Streven van jongeren naar „begrip voor de ander" UNCO L0ENDERSL00T In IJmuiden weten ze van dammen af Onze grote troef! Fa. DE VtLDER Havenberichten Agenda voor IJmond en Haarlem Plannen voor groepen in Haarlem en Velsen Euratoomdeelneming in kerncentrum te Petten f m.- Waar ligt het wrak van de „Bermuda"? Huisvrouwen Prinses Beatrix' verjaardag DE BRULBOEI Da Pacem BERC-WERK 169. Faillissementen V elsen-IJmuiden Santpoort Beverwijk Haarlem Sympathiek initiatief geboren uit gevoel van verontrusting super conveclor Loodswezen zoekt de zeebodem af 50 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: B. Jansen, koopman te Wijk aan Zee. Tappenbeckstraat 25 achter Beverwijk. Rechter-commissaris mr. J. H. M. Cokart. Curator mr. A. A. M. Leesberg, Vondel laan 20 te Beverwijk. Wegens het ver bindend worden van de enige uitdelings lij st zijn geëindigd de faillissementen van: C. Landaal, handelaar, h.o.n. Haarlemse Verhuurcentrale te Haar lem, Ursulastraat 19. Rechter-com missaris H. J. Ferwerda. Curator mr. A. J. Colijn, Heemsteedse Dreef 183 te Heem stede; C. Pirovano, kraandrijver, Van Breenstraat 1 te Beverwijk. Rechter-com missaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. W. Crefeld, Zeeweg 278 te IJmuiden- Oost en van H. van der Splinter, zilver smid, Dickmanstraat 14 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. G. H. Veenhoven, Kenau park 30 te Haarlem. VICARIS AANVAARDT BENOEMING De heer J. Nagtegaal heeft zijn benoe ming tot vicaris in de Ned. Hervormde ge meente Oosterwijk te Beverwijk aangeno men. De nieuwe vicaris zal op zondag 21 februari worden bevestigd. DONDERDAG 4 FEBRUARI Rex, 20 uur: „French Cancan". Thalia, 20 uur: „Onteerde meisjes". Heidestraat 45, van 11 tot 21 uur: expo sitie Dirk en Jaap Oudes. Hervormd Jeugdgebouw, 14.15 uur: film voorstelling Huishoudelijke- en Gezins voorlichting. Jan Campertschool, 20 uur: ouderavond. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Zaal Abelenstraat, 20 uur: spreekuur Al coholics Anonymous. VRIJDAG 5 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Thalia, 20 uur: „Terreur over Dublin". Cultureel Centrum, 20 uur: beginners avond Fotokring Velsen. Heidestraat 45, van 19 tot 21 uur: expo sitie Dirk en Jaap Oudes. Cultureel Centrum, 20 uur: lezing over Israel voor Volksuniversiteit. Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: toneelavond „Gruno". Bellevue, van 14 tot 23 uur: bazar N.V.V.- vrouwen. Raadhuis, van 11 tot 12 uur: spreekuur wethouder van Financiën. Pieter Vermeulenmuseum: als donder dag. DONDERDAG 4 EN VRIJDAG 5 FEBR. Musis Sacrum, van 19 tot 21 uur: expo sitie teken- en schilderwerk van patiënten Provinciaal Ziekenhuis. DONDERDAG 4 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ^Trom melvuur oö Monte Casino". Het Centrum, 20 uur:. Lezing over de Groninger kustvaart. Gebouw „Grapy", 20 uur: Jaarvergade ring Speeltuinvereniging „Kindergenot". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Rederijkerskamer „Kennemerland". Gebouw K.S.A., 20 uur: Concert gemengd koor „Animo". VRIJDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Pa rachutisten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Taman- gel". W.B. Theater, 20 uur: „Maracaibo". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Concert Interscholair jeugdtoernooi; vrij dag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag 'ot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Valstrik", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, '6.