Visserijdagen op Volkshogeschool „De Zandhoeve" zeer geslaagd Veel discussie over IJsland Havenberichten BANDRECORDERS Kees Hes is uit ziekenhuis weer in Bakkum terug STOFZUIGERS Twee brandspuiten voor Heemskerk ANMB in Heemskerk waarschuwt regering MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 5 Aan de afwas Tour de France-film 1953 in Beverwijk LOENDERSLOOT Jong Hercules was niet opgewassen tegen Kinheim Katholieke Gezinsbeweging in Noord: 277 leden Dorpskern Heemskerk wordt gesaneerd Op de volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen zijn vrijdag en zaterdag voor de veertiende maal de visserijdagen georganiseerd in samenwerking inet de Stichting voor de Nederlandse Visserij. Er was ook ditmaal weer een zeer aantrekkelijk programma, dat door de bijna vijftig deelnemers zeer op prijs werd gesteld. Er waren lezingen en films, maar ook talrijke discussies tussen de be drijven door, die vaak zeer diep gingen. De directeur van de volkshogeschool, mr. O. V. L. Guermonprez, maakte bekend, dat men volgend jaar van de vijf tiende bijeenkomst iets zeer bijzonders wil maken. De visserijdagen begonnen vrijdag met een boeiende lezing van de heer Pieben- ga, hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant. Hij vertelde tal van wetenswaar digheden over IJsland en de Faroer-lan- den, die vroeger in Nederland veel beken der waren dan nu. Op de kaart van Spits bergen vindt men nog tal van Nederland se namen, op de Faroer en de Shetlands kan men nog veel Nederlandse koperen potten tegenkomen, en op de Shetlands zal men u ook vertellen, dat de Nederlanders daar vroeger kind in huis waren. De noordelijke gebieden zijn wat uit de Nederlandse gezichtskring verdwenen, en de heer Piebenga verheelde niet, dat hij dat jammer vond. Want het zijn prachtige gebieden met een eigen karakter. Hij vertelde veel over de geschiedenis. Over de Noor Ingolf, die uit zijn vader land naar het nieuwe land ging, twee stammen van zijn zetel in zee wierp, en daar ging wonen, waar de stammen aan spoelden: Reykjavik. Over het parlement, dat in 930 ontstond en IJsland tot de eerste democratie van Europa maakte. En over de overgang naar het Christendom, die men (wijselijk) zeer vrijwillig ondernam, waardoor men priesters uit eigen land kon krijgen, die alle oude verhalen bewaarden. Tot grote vreugde van allen die Germaanse talen le ren, en dan altijd bij het IJslands uitko men. Kleurrijk land De spreker noemde IJsland het meest kleurrijke land ter wereld, met ontzaglij ke lichtcontrasten en bij helder weer groot se vergezichten. Het volk is eigenzinnig en trots, in tegenstelling tot de veel zach tere en vriendelijkere bewoners van de Faroer, die ook orthodoxer zijn dan de vrijzinnige bewoners van het eiland, dat beter „Vuurland'.'of „Groenland" dan „IJsland" kan heten. De heer Piebenga vertelde over de strijd met Denemarken, die uiteindelijk resul teerde in onafhankelijkheid, over de gro te armoede en de zwarte dood, die een derde van de bevolking wegmaaide. Uit barstingen van de vulkanen eisten ook hun tol. IJsland had het slecht tot het op de wip kwam te zitten tussen West en Oost. Amerika vestigde een vliegbasis en stak veel geld in het land. Men boekte enorme oorlogswinsten. Er veranderde veel in het eiland van de tradities, waar praktisch analfabete bewoners tachtig lie deren van veertig coupletten kennen, waar tal van dominees spiritist zijn, waar het tweede gezicht gewoon is, zodat veel moeders op de seconde af kunnen zeggen: „Nu sterft mijn jongen op zee". Eindelijk kreeg