Vreugde in Brussel over akkoord met Kongolezen Westduits ziekenhuiswezen blijkt ten achter te zijn Aflossing van de wacht bij de Westduitse liberale partij Algemeen verbod van DRP „nog niet mogelijk" V.S. OVERWEGEN ECONOMISCHE SANCTIES TEGEN CUBA Indonesië weigert overleg met China Eisenhower beroemt zich op lage staatsschuld PROCES IN KARLSRUHE TEGEN DE SPION HORST LUDWIG 4 Scooter zonder wielen iSchik or a geen voorzitter meer in Rijnland-Palts Rusland zou echter de reddende hand kunnen toesteken als de suikerexport stagneert Provocerende druk" op Chinezen in Indonesië Toestand van Bevan beter Ontdekking bij griepepidemie: Hoog spel van een Westduitse luitenant ter zee tussen twee geheime diensten Directeur van Krupp op 11 januari verdwenen Met Erich Mende treedt een nieuwe generatie aan V oorzittersverkiezingen voor Europese organen DONDERDAG 28 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Brussel) De beslissing van de Belgische rege ring om Kongo op 30 juni onafhankelijk heid te verlenen heeft in de Kongolese delegaties van de rondetafelconferentie grote geestdrift en vrij onverwachte be tuigingen van pro-Belgische gevoelens gewekt. Het enthousiasme, dat door de Belgische delegatie werd gedeeld, werd slechts overschaduwd door het vertrek van Joseph Kasavoeboe, de president van de Abako, maar de delegatie van de Abako bleef echter op haar post. Dc vice- president van de Abako, Daniel Kanza, verklaarde dat Kasavoeboe het „kartel" noch de Abako op de hoogte heeft ge bracht van zijn houding. Wij hebben van het centrale comité van de Abako en van het congres van Kisantoe de opdracht ge kregen de onafhankelijkheid zo spoedig mogelijk te verkrijgen. Wij hebben deze opdracht getrouw vervuld, aldus Kanza, die zich hiermee van Kasavoeboe distan- cieerde. Kanza werd gesteund door de andere Kongolese delegaties en voornamelijk door Patrice Loemoemba, die woensdag voor -het eerst op de r.t.c. verscheen en opmerkelijk gematigde verklaringen af legde. Op een receptie die woensdag avond in hotel „Metropole" door de Kon golese delegaties werd aangeboden, leg den een twintigtal Kongolese politieke lei ders en traditionele stamhoofden voor de microfoon lange en enthousiaste verkla ringen af. Patrice Loemoemba, de leider van de Nationale Kongolese Beweging, presideerde de receptie. De Kongolezen gaven voor alle aanwezige Belgen een rondje bier en hun toespraken eindigden onveranderlijk met de uitroepen: „Leve Kongo! I.eve de Onafhankelijkheid! Leve koning Boudewijn! Leve België!" Als laatste nam Loemoemba zelf het woord en riep het gezelschap toe: „Zijn er nog problemen tussen ons en de Belgen?" Waarop alle Kongolezen een luid „neen" lieten horen. Toen kwam een afgevaardigde aan het woord die vroeg of de Belgische regering de mishandelingen die de bevolking in Neder-Kongo ondergaat zou staken. Loe moemba repliceerde handig dat alleen de koloniale administratie verantwoorde lijk is voor dit betreurenswaardige op treden, niet echter het Belgische volk. In de strijd voor onze onafhankelijkheid stond het Belgische volk steeds achter ons, aldus Loemoemba. Een traditioneel stamhoofd verklaarde tegenover Loe moemba, dat de chefs voor de onafhan kelijkheid zijn, maar dat alle politieke leiders thans met hen moeten samenwer ken om de onafhankelijkheid in orde en rust tot stand te brengen. Velen hadden tranen in de ogen. Zij betuigden, meestal in vrij goed Frans, dat zij samen met België een groot, sterk en eendrachtig Kongolees vaderland zullen opbouwen. De Belgische minister voor de Kongole se monetaire en economische kwesties, Raymond Scheyven, zei op een lunch van Vlaamse economisten dat de Kongolezen eensgezind van hun eis om de onafhanke lijkheid op 1 juni te proclameren hadden afgezien. Zij zijn ingegaan op de overtui