Uitgaan in Haarlem WEKELIJKSE ESPERANTO-CURSUS Loonconflict in busbedrijven nadert zijn ontknoping »compleet« Sociaal werkster beriep zich in civiel geding op beroepsgeheim Produktie Limburgse mijnen onveranderd Luchtlijn tossen Zurich en Rotterdam Zestiende les Koningin en Prins begin juni naar Brussel Twee doden in het verkeer VRIJDAG 29 JANUARI 1960 4 Daarna wordt opnieuw een eis van zes percent aan de orde gesteld io vitaminen 12 mineralen. De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin 1 Flacon met 100 dragees f A.20 N.V. PHILIPS-DUPHAR Aanvullend krediet Boete van 200 en twee maanden voorwaardelijk geëist voor weigering verklaring af te leggen TONEEL MUZIEK AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN De grote schoonmaak is noodgedwon gen vroeg begonnen in Tuindorp Oost- zaanWerfcsters van de gemeente Am sterdam hebben de gemeenteschool van alle ongerechtigheden gezuiverd. Van daag zijn de lessen begonnen. De nwoners van Tuindorp Oostzaan, die vandaag hun woningen betrekken, zullen niet altijd alles in orde bevin den. Mobiele klachtenbureaus staan op verschillende punten opgesteld. Daar kan men dan terecht. (Van onze Haagse redacteur) Onder voorzitterschap van de heer J. J. Jurrissen, directeur van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij te Haar lem, heeft de Vereniging van directeuren van dochterondernemingen van de Neder landse spoorwegen donderdagmiddag te Zeist, waar de N.B.M. haar zetel heeft, vergaderd over de loon- en tariefkwesties. E)e uitslag van dat beraad wordt vandaag met de andere in de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transportonderne mingen (K.N.V.T.O.) georganiseerde vervoerbedrijven besproken, teneinde een gemeenschappelijke gedragslijn vast qte stellen voor de bespreking met de minis ters van Verkeer en Waterstaat, van Eco nomische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken, welke morgenochtend plaats heeft. In aansluiting daarop dus zaterdagmiddag heeft op het hoofdkan toor van de N.Z.H. een vergadering plaats tussen de directie en de vertegenwoordi gers van de erkende vakverenigingen. Over de uitkomst van het intern beraad der dochterverenigingen werd officieel niets bekend gemaakt, omdat men dat niet hoffelijk achtte jegens de deelnemers aan de bovengenoemde vergaderingen van vandaag en morgen. Langs andere kana len is het overigens bekend geworden, dat de heer Jurrissen ter wille van de arbeids- vrede in de bedrijven de kostenclausule wil loslaten. Bij de Naco in Alkmaar liet men weten, dat men daar de tariefkwes tie reeds van de loononderhandelingen had ontkoppeld om een staking, welke voor vandaag was aangekondigd te voor komen. Het is overigens aannemelijk dat het uit elkaar halen van de loon- en ta- riefeisen niet betekent, dat de vervoerbe drijven over het laatste punt geen uitsluit sel meer nodig achten, ge van Rijksbemiddelaars toestemming gevraagd voor het verlenen van een zes percentstoeslag voor het verrichten van onregelmatige diensten. Verwacht wordt dat deze toestemming zal worden ver leend. De directie is voornemens deze zes percent loonsverhoging te doen ingaan 1 augustus 1959. Men behoeft geen groot profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat het loonvraag- stuk nu vlug een voorlppige oplossing zal krijgen. De rijksbemiddelaars komen maandag bijeen. Het advies van de loon- commissie van de Stichting van de Ar beid hebben zij reeds geruime tijd geleden ontvangen. Het was indertijd een initia tief van de heer Jurrissen om de Stichting van de Arbeid