De Jager OPRUIMING Verbouwings- Opruiming Ph.de Koning EN OM HET BINNENHOF In de vishal en op zee Spanning tussen risico en zekerheid s voor Haarlemmers Duitse kustvaarder met zware slagzij binnen Enkele gabardine regenjassen vanaf ƒ15.00 Japonnen, zuiver wel vanaf ƒ12.75 ff VRIJDAG 29 JANUARI 1960 Dr. Veldkamp op Congres Sociale Verzekering „Lopen wij met voltooiing sociale zekerheid niet teveel risico?" L. Nieuwstraai 503 Drie slachtoffers bij valpartijen Exercitia-Rapiditas40-29 Weer veertien geoefende vrijwilligers bij politie in JERSEY COSTUUMS vanaf ƒ25.— „Sleutelactie" in Beverwijk De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft op het vierde congres sociale verzekering, waar tevens het veertigjarig bestaan van de ver eniging van Raden van Arbeid, wordt gevierd te Amsterdam een toespraak gehouden over het onderwerp „De spanning tussen risico en zekerheid in het sociale en econo mische leven". De heer Veldkamp stelde dat men het er in het algemeen wel over eens is, dat in het gedragspatroon van mens en groep, naar evenwicht tussen risico en zekerheid gestreefd moet worden. De diepe crisis in de dertiger jaren heeft, vol komen begrijpbaar, een angstcomplex ingebouwd, bij de arbeiders tegen de werk loosheid en bij de ondernemers tegen een vernietigende concurrentie. Verschillende ontwikkelingen op weten schappelijk, economisch, technisch, poli tiek en militair gebied hebben verder een sterk bewustzijn doen ontstaan van men selijke en maatschappelijke onzekerheid, die in het spanningsveld van risico en ze kerheid een evenwichtsverstorende wer king heeft. Deze heeft weer een belemme rende invloed op de individuele zowel als de maatschappelijke ontplooiing van de mensen. De staatssecretaris merkt in dit verband op dat hij zich niet schaart ach ter de zijns inziens onjuiste slogan, dat stelsels van sociale zekerheid de persoon lijke verantwoordelijkheid ondermijnen. Over de betekenis van het risico voor het menselijke en maatschappelijke leven zei hij dat het bewust aanvaarden van ri sico's, het aanvaarden van de kwade kans maar ook van de mogelijkheid van suc ces, een van de sterkste motoren van de maatschappelijke vooruitgang en van het menselijke welzijn is, een streven om het risico uit te bannen moet dan ook als on natuurlijk en ook als schadelijk worden aangemerkt. Alle risico's niet uitbannen Terecht zo zei de heer Veldkamp ver der, wil onze tijd in menig opzicht afreke nen met een aantal onzekerheidselemen ten in het menselijk bestaaan. Maar juist dit streven kan er gemakkelijk toe neiaen ieder risico uit te bannen. Terecht willen wij ook in 7.0 menig opzicht maatschappe lijke gelijkheid plaatsen tegenover de maafschaonelijke ongelijkheid van een voorbije tijd. maar wij moeten dit doen op een wijze, die recht laat wedervaren aan de maatschappelijke waarde van de be ginselen van risico en vrijheid. De maatschappij moet zodaniig ge vormd worden, zo vervolgde spreker, dat de bezits- en vermogenspositie in ieder geval geen belemmering mag opleveren voor geschikte jonge mensen om toegang te krijgen tot alle soorten van onderwijs. Overheid als scheidsrechter Hij constateerde verder dat het ordepa troon van onze volkshuishouding een gro te ontwikkeling heeft doorgemaakt op de weg van een vrije economie naar een ge mengde economische orde. De overheid, zo stelde hij, heeft bij het behartigen van 'het r.lcemeen belang mét. betrekking tot de verhoudingen or> het terrein van de Advertentie NIET VERSLAPEN Wij hebben een PRACHT WEKKER