men het eens goed en van een mogelijke inflatie trok men zich niet veel aan. „Ze zijn er al overheen", verklaarde de heer Piebenga laconiek. Er gebeurde veel in de visserij, waar overi gens maar 17 percent, van de bevolking bij betrokken is. Maar ook bij de agrariërs, die 20 percent uitmaken, en zich nu al be zig houden met tomaten, druiven en ba nanen. Voor de kweek benutten ze de war me bronnen. Visserij-ontwikkeling De visserij, oorspronkelijk bestaande uit kabeljauwvangst en de produktie van stokvis en later zoute vis, was in 1930 al gevorderd, tot de vis in ijs. Men ging spoe dig op de snelvriesmethoden over, toen de ze bekend werden en exporteerde veel bevroren vis naar Rusland, waaruit men ook veel importeerde. Nu wordt er veel stokvis naar het daarop beluste Nigeria uitgevoerd. De IJslanders weten de markt zeer snel af te tasten. Nu is in IJsland de inkomstenbelasting afgeschaft. Het moest wel, want de eigenwijze IJslanders beta len toch niet. Zo vertelde de heer Piebenga veel din gen over IJsland, waarbij hij steeds weer er de nadruk op legde, dat IJsland het van één ding moet hebben: de visserij. 97 per cent van de export bestaat uit vis en vis- produkten. Oorlogswinsten zijn nu een maal geen maatstaf, al kan men begrij pen, dat de IJslanders hun strategische positie goed weten uit te buiten. En hoe zit het nu met de visserij-oor- Er was veel belangstelling voor de lezing van dr. Reuter (midden), die ook een tentoonstelling verzorgde, zoals men op de foto kan zien. log? De heer Piebenga wond er totaal geen doekjes om: „Ik geef de IJslanders groot gelijk." Hij trok hartstochtelijk partij voor de bewoners van het eiland, dat hij lief heeft gekregen, en hij gaf eerlijk toe, dat hij het misschien eenzijdig bekeek. „IJsland heeft niets. Het is van zichzelf doodarm en heeft maar één redelijk mid del van bestaan: de visserij. Het heeft de roofbouw gezien, en het heeft ook gezien hoe landen als Rusland, Noorwegen en Japan rustig een twaalfmijlsgrens heb ben kunnen invoeren. Daarom deden zij het ook. Zelfbewust als ze zijn, en geruggesteund door hun successen van de naoorlogse ja ren, hebben ze hun tanden laten zien. Ik vraag me af waarom Nederland de zijde van Engeland kiest. We weten genoeg van de verhouding tussen grote en kleine mo gendheden om hier de partij van de zwak ke te kiezen, van het land zonder leger en zonder echte vloot. Het natuurlijk recht ligt evident bij IJsland". Natuurlijk brak hierover een felle dis cussie los, waarbij men vooral de IJsland se „manier waarop" becritiseerde. „IJs land is bevoorrecht. Het ligt midden tus sen de visgronden, kan zijn vis vers aan wal zetten en uiterst duur verkopen" stel de iemand. „Dit is een kolonisatie van de zee" zei een ander, terwijl men er natuur lijk ook op wees, dat er naast IJslandse ook Nederlandse en Belgische belangen bestaan. „Waarom zouden we IJsland het ene voorrecht niet gunnen?" vroeg de heer Piebenga, „Onze Lieve Heer heeft de vis sen speciaal naar IJsland gedirigeerd en niet naar België". „Maar bij onderhande lingen zou IJsland toch heel sterk hebben gestaan?" werd er weer gevraagd, „hoe denkt u over Ierland?" vroeg een ander. Waarna de spreker, die de eerste vraag niet beantwoordde, zich ook weer volledig achter Ierland stelde, het land, „dat al genoeg van Engeland te lijden heeft ge had". Te abrupt Zeer sterke argumenten voor de stel ling, dat IJsland andere wegen had moe ten bewandelen, bracht de Oostendse reder Seghers nog naar voren. „De Belgische reders hadden schepen gebouwd, die alleen