversbonden ge- te betrachten. Hy had hierbij zowel het oog op looneisen als op prijsstijgingen. Een zeker evenwicht tussen lonen en prijzen, aldus Adenauer's waarschuwing, is beslist noodzakelijk om de stabiliteit van de Westduitse mark te handhaven. Het resultaat van deze ge sprekken van Adenauer met de D.G.B.- voorzitter Richter en de werkgeversleider Paulssen is voorlopig, dat beide sociale gesprekspartners besloten hebben elkaar opnieuw te ontmoeten om over een rede lijke loonsverhoging te praten. Men zegt te Bonn, dat zowel het ministerie van Eco nomische Zaken als de centrale bank, de Bundesbank te Frankfort aan de Main, van oordeel is, dat de loons- en salarisver hogingen over de gehele breedte in de bondsrepubliek van vier tot vyf percent aanvaardbaar genoemd mogen worden. Daarvan zal namelijk geen prysstygende werking uitgaan. De basis van al deze gesprekken en waarnemingen is een rapport dat de pre sident van de centrale bank, Karl Bles sing, op verzoek van Adenauer heeft sa mengesteld. Daarin zegt Blessing dat in eerste instantie de ontwikkeling van de le- vensmiddelenprijzen in 1959 heeft geleid tol looneisen, hoewel de stijging van deze prijzen niet zozeer door de conjunctuur als wel door de grote droogte werd be paald. Door het openen van de invoerslui- zen zijn deze prijzen snel gedaald en kan men thans spreken van een zekere rust. Blessing meent voorts dat de prijsstijgin gen in de industriesector niet overschat mogen worden. Aan de andere kant wijst hij op de gevaren die schuilen in de con junctureel grote vraag en de massieve looneisen van de laatste maanden in de industrie. Slecht is niet zozeer, aldus Blessing in zijn rapport, wat gebeurd is. Slecht is veeleer datgene wat gebeuren kan wanneer men de gevaren niet aan pakt. Geringe produktiviteitsstijging Over de mogelijkheid van een loonsver hoging deelt Blessing mee dat de produk- tiviteit dit jaar vergeleken bij 1959 per arbeider met ten hoogste vier percent zal stijgen. Voor het nationale inkomen ziet hij nauwelijks de mogelijkheid van een stijging zoals in 1959 vijf tot zes percent en wel omdat de top van het aantal wer- Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever De gezant van Guinea in Ghana. Abdou- laye Diallo. heeft dinsdag het tweede con gres der Afrikaanse volken verzocht de oprichting van een Afrikaanse gemeen schappelijke markt te overwegen. Bij de indiening van zijn rapport als se cretaris-generaal van het congres wees Diallo op de noodzakelijkheid van het ne men van concrete maatregelen, die de Afrikaanse eenheid en onafhankelijkheid tot stand zouden moeten brengen, met in begrip van diplomatieke betrekkingen tus sen alle Afrikaanse landen en reorganisa tie van alle vervoers- en postdiensten op pan-Afrikaanse basis. Hij verklaarde dat de conferentie de Afrikaanse rege ringen zou moeten adviseren twee instel lingen op te richten, die slechts voor vrije Afrikaanse landen zouden openstaan, na melijk een Afrikaanse investeringsbank voor de centralisatie van alle vormen van financiële en economische hulp en een Afrikaans ontwikkelings-instituut, waarin alle vormen van technische hulpverlening gecentraliseerd en onderzoekwerk en tech nische scholing gecoördineerd zouden wor den. Diallo zei verder nog, dat de leiders van de Europese Gemeenschap de Afri kaanse economie met deze Gemeenschap wensen te integreren. Bijeenkomst van de V.N.-commissic voor Afrika In de conferentie van de economische commissie der Verenigde Naties voor Afrika, die te Tanger wordt gehouden, heeft Phillipe de Seynes, onder-secretaris van de Verenigde Naties voor economi sche en sociale zaken, mobilisatie van Afrika's welvaartsbronnen bepleit om te komen tot een grotere spreiding in het economische leven van dit werelddeel en zijn buitensporige afhankelijkheid van de buitenwereld te verminderen. De adviescommissie voor energie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), heeft in een rap port aangedrongen op nauwere integratie van het energie-aanbod in West-Europa ter oplossing van de vraagstukken die samenhangen met de ontwikkeling van vraag en aanbod voor energie van het