Groen Co WERELDNIEUWS Ulbricht stelt ultimatum aan de regering van Adenauer Milde eisen in het spionage- proces te Karlsruhe Ferhat Abbas: „Algerijnse volk zal zich nooit overgeven" Middenstand DRIE WESTDUITSE MINISTERS MET EEN NAZI-VERLEDEN 0/5 de <~Pracitótoel 3 Schöder en Globke zouden te verontschuldigen zijn, maar professor Oberlander zou moeten verdwijnen Geldmaken was het devies in de familie Ludwig Afrikaanse „bevrijdingsbrigadevoorgesteld Rust aan het front Centrale Verwarming Oliestook-installaties Panamakanaal weldra ook 's nachts geopend VRIJDAG 29 JANUARI 1960 De belangrijkste conclusie welke men uit de Middenstandsnota 1959 en de niet onverdeeld gunsti/ge reacties daarop kan trekken is wel dat zich op het terrein van de detailhandel en ambacht een veel vormige ontwikkeling voordoet, waarvan de tendenzen niet altijd even gemakkelijk zijn te onderkennen. Juist omdat het hier om een groep gaat welke ongeveer twin tig percent tot het nationale inkomen bij draagt, is het de moeite waard om tot scherper omlijnde feiten en begrippen in het middenstandsbeleid te komen. Met name kunnen algemene constateringen hier tot gevaarlijke luchtspiegelingen aan leiding geven. Zo moet men zich niet blind staren op de in de periode 19521958 waargenomen inkomensstijging van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf met gemiddeld 75 percent. Nog geheel afgezien van de inflatoire tendenzen uit die periode, dient men te bedenken dat het ondernemers inkomen in de middenstand veelal betrek king heeft op verscheidene gezinsleden die in familieverhouding een bedrijf in stand houden. Zo gezien zal het aantal randbe- drijven, welke dus 't gemiddelde inkomen van een geschoolde arbeider niet halen, nog wel groter zijn dan de 47 percent van het ambacht en de 45 percent van de detailhandel, welke in de statistiek zijn terug te vinden. In het licht van die twee feiten de geldontwaarding en (verborgen) medewer king van vrouwen en kinderen kan men de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond begrijpen, wan neer hij het over de „geruisloze onder mijning van de inkomenspositie van de middenstand" heeft. Daarbij komt de laatste tijd voor de middenstander nog een derde aspect: het wordt voor hem steeds moeilijker zijn zaak tegen aantrekkelijke voorwaarden te ver kopen wanneer de tijd gekomen is om zich terug te trekken. Vroeger vormde de neringdoende middenstand een vrijwel gesloten kring, waarbinnen de opvolging van vader op zoon regel was. Thans ont dekken de kinderen van middenstanders niet zelden aantrekkelijker toekomst mogelijkheden en dient de opvolging van buiten af te komen. Niets zou meer voor de hand liggen dan dat de gegadigden zouden worden ge- recruteerd uit het leidinggevende personeel in de betrokken branche. Maar al te vaak blijkt dit onmogelijk omdat de werk nemers niet over de materiële middelen beschikken om de vaak hoge bedragen voor de onderneming van een bestaande zaak op te brengen. Dat is ook de reden van het verdwijnen van tal van vertrouw de namen in onze winkelstraten. Terwille van het behoud van een ge zonde middenstand hetgeen overigens het afvallen van vele structureel moeilijk te handhaven bedrijven niet uitsluit zal men niet kunnen volstaan met een overigens ook door alle betrokkenen nuttig en nodig geachte verbetering van het vak onderwijs voor detailhandel en ambacht, zal men niet alleen de middenstander meer vertrouwd dienen te maken met de mid delen en mogelijkheden om tot een ratio neler bedrijfsvoering te komen, maar zal men ook de kring dienen te vergroten waaruit de aanstaande middenstanders voortkomen. Anders zal men tot de ont dekking komen