Vakbondsbestuurders hadden het zwaar te verduren Interlokale autobusdiensten in Nederland Vier moties in Tweede Kamer over het woningbouwbeleid Plan-De Ranitz is te kostbaar en tast natuurschoon aan (Kort en bondig Iets minder zacht weer Aanééngroeieti van bebouwingen in Kennemerland zeer ongewenst Men verlangt meer goedkope huizen Kind leegde olieblik in brandende kachel Geen staking bij de V.A.D. Nachtvergadering N.Z.H.-chauffeurs Eenstemmig advies van stakings comité s: Rust bezvaren tot resultaat bekend is" Excuus verlangd Vergeefs betoog Directeur spreekt Ir. Van Meurs voor Raad van State Chef marinestaf naar Westduitse marine Blus dat branden van overtollig maagzuur. Tragedie in Fries dorp Loonconflict vervoer DONDERDAG 28 JANUARI 1960 (Van een onzer redacteuren Op een door enige honderden chauffeurs bijgewoonde nachtvergadering in gebouw „Caecilia" aan de Jansstraat in Haarlem heeft het rydend personeel van de N.Z.H. besloten op dit moment niet te staken, doch de rust te bewaren met het oog op het zaterdagmorgen voort te zetten overleg tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven. Dit geheel in overeenstemming met de besluiten van de stakings comités van W.S.M., Naco en Citosa, waarvan verscheidene vertegenwoor digers aanwezig waren en het woord voerden. Deelnemers aan de bijeenkomst deden de suggestie om uit elk vervoersbedrijf een kern van vijf man te vormen, opdat, wanneer de beslissing zaterdag ongunstig uitvalt en geen bevredigende oplossing kan worden verkregen, de volgende week tot een landelijke actie kan worden over gegaan. De personeelskern van de N.Z.H. nam deze suggestie over. Er werden op deze vergadering vele harde noten gekraakt en het waren vooral de voorzitter van de bedrijfsgroep Wegvervoer van de afdeling Haarlem van de bij het N.V.V. aan gesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer M. Hunik, en de plaatse lijke secretaris van de N.B.V., de heer A. F. Horeman, die menig verwijt over de in de ogen van de sprekers lakse houding van de vakbonden moesten incasseren. De leiding van de vergadering berustte bij de N.Z.H.-chauffeur H. Roodenburg, die bij het begin dadelijk meedeelde, dat er deze nacht niet over staken zou worden gesproken conform de afspraken met de delegaties van de andere bedrijven. Hij deelde daarbij mede. dat er ook bespre kingen zullen worden gevoerd door de di rectie van de N.Z.H. met de erkende vak organisaties. Zijn mededelingen werd kracht bijgezet door een evenals alle namens de stakings comités van andere bedrijven optredende sprekers stormachtig toegejuichte verte genwoordiger van het personeel van de W.S.M. Evenals later anderen betoogde deze chauffeur, dat door de stakingen bij N.B.M. en W.S.M. „de staatssecretaris door zijn knieën is gegaan". Het zou on verstandig zijn het daardoor bereikte ef fect door voortgezette onrust te bederven: men moet de regering de gelegenheid ge ven tot een beslissing te komen, ,,'t Gaat er niet om de regering te laten duikelen bij het woord „kabinetscrisis" hadden sommige aanwezigen tekenen van instem ming gegeven want dat is niet in het be lang van de vijtienduizend man vervoers personeel in Nederland: de loonvoorstel- len zouden dan immers weer maanden blijven liggen!", aldus deze spreker, die tot de vertegenwoordigers van de vakor ganisaties zei: „Wij hebben geen ver trouwen meer in jullie!". Dat geluid, vaak zeer geëmotioneerd ge uit, werd nog vele keren vernomen en één spreker verlangde zelfs, dat de bondsbe- stuurders „excuus zouden maken voor hun lakse en lakonieke houding, waardoor het personeel zes maaanden lang aan het lijntje werd gehouden". Een uit Leiden afkomstige N.Z.H.