gezin in Tuindorp nieuwe meubelen Eerste kreeg Pleidooi voor staaiproject Rozenburg in de Senaat „Atoomwet" ingediend Opnieuw Westduitse critiek op de commissie-Oberlander Adenauer bij herdenking in het voormalige kamp Bergen-Belsen Surinaamse regering boycot dagblad Marosan ontkent executie van 150 jonge Hongaren Kamerleden vragen welke stappen Nederland nam Koningin in Wallis, Prins naar Afrika Akkoord op de RTC over verkiezingen in Kongo Arbeidsonrust in Engeland Levenslang geëist tegen advocaat Pierre Jaccoud Volmacht voor de Franse regering 4 Oecumenische jeugdraad over „de kerk van morgen" Rampenfonds zal de schade in de persoonlijke sfeer volledig vergoeden Twee parlementsleden bedanken voor de beweging Europeanen uitgesloten van het stemrecht Geen Oostduitse schadevergoeding voor de Joden Nog steeds enige hoop bij mijndirectie in Coalbrook Nog drie overlevenden in Japanse mijn gevonden WOENSDAG 5 FEBRUARI 1960 (Vervolg van pagina 1) Met de instelling van de Kernenergie- raad wordt beoogt de regering in staat te stellen op gecoördineerde wijze de toepas sing van de kernenergie te stimuleren. Deze raad zal dienen te worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van de nauw bij deze materie betrokken minis ters, terwijl verder daarvan deel zullen uitmaken de voorzitters van de vaste com missies, die in het wetsontwerp worden genoemd, t.w. een wetenschappelijke en technische commissie, een gezondheids commissie, een commissie vestigings plaatsen, een commissie voor buitenland se aangelegenheden en een commissie voor juridische aangelegenheden. Er kun nen ook nog andere vaste commissies worden ingesteld en andere leden in de raad worden benoemd. Het secretariaat van de raad zal berus ten bij het ministerie van Economische Zaken. Het wetsontwerp voorziet in een re gistratiesysteem voor splijtstoffen en ert sen. Door middel van deze registratie zal het mogelijk zijn te weten waar en onder wie de in Nederland aanwezige isotopen, splijtstoffen en ertsen zich bevinden, zo dat gecontroleerd kan worden of deze stof fen, die voor vreedzaam gebruik zijn verkregen, inderdaad voor dat doel wor den gebruikt. Bovendien kan worden nage gaan of bij de omgang met deze stoffen de voorschriften ter bescherming van de volksgezondheid worden nageleefd. Splijt stof, die niet geregistreerd is, kan zo no dig door de overheid in bezit worden ge nomen. Ten aanzien van de vergunningverle ning zal het advies van de Kernenergie- raad moeten worden ingewonnen door de vergunning verlenende minister, te we ten de bewindsman, die op het betrokken gebied een stimulerende taak heeft. Dit zal voor het bezitten en behandelen van splijt stoffen de minister van Economische Za ken zijn, voor het oprichten van een kern reactor bij voorbeeld de bewindsman van Economische Zaken, van Verkeer en Wa terstaat of van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen naar gelang het een reactor voor energie-opwekking, voor scheeps voortstuwing of voor onderwijsdoeleinden betreft. Ook de ministers van Landbouw en visserij of van Defensie zullen in voorkomende gevallen een vergunning kunnen verlenen voor reactorinstallaties. V er gunning van artsen Het voorgestelde vergunningstelsel ten aanzien van radio-actieve stoffen is niet in algemene regels te vatten, onder meer omdat de radio-actieve stoffen niet alle even gevaarlijk zijn. De stoffen waarvoor, of de gevallen waarin, een vergunning wordt vereist, zullen bij Algemene Maat regel van bestuur worden aangewezen, na dat de Kernenergieraad is gehoord. In deze gevallen geldt het vergunningstelsel voor iedereen, dus ook bij voorbeeld voor art sen, die in beginsel ook een vergunning nodig hebben om de bedoelde stoffen voor handen te hebben en toe te passen. Denk baar is daarbij een gedragslijn waarbij ten aanzien van sommige radio-actieve