OLYMPISCH ALLERLEI Het Oosten (Haarlem) kampioen in hoogste afdeling van NHSB Westduitse voetbal heeft een eredivisie nodig Positie van Santpoort weer ongunstiger Kampioenschap van Haar lem wordt sneller beslist KNMV-bestuur vervroegt zijn vergadering niet Selectiewedstrijd voor westelijke spelers NSF poogt eenheid in judosport te verkrijgen voor verkoudheid Herberger is er sterk voor West-Indië staat er niet best voor WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 11 Duitse zwemtrainer voor twee jaar geschorst Het Rotterdams GHIO een maand vervroegd Om de Russische titel Tienkamp wordt vervan gen door vierkampen Ultimatum werd dus niet aanvaard Jopie Troost geopereerd Nederlands amateurteam tegen zaterdagelftal Om de Engelse beker De tweede testmatch Gouverneur schaamde zich over incident Tini Wijnen en De Ruyter gaan naar Tours Finale tweede klasse libre klein biljart 1. Het Oosten 2. VVV 3. Pat Mat 4. Heemstede 5. Kijk Uit 6. Zaandam 2 7 -3. Santpoort VHS 2 Een mooier geschenk dan het kampioen schap in de hoogste afdeling van de Noord hollandse Schaakbond hadden de spelers van het eerste tiental van de Haarlemse schaakclub Het Oosten hun vereniging niet kunnen aanbieden. Met 4l/zbeslisten Het Oosten en Heemstede hun duel in on derling overleg ten gunste van de Haar lemmers. De arbiter voegde er nog een 5 Zz4Vt overwinning op het IJmuider Kijk Uit aan toe. En daarmee is de club onbereikbaar geworden, reeds voor het in gaan van de laatste speelronde. De spelers zullen nu in de gelegenheid gesteld wor den te pogen de tweede klasse van de KNSB te bereiken. Hiertoe zullen vermoe delijk in april een aantal promotiewed strijden gespeeld worden met waarschijn lijk de kampioenen van de Hoofdstedelijke en Gooise Schaakbond. Onderaan de ranglijst in de overgangs klasse verliep het voor Santpoort minder gunstig. Concurrent Zaandam 2 kreeg van de arbiters met 46 de beide winstpunten toegewezen, terwijl Kijk Uit zich maandag avond in Heemstede veilig stelde door een 41/20V2 overwinning. Santpoort en VHS 2 zullen nu in hun laatste en onderling tref fen moeten uitmaken wie het kind van de rekening wordt. De wedstrijd wordt deze week gespeeld. De rangschikking geeft nu nog het vol gende beeld: 6 6 0 0 12 7 5 1 1 11 5 2 2 1 6 7 3 0 4 6 6 2 13 5 7 2 0 5 4 6 114 3 6 114 3 Viert Het Oosten dus in de overgangs klasse het kampioenschap, in de lagere re gionen was het een beste speelronde voor de Hoornse schaakclub Caïssa. Door de nederlaag van Zaanstreek Noord tegen Schaken KTV werd het eerste tiental van Caïssa kampioen van de tweede klasse A. Tevens boekte Caïssa 3 in de vierde klasse A een ruime zege op KTV 3 eh werd zodoende onbereikbaar voor de concurrentie. Het team promoveert automatisch naar de tweede klasse. De schaakclub Bloemendaal boekte in de eerste klasse een belangrijke overwinning op Kijk Uit 2 en verbeterde daarmee haar positie aanzienlijk. Het passeerde de IJmui- dense club en heeft ook Halfweg nog onder zich. Deze vereniging trad als gastheer op voor leider Pat Mat 2. De clubs presteer den het aan het einde van de speelavond tot een 1—1 stand te komen en acht afge broken partijen te noteren. En nu maar arbitreren Een dergelijke uitslag onderstreept nog eens duidelijk hoe noodzakelijk het wordt het verplicht uitspelen van partijen bij na burige verenigingen te reglenienteren. Rol land kwam weer goed voor de dag. De Overveense schaakclub staat tegen VHS 3 voor en zal zeker de naaste belager van het Beverwijker Pat Mat 2 blijven. In de tweede klasse D moest de PTT- schaakclub De Torens de kracht van Aals meer erkennen. De bloemenkwekers zijn nog steeds serieus gegadigden voor het kampioenschap en zullen stellig met be langstelling het resultaat van de beslissen de partij uit de wedstrijd VHS 4Heem stede 2 vernemen. Tot nu toe staat Heem stede