con tinent. Het rapport over de vooruitzichten voor behoeften en produktie van energie tot 1975 raamt, dat de primaire vraag naar energie in het OEES-gebied tussen 1955 en 1965 met 25 a 30 percent zal toenemen en tussen 1955 en 1975 met 58 a 83 percent. De toekomstige afzetmogelijkheid voor kolen zal volgens de commissie grotendeels ervan afhangen of kolen geproduceerd kunnen worden tegen een prijs, die kan concurreren met andere soorten energie, die de plaats van kolen kunnen innemen. De commissie beveelt concentratie van de produktie aan op die mijnen, waar de mogelijkheden voor produktievergrot'ng het grootst zijn, alsmede een soepeler prijspolitiek. Het rapport acht het onwaarschijnlijk, dat kernenergie in de komende tien jaar volledig concurrerend met andere energie soorten zal worden, behalve onder zeer uitzonderlijke omstandigheden. kende mensen en van de gebruikte capa citeit in de industrie is bereikt. Van on dernemerskant, zo zegt Blessing, zal waar schijnlijk gepoogd worden onredelijke loonsverhogingen via de prijzen door te berekenen. Derhalve maant Blessing tot redelijke looneisen die men dan becijfe ren kan op maximaal vier percent. De Frankfurter Allgemeine Zeitung wijst er op, dat juist op dit ogenblik nu te Bonn zo koortsachtig geconfereerd wordt over lonen en prijzen gesproken kan worden van een zekere rust in het economische leven der Bondsrepubliek. Het conjunctuuroverzicht van dit blad wijst aan, dat de prijzen van agrarische produkten teruggelopen zijn, dat de in dustrie terughoudend is met haar prijzen en dat de uitverkoop in deze dagen rela tief weinig kopers trekt. Ook de consu ment neemt dus geen houding aan waar uit men tot een oververhitte vraag kan besluiten. Het blad dringt aan op gematig de looneisen en een verstandige prijspoli tiek. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de Verenigde Staten de besprekingen met de Sovjet-Unie over de leen- en pachtwet hulp hebben afgebroken. Het ministerie deelde mede, dat de Russen gepoogd had den bij de besprekingen ook handelszaken ter sprake te brengen. De op 11 januari te Washington begonnen besprekingen hadden ten doel een regeling te vinden voor de Sovjetrussische schulden aan de V.S., die voortvloeiden uit de in de twee de wereldoorlog aan de Sovjet-Unie ver leende leen- en pachtwethulp. Een woord voerder van het ministerie zei, dat de Sovjetrussische vertegenwoordigers ge poogd hadden onderwerpen als een han delsovereenkomst en Amerikaanse kre dietverlening aan de Sovjet-Unie in de te sluiten overeenkomst te doen opnemen. De V.S. zijn van mening, dat de Sovjet- Unie aan het einde van de oorlog 2,6 mil jard dollar schuldig was. De laatste po ging, die gedaan werd om de oude schuld te regelen, dateert van 1952,. Toen deelden de V.S. mede genoegen te zullen nemen met een bedrag van achthonderd miljoen dollar De Russen boden toen aan drie honderd miljoen dollar te betalen. (Van onze financiële redacteur) Het was wel te verwachten dat de nieuwe staatslening, welke thans is aan gekondigd, op gunstiger voorwaarden zou worden aangeboden dan de voorgaande. In mei 1959 werd de grote 4 percent consolidatielening uitgegeven a 98 per cent (waarin het grootste deel van de 3 percent lening 1962/64 is verwisseld) en het effectief rendement viel toen te be rekenen op 4.44 percent. Tevoren, in januari 1959, zijn 300 miljoen gulden 4 V2 percent staatsobligaties geplaatst a 99 per cent, zodat het rendement toen circa 4 percent bedroeg. Deze lening had een loop tijd van 30 jaar, de thans aangekondigde lening, groot 300 miljoen gulden, loopt 25 jaar en wordt uitgegeven tegen een koers van 98 percent, wat wil zeggen dat het effectief rendement ruim 4 percent be draagt en de lichte stijging van de rente stand in ons land komt in deze emissie dus tot uitdrukking. Zij is reeds eerder zichtbaar geworden in de recente koersdaling van vroegere uitgiften. Zo is sinds het begin van dit jaar de notering van de 4 V2 percents lening 1959 van 100 3/ia tot 98 percent terug gegaan, die van de 4 percents lening 1959 van 98 V2 tot 96 die van de 3 per cents Nederl. Indië 1937 A van 93 V2 tot 91 