gende argumenten van minister De Schrij ver om vier weken meer tijd te nemen voor een zorgvuldige voorbereiding van de onafhankelijkheid. De Kongolezen heb ben mij diep getroffen door hun delicate gevoelens en door hun grote oprechtheid om de nieuwe Kongolese staat op stevi ge basis te vestigen, aldus Scheyven. Hij heeft de Kongolezen beloofd dat het kre diet voor de organisatie van opleidings cursussen ten behoeve van Kongolese lei ders en Kongolese studenten in België, tot vijftig miljoen frank per jaar zal worden opgevoerd. De 2,5 miljard frank speciale financiële steun van België aan Kongo zal overigens dienen ter bevordering van het onderwijs, voornamelijk het universitair onderwijs en van het wetenschappelijk onderzoek in Kongo. De Kongolese leiders hielden woens dagmiddag in de vier grote Kongolese ta len radiotoespraken tot het Kongolese volk. De Kongolese leiders beloofden alle maatregelen ter bescherming der perso nen en de eigendommen krachtig te zul len steunen en gaven de verzekering, dat alle Belgen in Kongo als welkome deskun digen zullen worden behandeld. De Kongo lese leiders, ook degenen die gisteren nog zeer onvriendelijke verwijten tot de Bel gische regering richtten, hebben de onaf hankelijkheid met vertrouwen en geest drift begroet. Volgens het tijdschema waarover woens dag op de conferentie overeenstemming werd bereikt moeten de Kongolese ver kiezingen voor het parlement en de pro vinciale vertegenwoordigingen op 15 juni voltooid zijn en de eerste Kongolese re gering moet op 20 juni zijn gevormd. (ANP) De rondetafelconferentie zal zich thans aan het volgende agendapunt wijden: dat van de structuur van de nieu we staat. Een belangrijke groep staat een federatief systeem voor, terwijl andere Kongolezen een eenheidsstaat verkiezen. Bij de opening van de conferentie heeft de Belgische eerste-minister Eyskens ge waarschuwd tegen een versnippering van Kongo, waarbij hij erop wees dat de toe komst van de nieuwe staat zou afhangen van de mate waarin de eenheid zou kun nen worden bewaard. FORT WORTH, TEXAS (AFP) De Bell-helikoptermaatschappij heeft dinsdag haar laatste creatie aan het publiek ge toond: een scooter zonder wielen, die zich met een snelheid van 40 km per uur ver plaatst op een kussen van samengeperste lucht. Het voertuig weegt 73 kilo en ziet er uit als een grote vloerwrijver. Door een tweetaktmotor wordt een ventilator aan gedreven, die lucht in de richting van de grond perst. Op die wijze wordt een lucht kussen van vijf centimeter dikte gevormd. De bestuurder behoeft niets anders te doen dan zich in de richting te buigen waarin hij wil gaan. De scooter zal zich zowel over land als water kunnen voortbewegen en geen last hebben van sneeuw of ijs. (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege de regering te Bonn is meege deeld dat een verbod van de D.R.P. in ge heel West-Duitsland nog niet mogelijk is. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zou nog niet voldoende bewijsstukken in handen hebben waaruit blijkt dat de D.R.P. in strijd heeft gehandeld met de grondwet. Een onderzoek naar deze be wijsstukken loopt nog. De D.R.P. geldt op het ogenblik als de groepering die op in directe wijze heeft bijgedragen tot de an- ti-semitische acties van de laatste weken. De plegers van de aanslag op de Keulse synagoge Strunk en Schonen die volgende maand zullen terechtstaan waren beiden lid van deze partij. De socialistische afgevaardigde Adolf Arndt heeft de minister van Justitie Schaeffer gewaarschuwd dat de opposi tie ongeduldig wordt over „de aarzeling van de bondsregering. om op te treden te gen de antisemieten". Ondanks socialiti- sche pressie heeft de regering tot op he den vrijwel niets gedaan om aan de golf van antisemitisme een einde te maken, al dus Arndt. De regering van de Westduitse deel staat Rijnland-Palts die de neo-nazistische Deutsche Reichspartei gisteren heeft ver boden, beschouwt de D.R.P. als de voort zetting van de in 1952 verboden Sozialis- tische Reichspartei. (S.R.P.). Ook de jeugdorganisatie van de D.R.P., „Junge Kameradschaft", valt onder het verbod. Volgens de Justitie te Mainz zijn bij huis zoekingen belangrijke ontdekkingen ge daan die een bepaald licht werpen op de activiteit van deze neo-nazi-groepering. Inmiddels is het enige D.R.P.