er nog het beste voor. De meest opzienbarende prestatie komt deze week van Santpoort 2. In het treffen met de naaste concurrent Zaandam 5 boek ten de Santpoortse schakers een 5V24Vi overwinning. Het betekende bovendien het behalen van het kampioenschap. Slechts vier wedstrijden hebben de schakers uit de Wüstelaan nodig gehad om tot dit fraaie resultaat te komen. Fraai omdat zy vorig seizoen kampioen van de vierde klasse werden en nu volgend seizoen reeds deel zullen uitmaken van de tweedeklassers. De uitslagen van de gespeelde ontmoe tingen zijn: Overgangsklasse, HeemstedeHet Oos ten: mr. E. Santen—C. Hovingh remise en C. Santifort—J. Rothert 1—0. Totaal 4V2— 5%. Kijk Uit—Het Oosten: C. Hovingh—F. J Walda remise, C. Hoogland—J. L. Wijd- oogen 1—0, J. J. van Kampen—C. J. Gor dijn remnse en L. KensenT. Langedijk 10. Totaal 5Va4V2- Heemstede—Kyk Uit: mr. E. Santen—F. Walda 1—0, J. Bonkenburg—J. Blok re mise, K. Altena—K. Steijn remise, G. van Keulen—Tj. de Jong remise, mr. A. G. de Blécourt—A. Kistemaker remise, H. v. d. Berge—P. Lanser 0—1, H. Muusze—J. L. Zwemmen Karl Walter Fricke, de trainer van de zwemvereniging Bremen SC '85, is voor twee jaar geschorst door de kring Bremen van de Duitse Zwembond. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een klacht van de Duitse kampioene Ursel Winkler, die de trainingsmethoden van Walter Fricke te ruw achtte. Paardesport Het Rotterdamse CHIO zal dit jaar van 3 tot en met 7 augustus worden gehouden. Aangezien het traditionele tijdstip de eerste week van september samenvalt met de Olympische ruitcrwedstrijden in Rome, moest naar een andere oplossing worden uitgezien. Deze is gevonden in samenwerking met de Fédération Equestre Internationale en de Dublin I-Iorse Society, die eveneens be gin augustus een officieel concours hip- pique organiseert. Daar deze zomer de sterkste rijders uit alle delen ter wereld naar Europa zullen trekken om hun paarden de nodige trai ning voor de spelen te geven verwacht men dat Rotterdam als laatste continen tale CHIO voor Rome op een sterke inter nationale bezetting zal kunnen rekenen. Wijdoogen remise, W. de LaatC. J. Gor dijn remise, E. CashoekP. Heidenreich remise, C. SantifortT. Hölscher 01. To taal 'IV251/2. VVV—Zaandag II 9—1, Santpoort- Zaandam II 46. Eerste klasse, afd. A: SchaaklustEdam 3V22V2 voorl., OppositieMSC 3V22V2 voorl. Afd. B: Kijk Uit IIBloemendaal 3Y26V2, HalfwegPat Mat II 11 voorl., Rolland—VHS III 4>/2—3Vz voorl. Tweede klasse, afd. A: KTVZaanstreek Noord 5V24.V2, PurmerendKTV 24 voorl. Afd. 2C: KSC—Kijk Uit III 4—4 voorl., Afd. 2D: De TorensAalsmeer 37, De Uil—HWP II 3/2—4V2 voorl., VHS IV— Heemstede II 4]/24,/2 voorl., afd. 2B: Cas- tricumCaïssa II 5V24,/2- Derde klasse, afd. A: AartswoudMSC II V24V2, afd. B: Zaandam IVWitte Paard 44 voorl., Purmerend IILasker 64, Castricum IIOppositie II 2'/23'/2, afd. C: Santpoort IIZaandam V 5V24^2, Het Oosten IIIZandvoort II 3%4Vz voorl. Vierde klasse, afd. A: KTV IIICaïssa III 3—7, Wieringermeer II—Schaakmat III 5V22V2 voorl., afd. B: De Pion IIBer gen 5—4 voorl., AssendelftSaende II 41/24V2 voorl., Purmerend IIIWestzaan 5—5, afd. C: H. W. P. III—Het Oosten IV 55, afd. D: Aalsmeer IIHet Oude Slot II uitgesteld tot 5 febr., SSCHHeemstede III 4—6. In het toernooi om het Russische schaak kampioenschap, dat momenteel in Lenin grad wordt gehouden, heeft de huidige kampioen Tigran Petrosjan na vijf ronden de leiding met 4 punten. Viktor Korchnoi bezet de tweede plats met 3V2 punt. De derde plaats wordt gedeeld door de groot meesters Taimanov en Geiler en de inter nationale meesters Polugaevsky en Kro- gius met elk 3 punten. Spassky volgt met 2V2 punt. Oud-wereldkampioen Smyslov maakte tot dusverre een zwakke indruk. Hij maak te viermaal remise en verloor van Korch noi. Bronstein behaalde IV2 punt uit 2 par