r „Koffie van Nescafé... dat verstaan ze overal" Vaart achter project voor Amerikaan om de aarde V Wereldnieuws Van dag tot dag Benelux-beraad ook over de waterwegenkwesties Mens worden <~Pracitótoel NAAIMACHINES V ertrou weaiserisis Wat een pret Belgische socialisten willen vrijdag algemene staking Een echte „reisdeskundige" - zij werkt op een groot toeristisch inlichtingenbureau te Arasterdam en zij reisde zelf heel veel: „Frankrijk, Italië, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Joegoslaviëen wat me altijd weer opvalt is datje óveral Nescafé ziet drinken. Maar het is dan ook de beste: veel voller en fijner van smaak! Ik drink zelf dan ook nóóit anders. Op kantoor om 11 uur? Nescafé 1 Thuis op mijn flatje? Nescafé! Mijn koffie! MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Op de DONDERDAG 28 JANUARI 1960 kJ De vaak gehoorde bewering dat er een verwijdering is ontstaan tussen de vak- bondsbesturen en hun leden kan in het verloop van de gisteren gehouden nacht vergadering van N.Z.H.-chauffeurs nieu we steun vinden. Iedere opmerkzame toe schouwer heeft kunnen waarnemen hoe de beide vakbondsbestuurders, al hun kwa liteiten en goede wil ten spijt, geen greep en geen overtuigingskracht meer hadden over hun ontevreden achterban. De uit de eigen rijen voortgekomen leiders van de actiecomités lagen, van hoeveel impro visatie hun optreden ook blijk gaf, aan zienlijk hoger in de markt. Men kan ook zeggen, dat het gevoel het verre won van het verstand, al zal niemand de leden van de actiecomités het laatste willen ontzeg gen of de vakbondsbestuurders het eerste. Er is zeker geen reden om een schuld vraag te stellen. Het kan best zijn, dat de routine van het dagelijks werk de vakbe weging tot een wat formeel en door haar omvang log instrument heeft gemaakt, omgekeerd is het zo dat de werknemers in normale tijden zich bijzonder weinig aan hun organisaties gelegen laten liggen en alles aan hun „vrijgestelden" overla ten. De laatsten zullen dringend naar nieu we wegen moeten zoeken om hun troepen blijvend te bezielen, hetgeen, gezien de honderdduizenden leden, een zware taak zal zijn. Toch zal men alles op alles moe ten zetten om het contact zo persoonlijk mogelijk te doen zijn. Een verval van de vakbeweging zal door geen enkel weldenkend mens worden toe gejuicht. Niet alleen vormt zij, bij een goed gericht, maar ook goed „verkocht" beleid een constructief element voor ge zonde arbeidsverhoudingen, maar ook zou de ontbinding van de werknemersorganisa ties de weg vrijmaken voor politieke avon turiers van allerlei snit. Wij hebben ons op de nachtvergadering van de N.Z.H. niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat dat laatste element niet geheel afwezig was, ook al hield het zich op de achtergrond. Een ervaring als van de afgelopen nacht moet ook allen die in de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie en in de onderne mingsraden een bijdrage zien voor een vermindering van de sociale tegenstellin gen met zorg vervullen Een onderne mingsraad kan immers pas goed functio neren, wanneer de werknemers hun be lang bij de economische gang van zaken zich duidelijk voor ogen stellen. Dat zal tijd en moeite kosten en de bereidheid om die offers te brengen lijkt ons vooralsnog niet groot. Erger nog: de arbeidersverte genwoordigers in de ondernemingsraad worden vaak gezien als lieden die het met de directie op een akkoordje gooien en zo bij de baas een wit voetje halen. De vakbondsbestuurders wijzen graag op „alles wat al bereikt is". Zij maken daar mee een psychologische fout, omdat de mens geneigd is zijn toekomstverwach tingen hoger te waarderen dan zijn huidi ge situatie. Maar bovendien ziet de vakbe weging haar taak dan te eng. Want het scheppen van het juiste maatschappelijk begrip lijkt nog te moeten beginnen. Voor de zoveelse maal heeft iemand bij het bedrijven van „joy riding" een ern stig ongeluk op de weg veroorzaakt, dat een leven heeft gekost. Een individu dat thans als „joy rider" in de gevangenis vertoeft, heeft met een gestolen vrachtwa gen een kleine personenwagen verplet terd en heeft zijn slachtoffer aan zijn lot overgelaten. Nog steeds heet dit misdadige gedoe