Beperking van het verhaal op Armenwet-uitkeringen Tweede Kamer bespreekt het buitenlands beleid en bondig de haardolie Aanstelling van onderwijzers zonder ulo-akten mogelijk Zacht weer met regen Wetsontwerp ingediend „Infiltratie van EVC- leden in actiecomités" KLM-Convair landde op één motor Minister Luns ontmoet critiek, maar ook waardering Burgemeester door de rechter vermaand WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 2 met het hoogste rendement Voorzitter „St. Raphael Spoedig uitbetaling van „nieuwe" lonen bij NZH Onderzoek naar verbruik van aardappelen NOODVOORSTEL VOOR HET ULO Vijfde Electra op Schiphol aangekomen Financiële verhouding rijk-gemeenten Prinses Margriet woonde cabaretvoorstelling bij Ontwapenende vraag Kerkelijk Nieuws Voorzichtig niet uw macht" Een voorlopige voorziening tot beper king van het verhaal (recht van terugvor dering) op grond van de Armenwet be helst het thans door minister Klompé bij de Sta ten-Generaal ingediende wetsont werp. (n afwachting van de algehele wij ziging wordt thans voorzien in een gedeel telijke verandering van de Armenwet 1912. Bijstand, krachtens de Armenwet ver leend, kan naar draagkracht worden te ruggevorderd van de geholpene zelf of van de familieleden, die op grond van het Burgerlijk Wetboek verplicht zijn hem te onderhouden. Dit terugvorderingsrecht dat behalve aan de overheid ook toekomt aan kerkelijke of particuliere instellingen, die hulp verlenen binnen het kader van de Vrmenwet is geregeld in hoofdstuk V van deze wet en wordt „verhaal" genoemd. Beperking van het verhaal maakte reeds deel uit van het programma van de regering in 1956. De minister van Maatschappelijk Werk bereidde 'n wetsontwerp voor, waarvan de indiening echter, toen het in december 1958 vrijwel gereed was, door de kabinets crisis werd vertraagd. Alimentatieplicht blijft Het nieuwe wetsontwerp raakt niet aan de burgerlijke onderhoudsplicht (alimen tatie), maar strekt slechts tot verminde ring van het aantal gevallen, waarin door overheidsinstellingen direct een beroep op die onderhoudsplicht kan worden gedaan. Uit de Memorie van Toelichting, onder tekend door de ministers van maatschap pelijk werk. van Justitie, van Binnenland se Zaken, van Financiën a.i. en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, blijkt dat het wetsontwerp behalve voor de huidige be jaarden, die naast hun A.O.W. aanvullen de bijstand ontvangen van de gemeente lijke sociale diensten, tevens van beteke nis voor enige groepen van personen die verpleging of verzorging genieten. Voorgesteld wordt, het verhaal in de rela tie tussen grootouders en kleinkinderen geheel af te schaffen. In de verhouding tussen ouders en meerderjarige kinderen of tussen schoonouders en aangetrouwde kinderen wordt onderscheid gemaakt naai de draagkracht van de onderhoudsplichti ge verwanten. Wanneer deze beneden een bepaalde grens blijft, vervalt het verhaal, doch alleen ten aanzien van verleende bij stand aan personen behorende tot een van de volgende groepen: 1) Personen geboren voor 1901, voor zo ver zij na het bereiken van de 65-jarige leeftijd buiten inrichtingen wonen (op de meerderjarige kinderen heeft dus geen Advertentie ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE Tijdens een door ruim honderd leden bij gewoonde nachtvergadering in gebouw St. Bavo in Haarlem heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse ka tholieke bond van vervoerspersoneel „Sint Raphaël", de heer W. Smit, voor de af deling Haarlem van deze bond, een uitvoe rige uiteenzetting gegeven van de stand van zaken bij het georganiseerde loonover- leg. Daarbij werd duidelijk, dat „Sint Ra phaël" zich bepaald in ieder geval wenst te distanciëren van de actiecomités, die in verschillende steden in het leven zijn geroepen. Deze comités bestaan, aldus spreker, uit kleine groepjes werknemers, die