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: ..Schwarze Nylons, heisse Nachte", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Indische graftempel", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De oude man en de zee", alle leeftijden. Vrij dag 14 en 20 uur, zaterdag 14, i9 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Hét meisje der zonde", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur; „Moularde van Sonansee", alle leeftijden. Vrijdag, zondag en maandag 20.15 uur: „Sayonara", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Salem Aleikum", alle leeftijden. Vrij dag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De moordzaak L.L.", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hinder laag in Wyoming", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met zaterdag 14.15. 19 en 21.15 uur. zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Les ouatre cents coups". 18 jaar. Theater Monopoie (Zandvoort): Vandaag °0 uur: „De onderwereld van Montmartre", '3 jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur: „Rio Bravo", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galorie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): ~">t. 8 feruari dagelijks van 11 tot 17 uur: ■"x^oshie van werken van J. J. van Oost. „ïn 't Goede Uur" fKorte Houtstraat 1): Tet 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: """osilie van jPvpn;ncfpn v Hans Mulder. DIVERSEN Nasauplein 8: Vandaag 20 uur: Lezing Rueter over „Kunst door alle eeuwen heen" voor Theosofische Vereniging. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 30 januari). IN DEZE TIJD, waarin met zovele dingen ook de menselijke verhoudingen zijn vervlakt, ontstaan nu en dan initiatieven om te komen tot een „gesprek met de ander". Deze initiatieven komen voort uit het gevoel van verontrusting dat bij velen en vooral bij de jongere generatie leeft over gebrek aan wederzijds begrip. Hoe gauw is men niet geneigd een vooroordeel te hebben tegen iemand die een bepaalde overtuiging is toegedaan? Er wordt veel gegeneraliseerd. In een gesprek dat wat dieper gaat dan de kout over koetjes en kalfjes kan men echter tot de verrassende ontdekking komen dat men weliswaar op het punt van Levensbeschouwing tegen over elkaar slaat, maar persoonlijk dezelfde ideeën over een bepaalde materie heeft. Dit nu is het uitgangspunt van de onlangs in verscheidene plaatsen in ons land gevormde Jongeren Gespreksgroepen. De initiatiefnemers stellen zich ten doel „het vormen van een ontmoetingsplaats voor jonge mensen, waarbij het komen tot inzicht in de motieven en denkbeelden van elkaar en het zoeken naar het gemeenschappe lijke wordt gestimuleerd en een reële samenwerking wordt opgebouwd als antwoord op de algemene verontrusting". Er zijn reeds gesprekskringen in Alkmaar, Amster dam, Amstelveen, Utrecht, Hardenberg, Eindhoven en Den Haag. Het is de bedoeling om er binnenkort één te vormen in Haarlem en eventueel ook in Velsen. De Jongeren Gespreksgroep organi seert behalve deze plaatselijke gespreks kringen landelijke conferenties. De ge sprekskringen zijn autonome groepen die spontaan of op initiatief van een contact persoon ontstaan. De onderwerpen zullen hier in het algemeen per bijeenkomst wis selen en van te voren worden afgespro ken. Hier zal het accent liggen op de per soonlijke, spontane mening en niet op de weloverwogen mening van deskundigen. Een der leden leidt een onderwerp in. Bij de conferenties wordt de nadruk gelegd op de sfeer van met elkaar leven en meer op de kwaliteit der programma's dan op het aantal deelnemers. Een werkgroep be reidt het programma voor. De deelnemers aan de plaatselijke en landelijke gesprekken komen niet als ver tegenwoordigers van een organisatie maar met hun eigen overtuiging. Om een zinvol gesprek mogelijk te maken dienen ten minste drie levensbeschouwingen, bij voor beeld rooms-katholiek, protestant en hu manist tot uitdrukking te komen. Voor het gesprek zijn enkele spelregels afgesproken. Principiële verschillen wor den niet verdoezeld. Het gesprek behoeft