-parlements lid in West-Duitsland, Schikora zonder dat hij er tevoren van op de hoogte was gesteld, door de D.R.P.-leiding ontheven van zijn functie als voorzitter van de nu verboden D.R.P. in Rijnland-Palts. Joachim Tiburtius, hoofd van het West- berlijnse departement van onderwijs, heeft verklaard dat de leerlingen in Ber lijn op de hoogte zullen worden gebracht van de misdaden van het nazimse of de ouders dat nu op prijs stellen of niet. De Afrikaanse onderhandelaars over Kenya in Londen hebben geen schei ding onder hen laten aanbrengen, zo als minister Macleod had gepoogd op aandrang van de blanke deelnemers aan de Kenya-conferentie. Zij waren niet bereid aan het gesprek deel te nemen totdat Koinange door de blanken beschuldigd van Mau-Mau- activiteit ook werd toegelaten. Van links naar rechts: Thurgood Marshall, de bekende Amerikaanse advocaat, die als adviseur optreedt voor de Afri kaanse delegatie, R. G. Nga'a, Tom M'Boya, Peter Koinange en dr. J. G. Kaino. (Van onze correspondent in de V.S.) Het State Department te Washington bereidt zich voor op meer moeilijkheden met Cuba, waar onder leiding van Cas tro een anti-Amerikaanse onteigenings campagne wordt gevoerd. De tegenactie waartoe de Verenigde Staten zo nodig zul len overgaan, zal waarschijnlijk van eco nomische aard zijn. De minister van Bui tenlandse Zaken, Hertcr, heeft voor de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Senaat bepleit, dat Eisenho wer volmacht zal krijgen van het Congres desgewenst de quota voor suiker te ver hogen of te verlagen. Wanneer Washing ton de suikerstroom, die uit Cuba komt, zou afdammen, zou dat voor de eiland- staat een zware slag betekenen. Boven dien zou Cuba er stellig onder lijden, in dien nog meer Amerikaanse toeristen wegbleven uit het land omdat de anti- Amerikaanse stemming hun niet aanstaat. Washington heeft dus wel enkele machts middelen waarmee het proberen kan Cas tro af te houden van acties die schadelijk zouden zijn voor Amerikaanse belangen in Cuba. Het is echter de vraag hoe de impulsieve Castro op dergelijke Ameri kaanse maatregelen zal reageren. Hij zou de kop in de wind kunnen gooien en liever economische rampen riskeren dan te zwichten voor pressie. Het is in de Ver enigde Staten niet onbekend gebleven, dat net contact tussen de Sovjet-Unie en Cu ba sedert Castro aan het bewind is ge komen veel nauwer is geworden. Ver scheidene delegaties der beide landen hebben bezoeken en tegenbezoeken afge legd. Het is slechts een veronderstelling, maar zouden de Russen bereid zijn naar Cuba te exporteren tegen betaling in sui ker, dan zouden zij Castro's (en hun eigen) positie aanmerkelijk kunnen versterken. Tot dusverre bevoordeelde Washington Cuba (en zijn eigen planters aldaar) langs deze lijnen: in 1949 heeft men een wet aan genomen, waarbij Amerika een jaarlijks quotum van Cubaanse suiker zou afne men tegen prijzen die gelden op de Ame rikaanse markt. Die markt ligt ver boven de wereldmarkt: in Amerika vijf tot vijf en een halve dollarcent per Amerikaans pond, op de wereldmarkt drie tot drie en een halve cent. Van Amerikaanse zijde spreekt men wel van een „premie" voor Cuba die ieder jaar honderdvijftig mil joen dollar bedraagt. Castro legt het ac cent anders. Hij noemt het een systeem om de Amerikaanse