Bolsward voelt niets voor vrije woningmarkt Sia Uw slag! Modehuis LAILA HOUT-O-LUX Nieuw woningbouwbeleid zal worden uitgevoerd Verhoging loongrens van f 6900.- tot f 7450.- voorgesteld en bondig V Afnemende wind Voorstel van ministers getuigt van ontstellende onkunde", zegt de raad Ook in Zeeland een koude ontvangst Straaljager neergestort: piloot verongelukt Verzending van zeepost Defensie ziet er geen gat meer in Hoongelach der socialisten leidde tot een incidentje FRUITJES WILCO-UITJES Burgemeester van Delfzijl benoemd in Zwolle Minister Luns terug uit Rome Prinses Irene danste op carnavalsbal Prins opende Leids studentenflatgebouw Zoons van Eindhovense weduwe stierven een natuurlijke dood „Lusteloze markt" voor emigratie VRIJDAG 29 JANUARI 1960 n nieuw Houtwerf'product DE HOUTWERF N.V. LAATSTE WINTERRESTANTEN KOOPJES KOOPJES KOOPJES Koppeling aan indexcijfers voor lonen en kosten van levensonderhoud Onderzoek wijst uit: De gemeenteraad van Bolsward heeft zich uitgesproken tegen opheffing van de Huurwet in deze plaats, zoals door de mi nisters van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid en van Maatschappelijk Werk was voorgesteld. Dit voorstel, strekkende tot het buiten werking stellen van de rege ringsbemoeiing inzake de Woonruimtewet en tot het vrijlaten van de woningmarkt en huurprijs, is aan enige gemeenten in Friesland en Zeeland gedaan, qmdat de woningnood in deze plaatsen nagenoeg voorbij zou zijn. Deze gemeenten was daarom gevraagd, de proef te nemen met een incidentele opheffing van de huurw.et. B. en W. van Bolsward hadden de raad echter voorgesteld dit verzoek van de hand te wijzen en de regering te advise ren, deze proef niet in Bolsward te ne men. De raad stelde zich unaniem achter het college. Hoewel verscheidene raadsleden zei den, het eens te zijn met het beginsel van beperking van overheidsbemoeiing, ver baasde men zich toch over wat genoemd werd „de ontstellende onkunde die er blijkbaar ten aanzien van de feitelijke si tuatie in Friesland bestaat." Ondervond met name Bolsward ten op zichte van het door de regering gevoerde industrie-kernbeleid hiervan eerder reeds fatale gevolgen, ook nu, aldus raadsleden, blijkt de regering zich blind te staren op enkele perspublikaties en incidentele ge vallen ten plattelande, waar door de ont volking wel eens een, veelal op zich zelf ook onbewoonbaar, woninkje leeg komt te staan. „Aanschouw onze tranen!" Burgemeester mr. J. A. Geukers nam scherp stelling tegen het voornemen van de regering, eventueel in Bolsward de Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 Donderdagavond om kwart voor acht is een straalvliegtuig van de vliegbasis Twente kort na de start te Usselo (ge meente Enschede) neergestort en geëx plodeerd. De piloot, de 27-jarige tweede luitenant-vlieger R. Messie uit Enschede kwam om het leven. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Het toestel was een F 86 K „Sabre" van het 700ste Squadron van de vliegbasis Twente. Het kwam terecht in een weiland aan de Usselerhofweg. De klap van de explosie was mijlen ver in de omtrek te horen. Honderden nieuws gierigen spoedden zich naar de Usseler hofweg waardoor de brandweer zich slechts met moeite een weg naar het wei land kon banen. Er viel trouwens toch niets meer te redden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. „Avenger" in zee gestort Enkele uren tevoren was een Grumman „Avenger" van de Marine Luchtvaart Dienst op ongeveer 20 mijl van het mari nevliegkamp valkenburg in de Noordzee gevallen. Het toestel was op een oefen- vlucht. De piloot, de sergant-vlieger P. J. Jong uit Katwijk aan de Rijn, werd gered en is ongedeerd. Hij was de enige inzitten de. De geredde „Avenger"-piloot (in vlie geroverall) aan boord van het pa trouillevaartuig „Hadda" kort na zijn redding. Onmiddelijk