niet tot gemeenschappelijke conclusies te leiden, maar wanneer dit wel het geval is, is men daar blij mee. Het gesprek mag niet het vooropgezette doel hebben elkaar te willen overtuigen. Als gespreksthema's komen alle onderwerpen die op eniger lei wijze met de levensovertuiging te ma ken hebben, in aanmerking. Dat wil zeg gen dat zowel een maatschappelijk als een meer ethisch en godsdienstig gesprek mo gelijk is. Voor het in brede kring vorm ge ven van een idee is een zekere mate van organisatie nodig, maar de initiatiefne mers tot de jongeren gespreksgroepen heb ben.gestreefd naai; .ee#>-minimale organi- satié. De uitvoering berust bij een lande lijk comité van vijf. leden, dat de noodza kelijkste aangelegenheden regelt. C ontactman De heer A. Waasdorp uit Santpoort, de contactman voor Haarlem en omgeving, heeft naar hij ons vertelde, reeds in Den Haag ervaringen met een gesprekskring opgedaan en hij stelt zich voor aan de hand hiervan in onze. stad en eventueel ook in Velsen tot zo'n kring de stoot te geven. Hij veronderstelt dat de leeftijd van toe komstige deelnemers zal liggen tussen ongeveer 20 en 35 jaar. „De leeftijd wordt eigenlijk bepaald door de mensen die bij elkaar komen. Zij die voelen dat ze er nog niet of niet meer bij horen blijven toch wel weg", aldus de heer Waasdorp. Hij vindt een zekere „doorstroming" in een gespreksgroep eigenlijk wel gewenst. Als zich een vaste kring vormt, dreigt het ge vaar van verstarring, omdat men eikaars standpunt reeds kent. „Jongeren zullen tijdens een gesprek met elkaar de verrassing kunnen bele ven dat zij over een bepaald onderwerp de zelfde ideeën hebben, terwijl zij levensbe schouwelijk mogelijk zelfs tegenover el kaar staan. Het gaat er ook niet om te discussiëren over principiële zaken, maar wel over afgeleide problemen, waar te genstelling niet noodzakelijk behoeft te zijn", zegt de heer Waasdorp. Bij voorbeeld zal een principieel thema De commissie va'n Euraloom heeft met de Nederlandse regering een beginselover eenkomst afgesloten over de vestiging van een installatie van het gemeenschappelijk onderzoekcentrum te Petten in Noordhol land. Dit is hedenmiddag door minister De Pous in de Eerste Kamer meegedeeld. Naar het ANP te Brussel heeft vernomen zal volgens dit akkoord, dat nog geratifi ceerd moet worden en waarvan alle finan ciële en technische details nog moeten worden uitgewerkt, Petten na Ispra in Italië het tweede algemene onderzoekcen trum van Euratoom worden. Euratoom zal tol een bedrag van tien miljoen dollar in het centrum investeren. De bijdrage van de Nederlandse regering zal acht miljoen dollar belopen, waarin echter de waarde van de in aanbouw zijnde hoge fluxreactor in Petten en de bijbehorende apparatuur zal zijn begrepen. Het Reactor Centrum Nederland zal zijn werkzaamheden in Petten normaal voort zetten, waarbij het onderzoek zoveel mo gelijk met het Euratoom-werk zal worden gecoördineerd om overlapping te vermij den. In totaal zal over een periode van drie tot vier jaar een aantal van minstens zeshonderd wetenschappelijke werkers in Petten aanwezig zijn, van wie er ongeveer vierhonderd in dienst van Euratoom zullen zijn. Het centrum blijft eigendom van de Nederlandse regering en wordt tegen een symbolisch huurbedrag in bruikleen aan Euratoom afgestaan. De Nederlandse re gering zal de woningen bouwen, die voor de staf van Euratoom nodig zullen zijn. ADO '20 TEGEN EGMONDIA In de thuiswedstrijd tegen Egmondia komen de Heemskerkse voetballers in de volgende opstelling uit: Burger; Sinnige en Van Tunen; v. d. Kolk, Welboren en Adam: Bruins, T. Dam, Groot, De Wit en N. van Tunen. als geboorteregeling niet zo gauw aan de orde worden gesteld, maar het is wel mo gelijk te spreken over het nut van sexuele voorlichting. Ten slotte vroegen