hun hoofd zijn kwijt geraakt en die het georganiseerde overleg uitsluitend schade kunnen aandoen. De heer Smit wees de aanwezigen erop, dat leden van „Sint Raphaël", die in der gelijke actiecomités zitting nemen een grote kans lopen om te worden geroyeerd temeer omdat er aanwijzingen zijn, dat de comités meer en meer worden geïnfil treerd door personen, die nauw verbonden zijn of zijn geweest aan de E.V.C. Na de uiteenzettingen kregen de leden de gelegenheid enkele vragen te stellen en uit de antwoorden van de heer Smit kon men horen, dat de staking het georgani seerd overleg ernstig in gevaar heeft ge bracht; dat men bijzonder tevreden is met de reeds bereikte resultaten en dat men in de toekomst al het mogelijke zal doen om te trachten tot een afzonderlijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor het autobuslijndienstbedrijf te komen, welke c.r..o., aldus spreker, beslist gunstiger loonsvoorwaarden voor de werknemers zal inhouden. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, die als gast aanwezig was op de nachtvergadering welke de Neder landse katholieke bond van vervoersper soneel „Sint Raphaël" in de afgelopen nacht in gebouw Sint Bavo in Haarlem hield, deelde op een desbetreffende vraag mee, dat het administratieve personeel van de N.Z.H.V.M. met ingang van maan dagavond 8 februari zal gaan overwerken teneinde te gaan berekenen welke bedra gen aan het daarvoor in aanmerking komend personeel volgens de nieuwe loonvoorwaarden dienen te worden uit betaald. De heer Jurrissen sprak de hoop uit, dat men daarna zo spoedig mogelijk tot de uitbetaling zal kunnen overgaan. verhaal meer plaats, tenzij zij boven de draagkrachtgrens vallen). 2) Verpleegden in een psychiatrische in richting. 3) Verzorgden of verpleegden in inrich tingen (geen psychiatrische instellingen), echter nadat de bijstand terzake twee jaar heeft geduurd. Het verhaalsrecht wordt ook beperkt ten aanzien van kosten van verpleging of ver zorging van personen, die niet in een in richting zijn opgenomen maar die niette min, ook naar de maatstaven der Armen wet, in een toestand verkeren welke hun opneming zou rechtvaardigen. Draagkrachtgrenzen Wat de financiële draagkracht betreft der onderhoudsplichtigen, wordt onder scheid gemaakt tussen gehuwden en on- gehuwden. Verhaal op een ongehuwde kan plaats hebben, indien hij een belastbaar vermogen heeft of een inkomen van meer dan 12.000 gulden per jaar (Inkomstenbe lasting van meer dan 3000 gulden per jaar). Op een gehuwde wordt slechts ver haald, indien zijn draagkracht evenredig is aan wat voor een ongehuwde geldt (Een gehuwde met twee kinderen betaalt pas meer dan 3000 gulden inkomstenbelasting bij een belastbaar inkomen van 15.840 gul den). Ongewijzigd blijft het verhaal op degene die bijstand heeft ontvangen, op zijn on derhoudsplichtige echtgenoot (of gewezen echtgenoot), op zijn nalatenschap, alsme de ten behoeve van minderjarige kinde ren op de ouders. Evenwel wordt voorge steld zowel degene die tijdens minderja righeid bijstand heeft ontvangen als zijn ouders te beschermen tegen navordering na het intreden van de meerderjarigheid. Financiële consequenties Wat de financiële gevolgen betreft wordt gezegd dat in 1958 als de ver- haalsbeperking toen van toepassing was geweest het bedrag aan zuiver verhaal ingevolge de Armenwet 5 a 6 miljoen gul den lager zou zijn geweest. De afschaffing der verhaalsmogelijkheid in de genoemde gevallen zal echter een stijging van het aantal bijstandsverleningen tot gevolg hebben tot een gemiddeld bedrag van naar raming dertig miljoen gulden per jaar. Met name door vele bejaarden wordt stille armoede geleden, omdat een beroep op de gemeente achterwege wordt gelaten uit vrees voor verhaal der verleende bij stand op de kinderen. Overigens acht de regering een compen satie gewenst voor het Gemeentefonds van rond