stoffen slechts aan artsen, die aan bepaal de opleidingseisen voldoen, een vergun ning zal worden verleend. De vergunningen met betrekking tot radio-actieve stoffen worden verleend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, omdat hier in de eer ste plaats belangen van de volksgezond heid in het geding zijn. De kernenergieraad behoeft in deze ge vallen niet gehoord te worden, omdat het gebruik van radio-actieve stoffen de belan gen van veel minder departementen raakt. Wel zal er overeenstemming moeten zijn met de ministers, die het mede aangaat. Met name is daarbij gedacht aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat voor wat betreft het vervoer en de lozing van afvalwater. Tegemoetkoming bij schade Opdat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geïnformeerd is over alle gevallen, waarin de genoemde geva ren dreigen, houdt het wetsontwerp de ver plichting in, dat ieder die van een derge lijk gevaar weet of het rederlijkerwijs moet vermoeden, daarvan aangifte moet doen. Voorts stelt het ontwerp de mogelijk heid open dat de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid en tegemoetko ming kan geven aan degenen, die schade hebben geleden ingevolge de bijzondere maatregelen behalve de sluiting van een inrichting voor de bescherming tegen stralingsgevaar. De regels hiervoor zullen bij algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. Afval-ophaal dienst In de Memorie van Toelichting bij het ontwerp wordt met betrekking tot het zich ontdoen van gebruikte splijtstoffen opgemerkt, dat het wellicht gewenst zal zijn, een speciale ophaaldienst in te stellen voor het vervoer van deze stoffen in ver band met de eisen, die daaraan gesteld zul len moeten worden ten behoeve van de bescherming van de openbare gezondheid. Bescherming bevolking Het ontwerp opent verder de mogelijk heid, een aantal specifieke maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen stralingsgevaar te nemen, die men zou kunnen verdelen in preventieve en re pressieve maatregelen. Met name is ge dacht aan regelmatige bepaling van ra dio-activiteit in bodem, water en lucht, en aan maatregelen om te kunnen nagaan of bepaalde personen aan te veel straling on derworpen zijn geweest of dreigen te ra ken. Voorschriften hiervoor zullen, zo no dig bij Algemene Maatregel van Bestuur worden vastgesteld op voordracht van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, nadat de gezondheidscommis sie van de Kernenergieraad gehoord is. De jaarlijkse februari-conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland vordt dit jaar gehouden te Almelo op 6 en J februari. Vijf jongeren zullen inleidingen houden >ver „de kerk van morgen". De agenda vermeld voorts onder meer een vroegdienst in de gereformeerde kerk, welke geleid wordt door de dominee-dichter Okke Ja ger en een lezing door ds. F. J Rumainum, onder de titel „Het gebeurde op Nieuw Guinea". (Van onze Amsterdamse redacteur) De heer en mevrouw G. Vermeer-Ten- sen uit de Urbanusstraat 12 in Tuindorp- Oostzaan zijn de eerste getroffenen uit dit rampgebied, die nieuwe meubelen hebben kunnen kopen. Dinsdag zijn zij met een door het Nationaal Rampenfonds uitge keerd bedrag van 1610 gulden de stad in gegaan en enkele uren later hadden zij er 1430 gulden van uitgegeven. Gisteravond om half negen namen zij met gelukkige gezichten bezit van hun nieuw verworven meubelen, die door twintig mannen de kantine van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij werden bin nengedragen. Enige honderden aanwezi gen, onder wie delegaties van de diensten en instanties die in de eerste uren van de ramp in actie zijn geweest waren getuige van dit voor het jonge gezin zo grootse mo ment. Hiermee werd symbolisch vertolkt wat straks met 2600 andere gezinnen zal ge beuren. Vandaar ook die belangstelling: mr. W. F. Schokking, vice-voorzitter van het Rampenfonds, luit.