voor u, met garantie f 4.95 Fries toneel SI De tonelisten van de vereniging „Fryske Trou" uit IJmuiden hebben voor de leden van de Haarlemse zustervereniging „Gysbert Japicx" in gebouw St. Bavo een opvoering gegeven van „Afrekening" van Jan Fabricius, dat in het Fries bewerkt was door T. Beintema. Drie bedrijven lang worden de toeschouwers geconfronteerd met allerlei familieruzieljes, eerst tussen een vader en zijn dochter, en later tussen deze vader en het zwarte schaap van de familie, een notoire schurk, die zijn groot moeder en een tante bedriegt en een groot deel van de spaarduitjes van beiden in han den weet te krijgen. De jongeman probeert voorts een bank op te lichten met vervalste cheques en ziet en passant ook nog kans de dienstbode te verleiden! Dat liegt er dus niet om! Maar helaas waren de dames en heren uit IJmuiden, op een enkele uitzondering (de grootmoe der) na, deze avond blijkbaar niet voldoen de gedisponeerd om deze soms wel wat melodramatische historie zoveel rugge steun te geven dat men erin kon geloven. Vooral in het tweede bedrijf zakte het tempo nogal bedenkelijk en moest er vaak op de souffleur gesteund worden, zodat de ruzie-dialogen de zo noodzakelijke fel heid misten. Dat werd in het derde be drijf wel iets beter, maar toch niet zoda nig, dat het fatale revolverschot, dat als climax en als oplossing van de talrijke verwikkelingen bedoeld is, iets anders dan hilariteit veroorzaakte. De uitblinkster in het IJmuider gezel schap was mevrouw Hiemstra in haar doorleefde en goed volgehouden creatie -an de grootmoeder, die met de wijsheid les ouderdoms veel doorzag. Vaak wist zij te ontroeren, maar ook zorgde zij dooi de kostelijke manier waarop zij af en toe een geestige interruptie tussen de ruzie dialogen plaatste, voor wat vrolijke mo menten De anderen kwamen net iets te weinig uit de plooi om de inhoud van het stuk waar te maken. Sjoerd. Kuiper concurrentie een belangrijke taak. Steeds meer wordt de overheid als scheidsrech ter, bevorderaar of als tegenpartij bij de ze verhoudingen betrokken. Daarbij steunt de interpretatie van het algemeen belang niet alleen op de welvaartsopvat tingen van de onderdanen. Het moet even eens steunen op een zo goed mogelijk uit zicht in de feitelijke economische situa tie. Unificatie nodig De staatssecretaris verwierp in zijn re de de gedachte dat de sociale zekerheid voor werknemers als ook die voor zelf standigen, de verantwoordelijkheid on dermijnt respectievelijk in strijd is met het wezen van de ondernemer. Ons socia le zekerheidsstelsel schept ook al be hoeft men over de vormgeving nu niet in zijn handen te klappen bepaald nog geen „lazv man's paradise" (luie man's paradijs) „Niet zonder ongerustheid", zei de staatssecretaris, „zou ik de vraag willen stellen, of wij met de voltooiing van ons stelsel van sociale zekerheid, niet te veel risico aan het lopen zijn." Dc totale kosten van de sociale zekerheid bedroegen in 1938 115 miljoen, in 1948 837 miljoen en in 1958 2945 miljoen. In deze stijging zijn drie elementen aan te wijzen: Uitbreiding der sociale verzekering, prijsstijging en het feit, dat nog geen doeltreffende unifi catie wel te onderscheiden van centra lisatie is tot stand gekomen. Ongezond Het beeld van de voortdurende stijging van de sociale verzekeringspremiën, ge paard met de stijging van de loon- en in komensgrenzen brengt in ons economisch bestel langzamerhand iets ongezonds, het ongezonde ligt, aldus spreker, in de in vloed van de prijsstijgingen op en het on