die van de 6 perccnts Bank voor Nederlandsche Gemeenten van 110 tot 107 percent. Bij de jongste inschrijving op schatkist papier moest hel rijk dan ook reeds een hoger disconto betalen. De 2-jarige bil jetten deden 3 percent tegen 2 percent de vorige maal, de 5-jarige biljetten 3.35 percent tegen ruim 3 percent, terwijl voor jaarspapier een disconto van 3 percent geldt. Voorts werd onlangs de maximaal toelaatbare rente, waartegen de gemeenten kasgeldleningen mogen sluiten, van 2 tot 3 V2 percent verhoogd. Het is voornamelijk de stijgende rente stand in het buitenland, die ook ten onzent de rente naar boven trekt. In West-Duits- land is de nieuwe 6 percents staatslening a 98 percent aangeboden, niet geheel ge slaagd en deze week is van het „land" Sleeswijk-Holstein een tienjarige lening aangekondigd met een rente van 6 percent en tot de koers van 97 V2 percent, terwijl een uitkering van percent wordt ge geven als men de stukken minstens een jaar behoudt. België komt met een tien jarige staatslening, die 5 Y percent rente zal dragen en beneden pari zal worden aangeboden en in vergelijking met de UNILEVER KOOPT VLISCO-AANDELEN VAN OPPOSITIE Unilever n.v. deelt mede, dal zij het minder heidsbelang in n.v. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken te Helmond, dat in het bezit was der zogenaamde oppositie, heeft verworven ten einde de continuïteit in de leiding dier vennoot schap te bevorderen. INDONESIë KOOPT TEXTIEL IN JOEGOSLAVIc Indonesië zal in Joegoslavië 1.3 miljoen yard geweven stoffen ter waarde van 1 miljoen dollar aankopen, aldus is officieel in Djakarta medege deeld. De transactie geschiedt in het kader van een lening van 10 miljoen dollar die Joegoslavië Indonesië onlangs verstrekte. situatie in genoemde landen, kan ten onzent dus nog slechts van een zeer ma tige rentestijging worden gesproken. De nieuwe lening heeft aantrekkelijk heid boven de oude, omdat de koers van inschrijving beneden de beurskoers van de oude 4 V2 percents obligaties ligt en men dus een wat hoger rendement maakt, te meer omdat bij de inschrijving geen pro visie behoeft te worden betaald. Het is onzeker of de Nederlandsche Bank in na volging van het buitenland tot een ver hoging van het disconto zal overgaan, maar in elk geval kan het verstandig van de regering worden genoemd dat, zo een discontoverhoging in het voornemen ligt, zij tevoren tot de uitgifte van een staats lening overgaat. Aagtedijk 27 270 m. z.o. Suez n. Aden. Aalsdijk 26 v. Djibouti n. Singapore. Abbedijk 27 te Norfolk v. Baltimore. Abida 27 te Dingle verwacht. Achilles 27 920 m. n.o. Guadeloupe n. Le Havre. Acila 27 v. Punta Cardon n. Fremantle. Aegis 27 te Puerto Cabello verw. v. La Guaira. Agamemnon 26 v. Curagao n. Baltimore. Akkrumdijk 27 te Antwerpen. Albireo 27 120 m. n.w. Perim n. Aden. Alblasserdijk 27 960 m. n.o. Bermuda n. Miamo. Aldabi 27 te Buenos Aires v. Santos. Algorab 27 te Rotterdam. Alioth 27 ten anker rede Punta Cardon. Alkaid 27 v. Vitoria n. Las Palmas. Alm dijk 27 te Le Havre. Almkerk pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Alphard 27 v. Londen n. Dakar. Alwaki 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Amerskerk 29 te Melbourne verwacht. Ammon 27 30 m. o. Flores n. Rotterdam. Amsteldiep 27 60 m. n. oostp. Flores n. W.-Austr. Amstellaan 27 v. Bahia n. Ilheus. Amstelland 27 v. Bahia n. Ilheus. Amstelsluis 27 803 m. o. Yokohama n. Yokohama. Annenkerk 27 v. Genua n. Marseille. Appingedijk 27 te Newport v. Swansea. Area 27 1390 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Ares 26 v. Curasao n. Cristobal. Argos 27 95 m. w. Oran n. Oran. Arkeldijk 27 v. Boston n. New York. Arendskerk 27 te Mombasa. Artemis 27 v. Bremen n. Antwerpen. Asmidiske 27 120 m. n.n.w. Flores n. Hpt. Roads. Asterope 27 545 m. n.n.w. Azoren n. Nederland. Averdijk 27 Calcutta verwacht. Baarn 27 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Bali 27 130 m. o.z.o. Str. Messina n. Genua. Balong 27 v. Mobile n. Houston. Bantam 27 v. Antwerpen n. Bremen. Batu 28 te Belawan. Bawean 27 te Kuwait tot 30. Bengalen 27 ten anker Akaba. Bengkalis 27 v. Cebu n. Sorong. Bennekom 26 v. Bremen n. Hamburg. Billiton 28 te Bombay verwacht. Bintang 27 v. Baltimore n. New York. Blitar 27 350 m.t n.n.o. Sokotra n. Damman. Bonita 28 te New Orleans. Boskoop 28 te Curagao. Breda 27 255 m. w.z.w. Finist. n. Puerto La Cruz. Bussum 27 270 m. w.n.w. Finisterre n. Curagao. Calamares 27 v. Libertad n. Puerto Barrios. Caltex Delft pass. 27 Ras Fartak n. Stockholm. Calt. Eindhov. 