tijen. Aan het Russische kampioenschap wordt niet deelgenomen door Tal en Bot- winnik. Deze beide schakers bereiden zich voor op de strijd om het wereldkampioen schap, die half maart zal beginnen. Op uitnodiging van het bestuur van de Noordhollandse Schaakbond heeft een bij eenkomst plaatsgevonden met vertegen woordigers van de schaakverenigingen VHS, Het Oosten, HWP, Heemstede, Rol land en Bloemendaal. Besloten is dit jaar het persoonlek schaakkampioenschap van Haarlem op een andere wijze dan an dere jaren te spelen. Inplaats van twee speeldagen in de week, zoals de laatste ja ren gebruikelijk was, zal nu op twee maal vier achtereenvolgende dagen worden ge speeld. In de eerste week worden de voorronden gespeeld, de tweede week volgt de finale. De consequentie hiervan is dat met de tra ditionele tienkamp gebroken wordt. Hier voor in de plaats komen nu de vierkam pen, waarvan de winnaars zich zullen klas seren voor de finale. Het grote voordeël van deze nieuwe re geling is de aanzienlijke tijdsbekorting die men nu bereikt. Een bezwaar lijkt ons echter de instelling van de vierkampen, waarin door een zelfs geringe tegenslag een speler voor een jaar wordt uitgescha keld. De leiding van het toernooi, dat men voornemens is op 10 mei te laten begin nen, berust bij VHS. Er zal worden ge speeld in een hoofdklasse, eerste en twee de klasse. De hoogst geplaatste twee of drie in de hoofdklasse en eerste klasse kunnen meespelen om de persoonlijke Noordhollandse schaaktitel. De toekomstige kampioen van Haai-lem wacht bovendien een uitnodiging voor de invitatie-groep van het jubileum-schaak toernooi van Het Oosten, dat in september zal worden gehouden. De hoogoventoer nooicommissie blijkt bovendien bereid de kampioen van Haarlem in het 23ste toer nooi een plaats te geven in de eerste re- servegroep. Motorsport De bestuursvergadering van de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, die is vastgesteld op zaterdag 13 februari, zal niet worden vervroegd. Zoals eerder is gemeld zijn er zaterdag jongstleden, tijdens de jaarlijkse kalendervergadering van de KNMV in Utrecht, moeilijkheden ontstaan tussen de bond en de organisatoren van motorwedstry den. De verenigingen die wedstrijden organi seren hadden ernstige bezwaren tegen het voorstel van het KNMV-bestuur de retri butie te verhogen van 5 tot 10 percent. Zij eisten dat het bestuur voor maandag 8 februari het voorstel tot retributie-ver- hoging zou terugnemen. De voorzitter van de sportcommissie, de heer Burik, deelde al mee dat dit niet mogelijk was aangezien de eerstvolgende bestuursvergadering was vastgesteld op 13 februari. De organiseren de verenigingen lieten daarop weten dat indien het ultimatum niet zou worden aanvaard de internationale motorwedstrij den in Gemert (21 febr.), Sint Anthonis, Boekei, Schijndel, Norg, Markelo, Lichte- voorde en Alkmaar dit jaar niet zouden doorgaan. Bovendien zou nog een aantal andere wedstrijden in gevaar komen. Hockey Zaterdag 6 februari zal op het terrein van SCHC Bilthoven een wedstrijd worden ge speeld twee westelijke selectie hockeyteams. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Elftal A: doel: W. Honnebier (BMHC); ach ter: H. Both (SCHC) en J. Leemhuis (SCHC); midden: R. van Zanten (BMHC), F. Fiolet (HDM) en E. van Rossem (HHIJC); voor: J. Berkman (BMHC), E. J. Geldrop (HHIJC), Ch. Coster van Voorhout (Amsterdam), J. Gielen (Be Fair) en J. Jansen Schoonhoven (Amsterdam). Elftal B: doel: E. C. C. de Graaff (Togo); achter: J. P. Fokker (Laren) en Th. Ykema (Delftsche Studenten); midden: Ch. Marres (Laren), J. Minnema (BMHC) en K. v. d. Valk (Laren); voor: B. Peters (HGC), F. 