Civiele en militaire samenzweerders in Algiers vrezen meer arrestaties CJVlVE Italië's president Gronchi binnenkort naar Moskou r Met een zware kater wordt de rommel van „carnaval der-wanhoop" opgeruimd Anticommunistische coalitie wint verkiezingen in Kerala pindafcaas Van dag tot dag Tang en spijker ABDIJSIROOP MOEDELOOS MEEDOGEN Vrijdag vertrekt de president WERELDNIEUWS 3 Japanners boren oliebron aan in Perzische Golf Kiezers die "vorige keer thuis bleven deden nu de balans doorslaan Eind maart nog meer nieuwe kardinalen? Eerste officiële bezoek van Westers staatshoofd sinds de revolutie Gp de <~Praatótoel Verkeersagent in Peking WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 v Er zijn de laatste dagen weer berichten geweest over hernieuwde spanning aan de grenzen tussen Israel en de Verenigde Ara bische Republiek. Zoals gebruikelijk heeft de regering in Caïro ook deze keer Israel beschuldigd van agressie. In 'n nota over de gevechten aan de Sy- risch-Israëlische grens, door Caïro aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gezonden, wordt verklaard dat Israel in de nacht van zondag op maandag j.l. met zijn aanval is begonnen. Maar Syrische dagbladen vermeldden dinsdagochtend (met meer trots dan tact) dat de opperbe velhebber van de verenigde Egyptisch- Syrische legers, maarschalk Abdel Hakim Amer, aanwezig was bij dit grens-inci- dent. Was hij héél toevallig in de buurt van het afgelegen grensdorp Tawafik ge weest? Dan was het misschien óók toeval dat, volgens de Egyptische pers van dins dagochtend, drie dagen eerder (dus vrij dag of uiterlijk zaterdagochtend) „sterke Egyptische legereenheden" naar de Is- raelisch-Egyptische demarcatielijn wa ren verplaatst. Dit alles dus vóórdat de Israëliërs met hun „agressie" begonnen. Het toeval is dan wél aan de kant van Nas ser geweest! Maar zelfs onder die omstandigheden moet het toch wel enige bevreemding wek ken dat de officiële radio van een land. dat dus beweert zonder enige aanleiding overrompeld te zijn door een agressieve buur, de meest oorlogszuchtige verklarin gen de ether inzendt. Verklaringen als „Israël ligt thans in de tang tussen de le gers in Egypte en Syrië, die onder een verenigd opperbevel staan. Wij zijn gereed voor de beslissende slag en wij staan klaar om ons land en onze rechten in Pa- lastina te herwinnen." Als Israel de spij ker is, waaromheen die tang zich heeft ge sloten, moet het wel een zeer agressieve spijker zijn die het tegen een defensieve tang durft op te nemen Zou het niet eerder zó zijn dat die Ara bische tang tijdens het jongste weekeinde de kans schoon zag om het tegen de Is raëlische spijker op te nemen, omdat de aandacht van de hele wereld toen op Al gerije was gericht en in Frankrijk de chaos dreigde? De hulp die Frankrijk in 1956 aan Israel heeft verleend is in Egyp te nog niet vergeten; een Frankrijk dat zich aan de rand van de afgrond bevindt zou zulke hulp niet opnieuw kunnen geven. Toen Nasser zijn troepen vrijdag naai de demarcatielijn zond, had de Algerijnse crisis haar climax bereikt. Nasser kon toen niet voorzien dat de hele opstand maandagmiddag zou zijn afgelopen. Zou het dus ook iets te maken kunnen hebben met het herstel van de rust in Al giers, dat volgens een bericht van van ochtend uit het hoofdkwartier van de UNO „het hoogtepunt van de Syrisch-Israeli- sche crisis waarschijnlijk voorbij is"? Hel zou wel in de lijn van deze veronderstel ling passen. Advertentie (dat altijd zo onschuldig lijkt) gauw een lepel Abdijsiroop (Akker-Siroop). De 23 gene zende bestanddelen geven de hoest geen schijn van kans. TOKIO (Reuter) Naar de Arabian Ml Company of Japan bekend heeft ge naakt, heeft zij haar eerste proefboring 'oltooid voor de kust aan de Perzische Golf en een bron aangeboord van 6000 bar- -els per dag. Men bereikte een diepte van 1440 meter en