27 90 m. n. Alexandrië n. Savona. Caltex Gorinchem 27 te Kopenhagen. Calt. Leiden 27 230 m. n.o. Sokotra n. L. Marques. Caltex Nederland 28 te Djibouti. Calt. Rotterdam 27 215 m. z.o Saigon n. Ratangas. Caltex Utrecht 27 te Bahrein. Camerounkust 27 90 m. n.n.o. L. Palm. n. A'dam. Camitia 27 105 m. n. Tobroek n. Bombay. Carrillo 26 v. Armuelles n. Los Angeles. Casamance 27 145 m. w. Sint Vincent n. Dakar. Celebes 28 te Aden. Ceres 27 te Tocopilla verwacht. Charis 27 850 m. z.w. Azoren n. Willemstad. Cinulia 27 v. Willemstad n. New Orleans. Cleodora 27 90 m. w. Northcape n. Geelong. Colytto 27 200 m. n.o. Curagao n. Landsend. Concepcion 26 350 m. z.w. Ascension n. Takoradi. Congokust 27 v. Port Harcourt n. Lagos. Cradle of Lib. 27 15 m. z. East-Lond. n. Ph.delph. Crania 28 te Curagao. Dahomeykust 27 100 m. w. Lissabon n. A'dam. Dalerdijk pass. 27 Mona n. Cristobal. Daphnis 28 te Santa Cruz. Delft 27 dw. Startpoint n. Londen. Diemerdijk 28 v. Londen n. Antwerpen. Dinteldijk 27 te Cristobal. (Van onze correspondent in de V.S.) Nederland kan op dit moment weinig heil meer verwachten van een voortzetting van de onderhandelingen met de Amerikaanse delegatie, die kennelijk van zins is de K.L.M. nul op het rekest te geven. Nog steeds echter zint men in de Neder landse delegatie op middelen om desondanks het doel te bereiken. De Amerikaanse delegatie is Nederland nog een antwoord schuldig op een lang betoog dat staats secretaris Sty kei maandagochtend heeft afgestoken doch de Nederlanders hebben bij hun onderhandelingspartners zoveel vooringenomenheid geconstateerd, dat men niet kan verwachten dat Stijkels gefundeerd betoog hen van opinie zal hebben ver anderd. In de Nederlandse delegatie is men beslist wrevelig over het feit dat de Amerikanen niet ophouden vage verdenkingen naar voren te brengen waarin de K.L.M. ervan beticht wordt zich niet te houden aan de overeenkomst van 1957. De K.L.M. zou volgens deze insinuaties tussen New York en Amsterdam onrede lijk veel passagiers vervoeren, die niet hun doel of oorsprong hadden in Amsterdam. Van Nederlandse zijde heeft men enig materiaal aangevoerd teneinde deze ver dachtmakingen te weerleggen doch zon der resultaat. Voorts heeft Stijkel getracht aan te tonen dat er inderdaad vervoers- potentieel bestaat tussen Los Angeles en Amsterdam. De Amerikanen hadden be weerd dat geen Amerikaanse maatschap pij voordeel zag in exploitatie van deze lijn, daar er bij het publiek geen behoefte zou bestaan aan deze verbinding. Het moet voor de hand hebben gelegen om daarop te antwoorden: als gij er dan toch niets in ziet, laat de K.L.M. dan rustig zijn gang gaan. Kort en goed, met de Amerikaanse dele gatie komt men niet verder. De dinsdag middag gehouden lunch van de delegatie leiders Stijkel en Vass heeft tot niets ge leid. De Nederlandse staatssecretaris Stij kel is sterk geneigd het hogerop te zoeken Reeds toen zij de onderhandelingen voorbereidden, hebben de Nederlanders getracht Dillon in de zaak te betrekken en de discussie te voeren op zo hoog moge lijk niveau. Dit is nog steeds het Nederlandse stand punt Na opgebotst te zijn tegen een muur van vooroordeel in de delegatievergade ringen, ziet men de noodzaak van een se rieus onderhandelingsgesprek op hoger niveau des te meer in. Het is echter niet te voorspellen of zij kans zullen krijgen serieus op hoger niveau te onderhande len en of in het verkiezingsjaar zulke onderhandelingen resultaat kunnen ople veren. (Reuter) Uit conferentiekringen is vernomen dat de V.S. bereid zijn de be sprekingen voort te zetten zolang Neder land er maar mee voort wil gaan. Vol gens onofficiële berichten in Washington tracht Nederland tijd te winnen in de hoop dat de Nederlandse argumenten het op het State Department alsnog zullen win nen. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Premier Michel Debré heeft de maat regelen bekendgemaakt die zijn regering de komende maanden denkt te nemen om de ontevreden boeren tegemoet te komen. Er zullen twee wetsvoorstellen bij het par lement worden ingediend met het doel de prijzen van bijna alle landbouwprodukten te garanderen. Ook zullen er hogere kre dieten worden uitgetrokken voor het land bouwonderwijs en voor elektrificatie en de uitbreiding van het net van waterleiding op het platteland. Tenslotte zou ook het platteland in de ver doorgevoerde organi satie van de Franse ziekteverzekeringen worden opgenomen. Deze maatregelen zijn de regering af gedwongen doordat vooral in Bretagne, waar de nood het hoogst is gestegen, de boeren al hadden gedreigd de wegen op nieuw te barricaderen en een collectieve opmars naar Parijs te ondernemen. Of de aangekondigde maatregelen het probleem van de Franse landbouw even wel verder tot zijn oplossing zullen bren gen waagt men niettemin te betwijfelen. De landbouw in Frankrijk is ten minste een halve eeuw op de algemene ontwikke ling ten achter, waardoor het gros dei- jonge boeren al sedert tientallen jaren het land pleegt te verlaten en in de fabrieken gaat werken. In afwachting van een revolutionaire modernisatie, die de Franse boerenstand misschien nog zou kunnen redden, moet voor het ogenblik de vrees worden uitge sproken, dat de stedelingen het gelag zul len moeten betalen van de garanties die de regering voor de prijzen van de landbouw produkten heeft gegeven. De broodnodige reorganisatie van het distributie-apparaat heeft tot dusver vrijwel geen vruchten af geworpen. Het gevaar is daarom groot, dat dientengevolge het wankele evenwicht tussen prijzen en lonen verbroken zal worden, een probleem dal toch al boven aan de zorgenlijst van de nieuwe minister van Financiën Baumgartner prijkt. (AFP) Frankrijk zal zijn partners in de Europese Economische Gemeenschap een gemeenschappelijke landbouwpolitiek voorstellen en in Frankrijk zelf de organi satie van de landbouw met kracht bevor deren, aldus Debré. BRUSSEL (ANP) In Brussel verluidt dat de E.E.G.-hulp voor Nieuw-Guinea, voor de bouw van een proefstation bij Ma- nokwari, zal worden verhoogd met 130.000 dollar. Voor de bouw van dit proefstation was reeds voor de periode 1958-'61 1.896.000 dollar toegekend. Dit geld wordt geput uit het E.E.G.-ontwikkelingsfonds voor lan den en gebieden overzee, dat de zes lan den in vijf jaar tijds moeten vormen. Ne derland zal 70 miljoen dollar in het fonds storten. De extra-toewijzing van 130.000 dollar is bestemd voor de definitieve uit werking van de bouwplannen voor het proefstation en voor de leiding en het toe zicht op de uitvoering van de plannen. Grote order voor Frans Smulders n.v. De Nederlandse Spoorwegen hebben bij de Ma chinefabriek Frans Smulders n.v. te Utrecht een belangrijke order geplaatst voor zogenaamde druksilowagens. Deze wagens, waarop twee gro te kogelachtige tanks, worden gebruikt voor het transport van poederachtige produkten. Opdracht is voorlopig gegeven voor zestig druksilowagens. Zowel de tanks als de drukinstallaties en gelei dingen zullen bij Smulders in produktie worden genomen. Engeland benoemt „wijze man" Engeland heeft de benoeming bekendgemaakt van Sir Paul Gore-Booth als zijn vertegenwoor diger in het groepje ..wijze mannen" van vier. dat een handvest voor een Atlantische economi sche organisatie moet ontwerpen. Bij die organi satie zullen behalve de achttien Westeuropese landen ook de Verenigde Staten en Canada wor den betrokken. Dorestad 26 v. Curasao n. Montevideo. Duivendrecht 5/2 te Liverpool verwacht. Eemdijk 27 v. Rotterdam n. Port Everglades. Eemland 28 te Rio de Janeiro. Elizabeth B 27 1350 m. o. Honolulu n. Tokio. Eos 27 te Alexandrië v. Napels. Esso Nederland 27 280 m. n.o. Terceira n. Fawley. Esso Rotterdam 31 te Rastanura verwacht. Fravizo 27 12 m. n.w. eil. Gotkasandoen n. A'dam Friesland SSM 26 te Esbjerg v. Huil. Gaasterland 27 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Gabonkust 27 v. Amsterdam