Misdaad omn een erreins Luchtvaartmisdaden wekken ongerustheid in Amerika ©©©©©©o® Panda en de meester ^diplomaat Geboorteregeling is nu taboe in China Avonturen van een hond WITTE KRUiS WITTE KRUIS Ydo en de Draak G '"Hoe is het ontstaan?^ 7 Franse bijdrage Fritz Kr ei sier 85 jaar De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Peking acht aanwas van 10 miljoen per jaar nodig Controle van passagiers en bagage is echter moeilijk en tijdrovend Voorkom griep en bestrijd griep met OE eChte PIJNSTILLER Hut van Scott gevonden in het zuidpoolgebied ROMAN VAN JANE ENGLAND Denemarken zoekt land Dit woord: BEDUUSD J WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 53. Panda en Archibald Smurk nader den de boortoren op een ongelukkig ogen blik, want juist lieten de geheime agen ten deze in de lucht springen. Toen de rook wat was opgetrokken, zalen ze ietwat ver kreukeld bij een grote kuil, die de plek aangaf, waar eens de boortoren had ge staan. Panda had danig hel land in. „Ik heb nog zo gewaarschuwd!" riep hij, „maar u wilde met alle geweld gaan kij ken!" „Ik had dit niet verwacht," erken de Smurk een beetje verlegen, terwijl hij een nieuwe hoed uit het koffertje nam. „Niet verwacht?!" herhaalde Panda, „terwijl ze een heleboel vaatjes buskruit om te toren stapelden?! Dat was toch nog al duidelijk, zou ik zeggen!" „Daarom jxiist," zei Smurk, „het was zo duidelijk, dat ik begon te vermoeden dat er iels an ders achter stak. Ik kon onmogelijk aan nemen, dat zij zo opzichtig met bruut ge weld te werk zouden gaan. Zoiets kan de goede betrekkingen tussen onze landen schaden en dat zou nooit de opzet van Nummer Een kunnen zijn." „Nee, dat was mijn opzet niet," klonk opeens een stem. Omkijkend, zagen zij Nummer Een nade ren. De hoge geheime agent zag er ont daan uit. De tranen stroomden hem over de wangen, terwijl hij Smurk zijn veront schuldigingen aanbood voor het gedrag van zijn agenten. Panda keek onzeker toe. Hij schijnt het te menen," dacht hij, „maar daar kun je met diplomaten nooit zeker van zijn. Wat zou dan wèl zijn opzet zijn geweest?? Ook dat weet je nooit bij diplomaten!" De Franse bijdrage in de serie Weten schappelijke Curiositeiten dinsdagavond op het beeldscherm vertoond, was zeker interessant, maar beknopt. Men vroeg er zich meer bij af dan het filmpje wenste te beantwoorden. Het bleef dus allemaal moeilijk te overzien, letterlijk en figuur lijk. De hoofdfilm „Een vrouw aan boord" bevatte minder geheimen. Wat daarin ge beurde kon iedereen zien aankomen. De zee is evenwel een dankbare medespeelster in zulke films. Wij vonden het dan toch wel aardig om te bekijken, lekker bij de haard en de golven maar over het scherm spoelen en de wind maar loeien: wind kracht 11, maar wij geen beeldbuiswater maken! Beeldschermer De stad New York heeft de violist Fritz Kreisler dinsdag op zijn vijfentachtigste verjaardag geëerd met het erediploma en de eremedaille van de gemeente. Kreisler, in Wenen geboren maar reeds vele jaren Amerikaans staatsburger, heeft het concerteren opgegeven. Op de „Gesu" van Guarneri na heeft hij al zijn violen verkocht. Zijn gezondheid is goed, maar hij hoort en ziet slecht. „Wij leven in een tijd van geld. macht, wreedheid en snelheid", zei Kreisler onlangs; „ik geloof niet dat het ons goed doet". Bü Bij de uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn verscheen „EXODUS" een be kroonde roman over de strijd der Joden om een eigen vaderland: Israel. Het boek ontleent zijn naam aan de episode waarin een paar honderd kinderen, opva renden van het schip „Exodus" in honger staking gaan, wanneer de Britse overheid hen wil doen terugkeren naar het con centratiekamp op Cyprus, waaruit zij zo