voldoende geünificeerd zijn van ons socia le verzekeringsstelsel. Hij wierp de vraag op of er in ons sociale zekerheidsstelsel voldoende kostenbesef is en of wij kunnen voorgaan op de weg van de steeds stijgen de declarabele tarieven. Dr. Veldkamp zei verder, dat wij in Ne derland en terecht gewoon geworden zijn, om de prestaties der sociale zeker heid waardevast te maken. Wij moeten echter goed beseffen, dat dit ons niet mag beperken in ons streven tot inflatiebestrii- ding en dat ons dit slechts kan lukken als, wij de hogere kosten dér sociale zékerheid künnèn financief-en uit dë'stijiittig ^éW on ze nationale produktivit.eit. Hij besloot met te zeggen dat waarde vast geld een van de belangrijkste ele menten in een goed stelsel van sociale ze kerheid is en het is daarenboven een van de belangrijkste elementen van economi sche stabiliteit en dus van economische zekerheid. Drieling. De 25-jarige mevrouw G Blauw-Azier uit Obdam heeft aldaar het leven geschonken aan drie jongens van respectievelijk 1.500, 1.670 en 1.730 gram die intussen zijn overgebracht naar dc couveuse in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar. Het echtpaar Blauw had reeds een dochtertje van drie jaar. Moeder en drieling maken het redelijk goed. Advertentie Klein spaaroffer Groot vacantiegenot STICHTING NUTSSPAAR- BANK In de gem. Velsen Op de trawlerkade in IJmuiden zijn don derdag twee fietsers met elkaar in botsing gekomen. Een van hen, de 42-jarige De W. uit IJmuiden-Oost was links van de weg gaan zijden en reed tegen een tegenligger op. Hij viel met zijn hoofd op de spoor rails, waardoor hij een hersenschudding en een hoofdwond opliep. Het slachtoffer is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Een ander ongeluk gebeurde op de UK. 174. Een 46-jarige opvarende van de vis sersboot kwam te vallen, waardoor hij een diepe vleeswonde opliep. Ook hij is in het Antoniusziekenhuis ter verpleging opge nomen. Op het weggetje op de noordoever van het Noordzeekanaal is een 33-jarige Am sterdamse bankwerker donderdag met zijn bromfiets tegen een paaltje gereden. Hij liep een hersenschudding op en brak zijn linker knieschijf. Het slachtoffer is in het Rrode-Kruisziekenhuis in Beverwijk op genomen. Het grote duel tussen de herenploegen van de basketbalvereniging Excercitia en de ploeg van Rapiditas uit Haarlem (res pectievelijk eerste en tweede op de rang lijst) is in het voordeel van de Velsenaren uitgelopen. Het spelpeil lag veel hoger dan dat van de Haarlemmers. De opstelling met Heeremans, v. d. Burg en Fiolet in de aanval en Allan en Vermaak in de ver dediging draaide prima. Via 109 werd het 1611. Met de rust was de voorsprong nog iets groter: 2014. In de tweede helft be hield Excercitia het betere van het spel. Rapiditas zakte steeds verder af en de snelle Excercitia-voorwaartsen kregen vrij spel. Dit alles was duidelijk op het score bord merkbaar: via 2919, 3321 naar de eindstand 4029. Door deze zwaar bevoch ten, doch verdiende zege staat Excercitia nog vaster op de eerste plaats met zes pun ten voorsprong op ZBVS 2 en Rapiditas. Het eerste damesteam heeft tegen het tweede team van Excercitia niet veel moei te gehad. Het behaalde een ruime zege, en blijft daardoor, evenals de herenploeg, stevig leider van de afdeling. Dicht on'der de Nederlandse kust voor IJmuiden kwam de 423 ton metende Duit se kustvaarder „Kathe Boll" donderdag avond elf uur in moeilijkheden. Het klei ne schip kwam in een zuiderstorm met windkracht acht voor de pieren, maar bij het draaien om de loods aan boord te ne men is vermoedelijk de deklast van hout gaan schuiven. Het schip maakte daardoor meer dan dertig graden slagzij. Uit IJmui den voer toen onmiddellijk de redding boot „Neeltje Jacoba" uit, alsmede de zeesleepboot „Hector" van Wijsmuller. De loodsboot voor IJmuiden bleef in de buurt van de „Kathe Boll" De reddingboot „Neeltje Jacoba" be reikte het schip om tien minuten voor twaalf. Reddingbootschipper L. 