dus „joy riding". Het is een luchtige, vrolijke aanduiding voor iets, dat minderwaardig en onverantwoordelijk is en dat argelo ze, onschuldige mensen schade en leed toebrengt. Die naam is te welluidend voor dit 'gedoe. „Joy" betekent pret, doch joy riding is in feite het stelen van een an dermans bezit en vaak het vernielen van andermans goed en het in gevaar bren gen of zelfs vernietigen van andermans leven. Wat is de pret ervan? Men weet dat pretrijden door de wet niet beschouwd wordt als het stelen van een auto, doch enkel als het verduisteren van benzine. Doodrijden wordt ook niet als doden beschouwd. Doch stelen en do den zijn de twee elementen van joy riding en wat de wet er ook van vindt, wij be hoeven er in ons spraakgebruik niet zo luchtig over heen te gaan. Wat een pret voor de auto-eigenaar, die zijn wagen er gens vernield terugvindt wat een pret voor de weggebruiker, die dollemannen in gestolen auto's op zijn weg ontmoet. What a joy wordt het niet tijd om dit vreemdsoortige woord uit ons spraakge bruik te schrappen en er het duidelijk Ne derlandse „autobanditisme" voor in de plaats te stellen? En de bedrijvers ervan autobandieten te noemen, in afwachting van het moment waarop de wet deze ban dieten als échte bandieten zal gaan straf fen? BRUSSEL (Belga) Het socialistische „Algemeen Belgisch Vakverbond" heeft voor vrijdag 29 januari een algemene sta king uitgeroepen omdat de regering heeft geweigerd in te gaan op een aantal eisen. Aan de actie wordt niet deelgenomen dooi de christelijke en de liberale vakvereni gingen. Advertentie zegt mejuffrouw Margie Nelissent reisdeskundigete Amsterdam. Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé's Instant Coffee Op dc ministersconferentie van de Bene- lux-regeringen te Brussel, die tot 19 fe bruari is uitgesteld, zullen niet alleen de landbouwvraagstukken maar ook de waterwegenkwesties worden besproken. Men verwacht dat de Nederlandse regering morgen over het zo pas tot stand gekomen akkoord betreffende verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen, de bouw van de nieuwe sluizen te Terneuzen, en de haven rechten in Terneuzen, zal beraadslagen. Het wordt in Brussel niet uitgesloten ge acht dat de Nederlandse en Belgische re geringen morgenmiddag de tekst of een samenvatting van de overeenkomst betref fende Terneuzen bekend zullen maken. BUFFALO, NEW YORK, (UPI) Een schip van de Amerikaanse kustwacht heeft in de haveningang van Buffalo een metalen kogel te water gelaten, waarin een 34-jarige vrijwilliger, een soldaat van de Amerikaanse luchtmacht, drie dagen lang zal ronddrijven. Het is de bedoeling na te gaan hoe een ruimtevaarder, wiens „ruimtecapsule" in zee drijft, de gevol gen van zeebeweging, kou en verveling te boven kan komen. De vrijwilliger heeft speciale kleding, die niet alleen zijn li chaam maar ook zijn gezicht tegen de kou beschermt, en de kogel waarin hij op zijn cockpitstocl zit is met een touw van ongeveer 25 meter vastgemaakt aan het schip van de kustwacht. De kogel-proef heeft niet alleen belang voor de ruimtevaart, ook geldt ze als een beproeving voor „ontsnappingscapsules", die worden aangebracht in zeer hoog vliegende straalvliegtuigen. In geval van nood verlaat de piloot met stoel en al in zulk een capsule het vliegtuig, en zweeft hij aan een parachute omlaag. WASHINGTON (Reuter) Zeven Ame rikaanse ruimtevaarders zullen binnen zes maanden beginnen met het maken van raketreizen van 300 km boven de At lantische oceaan. De raketreizen vormen een onderdeel van het voorbereidingsprogram, waardoor het mogelijk moet zijn in 1961 een mens in een baan rond de aarde te brengen. Dit van het nationale bureau voor lucht- en is woensdag' door dr. Keith Glennan, hoofd ruimtevaart, meegedeeld. De bedoeling van het afschieten der zeven ruimtevaarders is onder meer ruim tecabines te beproeven en ervaring te krijgen in het weer veilig opvangen van de mannen. Vooral de Atlas-raket gaat steeds meer aan de eisen voldoen die voor een beman de ruimtereis gesteld kunnen worden. Het is een verbluffende ge dachte. dat de wereld over vijfentwintig jaar bevolkt en geregeerd zal worden door kinderen. Even verbluffend als de overweging, dat