Verbetering van de Belgische concurrentiepositie Noorse en Zweedse havens liggen vol dode schepen SCHEEPVAART Conjunctuurcomité ingesteld door E.E.G.-ministerraad De beurs Jaarverslag Belgische Nationale Bank Licentiebouw door BMW van Rijke mangaan-lagen in Suriname gevonden Weinig opvragingen WOENSDAG 3 FEBRUARI 19 6 0 9 Aankoopgolf op de Pariise beurs Resultaten over januari Nutsspaarbank Haarlem Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In aanbouw of bestelling zijnde schepen Omwisselingsaanbod A.I. Rotterdam-Autoservice Kapitaal Verenigd Bezit met 63 pet. gestegen Sloopcampagne enige redmiddel tegen dreigende werkloosheid? Spaarcijfers R.P.S. De Weekstaat De Britse reserves In het jaarverslag van de Nationale Bank van België, dat in de jaarvergadering van 29 februari behandeld zal worden, wordt opgemerkt, dat het zeker lijkt, dat het economisch herstel in België veel langzamer geschiedde dan in andere lan den. Van het tweede halfjaar van 1959 af geschiedde de verbetering van de in dustriële conjunctuur echter in een tem po. dat vergeleken kan worden met dat in de meeste buitenlandse economieën. De ontwikkeling van de vraag in de laatste maanden doet hopen dat de expansiebewe ging zich zal voortzetten. Als gevolg van de droogte was 1959 voor dc landbouw geen gunstig jaar. De omvang van de werkloosheid, die ge rechtvaardigde bezorgdheid wekt en de vertraging, waarmede bepaalde in dustrieën geprofiteerd hebben van de nieu we opleving hebben vrees doen ontstaan voor de algemene concurrentiemogelijk heden van de Belgische economie. Voor zover deze mogelijkheid gemeten kan worden naar de verschillen, die van land tot land tussen prijzen en lonen bestaan, schijnt zij over het geheel echter te zijn verbeterd. Handhaving van de concurren- tiemogelijkheid hangt niet alleen af van de ontwikkeling van prijzen en lonen, maar ook van andere produktievoorwaarden als de onvermijdelijke aanpassing van de sor tering der Belgische produkten aan de veranderingen, die zich in de internationa le vraag voordoen; aldus het verslag. Op lange termijn zouden de pogingen tot aanpassing hun uitwerking verliezen als zij niet gesteund werden door een ont wikkeling van het wetenschappelijke on derzoek, zowel van het zuivere als van het toegepaste onderzoek. In het afgelopen jaar zijn instellingen opgericht om de ont wikkeling in die richting te bevorderen. De staat, financiële instellingen uit de overheidssector en het particuliere econo mische leven hebben zich aaneengesloten om de financiering er van te verzekeren. Wat de situatie op de Belgische geld markt betreft wordt in het verslag opge merkt, dat het besluit tot verhoging van de rentetarieven niet is genomen in ver band met interne economische evenwichts- verstoringen. De Belgische conjunctuur was gezond gebleven. De verhoging had len doel de Belgische markt concurrerend te maken voor kortlopende gelden, door het buitensporige verschil, in vergelijking met het buitenland, tussen rentetarieven voor korte en voor lange termijn te ver minderen. Gehoopt mag worden, dat deze maatregel slechts weinig invloed zal heb ben op de tarieven voor gelden op lange termijn, die uit economisch oogpunt zo be langrijk zijn en reeds in sterke mate op hetzelfde niveau liggen als in het buiten land. Het is echter duidelijk, dat het niet uit kan blijven, dat de tarieven voor kapitaal, vooral voor dat met middelbare en lange looptijd, met de stijging worden meege-* sleept, wanneer de overheid in een periode van herstel een even sterk beroep op de kapitaalmarkt blijft doen als tijdens de recessie. Een dergelijk beroep zou bo vendien in strijd zijn met de anti-cyclische politiek, die de staat zelf is gaan volgen na de stichting bij de wet van 19 juni 1959 van een blijvend fonds voor begrotings-egali- satie. Rekening houdend met nieuwe economische omstandigheden heeft de Belgische regering aangekondigd, dat het in haar vermogen ligt in 1960 het even wicht van de gewone begroting te herstel len. Er is op het bericht, dat de opstande lingen in Algerije zich hadden overgege ven, dinsdag op dc Parijse effectenbeurs een golf van aankopen gevolgd. Zonder dat er verkopers waren stegen de koersen met gemiddeld tien percent. Aandelen van de Sahara-oliemaatschappijen en Noordafri- kaanse fondsen stonden bijzonder in de gunst. Het bericht had ook grote goudver kopen tot gevolg, waarbij de prijs van de gouden Napoleon daalde van 36,80 nieuwe franken tot 35,90 nieuwe franken. Het nieuwe spaar jaar is bij