twintig miljoen gulden per jaar, dat is 0,23 pet van de opbrengst der rijks belastingen waarin het fonds over 1960 deelt. Een desbetreffende wijziging van de Financiële Verhoudingswet 1959 is daarom in het onderhavige ontwerp opge nomen. PARIJS (AFP) Een twee-motorige Convair van de K.L.M. is dinsdag tegen de middag, vliegend op één motor op het Parijse vliegveld Le Bourget geland. De gezagvoerder van het toestel, waarmee In- grid Bergman en haar echtgenoot Lars Schmidt reisden, had kort voor hij in de buurt van Le Bourget kwam, de rechter motor in vaanstand gezet omdat één cilin der van de motor niet goed functioneerde. Het toestel was 's ochtends met onge veer 25 minuten vertraging van Schiphol vertrokken, omdat het boven Parijs slecht weer was. Het toestel, dat normaal 1 uur en 35 minuten voor de vlucht naar Parijs nodig heeft, deed er als gevolg van de de fecte motor tien minuten langer over. I Het Nederlands instituut voor agrarisch marktonderzoek in Den Haag heeft aan het produktschap voor aardappelen een rapport aangeboden van een onderzoek on der duizend gezinnen naar het koopgedrag van de Nederlandse consument gedurende de periode medio 1958 tot medio 1959, en is samengesteld door de heer F. J. Brugge- man. Honderd gezinnen, die representa tief geacht worden voor de 2.750.000 Ne derlandse huishoudingen, hebben in deze periode in totaal 29.265 kg. aardappelen gekocht, met dien verstande echter dat achttien van deze huishoudingen in het ge heel geen aardappelen kochten. Deze achttien percent behoort voor de helft tot de landbouwstand of is daaraan door familierelatie direct verwant en be zit voor het overige deel een stukje grond voor eigen verbouw. In de drie grote steden koopt slechts 0,3 percent der huishoudingen nooit aardap pelen, aldus het rapport. Van de 82 per cent der Nederlandse gezinnen, die één of meer keren per jaar aardappelen koopt, schaft zich 49 percent uitsluitend aardap pelen aan voor directe consumptie, koopt 6 percent alleen voor winteropslag e.d. de „voorraadkopers" en behoort 27 percent tot de huishoudingen, die naast de winter opslag ook nog aanvullende aankopen voor direct gebruik verrichten. Op grond van nadere onderzoekingen komt het rapport dan tot de conclusie dat het gemiddeld verbruik in Nederland tus sen de 1.83 kg en 2,1 kg per hoofd per week ligt. Over het prijzenverloop tenslotte zegt het rapport, dat de aardappelprijzen in het westen doorlopend het nationaal ge middelde overtreffen. In de grote steden liggen ze het hoogst, gevolgd door die in de rest van het westen. Rode Kruis helpt. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 300 dekens verzonden naar het Griekse Rode Kruis. Deze dekens zullen worden uitgereikt aan de slacht offers van de overstroming bij Komotini. De minister van Onderwijs, Kunsten ,en Wetenschappen heeft een wetsontwerp in gediend ter voorziening in de behoefte aan onderwijzers en vakonderwijzers bij het uitgebreid lager onderwijs. Het wetsontwerp wil de mogelijkheid scheppen, dat onderwijzers aan een ulo school, die niet in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid voor Frans, Duits, Engels, wiskunde of handelskennis, met het geven van onderwijs in één of meer dezer vakken kunnen worden belast, mits zij in het bezit zijn van de akte van be kwaamheid als volledig bevoegd onderwij zer (de oude lagere akte of de oude hoofd akte). Uiteraard zal moeten vaststaan dat de onderwijzer bij voorbeeld omdat hij reeds ver met de studie voor een actie is gevorderd in staat kan worden geacht dit onderwijs met vrucht te geven. Ook beoogt het wetsontwerp in uitzonde lijke gevallen de aanstelling mogelijk te maken van vakonderwijzers, die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegdhe den, maar die op andere gronden geschikt kunnen worden geacht tot het geven van onderwijs in één van de vreemde talen, wiskunde of handelskennis. Gedacht wordt Advertentie ROOKT U VEEL? Neem dan bij rokershoest, een droge keel, een vervelende smaak een paar Pottertjes in de mond. Ze verdrijven onmiddellijk de narigheid en geven U een frisse adem In handige platte doosjes SS cent I H f. H. TEN X I K E l N.V. HILVERSUM „Ditmaal geen record op de vlucht van New York naar Schiphol," verklaarde K.L.M.