Vervoerspersoneel wil 12% loonsverhoging Debré vroeg, en kreeg, speciale volmachten gedurende een jaar HET WEER Hernieuwde politiële actie j in het noorden des lands UNO-bestandscommissie gelast terugtocht Syrische troepen kernenergie stimuleren Gemeenschap beschermd door stelsel van registratie en vergunningen „Dolle dinsdag" in Nairobi MET 441 TEGEN 75 STEMMEN VAR klaagt Israel bij Veiligheidsraad aan In de krant van heden: Veel wind Instelling kernenergieraad Het woord is aan II uiszoekingen Buit na de uitval JÊ Om vijf uur gistermiddag werd in Parijs de buitengewone zitting van de Winter tot dusverre zachter dan normaal Inconsequenties Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 77 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T TWl. E T V* /V 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I |f| J f 1, |J T (J T| F Abonnement p. week o9 c., p. Wartaal f 7,6o, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL^J A XX \JL X X WA X WA AA l franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hatoiemfhoofdredl Jle^LTddT 1529s! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING verkrijgbaar! Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije JERUZALEM (UPI) De gemengde be standscommissie van de UNO heeft dins dagavond gelast, dat Syrische troepen Is raëlisch gebied in de gedemilitariseerde zone verlaten. Deze eis werd gesteld door de voorzitter der commissie, de Belgische kolonel Rraymond Pirlot, die specificeer de, dat de Israëlische helft van het dorp Tavvafik ontruimd moet worden. De in menging van de bestandscommissie kwam, n&'dat Israel gezegd had te verwachten dat de ontruiming zou geschieden of dat Israel zich er anders zelf mee zou belasten. Israel bleef op het standpunt staan dat troepen van de V.A.R. vertrekken moeten vóórdat besprekingen over vermindering van de spanning aan de grens kunnen plaats hebben. Inmiddels blijven de par tijen elkaar wederzijds beschuldigen van grensinfiltratie. CAFP-Reuter) Volgens een Syrische woordvoerder trekken de Israëliërs troe pen samen ten westen van de gedemili- tairiseerde zone bij het dorp Tawafik. Een deel van deze troepen zou het niemands land al zijn binnengetrokken. De woord voerder zei, dat een Israëlisch offensief werd verwacht. Ergste voorbij? In diplomatieke kringen bij de UNO te New York was men evenwel vanochtend van oordeel, dat. het hoogtepunt van de Syrisch-Israelische crisis waarschijnlijk voorbij was. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de volkerenorganisatie zou vandaag een onderhoud hebben met het waarnemend Advertentie BARTEUORISSTR.HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY-COATS 'hoofd van de Israëlische delegatie, Josef Tekoah. Te Caïro verschijnende dagbladen mel den, dat de Egyptisch-Syrische republiek de Veiligheidsraad een nota heeft doen toekomen, waarin zij zegt dat Israëlische strijdkrachten maandag agressie hebben gepleegd in het gedemilitariseerde gebied langs de grens tussen Syrië en Israel. De Egyptische pers heeft dinsdag mel ding gemaakt van de verplaatsing van sterke Egyptische legereenheden naar de Sinai en de legering ervan langs de Is- raelische-Egyptische demarcatielijn. Dit zou drie dagen geleden zijn gebeurd. Vol gens het blad „Al Goemhoeria" zijn alle verloven van het Egyptische leger inge trokken. Reuter meldt uit Londen dat radio-Cairo in een voor Israel bestemde uitzending, die „De stem der Arabieren" heet, heeft ver klaard, dat de Verenigde Arabische Repu bliek gereed is voor de „beslissende slag" om Palestina. „Israël ligt thans in de tang tussen de legers in Egypte en Syrië, die onder een verenigd opperbevel staan. Wij zijn gereed voor de beslissende slag en wij staan