lonend zijn in de IJs- landvisserij. In de Noordzee brengen ze niet genoeg op, de andere gebieden zijn te ver. Men had het geïnvesteerde kapi taal eerst moeten kunnen amortiseren". De inleider gaf toe, dat IJsland een va banque-politiek voert. „Ze hebben tot 1940 zo'n vreselijke armoe geleden", ver ontschuldigde hij zijn eenzijdigheid. Waarna hij nog eens enthousiast enkele mooie dingen van IJsland vertelde. Algemeen heerste er grote waardering voor het betoog van de heer Piebenga, al waren velen het dan ook niet met hem eens. „Hij heeft zijn ziel erin gelegd", zei men. Moeilijke redding Na de lezing keek men naar de prach tige film „Redding bij Latrab.jarg", die op meeslepende wijze liet zien, hoe IJs landse redders de bemanning van een ge strande Engelse trawler bevrijden. His torische opnamen, die duidelijk toonden, welk een enorme opoffering voor dit red dingswerk nodig is geweest. 's Avonds vertoonde de heer Joh. W. Ste venson algemeen gewaardeerde dia's van de reis naar Skandinavië, die vele vissers en visserij-deskundigen in de zomer heb ben- gemaakt en daarna liet Jef Klausing uit Oostende tal van vissersliederen „uit de spreekbuis vliegen". Stemmen als de mistklok Zelf zingen doet hij niet meer, want „zijn schone stem is reeds lang met ta bakswolken ten hemel gestegen". Maar hij had andere stemmen op de band bij zich, „stemmen, jiie klinken als de mist klok op het Westerhoofd". Hij vertelde dat er geen typische vissersliederen be staan, die bij het werk worden gezongen, zoals dat op de zeilvaart (shanties) wel het geval was. Maar wel zingt men op wacht of in voor- of achteronder tijdens een pauze. Van de wal meegebrachte lie deren, die vaak over de zee gaan, veelal verdrietig van aard zijn en dan ook een slepende melodie hebben. Er is een groot verschil tussen de zeilliederen, die van de zee het land, en de vissersliederen die van het land de zee hebben bereikt. Uitvoerig en leerzaam belichtte Jef Klausing daarna het ontstaan van volks liederen, die veelal overdreven zijn en we melen van „bloed, tranen en bier". Ze liggen gemakkelijk in het gehoor. Vroeger waren ze vaak op Gregoriaanse melodieën gebaseerd, omdat iedereen die kende. Er kwamen nieuwsliederen, die tot de laatste oorlog nog door liedjeszangers werden voorgedragen. „Nu zijn er alleen nog de Nederlanders in Volendammer klederdracht, die meestal Franse schla gers zingen" merkte de heer Klausing op. Hij wees op de liederen, die door rampen zijn geïnspireerd, zoals de ramp in IJs land, die volgens de liederen steeds meer doden eiste. „Want hoe meer doden, hoe meer belangstelling voor het lied". In dit verband liet hij het lied „De vrese lijke ramp van de West-Hinder" horen, een sterk contrast met het daarvoor ge draaide pikante „Lied van de paling". De heer Clausing ging daarna vergelij ken. Hoe een plechtig lied in België in Spanje tot een leuk deuntje is geworden, maar ook hoe Lehar van Rimskv Korsakov stal, en hoe een melodie van Borodin tot ,;Stranger in Paradise" werd. Het andante uit de Svmphonie met de Paukenslag van Haydn is eigen ,,'t Scheepje vaart daar over zee, Marietje ga je met me mee". En zo liet de heer Clausing geloofslied- jes. politieke liedjes, stakingsliederen en anti-militairistische liederen horen. Hij deed het tot ieders genoegen. Achter-Indië Zaterdagmorgen sprak de directeur van het visserij-proefstation, dr. Reuter, over de visserij in Achter-Indië, waar hij op uitnodiging van de F.A.O. is geweest. Hij vertelde over de problemen, die daar bestaan door de steeds weer overstromen