-gezagvoerder Frank Hawkins, die voor de vijfde keer een Lockheed Electra van Burbank in Californië via New York naar Amsterdam heeft overgevlogen. Op 22 december was hij met de vierde Elec tra, de Jupiter" in acht uur en twee mi nuten over de oceaan gevlogen. Met de „Saturnus" deed hij er negen uur en 18 minuten over. Volgende week gaat hij weer naar Californië om daar de zesde Electra, de „Uranus" te halen. De Lockheed Electra wordt in Ameri ka veel gebruikt. Gezagvoerder Hawkins zei dat Pacific South West, een luchtvaart maatschappij die uitsluitend verbindingen in Californië onderhoudt, een soort bus dienst met de Electra onderhoudt tussen San Diego, Los Angeles en San Francisco. Op de vliegvelden worden alleen de bei de linkermotoren stil gezet. De passagiers stappen aan de rechterkant uit. De rech ter motoren worden weer aangezet en de piloot taxiet al weer naar de startbaan. Een passagebiljet koopt de passagier in het toestel. De frequentie op deze lijn met de Electra is daardoor zeer hoog. hierbij niet alleen aan diegenen, die stu deren voor een universitair examen of voor een middelbare akte, maar ook aan hen, die bij voorbeeld door hun werkkring een ruime kennis hebben gekregen van het te onderwijzen vak. Ook deze mogelijkheid -zal slechts worden gehanteerd, indien vol doende zekerheid bestaat, dat de betrok kene voor zijn taak berekend zal zijn. In het wetsontwerp wordt verder de mo gelijkheid geopend aan ulo-scholen onder bepaalde voorwaarden vakleraren aan te stellen voor rekening van het rijk. In de memorie van toelichting op dit wets ontwerp zegt minister Cals dat, hoewel het absoluut tekort aan onderwijzers over het gehele lager onderwijs gerekend, reeds spoedig zal gaan afnemen, de personeels voorziening bij het ulo in de eerstkomen de jaren nog op grote moeilijkheden zal stuiten, vooral omdat bij de voorziening in vacatures steeds rekening moet worden ge houden met de bevoegdheden, die voor de verschillende ulo-vakken zijn vereist. Eén van de middelen om aan de moei lijkheden beter het hoofd te kunnen bie den, acht de minister de aanstelling van wettelijk niet-bevoegden tijdelijk moge lijk te maken. Hij heeft zich ernstig afgevraagd, of de omstandigheden van het ogenblik en de vooruitzichten ten aanzien van de perso neelsvoorziening bij het ulo zodanig zijn, dat tot het nemen van een dergelijke in grijpende maatregel dient te worden over gegaan. Wegens de omvang, die de moei lijkheden bij het ulo dreigen aan te ne men, heeft hij echter gemeend, dat geen er kei middel onbeproefd mag worden ge laten. De mogelijkheid, dat evenals bij het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs en het nijverheidsonderwijs, van de bevoegdheidseisen ontheffing kan worden verleend, acht hij in elk geval te prefere ren boven de situatie, dat het onderwijs door gebrek aan personeel geen doorgang kan vinden. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend waarin wordt voorge steld de werkingsduur van de thans gel dende regeling van de financiële verhoudin tussen het rijk en de gemeenten opnieuw met een jaar te verlengen. Aanvaarding van dit verlengingsontwerp zal betekenen, dat over 1960 nog subjec tieve verhogingen van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds kunnen wor den toegekend. Het ligt in de bedoeling na aanvaarding van het wetsontwerp aan de gemeentebesturen alsnog de gelegenheid te geven verzoeken voor een zodanige ver hoging in te dienen. Prinses Margriet