Uur der waarheid wekt De Gaulle en Frankrijk uit Doornroosjeslaap DE JAGER Havenberichten HET SPROOKJE IS UIT - DE BITTERE FEITEN SPREKEN Vet vlees niet meer zo erg in trek Massabetoging tegen min. Korthals' besluit botervloot 6 Positie sleepboten Bureau Wijsmuller Schepen, rederijen en werven De Lanwerszeekwestie Ik^ocV»®"^ „ODIN" heeft thans driehonderd leden 59 ct Burgerlijke Stand van Velsen Luxe Damestasjes v.a. 2.95 G. VAN TELGEN Bezorgdheid over geringe belangstelling voor culturele leven ZATERDAG 30 JANUARI 1960 BA8EL0UE0 "'y ■^[.(Arbeiderswijk) Opstandelingen hr-okken uil BAB EL oued in probesb- mars naar heb cenbrum PL du Gomt [HANDEL Haven ^==havën: stahorvffSL Stadhuis©. \Sloh'on- Door Ortizj bezeb kazernl Geuv-.GeneraalQ militaire' -haven— ÏUmversibeib !doof Lagaiüarde ibezeb 'haven. Station l'Agho 'Gasfabriek 'mjstapha haven'. 'hospitaai Door opstandelingen bezel- sbadsdeel NEDERl. Madrid 'middellandse zee'. Algiers ALGERIE MAROKKO) TUNESIE: In de eerste jaarvergadering van het nieuwe jaar heeft burgemeester C. F. Smeets van Castricum, zoals gebruikelijk, een nieuwjaarsrede uitgesproken. De bur gemeester stond onder meer stil bij de prognose dat in 1980 ongeveer 30.000 men sen in Castricum zullen wonen en in dat verband heeft men met de te maken plan nen hiermede rekening te houden. Spre kende over de recreatie betoogde hij dat het afgelopen jaar nog eens nadrukkelijk heeft bewezen dat Castricum door zijn lig ging en verbindingen een tweede taak heeft namelijk die tot het gelegenheid ge ven van recreatie. Aan de stedebouwkundige is opdracht gegeven een ontwerp uitbreidingsplan te maken voor Castricum aan Zee maar daarbij moet ook gedacht worden aan het gelegenheid geven tot kerk en schoolbe zoek voor toekomstige bewoners van' daar eventueel te bouwen woningen. Een opvallend en zorgwekkend vers schijnsel vond de voorzitter het dat on danks de toename van het aantal inwo ners de belanstelling voor het culturele leven steeds blijft teruglopen. Ook het ac tief beoefenen van toneel en muziek, blijk' vooral onder de rijpere jeugd weinig be langstelling te trekken. Over het economische leven der ge meente zei hij dat zowel voor de veehoude rij als voor de tuinderij en bloembollen kwekers een gustig jaar was geweest. Memorerend dat er in het afgelopen jaar ook wel eens bittere kritiek in de raad aan diverse adressen van diverse adres sen was geweest, spoorde hij aan zich in het komende jaar slechts met opbouwen de kritiek bezig te houden, omdat deze ge wenst en zelfs noodzakelijk was. De Noordholland" vertrok op 16 januari naar Mojiin Japan. De „Cycloop" die op 27 januari is vertrokken naar Ardrossan „Schotland", met twee lichters naar Bu- rutuin in West-Afrika, heeft thans de vol gende positie: 15 mijl z.w. van Holy Hhead. Op 27 januari vertrok de „Titan" van Plymouth met twee lichters eveneens naar Burutu in West-Afrika. De positie van deze zeesleper is thans 40 mijl ten westen van Brest. De „Simson" is op 27 januari in IJmuiden aangekomen na het uitzetten van ankers en sleepdraad bij de HD 79 „De drie Gebroeders" op het strand van Texel.. Diezelfde dag vertrok de „Simson" weer naar de Noordzee om vast te maken aan de sleep van de „Nestor" en de „Stentor" met het booreiland „Triton". Positie hier van: 85 mijl ten westen van IJmuiden. De schepen zijn met dit booreiland op weg van Newcastle naar Cardiff. De „Hector" voer 29 januari uit om assistentie te verlenen aan de sleepboot „De Witte Zee" met sleep. Later keerde de „Hector" weer naar de haven van IJmuiden terug. De „Zeeland" en de „Friesland" lagen vrijdag nog in IJmui den. De voorzitter van het