te bewegen vast een loon- technisch advies uit te brengen nog voor dat over de tariefclausule was beslist. De thans aan de orde zijnde loonsver hoging wordt, zoals wij reeds eerder schreven, in de vorm van een in andere bedrijfstakken reeds lang bestaande twee- ploegentoeslag gegoten, terwijl er ook toe slagen voor de chauffeurs- en monteurs diploma's worden gegeven. Dit alles komt op een loonsverbetering van ongeveer zes percent neer. Wij wijzen er echter op, dat het hier alleen gaat om het inhalen van een achter stand: de voorstellen hiertoe dateren nog van voor de reglementering van de vrijere loonpolitiek. Wij deelden al eerder mee, dat de vakorganisaties onmiddellijk na het afsluiten van de thans aan de orde loon- besprekingen een nieuwe eis tot een loons verhoging van zes percent zullen indienen, die per 1 april zou moeten ingaan. Dit is een loonsverhoging welke dient om bij te blijven met de loonbeweging als gevolg van gestegen welvaart in de meeste be drijfstakken sinds de invoering van het nieuwe loonbeleid. De looncompensatie voor de huurverhoging staat hier uiter aard geheel los van. Chauffeursvergadering in Leeuwarden Op een N.V.V.-vergadering te Leeuwar den van naar schatting 200 man uit het personen vervoersbedrijf in het noorden van het land is op voorstel van de secre taris van de bedrijfsgroep wegvervoer, de heer H. W. Koppens, besloten om niet tot actie over te gaan. De volgende week zal weer een nachtvergadering worden belegd waarop men zich zal beraden over de re sultaten van de besprekingen die zaterdag met de regering zullen worden gevoerd. Aan een tiental personen werd de gele genheid geboden hun collega's =toe te spreM ken. De oproep van één der sprekers orn het werk. neer te» leggen, werd met -lttidei bijval begroet, doch uiteindelijk bleek niemand er voor te voelen het stakingsplan te organiseren. .en in Enschede eist men 12 pet. In Enschede hebben vannacht meer dan driehonderd personeelsleden van acht Twentse autobusondernemingen te ver staan gegeven dat maandag gestaakt zal worden, als na afloop van de besprekin gen met de regering blijkt dat er geen loonsverhoging van twaalf percent in het vooruitzicht kan worden gesteld. Deze me dedeling werd door de vergadering onder streept met een donderend applaus. rsxyyyyyyyyy-rrryyyy- rr<yxcoyyyr<ry:royxwyyyyx<>y>yx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Limburg) De produktie van onze Limburgse mijnen heeft zich in 1959 op hetzelfde peil gehandhaafd als in het voorafgaande jaar, namelijk op 12miljoen ton. Dit ondanks het feit dat de ondergrondse bezetting met 1400 man verminderde en het aantal vrije zaterdagen met drie toenam. De hand having van het produktiepeil werd bereikt door een verhoging van het gemiddelde ondergrondse rendement. In het voorbije jaar handhaafde ook de cokesproduktie zich op een peil van 2.8 miljoen ton. De voorraden bij de mijnen aan kolen en cokes bleven „bevroren" op ruim een mil joen ton. De lopende produktie raakt men dus kwijt maar tegen immer lagere prij zen. De staatsmijnen produceren in 1959 met 200 duizend ton ruim 6 percent meer stikstofmeststoffen dan in 1958. De capro- lactamproduktie steeg, als gevolg van de uitbreiding van dit staatsmijnbedrijf, met vijftig percent. Benoeming. Tot leraar in vaste dienst aan de Rijks-h.b.s. van het openbaar lyceum te Oosterwolde (Fr.) is benoemd de heer A. Voorzanger te Haarlem. Advertentie dohyfral De dmnerttmnr vci®ir Nsflnrdand vain de Zwitserse lutrihlvaartennaatsichappiij .