't Hooft (Hilversum), R. v. Kist (Togo), H. van Veen (Kampong) en P. Verhoef (SCHC). Judo Jioe Jitsoe De Nederlandse Sportfederatie stelt po gingen in'h'èt'Wéfk om tbt 'ë'en eenheid te komen in de judosport. Vice-voorzitter P C. van Houten heeft de laatste"weken on derhandelingen gevoerd met de besturen van het N J.J.B.. de N.A.J.A. en de N.J.J.A. Hierna heeft op 30 januari jl. een bespre king plaats gevonden met de drie voorzit ters van deze bonden gezamenlijk. Tijdens dit gesprek is de basis gelegd voor verdere onderhandelingen, die me dio februari zullen worden voortgezet. De vooruitzichten om tot resultaat te komen zijn niet ongunstig, daar alle partijen in zien dat het van groot belang voor de ju dosport is een samenwerking tussen de drie bonden te bereiken. Jopie Troost, een van de troeven van de Hollandse dameszwemclub uit Am sterdam, heeft dinsdagmiddag in het Juliana-ziekenhuis in Amsterdam een blindedarm-operatie ondergaan. Zij is maandag in het ziekenhuis opgenomen nadat zij was teruggekeerd uit Bremen, waar zij tijdens het weekeinde aan internationale zwemwedstrijden heeft deelgenomen. Al gauw had Jopie een zuster gevonden, die vol belangstelling luisterde naar het verhaal van haar laatste zwembelevenissen. Het Nederlands amateur-elftal en het Ne derlands zaterdagelftal spelen op 10 februari op de Vliert in D.en Bosch een oefenwed strijd. M h U. ii A i iS^i» fci De uitslagen van de „replay's" voor d'e vierde ronde van het toernooi om de En gelse voetbalbeker, die dinsdagavond wer den gespeeld, waren: Preston North EndBristol Rovers 5-1, WatfordSouthampton 1-0, Burnley Swansea 2-1. Preston speelt in de vijfde ronde een thuiswedstrijd tegen de winnaar van de „replay" BrightonRotherham United: Watford en Burnley komen in deze ronde in uitwedstrijden uit tegen respectievelijk Sheffield United en Bradford City. Advertentie doosje met 6O tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR In de Bondsrepubliek wordt achter de schermen en in de pers reeds geruime tijd een felle strijd gevoerd over de in voering van een eredivisie, een hoofd klasse waarin de beste Westduitse voet balclubs verenigd zijn. Niemand minder dan de bekende trainer en coach van het Westduitse nationale elftal, Sepp Her berger, is een voorstander van deze „concentratie van de kwaliteit". Alleen een dergelijke concentratie, zo zeggen de voorstanders, kan er voor zorg dra gen dat het Duitse voetbal constant op hoog peil blijft en dat men eindelijk ver lost zal worden van het ietwat onoprech te Vertragsspieler-systeem. Op dit moment bestaat er in het Duit se topvoetbal een toestand, zoals men die in Nederland vlak na en voor de oorlog kende. Er is een Oberliga Nord (topclub HSV-Hamburg) met zestien clubs, een Erste Liga West, (topclub FC-Köln) met (topclub: Karlsruhe). Ook elk met 16 (topclub Pirmasens) een Erste Liga Süd clubs en een Stadtliga Berlin (kopclub: Hertha-bsc) met elf clubs. Totaal dus 75 clubs in de z.g. Oberliga. Daaronder ko men dan enkele tweede liga's, elk met achttien clubs. Een zwaardere top kan men zich nauwelijks indenken. Om nu maar te blijven bij de 75 top clubs: aan het eind van ieder jaar wordt er tussen de nummers een en twee van iedere afdeling een verwoed gevecht ge leverd om het nationale kampioenschap, waarna blijkt dat sommige clubs in de normale competitie te veel van hun krach ten hebben gevergd wegens de grote con currentie, andere (HSV-Hamburg) een doorlopende strijd hebben moeten leveren tegen zwakke ploegen, die het een eer vinden om de sterke „eeuwige kam pioen" ten val te brengen.... De spelers, de z.g. Vertragsspieler, mo gen formeel maximaal 400 mark per maand verdienen. Maar er valt, zo mag men zonder meer aannemen, voor top- spelers als Rahn, Szymaniak en derge- lijken bepaald wel meer van de rijpe boom die elke topclub is.... Volledig professionalisme Deze situatie wordt hoogst onbevredi gend genoemd. Een man als Herberger Voetbal erkent, dat het mooi is dat Duitsland bij de wereldkampioenschappen in