suikerbelangen op Cuba te beschermen. De Amerikaanse in vesteringen op het eiland belopen onge veer een miljard dollar. Hoever de communisten zullen gaan in hun steun aan Castro, staat overigens nog te bezien. Op het ogenblik geven zij de we reld de indruk, dat zij de koude oorlog ver foeien. Zij moeten er zich van bewust zijn, dat het Amerikaanse volk zeer gevoelig is voor wat er in „Amerika's achtertuin tje" gebeurt. President Eisenhower heeft op zijn pers conferentie gezegd dat de Verenigde Sta ten bezorgd en verbaasd zijn over de on gerechtvaardigde en ongegronde aanvallen van premier Fidel Castro en andere Cu baanse autoriteiten. De Verenigde Staten zijn niet van plan represaillemaatregelen te nemen en zullen zich zeker niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van he Cubaanse volk. aldus Eisenhower Na de persconferentie gaf het Witt* Huts een verklaring uit, waarin de president zei: „De Amerikaanse regering vertrouwt dat het Cubaanse volk in staat is de kuipe rijen van het internationale communisme te onderkennen en te verwerpen die ge richt zijn op vernietiging van de Cubaanse democratische instellingen en van de tra ditionele en tot wederzijds voordeel strek kende vriendschap tussen de Cubaanse en Amerikaanse volken." Admiraal Burke heeft voor de senaats commissie voor de strijdkrachten gespro ken over een eventuele „vijandelijke be dreiging" van de grote Amerikaanse vlootbasis Guantanamo op Cuba. Hij zei dat „alle noodzakelijke voorzorgen" zijn genomen. Tot dusver hebben de Cubaanse autoriteiten evenwel niet officieel de eis gesteld, dat de Amerikaanse vlootstrijd- krachten zich uit de basis terugtrekken. Scherpe reactie ROME (UPI) De Cubaanse regering zal elke eenzijdige vermindering van de suikerimport door de Verenigde Staten beschouwen als „economische agressie" en een „hoogst onrechtvaardige daad", aldus heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Raul Roa op een pers conferentie in Rome verklaard. Minister Roa stelde de Verenigde Staten verant woordelijk voor de achteruitgang in de betrekkingen tussen beide landen. Hij zei dat de betrekkingen met het Vaticaan en de andere latijns-Amèrikaanse landen, met uitzondering van de Dominicaanse Republiek, uitstekend zijn. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft geweigerd, met China onderhandelingen te voeren over de rechten en de belangen van in Indonesië gevestigde Chinezen. In een nota aan Peking, die heden te Dja karta werd gepubliceerd wordt gezegd, dat deze Chinezen blootstaan aan „een provocerende druk van buiten af en van die zijde ook een bepaalde gedragslijn zou den krijgen voorgeschreven". Deze Chi nezen worden er van beschuldigd, schade toe te brengen aan de economische belan gen van Indonesië. Deze nota is een antwoord op een Chine se nota van 24 december, waarin werd verzocht om onderhandelingen over de positie van in Indonesië gevestigde Chi nezen en het opheffen van reisbelemme- ringen voor Chinese diplomatieke ambte naren in Indonesië. In de Chinese nota van december werd ontkent, dat de Chi nese volksrepubliek zich zou hebben ge mengd in de inwendige aangelegenheden van Indonesië. Het geschil tussen beide landen begon, toen in september 1959 In donesië maatregelen nam tegen de Chi nese kleinhandelaren op het Indonesische platteland. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, voert in de nieuwe nota van heden aan, dat Indone sië geen aanleiding ziet om toe te stem men in onderhandelingen over genoemde kwesties, omdat Indonesië geen inbreuk heeft gemaakt op internationale verdra gen. Wel is Indonesië bereid, met de Chi nese ambassade te Djakarta „exceptione le vraagstukken" te bespreken over de terugkeer van de in Indonesië ontheemde Chinezen. LOS ANGELES (AFP-Reuter) Presi dent Eisenhower heeft woensdag de Repu blikeinse campagne voor het inzamelen van fondsen voor de komende verkiezings strijd geopend met een redevoering op een „fund-raising dinner" te Los Angeles, waarin hij verklaarde, dat de Verenigde Staten onder zijn leiding de grootste mili taire en economische wereldmacht waren geworden. Ongeveer 7.000 mensen hadden 100 dol lar per man betaald om de president dit te horen verklaren en met hem aan een massaal banket te zitten. Eisenhower deelde mee, dat de Re publikeinse partij elke verhoging van de staatsschuld dit. jaar wil verhinderen en dat de schuld volgend jaar nog meer zal worden verlaagd. Het inkomen per hoofd van de bevolking is nog nooit zo hoog ge weest als nu. De V.S. gaan krachtiger dan ooit tevoren de jaren zestig in, aldus Eisenhower. Vice-president Nixon sprak op een soortgelijk diner in Chicago. Hij verklaar de dat geen enkele agressor in staat is om met één klap het vermogen van de Ver enigde Staten en hun bondgenoten om ver nietigend terug te slaan, uit te schakelen. Wij weten dit en Kroesjtsjev weet het ook, zei hij. Nixon, die vrijwel zeker door de Repu blikeinen kandidaat zal worden gesteld voor de presidentsverkiezingen in novem ber, verklaarde voorts dat het voornaam ste punt van het republikeinse verkie zingsprogram zou zijn „ons voortbestaan in de strijd die in de hedendaagse wereld gaande is". „Hoe groot ook onze binnen landse vraagstukken zijn, de nationale veiligheid en de buitenlandse politiek gaan daar boven uit", aldus Nixon. Over de Democraten zei Nixon slechts, „dat men zich niet druk behoeft te maken over wat deze van mij zeggen als men na gaat, wat zij privé van elkaar zeggen". LONDEN (Reuter) De gezondheids toestand van Aneurin Bevan, de plaats vervangende leider van de Britse Labour- partij, die een maand geleden een zware buikoperatie onderging, vertoont enige verbetering, zo is gisteren in een bulletin bekendgemaakt. (Va?i onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek is thans sprake van een ware griepepidemie, vooral in Beieren waar de gemiddelde tempera tuur in een week tijds van diep onder het vriespunt tot tegen de 10 graden Cel sius steeg. Zelfs in de Bondsdag was de ze Beierse epidemie gisteren merkbaar: er waren zoveel zieken, dat op een gege ven ogenblik het vereiste aantal leden, no dig voor het doorgaan van de vergade ring, tijdens de belangrijke debatten over een radio- en televisiewetsontwerp, niet aanwezig was. In de Bondsdag kon de regeringspartij, de C.D.U., met haar Beierse dochterpar tij de C.S.U. gisteren niet beschikken over een derde deel van haar afgevaardigden, die allen ziek waren. De S.P.D. had „slechts" 10 percent zieken. In de West duitse hoofdstad zijn ook de ministers Et- zel, Lindrath en Seebohm ziek, in de Egyp tische hoofdstad Cairo ligt zelfs minister van economische zaken Erhard met een griepje te bed In Beieren had de ziekte, die duizenden mensen onder de wol houdt, overigens tot dusver een goedaardig verloop, maar in Neurenberg riep het gemeentebestuur de bevolking op om geen bezoek meer te brengen aan gezinnen, waarin grieppa- tiënten zijn en kinderen verbood men rond uit dergelijke bezoeken af te leggen. In vele bedrijven werkt nog slechts de helft van het personeel en in de scholen heerst zowel een groot tekort aan onderwijzers en leraren als aan scholieren. Ernstiger is ongetwijfeld de maatregel, welke men in de Beierse hoofdstad Miin- chen heeft moeten nemen. In de stedelij ke, niet particuliere, ziekenhuizen worden alleen nog patiënten opgenomen, die af komstig zijn uit München en die in le vensgevaar verkeren. Het aantal zieken is door de griepepidemie de laatste dagen zo toegenomen, dat dagelijks rond drie honderd gevallen moeten worden afgewe zen: men heeft eenvoudig geen plaats meer: tot in de gangen van de ziekenhui zen heeft men de patiënten moeten leg gen, hetgeen hygiënisch een zeer onge wenste maatregel wordt genoemd. Deze zogenaamde uitzonderingstoestand zal zo lang duren tot de staat Beieren de sedert lang toegezegde steun aan de ziekenhuizen zal geven In de Westduitse pers heeft dit Mün- chense noodgeval geleid tot scherpe cri- tiek. Een der critici schreef, dat men thans ter ener zijde in de Bondsrepubliek leeft in nog ongekende welvaart, waarbij men alles kan krijgen wat het hart be geert, maar ter andere zijde niet ernstig ziek mag worden, omdat men dan niet op voldoende wijze verzorgd wordt. Het ge val München zou bepaald niet alleen staan. Er zijn vele steden als München (thans meer dan 1 miljoen inwoners), die te snel gegroeid zijn en er zijn vele zie kenhuizen, die geen geld hebben om te mo derniseren. Men heeft jarenlang geweten aldus de critici, dat het aantal ziekenhuis bedden voor de Westduitse bevolking to taal onvoldoende was zonder dat er flink werd ingegrepen. LONDEN (Reuter) Volgens een offi ciële schatting hebben ongeveer 150.000 mensen in het Franse departement Mosel le (Moezel) 20 percent van de totale bevolking de griep. Het Franse minis terie van gezondheid heeft meegedeeld, dat de griepepidemie in Parijs en de rest van Frankrijk een „goedaardig karakter heeft. Advertentie Uw levenslust bewaren rnet MOPS oude klare (Van onze correspondent in Bonn) Voor het bondsgerechtshof te Karls ruhe is een proces begonnen tegen een van de merkwaardigste spionnen uit het naoorlogse Duitsland, de 34-jarige luite- nant-ter-zee Horst Ludwig, een man die jarenlang heeft gewerkt tussen twee ge heime dienstén en die ten slotte in de val liep. Horst Ludwig kwam in 1945 als adelborst uit de oorlog. De Amerikaanse inlichtin gendienst „engageerde" deze zoon van een fotohandelaar uit het Oostduitse Wei- mar meteen. Ludwig ging in Jena ge schiedenis en geografie studeren en spioneren voor de Amerikanen. De Rus sen kregen het door en „draaiden hem om", zoals de vakterm luidt. Zij maak ten van Ludwig een Russische spion en stuurden hem als vluchteling naar West- Duitsland, waar hij in Bremerhaven of ficier werd op een mijnenlegger en in het voorjaar van 1956 luitenant-ter-zee in de nieuwe Westduitse marine. In mei van dat jaar stuurde Bonn de jonge luitenant voor een peperdure opleiding naar Ame rika. Op de Amerikaanse marine-luchtha ven Pensacola in Florida werd hij opge leid tot marine-vlieger. Mag men de ge ruchten geloven dan heeft Ludwig in Flo rida ijverig gegevens verzameld en fo to's gemaakt die hij via brieven aan zijn medewerkers naar de Russen stuurde. Ludwigs weg ging overigens niet over ro zen: hij maakte eens een mislukte lan ding met een toestel op een vliegkamp schip, viel in zee, werd gered, maar liep bij dit ongeval zware verwondingen op aan het gezicht. Vrolijke Frans In december 1957 gaat Ludwig terug naar de Bondsrepubliek. De bij collega's en meerderen geliefde, knappe jongeman bijgenaamd „Sunny Boy", wegens zijn vrolijk karakter wordt naar het NAVO-marinesteunpunt Lossiemouth in Schotland gestuurd, waar hij wordt op geleid in de opsporing van onderzeeboten. In Lossiemouth ontmoet hij de lokale schoonheidskoningin, de zeventienjarige June Gilbert. Er komt een verloving. Ludwig was een jaar tevoren gescheiden van zijn eerste vrouw, een studievriendin uit Jena. In augustus 1958 is de opleiding in Schotland ten einde: Ludwig gaat met June naar Duitsland. Wat later slaat de Westduitse inlichtingendienst toe. Op een avond in oktober 1958 wil Ludwig met zijn verloofde naar Oost-Duitsland maar wordt onderweg gearresteerd. De schoonheidskoningin blijkt onschul dig te zijn teleurgesteld gaat zij terug naar Lossiemouth. Horst Ludwig had in Noord-Duitsland waar hij was