n. Antwerpen. Geertje Buisman 27 150 mijl o.n.o Algiers naar Granville. Giessenkerk 27 te Alexandrië verw. v. Port Said. Gooiland 27 te Amsterdam verwacht. Graveland 27 270 m. n.o. St. Paulsrock n. L. Palm. Groote Beer 27 1150 m. z.o. K. Guardafui n. Aden Hector 28 te Alexandrië. Hecuba 27 v. San Juan n. Port Au Prisce. Helena 27 te San Juan. Hera 27 v. Rotterdam n. Bremen. Hersilia 27 ton anker te Port of Spain. Hilversum 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Holendrecht verm 28/29 v. Rotterdam n. Italië. Houtman 27 te Sydney verwacht v. Melbourne. Hydra 26 te Amsterdam n. West-Indië Ivoorkust 26 op Weser n. Bremen. Jacob Verolme 26 v. Aruba n. Cristobal. Japara 28 te Penang. Java 27 v. Bandar Shapur te Khor Al Mufatta. Johannes Frans 28 te Calao verw. v. Mollendo. Johan van Oldenbarnev. 27 v. Aden n. Fremantle. Jos. Frering 26 210 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Pepel. Kaap Hoorn 27 900 m. z.w. Galapagos n. Curagao. Kalydon pass. 27 Malta n. Bandar Mashur. Kamperdijk 27 te Bremerhaven. Karsik 28 te Durban. Katelysia 27 170 m. w. Colombo n. Rotterdam. Kelletia 27 te Rotterdam verwacht. Kellia 27 v. Cabimas n. Delaware. Kenia 27 v. East-London n. Mena. Kennemerland 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Kerkedijk 27 200 m. w. Landsend n. New York Kertosono pass. 27 Krakatau n. Surabaja. Kieldrecht verm. 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Koningswaard 27 240 m. z.z.w. Mona Pasage naar Philadelphia. Koratia 27 550 m. o. Guardafui n. Pernis. Korenia 26 v. Cubimas n. Shellhaven. Korovina 27 v. Curagao n. Punta Cardon. Kosicia 27 ten anker Spurnhead n. Saltend. Krebsia 29 te Cardon verwacht. Kreeft 27 v. Vigo n. Rotterdam. Kvlix 27 v. Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Laertes 27 60 m. w.z.w. Gavdo n. Liverpool. Larenberg 27 te Fort de France. Laurenskerk 27 9 m. n.o. I< De Gata n. Marseille. Lawak 27 v. Cristobal n. Trinidad. Leeuwarden 27 te Laceiba verwacht v. Havana. Lelykerk 27 te Dubai v. Muscat. Leuvekerk 27 25 m. z.w. Ras Fartak n Suez. Liberty Bell verm. 5/2 v. Marseille n. Mena., Limburg 28 te Genua. Lindekerk 27 80 m. w.n.w. Gibraltar n. Le Havre. Lissekerk 27 20 m. z.o. Kp. St. Vine, n. Le Havre. Loosdreeht 30 te Marseille verwacht. Louis Lantz 27 v. Monrovia n. Emden. Maas 27 te Amsterdam n. Rotterdam. Maaslloyd 27 300 m. o. Mindanao n. Balboa. Maetsu.vcker 28 te Fremantle verw. v. Singapore. Mariekerk 27 5 m. z. Socotra n. Cochin. Marnelloyd 26 v. Vancouver n. Port Angeles. Maron 27 150 m. o. San Salvador n. La Guaira. Medon 27 v. Port Liberte n. Jacksonville. Meerdrecht 27 54 m. n.w. IJmuiden n. Hot. Roads. Memnon 28 te Amsterdam. Mentor 28 te La Guaira. Merseyllovd 27 te Rotterdam verwacht. Merwede 27 te Sapela. Merwelloyd pass. 27 Gibraltar n. Hamburg. Minos 2 7v. Kotka n. Amsterdam. Mississippilloyd 27 220 m. w. Kreta n. Port Said. Mitra 27 160 m. o. San Miguel n. San Miguel. .Vlodjokerto 27 dw. Cadiz n. Port Said. Mohamed Reza Shah 27 te Bandar Mashur. Molenkerk 27 220 m. n.w. Bombay n. Bombay. Moordrecht 27 470 m. w.n.w. Finist. n. Amuavbay. Munttoren 28 te Eastham. Mijdrecht 26 te Isle of Grain. Mylady 27 75 m. z.w. Kp. Finisterre n. Bordeaux. Naess Commander 27 te Banias v. Napels. Nanusa 28 te Semarang. Neder-Elbe 27 rede Kohsichang. Neder-Waal 27 v. Bangkok n. Singapore. Nc-stor 27 te Curagao. Neverita 27 130 m. n.n.o. Azoren n. Curacao. Nieuw Amsterdam 26 v. Kingston n. Nassau. Nijkerk 28 te Hamburg. Oberon 26 v. Santiago de Cuba n. Kp. Haitien. Ommenkerk 27 v. Hongkong n. Kobe. Oostkerk 27 te Genua verwacht v. Marseille. Oranje 27 140 m. z.o Port Sudan n. Suez. Oranjefontein 26 te Port Elisabeth. Orestes 27 te Le Havre. Osiris 26 te Paramaribo n. Europa. Ossendrechl verm. 8/2 v. Rio de Jan. n. H. Roads Ouwerkerk 27 150 m. w.z.w. Monrovia n. Kaapst. Overljsel 27 420 m. z.w.Coeösr eil. n. Fremantle. Papendrecht 28 te Rotterdam, pendrecht 29 te Banias verwacht. Peperkust 27 240 m. o.n.o. Madeira n. Dakar. Philine pass. 27 Daedalus n. Mena. Philippia pass. 27 Kp. St. Vincent n. Mena. Pieter S 28 te Rotterdam. Poseidon 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Alexander 27 te Gravesend. Prins Johan Willem Friso 27 te Londen. Prins Willem II 27 te Antwerpen verw. v. Londen. Prins Willef van Oranje 27 420 m. w.n.w. Scillys naar Halifax. Pr. der Nederl. 