^Swd's- saïr" toefftt n&ec>g©deell»d„ dalt de hoofddi rectie van de maatschappij besloten heeft met ingang van 1 juli een verbinding ie openen tussen Zurich en Rotterdam via Keulen. Het ligt in de bedoeling deze vlucht dagelijks uit te voeren. Het toestel van de „Swissair" vertrekt in de ochtend uren van Rotterdam en keert in de avond uren op de luchthaven van Rotterdam te rug. De vluchten zullen worden uitgevoerd met een Convair „Metropolitan". De reeds jaren bestaande lijn van „Swissair" tus sen Zurich en Amsterdam blijft gehand haafd. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad een aanvullend krediet van 29.200 gevraagd voor de bouw van een brug over de Hoofdvaart tegenover de Ter Veenlaan in Hoofddorp. Het reeds uit getrokken krediet van zestig mille blijkt niet voldoende daar meer voorzieningen moeten worden getroffen dan aanvankelijk werd gedacht. Tegen een 30-jarige psychiatrisch ge schoold sociaal werkster uit Amsterdam, verbonden aan een medisch opvoedkundig bureau in IJmuiden heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius, donderdagmiddag 200 boe te of 20 dagen hechtenis onvoorwaarde lijk en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist, omdat zij opzettelijk zonder wette lijke grond geweigerd zou hebben als ge tuige een verklaring af te leggen in een echtscheidingsprocedure. Voor de recht bank verklaarde zij zich te hebben beroe pen op het verschoningsrecht, omdat zij zich als lid van een medische ploeg ge bonden voelt aan het beroepsgeheim van de leidinggevende psychiater. In 1951 riep een echtpaar de hulp van het medisch opvoedkundig bureau in IJmuiden in, omdat de opvoeding van een pleegkind moeilijkheden opleverde. Vorig jaar februari werd de sociaal werkster op geroepen in de'echtscheidingsprocedure die de man van het echtpaar aanhangig had gemaakt. De rechter-commissaris nam haar de eed af, maar toen hij haar bepaal de vragen stelde weigerde zij een verkla ring af te leggen. Zij beriep zich op het verschoningsrecht. De rechter-commissaris legde zich hier bij neer, maar de eisende partij in de pro cedure tekende appèl aan bij het hof. Dit besliste dat verdachte de gevraagde ver klaring moest afleggen, maar zij weiger de. Daarop vroeg de man haar te mogen laten gijzelen. De rechter-commissaris "wees dit verzoek af en opnieuw tekende hij tigde de tweede beslissing van de rech ter-commissaris en beval de gijzeling van de sociaal werkster. De gijzeling ging ech ter niet dooi-, omdat cassatie werd inge steld en deze civiele procedure nog zal dienen voor de Hoge Raad. Op de vraag van de president van de Haarlemse rechtbank, mr. H. J. Ferwer- da, waarom zij heeft geweigerd een ge- tuigeverklaring af te leggen, antwoordde verdachte dat zij zich als lid van een me dische ploeg gebonden voelt aan het be roepsgeheim van de leidinggevende psy chiater van het bureau. „Het gaat hier om vertrouwenskwesties en zonder erken ning van dit beroepsgeheim zou ik niet kunnen werken", stelde zij. Zij voegde er aan toe dat in het arrest van het hof de situatie naar haar mening niet duidelijk is omschreven. Zij werd daarin gelijk be oordeeld als een sociaal werkster die niet psychiatrisch geschoold is. De officier van Justitie zei te geloven dat geen uitbreiding mag worden gegeven aan de enkele uitzonderingsgevallen waarin men zich kan beroepen op ambtsgeheim, zoals dat geldt voor geestelijken, medici, advocaten en anderen. „Het grote belang van de rechtszekerheid van de hele sa menleving zou op het spel kunnen komen te staan", aldus mr. Bredius. De raadsman, mr. H. Jonker, verzocht de rechtbank