dat een in schijn floris sante zaak op het kritieke moment toch niet het vermogen vertegenwoordigt waarop men voor de oude dag heeft ge rekend. Uitbreiding van de kredietmogelijk heden voor serieuze gegadigden en vooral geleidelijke overdracht van bedrijven waarin de natuurlijke opvolgingskansen gering zijn aan daarvoor in aanmerking komende personeelsleden lijken ons daar toe middelen welke het overwegen waard zijn. (Van onze correspondent in Bonn) In het onafhankelijke Hamburgse week blad „Die Zeit" heeft de uitgever Gerd Bucerius, lid voor de C.D.U. van de Bondsdag te Bonn, een lans gebroken voor de Westduitse minister van Binnen landse Zaken Schroder en Adenauers staatssecretaris Globke, wegens hun mo gelijk „besmet verleden". Daarentegen had Bucerius geen goed woord over voor de minister van Vluchtelingenzaken pro fessor Oberlander, wiens aftreden hij eiste. Het Amerikaanse weekblad „Time" en het Labour-parlementslid Crossman heb ben uitgesproken, dat vier „prominenten" in Bonn een onaanvaardbaar nazi-verle den hebben: 1. De 61-jarige dr. Globke, staatssecre taris en een van Adenauers intiemste medewerkers. Hij heeft in de nazi-perio de als ambtenaar van het toenmalige mi nisterie van Binnenlandse Zaken een of ficieel commentaar op Hitiers beruchte rassenwetten van 1935 geschreven. 2. De 54-jarige minister Oberlander, wiens verleden in het middelpunt der be langstelling staat, onder meer in ons land, wegens het onderzoek naar de moorden van Lemberg door een internationale commissie in Den Haag. 3. De 63-jarige minister van Bondszittin- gen dr. Lindrath, die in 1934 S.A.-man en in 1937 lid van de N.S.D.A.P. zou zijn ge worden. 4. De 49-jarige minister van Binnen landse Zaken dr. Schroder, die in 1933 lid van de S.A. en in 1937 van de N.S.D.A.P. zou zijn geweest. Van S.A.-man tot anti-nazi Bondsdaglid Bucerius, een man die geen blad voor de mond pleegt te nemen behandelt achtereenvolgens deze vier „prominenten". 1. Dr. Gerhard Schroder stond volgens Bucerius in 1933 als 23-jarig aankomend jurist voor de keus: tot de N.S.D.A.P. toe treden of de juridische loopbaan opgeven. Wel iedereen zou toen, in 1933, gehandeld hebben als Schroder: hij zou zijn toege treden tot de partij. Schroder werd S.A.- man, aldus Bucerius, die voorts zegt, dat tussen 1933 en 1936 vooral in Engeland zelfs mensen als Churchill een zekere be wondering voor Hitier aan de dag legden. Schroder, zo gaat de uitgever van „Die Zeit" voort, werd in 1938 lidmaat van Niemöllers „Bekennende Kirche". Toen Niemöller in een concentratiekamp ver dween stelde Schroder Niemöllers dochter aan op zijn bureau als kantoorbediende. Toen Hitier de „Juden-Frage" wilde „op lossen" huwde Schroder. Zijn vrouw was naar de nazi-terminologie een „Jüdischer Mischling", dat wil zeggen iemand met Joods bloed. Schroder werd daarop uit de N.S.D.A.P. gestoten. Hij zou ten slotte tegen de nazi's hebben gestreden en daarbij volgens Bu cerius „grote moed hebben getoond". Oberlaridérs „blöedorde" 2. Aan de hand'ëri van professoi1 dr. Th. Oberlander kleeft, volgens Bucerius geen bloed zoals van communistische zijde be weerd wordt. Maar daar gaat het niet om, zegt de uitgever. Oberlander deed reeds in 1923 mee aan de Hitlerputsch, hij kwam daardoor in aanmerking voor de bloedor- de van de nazi's. Hij werd toen het in de Weimar-republiek rustig werd later „de mocraat", nog later, opnieuw nazi en na 1945 weer „democraat" en aanhanger van de beweging tot morele herbewapening. „Nee, deze Oberlander behoort niet in het kabinet," aldus Bucerius. „Bondskanse lier en C.D.U.