Zwitser land in 1954 nummer één geworden is en bij die in Zweden nummer vier en dat onder het huidige systeem, maar hij heeft duidelijk gemaakt, dat dergelijke voetbalwonderen niet iedere vier jaar tot stand kunnen komen. Als in alle omliggen de landen van Nederland tot Oostenrijk toe de krachten worden geconcen treerd en er duidelijke tekenen merk baar zijn dat men steeds meer gaat over hellen naar het volledige professionalis me, dan kan de Bondsrepubliek, aldus de voorstanders van een z.g. Bundesliga, niet achterblijven. Deze voorstanders van een landelijke hoofdklasse geloven, dat alleen een Bundesliga voor een constant hoog Duits voetbalpeil kan zorg dragen. Zij willen voorts het Vertragsspieler-sys teem afschaffen en een hoofdklasse schep pen met volledige profspelers. Zoals het Hamburgse dagblad „Die Welt" onlangs schreef: „Wij hebben een echte topklasse nodig, waarin begaafde spelers als eerste klasse-televisie-arties ten betaald worden. Zou dat die vereni gingen niet mogelijk zijn, die bij de invoe ring van een Bondsliga zeker met een ge middelde van 30.000 tot 40.000 toeschou wers per wedstrijd kunnen rekenen?" Tweeduizend mark per maand Dergelijke voorstanders van een hoofd klasse betogen voorts, dat de volledige profspeler ook werkelijk het voetballen als beroep moet gaan uitoefenen. In de praktijk zal dat neerkomen op een totaal van circa tweehonderd a tweehonderd vijftig profs in het gehele land, die per man maximaal zo'n tweeduizend mark 1.800.--) per maand zouden moeten ver dienen. En alle voorstanders van een hoofdklasse zijn daar nu juist niet voor. Dit gaat velen weer te ver. Het is wel duidelijk geworden, dat wie a. (hoofd klasse) zegt, straks onvermijdelijk ook b. (prof-systeem) zal moeten laten vol gen Maar voorlopig is het verzet onder de verenigingen nog te groot om te geloven, dat op korte termijn West-Duitsland een echte Bundesliga voor de twintig topclubs in het land zal krijgen. Vooral de bestu ren van de clubs, die in de middenmoot en onderaan plege.i te staan en die in de tweede liga's ronddobberen, voelen niets voor een hoofdklasse, die voor hen onbe reikbaar is. Nog te meer niet daar het grote Westduitse voetbaltalent voorname lijk wordt gehaald uit het gebied tussen Keulen en Dortmund, rond Frankfort en Karlsruhe, Hamburg, München en ook Stuttgart. Met een duidelijke voorkeur voor het Roergebied! Herberger zal dan ook voor zijn elftal, dat in 1962 in Chili om het wereldkam pioenschap zal spelen, wel weer moeten putten uit de 75 topclubs van thans, uit de vele tweede liga-teams, uit het enor me, bijna onoverzichtelijke aantal ama teur-verenigingen. Een ondankbare taak, zelfs voor een voetbaliovenaar als Her berger. Cricket De Westindische batsmen staan voor een bijna hopeloze laak. Op de laatste dag van de tweede testmatch tegen Engeland zul len zij tenminste 367 runs moeten scoren om de nederlaag te ontgaan. Op de voor laatste dag van .deze wedstryd, die in Tri nidad wordt gespeeld, sloot Engeland zijn tweede innings af op 230 voor 9. Aangezien Engeland in de eerste innings tot 382 runs was gekomen en West-Indië niet verder dan 112, bedroeg de achter stand van de gastheren op dat moment precies 500 runs. In de tweede innings scoorde West-Indië 134 runs voor het ver lies van twee wickets, zodat de West indiërs woensdag tenminste voor 367 runs zullen moeten zorgen om de ontmoeting te winnen. Conrad Hunte en Joe Solomon, het openingspaar van de West-Indiërs scoorde 28 runs. Toen werd Solomon, juist voor de lunch, achter het wicket gevangen. Top scorer was Roshan Kanhai, die 3]/> uur batte en met 55 runs not out bleef. Het is overigens wel een match, die in de herinnering van de cricketers zal blij ven. Wij berichtten reeds over het opstan dige publiek, dat zaterdag niet akkoord kon gaan met de beslissing van een