- chauffeur werd dat wat al te gortig en zei: „Er worden nu wel steeds verwijten ge-^ maakt aan de bonden, maar als die een vergadering over deze zaken beleggen ko men er slechts vier mensen omdat er net zo'n mooi televisieprogramma is. Voor bestuursfuncties is nooit iemand beschik baar: men kankert liever in het schaftlo kaal. Er zijn dertig percent georganiseer- den, maar de andere zeventig percent die hun vijf gulden loonsverhoging al bin nen hebben (de spreker doelde op de maandelijkse contributie) voeren hier het hoogste woord!". De secretaris van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer Hore man, trachtte vervolgens de protesteren den duidelijk te maken, dat de bonden ze ker niet stil hebben gezeten en dat het de vakorganisaties zijn geweest die de om streden twee-ploegentoeslag aan de orde hebben gesteld, nog voordat de vrijere loonpolitiek van kracht werd. Zijn betoog werd evenwel doorlopend onderbroken door schampere interrupties. De heer Ho reman wees erop, dat de werkgevers wel met de twee-ploegentoeslag hadden inge stemd, maar dat zij daaraan de voor waarde hadden verbonden dat in de tarief stelling met deze loonkosten rekening zou mogen worden gehouden. Spreker vond dit een redelijke eis: „Wanneer wij in de toekomst verdergaan de positieverbeteringen willen bereiken zullen de bedrijven ook rendabel moeten zijn", zo zei hij, eraan toevoegend, dat er nu reeds bedrijven zijn die een dergelijke tariefaanpassing binnenkort nodig zullen hebben. „Er is maar één instantie welke verant woordelijk is voor de huidige chaos in het vervoer en dat is de regeing", riep de heer Horeman uit, waarop een groot deel der chauffeurs riep: „Laat de politiek erbui ten". „Dat is onmogelijk, want die poli tiek bepaalt ook de hogere melkprijs, de broodprijs en de huren", repliceerde de heer Horeman, die daarop door de voor zitter van het actiecomité tot de orde werd geroepen en zijn uiteenzetting onder een duidelijk onwelwillend gehoor snel be sloot. De laatste spreker was de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, die te zamen met de chefs van de Vervoers dienst, de Technische dienst, de Admini stratieve dienst en van de afdeling Perso neel en Algemene Zaken de om half twee begonnen vergadering geheel bijwoonde. Hij sprak een bewogen, persoonlijk woord. „Ik was aanvankelijk een beetje teleurgesteld omdat dit nu juist moest ge beuren op de dag waarop juist de grootste rust gewenst was geweest. Maar ik ben ook verheugd, dat vele van mijn mede werkers zoveel wijze woorden hebben ge sproken. Ik heb dit bedrijf nu bijna twintig jaar geleid en er is voor u heus wel wat be reikt. Maar niets is volmaakt en wanneer sommige dingen zonder enige strijd be reikt zouden worden zou de waarde daar van ook niet zo hoog worden aangeslagen. In dit geval hebben de westelijke onderne mers (Naco, W.S.M., Citosa, Maarse en Kroon en N.Z.H.) bepaalde voorstellen bij de rijksbemiddelaars ingediend, maar het overleg daarover heeft lang geduurd en dat is ook ons wel eens in het verkeerde keelgat geschoten. Maar we staan nu aan de vooravond van belangrijke beslissingen voor de vijftienduizend werknemers in het personenvervoer over de weg. U hebt uw gemoed eens gelucht en ik geef u de wel gemeende raad: blijf rustig. Heb vertrou wen in de directie en uw organisaties: „Alles sal reg kom". Hoewel de ook door verscheidene chauf feurs herhaalde aandrang om rustig te blijven nogal wat ironische reacties te weeg bracht, ging men na het aandachtig beluisterde woord van de directeur orde lijk huiswaarts. De heer Jurrissen liet een bus rijden om degenen die niet over eigen vervoer beschikten thuis te brengen. Uit de grafiek ziet men dat het aantal door de interlokale autobusdiensten vervoerde personen gedurende het laatste jaar aanmerkelijk terugliep. Uit het kaartje blijkt dat een aantal maatschappijen die de laatste dagen in het nieuws waren grote gebieden bestrijken. (Van een onzer redacteuren) Zeven uur lang heeft