-fractie moeten hem naar huis sturen, waarbij ze hem tot 1 mei 1960 met verlof kunnen zenden. Dan zal hij na melijk 55 jaar oud zijn en in aanmerking komen voor het ministerspensioen. Poging tot verzet Reeds in 1949 had de geallieerde Hoge Commissie in Duitsland geen bezwaar te gen Globkes hernieuwde optreden als amb tenaar. Globke zou, zo is voorts door twee betrouwbare getuigen, de halfjoodse staatssecretaris Strauss en de ex-verzet- man minister Kaiser gezegd: duizenden, zelfs tienduizenden Joden het leven heb ben gered. De rooms-katholieke bisschop Preising zou getuigd hebben dat de mees te mensen niet weten wat de Joden aan Globke te danken hebben. Volgens Buce rius wilde Globke met zijn commentaar op de rassenwetten een laatste poging tot verzet doen om de Joden de mogelijkheid tot manipuleren te geven, door de wetten zo gunstig mogelijk voor hen uit te leg gen. Dat zou inderdaad gebeurd zijn, dank zij Globkes commentaar, die door de na zi's evenwel spoedig uit de circulatie werd genomen. Zo komt Bucerius ertoe de posities van Schroder en Globke aanvaardbaar te noe men. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij en vice-minister- president van Oost-Duitsland Ulbricht vuurde tijdens een persconferentie in Oost- Berlijn zijn tweede ultimatum in 36 uur tijds op de Westduitse bondskanselier Adenauer af. Ulbricht stelde de eis dat de regering te Bonn binnen de veertien dagen moet ingaan op het Oostduitse aanbod tot (Van onze correspondent in Bonn) De openbare aanklager bij het bonds- gcrechtshof te Karlsruhe kwam gisteren met een betrekkelijke milde eis voor de dag tegen de vier beklaagden in een van de grootste spionageprocessen van het na oorlogse West-Duitsland. De 34-jarige ex- luitenant ter zee Horst Ludwig hoorde vijf jaar tuchthuis eisen, de 33-jarige onder officier Briesemeister, 4 jaar, de 31-jarige verzekeringsinspecteur Jager drie jaar en zijn vrouw, de 37-jarige zuster van Horst Ludwig, een jaar. Als een paal boven wa ter stond, dat dit viertal gezamenlijk een spionnenbende heeft gevormd, die de Rus sen tegen betaling menig NAVO-geheim in handen heeft gespeeld. De vragen die dit proces boven het iet wat triviale gedoe met geld en geheime papieren beheersten zijn: wie trok aan de touwtjes van deze bende? Hoe kon een man als Horst Ludwig zo snel en steil om hoog klimmen in het Westduitse defen sie-apparaat? En waarom was er niet een van de vete westelijke inlichtingendiensten in West-Duitsland en West-Berlijn die de jarenlang voor spion spelende Ludwig vroegtijdig wist op te sporen? De officier van justitie kon rustig uitgaan van het feit dat het viertal schuldig was. Ze hadden alle vier namelijk bekend en ze hadden het alle vier gedaan om het geld. Briesemeister bekende openlijk: „In de familie Ludwig heerste de stelling: doe wat je wilt, maar verdien geld. Ook ik TUNIS (Reuter-AFP) De leider der „Vrije Algerijnse regering", Ferhat Ab bas, heeft in een door radio-Tunis omge roepen verklaring gezegd dat zijn be wind bereid is met Frankrijk te onder handelen over een bestand in Algerije. Hij voegde hier echter aan toe dat zijn „kabinet" rekening houdt met de moge lijkheid van een langdurige en bloedige oorlog. Ferhat Abbes verklaarde verder dat de „Nationale raad van de Algerijnse re volutie" in een te Tripolis gehouden bij eenkomst het beginsel had aanvaard om een oproep te richten tot „broedernatics en vriendschappelijk gezinde volken" voor het vormen van internationale bri gades, die aan de zijde van de Algerijn se opstandelingen zouden moeten stryden. De gebeurtenissen in Algiers mogen op geen enkele wijze het Nationale Bevrij dingsfront van zijn wezenlijke taken af houden, aldus Abbas. „Zelfbeschikking kan onmiddellijk een eind aan de