umpi re die een plaatselijke favoriet run out gaf waarna duizenden toeschouwers het veld opstormden. Er gebeurde echter meer, zo hebben wij in Engelse dagbladen gelezen. Het publiek in Port of Spain op Trinidad namelijk liet het niet bij schreeuwend de monstreren tegen de beslissing van de um pire maar gooide een niet te tellen aantal flessen op het veld en van het veld weer in de propvolle tribunes er waren 32.000 toeschouwers waardoor niet minder dan honderd mensen werden gewond. De gou verneur van het eiland, die samen met premier dr. Eric Williams de relletjes probeerde te beteugelen, ontsnapte op het nippertje aan een verwonding toen de West-Indiër Leary Constantine zelf eer tijds een beroemd cricketer een formi dabele fles vlak voor diens hoofd ving. La ter op de dag zei de gouverneur. Sir Ed ward Beetham, via de radio: „Tot van daag was ik trots uw gouverneur te zijn, maar vanavond schaam ik mij diep". Sommige insiders beweerden dat de rel letjes het gevolg waren van politieke on tevredenheid, anderen zeiden dat ze het gevolg waren van het niet opstellen van de populaire fastbowler Gilchrist. Maar het waarschijnlijkst is dat het publiek zo opgewonden raakte door het te veel drin ken van rum en bier en het feit dat men het niet kon verkroppen dat de Westindi sche batsmen op dat moment zo weinig presteerden tegen de Engelse bowlers Trueman en Statham. En het uitgeven van de plaatselijke favoriet Charran Singh was toen net iets te veel tegenslag voor de duizenden op de tribunes, waarna het flessengevecht in volle hevigheid ont brandde. Verder spelen was die dag dan ook on mogelijk en onder politiebescherming ver dwenen de Engelsen naar het paviljoen. Trouwens, het veld lag bezaaid met fles sen, glasscherven, stukken hout van bier kratten en allerhande andere voorwerpen, waardoor verder spelen eenvoudig niet mogelijk was. Het is de derde keer in de geschiedenis van het testcricket dat er dergelijke fles- senincidenten plaats vonden. Zes jaar ge leden gebeurde dat in Georgetown bij een Engelse tour en de tweede keer verle den jaar december toen in New Delhi toeschouwers met glaswerk gingen gooien na een inningsnederlaag van India tegen Pakistan. VOLLEYBAL Het Belgische volley balteam (heren) heeft in Leuven met 30 gewonnen van Turkije. De setstanden waren: 159, 155 en 156. De dooi is ingeval len in Squaw Valley, waar over ruim twee weken de Olympische Winterspelen zullen worden geopend. Van Hawaii afkomstige warme lucht veroor zaakt overdag een urenlange regenval, die echter het dikke sneeuwdek op de Olympische pistes nog niet heeft kunnen aantasten. Op de alpine-piste is men zelfs blij met de regen, omdat het parkoers daardoor op natuur lijke wijze verhard wordt. Het verblijf in het dal is evenwel zeer onaangenaam geworden. Smeltende sneeuw en regen vormden diepe plassen in de hoofdstraten. En dat is des te vervelender, omdat de vorst ze 's avonds bedekt met een laagje ijs, dat weer onzichtbaar wordt gemaakt door de nachtelijke sneeuwval. In Squaw Valley zijn de sneeuwploegen dan ook dag en nacht in touw, maar meestal is de aanvoer van verse sneeuw 's nachts zo groot dat de straten slechts met de grootste moeite begaanbaar kunnen worden gemaakt. De Olympische fa'kke! De fakkel, die tijdens de Olympische Winterspelen zal branden, is dinsdag per straalvliegtuig uit Noorwegen in Los Ange les aangekomen. Met een helikopter werd de toorts onder toezicht van de Olympische kampioen kogelstoten Perry O'Brien van het vlieg veld naar het Memorial Coliseum gevlo gen, waar in 1932 de Olympische Spelen zijn gehouden. Een estafette team van 600 athleten van middelbare scholen zal de fakkel naar de plaats van de Winterspelen, bij „Lake Tahoe" brengen, over een afstand van ongeveer 600 mijl door de besneeuwde Sierra's. Taalmoeilijkheden De Olympische tolken