de Nuts spaarbank te Haarlem gunstig begonnen. In de afgelopen maand bedroegen de in leggingen 4.115.4.18,en de terxigbe- talingen 3.418.971,zodat het spaar saldo 696.447,beliep. Het totaal spaartegoed steeg hiermede tot een bedrag van 63.068.651,In januari werden voorts 1.064 nieuwe spaar ders ingeschreven, waarmede het aantal spaarders een totaal bereikte van 94.236. In de afgelopen maand werden 2.830 spaar- busjes geledigd met een totale inhoud van 59.208,Per ultimo januari waren 16.725 spaarbusjes in omloop. Calvé-Delft Voor de automatisering van het bedrijf bouwt de n.v. Oliefabrieken Calvé-Delft in Delft een nieuwe veevoederfabriek, waarvoor de burge meester van Delft thans de eerste paal heeft ge slagen. In zijn inleiding tot deze plechtigheid zei de technisch directeur ir. W. Pannevis. dat steeds hogere eisen worden gesteld aan de mengvoeders. Er zijn thans veevoeders, die uit meer dan 25 componenten bestaan waarbij toevoegingen van slechts tien tot tweehonderd gram per ton. Tot deze componenten behoren vitaminen, sporenele menten, antibiotica enz. In de fabriek zullen deze hoeveelheden, automatisch worden afgewogen, ge doseerd en gemengd. De fabriek zal over twee jaar gereed zijn. Duitse beurs Meer dan vierhonderd Duitse firma's zullen deelnemen aan Duitslands eerste onafhankelijke industrietentoonstelling in het Nabije Oosten van 4 tot 22 oktober in Teheran. De tentoonstelling zal naar schatting achttien miljoen D.-mark kos ten waarvan een kwart zal worden verstrekt dooi de Westduitse regering en de rest door de be trokken industrieën. De produkten waarop de na druk zal vallen zijn machinerieën, elektrische apparatuur, optische instrumenten, chemicaliën, metaalwaren, textielgoederen en voertuigen. Uit cijfers van het C.B.S. (met als bron het directoraat-generaal van scheepvaart) blijkt dat per 1 januari 1960 111 Neder landse zeeschepen in aanbouw of op be stelling waren met een inhoud van 874.600 brt. Hieronder bevonden zich twee passa giersschepen, 52 vrachtschepen van 500 brt en groter, 34 vrachtschepen van minder dan 500 brt en 23 tankschepen. Van het totale aantal waren in Neder land in aanbouw of op bestelling 98, waar van twee passagiersscheper., 44 vracht schepen van 500 brt en groter, 33 vracht schepen kleiner dan 500 en negentien tank schepen. In het buitenland waren dertien schepen in aanbouw of op bestelling,waar van acht vrachtschepen groter dan 500 brt. Per 1 januari 1959 waren in totaal 177 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling met een inhoud van 1.142.100 brt, waarvan 28 in het buitenland. Op 1 januari 1960 waren in Nederland (niet voor reparatie) opgelegd zestien zee schepen, Nederlandse zowel als vreemde vlaggen met een totale inhoud van 76.300 brt. Hieronder bevonden zich drie schepen voor droge lading en dertien tankers. Hier van waren vijf tankers van Nederlandse nationaliteit en elf schepen van buiten landse origine. Bovendien waren op 2 december 1959 in het buitenland opgelegd °5 Nederlandse schepen met 98.265 brt, —aaronder zeven tankers (59.597 brt). Op januari 1959 bedroeg hef aantal in Ne- 'erland opgelegde schepen 54 met een otale inhoud van 314.500 brt, waarvan 37 onder buitenlandse vlag. Directie en commissarissen van de Auto mobielindustrie Rotterdam n.v. delen mede, dat zij besloten hebben de houders van de aandelen n.v. Autoservice te 's Gravenliagc in de gelegenheid te stellen hun aandelen om te wisselen in aandelen van haar ven nootschap. Dit kan geschieden in dier voege, dat nominaal 3000 aandelen Autoservice, ex clusief het dividend over het boekjaar 1959, rechtgeven op nominaal 2000 aan delen Automobiel Industrie Rotterdam, delende in de resultaten over de boekjaren 1960 en volgende. Nadere gegevens zullen zo spoedig mogelijk volgen, aldus het be stuur. In verband hiermee werden aandelen ..Rotterdam" gisteren niet ter beurze ver handeld. Blijkens het verslag over het tweede halfjaar van 1959 is het kapitaal van het beleggingsfonds n.v. Vereenigd Bezit van 1894 te Rotterdam in die periode toege nomen met 5.683.900 tot 14.649.950 of wel met 63 percent. De waarde van het beheerde vermogen steeg van 17.120.142 ot 33.071.911, dus met 93 percent. Do waarde van een aandeel ad 50, ver vorderd met de kosten aan uitgifte ver- enden. bedroeg per ultimo 1959 118,50 ^gen f 107,60 per 1 juli 1959. In aanmer ing genomen dat in september 1959 een itkering in aandelen ad 4 percent plaats rad, is de waarde per aandeel in een half 'aar tijd met 18 nercent