klaar om ons land en onze rechten in Palestina te herwinnen", aldus radio-Cairo. Toeschouwer AFP meldt uit Damascus, dat de aldaar verschenen dagbladen berichten dat maar schalk Abdel Hakim Amer, opperbevelheb ber der Verenigde Egyptisch-Syrische le gers en vice-president van de V.A.R., aan wezig was bij het artillerieduel aan de Sy risch-Israelische grens. Van de zijde der Palestijnse bestands commissie wordt meegedeeld dat het dins dag rustig was in het grensgebied van Gaza. De langs de grens gelegerde troepen der UNO zijn waakzaam. Er zijn echter van geen der beide zijden van de grens buiten gewone troepenverplaatsingen gemeld. CAIRO (Reuter) Het als gezaghebbend beschouwde Egyptische dagblad „Al Ah- ram" schreef woensdag, dat sterke Israëli sche eenheden oprukken naar het Syrisch- Israelische grensgebied. De Tweede-Kamerleden zagen gister middag een nieuw gezicht naast de „ATOOMJVET" INGEDIEND minister van Buitenlandse Zaken, mr. -- Luns, namelijk dat van zijn nieuwe -fl j 1 Jfl 1_ a.1 staatssecretaris, dr. H. van Houten. v3"V"0!°a101Cj. !Z/£L1 J3rOöO-O^LX0 VSH Bij de Tweede Kamer is thans het lang verbeide ontwerp voor een wet op de kernenergie ingediend. Het ontwerp stelt regels betreffende de vrijmaking van kernenergie en het gebruik van radio-actieve stoffen en stralen uitzendende toe stellen. Het stuk, dat de handtekeningen draagt van de minister-president en negen ministers, voorziet om te beginnen in de instelling van een „Kernencrgieraad", een ambtelijk college, dat zal optreden als centraal adviesorgaan voor de regering op het gebied van kernenergie en ioniserende stralen. Om de risico's, die het geoor loofde gebruik van splijtstoffen en ertsen voor vredesdoeleinden medebrengt, tot het uiterste te beperken, is verder voorzien in een vergunningstelsel voor alle handelingen met splijtstoffen, zowel het voorhanden hebben als het vervoer, het binnen of buiten Nederlands grondgebied brengen of doen brengen of het zich ont doen daarvan, alsmede voor het oprichten, in werking brengen, in werking houden of wijzigen van een inrichting, waarin kernenergie kan worden vrijgemaakt, splijt stoffen kunnen worden vervaardigd, bewerkt of verwerkt of waarin splijtstoffen worden opgeslagen. Ook is een vergunning nodig voor vaartuigen of andere vervoer middelen, voorzien van een motor, waarin kernenergie kan worden vrijgemaakt. grijpen geopend. Deze toestellen vormen nl. in mindere mate een bedreiging voor de belangen van de volksgezondheid en ar beidsbescherming. Niettemin levert het herhaaldelijk blootgesteld zijn aan ionise rende stralen bezwaren voor de gezond heid op. Het is dus zaak alle onnodige bestraling van de mensen te voorkomen, opdat zij niet zonder redelijk nut binnen een bepaalde tijd een dosis straling krij gen die zonder bezwaar geringer had kun nen zijn. Daarom is in de wet de moge lijkheid geschapen tot het geven van inci dentele regels met betrekking tot dergelij ke toestellen. Deze regels kunnen varië ren van een algeheel verbod voor het ge bruik van bepaalde toestellen tot het op- °n van een aangifteplicht. (Vervolg op pagina 4) pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland-2, 4, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6 Agenda van IJ mond. en Haarlem 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen7 Boekenhoekje 7 Economisch nieuu 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport. 