de maatschappij heeft het plan om een tweede boring te verrichten en later voor het einde van het jaar acht of negen bronnen in exploitatie te brengen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, dinsdagavond 2 februari. Met de schele hoofdpijn van een zware kater is Algiers vandaag begonnen aan het opruimen van de rommel die zijn carnaval-van-de-wanhoop heeft achtergelaten. Stratenmakers hameren de keien uit de barricaden weer in de straten, mopperende parachutisten slepen lege bier- en wijnflessen, sinaasappelschillen en oud brood uit de universiteits gebouwen, het voormalige hoofdkwartier van Lagaillarde. Versuft knipperend tegen het felle daglicht van de werkelijkheid beseft Algiers dat het zich in de vijfde republiek vergist heeft, komt het tot de conclusie welk een vernederende nederlaag het tegen Parijs geleden heeft: Lagaillarde onder arrest naar Parijs, Joseph Ortiz door de riolen gevlucht men zegt naar Zwitserland of de Balearen de aarlscomplotteur Robert Martel, die ook door de justitie wordt gezocht, ondergedoken. Hun medesamenzweerders, de Corsicaanse afgevaardigde Biaggi en de afgevaardigde Kaouah zijn in Parijs gearresteerd. Ophitsers van Algiers volkswoede, zoals de arts Lefèbvre en de hoofdredacteur van de „Echo van Algiers" De Sérigny, die Parijse regeringen deden beven, zitten nu zelf in hun huizen angstig te wachten of de lange arm van de justitie ook hen zal aanraken. En dat geldt eveneens voor de hoge militairen zoals de voormalige stadscomman- dant van Algiers generaal Gracieux en de kolonel Dufour, die blij zullen zijn dat Ortiz, die teveel weet over de activiteiten van bepaalde officieren, nog niet in handen van de justitie is. Vanwege de censuur, die de Algierse bladen met grote witte leemtes op hun voorpagina's doet verschijnen, weet de verslagen bevolking nog niet eens hele maal welk een smadelijk einde haar re bellie heeft gevonden: van de 420 opstan delingen. de harde kern van de rebellie, die zich met veel misbaar meldden voor dienst bij het Vreemdelingenlegioen, heb ben er 360 besloten dat zij toch maar lie ver naar huis gaan dan hun „Algérie Fran- C-aise" te verdedigen tegen de echte re bellen, die van het F.L.N. Het Vreemde lingenlegioen gaf de zondagsrebellen 24 uur bedenktijd voordat zij definitief te kenden voor zes maanden dienst bij een aar. het legioen toegevoegd speciaal com mando, dat de naam Alcazar zou dragen, ontleend aan de vesting in Toledo, die door Franco-cadetten tegen een republikeinse overmacht werd verdedigd. Hoewel de re bellen mogelijk de politieke denkbeelden van de Spaanse leider delen, bezitten zij nauwelijks de bijpassende vastbesloten heid. Eén voor één gaven zij te kennen dat zij verkozen naar moeder-de-vrouw terug te keren. Met grote spoed zijn speciale groepen gemeentewerklieden vanochtend begon nen de rebellenforten in het centrum en de opgebroken straten en tramrails weer een normaal - anzien te geven, om te voor- komerr dat; 2ij strakk'"óls" „heilige- plaat sen" beschouwd zullen worden. Het leger handhaafde' nog zfjnkordons om hel Cen trum vandaag, maar voor de prikkel draadversperringen stonden heden geen „Algérie Frant;aise"-roepende Europea nen maar wel mohammedanen, die gnif felend en elkaar aanstotend nauwelijks moeite deden om hun leedvermaak te ver bergen over de ultra's, die zo duidelijk „dégonflé" waren, een honend Frans woord, dat letterlijk leeggelopen betekent en figuurlijk blaaskaken aanduidt die de moed verloren hebben. De reacties van de Europese bevolking van Algiers waren uiterst moedeloos. De veelbetekenendste was die van een jour nalist, die bij de rebellen had gezeten. Hij zei: „Wij hebben ons zonder slag of stoot overgegeven, maar we hebben één ding bereikt: we hebben de aandacht gevestigd op de positie van de Europese minderheid van Algerije". Dat was voor het