gestegen. Over het aehelc jaar 1959 bedroeg deze stijging 39 percent. Wie lai gs Noorse en Zweedse havens trekt: Stavanger, Haugesund, Bergen, Tönsberg, Sandefjord, Oslo, Uddevalla, en andere wordt getroffen door een beangsti gend verschijnsel: in elke haven liggen rijen schepen bewegingloos voor anker een eindje uit de vaarroute, opgelegd. Hier zes, daar tien, ginds zestien. Komt men er een jaar later weer, dan liggen ze er nog of de rijen zijn nog een beetje langer. Veel middelgrote schepen: 10-16.000 tonners, meest tankvaartuigen. Het is ook voor de landrot een nare aan blik deze prachtige vloot, deze trotse ster ke schepen in een tijd van hoogconjunctuur zielloos aan weer en wind overgegeven, door de mens verlaten te zien liggen. Er trilt geen motor, er vlamt geen vuur, het spuigat spuit geen koelwater; 's avonds houdt een enkel lampje, dat overdag ook blijft branden omdat niemand er naar om- Jcijkt, .een bescheiden dodenwacht. Onaan doénlijk varen andere schepen er langs, klimmend en dalé'nd"bp'de' golven, onaan doenlijk als rupsen langs gestorven soort genoten. Maar ons beangstigt het. Men moet haast wel tot de conclusie komen, dat als dit niet héél gauw verandert, een catastro fe zal volgen. Dat de werkloosheid als een besmettelijke ziekte zal overslaan op scheepswerven en scbopsinstallatiebe- dri.jven. op toeleveringsbedrijven en mid denstanders, dokwerkers, monteurs, inge nieurs, kantoorbedienden en hun gezinnen. Wat zeggen de cijfers? De wereldhandelsvloot is in 1959 nog toegenomen van 160 miljoen ton dwt tot 166,5 miljoen ton. Dit als resultaat van de toevoeging van 11 V* miljoen ton, die uiter aard al jaren geleden besteld waren en het slopen van 4 miljoen ton. Oplopende schrootprijzen maakten het slopen wat aantrekkelijker. Schepen beneden 20.000 ton zullen naar men in het derde scheep- vaartland ter wereld, Noorwegen, ver wacht, in toenemende mate onder slopers handen onttakeld worden. Het zijn immers dc grotere schepen, die het eerst weer ren dabel zullen woi'den. Want dit mag men ook niet uit het oog verliezen: wat nog voor eigen rekening vaart, doet dit vaak niet rendabel: men blijft alleen zolang mogelijk varen om nog grotere verliezen (bij oplegging) te gen te gaan. Langjarige charter-contrac ten met een vast tarief hebben vele re ders veilig gesteld tegen de grillen van het conjunctuurverloop. Zij profiteren niet van de hoogste prijzen op de wisselvallige vrachtenmarkt, maar lijden evenmin de zwaarste vei'liezen. Uiteraard is het ene charter-contract beter dan het andere. Heeft men meer schepen op deze wijze af gestaan dan maken de betere contracten weer wat goed voor de matige. Intussen breiden de eigen vloten van de oliemaatschappijen zich steeds verder uit. Mede daardoor werken de werven nog al tijd door: van de Zweedse hellingen lie pen in 1959 evenveel schepen (53) van sta pel als in 1958 en de tonnage was met 829.000 zelfs nog 94.000 hoger dan in dat jaar. En men verwacht er in dit voorjaar verbetering van de orderportefeuille. Vooruitzichten De wereld-orderportefeuille in de scheepsbouw was onder invloed van de 13,5 miljoen ton opgelegde tonnage in 1959 aanmerkelijk geslonken en wel van 40 tot 29 miljoen ton, ongeveer met evenveel als er in 1959 aan nieuwbouw overgedragen is. Dat wil zeggen, dat er tegenover de vele annuleringen iets an ders heeft gestaan, dat die portefeuille versterkt heeft. Dat is ook zo: de reders, te zamen genomen, bestelden in plaats van geannuleerde schepen van kleinere typen, grotere schepen. En dan vanzelf sprekend veelal met een langere afleve ringstermijn. Ook op deze wijze werd een tempering van de conjunctuurbeweging bereikt en gaf men blijk voor de toekomst goede verwachtingen te hebben. Reders zijn realisten. Wint de opvat ting veld, dat er sprake is van een per manente overproduktie in een bepaalde grootteklasse, zodat het teveel niet meer rendabel zal worden, dan zint men op af doende maatregelen. En zo is een nieuw woord ontstaan, dat vaker en vaker in de mond genomen wordt: ,;sloopcampagne". Een begrip, dat naar het hart zal spre ken van de auteur van ,,Quo Vadis", de Amsterdamse chocoladefabrikant W. C. Sickesz, die al lang voor de oorlog welbe wuste vernieuwing na tijdige sloopcam- pagnes als het redmiddel bij uitnemend heid tegen werkloosheid en oorlogsellen de aanbeval. Zo zullen dan over een aantal jaren, die men nodig zal hebben om het over deze campagne eens te worden en haar uit te voeren, de dode schepen uit de Scandina vische havens verdwijnen en door snijbran ders in schroot veranderd worden. Een enkele tanker zal er worden uitgepikt om herbouwd te worden tot graan- of erts boot. Zover is het gekomen. Maar nog niet zo heel lang geleden kon men vernemen toen bepleit werd om hongerende volkeren te gaan helpen door toevoer van de Ame rikaanse landbouwoverschotten dat er geen scheepsruimte voor beschikbaar was. De Beierse firma „B.M.W.