de eerste kamer van de afdeling van de Raad van State voor de geschillen van bestuur woensdag zitten luisteren naar de toelichtingen op de bezwaarschriften, die tegen het streekplan voor Zuid-Kennemerland zijn ingebracht. Namens Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur bij de Pro vinciale Waterstaat, en mr. W. Droog- leever Fortuyn hun standpunt ten aanzien van de bezwaarschriften toe gelicht. De Raad van State zal na be studering van alle stukken advies aan de Kroon uitbrengen. V.PELT16Q12O) aam Op 31 januari zal de bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens chef van de marinestaf, vice-admiraal L. Brouwer voor een driedaags bezoek aan de West duitse marine naar Bonn reizen. Ook zal een bezoek worden gebracht aan Wil helmshaven en aan de onderzeebootbe- strijdingsschool en de officiersopleiding van de Westduitse marine te Flensburg- Murwick. Advertentie Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zon der reden. (Van onze parlementaire redacteur) De plannen van het kabinet-De Quay tot ombuiging van het woningbouwbeleid hebben gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, vier moties opgeleverd, waarover nog niet is beslist. De partyen willen er zich nog nader over beraden. De nieuwe subsidie regeling ter bevordering van de bouw van goedkope particuliere huurwoningen noemde de heer Bommer (P.v.d.A.) een financieel avontuur. Hy zei dat de regeling een voortdurende hindernis zal zijn op de weg naar gezonde huurver- houdingen. Daarom vroeg hij een uitspraak van de Kamer door de indiening van een motie, waarin de regering wordt uitgenodigd een doeltreffender regeling te ont werpen, die onder andere waarborgt dat de te verlenen faciliteiten evenals dat bij de woningwetbouw het geval is tenvolle aan de huren van de desbetreffende woningen ten goede komen. In het Friese dorp Kollum heeft woens dag de vierjarige Age Bruining de inhoud van een blik petroleum in de kachel ge gooid. Er ontstond een steekvlam die de kleren van het jongetje in brand zette. De moeder, die op het hulpgeroep toesnelde, vond het kind met brandende kleren in een hoek van de kamer. Zij wist het vuur te doven met behulp van een deken, waar na ze het kind van zijn kleding ontdeed en naar het ziekenhuis bracht. Daar is het in de loop van de avond overleden. Terwijl de moeder met het kind op weg naar het ziekenhuis was, ontstond er in het huis opnieuw brand. De brandweer, die het vuur bluste, constateerde dat de brand was ontstaan doordat een kinder bedje, waarin de moeder in de conster natie net kennelijk nog smeulende pyama- jasje had gedeponeerd, in brand was ge raakt. De brandweer ontdekte voorts dat de deken, die de moeder had gebruikt om het vuur te doven, eveneens nog smeulend op een ander bed was gedeponeerd. Het slachtoffertje was enig kind. Voorts diende de heer Bommer een mo tie in, waarin de regering wordt uitgeno digd het aantal in 1960 in uitvoering te brengen woningwetwoningen te bepalen op 42.500 in plaats van op 37.500. Hetzelfde wilde in zeker opzicht ook de heer Andriessen (K.V.P.), die in een lange motie de regering uitnodigde in het bouwprogramma van 1960 uit te gaan van 85.000 in aanbouw te nemen wo ningen in plaats van 80.000. Hij zou er blijkens zijn motie echter ook mee ak koord kunnen gaan indien de regeling voor de bouw van de goedkoopste arbeiderswo ningen zo wordt gewijzigd dat de huren nagenoeg gelijk kunnen worden aan de gemiddelde huren van de woningwetwo ningen. Indien ten slotte na zes maanden zou blijken dat minder dan 42.500 wonin gen met zulke huren worden gebouwd pas dan wil de heer Andriessen dat het aantal woningwetwoningen wordt bepaald op 42.500. De motie van de heer Andriessen is dus soepeler dan van de heer Bommer, want hij laat het over aan de minister het zes maanden lang aan te zien of