deze strafzaak aan te hou den tot de zaak in civiel is beslist of vol komen los daarvan een oordeel te geven. Uitvoerig ging pleiter in op het begrip beroepsgeheim en afgeleid zwijgrecht. Wanneer het echtpaar alleen met medici te maken had gehad, zou er niets aan de hand zijn geweest. Als aan een psychia trisch geschoold sociaal werkster het ver schoningsrecht wordt onthouden wordt het ambtsgeheim van de leidinggevende psy chiater van de medische ploeg, waaraan verdachte verbonden is, illusoir, aldus mr. Jonker. Hij wees er op dat. als het perso neel vap een advocaat een beroep doet op( verschoningsrecht dit wel wordt erkend. JI^udgig,jpoetenizich openhartig in vol vew-, trouwen 'tot een medisch opvoedkundig bu reau kunnen wenden. Daar moet het al gemeen belang van de rechtszekerheid voor wijken, aldus pleiter. „Mijn cliënt heeft wel opzettelijk geweigerd een getui- geverklaring af te leggen, maar niet zon der wettelijke grond", stelde mr. Jonker en hij concludeerde daarom tot vrijspraak. Uitspraak donderdag 11 februari om half tien. Ad re-tent ?c grote doos f 1.25 - gezinsdoos f 2.25 Denk om de Wykbijeenkomst van a.s. maandag! Bonhumoro en la jugejo. Iu devis atesti en casafero. „Cu vi vidis, ke la virc. pafis?" demandis la prezidanto. „Ne, altestimata prezidanto, sed mi aüdis la pafon". „Tiu deklaro ne suficas", estis la grava respondo, „returnu al via loko". La iitestanlo faris tion sed tuj post kiam li türnis sin, li laüte ekridis. La prezidanto, koléra pro la nedeca kon- duto en la jugejo, vokis la viron returne kaj severe demandis al li, kiel li kuragas ridi en la jugejo. „Cuvi vidis min ridanta, altestimata prezidanto?" diris la viro. „Ne, sed mi aüdis tion", sonis la koléra respondo. „Tiu deklaro ne suficas", respondis la atestanto kun tia komika ekrigardo, ke la prezidanto nur pene povis reteni rideton. Taalregels. 82. Het Nederlandse woordje -dat- geeft vaak moeilijkheden, omdat het betrekke lijk voornaamwoord kan zijn (zie taalr. 47), maar ook voegwoord en aanwijzend voor naamwoord. We geven van alle drie een voorbeeld: Het huis, dat oud is, wordt afgebroken, La domo, kiu. Hij zei, dat hij ziek was. Li diris, ke. Wij wonen in dat huis. en tiu domo. Het laatste -dat- zal geen moeilijkheden opleveren, want het is een antwoord op de vraag: welk huis, en de andere twee zijn gemakkelijk uit elkaar te houden. Staat er voor de komma een zelfst. naamw., zoals in de eerste zin, dan heb ben we te maken met een betr. vnw. en staat er voor die komma een werkwoord, dan is -dat- een voegwoord en vertalen we het met -ke-. 83. Ga de volgende zinnen even met zorg na cn zoek het verschil uit! Vertalen: Li batas min. Li vundas min. Li oatas vin. Li vundas nin. Li batas sin. Li batas nin. Li batas ilin. Li batas sin. Li batas lin. Li vundas sin. Li vundas vin. Li vundas ilin. Li vundas sin. Li vundas lin. 84. In het Nederlands zeggen we: Hij zei, dat hij ziek was. Als we dat zinnetje nuch ter bekijken, staat er, dat hij al weer beter is, maar dat is niet de bedoeling, want toen u bij hem kwam zei hij„Ik ben ziek" en niet: „Ik ben ziek geweest. Eigenlijk zouden we dus moeten zeggen: „Hij zei, dat hij ziek is". In Esp. doen we dat dan ook en dus: „Li diris, ke li estas mal- sana". Vertaling. Humor in de rechtszaal. Iemand moest getuigen in een jachtzaak. „Hebt u gezien, dat de man schoot?" vroeg de president. „Nee, hooggeachte president, maar ik heb het schot gehoord". „Die verklaring is niet voldoende", was het ernstige antwoord, „ga terug naar uw plaats". De getuige deed dat, maar dadelijk, na dat hij zich omgedraaid had, begon hij luid te lacnen. De president, boos over het onbehoor lijke gedrag in de rechtszaal, riep de man terug en vroeg hem streng, hoe hij durfde te lachen in de rechtszaal. „Hebt U mij zien lachen, hooggeachte president?" zei de man. „Nee, maar ik heb het gehoord", klonk het boze antwoord. „Die verklaring is niet voldoende", ant woordde de getuige met zo'n komieke blik, dat de president slechts met moeite een glimlach kon terughouden. Oefeningen. 