-Triebwerk- bau" heeft de licentiebouw gekregen voor de montage van de f-104 „Starfighter" be stemd voor de luchtmachten van West- Duitsland en andere Westeuropese landen. De firma is een dochteronderneming van de Baierische Motorwerke in München. Voor de Westduitse luchtmacht zullen ongeveer 550 toestellen gebouwd worden. Onderhandelingen voor de levering aan Nederland van 200 straaljagers van het Starfighter type zijn momenteel aan de gang. B.M.W. verwacht voorts opdrachten voor de levering van nogmaals 500 toestel len aan andere NAVO-landen als België, Italië, Denemarken en Griekenland. De re gering van de deelstaat Beieren heeft het firmakapitaal van B.M.W. vergroot met tien miljoen D-mark opdat de produktie der Starfighters aangenomen zou kunnen worden. De besparingen bg de Rijkspostspaarbank z\jn in de eerste maand van het jaar steeds gunstig. Het spaarverschil van januari 1960 maakt daar geen uitzondering op: evenals vorig jaar werd in deze maand byna 21 mil joen meer ingelegd dan opgenomen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in januari I960 ingelegd 74.3 miljoen en terugbetaald ƒ53.6 miljoen, hetgeen een positief spaar verschil opleverde van 20.7 miljoen (vorige maand 10.9 miljoen en in januari vorig jaar 20.6 miljoen). Het saldo-tegoed in clusief de bijgeschreven rente per ultimo januari 1960 bedraagt 2.393 miljoen (vorige maand 2.372 miljoen en ultimo januari vorig jaar 2.163 miljoen). Aagtedijk 4 te Mombasa verwacht v. Aden. Abbedijk 2 400 m. z.z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Abbekerk 2 160 m. w. Minicoy n. Aden. Abida 2 70 m. z. Cork n. Curacao. Achilles pass. 3 Ouessant n. Le Havre. Acmaea 2 v. Bandar Mashur n. Suez. Aegis 2 300 m. z.w. Florida n. Mobile Agamemnon 2 v. Baltimore, 3 te New York. Albireo 2 150 m. o. Masira n. Karachi. Alblasserdijk 2 te Havana v. Miami. Algarab 3 te Hamburg. Algol 2 120 m. z.w. St. Vincent n. Las Palmas. Alhena 2 335 m. n.n.w. Kp. Verde n. Salvador. Alioth 2 v. Maracaibo n. Kingston. Alkaid 2 75 m. n.n.w. St. Paulsrocks n. Rotterdam. Alkmaar 2 v. Londen, 3 te Rotterdam verwacht. Alnati 2 te Antwerpen. Alphard 2 100 m. n.w. Las Palmas n. Dakar. Ameland pass. 2 Puerto Rico n. New York. Amsteldiep 2 150 m. w.z.w. N.W.Kp. n. Fremantle Amsteldijk 2 te Bremen v. Rotterdam. Amstellaan 2 525 m. z.o. Tokio n. Yawata. Angolakust 3 v. Matadi, 3 te Pointe Noire. Annenkerk 2 135 m. z. Kp. Finisterre n.Le Havre. Appingedijk 2 570 m. n.o. Azoren n. Christobal. A.rca 2 v. Trinidad n. Curacao. Arendsdijk 2 300 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Ares 3 te Guayaquil. Argos 2 v. Maita n. Catania. Arkeldijk 2 v. New York n. Charleston. Astrid Naess 2 342 m. n. Mona n. Boston. Attis 2 250 m. n. Bonaire n. Willemstad. Atys 2 terug te Amsterdam v. proefvaart. Axeldijk 2 110 m. z.o. Galveston n. Le Havre. Bali 2 6 m. z. Kp. Nao n. Leixous. Bantam 3 te Hamburg. Bengalen 2 120 m. n.o. Massawah n. Rastanura. Bengkalis 2 voor anker Manokwari. Beninkust 3 te Lagos. Bennekom 3 te Amsterdam. Blitar 2 op rede Bahrein. Boissevain 3 te Rio de Janeiro. Bonita 2 te Laceiba v. New Orleans. Caltex Arnhem 2 170 m. z.w. Comoro n. Bahrein. Caltex Delft 3 v Port Said n. Stockholm. Caltex Delfzijl 2 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 2 v. Kopenhag. n. Brunsbüttel. Calt. Nederl. 2 150 m. o. Ras Fartak n. Rastanura. Caltex Rotterdam 2 425 m. n.o. Saigon n. Perz. G. Caltex The Hague 3 v. Kandia n. Bahrein. Camerounkust 2 te Amsterdam. Camitia 2 200 m. n.n.w. Perim n. Bombay. Casamance 2 v. Dakar, 3 te Kaolack. Ceres 3 te Callao. Ceronia 2 100 rn. o. Billiton n. Suva. Cinulia 1 te Goodhope. Cities Service Valley Forge 2 75 m. z.z.w. Durban naar Philadelphia. Clavella 4 te Rio de Janeiro verwacht. Cleodora 2 v. Geelong n. Wellington. Colvtto 2 460 m. z.w. Flores n. Hamburg. Cradle of Liberty 2 320 m. n.w. St. Helena naar Philadelphia. Crania 2 50 m. n. Trinidad n. Durban. Dahomeykust 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Daphnis 2 35 m. n.n.w. Kp. St. Vine. n. Le Havre. Delft 1 v. Amsterdam n. Emden. Diloma 3 v. Nordenhamn