er voldoende goedkope arbeiderswoningen in uitvoering komen. Toch gaat de motie verder dan waartoe de minister zich aanvankelijk be reid had verklaard, want de heer Andries sen wenst ten slotte eventueel 42.500 wo ningwetwoningen en minister Van Aartsen had toegezegd na zes maanden als dat nodig is, hel aantal woningwetwoningen te willen verhogen tot 40.000. De vierde motie kwam van de heer Van Vliet (K.V.P.). Hij nodigt de regering uit in voorkomende gevallen toe te staan dat gemeenten garant zijn voor leningen van woningbouwverenigingen indien zij willen bouwen volgens de nieuwe subsidie regeling voor de particuliere sector. De motie was mede ondertekend door de heer Van der Peijl (C.H.U.) Na de indiening van deze moties aan de lopende band vroeg de waarnemend voorzitter, mr. A. B. Roosjen, verbaasd aan de volgende spreker, die alleen maar een rede hield: „Hebt u geen motie?" Vóór de moties werden ingediend had minister Van Aartsen verklaard dat het hem zou teleurstellen indien er in één jaar geen 5000 goedkope arbeiderswonin gen worden gebouwd in de particuliere sector. Iedereen ziet in dat de behoefte aan duurdere woningen afneemt. De bouw activiteit moet zich dus wel richten op de goedkope woningen, waarvan de subsidie regeling het minste risico biedt. De minis ter kon geen volkomen zekerheid geven dat er voldoende goedkope arbeiderswonin gen in de particuliere sector zullen worden gebouwd, maar het was hem reeds ge bleken dat er belangstelling voor bestaat. In ieder geval verwacht hij dat er in 1960 meer dan 80.000 woningen in uitvoering zullen komen blijkens het enorme aantal aanvragen. Indien er niét voldoende goed kope huurwoningen worden gebouwd, zullen extra maatregelen worden genomen ter verhoging van het aantal woningwet woningen. Overigens zei de minister dat de woningwetwoningen ook niet allemaal even goedkoop zijn. De huur varieert van 52.50 tot f 75 - per maand met uitschie ters daarboven van 30 percent. Daarom achtte de heer Andriessen het mogelijk dat ook particulieren wonin gen bouwen met huren die overeenkomen met de gemiddelde huren van de woning wetwoningen. Hij wil de particulieren niet uitsluiten van de voorziening van de wo ningmarkt met goedkope arbeiderswonin- (Vervolg van pagina 1) V.A.D. staakt niet Om kwart over drie vannacht viel de be slissing: Het personeel van de Veluwse Autodienst (V.A.D.) zal voorlopig niet staken. Dat wil bepaald niet zeggen, dat het tijdens de vergadering van chauf feurs, conducteurs en conductrices, die door de bij het N.V.V. aangesloten Neder landse Bond van Vervoerspersoneel in Apeldoorn en door de prot.-christelijke bond en St. Raphael in Ermelo was be legd, aan protesten tegen het uitblijven van de nieuwe loonregeling voor het weg vervoer heeft ontbroken. Maar men wil eerst afwachten, wat het resultaat zal zijn van de onderhandelingen, die zater dagochtend worden voortgezet tussen de regering en de vertegenwoordigers van de vakorganisaties van werkgevers en werknemers. Op de vergadering in Apeldoorn heeft het hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, J. de Later, een hartstochtelijk beroep gedaan op de aanwezigen om van de stakingsplannen, althans voorlopig af te zien. Dit beroep scheen aanvankelijk tot mislukken ge doemd te zijn. Een gematigde motie waar in de wensen van het vervoerspersoneel met betrekking tot de salariëring waren vervat werd door de vergadering verwor pen. Toen deze motie echter door een plaatselijke bestuurder was uitgebreid met de bepaling dat, indien de onderhan delingen maandag aanstaande niet met succes waren bekroond, door een deputa tie van het personeel contact zou worden opgenomen met het personeel van de an dere vervoersondernemingen in het land om dan dinsdag het busvervoer in het gehele land stil te leggen, werd besloten van een onmiddellijke staking af te zien. Citosa-personeel wacht af Ook het personeel van de n.v. „Citosa te Boskoop heeft vannacht vergaderd. De vergadering duurde tot halftwee. Het ver trouwen in de bondsbestuurders werd op gezegd en nadat deze bestuurders uit de rumoerige vergadering waren vertrokken (omstreeks middernacht) werd besloten de resultaten van het nader overleg af te wachten. N.T.M.