we de heer Waasdorp naar zijn mening over het reële nut van dr jongeren gespreksgroepen. „De reële winst van deze gesprekken zou kunnen zijn dat ,men elkaar opnieuw als mens gaat zien en, niet als iemand die men in een hokje kan .stoppen. Veel voor oordeel zou kunnen verdwijnen omdat men merkt Jat iemand,met een afwijken de levensbeschouwing persoonlijk over een onderwerp dezelfde mening heeft als de ander", antwoordt de heer Waasdorp. Hij zei zich niet met de hoop te vleien dat de wereld er meteen veel beter uit gaat zien. Maar deze gespreksgroepen schep pen wellicht een belangrijke mogelijkheid om tot een beter begrip en een prettiger verstandhouding in onze samenleving te komen. Voor nadere inlichtingen over de jongeren gespreksgroepen kan men zich dus wenden tot de heer A. Waasdorp, Spanjaardsberglaan 11, Santpoort, tele foon 02560-7433. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. Modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden Ligt het wrak van de „Bermuda", de Groningse kustvaarder, die op 20 januari voor de Waterweg kapseisde en zonk, op de plaats waar het ongeluk gebeurde ongeveer 3 mijl ten noorden van de Water wegmonding of heeft het scheepje, na het kapseizen, in zwevende toestand nog een zwerftocht onder de zeespiegel ge maakt voordat het op de bodem kwam? Het Loodswezen stelt er veel prijs op te weten waar het wrak ligt omdat men dan kan vaststellen of het al of niet gevaar voor de scheepvaart oplevert. Het zoeken heeft tot nu toe echter geen resultaat op geleverd. Sinds enkele dagen speuren de twee be- tonningsvaartuigen „Krammer" en „Delfshaven" de zeebodem vóór de Wa terweg af naar het wrak. Op de plaats waar sleepboot „Gele Zee" het met de kiel naar boven drijvende wrak voor het laatst waarnam vóór het onder de golven ver dween, heeft men het scheepje niet gevon den. Aannemende dat het onder water op de hoeveelheid lucht onder de kiel onder water nog korte tijd heeft gezweefd, wordt nu, als het weer het toelaat, gezocht naar de „Bermuda". Dit geschiedt, gezien de wind- en stroomrichting van 20 januari, voornamelijk in noordelijke richting. Beide betonningsvaartuigen slepen een stalen kabel tussen zich in, in de hoop dat deze achter het wrak zal blijven haken. Voorts wordt met het echolood naar elke verheffing van de zeebodem in het te doorzoeken gebied gespeurd, tot nu toe zonder resultaat. Het onderzoek wordt ech ter voortgezet ook al omdat bij eventueel vinden van het wrak onderzocht kan wor den of de stoffelijke overschotten van de vijf omgekomen bemanningsleden zich nog in het schip bevinden. Het is goed mo gelijk dat de „Bermuda" gezonken is op een plaats waar genoeg water boven het wrak staat, zodat de scheepvaart er geen hinder van ondervindt. In opdracht van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst is het bergingsbe drijf Van der Tak bezig te dreggen naai de waardevolle stalen sleeptros die de „Gele Zee" moest laten slippen toen de „Bermuda" kapseisde. Het is ook moge lijk dat het vinden van deze tros naar de plaats van het wrak leidt, omdat veron dersteld mag worden dat de sleeptros nog op de „Bermuda" vaststond toen het scheepje kapseisde. MARKTBERICHT Beverwijk, 3 februari. Waspeen 1837, spruiten 2897, boerekool 1935, prei 24— 69, rode kool 1934, groene kool 1233, uien 620, witlof 2138, rabarber 67112, knollen 2366. Maandag 15 februari 1960 zal het vijfendertig jaar geleden zijn dat in het voormalige Koning Willemshuis, op de Amstelhoek van de IJmuidense Kanaalstraat, door de heren G. van Zanten, D. Ott, Piet Visser, Jo Kramer en (wijlen) A. Schager de Damclub IJmuiden werd opgericht. DCIJ is uitgegroeid tot een damclub van internationale vermaardheid, maar zo iets zullen de 22 leden, die on middellijk na de oprichting toetraden, niet gedroomd