't Hart, meldde toen dat de Duitser er zeer slecht bij lag en bijna veertig graden slagzij maakte. De kapitein van de Duitse kustvaarder wilde echter proberen op eigen kracht en met de loodsboot voor het schip uitvaren de, IJmuiden binnen te lopen. De scheep vaart in de IJmuidense havenmond werd stilgelegd. De „Neeltje Jacoba" bleef vlak bij het achterschip van de „Kathe Boll" zodat de bemanning van de Duitser even tueel onmiddellijk kon overspringen wan neer het mis dreigde te gaan. Bij aankomst in de eerste bijleggersha ven sloeg een grote partij hout door de steeds sterker wordende helling overboord. De coaster werd om 8 voor half 4 geschut en meerde in de Noordersluis bij het pavil joen. Donderdag zijn veertien leden van de Velser reserve-politie geslaagd voor het examen geoefend vrijwilliger. De cursus die de leden hebben gevolgd heft ander half jaar geduurd. De commissaris van politie, de heer W. Sepp, heeft de geslaag den donderdagavond de diploma's uitge reikt. De geslaagden zijn: R. van Aalst, J. E. Blom, J. Boudri, P. van Gestel, C. C. Haak, J. van Keulen, N. van Klevering, J. van Minnen, H. Reimerink, A. Rijke, G. Schuitemaker, G. Sterkeveld, A. Stolk en G. P. A. Wijne. Binnenkort begint een nieuwe cursus. Men kan zich hiervoor opgeven in het hoofdbureau van politie in Velsen. Advertentie „unie DAMESMODEHUIS Marktplein Telefoon 4206 Advertentie iv nr 3"'ib Nog Steeds restanten in tweedjassen, sport- combinaties en heren-mode-artikelen tegen extra lage prijzen. KENNEMERLAAN 24 Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van verse vis in IJmui den was donderdag 11.485 kisten, waarvan 514 tong en tarbot, 2 heilbot, 940 schol, 45 schar, 75 bot, 7780 haring, 1495 makreel, 185 schelvis, 225 wijting, 111 kabeljauw en gul, 5 leng, 10 haai. 2 ham, 10 poon, 75 koolvis en 12 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 2.80 tot 2.20, grote tong 3.40 tot 3,20, groot middeltong 3 tot 2.70, klein middeltong 2.80 tot 2.50, kleine tong I 3.10—2.80, kleine tong II 2.70—2.30, tar bot I 3.50—3. Per 50 kilo: tarbot IV 56, schartong 27, gr. schol 2423, grm. schol 2822, klein- middel schol 4423, kleine schol I 4831, kleine schol II 3921, schar 4732, bot 178, verse haring 21.4011, makreel 35 10, gr. schelvis 7056, grm. schelvis 6553, kim. schelvis 7153, kleine schelvis I 72 56, kleine schelvis II 6428. wijting 3619, grote gul 4844, mid.gul 4338, kleine gul 3431, kleine haai 20, ham 130, poontjes 3429, kleine koolvis zwart 3330, kleine koolvis wit 3932 Per 125 kilo: grote kabeljauw 280100, grote koolvis zwart 7367, grote koolvis wit 88—86, grote leng 88. Besommingen van donderdag SCH 8 f 22.000. KW 85 9240; KW 37 f 6770, KW 10 f 5070.—; KW 79 3090.—; XW 65 1250; IJM 52 2270 en de WR 32 6820.—. Aanvoer van vrtfdag Binnengekomen zijn vrijdag twee traw lers, achttien haringkotters en vijf en twintig viskotters, die tezamen 7208 kisten vis losten. Gespecificeerd als volgt: 55 kisten schelvis, 170 wijting, 35 gul en ka beljauw, 1200 koolvis, 755 trawlharing, 3975 kotterharing, 200 makreel, 1000 schol, 378 varia, 355 stuks stijve kabeljauw en 25000 kilogram tong. De KW 171 (14 januari) zorgde voor: 150 wijting, 25 schelvis, 85 koolvis, 400 haring, 100 makreel, 40 varia, 140 stijve kabeljauw. De KW 4 „Golfstroom" (16 januari) voerde aan: 20 wijting, 30 schelvis, 35 gul en ka- bëïjaüw, 35 koolvis. 