oorlog maken, maar pacificatie is voor het Fran se leger synoniem met koloniale herove ring. Het wil ons volk slechts na overwel diging laten spreken, als de hersenspoe ling, de honger en martelingen hun werk hebben gedaan. Het Algerijnse volk zal zich nooit overgeven". Het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN) heeft woensdag de conferentie van Afri kaanse volken te Tunis verzocht een „be vrijdingsbrigade" samen te stellen om de Fransen in Algerije te bestrijden. Het no digde voorts „de Afrikaanse strijders al om" uit, van het leger van de F.L.N. de methoden te leren van de revolutionaire onafhankelijkheidsoorlog. De afgevaardigde van de F.L.N. vroeg de conferentie de volgende zes voorstellen goed te keuren: 1) een krachtige aanbe veling aan onafhankelijke landen om de voorlopige regering te erkennen; 2; het uittrekken op de begroting der aan de conferentie deelnemende landen van een zeker bedrag voor financiële steun; 3) het overwegen van vergeldingsmaatregelen tegen Frankrijk wegens „het misbruiken van vele duizenden man Afrikaanse troe pen in Algerije"; 4) de oprichting van de Afrikaanse bevrijdingsbrigade; 5) afkeu ring van het verstrekken van materieel door het westelijke blok en het verlenen van financiële steun aan Frankrijk; 6) het beginnen van een culturele en economische uitwisseling op regeringsvlak met de voorlopige Algerijnse regering. De Tunesische arbeiders op de Franse marinebasis in Bizerta zijn woensdag in staking gegaan. President Bourguiba van Tunesië zei deze week, dat Tunesië erop staat dat de Fransen de basis vóór 8 fe bruari ontruimen. Zó ver gaat de gemoedelijkheid tussen de Franse troepen en de opstandige reservisten in Algiers, dat een foto graaf in het hartje van de stad deze opname kon maken van een reservist, die het haar van een parachutist knipt. De twee reservisten op de foto zijn heb het alleen om het geld gedaan. En om het avontuur: „Het trekt iedereen wel aan zijn neus in geheime zaken te steken. Ik wilde het geval wel eens bekijken en dan later voor de Intelligence Service gaan werken als dubbele agent, zowel voor de Russen als voor de NAVO", zei Briese meister verder. In de familie Hanni Jager-Ludwig laadde de schuld op haar vader, een voormalig beroepsofficier uit het Duitse leger van Von Paulus, die in Stalingrad capituleerde. Hij is thans fo tohandelaar in Weimar in Oost-Duitsland. Mag men zijn dochter geloven dan wist zij al in 1953 dat haar vader als agent voor de Russen werkzaam was. Door zich als agent te verplichten zou hij vrijge sproken zijn in een politiek proces. In 1955 had Ludwig sr. zijn zoon Horst en zijn schoonzoon Jager aangeworven voor de Russische spionagedienst. Het Russische geld bleef in de familie en altijd, zo ver telde Briesemeister was er wel een fami lielid van de Ludwigs of de Jagers onder weg naar een ander familielid van deze twee gezinnen.... met spionagemateriaal, desnoods tussen babykleertjes vex-stopt, met geld van de Russen, met opdrach tenZich losmaken van dë 'Rüèsièëhè spionagedienst, zo betoogden Horst Lud wig en Briesemeister was onmogelijk. Zij hadden er in 1958 over gedacht, maar kon den het verstoppertje spelen met valse namen als Meyer, Bob, Schülze en der gelijke blijkbaar niet laten: zij zaten tot hun hals in het gevaarlijke spel. Weg naar Moskou Zo werd tijdens dit belangwekkende pro ces de ketting zichtbaar die van de NAVO naar Moskou leidde. Aan de touwtjes trok men in eerste instantie in het Russische hoofdkwartier te Karlshorst in Oost-Duits land. Vandaar liep een weg naar Wei- mar, naar Ludwig sr. Van Weimar ging het verder naar de Jagers in Mannheim, van Mannheim ging het