27 te Port of Spain v. Barbados Pr. Fred. Hendrik pass. 27 Finisterre n. Alicante. Pr. Irene 27 240 m. n.n.w. Bermuda n. Plymouth. Pygmalion 27 te Tunis. Radja 27 te Middlesbrough v. Hamburg. Raki 26 250 m. n.w. Perim n. Port Said. Rempang 27 v. Port Elisabeth n. East-London. Riouw 27 110 m. o.n.o. Masua n. Port Said. Rcssum 26 100 m. n. Kp. Orange n. Zuidpool. Rotti 27 500 m. o.n.o. Philippijnen n. Los Angeles. Rijndam 29 te Southampton verwacht. Rijnkerk 27 v. Amsterdam n. Bremen. Salatiga 27 v. New Orleans n. Houston. Samarinda 27 300 m. w. Azoren n. New York. Saroena 27 v. Sambu te Singapore. Sarpedon 27 te New York v. Philadelphia. Seheldellovd 26 v. Sandakan n. Tandjong Manl. Scherpendrecht 2/2 te Napels verwacht. Schouten 27 220 m. z.o. Kp. Howe n. Melbourne. Senegalkust 28 te Rotterdam v. Amsterdam. Siaoe 27 v. Singapore n. Bangkok. Sibigo 26 te Sydney v. Devonport. Sigli 27 480 m. n.w. Brsibane n. Sydney. Silindoeng 26 v. Labuan n. Bangkok. Sloterdijk 29 te Philadelphia. Solon 28 te Point a Pitre v. Amsterdam. Stad Arnhem 27 310 m. z.z.o. Monrovia n. K'stad. Stad Delft 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Stad Utrecht 28 te Baltimore. Stanvac Adventure 27 10 m. n. Oran n. Rastanura Statue of Liberty 27 960 m. o.n.o. Paramaribo n. Philadelphia. Stentor 26 550 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Straat Banka 27 v. Adeltide n. Perth. Straat Singapore 26 v. Beira n. Zanzibar. Sunetta 27 400 m. z.z.o. Hongkong n. Singapore. Tahama 27 20 m. n.o. Algiers n. Banias. Tamara 27 dw. Oran n. Mena Al Ahmadi. Tamo 27 v. Rosario n. Buenos Aires. Tegelberg 27 240 m. z. Kp. Varella n. Singapore Texel 28 te Inchon v. Tokio. Thelidomus 27 te Searsport. Tibia 27 v. Chittagong n. Abadan. Tjiluwah 27 70 m. n. Straat Banka n. Djakarta. Tjiliwong 27 v. Hongkong n. Kobe. Tjimanuk 27 te Priok. Tjipanas 27 dw. Quelimane n. Dar Es Salaam. Tjisadane 27 te Lorenco Marques verw. v. Maurit Tjitarum 27 450 m. w. Seychelles n. Singapore. Tjitjalengka 27 v. Shanghai n. Hongkong. Towa 27 v. Hamburg n. Bremen. Triton 27 v. Puerto Limos n. Nassau. Tweelingen 27 v. Narvik n. Rotterdam. Utrecht 27 300 m. o. Cevlon n. Belawan. Van Cloon 27 150 m. n.o. Lombok n. Lautoka. Van Heemskerk 27 900 m. z. Ceylon n. Penang. Van Neek 29 te Brisbane verwacht v. Sydney. Van Riebeeck 27 te Antwerpen. Van waerwijck 27 550 m. n. Auckland n. Auckl. Vivipara 27 240 m. n.o. Guardafui n. Mena. Waal 27 150 m. w. Rabat n. St. Thomas. W Alton Jones 27 400 m. z.z.w. Bermuda n.New port News. Waikelo 28 te Muscat. Waingapoe 28 te Mukalla. Waterman 27 450 m. z.o. Bali n. Surabaja. Weltevreden 27 v. Las Palmas n. Kaapstad Wieldrecht 27 170 m. w.z.w Ouessant n R'dam. Will. Ruys 27 360 m. z.o. K. Leeuwin n M'bourne. Woensdrecht 30 te Le Havre verwacht. Woltèrsum 28 v. Hamburg n. Hamilton. Wonogiri 27 v. Colombo n. Bombay. Wonosobo 26 v. Singapore n. Bangkok. IJssel 28 te Rotterdam v. Amsterdam. Zaankerk 27 v. Port Said n. Djibouti. Zonnewijk 27 380 m. z.w. Bermuda n. Denemark. Zuiderkerk 27 v. Rotterdam n. Bremen. Zwijndrecht 31 te Zeebrugge verwacht. KLEINE VAART Ank T 21 v. Stugsund le Skutskaer. Areas 27 10 m. o.z.o. St. Vincent n. Philippeville. Bab T 25 v. Domsjö te Zaandam. Boreas 26 te Famagusta n. Israel. Draco 26 v. Oporto n. Vigo. Eljo 24 v. Waterford n. Par. Elsa 25 v. Aarhus te Vestervik. Flevo 25 te Sharpness. Joost 27 20 m. n.o. Oland n. Bergkvara. Kaap Falga 20 v. Zaandam te Rotterdam. Kaap St. Vincent 26 v. Kolding n. Kalmar. Leliegracht 27 40 m. w. Bornholm n. Amsterdam Looiersgracht 26 te Abo. Manto 27 10 m. z. Berlenga n. Tanger. Netta 24 te Barcelona. Pavo 23 v. Tunadal p. Zaandam. I'onza 26 v. Karlshamn le Zaandam. Tilly 24 v. Oxelosund te Bergkvara. Twee Gebroeders 27 te Amsterdam n. Hamburg. SLEEPVAART Barentsz Zee 26 400 mijl z.z.w. Bermuda naar Newport News. Nestor 26 15 m. o. Teesburg n. Cardiff. Stentor 26 15 m. o. Teesburg n. Cardiff. Zwarte