heeft, in gezelschap van nog vier meisjes, in Krasnapolsky te Amsterdam een voorstelling bijgewoond van het Leids studentencabaret, dat met „Laat je zoon studeren" op het ogenblik een tournee door Nederland maakt. De ba ten van de voorstellingen komen ten goe de aan de Leidse sociëteit Minerva. De prinses arriveerde omstreeks kwart voor 19 januari was ook prinses Beatrix aan- 19 januari was ook prinse sBeatrix aan wezig. (Van onze ■parlementaire redacteur) Traditiegetrouw brandden gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken weer „de lichtjes", de feestelijk vergulde luchters langs de wanden. De redevoeringen zijn bij Buitenlandse Zaken een beetje zwevend, omdat de invloed van het kleine Nederland in de internationale politiek uiteraard bescheiden is. Maar Nederland is nog wel „eigen baas" in Nieuw-Guinea. Daar kan men zelfstandig over beslissen. Daarom was vrijwel weer het belangrijkste punt in het debat de suggestie van de heer Patijn (P.v.d.A.), die wenst dat de regering het verzoek aanhangig maakt Nieuw-Guinea onder beheerschap van de Verenigde Naties te stellen. Daarbij zou Nederland tevens moeten voorstellen het beheer over Nieuw-Guinea gedurende tien jaar nog aan Nederland op te dragen. Na die tien jaar zou de beheerschapsraad van de Verenigde Naties een voorstel moeten doen voor de toekomstige status van Nieuw-Guinea. Die procedure zou Nederland vele moeilijk heden besparen. Heel nuchter vroeg mevrouw Stof- fels-Van Haaften V.V.D.)„Heeft de heer Patijn, die de verhoudingen in de Verenigde Naties zo goed kent, de indruk dat het beheerschap inderdaad aan Neder land zal worden opgedragen? Want stel je voor dat het niet gebeurt, maar dat Rusland of Indonesië het beheerschap ki'ijgt, dan kan Nederland niet meer zeg gen: nu doen we het niet. Met het aanhan gig maken van de kwestie-Nieuw-Guinea wekt Nederland alleen maar de indruk dat het van dit gebied af wil en juist dan wordt het een prooi van internationaal-politieke ambities". Overigens beschouwde mevrouw Stoffels als de aangewezen weg de bevolking van Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk het recht op zelfbestuur te doen verkrijgen. Zij acht zelfbestuur mogelijk zodra een intellectuele bovenlaag in staat is zelfbe stuur uit te oefenen. De heer Van dei- Veen (P.S.P.) was het echter eens met de socialistische suggestie, want, zei hij, wij hebben in Nieuw-Guinea niets te ma ken. „Opgewekte verpleegsterstoon" Minister Luns verdedigde gisteren voor de achtste keer zijn begroting van Buiten landse Zaken. In de loop der jaren heeft hij door zijn gevoel voor humor steeds meer sympathie gewonnen. Na hersteld te zijn van een hersenschudding verscheen hij gisteren voor het eerst in de Kamer. De leider van de oppositie, mr. Burger (P.v.d.A.), ging hem aan de regeringsta fel begroeten met een hartelijke handdruk en zijn vriendelijkste glimlach. De woord voerder van de P.v.d.A., de heer Patijn gaf uiting aan zijn waardering voor mins ter Luns vanwege zijn slagvaardigheid, grote werkkracht en oprechtheid. Maar in zijn verdere betoog bleef er van die waardering niet veel over. Hij vond dat er in de stukken van het departement van Buitenlandse Zaken over de Russische dreiging teveel wordt gesproken op een „opgewekte verpleegsterstoon". Die moet men laten varen, vermaande hij. Het is nog te vroeg te verwachten dat onderhan delingen met het Kremlin zullen leiden tot een einde van de koude oorlog. Ontwape ningsvoorstellen hébben zonder 'doeltref fende controle geen enkele betekenis. „Kruimelpolitiek" De Europese Beweging in ons land heeft in 1954 een subsidie gekregen van 9000 gulden per jaar. Die wil de regering ver hogen tot 12.000 gulden. Mevrouw Stof- fels-Van Haaften drong er bij mi nister Luns opaan „een ietsje royaler" te zijn en de heer Patijn behield zich voor bij de replieken een amendement in te