gestationeerd nogal wat medewerkers. Met hem werden een ma rine-onderofficier, zijn zuster en haai man, een verzekeringsagent, gepakt. Al len zouden spionage voor de Russen heb ben gepleegd. Zelfs is gezegd dat Ludwig voor de Russen een spion van de hoogste klasse was. Hij zou materiaal over de op leiding van de straaljagerpiloten, over NAVO-steunpunten en over de NAVO-be- strijding van onderzeeboten hebben door gegeven. Hij zou tussen 1950 en 1958 dub bel spel hebben gespeeld over een groot deel van de NAVO-landen. Avonturier? De vraag is thans: deed Ludwig dit spionagewerk onder druk van de commu nisten, die hem zouden hebben gedreigd met gevangenneming van zijn ouders? Volgens zijn medeverdachten was Lud wigs vader ook een „contactman", óf is Ludwig een avonturierVeel wijst erop dat de jongeman plezier had in het spionagewerk. In dat geval heeft hij op weinig medelijden te Karlsruhe te reke nen. De vraag is voorts: hoeveel mate riaal heeft Ludwig de Russen in handen kunnen spelen? Er heerst een geheimzinnige sfeer in zekere Scheiber de zaal te verlaten, na dat Ludwig had verklaard niets meer te zullen zeggen voordat deze zou zijn ver wijderd. Ludwig heeft verklaard, dat agenten van de Russische geheime dienst hem in de Verenigde Staten opdrachten verstrek ten door middel van een code, bestaan de uit kleine stippen aan de binnenkant van envelopkleppen. Hij heeft voorts medegedeeld, dat hem een pen werd toe gezonden waarin een vergrootglas zat om de instructies te ontcijferen, die hem ver strekt waren toen hij een opleidingscur sus in de Verenigde Staten volgde. Het proces wordt bijgewoond door le den van de Amerikaanse, Britse en West duitse geheime dienst. (Van onze correspondent in Bonn) Sedert 11 januari is de directeur van de Krupp-lokomotievenfabrieken te Essen, de 53-jarige Herbert Rambau, verdwenen. Uit de radio en televisieoproep van gister avond blijkt dat gevreesd wordt dat hij is vermoord. Zoals gewoonlijk verliet Rambeau op 11 januari des morgens vroeg in alle stilte zijn huis. Hij reed met zijn auto naar het Baldeney-meer of werd daarheen gere denmen vond tenminste de auto la ter op een parkeerplaats bij het meer ver laten en geslotenOpmerkelijk acht men het dat Rambeau tegen zijn gewoonte in geen paspoort, geen portefeuille, geen portemonnaie en geen geld had meegeno men. Zijn vrouw vond al deze persoonlijke bezittingen thuis alsof ze waren vergeten. Ook hecht men waarde aan het feit dat Rambeau de vrijdag tevoren terugge keerd was van een reis naar India, waar hij goede zaken voor Krupp had gedaan. Hij was voor zijn verdwijning best gehu meurd geweest. De politie acht „een mis daad niet uitgesloten". (Van onze correspondent in Bonn) Te Stuttgart wordt deze week het partijcongres van de Westduitse libe rale Freie Demokratische Partei gehou den. Het belangrijkste agendapunt van dit congres is de aflossing van de wacht aan de top: de zeventigjarige Reinhold Maier zal worden opgevolgd door de 43- jarige F.D.P.-fractievoorzitter in de Bondsdag dr. Erich Mende. Daarmee komt voor het eerst in een na oorlogse Westduitse partij de jonge ge neratie aan de top van een vooraanstaan de politieke groepering te staan. De C.D.U. met haar 84-jarige voorzitter Adenauer, de S.P.D. met haar 58-jarige Ollenhauer en de Deutsche Partei met haar 51-jarige Hellwege hebben alle lei ders die niet tot de jongere generatie mo gen worden gerekend. Men verwacht ove rigens niet dat de F.D.P. onder Mende een andere koers zal gaan varen. Zij zal te Bonn voorlopig wel in de oppositie moe ten blijven, maar in acht van de elf West duitse deelstaten vormt zij óf met de C.D.U. of met de S.P.D. een coalitieka binet, te weten in Beieren 'met C.D.U. en B.H.E.), in Neder-Saksen (met B.H.E. en S.P.D.), in Baden-Württemberg (met C.D.U. en