px-oduktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer heeft op een bijeenkomst van de L.T.B. te Assendelft gesproken over de mogelijk heden en moeilijkheden bij de vleespro- duktie op de weidebedrijven in ons land. „Er is geen slager die meer vet vlees ver kopen kan", aldus dë heer De Veer die meent dat het publiek vooral mager vlees vraagt. De boer moet daarmee rekening houden. Ook het buitenland wil geen vette koeien meer hebben. „De smaak van het publiek is volkomen veranderd". De boer moet zich op het jonge slachtvee toeleggen, ze een jaar lang mesten. Wat dit betreft ver- keren de akkerbouwers in een goede po sitie, daar zij over meer voer de beschik king hebben. Uit cijfers blijkt dat er in het afgelopen jaar vijf procent meer koeien zijn geslacht voor het binnenland dan twee jaar geleden, hetgeen niet bete kent dat men meer vlees eet, want het is uitsluitend een gevolg van het feit dat de koeien minder wegen. Met de afzet van varkens gaat het niet zo goed, volgens de heer De Veer een ge volg van een overschot aan varkens. Dit baart zorgen bij het produktschap voor vlees en vee. Daar Duitsland niet meer zo veel spek afneemt, zoekt men afnemers in Oost-Europa. Met de U.S.S.R. is overeen gekomen dat voor ieder door dit land uit gevoerd slachtpaard, men 300 kilogram spek moet afnemen van Nederland. Op de ze manier heeft Nederland al duizend ton spek naar de U.S.S.R. geëxporteerd. Frankrijk heeft dit „kunstje" overgeno men van ons land. Thans is het dan ook zo, dat wanneer Nederland schapen naar Frankrijk exporteren wil, dit land ons spek stuurt De stoomlogger Bets en Gerda (VL.112) van G. Kornaat's Handelmaatschappij te Vlaardingen is voor de sloop verkocht. Het schip, dat voorheen respect, de na men Mars en Adriaan heeft gedragen, werd in 1903 gebouwd bij de scheepswerf Gebr. Pot in Bolnes, had een bruto inhoud van 185 ton en een machinevermogen van 180 pk. De Vlaardingse vloot telt thans nog 8 stoomloggers waarvan er drie sedert enige jaren niet meer aan de visserij deelnemen. De Doggermaatschappij te Vlaardin- een zal haar motorlogger „Vooraan" (VL.115) verkopen aan de firma K. Kuijt te Katwijk aan Zee. Dit schip is in 1916 als stoomlogger gebouwd bij Gebr. Van den Windt te Vlaardingen en werd in 1950 verbouwd tot motorlogger en uitgerust met een Industrie dieselmotor van 240 pk. De Vlaardingse rederij heeft thans de beschikkong over 6 motorloggers die in dertijd als stoomlogger gebouwd zijn. Bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge bevindt zich een motor trawler voor de Doggermaatschappij in aanboud, dat een zusterschip wordt van het type Antje (KW.49), Brittenburg (KW.121 en Nicolaas Senior (KW.42). Bij de Scheepswerf Cochrane Sons te Selby liepen in 1959 negen trawlers van stapel. De laatste trawlers, die te water werden gelaten zijn de Philadelphian en de Judean voor Sir Thomas Robinson Son Ltd. te Grimsby. Elk schip is 275 ton groot en 35,66 m. lang. De laatste sche pen, die opgeleverd werden, zijn de Ephe- sian (350 ton) voor Sir Thomas Robinson Son, de Ogano (350 ton) voor de Taylor Steam Fishing Co en de Ross Cheetsh i.354 ton) voor de Ross Group Ltd. De Ephesian en de Ross Cheetah zijn 39 m. lang en de Ogano 38,10 ro Deze bekende Britse trawlerwerf heeft op dracht voor de bouw van 13 trawlers waar van er 8 bestemd zijn voor de Ross Group Ltd. en de overige voor het Ministry of Agriculture, Fisheries and Food, Robins Trawlers Ltd. te Hull, Sir Thomas Robin son Sons te Grimsby en J. Marr en Son Ltd. te Hull en Fleetwood. De mededeling van minister H. A. Kort hals, dat hij de beslissing tot afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee wil uit stellen, heeft in Friesland veel ontstem ming en teleurstelling gewekt. In enkele gevallen werd daarvan reeds telegrafisch aan de minister blijk gegeven. Vrijdag hééft'het ScTiëcomité, dat vorig jaar een door 135.000 Friezen ondertekend petitionnement aan de minister aanbood en daarmee het pleit voor de Lauwers zee reeds dacht te hebben gewonnen, in Leeuwarden met vertegenwoordigers van de organisaties, die de actie steunden, ver gaderd om zich te beraden over de stap pen, die thans genomen zullen worden. Besloten is om op 13 februari in Leeuwar den een massale protestdemonstratie te gen de houding van de minister te houden. Tevens zal contact worden gezocht met de Gi'oningse organisaties, die tot nu toe voor de afsluiting van de Lauwerszee hebben geijverd. Advertentie MET HOUT - TRIPLEX EN BORRD VRN KENNEMERLAAN 159 TEL. 777U - IJMUIDEN De Heemskerkse sportvereniging Odin telt thans driehonderd leden. Deze grote uitbreiding werd bereikt doordat men thans niet alleen gymnastiek maar ook volleybal, handbal, korfbal en voetbal be oefent. In het hervormd jeugdgebouw werd de jaarvergadering gehouden waar voor een grote belangstelling bestond. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. de Graaf bleek dat 1959 geen gemakke lijk jaar is geweest, desondanks is het be stuur tevreden over hetgeen is bereikt. De onderlinge wedstrijden werden een succes en tevens kan men terug zien op een ge slaagde uitvoering. De penningmeesteres- se mevrouw R. Millikan maakte melding van een batig saldo. Bij de bestuursver kiezing werd zij herbenoemd. In de plaats van mejuffrouw H. Ki-anendonk, die zich wegens drukke wex-kzaamheden niet meer beschikbaar stelde, werd benoemd me vrouw Thiery. Op 17 juli 1960 bestaat Odin tien jaar en besloten werd dit jubileum op beschei den wijze te vieren. Advertentie Pracht plastic crème met helder deksel LANGE NIEUWSTRAAT 503 BEVALLEN: R. F. Huisman-Brouwer, 2., Lange Nieuwstraat 734, IJmuiden-O.; J. H. Koman-Helemigh, z., Vechtstr. 211, IJmui den; A. G. Prak-van der Veen, z., Pla- netenweg 108, IJmuiden; C. M. Post-Schip- pers, d., Tasmanstraat 10, IJmuiden; C. M. Windt-van der Zeijden, d., Planetenweg 175, IJmuiden; B. E. de Wit-Kooreman, d., Rijksstraatweg 97a, Haarlem; T. J. van Veen-Baken, d., Ahox-nstraat 26, IJmuiden- Oost; F. Goos-Lenting, z., Waalstraat 11, IJmuiden; T. J. Lampers-Terpstra, z., Hee renduinweg 103, IJmuiden-O.; M. Brasser- Kuijper, z., Melklaan 34, Velsen-N.; E. M. Schoone-Wesselman, z., Hyacinthenstr. 12, Santpoort; A. C. van Geldorp-Boesmans, d., Hagelingerweg 21, Santpoort; H. A. J. van Bx-eugel-Bakkei-, z., Van Wassenaer- straat 14, IJmuiden-O.; L. C. Kieft-Jager, z., P. Potterstraat 12, IJmuiden-O.; S. M. Luijben-van Rossum, z., Dolfijnstraat 274, IJmuiden. ONDERTROUWD: P. M. Spruit, Huij- gensstraat 53, IJmuiden en M. C. Made- heim, Rott 42, Wuppertal-Barmen, Duits land. GETROUWD: A. Tijms en T. Snoek, S. P. Kuyperstraat 7, IJmuiden; A. E. J. Renes en R. van Dam, Rijksweg 323, Santpoort; C. G. Steenks en A. K. Vilten, Lookwate- ring 13, Schipluiden; M. de Niet en N. Schellinger, Schulpweg 492, Velsen-N.; P. Ree en G. W. van der Struik, Bartok- straat 13, Heemskerk; A. W. Guillot en L. Bruinsma, Woonax-k Duizendtreê, Jacht haven Zaadnoorddijk, Uitgeest. OVERLEDEN: G. Smoor, 71 jr., echtge note van F. Vrijhof, Van Galenstraat 13, IJmuiden-O.; T. Kossen, 68 jr., weduwe van W. Keesman, Esdoornstraat 24, IJmui- den-O.; J. M. van Donselaar, 73 jr., we duwnaar van M. de Haan, Watermanstr. 