66. Vertalen. Jakob is even rijk als Niko. Karei en Niko zijn even rijk. Ik ben armer dan mijn broer. Karei is de rijkste van allemaal. Kees is dikker dan Piet. Kees is even dik als Piet. Karei is vriendelijker dan Kees. Karei is de vriendelijkste van allemaal. 67. Vertalen. Hij woont in mijn huis. Hij woont in ons huis. Hij woont in haar huis. Hij woont in zijn huis (van een ander). Hij woont in hun huis. Hij woont in zijn (eigen) huis. Zij zit op mijn plaats. Zij zit op haar (eigen) plaats. Zij zit op onze plaats. Zij zit op hun plaats. Zij zit op uw plaats. Zij zit op haar plaats (van een ander). 68. Gebruik eens het achtervoegsel -uj- bij de volgende woorden en doe als in het voorbeeld. sukero sukerujo suikerpot. teo floro lakto porno patro terpomo cigaredo tabako salo akvo butero saüco 69. De -n-. Invullen. Is het u al opgeval len, dat we vanaf deze les niet meer de -N- schrijven? En la fin- de la tag- Jakobo kolektas la ov- el la kokinej-, Li metas il- en mal- grand- korb-, Tiam li portas la ov- al la patrin- en la kuirej-. La vent- fermas la malgrand- pord- de la kokinej-. Jakobo ne povas malfermi gi-, Li batas la pordet- per ambaü man-. La kokin- en la logo- êambr- de la kokinej- metas la ov- en kestet- en la dormcambr-. 70. U hebt nu heel wat stof om aan u zelf te vertellen. Niet vergeten! Zaterdag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „J. B." van Archibald MacLeish, onder regie van Robert de Vries. Medewerkenden zijn o.a. Caro van JSyck, Martine Crefcoeur, Anne-Mark Heyligers, Aaf Bouber, Maxim Hamel, Hans Tiemeyer en John de Freese. Zondag 30 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft nogmaals een voorstelling van „J. B.", onder regie van Robert de Vries. Dinsdag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Ensemble" geeft de première van „Het Tuinfeest" van Lo van Hensbergen, onder regie van de auteur. Medewerkenden zijn o.a. Ma rianne Rector, Loudi Nijhoff, Andrea Domburg, Manfred de Graaf, Paul Storm Lo van Hensbergen en Henk van Ulsen. Vrijdag 5 februari. Stadsschouwburg, 19.30 uur: Het Rotterdams Toneel geeft in een schoolvoorstelling ,,'n Hete Zomeravond" geschreven door Ted Willis, onder regie van Ton Lutz. Medewerkenden zijn o.a. Enny Meunier, Trees van der Donck, Ina van Faassen, Donald Jones en Pim Dikkers. Zondag 31 januari, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuitvoering van de Haarlemse Accordeonschool. Dinsdag 2 februari, Concertgebouw, 19.30 uur: Muziekuitvoering t.g.v. Interscho- lair Jeugdtoernooi. Donderdag 4 februari, Concertgebouw, 12.40 tot 13.20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Op het programma staan werken van Buxtehude, J. S. Bach, J. G. Walther en F. Mendelssohn. Donderdag 4 februari, Concertgebouw, 19.30 uur: Muziekuitvoering t.g.v. Inter- scholair Jeugdtoernooi Da'gelijks in 't Goede Uur tot 1 februari: Klassiek grammofoonplatenconcert van werken van Bach en Boccherini. Van 1 tot 8 februari werken van Johannes Brahms. Woensdag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Tha lia" geeft, een voorstelling van „Marjo- Jijn zoekt Het avontuür". pp.ndeicd?ig,a.ypnd. ,4 februari, Stadsschouw burg, 20 "Uur: Dé "r.