-gen. P. Alon van het Rode Kruis, luitenant W. W. Kuyck, adjudant van Prins Bernard, mr. A. de Roos, waarnemend burgemeester van Amsterdam, en vele andere autoriteiten. „Toen het water kwam, heb ik alleen mijn radiotoestel naar boven kunnen dra gen", vertelde mevrouw Vermeer ons. Haar man, die als elektriciën bij de NDSM werkt, was niet thuis en zij had de handen vol om haar vier kinderen (anderhalf tot zeven jaar oud) te redden. „Wij hebben nu meteen moderne meubelen kunnen kopen, die we altijd al zo graag wilden hebben", zei zij terwijl ze met verrukte blik haar nieuwe spulletjes bekeek: een slaapbank, eer salontafeltje, twee gemakkelijke stoe len, een eetkamerameublement en een nieuw servies. Vooralsnog zullen de nieuwe meubeltjes worden opgeslagen op het terrein van de N.D.S.M. waar enkele loodsen voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Het zou on verantwoord zijn, thans reeds meubelen in de nog vochtige woningen te brengen. Voor een front van film-, foto- en televi siecamera's, die dit belangrijke gebeuren in de hulpactie vastlegden, bracht mr. W. F. Schokking hulde aan de velen die sinds de eerste dag van de ramp voor daadwer kelijke hulp gereed stonden. Woorden van dank gingen ook naar het legeronderdeel A.A.T. dat in de afgelopen dagen de stads reiniging heeft bijgestaan in de afvoer van verloren gegane meubelen, die op de stra ten liggen opgestapeld. „Die tergende aanblik moet zo snel mogelijk verdwij nen", aldus mr. Schokking, die de Neder landse bevolking opwekte, alsnog" een bij drage te gireren als men dit nog niet ge daan heeft. De heer C. Lebbing, voorzitter van de wijkraad Tuindorp-Oostzaan, zei dat er bij het uitreiken van de eerste chèques ten bedrage van zestig percent van de reeds geënquêteerde schade enige onrust bij de Tuindorpers was ontstaan, maar dat het Rampenfonds echter alsnog de verzeke ring heeft gegeven dat alle persoonlijke bezittingen voor de volle honderd percent zullen worden vergoed. Waarnemend burgemeester mr. A. de Roos sprak ten slotte de hoop uit dat het normale leven in het Tuindorp weer spoe dig op gang zal komen. Namens Prins Bernhard werd mevrouw Vermeer verrast met een boeket bloemen, haar man met sigaren en de kinderen met cadeutjes. Uitkering van 3 miljoen Een bericht, dat het Rampenfonds van daag en morgen als voorlopige schade- uitkering aan 2499 gezinnen in Tuindorp- Oostzaan 3.002.462 aan cheques zal uit keren. heeft dinsdag een ware invasie van vertegenwoordigers van meubelzaken en andere leveranciers in het Tuindorp te weeg gebracht. De slachtoffers wordt ech ter door de dienst van sociale zaken te ver staan gegeven, dat zij er verstandig aan zullen doen, nog even te wachten met de aanschaffing van nieuwe goederen totdat men een beter overzicht heeft van de totale schade. In de Bethelkerk, waar de chèques de komende dagen zullen worden verzil verd, zullen de spaarbanken dan ook aan wezig zijn om het openen van spaarreke ningen mogelijk te maken. Men acht het overigens ook ongewenst, dat er ruim 3 PARAMARIBO (ANP) De Surinaam se regering heeft bekendgemaakt, dat zij zich distancieert van het in Paramaribo vei'schijnende dagblad „De West". Dit houdt in, dat het blad geen gouverne mentsadvertenties meer zal ontvangen en ook geen inlichtingen meer aan de re dactie worden verstrekt. Ook zal de redac tie van dit blad geen uitnodigingen meer ontvangen voor officiële persconferenties en recepties. De Surinaamse regering is van oor deel. dat „De West" zich „gedurende an derhalf jaar heeft beziggehouden met een voor Suriname en zijn bevolking zeer ten dentieuze berichtgeving en meningsvor ming" en bij bezoeken van buitenlandse missies bij voortduring heeft gepoogd, de Surinaamse regering of haar leden te compromitteren door