n. Hamburg. Dinteldijk 2 700 m. z.o. Bermudas n. Antwerpen. Dongedijk 2 185 m. n.o. San Miguel n. Cristobal. PARAMARIBO (ANP) Naar het dag blad De West meldt, is kortgeleden dooi de Surinaamse geologisch-mijnbouwkundi- ge dienst een belangrijke afzetting van mangaanerts gevonden ten oosten van de Sarakreek. Ten zuiden van deze laag werd een nog grotere hoeveelheid ontdekt. Dit- punt staat in Suriname bekend als de Ma- riapaheuvel. De mijnbouwkundige dienst zal het onderzoek bij de Mariapaheuvel gaan intensiveren. Blijkens de weekstaat van de Ncder- landsche Bank van 1 februari is de uit zetting van de chartale circulatie niet meer dan 101 miljoen geweest. De circulatie beloopt nu '4375 miljoen, tégen 4274 miljoen de voorgaande week. De verslag periode omvatte ditmaal de gehele ultimo, zodat het bedrag der opvragingen zeer laag is geweest. Behalve deze onttrekking van middelen aan de geldmarkt vloeiden er ook 197 miljoen van de banken naar de schatkist. In dit bedrag is begrepen 125 miljoen wegen betaling van de toegewezen pro messen op 26 januari, verder de restant- betalingen op inkomsten- en vennoot schapsbelasting. Van de rekening Andere Ingezetenen kwam 7 miljoen in de markt. Het saldo van deze rekening bedraagt nu nog 145 miljoen. Het is begrijpelijk dat het saldo van de banken door deze mutaties flink is gedaald. De daling bedroeg in totaal 291 miljoen waardoor de stand van de banken vermin derde van 786 miljoen tot 495 miljoen. Desondanks ligt dit saldo nog behoorlijk boven het verplichte kasreservegemiddel- de hetwelk op circa 440 miljoen wordt getaxeerd. De schatkist steeg van 147 miljoen tot 344 miljoen. Het goud bleef onveranderd. Deviezen waren slechts wei nig hoger. De geldmarkt is zeer ruim van middelen voorzien en zal dit ook voorlopig wel blijven. Daggeld bleef op l'/s percent ongewijzigd. De goud- en converteerbare deviezenre serves van het sterlinggebied zijn in janua ri met achttien miljoen pond sterling ge daald, vergeleken met een daling van vijf- en tachtig miljoen pond sterling in decem ber. zo heeft het Engelse ministerie van Financiën bekendgemaakt. De totale re serves bedroegen op 31 januari 959 miljoen pond sterling tegen 977 miljoen pond ster ling per einde december. De raad van ministers van de E.E.G. heeft dinsdag op zgn vergadering in Brussel besloten een comité in te stellen, dat adviezen zal uitbrengen over te treffen maat regelen voor de conjunctuurpolitiek van de zes landen. Elk der landen van de ge meenschap zal met drie regeringsvertegenwoordigers, onder wie een van de Nationale Bank, in het comité worden vertegenwoordigd. Bij de uitvoering van zgn taak zal het comité vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties raad plegen en rekening houden met de werkzaamheden, die de O.E.E.S. reeds op dit gebied heeft verricht. De ministerraad, waarin ons land dins dag op de tweede dag van de vergaderingen werd vertegenwoordigd door de staats secretaris van Financiën, de heer Van den Berge, besloot hiertoe na een rapport te hebben aangehoord van de ondervoorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Marjolin, die de vraagstukken in verband met de verzekering van een bestendige en doelmatige coördinatie van de conjunc tuurpolitiek toelichtte. Terwijl de raad in beginsel zijn goed keuring hechtte aan de instelling van het comité werd op voorstel van staatssecreta ris Van den Berge besloten het mandaat daarvan, onder andere met betrekking tot de verhouding tussen het comité, de mi nisterraad en de Europese Commissie, na der te bepalen. Het comité zal van drie tot vier keer per jaar bijeenkomen. Voorts besloot de ministerraad een werk groep in te stellen, die tot taak heeft een oplossing te zoeken voor het bereiken van een evenwicht op de arbeidsmarkt in de zes landen van de gemeenschap. Van deze werkgroep wordt binnen twee maanden een rapport verwacht. Ook deze werkgroep zal bij zijn werk afgevaardigden van werkgevers en werknemers kunnen raad plegen. Naar de heer Van den Berge na afloop van de vergadering mededeelde staat het werk van deze commissie los van het vraagstuk van de vrije beweging van arbeidskrachten in de zes Euromarkt- landen. In de middagvergadering hechtte de mi nisterraad nog zijn goedkeuring aan het besluit van de Euratoom-commissie tot in stelling van het voorzieningsagentschap Nadat zowel van Franse als van Duitse zijde was voorgesteld dat het agentschap in het geheel geen heffingen op het ver handelen van splijtbare stoffen zou in stellen werd een Nederlands voorstel aan vaard, dat deze heffing althans de eerste elf maanden van het bestaan van het agentschap achterwege zal blijven. Dorestad 1 660 m. w.n.w. St. Paulsr. n. Montevideo Doris 3 te Carupano. Eemdijk 2 115 m. w. Azoren n. Port Everglades Eenhoorn 3 te Cartagena. Esso Nederl. 