-k. toneelvereniging „Thalia" geeft nogmaals een voorstelling van „Marjolijn zoekt het avontuur". Zaterdag 30 januari, café-rest. Brinkmann 20 uur: Bijeenkomst van de jongeren- club „De Twintigers". Maandag 1 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): dr. C. P. Gunning, algemeen voorzitter van de Wereldfederalisten Beweging Nederland houdt een voordracht over het Wereld- federalisme. Dinsdag 2 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Me vrouw H. T. Klinkhamer-Steketee houdt een voordracht over „Het bedreigde en het onbedreigde kind". Dinsdag 2 februari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma geeft een cursus in het zelf maken van eenvoudige siera den. Woensdag 3 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): De schrijfster Hella S. Haasse spreekt over haar werk en leest voor uit eigen wer ken. Donderdag 4 februari, Frans Halsmuseum 20 uur (ingang Groot Heiligland): Ka mermuziekavond met de fluitiste Aya Snellen en de pianisten Joan Ruys en Pim Landheer. Donderdag 4 februari, Coornhertlyceum, 20 uur: De kunstschilder L. H. H. Schut te geeft een cursus in het tekenen naar levend model. Vrijdag 5 februari, Minerva Theater, 20 uur: Kees Hana houdt een lezing met lichtbeelden: „Van laagvlakte tot eeuwige sneeuw in de Franse Alpen". Vrijdag 29 Januari, café-rest. Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van de vereniging „Haerlem" houdt jhr. F. W. A. Beelaerts (Van onze Haagse redacteur Tussen het Nederlandse en het Belgische hof wordt op het ogenblik overleg ge pleegd over het voornemen van Koningin Juliana en Prins Bèrnhard, een officieel bezoek te brengen aan de Belgische hoofd stad. Dit zal plaatshebben op 1, 2 en 3 juni. In Foxham (Gr.) is de 40-jarige brom fietser S. Rode in volle vaart tegen de aanhangwagen van een vrachtauto ge botst. Hij werd zwaar gewond en overleed korte tijd later Het ongeluk gebeurde op een kruispunt. R. heeft blijkbaar de snel heid van de vrachtauto onderschat. In Grijpskerk is de 76-jarige mevrouw D. Postma door een auto aangereden toen zij zonder op te letten de rijksweg Leeuwarden—Groningen overstak Zij was op slag dood. van Blokland een lezing over „De Zui derzee en het Zuiderzeemuseum". Vrijdag 29 januari, tuinzaal Concertgebouw 20 uur: Michel van der Plas houdt voor de leden van de Stichting Geloof en Wetenschap een voordracht, getiteld: „Het pessimisme in de moderne katho lieke roman". Vrjjdag 29 januari, Concertgebouw, 20 uur De heer W. Z. Mulder houdt voor de leden van de Kon. vereniging Oost en West een inleiding over de „Verande ringen in Japan". Vrijdag 29 januari, Clubgebouw Sportter rein aan de Kleverlaan, 20 uur: Voor de Haarlemse Sportraad spreekt rector Boymans over „De betekenis van de sport voor de vorming van de jonge mens". Maandag 1 februari. Remonstrantenhuis, Wilhelmina'straat, 20 uur: Voor de Ne derlandse Jeugdgemeenschap spreekt dr. J. J. Smith: „Hoe dierenouders voor hun jongen zorgen". Maandag 1 februari, gebouw Peuzelaar- steeg, 20 uur: Het echtpaar Hinlopen- Nanninga houdt voor de Ver. Doopsge zinde Gemeente Haarlem, een lezing, getiteld: „In Paulus' voetspoor". Maandag 1 februari, café-rest. Brinkmann 20.15 tot 22 uur: Voor de leden van de Stichting Geloof en Wetenschap houdt de heer H. J. H. van Dijk een cursus, onder de titel „Introductie tot de wereld van het Franse chanson". Dinsd&'g 2 februari, Christelijk Militair Te huis, 20 