de machthebbers, topmensen en massa van vandaag vijfen twintig jaren geleden dropjes liepen te zuigen en haasje- over speelden. Of dat zij, nog iets langer geleden, in brei- wol verpakt aan de tule van de wieg lagen te peuteren. Dat is dan het verschijnsel van de groei, de gang naar volwassenheid, de ontwikke ling van klein mens tot groot met alles wat daarbij be hoort. Daarom is het zo boei end, kinderen te hebben. Want van zichzelf kan men die evo lutie zo moeilijk herleiden tot een overzichtelijke procedure, al is men er zelf voortdurend bij geweest. Maar onze kinde ren zijn als prentenboeken waarvan men dagelijks een bladzijde omslaat: men ziet hen mensworden, alsof zij uit eieren kruipen. Ik heb eens iets afgrijselijks gehoord: van een vader, die met zijn smalfilmapparaat iedere maand één opname maakte van zijn zoontje, steeds op dezelfde plek in de kamer, in dezelfde houding, met alle omstandigheden zo veel mogelijk gelijk. Na twin tig jaar had hij een filmpje van zijn kind, dat bliksemsnel uitgroeide van kleuter tot man als een ballon die werd op geblazen. Men kan zeggen dat deze volwassen cynische cineast de evolutie van zijn nakome ling had uitgebeeld in een adembenemend schouwspel van tien minuten, doch ook dat zal die zoon niet in staat hebben gesteld, later zijn eigen leven te overzien. Even min als dat men de zin van het leven kan aflezen uit het tafereel van een worm, die uit de aarde kruipt. Het is zo boeiend, kinderen te hebben omdat hun groei en ontwikkeling ons de mens na der brengt. Men leert datgene kennen, wat de mens in zijn leven aan onvermijdelijks overkomt en ook, wat hij te torsen krijgt dat vermeden had kunnen worden. Men ziet hem langzamerhand gedwon gen worden in 't keurslijf van riemen en teugels, dat hem bruikbaar maakt voor zijn maatschappelijke rol. Men ziet zijn verzet tegen de vreem de apparatuur, dat zijn bewe gingen belemmert en hem dienstbaar maakt aan een wil van buitenaf. Als een opgroeiend veulen vecht hij tegen de hoefijzei's en het zadel en staat hij woe dend overeind op de achterpo ten tegen de omheiningen rondom de wei. Even latei- steekt hij gewillig zijn kop door het haam en doet hij de bek open voor het bit, zonder dat het hem geboden wordt. Het merkwaardige is, dat men als opvoeder vaak ge neigd is om kwaad te worden bij dat aanvankelijke verzet, ofschoon men begrijpen kan dat het veulen in wantrouwen geboren is. En soms is men ge neigd, een gebrek aan intelli gentie 'of leergierigheid te ver onderstellen bij het kind, dat weigert eenvoudige waarhe den aan te nemen op ons ge zag. En dan vergeten wij, de dresseurs, dat wij die waar heden als eenvoudig beschou wen, omdat wij ze hebben le ren begrijpen. Iedere waarheid in het leven is moeilijk en onaanvaardbaar zolang zij niet begrepen wordt. Iedere riem en iedere teugel is een terging en een vijand, zolang zij niet zijn ingepast in het ritme van ons doen en la ten. Maar er komt een tijdstip van markant verschil tussen veulen en kind. Het jonge paard, dat geleerd heeft op wankele tonnetjes te staan in een schallend circus en door brandende hoepels te springen, zal tonnetjes en hoepel als es sentiële fragmenten des levens aanvaarden en ze tot in zijn ouderdom blijven associëren met de warme stal en de ha ver. Doch het opgroeiende kind zal arriveren op een punt van het bestaan, waar het met ver wondering en paniek ontdekt dat het een zelfstandig levend mens is. En op dat ogenblik ontdekt deze jonge mens tege lijkertijd het onderscheid tus sen de levende en dode dingen, tussen zichzelf en de lasten die hij reeds te dragen heeft ge kregen. Hij ontdekt dat hij leeft en dat is alsof hij opnieuw geboren wordt. Vreedzamer en gemakkelij ker is het bestaan van de paar den, die nooit ontdekken dat zij leven, en sterven zonder te weten dat zij zelfstandige paarden zijn geweest. De mens is gedoemd als kind reeds de ijskoude douche van een plotseling neerdalen de eenzaamheid te ondergaan. Hij bevindt zich dan van de ene stap na de andere in de volstrekte ongeborgenheid van zijn eigen ik, dat nergens de schoot van veiligheid en on zelfstandigheid meer vinden kan, waaruit hij is voortgeko men. Gisteren nog was hij