na het bekend worden van het ongeluk stegen een Lockheed „Neptu ne" van de M.L.D., een „Beechraft" en een helikopter van de Marine Opsporings- en Reddingsdienst op. Uit IJmuiden voer de „Neeltje Jacoba" uit, terwijl Scheve- ningen de reddingsboot „Dorus Rijkers" uitzond. De piloot werd echter gered door het marinepatrouillevaartuig „Hadda" en omstreeks zes uur in Scheveningne aan land gebracht. Grumman „Avengers" worden bij de M.L.D. gebruikt voor oefeningen in het op sporen en bestrijden 'van onderzeeboten. Bij dit soort oefeningen vliegen de „Aven gers meestal in paren. Een van de toestel len is uitgerust met apparatuur om onder zeeboten op te sporen en het andere met middelen om zulk een boot te vernietigen. Ze bieden plaats aan maximaal drie per- huurwet buiten werking te stellen. Hij no digde de beide ministers uit, op zijn weke lijks spreekuur te komen en de „daar ge bezigde dramatische uitlatingen te horen en de geplengde tranen van de woning zoekenden te zien". Bolsward heeft nog honderden woningzoekenden en er gaat vrijwel geen raadsvergadering voorbij, of er moet met tegenzin en pijn worden besloten de ontruiming van onbe woonbaar verklaarde woningen op te schorten, omdat voor de betreffende be woners nog geen passende woonruimte werd gevonden. Zal de regering haar voornemen realiseren, dan zullen er socia le mis- en wantoestanden ontstaan, aldus de burgemeester. Zeeuwse reacties Ook in diverse Zeeuwsvlaamse gemeen ten is het voorstel tot incidentele opheffing van de Woonruimtewet van de hand gewe zen. Tijdens de donderdag in Schoondijke gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de waarnemend voorzitter, wethouder J. de Feijter, verklaard, dat de Vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de ge meenten een afwijzend advies zal uitbren gen inzake de curculaire van de beide mi nisters over het buiten werking stellen van de Woonruimtewet. Hij verklaarde dat deze buitenwerkingstelling voor Zeeland een groot gevaar inhoudt. In 1960 zullen slechts 600 woningwetwo ningen in de provindie gebouwd mogen worden. Indien men de Woonruimtewet in Zeeland ongedaan maakt, zou dit beteke nen, dat van vervanging van de noodwo ningen, die in 1946 gebouwd zijn, weinig of niets terecht komt. In Breskens bijvoor beeld leeft een kwart van de bevolking (circa 1.000 mensen) in deze noodwonin gen. Buitenlandse speculanten Voorts zou het buiten werking stellen van de wet betekenen, dat de gemeenten geen beschikking meer kunnen laten gel den over woningen, die men bijvoorbeeld voor de instandhouding van het onderwijs voor leerkrachten dus hard nodig heeft. In Aardenburg en Sluis trachten buitenlanders thans bouwgrond in handen te krijgen om daarop later dure woningen te kunnen bouwen. Mede door het buiten werking stellen van. de wet, aldus de raadsvoorzitter, zou men totaal geen in vloed meer hebben op de huurprijzen, die thans mede bepaald worden door de van wege de huuradviescommissies gestelde normen. Ook in de raad van de gemeente Zuid- zande is donderdag een dergelijk stand punt geformuleerd. Met. de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data,- waarop-de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Mendoza", 31 jan.; Australië: s.s. „Himalaya", 4 febr.; Canada: s.s. „Rijndam", 3 febr.; Chili via New York 3 febr.; Indonesië: m.s. „Karachi", 2 febr.; Ned. Antillen: m.s. Artemis", 1 febr.; Nieuw Zeeland: s.s. „Rangitata", 4 febr.; Suriname: m.s. „Poseidon", 3 febr.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Ja gersfontein", 2 febr.; Brits Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti", 31 jan. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het ministerie van Defensie heeft op 27 januari de werkzaamheden aan het gat in Wormer doen staken. Op 12 oktober werd besloten het aanvankelijk door de Mijnop- ruimingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken in het gat. verrichte onderzoek voort te zetten, teneinde zeker heid te krijgen of zich in het gat al dan niet een projectiel of ander voorwerp be vond. Sindsdien is door de Explosievenop ruimingsdienst van de Koninklijke Land macht met moderne apparaten het gat tot een diepte van 25 meter afgetast. Daarbij is zekerheid verkregen dat zich tot op deze diepte geen stuk metaal in de bodem be vindt. Een onderzoek op grotere diepte wordt niet nodig geacht aangezien zelfs een zwaar projectiel daar als ongevaarlijk moet worden beschouwd. De kosten van het door de Explosievenopruimingsdienst verrichte onderzoek zijn tot 3.000 be perkt gebleven. Advertentie MANTELS JAPONNEN ROKKEN PULLOVERS PANTALONS BLOUSES VESTEN KLEINE EN GROTE MATEN VOOR WEGGEEF-PRIJZEN. UITSLUITEND KLASSEGOED KOM KIJKEN. EN KOPEN BIJ GEN. CRONJcSTRAAT 120 HAARLEM (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe woningbouwbeleid van het kabinet-De Quay, ter bevordering van de bouw van goedkope particuliere huurwoningen door middel van een nieuwe sub sidieregeling, wordt uitgevoerd. Twee moties van de Party van de Arbeid, die het totnutoe gevoerde beleid wil voortzetten en het aantal per jaar te bouwen overheids- woningen nog met 5000 uitbreiden, werden met 48 tegen 71 stemmen verworpen. Vóór de moties stemden alleen P.vd.A., P.S.P. en de communisten. Tegen stemden K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P., die met het nieuwe beleid instemmen. Een motie van de K.V.P., die ook 5000 overheidswoningen méér wenst, maar pas indien na zes maanden zou blijken dat het particulier initiatief teleurstelt, werd ingetrokken na een toezegging van minis ter Van Aartsen, die vasthoudt als uit gangspunt aan 37.500 woningwetwoningen in het bouwprogramma voor 1960, even tueel 40.000 indien het particulier initia tief teleurstelt. Hij gaf echter de verze kering, dat als het aantal woningen met betaalbare huren (de gemiddelde huren van woningwetwoningen) niet zou uitkomen boven 40.000, hij er met alle kracht naar zal streven een groter aantal te bereiken. ISn dan is voor hem een aantal van 42.500 nog maar het minimum, want het is hele maal het doel van het nieuwe beleid meer goedkope arbeiderswoningen te krijgen. De ingetrokken motie van de heer An- driessen gaf nog aanleiding tot een inci dentje. De socialisten heffen herhaaldelijk een hoongelach aan, wanneer zij de argu menten van politieke tegenstanders zwak vinden. Dat hoongelach heeft reeds meer malen de zwakke minister Van Rooy (So ciale Zaken) getroffen, wiens reactie op de wilde staking van buschauffeurs ook weer niet gelukkig is geweest, zodat velen meer en meer het tijdstip zien naderen, dat de staatssecretaris voor middenstands zaken, dr. G. M. Veldkamp, hem opvolgt. Dr. Veldkamp is een erkend deskundige op sociaal terrein. Het schampere gelach van de P.v.d.A. trof gisteren de heer Andriessen, toen hij een wijziging aanbracht in zijnYnÖtie öih'- dat de haastig opgestelde tekst technisch niet helemaal verantwoord was. Later op de middag veroorloofde de heer Andries sen zich daarom critiek op de motie van de heer Bommer, waarvan de tekst ook niet helemaal zuiver was. Het gevolg was dat de heer Bommer on der gelach van de socialisten weer ironisch hoonde: „Moties van de rechterzijde zijn natuurlijk altijd overduidelijk!" Fel interrumpeerde de heer Andriessen: „Dat is honen zonder meer. U moet met argumenten strijden. U hoont alleen maar!' Advertentie zijn kant en klaar gebakken Vraagt uw winkelier De vierde motie over het woningbouw beleid, die van de heer Van Vliet (K.V.P.), waarin de regering wordt uitgenodigd in voorkomende gevallen toe te staan dat gemeenten garant zijn voor de leningen van woningbouwverenigingen die huizen willen bouwen met toepassing van de sub sidieregeling voor particulieren, is met 79 tegen 40 stemmen aangenomen. Vóór stemden P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en de grote meerderheid van de K.V.P. Tegen stemden A.