Zee 26 400 m. z.z.w. Berm. n. Newp. News. Annenkerk 27 v. Genua n. Marseille. VASTE MARKT Algemeen was men gisteren van mening dat het tijdstip voor de uitgifte van de nieuwe staatslening gunstig gekozen was en dat de lening zeker zal slagen, temeer, daar het bedrag niet groot werd geacht. Vanzelfsprekend was de drukte in de staatsfondsenhoek gisteren bij de opening veel groter dan normaal. Grote koers schommelingen kwamen echter niet voor en de handel had een regelmatig verloop. Op de aandelenmarkt was de stemming aan de vaste kant bij vrij levendige han del. De internationals verbeterden over de gehele linie. Het publiek ging tot aan kopen over. de beroepshandel waagde een kans en de arbitrage nam voor buiten landse rekening hier en daar de stukken uit de markt. K.L.M. werd iets hoger ge adviseerd. Doorelkaar bedroegen de koers winsten in de scheepvaartsector een tot drie punten. Met de leidende cultures wil de het niet erg vlotten. Amsterdam Rubber prijshoudend op 127, HVA fractioneel hoger, doch certificaten Deli op 191 ruim een gulden lager. Aandelen Bontekoning- Aukes werden een paar punten lager ge adviseerd. Claims Vereenigde Glas kregen een lagere adviesprijs op 370 (f 378.50). Hoogovens werden hoger geadviseerd. Boeke en Huidekoper kwam van 164 op 162. Figée steeg een punt tot 192, Spaarne- stad werd op 465 geadviseerd. 4 punten lager dan de vorige dag. Prolongatie 3Vs percent. (ANP). VERHANDELDE FONDSEN 26 januari 27 januari Totaal 453 460 Hoger 75(16.5%) 166 (36.1%) Lager 287 (63.4%) 176 (38.3%) Gelijk 91(20.1%) 118(25.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U506—508. 507 Kon. Olie 162.50—163.50 163.00 Philips 782—786 786 Unilever 756—760 759 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv slot A.K.U510—513 512 Kon. Olie 163.30-163.50 gl. 163.50 Philips 788—793'/ï 79314 Unilever 763—765 765 Amsterd. Bank 338 'A Ned. Handel Mij. 260 Rotterd. Bank 299 Y Twentsche Bank. 279% A.K.U 510 Albert Heijn 395 Amstel Bier 510 Billiton Mij. II 382 Bols 527 Bührmann Papier 450 Deli-Mij 189.— Dordtsche Olie 76514 Fokker 327,/s 499 Hoogenbosch Sch. 226 <4 803 H.V.A 16914 Indola 378,/s 427 K.L.M 113.30 Kon. Ned. Zout 671 Kon. Olie 163.70 Müller Nat. Bezit 375)4 Nederl. Ford 402 Ned. Gist. en Sp. 315 Ned. Kabelfabr.. 445 Philips Gem. Bez. 789)4 Philips Pref 292 A'dam Rubber 127 Sikkens Lak 592 Stokvis R.S 223 Thomassen Dr. 660 Unilever 766 X Van Berkpl's Pat. 298 Van Gelder Pap. 263 Van der Heem 22014 Ver. Machinefabr. 225 Wessanen 283 Wilton Feijenoord 225 Zwanenberg-Org. 541 Interunie 197 224.50 532.— Ver. Bezit v. 1894 118 H.A.L 173)4 K.N.S.M 193 N. Scheepv. Unie 16214 Ommeren v 264 Stoomv. Mij. Ned. 181 Anaconda 63'7i9 Kennecott Copper 95 Aluminium Ltd.. 33 Bethlehem Steel.. 52 Vt U.S. Steel 92' Republic Steel 67 !4 American Motors 83 General Motors.. 51 Cities Service 47 Shell Oil 76)4 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK TRAAG De aandelen vielen gisteren terug en het was een van de traagste beursdagen van het jaar. De kwaliteitswaarden werden het zwaarst getroffen tot dusver deze maand. Tegen sluitingstijd was er weer enige kooplust. Staal was zwak, met verliezen van meer dan een dollar in Jones and Laughlin en Republic. Ford en Chrysler daalden ongeveer een dollar, American Motors steeg ongeveer anderhalf. Chemicaliën leden zware verliezen, Du Pont en Allied Chemical vielen ongeveer een dollar. De totale omzet was 2.460.000 aandelen. Van een totaal van 1199 verhan delde fondsen waren 393 hoger en 578 lager. Het industriegemiddelde kwam van 639,84 op 637,67, dat van spoorwegen van 154,19 op 153,74 en dat van openbare nutsbedrij ven van 86,45 op 86,21. (UPI.) De toenemende vrees in Frankrijk dat het land op de rand staat van een burger oorlog tussen het moederland en Algerije heeft zich voor de eerste maal geuit in omvangrijke verkopen op de Parijse ef fectenbeurs. Na opening van de beurs lie pen de Franse aandelen gemiddeld vijf percent in koers achteruit. De verkopen waren het grootst in aandelen van Noord- afrikaanse en Sahara-oliemaatschappijen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17