-personeel vergadert Hedenavond om elf uur zal het perso neel van de N.T.M.. de in het. noorden van ons land diensten onderhoudende Neder landse trammaatschappij, een vergade ring in Leeuwarden houden. Tijdens deze vergadering zal gesproken worden over het overleg dat gisteren heeft plaatsgevonden. gen. In beginsel gaat hij met de plannen van de regering akkoord. Daarom heeft zijn motie kans op een meerderheid. Alvorens de heer Van Vliet zijn motie indiende, had minister Van Aartsen reeds gezegd dat hij een rapport verwacht over de mogelijkheid van gemeentelijke garan tie voor leningen van woningbouwvereni gingen. Hij wilde dat rapport liever eerst afwachten en het onderwerp dan nader be studeren. Met dat uitstel bleek de heer Van Vliet echter niet tevreden. Vandaag wordt het debat voortgezet. Zoals in ons blad van woensdag reeds meegedeeld waren tegen het door de Pro vinciale Staten vastgestelde streekplan dertig bezwaarschriften ingebracht, on dermeer van gemeenten, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, de Rijkswaterstaat, de Ne derlandse Spoorwegen en van particulie ren. Tijdens de toelichtingen werd de mees te aandacht besteed aan het wegennet in Zuid-Kennemerland, dat vooral in de toe komst dringend moet worden verbeterd en moet worden aangepast aan de snelle groei van het verkeer. Nadat 's morgens het plan-De Ranitz een oost-westverbinding ten zuiden van Bentveld, Aerdenhout en de bebouwing van Heemstede was verdedigd, heeft ir. Van Meurs 's middags dit plan ver worpen. Ir. Van Meurs gaf enkele cijfers van in 1958 gehouden verkeerstellingen. Geble ken is dat op een drukke zondag 33.500 voertuigen van de Zandvoortselaan en 25.000 van de Zeeweg gebruik maakten. Hij zei te verwachten dat in 1980 het ver keer zich zal hebben verdubbeld. Een reor ganisatie van de Zandvoortselaan achtte ir. Van Meurs geen afdoende oplossing. Een verbreding zou een onvoldoende en voor de bewoners een smartelijke oplos sing zijn. De aanleg van een autoweg in oostelijke richting onmiddellijk ten zuiden van de Haarlemmer Hout achtte de woordvoerder van de provincie thans reeds verantwoord. Gedacht zou kunnen worden aan de mo gelijkheid van ongelijkvloerse kruisingen. Ir. Van Meurs stelde dat een zuidelijke randweg zo dicht mogelijk bij het stads centrum moet liggen. Het verkeer zou van een zuidelijke randweg volgens het plan- De Ranitz veel minder gebruik maken, waardoor het Haarlemse stadscentrum minder ontlast wordt dan gewenst is. Het plan-De Ranitz vergt trouwens veel hoge re kosten van uitvoering. Tussen de di recteur-generaal van de waterstaat en Ge deputeerde Staten van Noordholland heeft overleg plaats over een vervanging van de Schipholweg door een autosnelweg. Mede gezien dit plan is een randweg vlak ten zuiden van de Hout te verkiezen. Kloeke doorsnijding „Met één krachtige operatie zal het ver keersprobleem worden opgelost en komt een kloeke oost-westverbinding tot stand". Ook uit een oogpunt van natuurbescher ming moet de weg volgens het plan-De Ra nitz worden afgewezen, daar deze weg „Groenendaal" zal doorsnijden. „Dit zou een storm van bezwaren ontketenen". Ir. Van Meurs gaf de verzekering dat zodra dit nodig is Gedeputeerde Staten een herziening van het streekplan zullen bevorderen. Een stadsrandweg ten wes ten van Schalkwijk wordt niet wenselijk geacht, daar dan te veel doorgaand ver deer. in d.e on middel hike nabjiheid „van het stadscentrum wordt