naar Willemsha ven, naar de Verenigde Staten, naar Schot land te weten naar Briesemeister en Horst Ludwig. Met brieven in geheim schrift, met fotokopieën uit Amerika, met NAVO-geheimen over onderzeebootbestrij dingsmiddelen. Agentenleger Principieel wordt thans geëist, dat vluchtelingen uit Oost-Duitsland die een militaire functie bekleden op hun verleden en hun familieleden in Oost-Duitsland wor den onderzocht. De communisten be schikken nu eenmaal over een leger van agenten in West-Duitsland die tot taak hebben het privéleven van officieren uit te pluizen opdat van zwakheden (geldte kort of amoureuze perikelen) door de Rus sische spionagedienst kan worden gepro fiteerd. Ook van Britse zijde eist men dat er een betere samenwerking tot stand zal komen tussen de NAVO-bondgenoten in veiligheids- en inlichtingenkwesties. om begrijpelijke redenen onherken baar gemaakt (boven). Rebellen op de barricaden kijken vol belangstelling en in alle gemoedsrust naar de parachu tisten van het Franse leger, die hun de rug hebben toegekeerd. De activi teit aan het politieke front is heel wat groter (onder) overleg over vermindering van de troepen van beide landen en over een non-agressie pact. Te Bonn wijst men deze ultimatumpoli- tiek van Ulbricht volstrekt af. Zij roept, zo zegt men, herinneringen op aan het „ultimatum" dat Krocsjtsjev in november 1958 inzake Berlijn stelde. Sedertdien wordt, ook door Russische politici, ge streefd naar een betere verstandhouding met het Westen teneinde het komende top- overleg te Parijs, dat op 16 mei begint, niet vroegtijdig te verstoren. Wat Ulbricht nu doet past niet in deze lijn. Men ziet er overigens wel een bevestiging in van de beoordeling- van de Russische politiek jegens Bonn van de laatste tijd. De Russen doen het thans voorkomen alsof de Westduitse regering ten gevolge van haar vasthouden aan de status van West-Berlijn de betere sfeer van de laatste tijd wil verstoren. Moskou is er, zo zegt men hier, op uit Bonn als de boeman voor te stellen en wil wantrouwen tussen Bonn en de andere westelijke staten zaaien. Ul- brichs ultimatumpolitiek doet thans met veel leugens, verdraaiingen en verdacht makingen hetzelfde. Per post De Westduitse regering heeft de vooraf gaande brief, die Ulbricht per post aan Adenauer als voorzitter van de C.D.U. had gestuurd, een opeenhoping van valse beschuldigingen en leugens ge noemd. Dit is een poging, zo werd op een persconferentie te Bonn meegedeeld om een alibi te vinden voor de bewapening met kernraketten van het Oostduitse le ger. De brief zal niet worden beantwoord. Ulbricht deed een soort „ruil-aanbod": indien West-Duitsland zou afzien van zijn kernbewapening zou Oost-Duitsland even min overgaan tot een dergelijke bewape ning. Indien Bonn evenwel niet zou „ont wapenen" zouden Ulbricht en de zijnen aan hun communistische bondgenoten (lees: Sovjet-Unie) vragen om kernraket ten. In feite heeft het Westduitse leger der gelijke kernwapens echter niet. Te Bonn "/.eL men .daLhet enige-antwoord van Ade nauer kan zijn een voortzetting van zijn huidige politieke Over.'Ulbrichts beschuldi ging ten aanzien van het antisemitisme in West-Duitsland, die de communistische leider terugvoerde tot het zijns inziens „revanchistische" bewind van Bonn, zegt men: niet voor de volle honderd percent, I Man en vrouw van het jaar Ik weet niet wat het was, maar de laat ste tijd had ik zo'n echt naar en hol ge voel in mijn binnenste. Ik miste iets, maar ik wist niet wat. Een vale nostalgie door trok mijn ganse wezen, ik was droefgees tig temidden van mijn gezinnetje, ik zong en tralaadde niet meer, in één woord ik was en voelde me ellendig En toen