juist hebben weten te ontsnappen. Hoe komen deze kinderen en hun begeleiders aan de moed en zelfverloochening, nodig voor zulk een maatregel, die ten slotte de Engelsen, mede uit vrees voor de publie ke opinie, zal doen zwichten? Om dit te doen begrijpen neemt de schrijver zijn toe vlucht tot de flash back, waarin wij de voorgeschiedenis leren kennen van de voornaamste hoofdpersonen van dit epos. Daar is de jonge Duitse Karin Clement, die als zevenjarige haar hele familie aan de Duitse beulen heeft verloren en zelf ter nauwernood naar Denemarken heeft we ten te ontkomen. Zo jong als ze is begrijpt zij, dat slechts een eigen vaderland de Jo den blijvende menswaardige veiligheid zal kunnen bieden. De gebroeders Rabinski van wie Jossi de vader van Ari Ben Ka- nan zal worden, trekken na een voettocht van veertig maanden uit Rusland het be loofde land binnen. Tegen de wil van hun vader, orthodox voorstander van passief gedragen leed, ontvluchten zij het antise mitische Rusland der tsaren en worden de eerste vechters voor het Zionisme. Daar is de jonge Dov Landau, in het ghetto van Warschau en de Duitse concentratiekam pen gehard, verbitterd en sluw geworden. Al deze lotgevallen ontrollen zich voor onze ogen als een grootse film. Machtig en meeslepend is het beeldend vermogen van de schrijver. Ogenschijnlijk zonder moeite wijdt hij ons in in het Joodse volks eigen en verklaart ons met de pen van een meester hoe dit volk, na eeuwen van onderdrukking, knechtschap en foltering in bijna elk tijdsgewricht, opstaat om ten koste van alles te vechten voor een eigen leven in een eigen land. Wij begrijpen dan ook hoe zij stand houden tegen een over macht van Britten en Arabieren. Innige saamhorigheid en een intellect dat geen paniek kent, gaven dit volk een onver slaanbaar optimisme, dat zich dank zij Uris grote gaven aan de lezer meedeelt. Het is dit optimisme waarvan het hele boek weldadig doortrokken is en dat maakt dat de bittere teleurstellingen en het grove onrecht waarvan het verhaalt, geen ogenblik wezenlijk deprimeren. De romance tussen de Amerikaanse verpleegster Kitty Fremont en Ari Ben Kanan, de ziel van het Joodse reveil, komt ons in dit machtige relaas wat on nodig voor. Kennelijk heeft de schrijver door deze romanvorm een zo breed mo gelijke lezerskring willen bereiken. Dit kleine offer aan het commerciële element kan Uris na een dergelijk aangrijpende roman van harte worden vergeven. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnast. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Alt en piano. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinoouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Met.ro- pole-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.00 Log boek 1945. 15.45 Pianorecital. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 17.55 Europese kampioensch. kunstrijden op de schaats. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.orkest en soliste. 21.05 Logboek 1946. 21.50 Orgel en ce lesta. 22.05 Lichte muziek. 22.15 Strijkorkest. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Discotaria. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus.muz. NCRV: 14.00 14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoorspel. 15.05 Philharm.ork. 16.00 Verkenningen in de Bijbel, lezing. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gitaar en viool. 18.15 Sportrubr. 18.30 Accordeonmuziek. 18.40 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 op de man af, praatje. 19,15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal ens. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klass. gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 16.30 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Fanny Elssner, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Lezingen. 