opgevangen. Over Heemstede zei de vertegenwoordi ger van de provincie dat deze gemeente nog genoeg bouwmogelijkheden heeft. De weilanden aan de Glipperdreef tegenover „Groenendaal" moeten daarom niet wor den bebouwd. Door een uitbreiding van de Zandvoortse bebouwing in noordoostelij ke richting zou de gaafheid van het duin gebied worden aangetast. In het zuidelijk deel van deze gemeente zouden arbeiders woningen kunnen worden neergezet. Hier heeft de gemeente zich middenstandswo ningen voorgesteld. Door dichter te bou wen wordt echter minder duingebied aan getast. Zandvoort zal meer voor de eigen inwoners moeten bouwen en niet te veel mensen van elders moeten aantrekken. Ir. Van Meurs legde er de nadruk op dat zo veel mogelijk moet worden voorkomen dat de bebouwingen in Zuid-Kennemer land geheel aanéén groeien. Te veel gedetailleerd Nadat mr. Drooglever Fortuyn inge gaan was op de juridische aspecten, na men de vertegenwoordigers van de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Zand voort op diverse punten stelling tegen hel betoog van ir. Van Meurs. „Als deze een kloeke doorsnijding in oost-westrichting wil, dan zal de kloek eerst een groot fi nancieel ei moeten leggen", zei burge meester Peereboom Voller. Nogmaals werd opgemerkt dat het streekplan te veel gedetailleerd is. De Haarlemse wethou- Ongedeerd. Een militaire patrouille heeft in West-Suriname bij het Indianen dorp Sabanna het vliegtuig van de Suri naamse Luchtvaart Mij., dat in het begin van de week neerstortte, bereikt. Pilooi en passagier van de „Piper Supercub" bleken ongedeerd te zijn. De vlieger Ma Ayong was tijdens zijn vlucht de koers kwijtgeraakt en verdwaald. Hij besloot tot een noodlanding in moerassiig savanne- land. De landing verliep goed, doch door het wegzakken van de wielen ging het vliegtuig langzaam over de kop. De „Piper Supercub" is slechts licht beschadigd. Bakkerijproblemen. Op 26 januari hebben de organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf zich be raden over de actuele problemen waarvoor de bakkerij zich gesteld ziet. Dit overleg heeft, geleid tot de instelling van een com missie van goede diensten, tot wier taak het behoort te trachten zowel bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen als in breder verband een studie- en gespreks- basis te vinden voor de problemen van de bakkerij. Valse belastingaangifte. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft drie maanden gevangenisstraf en een boete van 20.000,— geëist, tegen een 69- jarige grintbaggeraar uit Nijmegen. Tegen een 53-jarige accountant-belastingconsu lent, eveneens uit Nijmegen, vorderde hij een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Hun was ten laste gelegd het doen van oniuiste be lastingaangiften in de jaren 1952 tot en met 1955. Pseudo-prijswinnaar. Een 18-jarig meisje uit 't Zand heeft de hoofdprijs een auto gewonnen in de loterij die de Alkmaarse winkeliers ter gelegenheid van St. Nicolaas hebben gehouden. Het was de tweede keer, dat de auto werd „uitgereikt". De eerste keer gebeurde dat. met veel fees telijk vertoon aan een 30-iarige inwoner van Alkmaar. Deze had gelezen, dat de hoofdprijs nog steeds niet was afgehaald en hij had daarop van een van de in zijn bezit zijnde loten het nummer vervalst. Twee uur nadat de man met zijn valselijk verkregen nieuwe aanwinst was vertrok ken, werd hij door de politie gearresteerd. De politie situatie. De Partij van de Arbeid zal zaterdagmiddag 30 januari in de Dierentuin te Den Haag een demon stratieve centrale kadervergadering hou den over de huidige politieke situatie. In deze vergadering zullen spreken de heren mr. J. A. W. Burger, J. Bommer en E. Vermeer. Prinses op puzzelrit. Prinses Beatrix heeft woensdag deelgenomen aan een puz zelrit, die door de Nederlandse Vrouwe lijke Studenten Vereniging