eerst dat ik een Europeaan in Algerije in deze al leszins realistische en bescheiden termen hardop had horen denken. Anderen ver holen geenszins hun vrees dat de speciale volmachten die de Franse regering heeft gevraagd ook zullen dienen om het war net van komplotten, waarmee Algiers al jarenlang Parijs de wet voorschrijft, te doorbreken, al hebben sommige Franse ministers, onder wie premier Debré, eer tijds in die komplotten zelf de hand ge had. Zij verhelen evenmin hun spijt, dat zij op 13 mei De Gaulle zelf aan de macht hebben geholpen, verontschuldigen zich slechts met de opmerking dat hun volks beweging van toen door gaullisten van het rechte spoor is afgebracht om een gene- r-ial aan de macht te brengen, die zij als TRIVANDRUM (UPI) In de nacht van dinsdag op woensdag hebben de uit lagen van de parlementsverkiezingen in le Indische staat Kerala een overwinning litgewezen voor de anti-communistische martijen. Van de 126 zetels in de assem blee van Kerala waren er 65 door de par ijen van de anti-communistische coalitie bezet, zodat de communisten een niet neer te eA'enaren meerderheid tegenover :ich vonden De nog met complete uitslag luidt: Con- .respartij 40 zetels, Praja-socialisten 15, Moslim-liga 7. communisten 21, onafhan- ;elijken met communistische steun 2, vol- cdig onafhankelijken 3, aanhangers van le driepartijen-coalitie 2. Met nog 36 zetels e beslissen was het duidelijk dat de de- nocratische partijen reeds een zeer rui- ie overwinning hadden geboekt. De verkiezingen waren door de centrale •gering van India uitgeschreven. Vorig iar had het onderwijsbeleid van de com- tunistische regering van Kerala tot bloe- ige onlusten geleid, die tot ingrijpen van resident Prasad aanleiding waren. Passiviteit doorbroken Volgens Reuter gaven de stemmen van mensen, die zich de vorige keer niet met de verkiezingen inlieten, nu de doorslag. Uit de dinsdag bekend geworden uitslagen van enige kiesdistricten blijkt dat. of schoon de communistische kandidaten meer stemmen op zich hebben verenigd dan bij de in 1957 gehouden algemene ver kiezingen, de toeneming van het aantal op de kandidaten der andere partijen uitge brachte stemmen nóg groter is. In het industriegebied van Alleppey werd de minister van arbeid in de vroege re communistische regering, T. V. Tho mas, door een kandidate van de Congres partij. mevrouw Nafeëzath Beebi, met een meerderheid van 3.793 stemmen ver slagen. In Trigoer werd met stenen geworpen naar een jeep, van waaruit verkiezingsre sultaten bekend werden gemaakt, hetgeen tot de verwonding van vier personen leid de. De politie moest geweld gebruiken om voor de jeep ruim baan te maken. De politie verrichtte enige arrestaties. Zij vaardigde later, voor de duur van een week. een verbod uit op het dragen van aanvalswapens, het verbranden van af beeldingen van personen en het roepen van uitdagende leuzen. een linkse figuur hadden gezien. Sommi gen gaven openlijk uiting aan hun heim wee naar maarschalk Pétain, allen aan hun bitterheid jegens het Franse vaste land, dat „Algerije nooit gekend of begre pen heeft." Verbazend openhartig waren de reacties van vele gewone Franse dienstplichtigen, die hun lang opgekropte gevoelens jegens de met populaire glorie overladen para chutisten geenszins onder stoelen of ban ken staken. Velen zeiden mij vanochtend, kort samengevat: „die zogenaamde élite regimenten zijn zo rot als een mispel. On- de hun politiek ambitieuze officieren stre ven zij een victorie na, die niet werkelijk de Franse zaak dient. Het is maar goed dat papa De Gaulle eindelijk zijn tanden laat zien". De parachutisten zelf, officie ren en soldaten, die vandaag in hun ca mouflage-uniformen nederige schoon maakdiensten verrichten, hielden zich op merkelijk koest. Er kon bij hen weliswaar gaen goed woord voor De Gaulle af, maar evenmin voor de ultra's. Zij