22.55—23.00 (Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 op schoot-.--20,5022.20--TV—blijspel. PEKING (Reutel-) In Peking wor den op het ogenblik heftige aanvallen ge daan om de econoom Ma Jin-Sjoe, die be toogd heeft, dat de snelle toeneming van de vruchtbare Chinese bevolking een hin derpaal vormt op de weg naar de voor uitgang en daarom een halt moet worden toegeroepen. De regering in Peking is echter van me ning, dat China met zijn naar schatting 650 miljoen mensen, waar elk jaar nog ruim 10 miljoen bijkomen, nog steeds te weinig arbeidskrachten heeft om aan de eisen van zijn snel groeiende industrie en landbouw te kunnen voldoen. In 1957 be gon de regering een groots opgezette cam pagne voor geboortebeperking. Reizende tentoonstellingen, goedkope middelen om zwangerschap te voorkomen en enorme hoeveelheden propagandamateriaal wer den gebruikt om de bevolking hiervoor te winnen. Aan deze campagne werd echter in 1958 in alle stilte een einde gemaakt. Een officiële verklaring hiervoor werd niet gegeven. De Indische econoom Sjan- drasekar, die eind 1958 communistisch Chi na heeft bezocht, zou van mening zijn dat de campagne is afgelast „om louter psy chologische redenen". Voortzetting hier van zou immers betekend hebben dat de regering geen vertrouwen meer heeft in de economie van het'land, aldus deze eco noom. DE NEGEN MUZEN Curiosa '61. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging De Verzamelaar zal van 4 t/m 14 augustus 1961 in de Houtrusthallen in Den Haag een wereldtentoonstelling van 'verzamelingen Curiosa '61 worden gehouden. (Van onze correspondent in de V.S.) Het lijkt vrijwel zeker, dat het vliegtuig, dat 6 januari bij de kust van Noord-Caro- lina verongelukte, ten val is gebracht door een man, die zelfmoord wilde ple- ge,n en in de w.c. een bom liet ontploffen. Bovendien vermoedt men, dat een vlieg tuig van dezelfde maatschappij, dat zes tien november in de Golf van Mexico neer stortte, verongelukt is omdat iemand daar belang bij zou hebben gehad. Is de veronderstelling betreffende dit laatste ge val juist, dan zou een man, die zwaar ver zekerd was, een ander onder zijn naam met dat toestel hebben doen reizen. Die ander zou dan onwetend? een bom in zijn bagage gehad kunnen hebben. Over de gang van zaken bij eerstge noemd ongeluk heeft men de meeste in formatie. Een jong meester in de rechten, de 32-jarige Julian Frank, had het afge lopen jaar opzienbarend veel verdiend. Met zijn j ooie vrouw en twee jonge kin deren had hij kortgeleden een duur huis betrokken in een voorstadje van New York. Hoe hij aan die grote verdiensten kwam was een raadsel, maar onlangs wa ren er twee klachten tegen hem inge diend wegens ontvreemding van gelden. Deze Frank, over wie thans bekend ge worden is dat hij in de laatste maanden voor bijna 900.000 dollar levens- en onge vallenverzekering had afgesloten, vertrok 6 januari met een vliegtuig naar Florida. Het grote straalvliegtuig, waarmede 105 passagiers zouden.^reizen, bleek op het laatste moment een gebarsten voorruit te hebben. Daarom werden de passagiers verdeeld over twee kleinere toestellen: een Electra, die 76 passagiers kon mee nemen en een D.C.-6 B. voor de overigen. Het publiek verkoos kennelijk de moder nere Electra. Een moment zag het er naar uit, dat een man en een vrouw niet samen in de Electra konden reizen, maar een voorkomende, jonge man stond aan het echtpaar zijn plaats af en ging zelf naai de D.C.