355 haring, 110 ma kreel, 40 varia, 145 stijve kabeljauw. De kléine vaart was er met 43 schepen. Prijzen van vrijdag Grote rijen kabeljauw 90125, kleine re gels kabeljauw 4955, kisten grote kabel jauw 130150, kisten kleine kabeljauw 120130; kisten grote zwarte koolvis 72 76; kleine kabeljauw maat zwarte koolvis 6570, grote schol 2026. middel schol 2027, zetschol 3144, schol een 3244, schol twee 3036. grote tongen 3.303.40, groot middeltong 2.703, klein middeltong 2.40—2.60. tong I 2.60—3, slips 2.20—2.50, grote tarbot 3.303.40. Dit waren de exportprijzen. Volgen thans de prijzen voor het binnenland, schol III f 25—32, grote gullen 50—51, middel gullen 4244, torren 3136, koolvis I en II 27, Verdiende nederlaag Het met betrekking tot het probleem der lonen bij de autobusbedrijven door het kabinet-De Quay gevoerde beleid bleek op een bepaald ogenblik veel overeenstem ming met wan-beleid te vertonen. Prompt is op die zonde de straf gevolgd. Dit in de vorm van een nederlaag, die het kabinet aan zichzelf te wijten had. Wanneer ik het hier heb over het kabi net, weet ik heel goed dat bij de onder handelingen over het desbetreffende vraag stuk van de lonen „slechts" drie ministers betrokken waren, te weten: die van Sociale Zaken, van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat. In werkelijkheid echter ging het om een aangelegenheid, die geheel en al gelegen was op het gebied van de loonpolitiek, en dat is r>'i eenmaal een kwestie van kabinetspolitiek. Gedurende de onderhandelingen over de lonen van het autobuspersoneel brak er een wilde staking uit. De bona fide vak bonden waren hiervoor geenszins aan sprakelijk. Daarom alleen reeds was het volkomen mis om, gelijk gebeurd is, van regeringszijde diegenen te laten boeten, die namens deze bonden aan de onder handelingen deelnamen. Dit deed men toen de wilde stakers geen gevolg gaven aan een Haags ultimatum, hierop neerkomend dat de onderhandelingen met hen die met deze staking niets tc maken hadden (ster ker nog, die daar geheel en al tegen waren) geen voortgang zouden vinden als de sta king niet binnen de van ministeriële kant geëiste termijn zou zijn afgelopen. Misplaatst machtsvertoon Heb ik het wel, dan moet het in het bijzonder de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink. geweest zijn, aan wie men dat ultimatief gedoe te wijten had. Dc wilde stakers bleven volhouden, met het gevolg dat inderdaad gehandeld werd overeenkomstig het geuite dreige ment. De aanvankelijk beraamde voortzet ting der onderhandelingen werd afgezegd On zichzelf was dit al in het licht van hel zoëven opgemerkte oniuist en in hoge mate tactloos. Hoe kon een man als Roolvink die zelf uit een vakbond is voortgekomen, de gangmaker worden voor zulk een op treden? Deze vraag heeft menigeen op en om het Rinnenhof druk bezig gehouden Well'>M rullen bovenal psychologen in staat zijn een deugdelijke verklaring van dit vreemde verschijnsel te geven. In de eerste plaats zou dit dus de minister president moeten kunnen doen. Hij toch heeft eens als hoogleraar met het bijltje van de psychologie moeten hakken! Het schijnt echter, dat hij in zijn tegenwoor dige functie veel van zijn eertijds ten beste gegeven wijsheid, althans binnen