tendentieuze en on juiste berichtgeving en commentaar, al dus het communiqué van de ministerraad. Verder wordt gezegd, dat „De West" zeer vaak belangrijke berichten foutief heeft gepubliceerd zonder deze vooraf te hebben geverifieerd of ze te doen rectifi ceren, en dat het blad zich veroorloofd heeft, correcties van officiële zijde zon der bewijs tegen te spreken. De raad van ministers stelt in het bijzon der vast, dat de hoofdredacteur, de heer D. G. A. Findlay. „met krenking van het Surinaams nationale gevoel der gezags- trouwe bevolking, bij het ontstaan en vooral na de officiële vaststelling van de Surinaamse vlag zich zodanig heeft ge dragen, dat de Surinaamse regering zich genoopt ziet haar gedurende anderhalf jaar volgehouden lankmoedigheid thans te beëindigen". miljoen aan contanten komt te liggen in het Tuindorp, waar de door het water uit gezette huisdeuren nog niet kunnen wor den gesloten. De stadsreiniging had gemeend, dat er 5000 kubieke meter verloren gegaan meu bilair moest worden afgevoerd. Thans blijkt, dat er rekening moet worden ge houden met 7500 kubieke meter, oftewel drie kubieke meter per gezin. Thans is circa vierduizend kubieke meter uit het dorp weggehaald. Opvallend is, dat in de 2600 woningen slechts drie televisietoestel len verloren zijn gegaan. Kennelijk hadden de bewoners in de eerste plaats deze kost bare apparaten naar de bovenverdiepingen gesleept. Er is trouwens nog veel in veilig heid gebracht, zo hebben de schade-enquê teurs geconstateerd. Zelfs hadden sommi gen de haard brandend en wel de trap op gedragen. Van de huizen in het nieuwe deel van het dorp is nu weer zeventig percent, van die in het oude deel 37 percent bewoond. Giften vrij van schenkingsrecht Het ministerie van Financiën deelt mede dat van giften aan het Nationaal Rampen fonds voor Tuindorp Oostzaan. ongeacht het bedrag geen schenkingsrecht wordt gevorderd. ROME (Reuter) De leider van de Italiaanse sociaal-democratische partij Saragat, heeft een beroep op het huidige conges van de communistische partij te Rome gedaan om een plechtig protest bij Hongarije in te dienen indien berichten dat onlangs 150 jeugdige Hongaren terecht gesteld zijn, waar zijn. Saragat zei in een brief aan de voorzitter van het congres dat zijn partij directe bevestiging van het „afschuwelijke nieuws van het afslach ten van jongens" had ontvangen, maar hij verklaarde verheugd te zullen zijn in dien de berichten ongegrond zouden blij ken. De vice-secretaris van de Hongaarse communistische partij, Marosan, heeft de berichten over de terechtstelling van 150 Hongaarse jongeren „reactionaire las ter" genoemd. Dinsdagavond heeft de vice-voorzitter van het Rampenfonds, mr. Schokking, in Amsterdameen woninginrichting overgedragen aan een getroffen gezin uit Tuindorp. Om zeker te zijn, dat het aangebodene in de smaak van het echtpaar zal vallen, mocht het in de loop van dinsdag gaan „winkelen", waarbij een tweetal medewerkers van Sociale Zaken advies gaf. Hier zien we de heer en mevrouw Vermeer in een meubelzaak waar hun een tuimel- tafel werd gedemonstreerd. Links de tivee adviseurs van Sociale Zaken. Bü de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer heeft prof. Wittevecn (V.V.D.) zyn grote instemming betuigd met het hoogovenpro ject op het eiland Rozenburg. Hier ligt S chr o otfaude-r opport Twee P.v.d.A. Tweede-Kamerleden, de heren Van der Goes van Naters en Neder- horst. hebben aan de ministers van Justitie en van Economische Zaken vragen gesteld over het rapport inzake de schrootfraude, uitgebracht door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal van 21 december. De Kamerleden willen weten, tot welke stappen deze publikatie de ministers heeft geleid. In het rapport wordt onder meer gezegd dat „in een bepaald aan tal gevallen de nationale overheidsinstanties