hebben. Van de oprichters is alleen de thans 65-jarige Dick Ott, kruidenier in de President Krügerstraat te Oud-IJmuiden, actief lid. In opgroeiend Velsen was, naast Excelsior en De Velser Damclub, DCIJ de derde damclub. Reeds in het twee de jaar van haar bestaan nam, in de bovenzaal van het Willemshuis (congierge was wijlen Theo Tismeer), DCIJ het besluit lid te worden van de Nederlandse Dambond. DCIJ werd in de derde klas se van de toenmalige Haar- lemsche Districtsbond toe gelaten. Sterke dammers waren toen: Jo Kramer, Jaap Smit, J. Weenik, D. Ott. G. van Zanten, Piet Visser, Arie Schager en wijlen Piet van der Kuil. Fusie In het najaar van 1926 kwam de fusie tot stand met Excelsior; men koos de naam DCIJ. Sterke dammers als H. de Boer en F. Basstra traden toe. Tijdens een si multaanseance van (wijlen) de Haarlemse dammeester Wim van Daalen in oktober 1926 werd de 16-jarige Baris Dukel lid. Het spelpeil van het jonge DCIJ was in de jaren 1926 en 1927 derde klasse. Spelers met aanleg als H. de Boer en B. Dukel besloten ook lid te worden van de sterke Haar lemse Damclub, om de al daar opgedane lessen aan de DCLJ'ers mede te delen. Dit bleek goed gezien. Het spel peil vloog omhoog. Nadat De Boer en Dukel in 1930 voor DCIJ uitkwamen, promo veerde deze damclub naar de hoofdklasse. Het eerste jaarstond DCIJ onderaan de lijst maar er werd met enthousiasme getraind. Voor al de wijze damlessen van H. de Boer (thans wedhouder te Velsen) en B. Dukel in de „IJmuider Courant" wierpen prima vruchten af. DCIJ groeide van 1932 af uit tot een der sterkste damclubs in Nederland. Internationale toernooien Een zeer grote rol heeft de bekwame organisator de heer Kerst de Jong, die toenmaals in de Oranjestraat en in de Kanaalstraat te IJmuiden een zaak in optische instru menten had, gespeeld. De Jong werd lid in 1928 en nam in 1929 de voorzittershamer over van de heer G. van Zanten (thans erevoorzitter). Dukel verwierf in 1932 de dammeestertitel. H. de Boer, A. Ligthart, C. Suyk en P. Leyte werden steeds beter. Dukel eindigde in het kam- pioenstoernooi van Neder land in 1934 gelijk met Kei ler op de eerste plaats. Maar hij verloor daarna de match. Het DCIJ-bestuur besloot even later een internationaal toernooi te organiseren. Er volgden zes dagen dammen in alle hoeken van de ge meente Velsen met als deel nemers de toenmalige Fran se wereldkampioen M. Rai- chenbach, de Belgische kampioen J. Demesmaecker, de kampioen van Nederland R. C. Keller en B. Dukel. Keller won het toernooi; tweede werd Raichenbach en derde Dukel. Hoe moeilijk het in die crisistijd ook was om geld voor de damsport los te krij gen, DCIJ, onder leiding van K. de Jong, wist ruim dui zend (Colijn)-guldens voor haar toernooi van de IJmui dense burgerij los te krijgen. Wereldkampioen In 1948 werd een nieuw internationaal succes ge boekt: in het Witte Huis aan de Zuidzijde te IJmuiden won Piet Roozenburg de wereldtitel. In 1951 organi seerde DCIJ in samenwer king met DAMAS, in de maand december opnieuw een groots opgezette wed strijd. Deelnemers waren onder anderen de Fransen Bonnard en Fankhauser, de Italianen Fanelli en Salet- nik. Dukel won. In 1958 soeelden in een toernooi de Rus Koeperman, de Franse kampioen Hissard, de Bel gische kampioen Hugo Ver- poest, de Nederlandse kam pioen ir. G. van Dijk en de DCIJ'ers Dukel en Lai'os. Koeperman won. Een recent damgebeuren was het optreden van de negerdammer Baba Sy uit Dakar, die in januari 1960 van oud-wereldkampioen Ben Springer won. Er zijn maar weinig clubs in ons land die het even goed hebben gedaan als DCIJ. De IJmuidense dam mers danken zeer veel aan de heer K. de Jong, die bij zijn aftreden als voorzitter van DCIJ werd onderschei den door dé KNDB met het erepredikaat „Lid van Ver dienste"; DCIJ maakte hem