uur: Kapitein J. D. J. Postma houdt een lezing, getiteld: „Bouw een toekomst in de kustvaart". Dinsdag 2 februari, café-rest. Brinkmann, 20 uur: Jeugdleden forumavond van de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Voetbal Bond. Woensdag 3 februari, Stedelijk gymnasium Voor de leden van de Kennemer Kring voor Wijsbegeerte houdt mevrouw dra. M, M. Boldingh een cursus over „Filo sofie en Religie-grenzen en grensover schrijdingen." Woensdag 3 februari, Modernistenclub „Xeno", 20.45 uur: Vertoning van de film „Mamma don't allow". Woensdag 3 februari, Concertgebouw, 20 uur: Filmavond Nederlandse Reisver- eniging. Donderdag 4 februari, gebouw Wit-Gele Kruis, 20 uur: De heer Joh. M. Schmidt, propagandist Nederlandse vereniging voor volks- en schoolbaden houdt een voordracht met film over hygiënische lichaamsverzorging. Donderdag 4 februari, Lorentz Lyceum, 19.45 uur: drs. C. J. v. d. Ham spreekt voor leden van de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring over „Blokkeren de hogedrukgebieden en hun betekenis voor de weervoorspelling op lange ter mijn". Vrijdag 5 februa'ri, gebouw van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, Lan ge Veerstraat, 14.30 tot 16.30 uur: De heer K. J. Junius Ingerman houdt een inleiding voor leden van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen. Vrijdag 5 februari, Aula Gymnasium, 14.15 uur: Voor de Nederlandse Huisvrouwen Elektriciteits Vereniging houdt mej. mr. C. J. Krim, hoofdinspectrice van politie, een lezing over de kinderpolitie. Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit „Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur. Bisschoppelijk-Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur; zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des zondags van 13—15 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 14—17 uur. Galerie .Uittenhout". Kleine Houtstraat 41 tot 8 februari tentoonstelling van wer ken van de Rotterdamse kunstschilder J. J. van Oost. De expositie is dagelijks geopend van 1117 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand februari tentoonstelling van tekeningen van Hans Mulder. Tot 1 februari tentoonstelling van tekenin gen van Anje Zijlstra. Geopend dagelijks van 1022 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: Akkerman, Grint; Carmiggelt, Een toontje lager; Christiaans, De fluwelen kraag- van Iependaal, Blonde Manus: van Rheenen, Mijn vriend Rik; Soltikow, De Kat; Toonder, Een man zet door; Wright, De lange droom; Andres, Die Sintflut, dl. 2, Die Arche; Brebner, Doubting Tho mas; Lincoln, Heaven for horses; Mackay, Loon's cry OntwikkelingsboekenReproduktie- en druk techniek voor kantoorgebruik; Bloemhof. Kunst matige inseminatie bij de mens; Klink, Bijbel voor de kinderen met zingen en spelen, dl. I, Het oude testament; Mehnert, De Russen; Voous, Atlas van de Europese vogels; Forel, Harmonie der geslachten: Holthausen, Hij, zij en de keu- kenpan; Elektriciteitsleer, dl. 5, Elektrokommu- nikatie: Troebst, De greep naar de maan: Lopez, Teatro color di Rosa; Rocca, In terzo amante: Pirandello, La giara - L'imbecille - Lumie di Si- cilia: Oomes, Antoon Coolen; Aeschylus. Eume- ntden; Vriend, Architectuur van deze eeuw (lees zaal); Duys, Muzikanten van nabij; van Koppen hagen, Van kiek tot foto; Fuchs, Witte vlek op ie zwarte wereld; Slu.vser. Hun lach klinkt zo ver..: Formaggio. Tintoretto; Aeschylus, L'Ores- tea; N.V Nederlandse Raffinaderij van Petró- leumprodukten, 190!)—1959.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4