nam ik op een dag de krant in mijn lusteloze handen en ik staarde zo wat op de sportpagina en toen begon in eens mijn hele binnenste te zingen als een eikeboom vol nachtegalen. Mijn gemis was vervuld, mijn nostalgie smolt weg, mijn ellende verdween als een wolkje. Niets bleef me meer te wensen over. We hadden hem immers weer, de sportman- van-het-jaarü! En als klap op de vuurpijl, als verrukkelijke en ongedachte weelde, zelfs een sportvrouw-van-het-jaar.Hoe rijk voelde ik me eensklaps! Maar even later begon mijn brein op de gewone manier ongure ideetjes uit te broe den. Moeten we die man-van-dit-van-het- jaar en vrouw-van-dat-van-het-jaar niet uitbreiden over andere terreinen van nij verheid en handel? Moeten we ons beper ken tot alleen maar hardlopers, hard- springers of hardklappers? Nee immers! Wat denkt u van de sopraan-van-het- jaar, die haar allerhoogste trillers boven alle andere uit laat stijgen zonder vokaal uit te glijden? Of de bassist van het jaar, die de zwaarste tonen uit zijn tenen hijst? Of het kind van het jaar met de meeste tienen of de meeste nullen? De minister-van-het-jaar die niet alleen de prijzen verlaagt, maar het bestaat om er voor te zorgen dat ze niet enige weken later met het dubbele van de aftrek stij gen? Waarom niet de praatstoelschrijver- van-het-jaar die IEDERE DAG op dit plaatsje mag verschijnen omdat hij zó raak en venijnig en grappig is dat nie mand hem meer missen wil? En heel vaag, maar vol verlangen, denk ik aan een welhaast mytische figuur, de uitgever-%mn-het-jaar, die edele persoon lijkheid die zijn auteurs veertig procent royalty toekent en zijn boekverkopers ze ven en een half percent winst. Maar dat zijn dagdromen en daar moet je voor op passen, zeggen de psychiaters. Wat na tuurlijk jammer is voor die uitgever-van- het jaar. Sporrtj maar wel voor een belangrijk deel, kan men de antisemitische daden van de laat ste tijd in de Bondsrepubliek herleiden tot communistische agitatie. Men geeft Ul bricht en de zijnen de raad eerst de voed selvoorziening van de zeventien miljoen Oostduitsers in orde te brengen en om de terreur tegen de bevolking stop te zetten. De verzorging van de bevolking met bo ter (volkomen gedistribueerd), melk, groenten, fruit, eieren, vlees en wat niet al, is in Oost-Duitsland volslagen in het ongerede geraakt. Mislukte poging Te Bonn wordt ook verklaard dat het hier om een poging gaat van de Oostduit se communisten om Bonn en Pankow, net als bij de topconferentie van Genève, op nieuw aan de laf el van de topconferentie te krijgen. Dat is het vorige jaar de Oost duitsers best bevallen: zij boekten er, in tegenstelling tot de Westduitsers propa- gandawinst mee. Grootste. Te Sizewell in Suffolk zal het grootste kernkrachtstation ter we reld worden gebouwd. De kosten van dit station, dat een capaciteit van 650 megawatt zal hebben, zullen 60 a 65 miljoen pond bedragen. Het ministe rie van energie heeft het project gis teren goedgekeurd. Onmiddellijk wor- den inschrijvingen verzocht en het contract zal later dit jaar worden ver leend. Synode. De orthodoxe patriarch van Con- stantinopel, Athenagoras I, heeft Paus Joannes meegedeeld, dat hij voorne mens is in september op Rhodos een orthodoxe synode bijeen te x-oepen om te beslissen of de orthodoxe ker ken zullen deelneiTien aan het oecume nisch concilie van de r.