vonden het maar een miserabele situatie, maar gaven wel toe „dat er ten slotte iemand moet commanderen, anders wordt het chaos". een Dat was dan Algiers vandaag: de blanke stad aan de blauwe Middellandse Zee die zich weer schikte in de alledaagse gang van zaken, die naar een onzekere toekomst dreigt te leiden voor het miljoen blanken, dat in Algerije woont: voor de rijke colons, zo goed als voor de blanke straatveger, voor de winkelier en de taxichauffeur. Voordat men zich al te zeer vrolijk maakt over hun grote woorden en kleine daden, mag er toch wel een woord van meedogen voor hun benarde uitzicht af. Zij vormen ten slotte maar een minderheid van bange gewone mensen in een ontwakend conti nent. Men kan wel over de stoomwals van de historie spreken, maar het is niet leuk die op zich af te zien komen. Algiers heeft niet alleen de wapens van dt rebellie gestrekt, maar heeft nu zijn thuisfront tegen zich in het harnas gejaagd en het vreest vandaag dat dit thuisland van zijn huidige machteloosheid gebruik zal maken om tot een versneld akkoord te komen met de rebellen van het F.L.N., die daden aan hun woorden paren en zich niet door een Frans leger van een half mil joen man laten intimideren. Die rebellie, die nu al meer dan vijf jaar duurt, blijft ook vandaag het grote probleem voor De Gaulle's regime. Advertentie VATICAANSTAD (Reuter) Volgens een inlichting var. gezaghebbende zijde wordt verwacht dat paus Joannes op een consistorie tegen het einde van maart nieuwe kardinalen zal creëren. Wanneer de Paus tot het beieggen van het consistori besluit, zal hij waarschijnlijk daarvan in de eerstkomende dagen aankondiging doen. Het college van kardinalen telt op het ogen blik 79 leden. (Van onze correspondent in Rome) Het jaar 1960 zal. misschien meer nog dan het verstreken jaar, gekenmerkt worden door de reislust van onze politici. Het is zelfs wel een beetje te veel van het goede en we beginnen het za vanzelf sprekend te vinden, dat staatshoofden en .eerste ministers per vliegtuig wereld zeeën én vastelanden trotseren om een of twee dagen door te brengen in een be vriende (of ook in een niet bevriende) hoofdstad, dat de pers er zelfs geen aan dacht meer aan wijdt. Maar de eerste gro te reis van dit jaar is er toch wel een. die betekenis heeft. Het gaat om de reis van het Italiaanse staatshoofd president Gron chi. naar Moskou. Natuurlijk, Italië is geen grote mogendheid en heeft politiek slechts een bescheiden betekenis. Maar dit is het eerste officiële bezoek van een Westers staatshoofd aan de Russische hoofdstad sedert de dag. waarop Lenin de macht in handen kreeg. Binnenkort, zeer binnen kort zelfs, zullen er andere volgen, maar Gronchi is en blijft de eerste. Hij gaat op 5 februari. Gronchi vertegenwoordigt een land. dat ten volle achter de NAVO staat, uitstekende betrekkingen onder houdt met de Verenigde Staten, een be langrijke rol speelt in het Europa der Zes, een land tevens, waarvan de regering zeer uitgesproken anti-communistisch is en slechts aarzelend de nieuwe koers volgt van verzoening en vriendschappelijk sa mengaan. Een man van links Maar hij vertegenwoordigt ook een land, waar geen politieke partij meer in geschreven leden telt dan de communisti sche en waar het culturele leven in sterke mate wordt beïnvloed door communisten en links-georiënteerden. Daarbij komt nog dat Gronchi zeil', al is hij door en door katholiek en al behoort hii tot de christen- democi-atische partij, een man van links President Gronchi is, die de steun geniet van de zuiver de mocratische groepen, maar ook van de communisten en het heel wat minder goed kan vinden met de rechtervleugel van zijn eigen partij en met de sterke conser vatieve en reactionaire stromingen in zijn land. Dit alles maakt, dat Gronchi welhaast voorbestemd schijnt om als eerste wes ters staatshoofd