dienen met de strekking de subsidie ver der te verhogen. Hij was er ook ontstemd over dat Ne derland de steun aan de minder ontwikkel de landen heeft verlaagd van negen mil joen tot zes miljoen gulden. Dat vond hij een „kruimelpolitiek van de schatkist". Alleen een opgaande lijn in de bedragen achtte hij aanvaardbaar omdat Nederland op dit terrein altijd in de voorhoede heeft gestaan. En juist nu het Nederlandse in zicht internationaal veld wint, verlaagt Ne derland zijn bescheiden bijdrage. Een verhoging zou echter niet de instem ming hebben van de heer Schmal (C.H.U.) omdat Nederland reeds vele miljoenen uitgeeft voor Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen. Naar verhouding geeft Nederland veel meer dan andere lan den. Steun aan de minder ontwikkelde landen is niet alleen een kwestie van liefdadig heid. Zij moeten sterk worden gemaakt, zei mevrouw Stoffels, opdat deze ge bieden zich vrij voelen en daardoor ook weerstand kunnen bieden aan communis tische druk. De economische ontwikkeling van die landen betekent werken aan een werkelijke vrede. Europese zaken De splitsing van Europa door de vorming van de E.E.G., waartegenover is opgericht de kleine Europese vrijhandelszone onder leiding van Engeland, zag de heer Patijn niet zo tragisch. Het is een tactische zet van Engeland om zijn positie te versterken wanneer weer onderhandelingen worden gevoerd om de E.E.G. voor Engeland open te breken. Tegenover de nationalistische politiek van Frankrijk in de E.E.G. zal Nederland steeds het Europese gemeen schapsbelang moeten stellen. Dan staat hef sterker dan wanneer het zich op grond van Nederlandse belangen verzet. De heren Schmal (C.H.U.) en Van Dijk (V.V.D.) drongen er op aan de E.E.G. uit te breiden met de zeven landen van de kleine vrijhandelszone. De atoombom, die Frankrijk zo gaarne wil bezitten, vond de heer Patijn geen instru ment voor nationale politiek. Frankrijk zou met een atoombom wel een klap kun nen uitdelen, maar het is onmachtig zich er tegen te verdedigen. Daarom betreur de hij het dat Nederland in de Verenigde Naties zich niet heeft verzet tegen het voornemen van de Franse regering in de Sahara als proef een atoombom tot explo sie te brengen. Een desbetreffende motie van de heer W i e r d a (P.v.d.A.), waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de houding van de Nederlandse regering, in gediend op 9 december maar toen aange houden tot de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken, was giste ren aan de orde. De communisten en paci fisten zegden steun toe aan de socialisti sche motie. „Geen grote lijn" In het algemeen had de heer Patijn te gen het beleid van minister Luns het be zwaar dat er geen grote lijn in zit, dat er teveel drukte wordt gemaakt over het na tionale belang op korte termijn, zoals over de landingsrechten van de K.L.M. in Ame rika, in plaats van het ontwikkelen van ini tiatieven waar niet direct nationale belan gen mee zijn gemoeid. Een buitenlands be leid, zei hij, dat te strak wordt opgetrok ken rondom nationale belangen, verliest aan gezag. Daartegenover stelde mevrouw Stof- fels-Van Haaften het op prijs over de kwestie van de landingsrechten aan de K.L.M. te constateren „dat Ame rika zich tegenover ons een houding ver oorlooft die van een westelijke bondge noot niet mocht worden verwacht". Is het juist, zo vroeg de heer Patijn voorts nog, dat de Rijnvaartkwestie bui ten de Duits-Nederlandse onderhandelin gen is gehouden? Is daarvan niet het na deel dat bij nieuwe onderhandelingen Ne derland geen troeven meer achter de hand heeft? Is de regering van plan strikt vast te houden aan de Akte van Mannheim? Mevrouw Stoffel sV an Haaf ten merkte voorts op dat in artikel 103 Minister Luns van het Reglement voor de Buitenlandse Dienst staat dat ambtenaren toestem ming nodig hebben voor het sluiten van een huwelijk. Over