de kring van het kabinet, niet vermag te offreren. De „Gaulle-vink" Staatssecretaris Roolvink 'heeft zich in de Kamer reeds meer dan eens doen ken nen als een mannetjesputter. Hem ligt forsheid van geluid, van gebaar en hou ding, buitengewoon. Zo was het trouwens ook in de tijd toen hij vakbonder was. Uit die periode stamt zelfs de door hem ver worven bijnaam van „de Gaulle-vink". Ook in zijn vroegere staat des levens placht hij vaak uit te zijn op machtsver toon. Dit is hem nog eens te meer gaan liggen sinds hij de functie van staats secretaris bekleedt onder een minister die, jammer genoeg, veel niet aan kan en zeker ook nietzijn eigen staatssecretaris. Tussen de heer Roolvink en zijn collega's van het Christelijk Nationaal Vakverbond is het. sedert hij zich bereid verklaarde het staatssecretariaat op zich te nemen, lang niet allemaal koek en ei. Des te meer maakt dit zijn jongste ultimatieve houding psychologisch verklaarbaar. Geslaagd parementair ingrijpen Nadat de heren in Den Haag de voort zetting van de onderhandelingen over de lonen in het autobusbedrijf hadden afge zegd. greep de Tweede Kamer in. Zij deed dit on zeer gelukkige wijze. Het begon met mondelinge vragen van de heer Van der Ploeg (K.V.P.), welke een aantal andere afgevaardigden, na de beantwoording van de ministerstafel, tot het stellen van nog nadere vragen brachten. Er kwam echter te weinig uit. Daarom bestond er voor mr Burger (P.v.d.A.l aanleiding te verzoeken de ministers te mogen interpelleren over de kwestie. Onder afwijking zowel van bepalingen van het reglement van orde als van bijkans steeds in ere gehouden ge bruiken besloot de Kamer, na eerst het houden der interpellatie te hebben toe gestaan. haar ook meteen te doen plaats vinden. Mr. Burger s eelde zijnerzijds het spel zo dat hij minister Van Rooy de ge legenheid ontnam om uitstel te kunnen vragen voor beantwoording der interpel latie. Deze kwam namelijk in feite neer op vrijwel hetzelfde wat de heer v. d. Ploeg mondeling had gevraagd. Hierdoor kon de minister onmogelijk stellen, dat hij zich door de vraag overvallen zag. Gegeven het dringend karakter van de zaak waarom het ging en de wenselijkheid van snel in grijpen, bestaat er alleszins reden om er zich over te verheugen, dat de Kamer het nodige heeft gedaan om meteen spijkers met koppen geslagen te krijgen. Het onveilige sein Hierboven heb ik al aangestipt, dat op de vragen van de heer Van der Ploeg een bonte rij van aanvullende vragen gevolgd was. Tot hen, die daartoe bijdroegen be hoorde de aanvoerder van de K.V.P.-frac- tie, professor Romme. Al vragenderwijze suggereerde hij de regering tenminste ter stond een samenkomst op touw te zetten met de vertegenwoordigers van de vak bonden ten einde na te gaan of het kli maat gunstig genoeg was om weldra de loononderhandelingen voort te zetten. In de vraag in kwestie lag tweeërlei besloten Onuitgesproken critiek op het misplaatste ultimatum en daarnaast een prachtig mid del om de ministers uit de onmogelijke situatie te helpen, waarin zij ten gevolge van dat ultimatum waren komen te ver keren. Nu zou men zo zeggen, dat dit ingrijpen van iemand als Romme voor de heren ach ter de regeringstafel duidelijk genoeg moest zijn om te beseffen, dat er gevaar dreigde. Dat minister Van Rooy alsook staatssecretaris Roolvink hiervoor aan vankelijk blind waren, is nog tot daaraan toe. Dat zal wel een gevolg zijn geweest van hun volslagen gebrek aan parlemen taire ervaring. Aan dit laatste ontbreekt het minister Korthals