de Mekong. Het hoogteverschil van de Mekong in de droge en natte tijd is wel 14 meter, zodat in het natte seizoen grote gebieden onder water komen tot vreugde van de vissers, maar tot verdriet van de landbouwers. „Toch levert dit een goede bemesting op" zei dr. Reuter, die vertelde hoe men een stuk rivier had afgedamd om een landbouwgebied te verkrijgen. Het leek eerst goed te gaan, maar men had geen rekening gehouden met de zoutbronnen. Nu is het stuk land verzilt. en .heeft men helemaal niets meer. „Bovendien is de gehele economie van het land gebaseerd op de overvloed van vis, zoals dat ook met de gebruiker het geval is", zei de spreker. Hij vertelde over de ongelofelijk knappe methoden, waarmee men in Indo-China de vissen vangt. Men zet hele meren af met ondoordringbare hekwerken, of maakt kunstmatige bossen, waarin de vissen zich vestigen. Men is nu in Indo-China van plan het „grote meer", dat in de droge tijd 3000 m2 meet en in de natte tijd 10.000 m2, af te snijden van de Mekong. „Dat zou een slag zijn voor de visserij, want het snelsUomen- de water heeft maar weinig vis. Hoe moet dan „de visstand en het grote meer op peil blijven?" Ook het plaatsen van dammen in de Mekong is gevaarlijk voor de visse rij, omdat de vis wel haar benéden, maar niet meer terug kan. Er zijn in Achter-Indië enorme viskwe- kerijen. welke kunst men van de Chinezen heeft geleerd. Men kweekt de vissen in vijvers, waar men een toilet boven heeft gebouwd. Want van menselijke faeces groeien de vissen goed! Het visrecht be rust er bij de staat, die elk gebied bij op bod voor twee jaar verhuurt. Levende vis De vis wordt meestal levend verkocht, en zelfs levend van vel en schubben ont daan. Alleen de Fransen kopen dode vis. Daardoor verhuist alle vis, die de reis niet overleeft, naar de buitenlanders. De vis handel berust voornamelijk bij de Chine zen. Enkele veilingen zijn in handen van de vrouwen, die zakelijker zijn dan hun echtgenoten. Men heeft er ook visconserven, halfver rotte vis, die men toch waardeert. Vissaus wordt eveneens verhandeld. Men laat vis drie jaar in het zout staan en dan is de vis geheel opgelost. „Het is heerlijk" zei dr. Reuter, die vertelde, dat men er ook veel garnalen en langoustinen vangt. Na de lezing van dr. Reuter, die met vele dia's werd toegelicht, kon men een boeiende verzameling Achterindische voorwerpen bezichtigen. De heer Lovink vertoonde ten slotte nog een film over Eliot-reddingvlotten. De deelnemers aan de visserijdagen op de Volkshogeschool in Bergen konden ook huishoudelijk werk doen. Hier ziet men de Belgische reder Seghers (voor aan) en de heer Kuyk, de aanvoer- regelaar aan de IJmuider visafslag namens de redersvereniging (rechts), aan de afwas. Om het contact in de stille „renners"- maanden niet te verbreken, heeft de ren nersclub Kennemerland in Beverwijk zondagmorgen een filmbijeenkomst in het Luxortheater georganiseerd, waar meer dan 200 leden en donateurs aanwezig wa ren om te kunnen genieten van een film over de Tour de France. Het was de Tour de France-film van 1953, waarin men van etappe tot etappe de Tour kon volgen. Vooral het zware werk in de Pyreneeën had ieders bewondering. Men leefde mee met de Nederlandse ploeg, met Voorting, Wagtmans, Wim van Est en Tarzan van Breenen. Men was opgetogen, toen Jan Nolten de etappe-zege behaalde en zag hoe de Nederlandse landenploeg de eerste plaats in het landenklassement op eiste. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTRAAT 433 -435 CENTRUM 'GALERIJ '- IJMUIDEN Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Spes van Stettin kalk lossen IJmuiden; Wexford, Boston, laden Koog aan de Zaan; Spaarneborg. Londen, laden Staalhaven IJmuiden; Expo, Shoreham; Sira, Isle of Grain; Knoll. Gothenburg, cellulose lossen Papierfabriek Velsen; Anna Luise. Vaes- tervik; Saint Marc, Le Havre; Gronitas, Londen, laden Binnenhaven IJmuiden: Unja, Ventspils; Charlotte, Rotterdam; Anita Thijssen, Kirkeness; Anchises, Port Said; Stentor, Paramaribo; Ferm- land, Halstavik. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Claus Buck, Hamburg; Hornsund, Paraholm; Kiaora. Huil; Gré. Londen, oud papier lossen Wormerveer; Artemis, Duinkerken; Leopoldskerk, Antwerpen; Buenos Aires, Gdynia; Mariva, Antwerpen; Te- xelstroom, Fowey: Tim S, Hamburg; Martina, Blankaholm; Thetis, Kemi, cellulose lossen Pa pierfabriek Velsen; Amstelstroom. Londen; Pent- land Firth. Dover, cokesgruis lossen P.E.N.-Cen trale Velsen; Irene S, Delfzijl; IJstroom, Ports mouth; Frey. Londen; Draco. Vigo; Ulvo, Herno- sand; Ank T, Skutskar, hout lossen Zaandam; Stanislav, Novorossisk; Joost, Bergkvara, hout lossen Zaandam; Gerd. Londen: Lizard, Londen; Nancy Lee. Kotka; Bullfinch, Londen; Twee Ge broeders, Hamburg; Flevo. Lissabon; Emil Del- n-.as, Le Havre; Hispania, Vlissingen; Jagersfon tein, Antwerpen; Lalandia, Antwerpen; Bele, Gefle; Vesta. Stockholm; Pacific, Basse Indre, walsmateriaal lossen Binnenhaven IJmuiden: Ha- do, Teignemouth: Aardenburgh, Rotterdam: Gui- neekust, Antwerpen; Martha Ahrens, Hamburg; Frans Böhmer, Aarhus: Lucas M. Delfzijl; Lan- rick, Grangemouth, slabs lossen Binnenhaven IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Strabo naar Rotterdam: Goeree, Aalborg; Heimdal, Lübeck; Kohima, Riga; Bab T. Londen, ledig van Zaan dam: Rokin, Vestervik; Eemsborg, Sarpsborg, zout geladen IJmuiden: Kleine Beer. Rotterdam: Sel- by, Goole: Bolt, Skiën: Ivlontferlandw, Bremen; Ponza, Stockholm, walsmateriaal geladen IJmui den; Atlas, Gothenburg: Oranjeborg. Sluiskil; Ga zelle. Londen, bijlegger IJmuiden; Jaarstroom, Liverpool; Gooiland, Bremen: Kon. Juliana, Sarps borg; Otto. Hamburg: Hinde. Londen: Jans. Lon den: Rijnstroom. Huil; Lingestroom. Londen; Crichtown, Leith; Elisabeth Berger, Hamburg: Memnon. Curacao. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Aeneas naar Kopenhagen; Dora Oldendorff, Curacao; Geziena Hendrieka, Kopenhagen: Marie. Kopenhagen: Rhenania. Kirkeness, ledig van Hoogovens; Annie G, Aarhus, ruw ijzer geladen IJmuiden; Hydra, Barbados; Vesta. Rouaan. bijlegger IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Drittura, Halmstad, hout. lossen Zaandam: Neth. Coast, Newcastle; Neckarstein, Antwerpen; Ruhr, Ham burg. fIndien, achter dc scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van ol r.aar Amsterdam is gegaan). Kees Hes, de 17-jarige Bakkumse knaap, die op 12 november van het vorige jaar een zeer moedige daad verrichtte toen hij met zijn vader, zijn negen zusjes en broer tjes uit de brandende boerderij redde, is weer in de huiselijke kring teruggekeerd. Kees, die door zijn moedig optreden zo wel in binnen- als in buitenland in het nieuws is gekomen, is bijna twaalf weken verpleegd voor de ernstige brandwonden die hij had opgelopen. Zaterdagmorgen om 11 uur is hij weer thuis gekomen, met zijn linkerhand nog in het verband en met dui delijke sporen van zijn moedige daad aan gezicht en rechterarm. Kees heeft in het ziekenhuis niet alleen een uitstekende verzorging gehad maar ook veel belangstelling gekregen hetgeen hem veel goed heeft gedaan. Gelukkig