de vrouwelijke ambte naren wordt niet gesproken. Zij mogen zomaar trouwen, want blijkens artikel 104 bemoeit de minister zich er niet mee. „De vrouw volgt haar man", interum- peerde minister Luns. „Dat is in het nieu we Burgerlijk Wetboek allang geschrapt", antwoordde mevrouw Stoffels spits „Ik zou de minister dus willen vragen of hij bereid is onverwijld maatregelen te ne men deze antiquiteit uit het reglement te schrappen". Zij sprak voorts als haar overtuiging uit dat een land als Neder land niet eeuwig kan doorgaan met het niet toetreden tot de conventie inzake de po litieke rechten van de vrouw. „Nederland komt daardoor internationaal in een ach terlijk licht te staan." Minister Luns antwoordt pas volgende week, want na afloop van het vandaag voort te zetten debat over het buitenlands beleid, moet hij eerst weer even op reis. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen P. J. F. Lamens te Kamerik. Bedankt voor Hoevelaken (toez.) P. J. F. Lamens te Kamerik. Geref. Kerken Beroepen te Buitenpost J. H. Kappers te Sint Jacobiparochie; te Hallum A Schippers te Colijnsplaat; te Hoornster- zwaag J. Jeuring, kand. te Emmen. Be roepen te Vlaardingen (vac. dr. E D Kraan) H. J. Heynen te Oude en Nieuwe Bildtzi.il. Belg veroordeeld. Een 19-jarige ge deserteerde Belgische militair is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenis straf. Op 21 augustus had hij te Rotterdam een 41-jarige opticien in diens winkel met een stuk betonijzer op het hoofd geslagen. De man raakte echter niet bewusteloos en de beroving ging niet door. Inbrekers. Een inbrekersbende, die in december op tal van plaatsen in midden Brabant haar slag wist te slaan, is op nieuw actief geworden. In Boxtel, St. Michielsgestel, Schijndel, Vechel, St. Oedenrode, Son, Esp, Liempde, Haren en Oisterwijk zijn weer tal van inbraken ge pleegd in scholen, kantoren of fabrieken. Brandkasten worden niet ongemoeid ge laten, maar een opvallend gemis aan „vak kennis" staat blijkbaar het beoogde succes in de weg, behalve in een enkel geval, waarbij een bedrag van 1.500 gulden kon worden meegenomen. Mutaties bij de N.S. De chef van de Dienst Exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen, ir. B. Bilderbeek, zal over enkele maanden prof. ir. J. L. A. Couperus opvolgen als directeur van de n.v. Het Spoorwegbouwbedrijf. Ir. Bilderbeek wordt opgevolgd door mr. D. H. C. Itt- mann, thans chef van de dienst exploitatie district Rotterdam. Dit najaar zal ir. A. W. Olivier wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftreden als chef van de dienst van het vervoer. Zijn opvolger wordt mr. W. J. de Graaff, thans chef van de sector reizigerstreindiensten. Nieuw V.U.-complex. Verwacht wordt dat zeer binnenkort de eerste paal zal worden geheid voor het nieuwe gebouwen complex van de natuur- en wiskundige faculteit der Vrije Universiteit te Amster dam. Dit complex zal verrijzen langs de De Boelelaan in de tuinstad-Buitenveldert, even ten zuiden van het in aanbouw zijn de academisch ziekenhuis van de V.U. Het is ontworpen door prof. ir. H. T. Zwiers, Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Eibergen de klandestiene radiozender „Hamburg" opgespoord en in beslag genomen. Een 26-jarige textiel arbeider een 37-jarige wever, beiden uit Neede, een 15-jarige scholier en een 45- iarige textielarbeider, beiden uit Eiber gen, kregen een proces-verbaal. De burgemeester van Ilpendam, drs. H. J. Kastein, is tijdens de behandeling van een kort geding door de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, gewaarschuwd, dat hij „voorzichtig moet zijn met de hem toebedeelde macht". Het kort geding was tegen de gemeente Ilpendam aanhangig gemaakt door de heer G. Damen, die in Den lip een lompenwasserij heeft Op 7 januari na een ontploffing in het bedrijf is de lompenwasserij door B. en W. van Ilpendam