na de Russische revolu tie de gastvrijheid van het Kremlin te ge nieten. De uiterst rechtse kringen in Italië mogen er dan tegen zijn en hun best. doen om de draagwijdte van het staatsbezoek geringer te doen voorkomen dan zij is. de doorsnee-Italiaan is er mee ingenomen. Men vindt het prettig, dat Italië door beide partijen terdege gekend wordt in de voor bereidingen voor „de topconferentie" en men is er ook terdege trots op, dat Gron chi als eerste Westerse staatshoofd het Kremlin zal betreden. De campagne van de rechtse groepen had overigens bijna een verandering gebracht in het program ma. Men heeft' ér- óók in Moskou kennis van genomen op welk een slinkse manier bepaalde groepen hadden willen voor komen, dat Kroesjtsjev een tegenbezoek aan Italië brengt. Door president Gronchi te doen begeleiden niet door de eerste mi nister maar door de minister van Buiten landse Zaken, Pella, wilde men de Russen min of meer noodzaken bij het tegenbezoek Vorosjilov te doen begeleiden niet dooi „Nikita" maar door Gromyko. Kroesjtsjev had er uit afgeleid, dat hij dus in Rom: niet welkom was en hij maakte bekend dat hij gedurende enige tijd met vakantie naar de Kaukasus zou gaan en dus niet aanwezig zou zijn bij de ontvangst van Gronchi. Intussen heeft de Italiaanse am bassadeur te Moskou duidelijk weten te maken, dat in een land als Italië de pers. ook de grote pers, niet altijd de mening van de regering weerspiegelt en dat Gron chi en de Italiaanse regering het ten zeer ste zouden betreuren, wanneer Kroesjtsjev tijdens het bezoek van de president niet in Moskou zou zijn en wanneer hij ter zijner tijd niet tezamen met Vorosjilov naar Italië zou komen. Tegenbezoek De zaak is nu opgehelderd en we weten al, dat Kroesjtsjev officieel zal worden uitgenodigd voor het tegenbezoek. In ver band met andere verplichtingen, waardoor Kroesjtsjev in februari, in maart en in mei gebonden is, wordt het waarschijnlijk geacht, dat in april het tegenbezoek zal worden gebracht. Het feit dat de reis van Gronchi wegens een lichte influenza moest worden uitge steld heeft alles wat in Italië, op welke manier dan ook, rechts is, met vreugde vervuld. Het partij-orgaan van de fas cisten is uitgekomen met geweldige letter? over de gehele eerste pagina: „Voorlopig geen reisjes naar Moskou" en het hoofd artikel was getiteld: „Spoedige genezing maar zo laat mogelijk vertrek". Ook meer bezadigde organen laten tussen de regels door begrijpen, dat zij hopen, dat er van de reis niets zal komen. Zij zijn beducht voor het bijna vanzelfsprekend tegenbe zoek van Kroesjtsjev. waarin zij „propa ganda voor de communistische partij" zien. Maar zij zijn ook beducht', en dat is veel minder te verdedigen, voor het einde van de koude oorlog. De reputatie van heel wat zogenaamde staatslieden is nu eenmaal alleen gebaseerd op iets negatiefs verwerping van alles wat naar hun me ning naar communisme zweemt. Hadden zij daarnaast ook een positieve bijdrage te leveren voor de oplossing van de ernstige en talrijke noden van dit land. dan zou die houding volkomen gerechtvaardigd zijn en zouden zij hxt einde van de koude oorlog, dat de binnenlandse politiek van Italië niet zal en niet mag beïnvloeden rustig tegemoet kunnen zien. Maar hun hele politiek bestaan staat of valt met die koude oorlog en dus doen zij wat zij kun nen om „de vlam brandend te houden". Ontdooiing Natuurlijk is er ook van katholieke zijde geen gebrek aan personen, die een bpfere verstandhouding met Rusland betreuren Zolang dit om kleine mannetjes gaat, een paar conservatieve Kamerleden en wat journalisten, is dat niet erg. Elke mening is lensioite geooi-ioofd. En men kan niet verwachten, dat ieder het inzicht deelt van de „Times", die naar aanleiding van de reis van president Gronchi schrijft, dat men in landen als Italië en Griekenland een te strakke lijn