was er een eigen thuis voor hem, want de noodwoning, die het gezin Hes dank zij grote medewerking thans be- De enige wedstrijd die zaterdagmiddag doorgang vond, was de plaatselijke ont moeting tussen Jong Hercules en Kinheim. Voor beide clubs was deze ontmoeting van groot belang. De thuisclub is nog steeds in degradatiegevaar, terwijl Kinheim geen punt kan missen om bij de koplopers te blijven. Het is een royale overwinning voor Kinheim geworden. Jong Hercules kwam niet volledig in het veld. Men speelde zelfs geruime tijd met 10 man. De sneeuwbuien waren nu niet bepaald be- vordelijk voor goed spel, maar scheids rechter Augustijn keurde het veld goed. Voor de wedstrijd begon, werd de scheids rechter nog in de bloemen gezet, want hij herdacht dezer dagen het feit dat hij 25 jaar als referee fungeerde. Voor rust ging de strijd nogal gelijk op al kon Kinheim na een kwartier spelen de leiding nemen door Bonder. Nog voor rust kwam een Jong Hercules-speler in het nauw en hij schoot in eigen doel (0-2). In de tweede helft probeerde Jong Her cules met enige zeer zwakke aanvallen een tegenpunt te maken, maar de Kinheim- verdediging bleef heer en meester. Nieu- wenhuis gaf met twee doelpunten zijn club een 0-4 voorsprong. Nadat Vlaming de stand op 0-5 had gebracht, schoot Nieu- wenhuis het zesde Kinheimdoelpunt in de touwen. Met de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Gezinsbeweging is het het af gelopen jaar. voor wat het ledental betreft, niet naar wens gegaan, want inplaats van een toeneming boven de bestaande 280 leden in het begin van 1959 is het ledental ondanks de groei van de parochie van St. Jozef met drie leden teruggelopen, Deze klacht viel zondagavond in het St. Jozef huis tijdens de feestelijke jaarvergadering te beluisteren. Doch de afdeling deed ove rigens goed en nuttig werk, zoals werd op gemerkt door voorzitter G. Buur, die spe ciaal het kindervakantiewerk noemde. Wegens ziekte van pastoor A. G. de Boer hield kapelaan C. G. Limburg een korte toespraak naar aanleiding van een door Chrysostomos geuite spreuk „Het doen en laten van de ouders is het boek, waaruit het kind leert." Aan de raad van overleg werd financiële waarborg toegezegd voor de op 27 en 28 februari vastenavondvieringen voor de parochie. Een suggestie uit deze raad om reeds nu in overweging te nemen bij het volgende St. Nicolaasfeest enige arme ge zinnen te adopteren, vond bijval. De secre taris, de heer G. Duin, belichtte in zijn jaarverslag de beangstigende stilstand van de ledenaanwas, juist waar veie nieuwe inwoners Velsen-Noord hebben bevolkt, doch hij hoopte op betere tijden en meer activiteit. Overigens blijven diverse fond sen zich in de belangstelling verheugen. Voor het priesterstudentenfonds (er zijn van de St. Jozefparochie thans dertien priesterstudenten), werd een lans gebro ken. De heer J. Wosika, penningmeester, wist het saldo op te voeren van 43 tot f 190. Een geanimeerde gratis kienwed- strijd besloot deze vergadering. Tijdens een vergadering van de gemeen teraad te Heemskerk op 2 september 1958 werd besloten om een lage-druk-motor- spuit, alsmede een hoge-druk-nevelspuit aan te schaffen. Tot zaterdag bestond het brandblusmaterieel uit een manschappen- wagen, een trekker en een motorspuit. Plus dan nog een door de gemeente Velsen in bruikleen gegeven ladderwagen. Maar zaterdagmiddag is het lang ver beide nieuwe materieel, dat werd vervaar digd door de firma Kronenburg te Hedel, dan toch gearriveerd. Enkele burgemeesters uit omliggende gemeenten gaven blijk van belangstelling. Nadat een signaal had geklonken begaf het gezelschap zich naar het bordes van het gemeentehuis, terwijl op het plein het oude materieel met de manschappen was opgesteld. Burgemeester H. Nielen speldde brand weercommandant H. Beentjes het zilveren kruis op wegens zijn dertigjarige dienst De heer P. Koopman ontving wegens dit feit een zilveren medaille en voor meer dan vijftien jaren trouwe dienst ontvingen de heren J. Beentjes, C. Bloedjes, N. Heesterbeek, H. Dam, J. C. Beentjes en Q. Groot een diploma. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de brandweerkazerne waar de nieu we spuiten waren opgesteld. Nadat de hoge-druk-nevelspuit was gedemonstreerd dankte burgemeester Nielen in de raadzaal in het bijzonder de gemeente Velsen en de Hoogovens voor hun bereidwilligheid om de manschappen van Heemskerk in het ge bruik van de hoge-druk-nevelspuit te in strueren. Ook in verband met Bescherming Bevol king is deze uitbreiding van veel belang. Hierop legde de burgemeester van Egmond aan Zee, de heer J. Nielen, sterk de nadruk Als afgevaardigde van de Noordhollandse Brandweerbond sprak dr. ir. J. M. Breu- ning waarderende woorden. Tot slot sprak de brandweercomman dant van Heemskerk, de heer H. Beentjes, die de wens uitsprak, dat het nieuwe ma terieel versleten zal worden in een zelf standig Heemskerk. woont, is een comfortabel huis, al is het ook van hout. De driedubbelwandige woning is knus en lekker warm. Kees glimlacht en zegt niet veel als hij thuis is. „Och, vergeten zal je het niet gauw", zegt vader Hes, „maar als we spoedig aan de bouw van de nieuwe boerderij kunnen beginnen is het leed snel weer geleden. Wij zijn gelukkig allen bij elkaar en mede dank zij veel en groot medeleven heeft het boerenbedrijf door kunnen blijven draaien". Namens het gemeentebestuur kwam burgemeester C. F. Smeets gelukwensen aanbieden. Hij bood een fraaie plant aan. Zaterdag zowel als zondag kwamen buren, vrienden en bekenden het verenigde gezin opzoeken om Kees een hartelijk welkom toe te roepen. Ongekende hoeveelheden zogenaamde jonge haring zijn er de afgelopen week in IJmuiden aangevoerd. Kon er de eerste dagen van de aanvoer nog veel worden ge ëxporteerd, later in de week zijn vele par tijen naar de vismeelfabrieken gegaan. De opvangprijs van 11.-- ligt voor deze kwaliteit ook wel hoog. Met de schelvisaanvoer wilde het ook deze week nog niet vlotten. De aanvoer bleef uiterst beperkt, de prijs dus hoog. Het ziet ernaar uit, dat er de komende week wat meer aan de markt zal komen, met voor de handel meer „handelbare" prijzen. Voor de Belg was er niet veel kabel jauw te koop. Toch lag de prijs niet zo hoog, als gezien de aanvoer wel mocht worden verwacht. Importen uit Dene marken en Noorwegen, daarnaast vrij veel aanvoer in Ostende hielden de prij zen aan de matige kant. Veel schol en tongen werden in de markt gezet. De Engelsman kocht vrij wel alle grove schol, waarbij moet wor den opgemerkt, dat de zogenaamde Noordschol goed aan de prijs bleef, ter wijl de schol van de kust, die magerder is, nogal in prijs daalde. De grote en middel-kust-schol lag maar even boven f 20.—, terwijl de zetschol en schol I, even eens van de kust, 10.— per kist meer op brachten. Schol uit de Noord grejte en middel lagen rond ƒ30.--terwijl de zetschol en schol I uit de Nord rond ƒ50. maakten. De laptongen bleven vast op ƒ3.40 - 3.50 per kilo voor export, en ook de grootmiddel tongen kwamen niet onder de 2.80, zelfs met een stijgende markt za terdag nog tot 3.