worden pas met de deelnemers in Squaw Valley verwacht, zodat de officials in het Olympische pers centrum er lelijk mee inzaten, toen dins dag een Japanse verslaggever arriveerde, die geen woord Engels verstond. Goede raad was duur, want ook op ge baren reageerde de bescheiden glimlachen de Japanner niet. Tenslotte vond men de oplossing: Er werd een telefoongesprek aangevraagd met San Francisco waar een Japanse luchtvaartonderneming is geves tigd. Een gesprek over 400 kilometer volg de en dank zij een combinatie van drie telefoontoestellen kon het comité van ont vangst informeren naar de wensen van een gast, die nauwelijks twee meter verder in de telefooncel stond. Storm In Squaw Valley zijn nu zelfs de orga nisatoren van de winterspelen nerveus gewordenhet nieuwe wintersportcen trum werd in de laatste 24 uur namelijk geteisterd door een zeer harde strom. In het dal werden windsnelheden geregi streerd van 80 km/uur, en op hogere plaat sen in de Siera Nevada kwamen zelfs windstoten van 140 km/uur voor. Vele ver bindingen werden verbroken, er trad een elektriciteitsstoring op en iets ten westen van Squaw Valley moest het verkeer wor den omgeleid wegens een aardverschui- ving. Eén der officials, Willy Schaf-fler, heeft dinsdag verklaard dat er geen sprake van is dat de Winterspelen overeenkomstig het programma kunnen doorgaan, als er omstreeks 18 februari de openingsdag der Spelen ook dergelijk weer is. De springwedstrijden zouden dan beslist moe ten worden afgelast in verband met de wind, evenals het hardrijden op de schaats (de reglementen verbieden wedstrijden bij windsnelheden boven 18 km/uur). Een biathlon zou onmogelijk worden, omdat de deelnemers de doelen voor het schieten niet zouden kunnen zien, terwijl voorts het slechte zicht ook een te grote handicap zou betekenen voor de afdaling. Daarentegen zouden het kunstrijden, het ijshockey, de cross country, de reuze sla lom en de slalom voor dames en heren onder alle omstandigheden kunnen door gaan. Bij deze ski-wedstrijden zou dan eventueel gebruik worden gemaakt van een blauwe kleurstof aldus Schaffer die gedurende 6 tot 8 uur zichtbaar blijft en waarmee het parcours duidelijk kan worden afgebakend. Verbod Het Olympische team van Nationalis tisch China en de eenmans-ploeg van In dia zullen niet mogen deelnemen aan de Olympische Winterspelen. Mare Hodler, de president van de Internationale Ski Fe deratie (FIS), heeft telegrafisch aan het organisatie-comité laten weten dat Natio nalistisch China noch India lid is van de FIS en dat. conform de Olympische regle menten, geen skiërs van beide landen tot de spelen kunnen worden toegelaten. Eerder was Nationalistisch China er al op attent gemaakt dat het land. dat ook niet bij de Internationale Schaatsenrijders Federatie is aangesloten, geen hardrij ders kan uitzenden naar de Winterspelen. Beide landen hadden alleen ingeschreven voor de Olympische skiwedstrijden. Biljarten Twee Nederlandse biljarters zullen deel nemen aan het Europese kampioenschap kader 47/2, dat donderdag in Tours begint. Naast de Nederlandse kampioen Tini Wij nen wordt ook Kees de Ruyter afgevaar digd. De Ruyter valt in voor de Spanjaard Galvez. De overige deelnemers zijn nog niet bekend. Gisteravond werden de wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse libre district Haarlem K.N.B.B., die gehouden worden in café Engwerda, Lange Begijne straat 10, voortgezet. H. Nieuwenhuis is nu nog de enige deelnemer die ongeslagen is. Hij versloeg Van Wonderen in een zeer spannende partij. De uitslagen waren: J. Dreyer 150 33 23 4.54 W. Geerts 127 33 13 3.84 H van Wonderen 148 44 25 3.36 H. Nieuwenhuis 150 44 15 3.40 F. Heekelaar 150 44 14 3.40 A. van Leeuwen 107 44 14 2.43 J. Winnubst 139 33 24 4.21 L. v. d. Mey 150 33 25 4.54

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11