S.P.D.), in Hamburg (met de S.P.D.), in Bremen (met de S.P.D.), in Rheinland-Paltz met de (C.D.U.) in Slees- wijk-Holstein (met de C.D.U.) en in Saar land met C.D.U. en S.P.D.). Slechts 7,7 percent De innerlijke tegenstelling die enkele jaren geleden in de F.D.P. bestond is thans niet meer aanwezig. De conserva tieve rechtervleugel en de linkse liberalen hebben elkaar allang weer gevonden. Er is dan ook eenheid in deze kleine partij, die het in de Bondsdag te Bonn gebracht heeft tot 44 leden op een totaal van 519. Bij de laatste verkiezingen, in 1957, be haalde de partij 2,3 miljoen stemmen, 7,7 percent van het totaal. Het was wel iswaar slechts 2,7 procent boven het mi nium vereiste percentage van vijf percent, nodig om in aanmerking te ko men voor een zetel, maar de F.D.P. lijkt zeker te zijn van een groeiend aantal kie zers in de verkiezingsslag van het volgen de jaar. De partij koerst daarbij doelbewust tus sen C.D.U. en S.P.D. in en wenst niet als tweede oppositiegroep onder één hoedje met de socialisten te spelen. Zo wees de F.D.P. het onlangs af om de Bondsdag, de Tweede Kamer te Bonn, te hervor men naar Brits voorbeeld ten einde het parlementaire leven te verlevendigen Volgens dit systeem zouden regerings partijen en oppositie tegenover elkaar ko men te zitten hetgeen zou neerkomen op de rechtszaal. De president gelastte een 1 een front van F.D.P. en S.P.D. tegenover C.D.U. en Deutsche Partei. Daarvoor voelt de F.D.P. niets. Zij wenst niet ver eenzelvigd te worden met de S.P.D. Zij lijkt eerder er op uit te zijn zich na de verkiezingen van het volgende jaar als coalitiegenoot aan te bieden aan de C.D.U. in ruil voor enige ministerzetels.. Jeugd ingetoomd Met Mende krijgt de F.D.P. een bijzon der handige partijleider die erin geslaagd is de „toornige jongemannen" uit het Ruhrgebied, die enige jaren geleden te Dusseldorp de C.D.U. van de troon stoot ten en met de S.P.D. een coalitie in Nordrhein-Westfalen aangingen, het geen leidde tot een algehele achteruitgang in de verhouding C.D.U.-F.D.P., in toom te houden. Men zegt dan ook in de F.D.P.: de par tijoorlog gaat niet door.... te mindef als Mende erin slaagt tot een akkoord te komen met de voorzitters van de F.D.P- groepen in de onderscheiden deelstaten. Een groots werk, vooral omdat de F.D.P. zich in Bonn niet federalistisch gezind voordoet, maar in haar partijopbouw juist bijzonder federalistisch is. Tot de aanwezigen op het F.D.P.-con ges te Stuttgart zal ook de oud-president professor dr. Th. Heuss behoren die tot 1949 F.D.P.-voorzitter was. Tijdens zijn presidentschap maakte hij zich los van zijn oude partij en dezer dagen heeft hij geweigerd het erevoorzitterschap te aan vaarden. Heuss meent dat hij als oud president het volk meer zal kunnen blij ven vertellen zonder sterke partijbin ding. STRAATSBURG (AFP-ANP) Ver tegenwoordigers van de christen-democra tische en socialistische fracties van het Europese parlement van de E.E.G., Eura- toom en E.G.K.S. en van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heb ben zich in Straatsburg beraden over de komende voorzittersverkiezingen in het Europese parlement en de Raadgevende Vergadering. Zij zouden overeengekomen zijn om in het Europees parlement in maart de kandidatuur van een christen democraat en in de Raadgevende Vergade ring, in april, die van een socialist te steu nen. Voor het Europese parlement zou worden gedacht aan herkiezing van de hui dige voorzitter, Robert Schuman. en voor de Raadgevende Veigadering aan de Oos tenrijker Czernetz, de Westduitser Carlo Schmidt of de Britse Nobelprijswinnaar Noel Baker. In Straatsburg vraagt men zich in som mige kringen af of herverkiezing van Schuman wel gewenst is. gezien zijn ge vorderde leeftijd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4