5, IJmuiden; E. R. van Pel, 51 jr., Graham- straat 178, IJmuiden. Vx-ijdag kwamen in IJmuiden aan: Afie- na van Frederoiksund; Scheldestroom, Felixstowe; Geziena Hendrieka, Hamburg; Porjus, Kopenhagen; Gazelle, Antwerpen; Eemsborg, Kyngnslyn; Crightown, Gran gemouth; Daniel, Par; Dinkelstroom, Lon den, laden binnenhaven; Leliegracht, Kot- ka; Beyla, Rotterdam; Witmarsum, le Havre; Ceres, Kotka met cellulose papier fabriek; Brigitta, Gefle met hout voor Zaandam; Merchant Prince, Bordeaux; Heelsum, le Havre; Akinity, Lowestoft; Fravizo, Hernosand. Advertentie in de nieuwste modekleuren. De Speciaalzaak voor IJmuiden TROMPSTRAAT 2, 4 en 10 - IJMUIDEN (O.) Franse parachutisten doen in Algiers het werk van stratenmakers. De Fran se opstandelingen hebben een van hun barricades, die voor het stadhuis, moe ten verlaten. De para's hebben de ver schansing geslecht en proberen met de stenen een wegdek le leggen. (Telefoto) (Van. onze reisredacteur W. L. Brugsma De 62-jarige generaal Ely, die gister avond naar Algiers werd gezonden, vestigde in de meidagen van 1958, toen de kolonisten in Algiers voor de eerste keer in opstand kwamen, de aandacht op zich door zijn aftreden als stafchef. Nadat De Gaulle aan het bewind was gekomen, werd hij weer tot stafchef benoemd. Hij heeft ook tegen het einde van de strijd in Indo China in 1954 daar het opperbevelhebber schap be kleed. PARIJS, 29 januari In de Sahara liggen Frankrijks kernbommen te wachten op het moment, waarop zij Frankrijks terugkeer tot de rang der grote mogend heden kunnen signaleren. Maar het bevel tot de explosie laat op zich wachten, want duizend kilometer noordelijker, waar het witte Algiers zich spiegelt in de blauwe Middellandse Zee, hebben een paar duizend heethoofden onder leiding van een caféhouder en een eeuwige student achter hun barricades het nieuwe Frankrijk van De Gaulle schaakmat gezet. Geen kernbommen, geen zware frank, geen invitatie aan Kroesjtsjev, geen van de slimme vondsten waarmee Charles de Gaulle zijn land in twintig maanden naar nieuwe grandeur wist te tillen, helpen maar één jota bij de oplossing van zijn knellendste probleem: hoe krijg ik zes duizend belhamels achter hun barricades weg zonder een burgeroorlog uit te lokken? Burg. Smeets in nieuwjaarsrede Advertentie Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Loke van Londen; Aeneas, Rotterdam; Gei-d Sibum, Hudiksvall; Geowilka, Cy prus; Bataviex-, Hudiksvall; Vasaholm, Gefle; Karachi, Londen; Tempo, Dover met cokebreeze Pen-centrale Velsen; Spaarnestroom, Dagenham. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ar- deas naar Algiex-s; Elpenor, Londen; Oran jestad, Paramaribo; Binna, Antwei-pen; Rijsbergen, Savona; Mithras, Rostock; La botas, Rotterdam; Thaletas, Tanger; West- land, Las Palmas; Egret, Liverpool; Maas, Rotterdam; Lista, le Havre; Yapeyu, Vigo. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Gi-eetsiel, Flensburg; Imme Oldendorff, Antwerpen; Nordstern, Greynock; Amstel- borg, Sarpsborg met zout van IJmuiden; Ligovo, Rotterdam; Helga Ystadt; Mount Blair, Rotterdam ledig Hoogovens IJmui den; Panagia, Rotterdam; Fennia, Helsin ki; Zaanstx-oom, Londen; Yarrow, Antwer pen ledig Hoogovens; Heinrich, Hamburg; Minna Schupp, Emden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan.) Pierre Lagaillarde, het 31-jarige Ka merlid, wordt beschouwd als de twee de man van de oproerige beweging in Algiers. Tijdens de beweging van 13 mei 1958 leidde deze voormalige parachutist de studenten bij hun aan val op het regeringsgebouw van Al giers. se leger besloten dat het de laatste veld slag die het nog kan vechten, de Algerijn se, niet zal verliezen. Maar omdat men een oorlog nu eenmaal moeilijk als een voetbalwedstrijd kan beschouwen, waar