-6 B., die wat later vertrok. Het vermoeden bestaat, dat die beleefde man Julian Frank was. Wanneer men van New York naar Flo rida vliegt, dan verlaat men boven Noord- Carolina het vasteland om vervolgens over zee het laatste traject af te leggen. Heeft Frank eraan gedacht, dat zijn daad het zekerst verborgen zou blijven wanneer het vliegtuig neer zou storten in zee? Het is mogelijk. Misschien heeft hij zich ver gist in de snelheid van een D.C.-6 B. Afgezonderd Hoe dit zij, toen Frank naar men aanneemt in de W.C. zijn bom tot ont ploffing bracht, was het vliegtuig nog maar juist boven het strand van Noord- Carolina gekomen. Frank zelf, zijn reis- ta en het interieur van het toilet werden door de explosie naar buiten geslingerd en pas drie dagen later vond men het stof felijk overschot van Frank op het strand terug. Na de explosie moet de piloot er in geslaagd zijn het toestel toch nog on geveer vijf minuten in de lucht te houden. Hij zwenkte landinwaarts, gelastte niette min de passagiers om zwemvesten aan te doen, doch hij heeft geen kans gezien te landen. Het vliegtuig viel uiteen in de lucht. Negenentwintig passagiers plus de bemanning kwamen om het leven. Zou komen vast te staan, dat Frank in derdaad zelfmoord heeft gepleegd op deze gruwelijke manier, dan zouden de ver zekeringsmaatschappijen geen uitkering verstrekken aan zijn gezin. Het is name lijk gebruik, dat verzekeringen de clau sule bevatten, dat geen uitkering wordt ge daan in geval van zelfmoord, die bedre ven wordt binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering. De assurantie van Frank dateerde van de laatste maanden. Over de toedracht bij de andere, ver denking wekkende ramp, is nog niet alles bekend. In spanning wacht men in Ame rika op verdere informaties en het is niet overdreven om te verklaren, dat de lucht vaartmaatschappijen zich ernstig bezorgd maken over deze excessen. Technische tekortkomingen kan men verbeteren, botsingen in de lucht kan men door betere verkeersregels proberen te gen te gaan, maar tegen passagiers, die er niet voor terugschrikken hun mederei zigers te vermoorden teneinde op zulk een manier zelfmoord te plegen, dat de ver zekering wordt uitgekeerd, daartegen kun nen luchtvaartmaatschappijen en politie weinig doen. Bij binnenlandse reizen mag men niet eens zonder meer de bagage der passagiers onderzoeken. Er bestaan wel instrumenten, waarmee men bommen kan ontdekken, maar zij reageren ook, wanneer men in zijn bagage metalen voor werpen heeft, een wekker bijvoorbeeld, of wanneer een deel van de koffer uit me taal bestaat. Men zou de restricties op bagage-inspec tie kunnen opheffen. Maar inspectie kost tijd en bovendien voelt men er niet veel voor om passagiers steeds weer te herin neren aan de mogelijkheid van bommen i.. een vliegtuig. Men zou ook aan verzekeringsmaat schappijen kunnen verzoeken om namen bekend te maken van mensen, die onge woon hoge verzekeringen hebben geslo ten. Maar men zou speciale elektronische machines nodig hebben om zulk een lijst met namen te vergelijken met passagiers lijsten van iedere vlucht. Bovendien zou men moeten controleren, of reizigers werkelijk boeken onder hun eigen naam. Men kan in Amerika ook vluchtverze- Advertentie Tabletten, poeders of cachets! kering sluiten per automaat. Die auto maten vindt men in de wachtzalen van ieder belangrijk vliegveld. Moet men die dingen afschaffen? Men kan onmogelijk op het laatste moment controleren of een reiziger zich automatisch flink hoog heeft verzekerd vóór zijn vertrek. Men zoekt ernstig naar een middel dat het publiek afdoende tegen niets ontzien de desperaten kan beschermen, maar men heeft het nog niet gevonden. Een Amerikaanse expeditie heeft op de zuidpool de hut gevonden die in 1911 ge bouwd werd door de Britse zuidpoolreizi ger Robert F. Scott. Scott kwam het jaar