een deel van anderen, nu is hij een apartheid die los van alles staat en gaan moet waar hij zelf denkt te kunnen gaan. Doch en als men erover nadenkt is het een ernstiger tragedie dan men ooit beseft heeft niettemin is deze zelf standige, levende ikpersoon beladen met de klemmen en dwangmiddelen van anderen. Anderen zeggen wat hij doen moet, anderen besturen hem, anderen vermanen en bestraf fen hem. De wil van anderen regelt zijn daden en bedient zijn vermogens, terwijl hij zelf zojuist pas met volkomen duidelijkheid beseft heeft dat hij een apartheid vormt, die volstrekt verantwoordelijk is voor eigen daden, geluk of on geluk. Hoe kan hij dan volgzaam en gedwee de bek openen voor het bit? Hij briest en schudt de kop en slaat met blikkeren de hoeven naar wie hem na dert en dan noemen wij hem puber. Niemand kan het helpen dat puberteit klinkt als puber-tijd en dat in die aanduiding iets zit van een noodzakelijk kwaad, dat tijdelijk moet wor den verdragen en vanzelf weer zal overgaan. En toch die tijd gaat nooit meer over. Er komt geen tijd meer in het menseleven, waarop hij de veiligheid terug vindt door zijn zelfstandig we zen te verloochenen en zich over te leveren aan de ver antwoordelijkheid van ande ren. Zijn hele bestaan lang blijft hij wat hij geworden is: een mens met een ik, op nie mand aangewezen en door nie mand bevoogd, een weg zoe kend die enkel zijn eigen weg zal zijn, tastend naar onbe kende dingen, zich verrijkend met ervaringen en weten schap die hij niet van ande ren tegen een zacht prijsje kan overnemen. O, ja men wil hem veel vertellen, men wil hem van alles leren, men is bereid om hem wijzer te maken en hem de dingen toe te stoppen die geijkt zijn. Doch niets wordt zijn eigendom, ook al wordt het hem geschonken, voordat hij het zelf geanaliseerd en verwerkt heeft. Hij moet dui zenden dingen stukmaken om te weten wat erin zit en hij moet tranen storten om de onherstelbare chaos die zijn weg markeert. Hij moet twij felen aan alles, voordat hij aan kleine dingen geloven kan en hij moet twijfelen aan zich zelf, voordat hij in het grote gelooft. Hij moet kwetsen, scheuren, beledigen, spotten en verloochenen om te ont dekken wat waar en goed was bij dat alles. Hij moet doen alsof hij alles minacht, om iels te kunnen achten. En hij moet zich gedragen alsof hij niemand meer liefheeft, voor dat hij ontdekken kan welke ware liefde hem is bijgeble ven. Zo groeit de puber op niet een korte tijd, doch zijn leven lang. De puber-tijd eindigt niet meer, voordat de mens eindigt. I-Iet is boeiend, kinderen te hebben en te zien hoe men zelf eenmaal voor de tweede keer geboren is in eenzaam heid, die altijd is blijven be staan als een vage schaduw op de achtergrond van iedere le vensdag, zelfs bij het helle zonlicht van de zomer. Het is boeiend, als men be rusten kan in het onvermijde lijke afscheid van de nog zo prille mens, die men gedragen heeft en tussen schouder en wang de overtuiging van abso lute veiligheid heeft willen schenken. Een afscheid dat niet onze boosheid of onze wraak mag opwekken, omdat het de grootste, moedigste en zwaarste daad is van de mens in zijn hele, lange leven. Reïncarnatie „Vond jij het nou niet griezelig, wal die vent vertelde?" Dit werd uitgesproken door een van de twee dames op middelbare leeftijd. Ze zaten voor mij, in wat door de wet een „openbaar vervoermiddel" wordt genoemd. Ze hadden kennelijk een lezing bijgewoond. Ik ving er flarden van op. „Geloof jij nou, wat hij heeft gezegd? Dat we over een eeuw of wat als beesten zullen terugkeren? Je moet er niet aan denken!" „Dat vond ik nog niet zo erg" zei de ander „dat wij veranderen in beesten, da's van later zorg, maar je moet er niet aan denken, dat mijn Miekie vroeger eens een mens is geweest „Ja, hij zei, dat het in katten ook best ging „Miekie! Gunst. Ja, soms zou je zeggen: hij verstaat het. Nét een mens „Wat zou hij nou vroeger zijn ge weest vulde de ander aan. Als je mij vraagt: een roofridder. Want als hij een stukje vlees in de keuken weet, dan moet je het goed wegsluiten, anders kan je wel gedag zeggen aan je bief stukje Zo'n man is toch wel knap, dat hij dat allemaal weet," begon de eerste weer. Toch ook