2 60 m. z.z.w. L'end n. Amuaybay Esso Rotterdam 2 35 m. z.o. Str. Ormoez n. R'dam Friesland KRL 29 te Victoria B.C. Gaasterkerk 2 30 m. n.w. Algiers n. Port Said. Geertje Buisman 2 te Granville. Groote Beer 2 50 m. z.z.w. Djeddah n. Suez. Hathor 3 teT unis. Hector 3 te Lattakia. Hecuba 2 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Helena 2 te Santiago de Cuba verwacht. Helicon 3 te Curasao. Hera 2 v. Antwerpen. 3 te Pernis. Hersilia 1 120 m. z.o. Barbados n. Emden. Hestia 2 60 m. o.z.o. Harwich n. Bremen. Holendrecht, 2 50 m. o. Gibraltar n. Bagnoli. Houtman 2 v. Brisbane n. Singapore. Ittersum 1 200 m. o.n.o. Bahamas n. Corp. Christl Ivoorkust 2 te Amsterdam. Java 2 40 m. n.n.o. Muscat n. Singapore. Johan van Oldcnbarnevelt 2 170 m. n.w. Diego Garcia naar Fremantle. Jupiter 2 te Amsteram n. Bremen. Kaap Hoorn 2 v. Cristobal n. Curasao. Kabylia 2 te Philadelphia verwacht. Kalinga 2 240 m. o. Fayal n. Rotterdam. Kalydon 2 70 m. z.z.w. Djeddah n. Band, Mashur Kamperdijk 2 v. Antwerpen n. New York. Kara 2 250 m. o.z.o. Kp. Palmas n. Landsend. Karimata 2 200 m. w. Sabang n. Djibouti. Karimun 2 53 m. n.n.w. Belawan n. Singapore. Karsik 3 te Beira. Kasimbar 3 te Seroei. Katelysia 2 165 m. n.n.w. Perim n. Rotterdam. t Keizerswaard 2 180 m. w. F. Noronha n. B. Aires Kelletia 2 550 m. w. Lissabon n. Curasao. Kellia 2 te Delawarecity. Kenia 8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kerkedijk pass. 2 Sable eiland n. New York. Kermia 2 te Napels verwacht. Khasiella 2 te Buenos Aires verwacht. Kinderdijk 2 435 m. o.z.o. Bermuda n. Le Havre Kloosterdijk 2 te Rotterdam. Kopionella 2 te Rotterdam. Koratia 2 te Suez. Korenia 2 1000 m. z.w. Azoren n. Shelhaven. Korovina 2 300 m. n. Paramaribo n. Buen. Aires Kosicia 2 200 m. z.w. Ouessant n. Trinidqd. Krebsia 5 te Perth Amboy verwacht. Kryptos pass. 2 Guardafui n. Thameshaven. Kylix 2 in Suezkanaal'verw: n. Mena Al Ahmadi Laaröerkerk 2 v. Londen n. Port Said. Langkoeas 2 480 m. o. Guardafui n. Aden. Larenberg 2 te Point a Pitre verwacht. Leersum 2 ten anker op Beninrivier. Lekhaven 2 63 m. z.w. Kp. Finisterer n. Antwerp Lelykerk 3 te Ummsaid. Leuvekerk 2 te Suez v. Bushire. Limburg 2 v. Genua n. Port Said. Lindekerk 2 60 m. w. Vlissingen n. Hamburg. Loosdrecht 2 40 m. n.w. Stromboli n. Port Said. Louis Lantz 2 390 m. n. Dakar n. Emden. Maas 2 60 m. o. Wight n. Tunis. Maashaven 2 190 m. z.z.o. Recife n. Las Palmas Maron 2 te Peurto Cabello. Maureen 2 v. Savannah n. Panamacity. Memnon 2 250 m. w.n.w. Kp. Finist n. Curasao Merwede 3 te Port Harcourt. Mississippilloyd 2 160 m. o. Aden n. Bombay. Mitra 7 te Curasao verwacht. Mohamed Reza Shah 2 43 m. w.z.w. Aden n. Suez Montferland 2 te Bremen. Moordrecht 2 700 m. z.o. Bermuda n. Amuaybay Munttoren 2 v. Heysham n. Avonmouth. Musilloyd 2 v. Balikpapan n. Bangkok. Mylady 2 .95 m. z.o. Ouessant n. Rotterdam. Naess Commander 2 70 m. o. Gibraltar n. Fawley Naess Tiger 2 120 m. n.o. Massawa n. Suez. Nestor 2 v. Port of Spain n. Pampatar. Neverita 6 te Curasao verwacht. Noordwijk 2 dw. Las Palmas n. Monrovia. Notos 2 10 m. n.n.w. Ouesant n. Rotterdam. Oostkerk 2 90 m. n Alexandrië n. Port Said. Oranje 2 v. Genua n. Southampton. Orestes 2 v. Le Havre n. Amsterdam. Orion 2 200 m. n. Benghazi n. Piraeus. Osiris 2 100 m.z.w Azoren n. Amsterdam. Ouwerkerk 2 250 m. z.w. Walvisbaai n. Kaapstad Overijsel pass. 2 Albany n. Adelaide. Pendrecht 2 65 m. o. Pantellaria n. Bremen. Peperkust 2 v. Conakry n. Freetown. Philidora 2 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar Philine pass. 2 Straat Ormoesz n. Mena. Philippia 2 v. Suez n. Mena. Polydorus 2 50 m. w. Finisterre n. Port Said. Polyphemus 3 te Balboa. Poseidon 2 v. Rotterdam, 3 te Amsterdam. Prinses Irene 2 330 m. w. Landsend n. Plymouth Prins Alexander 2 20 m. z.o. Wight n. Gibraltar Prins der Nederlanden 3 te Cartagena. Prins Frederik Hendrik 2 v. Castellon n. Valencia Prins Frederik Willem 2 v. Halifax n. St. John. Prins Willem II 2 v. Rotterdam n. Valencia. Prins Willem V 2 v. Haifa-n; Antwerpen'. Prins Willem van Oranje 2 te Halifax. Prins Willém Geqrgé'2 5 Tri. z. Gaüta n. Antw. Pr Will. IV 2 130 m. w. K.' Matapan n. Cartagena Proven.singel 2 225 