daarop om het leven. De expeditie, die on der leiding stond van professor Robert L. Nichols, trof in de hut boeken aan met wer ken van Jules Verne en Edgar Allan Poe, schoenen, specerijblikken en een tabaks doos. Alle voorwerpen zijn goed bewaard gebleven. De twee boeken zullen worden gezonden aan dr. Griffith Taylor in Australië, naar men aanneemt de enige overlevende is van Scott's expeditie. Professor Nicols heeft sinds 1954 reeds acht poolexpedities gemaakt. Deze duurde van 5 november tot 27 januari. Commissie. De minister van Onder wijs heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft hem op korte termijn te advi seren omtrent de juiste verhouding tussen de salariëring bij het kleuteronderwijs en het gewoon lager onderwijs. Voorzitter van de commissie is: mr. J. de Bruijn te 's-Gra- venhage. 4243. Jmm, jmm, jmm... klonk het kauwen van de draak; het beest knorde er genoeglijk bij, het lekkers scheen hem best te smaken. Het leek Ydo, of de uitdrukking op de grimmige drakenkop vriendelijker werd... Toen hij de pepermuntstok verorberd had, likte hij met de tong langs zijn bek. Toen kwam de grote kop weer naar beneden en snuffelde. O, smaakt het, wou je nog wat hebben? zei Ydo, die opeens minder vrees had voor het reusachtige dier. Hij opende de mars en haalde er nog een suikerstok uit. Asjeblieft! zei hij. Hap weer verdween de versnapering in de bek van de draak 9 39) Zij ging naar de hut, waar Ann op bed lag met geslo ten ogen, met het roodgouden haar over het kussen ge spreid en met een uitdrukking van lijden op haar ge zicht. Ann, zei mevrouw Ferndale beslist, je voelt je veel beter. Ze nam de slappe pols van haar dochter en voelde die met een ernstig gezicht, terwijl zij de andere hand op het voorhoofd van het meisje legde. Ja, je bent veel beter, herhaalde zij beslist. Ik voel het anders niet, zei Ann flauwtjes. Is Julie terug? Ja gelukkig wel, zei Alice Ferndale en Rob is hier ook en iemand, die Burgoyne heet. En hoor nu eens even Ann, je kunt beter uit de buurt blijven, tot ik Rob met een stevig standje weggezonden heb. Ik ben woedend op hem, maar ik ben nog veel woedender op jou. Ik schaam me er hevig over, dat jij hem aan moedigde hier te komen, terwijl Julie bij hem thuis was met die afschuwelijke moeder van hem. Ik weet, dat zij afschuwelijk is. dus spreek me niet tegen, alsje blieft. En jij bent een heel dom. dwaas meisje. Ik heb hem niet aangemoedigd, zei Ann, hij kwam alleen maar, zoals hij hier altijd komt. U heeft er nooit iets van gezegd, toen Julie nog hier was. Mevrouw Ferndales gezicht verstrakte. Ik vind het niet prettig deze dingen zo duidelijk te moeten zeggen, omdat het daardoor net lijkt of je dommer bent, dan in werkelijkheid het geval is. Maar.. zelfs jij moet toch inzien, dat er een groot verschil is. Rob kwam geregeld hierheen omdat hij op Julie verliefd was. Later kwam hij terwijl hij zijn verloofde bij zijn moeder achterliet en deze dachten dat hij zijn werk deed. Het was niet anders dan toeval, dat hij hier kwam, zei Ann. Ja, zei haar moeder droogjes. De mensen rijden nogal vaak honderdtwintig kilometer bij toeval. Ann zei niets. Goed, zei mevrouw Ferndale, ik zal je wat eten laten brengen en als je wat nodig hebt, dan kan dat meisje, dat verondersteld wordt Julies plaats in te ne men verder voor je zorgen. Maar ik zal eens even met Rob praten en ik wil het je volkomen duidelijk maken Ann, dat ik terwille van jou niet tegen Julie zal zeggen wat ik denk, maar dat ik het Rob zeer duidelijk zal ma ken. dat we hem hier niet weer zien willen. Ik kan al leen maar hopen dat Julie zoveel gezond verstand zal hebben, dat ze hem helemaal opgeeft. Ik denk niet, dat ze dat doen zal, mompelde