belangrijke gevallen van fraude hebben ont dekt. De Hoge Autoriteit zag zich genood zaakt de nationale overheidsinstanties van verschillende landen te verzoeken, zeer uit gebreide nadere enquêtes daarnaar in te stellen. Ten aanzien van een aantal gevallen is in verscheidene landen van de gemeen schap een gerechtelijk vooronderzoek gaande, zulks niet alleen naar aanleiding van door de Hoge Autoriteit verstrekte inlichtingen, doch tevens op grond van op initiatief van de overheid van het betrokken land verrichte onderzoekingen". Willen de ministers mededelen, aldus de vragenstellers, welke gevolgen zij aan de ge dane verzoeken hebben gegeven en welke consequenties zij aan de gedane medede lingen hebben verbonden, wat betreft straf bare feiten, vermoedelijk in Nederland ge pleegd of waarvan Nederlanders worden verdacht? Vier leden van het koninklijk gezin zijn thans buitenslands voor een korte winter- vakantie. Koningin Juliana landde gister middag per vliegtuig in Genève vanwaar zij doorreist naar het Zwitserse kanton Wallis, waar zij tien dagen rust zal houden, afgewisseld door bergwandelingen en ar- resleetochtjes. Inmiddels koestert prins Bernhard zich in de warme tropenzon: gis teravond landde zijn vliegtuig in Fort Lamy, de hoofdstad van de Centraal-Afri- kaanse negerrepubliek Tsaad, waar hij verwelkomd werd door de vertegenwoordi ger van de Franse Hoge Commissaris Cour bet, en waar 's avonds te zijner ere een receptie gehouden werd. Vandaag vliegt de Prins door naar Ennedi. Prinses Beatrix is gisteren per trein via Innsbruck naar Sankt Anton gereisd waar zij, vergezeld van de bekende skileraar Toni Marth, reeds kort na haar aankomst een skitocht over de besneeuwde hellingen van de Arlberg maakte. Zij zal twee we ken in Sankt Anton blijven. Vandaag keert daar ook prinses Irene terug, die, zoals eerder gemeld is, enkele dagen in Wenen heeft doorgebracht. Dinsdagavond woon de zij aldaar het traditionele jagersbal bij, waarbij zij gekleed was in een Oostenrijk se Dirndlnjurk en zich kennelijk uitsteken amuseerde. voor Nederland ee. unieke kans voor de ontwikkeling van een tweede staalindus trie, welke van groot belang kan zijn, om dat de Euromarkt Nederland afhankelijker maakt van de Duitse en de Franse staal industrie. Er is zeker plaats voor het staalproject op Rozenburg naast het hoogovenbedrijf in IJmuiden, zei prof. Witteveen; men be hoeft niet te kiezen tussen een vestiging op Rozenburg en een uitbreiding van het be staande bedrijf in IJmuiden. Prof. Witte veen hoopte, dat de minister van Econo mische Zaken, drs. De Pous, de beslissen de stoot zal geven opdat het gereedliggen de plan verwezenlijkt kan worden. Dit plan is noch het oorspronkelijke plan-Krupp, noch het door deskundigen van de Staalstudiestichting op basis van het plan-Krupp uitgewerkte project, maai een derde opvatting van de Staalstudie stichting over het nieuwe hoogovencom plex. Over de plannen voor de bouw van nieuwe hoogovens op Rozenburg is sinds de eerste schetsen op papier werden gezet, het een en ander te doen geweest. Dp Hoogovens in IJmuiden. vertegenwoordigd in het consortium van de Staalstudiestich ting, zagen in de oorspronkelijke plannen gebaseerd op de leveranties door de firma Krupp van het omvangrijke machinepark een potentiële bedreiging voor het IJmui- dense bedrijf. Thans is, naar het Algemeen Dagblad verneemt, een deel van de tweespalt op gelost. doordat er een nieuwe basis is ge vonden. Vandaag zal minister De Pous in de Eerste Kamer nadere mededelingen over de plannen doen. (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is in de bondsrepubliek scher pe critiek geuit op de internationale com missie, die in Den Haag een onderzoek instelt inzake het verblijf van de huidige Westduitse minister van Vluchtelingenza ken, professor dr. Th. Oberlander, in be gin juli 1941 in de Poolse stad Lemberg. Het S.P.D.