erevoorzitter. Ofschoon DCIJ sinds 1930 regelmatig in de ereklasse Dick Ott uitkomt en vele keren kam pioen van Noordholland is geweest, is hij alleen in 1937 landskampioen geweest. De spelers van dit kampioens tiental waren: B. Dukel, H. de Boer, H. Laros, P. C. Bais, C. Suyk, P. Leythe, G. Post- ma, H. Buys, F. Basstra en A. Ligthart. De hulde door de IJmuidense bevolking, met muziek en open lan dauers leeft nog voort bij de oudere DCIJ'ers. Sinds 1931 hebben Laros, Dukel, Suyk, Ligthart, Leyte, Roozenburg en Yme de Jong als leden van DCIJ aan het jaarlijks toernooi om het kampioenschap van Neder land deelgenomen. Persoon lijke successen boekte Theo Tielrooy, die in 1958 en 1959 de Kennemerland-damtitel verkreeg. Het huidige DCIJ-bestuur bestaat uit de heren: Piet Roozenburg, voorzitter; H. Laros, penningmeester; Theo Tielrooy, secretaris; J. van Straten, commissaris van materiaal; J. de Boer, com petitieleider. DCI.J heeft op het ogenblik 35 actieve leden, een jeugd afdeling en vele donateurs. Onder leiding van ex- wereldkampioen Piet Roo zenburg (die met het winnen van de clublitel in de laatste vier jaar heeft bewezen de sterkste DCIJ'er te zijn) is DCIJ een kerngezonde ver eniging, waarop Velsen trots mag zijn. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op 11 februari haar jaarvergade ring. De penningmeesteresse, mevrouw Schalij, heeft ver zocht, wegens tijdgebrek, te mogen aftreden; het bestuur stelt als kandidate mevrouw J. Burghout-Berck. Het hoofdbestuur heeft de statuten van de afdeling Santpoort goedgekeurd. Op donderdag 16 juni zal te Rotterdam een „Geweste lijke Dag" worden gehou den. Er zal dan onder an dere een bezoek worden ge bracht aan „de Floriade", de grote bloemententoonstelling. De oranjeverenigingen IJmuiden-Oost en Driehuis hebben ieder op hun manier de verjaardag van Prinses Beatrix gevierd met film voorstellingen. Jong en oud hebben genoten van aan trekkelijke filmorogramma's; vooral het verslag van Prin ses Beatrix' reis naar de Verenigdè Staten van Ame rika viel zeer in de smaak. Bovendien werd voor leden van de Oranjevereniging Driehuis Bert Haanstra's bekende film „En de zee was niet meer" op het witte doek gebracht. Deze avond vond plaats in het tot filmzaal omgeschakelde BB-centrum in huize Kriemhilde te IJmuiden-Oost. Leden van de Oranjevereniging IJmui den-Oost en kinderen van die leden hebben films ge zien in 't Patronaatsgebouw. Des avonds werd hier ver toond „Een moeder gezocht". Velen bewaren nog prettige herinneringen aan deze bin nenshuis gevierde verjaar dag van onze Kroonprinses. „De Brulboei" (IJmuiden) zal komende zomer zeven kampen organiseren. Er zul len zijn: twee meisjeskam pen in Leusden, twee jon genskampen eveneens in Leusden, een jongenskamp aan de Binnenmaas, een ten tenkamp voor meisjes en een tentenkamp voor de gemeng de groep. Het aantal bezoekers aan het buurthuis (kinderen, jongelui en volwassenen) blijft stijgen. Er zijn enkele hobbyclubs bijgekomen; voor de volwas senen is er eens in de twee weken een groepsavond en voor de mannen judoles. Maandag 22 februari is er een ouderavond speciaal voor de ouders wier kinderen naar de kampen gaan. Op deze avond zal de leiding iets over deze kampen ver tellen en kunnen de ouders alle inlichtingen krijgen die ze wensen. „Da Pacem", het r.