pchter allerminst Niet aan te nemen valt danook, dat hij de naast hem gezeten heren er niet op ge wezen zou hebben, dat het sein op onveilig stond, iets waarvoor hij niet alleen ambts halve. als verkeersminister, oog moest heb ben. maar bovenal als een man, die op narlementair gebied geen vreemdeling in Jeruzalem is. Ofschoon minister Korthals nog tijdens een korte pauze, naar ik hoor van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn ambtgenoot Van Rooy duidelijk te maken dat deze on het denkbeeld-Romme moest ingaan, gebeurde dit aanvankelijk helemaal niet. Ten langen leste slaagde de heer v. d. Ploeg er in. tenminste een toe stemmend hoofdgebaar van de minister van Sociale Zaken los te krijgen, waaruit viel op te maken, dat de ministers bereid waren het door prof. Romme aanbevolen „klimatologisch" gesprek onverwijld te doen plaats vinden. Daartoe is men inder daad overgegaan. Met het gevolg, dat de onderhandelingen over de loonaangelegen- heid in kwestie nog deze zaterdag voort gang zullen hebben. Met andere woorden, de regering heeft volkomen bakzeil ge haald. Dit moest zij wel, nadat zij van alle kanten in de Kamer harde noten te kraken had gekregen over de door haar met het vermelde ultimatum begane mis slag. Slechts om het kabinet een werkelijk meteen dodelijke slag te besparen, stem den alle regeringsgezinde fracties de A.R. v. Eibergen was dit te machtig! tegen een motie-Burger, welke onverwijld hervatting der onderhandelingen had ge wild. Maar ondanks de verwerping dezer motie kwam het gebeurde op een fikse nederlaag van de regering neer. Zij zag zich immers door de Kamer gedwongen, van de dwalingen haars weegs terug te keren. Een minister, die het kan In de jongste week heb ik tot twee keer toe het genot kunnen smaken een minister te zien en te horen optreden, die van wan ten weet. Ik heb hier het oog op minister Toxopeus. De wijze, waarop hij in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken antwoord de. was voortreffelijk. Hij toonde zijn zaken ter dege te kennen. Daardoor wist hij er ook met heldere eenvoud over te spreken Bovendien bracht hij datgene wat hij te zeggen had zowel wat de vorm van zijn uiteenzettingen als wat de hele manier van voordragen aangaat, op Dakkende wijze over het voetlicht. Toen hij j.l. donderdag in de Tweede Kamer moest ingaan op vra gen van de heren Koersen (K.V.P.) en Den Uvl (P.v.d.A.), gevolgd door een reeks aan vullende vragen, betreffende de financiële bijstand ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Tuindorp-Oostzaan, toon de hij opnieuw een helder en tevens ver helderend inzicht te hebben in de proble men waarom het ging. En daarnaast gaf hij van lofwaardige slagvaardigheid blijk Kortom. hij behoort henaald tot het type dat over de voor het ministerschap ver eiste eigenschappen beschikt. Verscheidene zijner ambtgenoten kunnen, dunkt me. heel wat van hem leren. Dr. E. ran Baalte grote schelvis 70, groot middel schelvis 71; klein middel schelvis 81, pennen 8892, braad 3454, wijting 2638, makreel 14 16, kleine noordharing 1315, grove noord haring 2225, kotterharing 1112. Besommingen van vrijdag KW 28 9170, KW 161 10.300, KW 89 9350, KW 171 24.000, KW 4 16.800, KW 68 2860, KW 35 2320, KW 94 2440, IJM 207 14.300, IJM 210 11.500, IJM 154 11.500, IJM 73 11.600, WR 25 11.500. Op zee Het was vandaag buiig om de noord en de vangsten waren daar slecht. Er werden per etmaal 100 tot 200 manden haring, schelvis en makreel opgehaald. De „Elie" deed een trek van veertig manden