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk régen, maar later ook enkele op klaringen. Krachtige tot storm achtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit vergunningsstelsel heeft in beginsel algemene gelding. Het wetontwerp laat evenwel ruimte om voor bepaalde geval len hierop een uitzondering te maken, bij voorbeeld wanneer het gaat om het ge bruik van zeer kleine hoeveelheden splijt stoffen, om buitenlandse schepen met kernvoortstuwing of om doorvoer van splijtstoffen. Voor deze gevallen kan wel licht worden volstaan met bet bij Alge mene Maatregel van Bestuur geven van regels ter bescherming van de betrokken belangen. Ten aanzien van ioniserende stralen uitzendende toestellen wordt ten slotte in het ontwerp alleen de mogelijkheid tót in- Ebner-Eschenbach: De zwakkeling is zelfs in staat zijn goede eigenschappen te verloochenen, als die aanstoot mochten geven. moedelijk wel iets van hun kracht verlie zen, indien blijken zal dat De Gaulle, om wie uiteindelijk alles draait, nu met vas te hand de radicale schoonmaak in rege ring, legerleiding en hoge administratie gaat doorvoeren. Op dat punt heeft de ge neraal de voornaamste partijleiders gis termorgen al gerust gesteld en schijnen de vooruitzichten ook niet zonder belofte te zijn. Terwijl bij zijn aankomst uit Algiers in Orly gistei-middag de bekende fascistische afgevaardigde mr. Biaggi door inspec teurs van politie werd opgevangen en de Algerijnse rebellenleider Lagaillarde zijn ,cel van de Santé-gevangenis binnenstapte, namen de politiële acties in het noorden van het land grotere afmetingen aan. Nieu we huiszoekingen werden gedaan bij een belangrijke industrieel die zelf op de vlucht was geslagen en die de aanstich ter moet zijn van een komplot tegen De Gaulle, dat eveneens vorige week uitge voerd had moeten worden. De politie is nu op zoek naar uitgebreide wapende pots, aan welks bestaan niet meer getwij feld wordt en waaruit ook de Algerijnse activisten zouden hebben geput. De namen van de ministers die de bons zullen krijgen, worden openlijk genoemd. Naast Soustëile zullen de ministers van Oorlog Guillaumat, van Binnenlandse Za ken Cha tenet, van de oud-gedienden Tri- boulet, van Posterijen Cornut-Gentille hoogst waarschijnlijk weldra de laan wor den uitgestuurd. De positie van Michel De- bré zal daarentegen zeker geen gevaar lo pen, anders zou hij het verzoek van uit- breiding der regeringsbevoegdheden niet persoonlijk in het parlement hebben inge diend en toegelicht. Onder de hoge, militairen zullen de gene raals Massu, Salan, de voormalige opper bevelhebber in Algerije die thans als gou verneur van Parijs zijn pensioengerech tigde leeftijd bereikt, tot de eerste slacht offers van de schoonmaak behoren. Welke mutaties ten slotte in Algiers te wachten zijn, zal vermoedelijk pas blijken wanneer De Gaulle zich ter plaatse van de toestand daar op de hoogte heeft ge steld ter gelegenheid van zijn nieuwe be zoek, dat echter mogelijk met enkele da gen officieel stond vrijdag op de agenda zal worden uitgesteld. De Gaulle heeft intussen de reis die hij van 10 tot 14 fe bruari zou maken naar de departementen Tarn, Aude, Hérault en Gard (in het zui den van Frankrijk) uitgesteld tot het ein de van de maand. (Vervolg op pag. 4) NAIROBI (Reuter) De politie in Nai robi heeft dinsdag twee keer charges met de gummistok moeten uitvoeren om een menigte Afrikanen te verspreiden, die bij vergissing dacht dat ogenblikkelijk onaf hankelijkheid was verleend. Ongeveer negenhonderd mensen gingen zingend langs Afrikaanse nederzettingen en wuif den met groene takken een gebruikelij ke uiting van vreugde nadat de radio een uittreksel had uitgezonden van de rede die de Britse minister Macleod, over de grondwet van Kenya had gehouden. De Afrikanen hadden hieruit begrepen dat „uhuru" (onafhankelijkheid) reeds was verleend. Israëlische militairen, gefotografeerd na de uitval naar Syrische opstellingen in de gedemilitariseerde zone. Een hunner, de tweede van links, heeft een