-k. ge mengd koor uit Santpoort, is hard aan het werk in ver band met het derde lustrum dat het dit jaar hoopt te vieren. Voor het grote ju bileumconcert zijn enkele grote koorwerken in studie genomen, namelijk het Det- tinger Te Deum en de Cae- ciliën-Ode, beide van Handel. Wat de overige concerten en medewerkingen aangaat: einde februari zal het. koor zingen in het Lavigerie-Col- lege der Witte Paters, op een avond ten bate van de missie; begin mei volgt van zelfsprekend medewerking bij de Dodenherdenking. Om de kosten van deze diverse uitvoeringen en con certen te kunnen dekken is een grootscheepse loterij op touw gezet. „Da Pacem" zou gaarne nog enige zangers en zan geressen opnemen. Vooral de bovengenoemde koorwerken vereisen een ruime bezetting van alle stemmen. Nieuwe aanmeldingen aan de zaal van „De Uilenboom", waar elke woensdagavond van 20 uur af wordt gerepeteerd, zijn hartelijk welkom. Ook inwoners van Haarlem-Noord Dridhuis ën IJmuidén zijn van harte welkom. Voor de jongeren bestaat een gun stige contributieregeling. Wijsmuller (IJmuiden)- sleepboten die vorig jaar honderdduizend mijl slepend over de wereldzeeën afleg den hebben een drukke januarimaand achter de rug. Vooral in de derde week was er heel wat bei'gingswerk aan de winkel, onder andere met: het vlotbrengen van de Helderse kotter HD 79 „De drie gebroeders", die ge strand was op het strand van Texel: het vastmaken en slepen tijdens zwaar storm weer naar de marinebasis Nieuwediep van de mijnen veger „Roermond", die een defect roer had; assistentie aan het Britse schip „Oak- dene", dat 60 mijl noord van Newcastle in moeilijkheden was geraakt; hulp aan de Noorse tanker „Tank Em press", die machineschade kreeg op 15 mijl noordwest van het lichtschip „Texel". Advertentie ELECTR. WASMACHINE geheel geëmailleerd, met walscombinatie, 3 kg wasgoed Vclserduinweg 173 Betaling in overleg Tel. 4402 In Blackpool (Engeland) wordt tot 5 februari de internationale beurs voor geschenken en galanterieën gehouden. Een van de artikelen, die de aandacht trekken, is een zonnebril in de vorm van een grote vlinder. OPBRENGST UNIE-COLLECTE De gehouden Unie-collecte in Beverwijk Wijk aan Zee-en Heemskerk heeft een be drag opgeleverd van 1859,43. Hiervan kunnen flinke bedragen worden afgedragen aan de scholen en aan instan ties buiten deze gemeenten. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEBOREN: Jacobus C. H., z. van N. J. Peekei en D. M. Witte; Wilhelmina M„ d. van B. A. Sminia en J. M. Boere te Bever wijk; Anita Th., d. van M. de Jong en A. N. Kuiken; Bertha H. C„ d. van H. A. Tun- telaar en B. Siderius; Edith, d. van K. Gijsberts en A. Sj. Meyer te Castricum: Franciscus C. J., z. van J. Meyer en Th. G. Schrama; Dirk, z. van D. Verwey en G. Tielenburg. GETROUWD: W. Hendriks te Haarlem en M. Zegwaard. OVERLEDEN: Neeltje Tromp, 85 j„ wed van E. Bruins. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Hans Ol- dendorf van Gdynia: Lido. Rotterdam: De Me teoor. Puerto Ordaz; Esso Emden, Emden; Daho- meykust, Rotterdam: Zanzibar, Londen; Koningin Juliana. Shoreham; Fortuna, Stockholm; Hinde. Londen; Abel Tasman, Londen, ledig IJmuiden; Sleipner 1, Norköping: Kroonborg, Hamburg: Eli- se Schauman, kasko. cellulose Velsen: Batavier, Rotterdam, ledig IJmuiden: Unitas, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Reinhold Krusemark van Oskarsand: Jan Brons, Gefle: Hendrik Holwerda. Rotterdam; Orestes. Le Ha vre: Heluan, Jossingfjord; Olal Claus, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Geo Wilka naar Rotterdam: Peregrine. Harlingen: Oran.e Nassau, Hamburg: Grebbestroom, Hull; Ceres, Bremen: Spes. Stettin, ledig IJmuiden; Buenos Aires, Le Havre; Leliegracht, Rotterdam; Daniel, Varsen; Martina, Dordrecht; Guineekust, Ant werpen; Hunze. Londen: Joost. Middlesborough; Artura. Rotterdam: Karchi. Marseille; Clangula, Rotterdam: Twee Gebroeders. Algiers: Elisaoeth Roorda Gdynia; Draco. Rotterdam; Mangarella, Hamburg: Jupiter. Hamburg; Inge Bastiaan. Kot- ka: Sophi C, New York: Plato. Rotterdam: Gro- nitas, Londen, walsmateriaal van IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Hele naar Malmö: Arthemis,Curacao; IJstroom, Portsmouth; Wittekind, Rendsburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5