—. Halfpondjes en ton gen 1 schommelden tussen 2.40 en 2.60,, terwijl de slips niet onder ƒ2.— kwamen. Veel werd geëxporteerd, terwijl even eens veel tongen werden ingevroren. Wijting, gestript, bleef heel goed in prijs, mede als gevolg van de geringe schelvisaanvoer, terwijl de schol III, eveneens een visje, dat bij uitstek voor de binnenlandse handel bestemd is, vast in prijs bleef, met zaterdag als goedkoop ste markt 24.—. Trawlharing en makreel blijven als re gel maar heel matig van soort en kwali teit De prijzen lopen dan ook nogal uit een, en verschillen van 10.per kist op dezelfde dag zijn geen uitzonderingen. De KW 99 had zaterdag nog een lading West kust-haring in de markt, die van 28.— tot 34.— per kist opbracht. Behalve veel jonge haring werden er ook nog schol II en bijna alle grote zwarte kolen naar West-Duitsland geëxporteerd. Van die zijde zagen we onder anderen de bekende Duitse kabeljauw-filets. Advertentie Uw studio in huis Off. service - Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 De afdeling Heemskerk van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (A.N.M.B.) heeft zaterdag in zaal Dam een feestelijke bijeenkomst gehouden. De districtsbestuurder van deze bond, de heer B. Buitenhuis, begon met te zeggen dat er een bewogen week achter ons ligt. Hij lanceerde een felle aanval op de rege ring. De strijd van de vakbeweging noem de hij zwaarder dan toen er nog van een geleide loonpolitiek sprake was. „Hoewel men wel eens vraagt wat de vakbeweging voor de arbeiders doet" zei de heer Bui tenhuis, „zal de bond de arbeiders nimmer in de steek laten." Hij waarschuwde de regering dat de kruik zolang te water gaat tot zij breekt. „Wij stellen geen onmogelijke eisen," riep spreker uit, hetgeen door de talrijke aan wezigen met donderend applaus werd on derstreept. De afdeling Heemskerk is in twee jaar tijds gegroeid van 97 tot 280 leden. Het tweehonderdvijftigste lid, de heer A. Roozenboom, ontving op deze avond als blijk van waardering een reiswekker, terwijl zijn echtgenote een bloemenhulde werd gebracht. Het programma werd verzorgd door een cabaretgezelschap, dat erin slaagde het publiek enkele uren prettig bezig te hou den. De goed geslaagde bijeenkomst werd besloten met een gezellig bal met muziek van „The Ulwoods". In de afgelopen week zijn de slopers aan het werk gegaan om tegenover het raadhuis van Heemskerk staande woon winkelhuizen af te breken. Men is reeds zover gevorderd dat men thans een dui delijk inzicht krijgt hoe de verbinding tot stand zal komen met de vijver aan de Zaalberglaan. De bedoeling is om een wan delpad aan te leggen. Ook het woonhuis dat jarenlang als postkantoor dienst heeft gedaan, zal bin nenkort aan de slopers ten offer vallen. GOEDE AVOND VAN C.A.V. In zaal Borst te Bakkum heeft de Cas- tricumse accordeonvereniging CAV zater dagavond leden en belangstellenden een butengewoon goede muzikale avond ge boden, toen aldaar het jeugd- en A—orkest met een aantal goede nummers voor het voetlicht kwamen. Onder dirigent Albert van der Wolff uit Alkmaar kwamen beide orkesten tot goede prestaties. T.V.-ARTIESTEN VOOR FORENTO De Castricumse toneelvereniging Forento heeft nu eens niet de gebruikelijke caba retuitvoering door eigen leden laten ver zorgen, maar bekende radio- en t.v.-ar- tiesten voor het voetlicht gebracht. In zaal Roozendaal traden zaterdag op: Rita Corita, Joop Theunisz, het accordeon duet „De Favorieten", Champy, de inter nationale muzikale clown, en Ravello de muzikale rijwielartiest. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5