Ann, ze is nu eenmaal gek op hem. De enige zwakke plek in haar karakter, zei me vrouw Ferndale en liep de hut uit. Zij kwam langs de hut, waar Katherine Dwight, Julies opvolgster, sliep. De deur was gesloten en er was nog geen geluid te horen. Mevrouw Ferndale kneep haar lippen op elkaar. Wat een meisje! Lui, verwaand en dom! Volgens Alice Ferndale waren alle luie, verwaan de mensen tevens dom, daar een intelligent mens geen van beide zou zijn. Zij liep terug naar de hal en vond daar David en Rob die beiden koffie zaten te drinken en elkaar als vijan den bekeken. Rob, zei ze bedaard je hebt er een aardig rom meltje van gemaakt, zou ik zo zeggen. Dat zie ik niet in, zei Rob scherp. Waarom moest Baxter zich er ook mee bemoeien. Dat zou iemand toch dol maken. O, maar het was David niet, die er zich mee be moeide, zei mevrouw Ferndale doodkalm dat was ik. Ik heb Julie verteld, dat jij hier bent geweest en ik er speciale zorg voor gedragen dat mijn brief ook afge leverd werd. Omdat beste Rob, en hoe fantastisch of het ook mag klinken, ik ben er vrij sterk van overtuigd, dat zowel haar brieven aan mij, als mijn brieven aan haar niet bezorgd zijn. En nu, Timball, zei David, heb ik je nog wat te zeggen. Ik heb niet met je op. En ik moet nu helemaal niets hebben van de manier, waarop jij en je moeder Isabelle hebben behandeld. Ik moet evenmin iets heb ben van de manier, waarop jij en je moeder je tegenover Jullie hebben gedragen. Ik moet niets hebben van de manier, waarop jullie getracht hebben mij van jullie boerderij vandaan te houden. Ik zeg je ronduit, dat ik van mening ben, dat hier meer achter zit dan men zo oppervlakkig zou zeggen en verder, dat ik het van zeer slechte smaak getuigen vind, dat je hier binnendringt, nadat jij en je moeder mij verboden hebben op jullie boerderij te komen en jijzelf een poging hebt gedaan mij te vermoorden. Rob werd vuurrood en mevrouw Ferndale staarde hem ongelovig aan. Is dat waar Rob? vroeg zij scherp. Mijn moeder wil hem daar niet hebben, mompelde Rob. Hij., hij bemoeide zich met dingen. Waarmee? vroeg David kortaf. Met onze aangelegneheden, zei Rob uitdagend. David stond op. In de straal zonlicht, die van de ver anda naar binnen viel, zag zijn lange, iets gebogen ge stalte er enigszins dreigend en gevaarlijk uit. En ik ben van plan om mij er nog veel meer mee te bemoeien, zei hij Intussen is dit niet mijn huis. Ik voel er niets voor om mijn zuster te beïnvloeden in haar beslissingen, maar ik kan je wel zeggen, dat ik er niet over denk om met jou in hetzelfde huis te blijven en dat ik er verder op zal toezien, dat noch jij noch je moeder Isabelle nog meer zal bedriegen. Ik weet niet waar je over praat, zei Rob opstaande. Wat bedoel je? David keek hem met verachting aan Doe niet zo onschuldig, zei hij. Daar trap ik toch niet in. Hij liep de veranda op en zijn voetstappen klonken als doffe hamerslagen op de harde grond. Rob, zei mevrouw Ferndale met kille stem, ik geloof, dat je heel wat zult hebben uit te leggen. Maar ik weet werkelijk niet, waar hij het over heeft, zei Rob, zie zich achterover in zijn stoel liet val len en met de handen naar zijn hoofd greep. Ik weet, dat mijn moeder hem zei niet meer op onze plaats te komen. Het stond op de een of andere manier met Isabelle in verband. Zij dacht, dat hij Isabelle aanmoe digde dwaze dingen te doen. Maar ik weet werkelijk niet, waar hij verder over praat. Ik geloof, dat hij gek is. Daar weet ik niets van, zei Alice Ferndale, maar ik weet dit wel Rob. Je bent herhaaldelijk zon der uitnodiging hier gekomen, toen Julie bij jullie op de boerderij was. Het doet ons altijd genoegen bezoekers te ontvangen, zoals je zeer goed weet. Maar voor je