-R., V.V.D., C.H.U. en S.G.P., alsmede van de K.V.P. de heren Korten- horst, Van Doorn, Maenen, W. Peters, Van Koeverden en Roolvink. Minister Van Aartsen had de motie ontraden, omdat het beter is eerst het rapport af te wachten van een studiecom missie, die ook aan de positie van de wo ningbouwverenigingen aandacht schenkt. De minister was bereid de inhoud van de motie voor te leggen aan de studiecom missie. Met dat uitstel had de heer Van Vliet zich echter niet kunnen verenigin gen, zodat hij zijn motie had gehandhaafd. De heer Van der Peijl (CHU), die de mo tie mede had ondertekend, verklaarde echter tegen de motie te zullen stemmen, omdat het uitvoerige betoog van de minis ter hem had overtuigd. Dat komt in de Ka mer niet zo heel veel voor en van de ban ken van de P.v.d.A. klonk weer een schamper gelach. Bij het begin van de vergadering moest minister Van Rooy het ook Weer"'bij de socialisten ontgelden toeh' de heer. Van Lier (jP.v.d.A..) egn op. 16,de cember ingediende motie introk omdat'de minister is teruggekomen op zijn aanvan kelijke voornemen wachtweken in te stel len alvorens werklozen kunnen worden ge plaatst op aanvullende werken. Schamper zei de heer Van Lier: „In de verwachting dat de minister ditmaal bij zijn nieuw ver worven inzicht blijft, trek ik de motie in". Met ingang van 15 februari is benoemd tot burgemeester van Zwolle de heer J. A. F. Roeien, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Delfzijl. De heer Roeien is 39 jaar en doctoran dus in de sociale geografie. Hij is aange sloten bij de V.V.D. Minister Luns is donderdagavond in Den Haag teruggekeerd van het politieke over leg dat hij deze week in Rome heeft ge voerd met zijn collega's van de andere lan den van de E.E.G. Op deze eerste bijeen komst sedert de ministerraad van de E.E.G. in november besloot tot regelma tig politiek overleg van „de Zes", is voor namelijk over de ontwikkeling in Afrika gesproken. Minister Luns heeft in Rome tevens met zijn Duitse collega Van Brentano overleg gepleegd over de Nederlands-Duitse on derhandelingen. Hij verklaarde, dat bij dit overleg verschillende punten, zoals de territoriale kwesties en de Eems-Dollar- kwestie, doorgenomen waren. Men was daarbij „een stuk verder" gekomen. Mi nister Luns was over het algemeen opti mistisch gestemd. Hij achtte het niet uit gesloten, dat er geen verdere gesprekken van hem met Von Brentano meer nodig zouden zijn. De minister zal vandaag in de minister raad verslag uitbrengen over zijn bespre kingen Advertentie By de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend, waarin wordt voor gesteld de hoogte van de loongrens ingevolge de Ziektewet, de Invaliditeitswet, de Werkloosheidswet, het Ziekenfondsenbesluit en de wet van 21 december 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit, voortaan afhankelijk te stellen van de ontwikkeling van de lonen en van de kosten van het levensonder houd. Voorgesteld wordt de hoogte van de loongrens krachtens een in het ontwerp opgenomen automatisme te laten variëren in overeenstemming met de indexcijfers, die deze ontwikkeling tot uitdrukking brengen, namelijk het gemiddelde van de indexcijfers der lonen en van de prijsindexcijfers van het levensonderhoud. In het wetsontworp wordt voorgesteld het bedrag van de loongrens ingaande 1 januari 1960 te brengen van 6.900 op 7.450 per jaar. Ten aanzien van personen, die op 31 ok tober 1959 reeds verzekerd waren en wier loon tengevolge van een collectieve maat regel in de periode van 1 november 1959 tot 1 januai'i 1960 werd vei-hoogd, is be