schelvis en koolvis, de „Haarlem" een trek van twee pakjes, de „Torina" een trek van honderd man den hoops en de „Polderman" een trek van vijftig manden hoops. De loggers en kotters op de kust vingen 150 tot 250 kilogram tong en tien tot twin tig manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boei 4 vingen 200 tot 350 kilo tong en tien tot vijfentwintig manden schol en wijting pet etmaal. Aldaar is het thans slecht weer. De „Dirkje" en de „Postboy" zijn thuis- stomend. Voor zaterdag Voor zaterdag worden verwacht de KW 99 „Maria Theresia" met tweeduizend kis ten vis, dat wil zeggen in Ierland aange kochte haring. Verder komen de IJM 35 „Postboy", de KW 49 „Antje" en week- loggers en -kotters. Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd: 80 kisten wijting, 100 schelvis, 100 sardien, 50 stuks stijve kabeljauw, 4000 kilo tong en 1500 kisten westkustharing. In het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk was donderdagavond een aan tal jonge mensen bijeen in vérband met de voorbereiding van de „vluchtelingen- actie" die dit voorjaar weer in ons land zal worden gehouden en waarvoor men deze keer speciaal de jongeren wil inzet ten. Ria van der Oord en Mart Visser had den een bezoek gebracht aan enkele vluch telingenkampen in West-Duitsland en heb ben over de inrichting en de erbarmelijke omstandigheden waaronder de vluchte lingen leven verteld. Door middel van een paar films speciaal voor dit doel ge maakt konden de aanwezigen ook nog zien welk een lijdensweg de ontheemden moeten gaan om te komen tot werk en een beetje huiselijk geluk. Vooral de film „Wie is mijn naaste?" maakte diepe indruk op de bezoekers. Het ligt in de bedoeling om de komende hulpactie „Sleutel-actie" te noemen en men rekent erop dat men met deze sym bolische sleutel niet alleen alle deuren, maar ook het hart van de mensen zal ope nen. Er zal een comité worden gevormd, dat door burgemeester Bruinsma officieel zal worden geïnstalleerd. Advertentie ivicci^n rwr.i/i.rvo ncipcm l.i ^ijii i«icciin a PoWi* legen hcjfcjriin, kiespun. Wnest. fcriep, kriigbaai in etuis met 6 poeders maar ook in een ha negge pl«t ic f UJS.^O"lj£EK (met 6 versÉieij^iW; J^fifceMrijs- verWjiI V»al*uwlifcasfl% MEENK'S POEDER^^elpen! Er zijn Meenk's Poeders tegen hoofd^fWkiespijn, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhejpiatick, koortsigheid bij gevatte kou. periodieke pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mc™6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. AFSCHEID VAN BETHELSCHOOL In verband met zijn benoeming tot hoofd van de christelijke school in Zuilen heeft de heer B. A. Hoogstadt, hoofd van de Bethelschool aan de Noorderwijkweg te Beverwijk, donderdagmiddag afscheid ge nomen van leerlingen, personeel en school bestuur. Mejuffrouw Faber sprak namens het schoolpersoneel en dankte de heer Hoog stadt voor de prettige wijze waarop hij met zijn ondergeschikten omging. De oudercommissie was bij dit afscheid ver tegenwoordigd door mevrouw Tabak-De Vries: zij memoreerde de goede verhouding tussen de ouders en het hoofd der school Ds. G. IJzerman voerde tenslotte het woord voor het schoolbestuur. Het schei dend schoolhoofd en ook mevrouw Hoog stadt ontvingen geschenken. De heer Hoogstadt dankte voor de vriendelijke woorden en andere blijken van waardering. MOOOOCOCXXOOOOOCOCXXXOCCCCC003CCOOCO-OOOOOCCCCOOOOC03CO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ccoccoooooooooocoooocxxcoó

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5