wel eng, als je zo knap bent. Want als hij nou z'n hond aanhaalt, dan moet ie het gevoel hebben, dat-ie mis schien zijn bet-overgrootvader over de kop strijkt „MiekeIk moet er toch echt aan wennen. En niet aan denken, dat ik over een paar honderd jaar voor de kachel lig en op mijn falie krijg, als ik aan de stoelen krab En, wat nog erger is: dat ik dan op die kouwe bak moet, in de bijkeuken... Ik denk, dat ik de bak maar binnen zet voor Mieke „En in het voorjaar door de katers ach ter je vodden laten zitten en met Kerstmis zorgen, dat je binnen blijft „Nee meid, het is ook niet alles als katdat zie ik al. Nou, hier moet ik er uit Ze stond op. „Groeten aan je man! Als ik jou was zou ik hem maar niets vertellen over die re'incarantie en zo. Dan kon je wel eens naar je bontjas kunnen fluiten... Zegt-ie misschien: Over een paar eeuwen krijg je er een van Moeder Natïiur Pinokkio Advertentie Alle merken, dus ruime keuze SNGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Vertrouwd land. De vroegere Argentijnse dictator Juan Peron is in Spanje aan gekomen voor een vakantie van ver scheidene weken. Het was de eerste reis van Peron buiten het Westelijk halfrond sinds hij van de macht werd beroofd in 1955. Troepen van de Spaan se veiligheidspolitie omsingelden het vliegveld en tegen de tijd dat de ex- dictator aankwam lag het vliegveld vol komen geïsoleerd. Gevoelloos. De Britse raad voor medisch onderzoek heeft donderdag bijzonder heden gepubliceerd over een 14-jarig Londens meisje dat absoluut gevoelloos is: Zij heeft eens het puntje van haar tong afgebeten, een vintertop afge klemd tussen een deur en een boven been gebroken zonder dat zij het voel de. De medici zijn er nog niet achter waar dit aan te wijten is. Niet gelukkig. De Spaanse ambassadeur in Havanna, Juan Pablo de Lojendio, die vorige week na een ruzie met pre mier Fidel Castro voor de Cubaanse tele visie uit Cuba werd gewezen, is van zijn post ontheven. Dit schijnt er op te duiden dat generaal Franco niet ge lukkig is over het gebeurde. Groei. De raad van bestuur van de We reld Gezondheids-Organisatie heeft een begroting van 18.569.620 dollar voor 1961 aanbevolen. Het nieuwe bedrag is tien percent groter dan het bedrag voor 1960 door de groei van de activiteit van de W.G.O., vooral in de uitroeiing van besmettelijke ziekten, medische onder zoekingen, opleiding van medisch per soneel en hygiëne. Afgescheiden. De grootste vakvereniging in Argentinië heeft zich vandaag af gescheiden van een door communisten geleide vakbond. Het is de federatie van handelsemployés die 600.000 leden telt. De Federatie is van oordeel dat de „be weging van vakverenigingseenheid en coördinatie (MUCS) meer geïnte resseerd is rechtspersoonlijkheid te verkrijgen voor haar partij (de com munistische) dan te strijden voor de werken le klasse. Nor(s)tad. De NAVO zou een hogere de fensiebegroting op prijs gesteld heb ben, aldus een brief van de NAVO-op- perbevelhebber generaal Norstad, aan de Deense minister van defensie, Han sen. De Deense defensiebegroting be loopt een 520 miljoen gulden, maar Norstad schreef, dat hij uit louter mili tair oogpunt de begroting liever een 200 miljoen gulden hoger had gezien. Brok. In Amerika tracht men op het ogen blik radio-actief afval tot een brok vas te stof te verwerken, die dan in zout- beddingen of andere rotsformaties op geborgen zou kunnen worden. Merkwaardig. Uit een kerk te York in de Amerikaanse staat Pennsylvania is een bandrecorder gestolen. Het merkwaar dige is, dat zich op een band in het toe stel een preek bevond over het gebod „gij zult niet stelen". Heet. In en om Sydney zijn tot dusver twaalf mensen gestorven van de hitte. Er worden al een paar dagen tempera turen van boven de honderd graden fahrenheit gemeten. Woensdag stier ven vier mensen en vielen er 130 flauw. Het hielp. Twee Letten, de 18-jarige Re- gina Leonavicius en haar 20-jarige broer Tomas zijn woensdag uit Moskou vertrokken om zich bij hun ouders in Chicago te voegen, die zij in 16 jaar niet hebben gezien. De moeder heeft tijdens Kroesjtsjevs bezoek aan Amerika r- soonlijk bij de Russische premiei pleit.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3