uit Leiden ter gelegenheid van haar zesde lustrum is ge houden. Deze rit voerde de deelnemers van Leiden naar Gouda, waar een con trolepost was gevestigd. De prinses lunch te in het Waaggebouw aldaar. Hierna ver trok zij met de andere studenten naar Boskoop, waar een thé-dansant werd ge geven. Eervol ontslag. De heer J. L. Pos- thuma. hoofd van de recherchedienst en plaatsvervangend hoofdcommissaris van politie,, te Amsterdam, is met ingang van 16 april wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd op zijn verzoek ontslag ver leend. Les in het Nederlands. Op twee mid delbare scholen voor de Papoeabevolking in Australisch Nieuw-Guinea zal les wor den gegeven in het Nederlands. Er zullen grammofoonplaten met Nederlandse lie deren worden besteld er zal een Neder landse gemeenschap worden opgericht, waarin de studenten een belangrijke rol zul en snelen. en Nederlanders in Austra lisch Nieuw-Guinea zullen worden uitge nodigd op eontactavonden, die geheel in het Nederlands zullen worden geleid. Samenvoeging. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben in een brief aan de raden van de gemeenten Noordbroek en Zuidbroek gevraagd hun mening kenbaar te maken omtrent een door G.S. wenselijk geachte samenvoeging. der Happé zei dat Haarlem koste wat kost zijn „groene gordel" niet wil aantasten. De heer Happé verklaarde dat Haarlem alleen die industrieën aantrekt die pas sen in het industriële klimaat. Burgemeester Fenema deelde mee dat Zandvoort in tien iaar ongeveer duizend huizen nodig heeft. In het zuidelijk deel van zijn gemeente mogen geen woning wetwoningen komen, daar het karakter van de gemeente dan wordt aangetast. Staatsraad Schokking vroeg zich af. waarom Zandvoort meer industrie wil hebben. „U moet zuinig zijn op uw grond. En uit oogpunt van werkgelegenheid hebt u die industrie niet nodig". Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een depressie is via de Golf van Biscaye en het westen van Frankrijk naar de omgeving van Lon den getrokken. Hel regengebied van de storing nam gisteravond belang rijk in omvang en intensiteit toe. ïn Frankrijk, Engeland, België en Nederland is plaatselijk dan ook vrij veel regen ge vallen. Enkele stations in Engeland tapten meer dan 20 mm. af. In het zuidwesten van ons land werd vanochtend 6 tot 9 mm. gemeten. De depressie wordt morgen in de omgeving van Denemarken verwacht. Voor Nederland heeft dit tot gevolg dat de wind westelijk zal worden, waardoor wat minder zachte lucht zal worden aan gevoerd. WERKRAPPORTEN Vrijdag 29 januari Zon op 8.27 uur, onder 17.20 uur. Maan op 8.47 uur, onder 19.19 uur. Maanstanden 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 januari Hog water 3.37 en 15.53 uur. Laag water 11 38 en uur. Vrijdag 29 januari Hoog water 4.24 en 16.37 uur. Laag water 0.02 en 12.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen 00 c 00 18 binnen- en buitenland d 31 Neerslag: laatste 24 uur. s-S u u S aS Den Helder regen O 4 1 Ypenburg 11 im'regen windst. 6 7 Vlissingen regen z 7 9 Eel de regen O 3 1 De Bilt regen ozo 7 4 Twente motregen ozo 6 1 Eindhoven regen zzo 7 3 Zd-Limburg regen z 8 3 Helsinki sneeuw no -2 1 Stockholm MKVUW nnw -1 3 Oslo sneeuw zo 3 2 Kopenhagen mist windst. 3 0 Aberdeen regen windst. 4 1 Londen regen O 6 7 Amsterdam regen ono 6 4 Brussel regen z 7 3 Luxemburg regen zzw 8 11 Parijs regen zzw 11 6 Bordeaux mist windst. 13 0,1 Nice regen n 16 1 Berlijn regen O 4 0,1 Frankfort geheel bew. O 8 3 München geheel bew z 4 0 Zürich zwaar bew. zzo 10 0.1 Genève regen zw 7 1 Locarno regen nno 3 37 Wenen mist z 2 0 Innsbruck /waai bew w 13 0 Belgrado licht bew windst. Athene onbewolkt windst. Rome zwaar bew z 18 0 Ajaccio zwaar bew. ono 21 0 Madrid zwaar bew. z 11 6 Lissabon onbewolkt wnw 14 13

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2