paald, dat de wijziging van de loongrens geacht wordt op 1 november te zijn inge gaan. Wijziging van de loongrens zal volgens het ontwerp in de toekomst slechts kun nen geschieden met ingang van 1 januari. Wijziging heeft plaats, indien tenminste één van de genoemde indexcijfers een af wijking vertoont van 3 percent of meer ten opzichte van het overeenkomstige in dexcijfer, waarop de laatste herziening van de loongrens is gebaseerd. Daax-bij zal worden uitgegaan van het indexcijfer der lonen op 31 juli en van het gemiddelde van de prijsindexcijfers van het levensonder houd over een periode van twaalf maan den, eindigende met het cijfer van medio augustus, opdat voortaan tijdig omstx-eeks 15 oktober een nieuwe loongrens bekend kan zijn. Indien het loon van de werknemer ten gevolge van een collectieve loonmaatre gel wordt verhoogd, waardoor dit loon bo ven de loongrens uitkomt, wordt voorge steld de betrokkene gedurende het lopen de jaar verzekerd te doen blijven Op 1 januari van het daarop volgende jaar kan aan de hand van de dan geldende loongrens worden bezien of hij verzekerd blijft. Onder collectieve maatregel wordt vei-staan een wijziging van een c.a.o. of loonregeling, niet derhalve een individue le verhoging van het loon. Met deze be paling wordt beoogd het in- en uitschrij ven der verzekerden zoveel mogelijk tè- beperken. Evenals bij vorige gelegenheden wordt voorgesteld de ziektekostenverzekerings overeenkomsten te doen vervallen, wan neer de verzekeringnemer uitsluitend als de wijzigingen der loongrens verplicht verzekei-d wordt ingevolge het ziekenfond gevolg va i de i i net. on* 'en vooraestel- senbesluit. Nieuw is de bepaling, dat aan de verzekerde twee maanden de gelegen heid wordt gegeven om, indien hij daar prijs op stelt, aan de verzekeringsinstel ling te kennen te geven, dat hij zijn ziek tekostenverzekering wenst te handhaven. De S.E.R. adviseerde op 13 november tot het tot stand brengen van regelingen als waarin het ontwerp voorziet. Staking in Amerika. Zes scheepswei-- ven van Bethlehem Steel aan de oostkust van de V.S. zijn donderdag door éen sta king getroffen. Circa 16.000 arbeiders heb ben het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eis WENEN (UPI) Prinses Irene was donderdagavond in de Spiegelzaal van het oude Pallavicinipaleis in Wenen de ere- gaste op het carnavalsbal van de Oosten rijkse „Campagne-Reiter". Tijdens de traditionele openingswals zat zij aan de eretafel naast de Oostenrijkse parlements voorzitter Leopold Figl. Daarna begaf zij zich temidden van een groep jonge men sen met wie zij onvermoeid foxtrots en Weense walsen danste. Haar eerste wals danste zij met de jonge prins Albrecht von Hohenberg. Toen zij met hem naar haar plaats terugkeerde, bleef zij even staan voor dr. Figl als om hem verlof te vragen zich van de tafel dei- eregasten terug te trekken. Dr. Figl maak te lachend een buiging. De Prinses, licht gebruind van het skiën in St. Anton, droeg een lichtgroene zijden japon met driekwart mouwen. Zij lachte en praatte geanimeerd met haar part ners, zonder zich te storen aan het blitz- licht van de fotografen die niets van haar eerste vex-schijning in het openbaar in We nen wilden missen. Haar vrienden zoi-gden ervoor, dat haar geen overlast zou wor den aangedaan. De Prinses sloeg maar weinig dansen ovei-, want er waren zeer veel jongelui die haar ten dans vroegen. Aan de tafel der eregasten zaten naast dr. Figl ook de Nederlandse ambassadeur in Wenen, mr. H. F. Eschauzier, en de voorzitter van de „Campagne-Reiter" Hans Lauda. Bij de opening van de eerste studenten flat te Leiden heeft pi-ins Bernhai'd don derdagmiddag een rede gehouden, waar in hij sprak over het vraagstuk van de studentenhuisvesting. Hij zei onder meer: „Natuurlijk speelt hierbij de woningnood onder de studenten een zeer grote rol. De toestand was en is nijpend. Maar daar naast is het ook de bedoeling door specia- ,le,„stHdenteqhui7(Qn.