bij het louter om het winnen gaat, moest er een doel zijn. Dat doel heette:' „Algérie fi-angaise". Het leger gelooft daarin, mis schien niet op dezelfde manier als de co lons, die aan hun privileges denken, het gelooft aan een eerlijk Algerije met ge lijke rechten voor allen, maar dan toch aan een Frans Algerije. De Gaulle's be lofte tot zelfbeschikkingsrecht maakte aan die droom een einde. De militaii-en weten dat de Algerijnen onafhankelijk heid zullen kiezen. Dan zouden dus ook de Fi-anse doden in Algerije voor niets ge- vllen zijn, dan had men beter terstond met het F.L.N. kunnen onderhandelen. Zal het leger, zij het dan bitter en ge desillusioneerd, uiteindelijk toch De Gaulle volgen? Misschien zullen vele gewone dienstplichtigen die neiging wel voelen, maar zij beslissen niet. Het Franse leger in Algerije wordt grotendeels gemanipu leerd door een reeks keiharde kolonels zo als Godard, Trinquier, Lachei-oy, Gard, militairen die door het vagevuur van In dochina en door de hel van Dien Bien Phoe zijn gegaan en daar veel hebben ge leerd van de doeltreffendheid van het communisme. Zij hebben gezien hoe een systeem van psychologische oox-logvoe- ring werd opgebouwd, dat zijn praktijken ontleent aan het marxisme en zijn inspi raties put uit het bieden van een zuivei-e en hax-de, chx-istelijke autoritaii-e staat. Hun handen mogen dan een beetje rood zijn van het bloed van gemax'telde Alge rijnen, zij achten zich toch de verdedigers van de christelijke beschaving tegen het opdringend bolsjewisme en zij komplotte- ren zonder schroom met de woordvoer ders der wanhoop van Algerije's Europea nen in een samenzwering die ook haar vertakkingen in Frankrijk heeft. Zo'n komplot deed eerst Mollet en toen Pflimlin zich verslikken in hun liberale woorden, zo'n komplot bi-acht later Char les de Gaulle aan de macht. De komplot- teurs hebben zich in De Gaulle vergist. Zij hebben daar overigens al maanden geen geheim van gemaakt en ze zijn afge lopen week niet voor een nieuwe 13e mei teruggeschrokken. Gaat die vergelijking op? Jazeker. In sommige opzichten is de toestand zelfs ernstiger. Het leger mag dan neutraal schijnen, zijn weigering om orders op te volgen, zijn verbroedering op de barricades met de rebellen zijn duide lijk genoeg. Op twee andere vlakken staat De Gaulle gunstiger dan Pflimlin destijds: Algiers is er dit keer niet in geslaagd de klucht van de mohammedaanse deelneming af te dwingen en Frankrijk zelf staat dit keer vereend achter De Gaulle. Maar hoe sterk is dat Frankrijk zonder leger? De linkse groeperingen, die het tegenwicht zouden moeten vormen zijn verdeeld over twintig groepen, en de communistische steun is besmet. Twintig maanden „democratie a papa" doen hun invloed voelen. Vele Fransen geloven vandaag nog bedaard dat „De Gaulle het wel zal opknappen". Er wordt de laatste dagen veel gespro ken over afscheiding van Algerije, van het in de steek laten van de ultra's, die zelf hun boontjes dan maar moeten doppen. Maar men kan lastig uit het oog verlie zen dat bijna het hele Franse leger in Al- gex-ije staat. Het leger heeft in zijn neutra le rol de taak van arbiter op zich geno men, hetgeen meestal de eerste stap naar een militaire dictatuur betekent, vooral nu er geen De Gaxxlle meer wacht, alleen een grote leegte. Deze eenvoudige situatieschets lijkt een ironische speling van het lot, maar zij is het niet. De Gaulle's dilemma van van daag is slechts een duidelijke openbaring van de diepe politieke en sociale kloven in Frankrijks eenheid, kloven die niet van gisteren zijn. Zij kwamen ook op de 13e mei 1958 aan de oppervlakte. Sindsdien heeft De Gaulle