laat ste bezoek kan ik geen reden vinden. Om het maar zacht te zeggen, het was niet correct. Als je tijd had hier op bezoek te komen, zou het alleen maar juist zijn geweest als je Julie had meegebracht. Bovendien vind ik het helemaal niet prettig, dat er met brieven ge knoeid wordt. Daarmee is het toch wel heel vreemd ge gaan. Wat betreft het verbazingwekkende feit, dat je moe der mijn broer de toegang ontzegd heeft, daar heb ik niets op te zeggen. En als jij het geweest bent, die Da vid in zijn schouder geschoten heeft, dan ben ik gewoon weg sprakeloos. Maar je moet goed begrijpen, dat we je hier niet kunnen hebben. Mijn moeder, viel Rob met een plotselinge kille uit daging in, is volkomen gerechtigd te trachten mijn nicht te beschermen Het is wel een zeer eigenaardig iets Rob, zei zij zacht, dat wij jou tot nu toe nooit over je nicht heb ben horen spreken. Ik geloof, dat we zelfs niet eens wisten, dat zij bestond. Het is inderdaad een eigenaardig iets, gaf hij heftig ten antwoord, vooral waar Baxter zoveel van haar afwist. Ja, ook dat is eigenaardig, stemde mevrouw Fern dale nadenkend toe. Maar dat verandert niets aan de zaken Rob, luister. Je moet natuurlijk uitrusten, maar zodra je uitgerust bent en je paard weer bruikbaar is, moet je naar huis gaan. Mijn man en ik zullen voor Ju lie zorgen. En dus kunnen we je hier niet hebben, voor er een inderdaad afdoende uitleg gegeven is en er de een of andere regeling is getroffen. Dat begrijp je zelf ook wel, is het niet? U bent haar ouders niet, zei Rob ruw. Zij is on afhankelijkzij is haar eigen baas Ik sta er op haar te zien en ik sta er cp (Wordt vervolgd) KOPENHAGEN (Ritzau) In Dene marken speurt men langs de kust naar plaatsen waar grond zou kunnen worden drooggelegd voor landbouw en veeteelt. Aari de andere kant wordt door de snelle uitbreiding van het wegennet en de groei van de steden voortdurend aan het be schikbare landareaal geknaagd. Naar schatting vallen elk jaar een honderd vier kante kilometer grond aan verkeer en ste denbouw ten offer. Ook de snelle toeneming van de bevol king men schat dat er over twee eeuwen achtmaal zoveel Denen zullen zijn als thans maakt het probleem van landaan winning urgent. Volgens de Deense raad voor landaanwinning zou men, op verschil lende plaatsen aan de Deense kust, in to taal een anderhalf-duizend vierkante kilo meter grond kunnen droogleggen. Er zijn wetenschappelijke onderzoekin gen gedaan om na te gaan wat voor ge volgen het droogleggen van een aantal baaien en inhammen zou kunnen hebben. Vele der plekken die men op het oog heeft, zijn visbroedplaatsen, en de visserij is ook een belangrijke bron van Deense inkom sten. Toch zijn een honderdtal plaatsen voor landaanwinning geschikt bevonden en met het droogleggingswerk is men hiel en daar reeds enige tijd bezig. De betekenis van beduusd is: beteu terd, onthutst, verlegen, ontsteld. Na tuurlijk is het een voltooid deelwoord van een werkwoord, dat is aan de vorm te zien. Dat werkwoord moet heb ben geluid: beduizen. maar het is niet teruggevonden. Wel is bekend: bedui zelen: duizelig maken. Daarvan luidt het voltooide deelwoord natuurlijk be- duizeld. Dit schijnt met de nevenvorm beduzeld in Drente nog voor te komen. De vorm beduusd heeft de eigenaar digheid van de uu. In zeer veel gevallen is deze door ui verdrongen. Door wel ke oorzaak hij in beduusd (en in ru zie) bewaard gebleven is, valt niet uit te maken Dit is nl. niet hetzelfde geval als in woorden als: beduveld, gruzele menten enz., waarvan men aanneemt dat ze de u-klank hebben behouden doordat ze mondeling en niet schrifte lijk en dan nog geëmotioneerd werden gebruikt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7