-k. kex-k. Weer proberen. Maandag worden in de Indische staat Kerala verkiezingen ge houden voor een nieuwe staatsparle- ment. Bij de vorige verkiezingen be haalden de communisten een meer derheid, doch de communistische re gering werd afgelopen zomer na een campagne van de Congrespartij, de praja-socialisten en de moslem liga door president Rajendra Prasad afge zet. Levenslang. Dr. Gottfried Matthes is don- dei-dag in West-Berlijn tot levenslang veroordeeld. Hij heeft in 1945 in een ziekenhuis in Silezië geestelijk ge stoorden omgebracht. De medebe- klaagde dr. Segwalt Benatzky is vrij gesproken. Tot zijn verdediging voer de Matthes aan, dat hij geen andere mogelijkheid zag, aangezien de pa tiënten niet konden worden vervoerd. Redenen. De IJslandse x-egering heeft de eerste maatregelen bekend gemaakt voor inlossing van haar belofte, dat de inkomstenbelasting zal worden afge schaft. Blijkens de nieuwe begi'otings- vooi'stellen zullen de inkomsten van de i-egering uit directe belastingen dalen van 150 miljoen tot 70 miljoen ki'oon. De regering wil de inkomstenbelasting afschaffen wegens de wijdverspreide ontduiking en de hoge inningskosten. Deelnemers. Tot dusver hebben zes Ara bische landen de uitnodiging aanvaax-d om deel te nemen aan de bijeenkomst van de raad van de Arabische Liga, die op 8 febi-uax-i te Cairo begint. Het zijn de Libanon, Jordanië, Marokko, Libië, Saoedi-Ai'abië en de Vei'enigde Arabi sche Republiek. Men verwacht dat Soe dan en Jemen ook van de partij zul len zijn. Tunesië en Irak hebben ech ter nog niet op de uitnodiging gerea geerd. Méér. De Zweedse bond van middelbare scholieren ijvert voor meer lessen over nazisme en rassenvervolging. Donder dag heeft 'n delegatie ervan een ondex1- houd hierover gehad met de minister van Onderwijs. Binnenkort zullen peti ties uitgaan naar de verschillende plaatselijke organisaties en zal de kwes tie worden besproken in de lerax-enor- ganisaties. Dit najaar wil men een gro te actie organisei-en tegen alle vormen van antisemitisme. Limonadedag. De kans bestaat, dat Zwe den het in het ver-volg een dag per jaar zonder sterkedrank zal moeten doen. Het parlementslid E. Bergtsson heeft donderdag een motie ingediend om 26 mei, de Zweedse dag van de matigheid, tot een officiële dag zonder alcohol te maken, waarop in cafés en andere openbare gelegenheden slechts alco holvrije dranken mogen worden ge schonken. Rover. Donderdag werd in Duisburg het loonbureau van een staalbedrijf verrast door een roofoverval, waarbij 168.000 mark werd buit gemaakt. Volgens de politie had de dader vier personen met zijn pistool in bedwang gehouden, ter wijl hij een kist met het loon voor de arbeiders greep. Toen hij zich uit het kantoor haastte struikelde hij, inaar bij het opstaan vuurde hij naar achte ren. Een man van over de 60 jaar werd ernstig aan het hoofd gewond en men vreest voor zijn leven. Heet. Tot donderdagavond had de hitte golf die reeds vijf dagen achtereen Aus tralië teistert, volgens officiële opgave 22 doden geëist. Donderdag overleden zes volwassenen en twee kinderen ten gevolge van de hitte en de droogte. Het kwik stond donderdag op 110 graden Fahrenheit. De meteorologische dienst heeft voor de eerstkomende dagen nog geen verlichting van weer kunnen voor spellen. Advertentie BLOEMENDAAl TF.l EFOON S48S5 LONDEN (UPI) Binnenkort kan het Panama-kanaal ook 's nachts door de scheepvaart worden gebruikt. Tot dusver re was dat niet mogelijk, doordat de drie sluizen van het 45 jaar oude kanaal 's nachts niet gebruikt konden worden. Te gen het voorjaar zullen 750 fluoresceren- de lampen bij de sluizen zijn opgesteld. Daardoor komt aan veel vertraging een eind. Thans moet een schip dat laat in de middag bij het kanaal arriveert, tot de volgende dag wachten en dan is er vaak een verkeersverstopping. De verlichting der sluizen, een project waarmee een half miljoen dollar is gemoeid, moet in april zijn uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3