m. n.n.o. Madeira n. Tampico Purmerend 2 360 m. z.w. Ouesant n. Hamburg. Pygmalion 2 79 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Radja 2 te Hamburg. Raki 1 100 m. o.n.o. Catania n. Genua Randfontein 2 v. Las Palmas n. Southampton. Reza Shah The Great 3 te Port Said. Riouw 2 100 m. o. Sicilië n. Genua. Roggeveen 2 240 m. n. Mozambique n. Beira. Rossum 2 600 m. z.o. Recife n. Zuidpool. Rotterdam 2 v. New York n. Port of Spain. Rotti 2 1200 m. n. Marhall eil. n. los Angeles. Saloum pass. 2 Ouesant n. Duinkerken. Schelpwijk 1 v. Buenos Aires n. Curasao. Schie 2 te Chalkis verwacht v. Piraeus. Schielloyd 1 v. Lake Charles n. New Orleans. Senegalkust 2 te Antwerpen v. Rotterdam. Sinabang 2 v. Singapore n. Brisbane. Sloterdijk 2 te Norfolk v. Baltimore. Solon 1 420 m.n.w. Paramaribo n. Paramaribo. Sommelsdijk 2 v. New York n. Boston. Stad Alkmaar 2 60 m. z. Cotonou n. Winneba. Stad Arnhem 2 800 in. w.n.w. Walvisb. n. K'stad Stad Gouda 2 240 m. w.n.w. Luanda n. Emden. Stad Deiden 2 250 m. n.w. Finisterre n. Bremen Stad Dordrecht 2 dw. Ouesant n. Sluiskil. Stad Maassluis 2 140 m. n.w. Dakar n. IJmuiden Stanvac Adventure 2 v. Suez n. Rastanura. Stanvac Djirak 3 te Singapore. Stanvac Sumba 2 v. Sungeigerong n. Buatan. Stanv. Talangakar 2 v. Sungeigerong n. Surabaja Statendam 3 v. Aruba n. Kingston. Statue of Liberty 2 et Philadelphia. Stecnwijk 2 490 m. n. Maleira n. Curasao. Stentor 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Steven 2 v. Buriana, 3 te Ghandia. Straat Magelhaen 3 te Montevideo. Straat Mozambique 3 te Durban. Straat van Diemen 2 610 m. z.z.w. Hongkong. Tabian 2 70 m. o Gibraltar n. Bone. Talisse 2 te Djibouti. Tamo 2 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Tara 2 350 m. w. St. Vincent n. Rotterdam, l'arakan 2 v. Semarang n. Port Said. Taria 2 360 m. o. Ceylon n. Abadan. Teiresias pass. 2 Socotra n. Aden. Texel 2 v. Inchon n. Moji. Texelstroom 2 v. Amsterdam n. Londen. Thelidomus 5 te Puerto Miranda verwacht. Tibia 2 175 m. n.w. Minicoy n. Abadan. Tjikampek 3 te Hongkong verwacht. Tjipondok 2 820 m. z.w. Sabang n. Penang. Tjitarum 2 560 m. z. Colombo n. Singapore. Togokust 3 te Freetown. Tomocyclus 4 te Chelsea verwacht. Towa 2 te Rotterdam. Triton pass. 2 Key West n. Houston. Van Cloon 2 300 m. o. Straat Torres n. Lautoka. Van Heemskerk 2 v. Penang n. Pt. Swettenham. Van Neck 2 62 m. n.n.w. Cairus n. Singapore. Vivipara 2 120 m. n.n.w. Muscat n. Rotterdam. Vlieland 2 135 m. w.z.w. Ras Fartak n. Bari. VliSt 2 660 m. w. Landsend n. Rotterdam. Waiwerang 2 300 m. z.z.w. Hongkong n. Bangkok. Waterman 2 te Djakarta verwacht v Surabaja. Westertoren 2 160 m. w. Cocos eil. n. Mena. Willem Ruys 2 v. Sydney n. Wellington. Willemstad 2 te Port of Spain. Woensdrecht 2 400 m. z.w. Ouessant n. P La Cruz. Wonogiri 3 te Karachi. Wonosobo 2 130 m. n. Natuna eil. n. Labuan. IJssel 2 50 m. z.z.w. Finisterre n. Tripoli. Zaankerk 2 180 m. o. Kp. Gurdafui n. Penang. Zonnewijk 2 720 m. w.z.w. Flores n. Denemarken. Zuiderkerk 2 v. Hamburg n. Bremen. KLEINE VAART Admiralcngracht 2 te Amsterdam. Alcetas 2 te Amsterdam verwacht. Ank T 31 v. Skutskaer te Zaandam. Appingedm pass. 2 Maasboei n. Rotterdam. Areas 1 v. Palermo n. Malta. Ardeas 2 te Finisterre n. Lissabon. Bab T 2 op Thames v. Londen n. Rouen. Eljo 30 te Terneuzen v. Par. Elsa 1 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Flevo 31 v. Sharpness te Bremen. Ilias 2 te Pantellaria v. Rijeka n. Ceuta. Joost 31 v. Bergkvara te Zaandam. Kaap St. Vincent 28 v. Kolding te Kalmar. Manto 1 v. Barcelona n. Tarragona. Midas 3 te Gibraltar v. Malag. Netta 30 v. Casablanca n. Kenitra. Pavo 1 v. Zaandam n. Rotterdam. Ponza 1 Kiel gepass. n. Stockholm. Strabo 1 v. Rotterdam n. Bilbao. Tilly 2 4 m. z.o. Sandhammern n. Zaandam. SLEEPVAART Argus 1 te Scheveningcn. Barentsz Zee 1 180 m. z.o. Newport News (best.). Clyde 1 660 m. w. Honolulu n. Hirao. Elbe 31 te Tokyama. Friesland 2 v. Rotterdam n. Vlissingen. Gele Zee 1 te Londen. Hector 2 v. Rotterdam n. IJmuiden. Maas 1 ter hoogte van Skagen n. Rotterdam. Oceaan 28 v Bermuda n. Norfolk. Oostzee 29 v. Osaka n. Honolulu. Poolzee 1 ter hoogte van Ferrol n. Aruba. Rode Zee 1 80 m. z.z.w. Barcelona n. La Spezia. Thames 1 210 m. z.w. San Salvador n. Japan. Tyne 30 te Terneuzen. Witte Zee 31 te Zeebrugge. Zwarte Zee 1 180 m. z.o. Newport News (best.). GROTE VRAAG Amsterdam werd gisteren gestimuleerd door de vaste tendentie (Algiers) op de overige Westeuropese beurzen. Door de grote vraag werden de openingskoersen