(de mogelijkheid te scheppen om studenten, die om welke ré den pok, geen lid. zijn van of geen actie ve x'ol kunnen spelen'in éen studentenver eniging, in zo'n huis ongedwongen samen te brengen met anderen en zo te komen tot wederzijdse opvoeding. De woningnood onder de studenten leni gen en de schadelijke vereenzaming van de individuele student .egengaan dat zijn de idealen, die aan hen, die het vraag stuk van de studentenhuisvesting ter hand namen, voor ogen stonden. Het stemt tot voldoening dat 't bedrijfs leven het nationale belang van de „com plete" student heeft ingezien en tot dus ver drie miljoen bijeen heeft gebracht voor de financiering van studentenhuizen waar van het eerste thans door ons geopend wordt". De Prins deed een bei-oep op allen, die in de toekomst benaderd zullen worden, om met dezelfde gulheid te geven. Hij merkte nog op, dat Nedei-land in de wed loop tussen de volkeren moet beschikken over een studex-ende jeugd, die een zo vol ledig mogelijke vorming krijgt. „Kennis is nodig en goed, mensenkennis is even nodig en even goed", aldus de Prins, sonen. STRASSBURGER Van 1 tot en met 28 februari presenteert circus Strassburger in Theater Carré een geheel nieuw programma, waarin veel die- rennummers zijn opgenomen: paarden, oli fanten, chimpansees, zeeleeuwen en beren. Twee clowsgroepen Los Paco Perez en Los Paolo's nemen de humor voor hun i-ekening. Voorts komen artiesten aan de vliegende trapeze, een jongleurnummer, trampoline-springers, een equilibriste en een groepje Nederlandse acrobaten. Benzine in plaats van water. Tijdens een uitdagingsspelletje tussen enige dienst plichtige militairen der zeemacht in een werkplaats op het marinevliegkamp Val kenburg greep een dezer schepelingen naar hij dacht een emmer met water, die hij in de richting van een kachel gooide. De emmer bevatte echter benzine, die onmiddellijk in brand vloog. De bij de kachel staande 20-jarige vliegtuigmaker derde klasse J. Boerman uit Kampen liep zeer ernstige brandwonden op. Hij moest in zorgwekkende toestand naar het acade misch ziekenhuis in Leiden worden over gebracht. Snelle groei. In de raadsvergadering van Delfzijl heeft de burgemeester, de heer J. A. F. Roeien, medegedeeld, dat het aan tal inwoners van de gemeente Delfzijl in de afgelopen vijf jaren met 35.4 percent is gestegen. Heirdoor is Delfzijl een van de snelst gegx-oeide gemeenten in het noorden. Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal in woners van Delfzijl 16.202. Nieuwe beiaard. De raad der gemeen te Sluis (Z.) heeft besloten om voor het omstreeks 1375 gebouwde stadhuis der ge meente het zogenaamde „Belfort", een nieuwe beiaard aan te kopen, ter vervan ging van het in de oorlogsjaren verloren gegane klokkenspel. Het stadhuis, in go tische stijl opgetrokken, werd tijdens een bombardement in 1944 ernstig beschadigd. Men legt thans de laatste hand aan de her stelwerkzaamheden. De raad voteerde voor dit klokkenspel 35.670. Het zal worden vervaardigd door de firma n.v. Eijsbouts te Asten (N.B.) Door het bureau „Financie ring wedex-opbouwschade is 28.215,89 toe gezegd voor het klokkenspel. Naar wij van justitiële zijde vernemen, is bij het onderzoek naar de doodsoorzaak van drie zoons van de weduwe Van Heus- den-Van Dijk, pensionhoudster aan het Lodewijk Napoleonplein in Eindhoven, geen vergif gevonden, zodat hier gespro ken kan worden van een natuurlijke dood. In augustus, november en december van het vorige jaar stierven respectievelijk de 15-jarige, de 16-jarige en de 13-jarige zoons van de weduwe zonder dat de art sen een doodsoorzaak konden opgeven. Dit was voor de justitie aanleiding een diep gaand onderzoek in te stellen, waarbij