gesloten en verzegeld om dat het bedrijf naar het oordeel van de ge meentebestuurders levensgevaar voor de om geving oplevert. De heer Damen verzocht de president, deze sluiting en verzegeling onverwijld op te heffen. De president zal in deze zaak op 9 februari uitspraak doen. Mr. L. P. van den Blink voerde namens de heer Damen aan, dat levensgevaar voor de omgeving niet bestaat. Hij beriep zich op een na de ontploffing door de Dienst van het Stoomwezen uitgebracht rapport, waarin deze het bestaan van gevaar voor de om geving ontkent. Een als getuige-deskundige gehoorde tech nisch hoofdambtenaar van de arbeidsinspec tie, de heer J. Lugtigheid, zei niet in te zien dat de lompenwasserij een gevaar voor de omgeving oplevert. De burgemeester van Ilpendam voerde aan, dat naar zijn mening de heer Damen niet ontvankelijk kan zijn in zijn eis omdat hij niet, zoals de Hinderwet aangeeft, binnen twintig dagen na de tenuitvoerlegging be roep tegen de sluiting bij de Kroon heeft aangetekend. „Juridisch gesproken is de heer Damen bij de president van de recht bank aan het verkeerde adres", aldus de burgemeester, die voorts stelde, dat het hier een beleidskwestie van B. en W. betreft. De president merkte naar aanleiding hier van op: „U moet wel voorzichtig zijn met de macht, die u hebt". In zijn repliek zei mr. Van den Blink onder meer, dat een beroep op de Kroon ontzet tend lang duurt en dat zijn cliënt tengevolge van de sluiting van zijn bedrijf door faillis sementsaanvragen bedreigd wordt. Terwijl een hogedrukgebied boven Mid den-Europa zich verder naar het oosten verplaatste, breidde de invloed van een groot depressiegebied op de Oceaan zich geleidelijk meer over West-Europa uit. In dit depressiegebied bevinden zich enkele actieve kernen. Een ervan trekt over IJs land naar het noorden, een tweede bereik te vanmorgen, in diepte toenemend, het zeegebied ten westen van Ierland. Deze depressie verplaatst zich meer in noord oostelijke richting en veroorzaakt een stormachtige zuidelijke luchtstroming bo ven de Britse eilanden en de Noordzee. Ook in ons land nemen de zuidelijke win den toe. Een gevolg hiervan was, dat de koude lucht in de afgelopen nacht ook uit het noorden van het land werd verdreven. Op de meeste plaatsen zal daarom in de komende 24 uur tijdelijk regen vallen, ter wijl er een krachtige tot stormachtige wind uit richtingen tussen zuid en zuid west zal waaien. Het zachte weer blijft aanhouden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. M e c-G o 5"C a3 Donderdag 4 februari Zon op 8.18 uur, onder 17.31 uur. Maan op 11.29 uur, onder 1.09 uur. Maanstanden 4 februari 15.27 uur eerste kwartier. 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 3 februari Hoog water 7.59 en 20.17 uur. Laag water 3.29 en 15.54 uur. Donderdag 4 februari Hoog water 8.42 en 21.09 uur. Laag water 4.07 en 16.35 uur. Den Helder geheel bew z 3 0 Ypenburg regen z 8 0,1 Vlissingen geheel bew z 8 0 Eelde geheel bew. zzo 2 0 De Bilt geheel bew z 6 0 Twente zwaar bew. zzo 2 0 Eindhoven zwaar bew. zzo 8 0 Zd Limburg zwaar bew. zzo 7 0,4 Helsinki onbewolkt n -10 0 Stockholm mist ozo -8 0 Oslo poolsneeuw no -8 0 Kopenhagen zwaar bew. zzo -2 0 Aberdeen regen zzo 8 8 Londen motregen z 11 1 Amsterdam zwaar bew. zzo 7 0 Brussel zwaar bew. zzo 9 0 Luxemburg mist zzo 5 0,1 Parijs half bew. zzo 7 0 Bordeaux licht bew. zo 9 0 Grenoble licht bew. windst. 11 0 Nice zwaar bew. n 14 0 Berlijn licht bew. ozo -3 0 Frankfort geheel bew ono 0 0 München mist windst. -1 2 Zürich mist windst. 8 0,1 Genève half bew. windst. 9 '0 Locarno geheel bew windst. 3 0 Wenen zwaar bew. 0 -3 0 Innsbruck mist wzw 5 0,5 Athene zwaar bew windst. 0 Rome onbewolkt no 7 10 Ajaccio half bew. nno 15 0 Madrid onbewolkt windst. 7 0 Mallorca lichf bew. windst. 17 0 Lissabon half bew. zzw 17 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2