-Bondsdaglid Alfred Frenzel heeft zijn lidmaatschap van de afdeling Duitsland van de „Unie van Verzetslieden voor een Verenigd Europa" (U.R.P.E), opgezegd. Naar verluidt heeft het C.D.U.-Bondsdaglid professor dr. Franz Bohm hetzelfde gedaan. Professor Böhm heeft het afgelopen weekeinde het aftre den van Oberlander als minister geëist. Deze vooraanstaande politicus, die een goede naam kreeg als voorzitter van de Westduitse delegatie tijdens de onder handelingen met Israel en Joodse orga nisaties over Duitse schadevei'goedingen aan de Joden, zou het met Frenzel eens zijn dat de commissie-Oberlander geen ob jectief onderzoek heeft ingesteld. Beiden menen dat de commissie is uitgegaan van de onschuld van Oberlander. Het gaat hier om de gebeurtenissen die tussen 30 juni en 7 juli 1941 te Lemberg hebben plaatsgehad. Van communistische zijde in Oost-Europa wordt beweerd dat Duitse en Oekrainse troepen, waarbij Oberlander toen was gevoegd, in die da gen een bloedbad hebben aangericht on der de bevolking van Lemberg. Oberlan der heeft in september op een persconfe rentie te Bonn gezegd dat er tijdens zijn (Van onze correspondent in Brussel) De commissies van deskundigen van de Rondetafelconferentie te Brussel hebben resoluties over de organisatie van verkie zingen in Kongo aanvaard, welke aan de Belgische regering en aan het Belgisch parlement zullen worden voorgelegd. Be sloten werd dat de Europeanen aan deze verkiezingen voor de Provinciale Staten, de Kamer en de Senaat, niet zullen deel nemen. De Kamer van volksvertegenwoor digers van Kongo zal 136 leden tellen en de Senaat zal worden samengesteld uit twaalf senatoren per provincie, vier door de provincieraden aangewezen senatoren en een of twee gecoöpteerde leden, samen honderd zetels. Het wordt dus een „geo grafische" senaat, waarin ieder van de zes provincies een gelijke positie zal heb ben. Stemgerechtigd zijn alle mannelijke Kongolezen van 21 jaar en ouder, kandida ten moeten 25 jaar of ouder zijn. De vrou wen, ofschoon verkiesbaar, zullen ook dit keer nog geen stemrecht hebben. Kongo lezen, die tot een of'twee jaar gevangenis straf werden veroordeeld, maar later werden gerehabiliteerd, zullen aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Hiermee werd klaarblijkelijk een oplossing gevon den voor het geval van Patrice Loemoem- ba, de leider van de Nationale Kongolese Beweging, die enkele jaren geleden werd veroordeeld wegens diefstal. Het bericht dat Kasavoeboe opnieuw in Brussel is aangekomen en vandaag aan de R.T.C. zou deelnemen, wekte grote be langstelling. Sommige waarnemers ver klaarden dat Kasavoeboe een opzienba rende verklaring gaat afleggen. Ander zijds werd gezegd dat de resolutie over de vei'kiezingen klaarblijkelijk een overwin ning is voor het „unitaristische" stand punt. BIRMINGHAM (Reuter) In de auto- industrie te Birmingham, Oxford en Co ventry, zijn reeds ruim 32.000 arbeiders zonder werk tengevolge van een staking voor hoger loon van 700 man in sleutelpo sities. Vandaag zullen het Britse vakver bond (T.U.C.) en de drie spoorvakbonden overleg plegen over de voor 15 febrauri uitgeroepen landelijke spoorwegstaking. I.n de B.M.C.-autofabrieken in de Mid lands kunnen 25.000 man niet werken als gevolg van een staking van 55 elektri ciens, die loonsverhoging eisen. Als deze 55 voet bij stuk houden bestaat de kans dat in de loop van deze week in totaal 50.000 man bij deze fabrieken (Austin en Morris) moeten worden ontslagen. In een andere fabriek Standards moesten 3.000 arbeiders naar huis worden gezon den wegens een staking van chassisbou- wers in een nevenbedrijf. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en drie van zijn ministers, Strauss (Defensie), Lem mer (al-Duitse zaken) en Lücke (Wo ningbouw) stonden met ontbloot hoofd in een snijdende wind op de appèlplaats van het voormalige concentratiekamp Ber gen-Belsen op de Liineburgerheide tus sen Hannover en Hamburg, toen daar gis teren kransen werden gelegd. Dit bezoek van Adenauer aan deze voormalige plaats vol herinneringen aan onzegbaar leed was een nieuwe stap van de bondskanse lier waarmee hij te kennen wilde geven dat het Westduitse kabinet en de gehele Westduitse bevolking, niets te maken wil hebben met de antisemitische daden sinds de eerste kerstdag 1959. In Bergen-Belsen tiranniseerden tij dens de nazi-tijd onder meer de beruchte nazi-beulen Kramer en Irma Greese. Ze ker dertigduizend Joden kwamen hier on der verschrikkelijke kwellingen om het leven De toestanden die hier geheerst hebben zijn onvoorstelbaar. Het voorma lige kamp is thans een vlakte, waarop vele graven staan. Op de appèlplaats ver heft zich een monument ter herdenking van de vermoorden, onder wie Anne Frank. Aan de voet van dit monument werden gisteren kransen neergelegd na mens de Westduitse president. Adenauer verklaarde dat in de toekomst alle Joden zich in de bondsrepubliek veilig zullen voelen. Namens de internationale Joodse delegatie, die hierbij aanwezig was, sprak de president van het Joodse Wereldcon gres, de Amerikaan Nahum Goldmann. zijn grote vertrouwen in Adenauer uit. Hij zei te hopen dat alles zal worden gedaan om een heropleving van het nazisme te voor komen. Inmiddels heeft de minister van Binnen landse Zaken Schroder te Bonn bekend gemaakt, dat een Westduits witboek over alle antisemitische wandaden, die van 25 december jl. tot heden zijn gepleegd, bin nen twee weken zal verschijnen. Dit wit boek wordt samengesteld in samenwer king tussen de regering te Bonn en de regeringen der Westduitse deelstaten. Geen pfennig Te Oost-Berlijn is opnieuw officieel ver klaard, dat de Oostduitse regering er niet aan denkt enige schadevergoeding te be talen aan de Joden voor het onrecht en het leed dat hun is toegebracht in nazi-Duits- land en in het huidige Oosl-Duitsland gele gen concentratiekampen. Een der voor aanstaande leiders van de S.E.D., de Oost duitse communistische partij, Norden. verklaarde: „Wij betalen geen pfennig uit voor de Joden aan Israel, want Israel zou voor dat geld toch alleen maar wapens van de fascisten kopen". korte verblijf te Lemberg geen schot is gevallen en dat de Russen voor de Duitse intocht hier vele Polen hebben vermoord. Subjectieve uitgangspunten In november 1959 zou de voormalige Duitse majoor Wolfgang Miiller, voorzit ter van de „Bond van vervolgden van het nazi-regime in de Bondsrepubliek" en se cretaris-generaal van de Duitse afdeling van de U.R.P.E. (Union de Résistants pour une Europe Unie), het initiatief heb ben genomen tot de oprichting van de com missie uit de U.R.P.E. tot onderzoek van de kwestie-Lemberg. In deze commissie heeft geen Duitser zitting, wel een Ne derlander, een Noor, een Deen, een Belg, een Zwitser en als secretaris een tweede Nederlander, de heer Zwart. In het Ham- burgse weekblad Der Spiegel werd on langs gezegd, dat Müller en een tweede U.R.P.E.-commissie, nadat zij de verzeke ring hebben gegeven dat zij de eis tot af treden van Oberlander niet steunden, van de regering-Adenauer de toezegging had den ontvangen dat buitenlandse verzets bewegingen aparte schadevergoedingen zouden krijgen. Van socialistische zijde is voorts verklaard dat het geheime infor matiefonds van de regering-Adenauer de commissie-Oberlander van gelden zou voor zien. Thans komen daax-bij de beschuldigin gen van de parlementsleden Frenzel en professor Böhm. Beiden zouden ervan overtuigd zijn. dat Oberlander voor het onderzoek reeds door commissieleden en zeker door de secretaris Zwart als het wa re is „vrijgesproken". De commissie van de U.R.P.E. heeft niet objectieve, maar subjectieve uitgangspunten