geprobeerd ze te bedek ken of te overbruggen. De nationale een heid te herstellen en de onverzoenlijke groepen van links en rechts te overkoepe len. Het is hem niet gelukt de naieve wens droom van hen, die er een romantische na tionalistische visie op politieke ontwikke lingen op na houden, ten spijt. De Gaulle's dilemma lijkt inderdaad on oplosbaar. Hij kan niet van zijn belofte tot zelfbeschikking voor Algerije afstappen zonder in één slag zijn zorgvuldig opge bouwd internationaal en nationaal presti ge te verliezen en de weg te openen voor verder toegeven aan de chanteurs van Al giers. Het zou ook de eeuwige voortzetting van de voor Fx-anki'ijk moordende oorlog in Algerije zijn. Het staat aan de andere kant vast dat de Europese rebellen van Algiex-s niet ge makkelijk van hun eis „Algerije is Fx-ans", noch van hun bax-ricades zullen afstappen. Zij zijn aangemoedigd door het succes van de 13e mei, de schoonheidsfout die aan het regime van De Gaulle is blijven kleven. Zij voelen zich sterk omdat het x-egime de kans voorbij liet gaan jongstleden zondag hun opstand in de kiem te smoren. En bo venal weten zij nu dat hun overigens on betwistbare moed niet op de proef zal worden gesteld: het leger weigert op hen te schieten. Het de facto-bondgenootschap van Al giers' ultra's en het Franse leger is weder om aan de dag getreden en het is een machtige alliantie. Wie zijn die ultra's? Het is simplistisch van een handjevol fascisten en colons te spreken. Zeker, de eersten staan in de voorhoede en de laatsten financieren alle acties. Maar achter de doorgaans door whiskey benevelde fantast Lagaillarde en de bezeten caféhouder Ortiz staan niet al leen de jongeren die nu op de barricades zijn geklommen, maar vrijwel de gehele Europese bevolking van Algerije die in de blinde wanhoop over de toekomst tot alles bereid is: zelfs tot het zich afscheiden van Frankrijk en de vorming van een staat a la Zuid-Afrika. Bitterheid en onzekerheid hebben die Al gerijnse Europeanen iedere zin voor de werkelijkheid deen verliezen en hen met de kleine bui-gerij voox-op in de armen gedreven van de volksmenners, hele en halve fascisten, extreem-rechtse zuive raars van „het verrotte Fx-ankrijk", mys- Jean-Marie le Pen, afgevaardigde in de Franse Nationale Vergadering en leider van een uiterst rechtse organi satie, is gisteren na een huiszoeking uit zijn huis gehaald door de Parijse politie. Er zijn aanhoudingsbevelen uit gevaardigd tegen tachtig andere be ruchte scherpslijpers in Frankrijk. tici van een christelijke staat a la Franco. Extremisten, wier politieke ambities zich niet tot Algerije beperken. Dat ene miljoen blanken in Algerije zou niet zo gevaax-lijk zijn, wax-e het niet dat zij raakvlakken hebben gevonden aan het Franse leger, een half miljoen man sterk, dat nu al vijf jaar in Algerije vecht. Het geldt hier minder de dienstplichtigen, die in Algerije voornamelijk bezettingsdiens ten verrichten, als wel de élite regimen ten, met de parachutisten voorop, die de werkelijke strijd voeren, die sinds 1945 al Frankrijks koloniale oorlogen uitgevoch ten hebben: in het Nabije Oosten, Indo- China, Tunesië, Marokko. Deze troepen zijn keer op keer door de Franse rege- x-ingen de strijd ingestuurd en keer op keer hebben die Franse regeringen hun strijd halvei-wege gestaakt. De militaire trots gebood dan te geloven dat een po litieke nederlaag werd geleden terwijl een militaire overwinning nog mogelijk was. Vandaar naar de gedachte dat alle doden voor niets gevallen waren was een ge makkelijke, maar bittere, stap. In de afgelopen jaren heeft het Fran-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6