machinegeweer van Russische makelij in handen, dat werd buitgemaakt op de Syriërs. Op een dinsdagmiddag in Hilversum ge houden vergadering hebben de personeels- delegaties van negen autobusvervoer maatschappijen met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin een voorschot ad 3 percent van het jaarloon wordt geëist, vooruitlopend op de toe te kennen 6 percent-loonsverhoging. Dit voor schot zal uiterlijk zaterdag 6 februari te 12.00 uur uitgekeerd moeten worden, al dus de resolutie. De resolutie zal ter ken nis worden gebracht van de betrokken di recties, van de drie erkende vak-organisa ties en van het personeel der negen onder nemingen. Deze ondernemingen zijn de N.B.M. (Zeist), de B.B.A. (Breda), Twee Provinciën (Sliedrecht), D.A.B.O.-E.D.S. (Meppel), T.E.T. (Enschede), N.Z.H.V.M. (Haarlem), G.T.W. (Doetinchem), de Reiscentrale (Hengelo) en de W.S.M. (Westland). De resolutie zegt verder, dat door de toekenning van 6 percent loonverhoging en de twee ploegentoeslag de achterstand in de lonen, zowel van het rijdend als van het niet-rijdend personeel in de sector van het wegvervoer niet is weggenomen. Er is een achterstand blijven bestaan. Het personeel der negen ondernemingen eist daarom in de resolutie 6 percent loonsverhoging met terugwerkende kracht van af 1 januari 1960, om de ont stane achterstand in te lopen, uiterlijk te realiseren 15 maart 1960, en voorts 6 per cent loonsverhoging met ingang van 15 maart 1960 om te delen in de gestegen welvaart, uiterlijk te ï-ealiseren voor 1 april 1960, exclusief de compensatie voor de huurverhoging. Als derde punt ver meldt de resolutie de uitkering van 3 per cent vooraf op 6 februari. Indien op dit tijdstip het voorschot van 3 percent niet door de directies defini tief is toegezegd, aldus de resolutie, zul len in de daaropvolgende week zo spoe dig mogelijk nachtvergaderingen wor den belegd om verantwoording af te leg gen tegenover het personeel. De resolutie eist verder uitkering van 6 percent, twee ploegenstelsel voor die bedrijven, die nog geen desbetreffende aanvraag hebben ingediend bij het Colle ge van Rijksbemiddelaars en vaststelling van een C.A.O. voor het gehele personeel in de sector van het wegvervoer. Wan neer vóór 1 april I960 geen definitieve uit slag is bekendgemaakt op deze looneisen, zal een vergadering van opnieuw te vor men delegaties van wegvervoerpersoneel met de besturen van de erkende vakor ganisaties worden belegd om zich te be raden op de dan te ontstane situaties, al dus de resolutie. (Men zie ook pagina 2) j| (Van onze correspondent in Parijs) Nationale Vergadering geopend om Frankrijks minister-president Michel Debré gelegenheid te geven voor een jaar voor zijn regering verstrekkende volmachten te vragen, die afgelopen nacht ook werden toegekend, met een overweldigende meerderheid (441 tegen 75 stemmen). Deze uitbreiding van de bevoegdheden van de regering, ten koste van het toch al sterk gekortwiekte parlement,-zal in het bijzonder betrekking hebben op de pacificatie en de administratie van Algerije, op de handhaving van de orde en de bescherming van de staat. Het parlement zal echter gedurende die twaalf maanden wel mogen vergaderen om zich te beraden over de weinige vraagstukken, voornamelijk van sociale en financiële aard, die binnen zijn oorspronkelijke ressort zijn gebleven. De enige die in het korte debat 7-ijn stem tegen het regeringsvoorstel verhief, was oud-premier Georges Bidault, voormalig lid van de rooms-katholieke MRP. De tegenstemmers waren dertig conservatie ven, 21 afgevaardigden uit Algerije, tien communisten, negen partijloze rechtse of Algerijnse afgevaardigden, drie leden van de MRP en twee van de 44 socialisten. Vóór de stemming, die in de vroege ochtenduren werd gehouden, had de re gering een aantal amendementen op haar voorstel aanvaard. Volgens één hiervan komen de buitengewone bevoegdheden te vervallen, als er een andere regering komt of de Nationale Vergadering wordt ont bonden. In dat geval moeten de bevoegd heden opnieuw worden gevraagd. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat, die het vrijwel zeker later op de dag on gewijzigd zal aannemen. Het wordt dan automatisch wet. Van ganser harte heeft de Franse ka mer het verzoek van de regering dus ze ker niet ingewilligd. Inderdaad kan men de grond van twee hoofdbezwaren, die bij de debatten ook tot uiting kwamen, dan ook moeilijk ontkennen: 1. dat de grond wet zelf de uitvoerende macht al een ruim arsenaal van wapens ter beschikking ge steld had, waarvan de regering echter een al te zuinig gebruik heeft gemaakt. 2. dat de uitgebreide bevoegdheden officieel niet aan het staatshoofd De Gaulle werden toe gekend, doch aan een regering waarvan iedereen weet dat ze de afgelopen week in veel te kort is geschoten en op het punt staat ingrijpend gereorganiseerd te wor den. Debré (Van onze weerkundige medewerker) Januari bleef ondanks de vorstperiode van negen dagen gemiddeld zachter dan normaal. Het etmaalgemiddeld van de temperatuur kwam in De Bilt op 2.8 c. te gen normaal 1.9 C. De Bilt kreeg 14 tegen normaal 11 vorstdagen en op 19 dagen raas het warmer dan normaal. Vooral de eerste en laatste iveek van de maand wa ren zeer zacht. Vijftien dagen (tegen nor maal dertien) heeft de zon zich niet laten zien, zodat het aantal uren zonneschijn in De Bilt op 51 kwam legen normaal 54 uren. Er viel rijkelijk neerslag deels als re gen, deels als sneeuw. Het aantal dagen met enige neerslag ivas groot maar pas tegen het einde van de maand werden et- maalhoeveelheden boven de 10 mm. geme ten. Normaal valt er in januari in het wes ten van het land 60 tot 65 mm. In Haar lem viel 110, IJmuiden 82, Amsterdam 85, Vijfhuizen 83, Heemskerk 75 en Katwijk 92 mm. De ivinter is tot dusverre vrij nat en zachter dan normaal. Liberale en socialistische woordvoer ders hebben niet verzuimd de vinger op de fundamentele inconsequentie te leg gen. Het is wel bewezen, dat de oproerlin gen in Algerije hun „gemene streek te gen het vaderland" om met De Gaulle te spreken zeker niet zouden hebben ge waagd, indien zij tevoren niet op de actie ve steun van medeplichtigen in de hoog ste militaire en civiele regionen van de staat meenden te mogen rekenen. De doel matigste geneeswijze tegen dit verraad van de hoogste dienaren van de staat zou in een versterking van de democratische organen hebben gelegen. Men zoekt de ge nezing. nu echter in de tegenovergestelde richting, namelijk in een verdere beknot ting van het parlement. Die principiële tegenwerpingen zullen ver- De coördinatie van sommige zaken tussen Nederlands en Australisch Nieuw Guinea betreft ook enkele aspecten van de beroepsopleidingen. Zo zijn er thans enige jonge inheemsen uit Australisch Nieuw Guinea in opleiding op de zeevaart school van Hollandia. 3 februari 1960 Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons ingekomen giften in de krant vermelden. 15e verantwoording P. W. M. 10, mevr. A. G. Ch. L. D. H. 2.50, collecte leerlingen der L. de C.- school voor Chr. Mulo 73, Ged. Oude Gracht Ver. 135; Doopsgez. Zondags school Overveen 10. Ie klas A. Gymna sium 14.05, C. R. f 2.50, mej. J. O. 6, N.N. 2.50, N.N. 2.50. Dagtotaal 258.05. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 7739,56. Voor Tuindorp-Oostzaan is thans aan particuliere giften en opbrengsten van col lectes in totaal 2.303.685,binnen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1