wat hoog gesteld, ja iets te hoog zelfs, zo dat gedurende het verdere beursverloop een lichte koersreactie intrad. Dit mocht echter niet verhinderen, dat de gedane prijzen, ten opzichte van de slotkoersen van maandag, flinke koerswinsten te zien gaven. AKU ontmoette wederom goede belangstelling en kon het verlies van maandag geheel inlopen. Aanvankelijk kwamen de rayon-aandelen hier zelfs nog een paar punten bovenuit. Na de opening op 498 daalde de koers tot 494, tegen een vorige slotprijs van 485. Philips zakte in van 789 tot 782 om op circa 785 de markt te ver laten tegen een vorige slotkoers van 776. Unilever op 768, negen punten boven de voorgaande slotprijs. Kon. Olie op 162. een halve gulden hoger en iets boven pari teit New York. K.L.M. werd, ingevolge Wallstreet, hoger geadviseerd. In de scheepvaarthoek was de markt aan fluctuaties onderhevig doch uiteinde lijk bleef er hier en daar nog wel een Duntje winst over. De leidende cultures brachten het er minder goed vanaf. Am sterdam Rubber had aanbod to verwerken dat aanvankelijk alleen tegen lage prijzen werd opgenomen. Na een opening op 120 kon het fonds zich toch herstellen tot circa 121, tegen als vorige slotprijs 123. Certifi caten Deli iets hoger doch HVA een klei nigheid lager. Staatsfondsen kalm en iets gemakkelijker. Over het algemeen is men er ter beurze van overtuigd dat de nieuwe staatslening, waarvoor binnenkort de in schrijving wordt, opengesteld, een succes zal worden. Prolongatie 3 percent. VERHANDELDE FONDSEN 1 februari 2 februari Totaal 438 461 Hoger 88 (20.1°/n) 246 (53.4"/«) Lager 270 (61.6°/o) 112 (24.3°/o) Gelijk 80 (18.3°/o) 103 (22.3°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.Uf496—499 g.l. Kon. Olie 162.00—162.50 Philips 787—793 Unilever 769774 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tiidv slot A..K.U501—504 504 Hon. Olie163.00—163.20 163.00 ohilips 796—797>/ü 797 Unilever 776—777% 776 Vorige slotkoers Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. A.K.U Albert Heijn A.mstel Bier Billiton Mij. II Bols Bührmann Papier Deli-Mij Dordtsche Olie Fokker Heineken's Hoogenbosch Sch. Hoogovens H.V.A Indola Ketjen K.L.M Kon. Ned. Zout Kon. Olie Müller Nat. Bezit Nederl. Ford Ned. Gist. en Sp. Ned. Kabelfabr... Philips Gem. Bez. Philips Pref A'dam Rubber Sikkens Lak Stokvis R.S Thomassen Dr. Unilever Van Berkel's Pat. Van Gelder Pap. Van der Heem Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Feijenoord Zwanenberg-Org. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 H.A.L K.N.S.M N. Scheepv. Unie Ommeren v Stoomv. Mij. Ned. Anaconda Kennecott Copper Aluminium Ltd.. Bethlehem Steel. U.S. Steel Republic Steel American Motors Genera] Motors.. Cities Service Shell Oil 340 <4 258 300'/2 281 495 390 1. 490 B 373 522 440 189.40 753% 315 B 491 225 785 163 380 410 114.90 679 161.60 375 407 305 B 442 785% 291 123 585% 215% 649'/2 767% 291 251 212 B 220 281 220% 539 195.50 222.50 511 117 169'4 187% 159%' 262 173'/2 61 94 31 51 90-K 66% 80 50% 40% 76% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK De Newyorkse beurs heeft dinsdag haar beste dag van het nieuwe jaar gehad, maar van een werkelijke opleving kan nog niet worden gesproken. Daarvoor is de handel nog te klein van omvang. De stijgingen zijn nog te veel een gevolg van de enorme dalingen van de afgelopen tijd (van de 22 beursdagen van dit jaar waren er maar zes die met winst eindigden). Prijzen en han del moeten nog minstens enkele dagen vooruitgang vertonen, voordat zij als van werkelijke betekenis kunnen worden be- schomvd. Op alle terreinen werd winst geboekt, vooral bij de goudgerande en elektronica. IBM, Ampex en Texas Instruments stegen omstreeks vijf doller, General Tire en Mo torola omstreeks vier. Bij de auto's ging American Motors met drie dollar vooruit en Ford en General Motors met een dollar. Ook de staanaandelen lagen goed in de markt. Jones and Laughlin, Wheeling en Granite City boekten een winst van twee punten. Bij de chemicaliën gingen Eastman Kodak drie en Du Pont twee dollar om hoog. Bij de goudgerande stegen Texado en General Electric ruim twee. Proctor and Gamble ongeveer vier en Internatio nal Paper ruim drie dollar. De omzet be droeg 3.080.000 aandelen. Van de 1220 verhandelde fondsen sloten er 796 hoger en 238 lager. Het industriege middelde kwam van 626.20 op 636,92; dat voor spoorwegen van 151.27 op 153,15 en dat voor openbare nutsbedrijven van 85,99 op 86,22 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9