gehad, het geen beide bondsdagleden onaanvaard baar achten. „Bruinboek" (Reuter) Oostduitsland heeft een „bruinboek" van 192 bladzijden gepubli ceerd over het „misdadige, fascistische verleden" van professor Oberlander. De Oostduitse communist Albert Norden, die het „bruinboek" op een persconferentie in Oost-Berlijn aanbood. beschuldigde Adenauer ervan Oberlander in dienst te houden terwijl hij „volledig van diens misdaden op de hoogte is". Volgens het „bruinboek" nam de minister deel aan de mislukte „Putsch" van München in 1923 en voegde hij zich later bij reactionaire anti semitische groepen. GENèVE (UPI) Levenslang, de zwaar ste straf, die Zwitserland kent, luidde de eis die dinsdag gesteld werd tegen de 54- jarige Pierre Jaccoud, eens een van de meest vooraanstaande burgers van Genève, nu beschuldigd van het vermoorden van de vader van een rivaal in de liefde. De eis werd gesteld door een oude bekende van de beklaagde, de 70-jarige openbare aan klager Charles Cornu, die, naar hij in zijn requisitoir zei, graag zijn werk aan een ander zou hebben overgelaten, als er in Genève twee openbare aanklagers zouden zijn geweest. Namens de beklaagde werd dinsdag het woord gevoerd door Albert Dupont-Wille- min, een van de drie advocaten van Jac coud. Volgens hem kan Jaccoud de moord niet gepleegd hebben, omdat hij zoveel beestachtigheid niet met zijn karakter te rijmen valt. Hij vroeg vrijspraak. Woens dag komen de twee andere advocaten aan het woord, Raymond Nicolet, en de be faamde Parijse pleiter René Floriot. COALBROOK (Reuter) Functionaris sen van de rampmijn te Coalbrook (Oran je Vrijstaat) hebben dinsdag verklaard, dat men met het boren van hulpschachten zal doorgaan zolang het niet absoluut ze ker is dat de 435 ingesloten mijnwerkers niet meer in leven zijn. Officieel is alle hoop nog niet. opgegeven. De mannen zitten reeds 12 dagen ingeslo ten, doch men meent te weten, dat ernog zuurstof in de mijn is. Het water dat van de boren lekt, blijkt niet besmet te zijn. Ten slotte bevonden zich in de afgesneden gang pony's, die de ingesloten mannen mogelijk hebben kunnen slachten om zich in leven te houden. Tegen alle verwachting heeft men van-, ochtend in de mijn te Joebari op Hokkai do, waar zondag tengevolge van een ont ploffing 62 mijnwerkers van de buitenwe reld werden afgesneden, nog drie overle venden gevonden. Zij hadden hun toe vlucht gezocht in een nauwe gang, waar het mijngas en het vuur niet waren door gedrongen. Tot dusver heeft men 35 doden geborgen. Naar zes vermisten wordt nog gezocht. (Vervolg van pag. 1) Debré werd toegejuicht toen hij opstond om het woord te nemen, maar afgevaar digden van de rechterzijde en de oppositie bleven stil De gehele kamer, op de com munisten na, applrudisseerde echter toen de premier hulde bracht aan De Gaulle. De premier zei dat de autoriteiten krachtig zullen voortgaan met de pacifica tie in Algerije. Om de strijd tegen de mo hammedaanse opstandelingen te winnen zijn verstrekkende wijzigingen in de struc tuur van het bestuur in Algerije nodig, al dus de premier. (Reuter-AFP) Op langere termijn zijn de volmachten bedoeld om een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk te ver gemakkelijken. Een belangrijke politieke aanwijzing op dit gebied heeft De Gaulle tegenover de leider van de fracties in de Nationale Vergadering gegeven, toen hij ze' dat de oplossing waarschijnlijk zal neerkomen op de vorming van een Alge rijnse staat in de vorm van een federatie van Arabieren, Mozabicten, Kabylen en Europeanen. De Franse pers is het er wer eens. dal dt Nationale Vergadering de gevraagde volmachten veeleer aan president De L' 'ulle dan aan premier Debré heeft ver leend. Men ziet de stemming voorts als het inluiden van nieuwe fase in de kwes- tie-Algerije.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4