on der meer het gerechtelijk laboratorium te Den Haag werd ingeschakeld. Op basis van het door deze instantie uitgebrachte sectierapporten is het onderzoek thans gestaakt. "Vërgelekèn niet de gunstige gang van zaken in 1951 tot 1954 kan op het gebied van de emigratie thans van een „lusteloze markt" worden gesproken, zei de waar nemend voorzitter van de Nederlandse Emigratiedienst, de heer T. Cnossen, in de eerste vergadering van deze, dienst in 1960. Aangezien het geboorte-overschot nog steeds meer dan 140.000 zielen per jaar bedraagt, ziet de heer Cnossen emigratie als een mogelijke bijdrage tot de oplossing van de hieraan verbonden problemen. Het beeld dat de emigratie in 1959 te zien gaf, verschilt niet veel van dat in 1958. Nochtans was het vertrek naar Ca nada en Zuid-Afrika zeer teleurstellend. Op grond van het feit, dat 67 percent van de zelfstandige vestigingen in de landbouw in Canada op naam stonden van Neder landers zou men van de zijde der Cana dese regering meer financiële hulp mogen verwachten dan nu het geval is, aldus de heer Cnossen. Het teruglopen van de emigratie naar Zuid-Afrika met 67 percent wijt de heer Cnossen aan de berichten, die over dit land verschijnen, aan het feit dat de Zuidafri- kaanse regering een weinig doorzichtige immigratiepolitiek voert en aan de om standigheid dat de massa van het volk niet erg op de komst van veel Nederlan- ders is gesteld. De politiek van Australië op het gebied der emigratie daarentegen is tegenover de Nederlanders bijzonder hartelijk. De vooruitgang van de Nederlandse boeren- nederzettingen in Brazilië en de emigratie overeenkomst, die vermoedelijk binnen kort met Argentinië zal worden gesloten, noemde de heer Cnossen bemoedigend. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie is over de Noordzee naar het noordoosten in de richting van Denemax-ken getrokken. Terwijl de diepte van de kern maar weinig veranderde, hadden luchtdrukstijgingen op enige afstand van het centrum tot gevolg Den Helder dat de luchtdrukvex-schillen en dus ook de Ypenburg wind boven de Noordzee en onze omgeving Vlissingen aanzienlijk toenamen. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. -O- So regenbui w geheel bew. w regen w regen wzw geheel bew. wzw regen zw De Bilt Twente Deze luchtdrukstijgingen hangen samen Eindhoven met een hogedi'ukgebied, dat zich naar de Zd-Limburg geheel bew. wzw Britse eilanden en vooral naar Frankrijk Helsinltj uitbreidt. Op de nadering van het hoge- Stockholm drukgebied en met het wegtrekken van de Oslo depressie boven de Noordzee zal de wind Kopenhagen sneeuw o geleidelijk gaan afnemen. Vooral in het Londen6" zwaar ^ew nno noorden van het land zal iets koudere Amsterdam lucht worden aangevoerd. De kans op Brussel geheel bew. ono ij zei no zwaar bew. nno regen wordt later weer kleiner. Zaterdag 30 januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op 9.18 uur, onder 20.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 januari Hoog water 4.24 en 16.37 uur. Laag water 0.02 en 12.27 uur. Zaterdag 30 januari Hoog water 5.06 en 17.22 uur. Laag water 0.50 en 13.11 uur. Luxembux-g Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck- Athene Rome Ajaccio onbewolkt w geheel bew. wzw regen wzw geheel bew. wzw onbewolkt w mist regen geheel bew. nnw geheel bew. zzw licht bew. zw geheel bew zw regen windst. geheel bew ozo regen o geheel bew. zo 8 8 10 10 10 -13 -2 -1 3 4 8 9 10 8 9 windst. 11 wnw 14 11 3 10 9 9 7 4 2 regen windst. 15 liet hoog en laag water te Zandvoort is Madrid 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Mallorca zwaar bew. n zwaar bew. ono geheel bew o licht bew. n geheel bew nno 19 17 11 17 8 2 1 1 3 1 2 0,4 0,1 0,1 12 2 1 4 1 1 0,4 1 8 6 4 0,4 4 1 48 29 0 1 0 0 1 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2