heeft getrokken, ook in de binnenlandse politiek, menende, dat cr geen ander alternatief zou bestaan voor de bestaande regering dan het commu nisme, terwijl" nu blijkt, dat de „ont- dooiingj' tevens nieuwe ^mogelijkheden zal up'enèn" op liét" gebied—der binnenlandse politiek en andere altei'natieven mogelijk zal maken. Dit oordeel van de „Times" wordt in Italië door een groeiend aantal pei-sonen gedeeld en steeds meer ziet het er naar uit, dat vorming van een regering waarin naast de christen-democraten ook socialisten, republikeinen, links-liberalen en waarschijnlijk sociaal-democraten zit ting zullen hebben, nog slechts een kwes tie van tijd is. Het is juist dit vooruitzicht, dat de meer conservatieve groepen tot onbezonnen daden brengt. Een der dingen, die het meest de aan dacht hebben getrokken is het wel zeer ontactvolle initiatief om een vooraan staand curie-kardinaal, de secretaris van het heilig officie, Ottaviani, op de dag zelf, waarop president Gronchi naar Moskou had moeten vertrekken een bijzondere mis te laten opdragen in Santa Maria Mag- gioi'e voor „de kerk van het zwijgen" Politieke uitgewekenen uit Polen, Tsjecho- slowakije, Hongarije en de Baltische 'lan den waren in de kerk bijeen en de kardi naal heeft een felle rede uitgesproken waarin hij de Westerse staatshoofden hekelde, „die in de rij staan om Kroesj tsjev de hand te drukken". In strijd hiermee schijnt het feit te zijn. dat de nuntius bij de Italiaanse regering enkele memoi'anda van het Vaticaan, han delend over de noden der rooms-katho- lieken in de landen achter het gordijn, aan president Gronchi heeft toeverti'ouwd ter bespreking met de heren in Moskou Het was aanvankelijk de bedoeling, dat president Gronchi een bezoek zou brengen aan de Paus voor zijn vertrek naar Mos kou. Dat bezoek is niet doorgegaan. Waarom dat lopen Terwijl de wereld allerlei andere din gen aan het hoofd heeft, blijft mevrouw Barbara Moore maar doorwandelen. Het mens legt honderden kilometers af van de ene stad in Engeland naar de andere, als of de trein en de auto nog niet uitgevon den waren en de Britse pers doet getrou welijk mededeling van Barbara's dage lijkse prestatie. Al is haar man Henry een wereldbe roemd beeldhouwer en al vind ik wereld- beroemd-zijn een benijdenswaardige sta tus, ik zou bepaald niet met hem willen ruilen. Ik kan het niet precies uitleggen, maar ik zou niet graag de man van zo'n buiten alle redelijke verhoudingen gesla gen loopdame willen zijn. Ik weet trou wens niet of u, evenals ik, de foto's van good old Babs l\ebl gezien? Een ruig soort tante. Meer een loopmens dan een dame van „daar zou ik best een kopje thee mee willen drinken". Neeal verslond zij honderd kilometer méérgeeft u mij Sophia Loren maar even door. Barbara is arts en nu schijnt zij met haar geloop te willen bewijzen hoe goed het dieet is, dat zij heeft uitgedacht, maar ik moet zeggen, dat ik bij voorbaat dit be wijs niet aanvaard. Wie zegt mij, dat haar eventueel welslagen zou betekenen dat iedereen haar dieet kan toepassen en dat dan iedereen, die het toepassen zou, ook in staat zou zijn vier- of zeshonderd kilometer op de stapperdestappertjes af te leggen? Overigens zij dezerzijds erkend, dat i k 't 'm niet lap. Als ik er al eens een keer vijf kilometer op heb zitten, vind ik dat een beste prestatie, die mij het volle recht verschaft de rest van de week met de tram te gaan. Ik zou er echt niet aan moeten denken heen en terug van hier naar Heerenveen te wandelen. Ik zou er trouwens zelfs niet aan moeten denken met de trein heen en terug naar Heerenveen te gaan, want als ik ergens niet heen wil, dan is het Heerenveen, een onmogelijk plaatsje, zelfs toen Abe er nog woonde. Iedere vrouwenarts of psychiater zou v. kunnen zeggen, dat er meer schuilt in dit gedraaf van Barbara dan dat dieet. Om het populair te zeggen: als morgen Clark Gable verliefd op haar werd, zou zij naar het eerste 't beste station lopen en een treintje hemwaarts pakken. Men moet de dingen zien zoals ze zijn (zoals de man zei toen hij voor de lach spiegel stond), 't Is allemaal anders. Maar het is toch wel gek: terwijl heel Afrika in vlam staat en heel Algerije in vuur, blijft zo'n tante maar doorwandelen alsof het heil van de wereld daarvan af hangt. Beste Babs, ik wilde je alleen maar even zgegen, dat je, wat mij betreft, gerust verder met de trein kunt gaan. Floris Flaneur Een nieuwe verschijning in het Pekingse straatbeeld is de verkeers agent in een hokje, die in telefonisch contact staat met zijn hoofdbureau. Het verkeer is wel niet zo indrukwek kend als in de westelijke grote steden men ziet twee autobussen op de achtergrond en een glimp van een voorbijrijdende personenauto maar men kan wel zeggen dat de Chinese Volksrepubliek op alles is voorbereid. Weer sneller. Een Boeing-707 straalvei-- keersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaai'tmaatschappij Trans World Airlines heeft de afstand van New York naar Rome zonder tussenlanding vol- bi-acht in de nieuwe recordtijd van 7 uur en 43 minuten. Het oude record stond ook op naam van T.W.A. en werd op 7 januari gevestigd met een tijd van 7 uur en 48 minuten. Nasporingen. In Engeland is een actie be gonnen om een miljoen pond bijeen te krijgen voor nasporingen in Jordanië naar bijbelrollen. Men probeert steun van de regering en de grote oliemaat schappijen te krijgen. Experiment. Tijdens een proefvlucht in Californië is het experimentele straal vliegtuig „Ryan Vertiplane", dat lood recht kan opstijgen, maar ook horizon taal vliegen, neergestort in een moe ras. De vlieger kon zich met zijn para chute in veiligheid stellen. Gewoon. De plaatsvervangende leider van de Britse socialistische partij, Aneurin Bevan, is in zoverre hersteld dat hij ge woon voedsel tot zich heeft kunnen ne men. De 62-jarige Bevan heeft enige tijd geleden een zware buikoperatie onder- gaan. Ongebruikelijk. De Russische bioloog Vla dimir Nikitin heeft in een artikel in ..Komsomolskaja Pravda" geschreven dat er op de maan ongebruikelijke le vensvormen kunnen voorkomen. Indien er in ons zonnestelsel leven op andere planeten dan aarde voorkomt, zal dit waarschijnlijk op Mars en Vcnus zijn. aldus pi-ofessor Nikitin. Nalatenschap. De Amerikaanse regering heeft de op ongeveer 25 miljoen dollar geschatte nalatenschap van de neger evangelist „vader" Grace laten blokke ren. daar de overledene volgens haar over de afgelopen elf jaar een belasting schuld heeft van bijna zes miljoen dol- lar. „Vader" Grace had naar schatting drie miljoen volgelingen. Hij heeft het grootste gedeelte van zijn vermogen aan zijn kerk nagelaten. Argwaan. De Justitie te Bonn heeft ont dekt dat Adam von Gliga, een op non- actief gestelde officier van de Westduit- se luchtmacht per vliegtuig naar Ber lijn is gegaan. Aangenomen wordt dat Von Gliga naar Oost-Duitsland is ge vlucht. Von Gliga's antecedenten had den de argwaan opgewekt van de Ame rikaanse inlichtingendienst- Niet ernstig. De Big-Ben-toren van hel Britse parlementsgebouw blijkt tien centimeter uit het lood te staan. Een woordvoerder van het ministerie van Openbai-e Werken verklaarde dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar een dergelijke afwijking bij een tox-en van 96 meter hoogte niet ernstig is. Verliezer. Het officiële dagblad der Britse communistische partij, de „Daily Wor ker", zal eind volgende week dagelijks met een. in plaats van met de huidige twee edities uitkomen, tengevolge van aanzienlijke verliezen „Wij zullen onze kosten aanzienlijk vex-minderen doch de exploitatierekening zal toch nog een aanmerkelijk verlies blijven aanwijzen", aldus de „Daily Worker".

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3