Veel knelpunten bij het kweken van pootsnoekjes uit de weg geruimd 'Maison Smits Tuinbouw in de IJmond toekomstig slechts van regionaal belang Belangrijk zverk van J. Willemsen in IJmuiden en Nieuw-Vennep Ook dit jaar voorlichting aan bloemkwekers in Beverwijk en omstreken Patiënten exposeren hun werk 7 voor al uw bruidskleding Zaal- en veldhandbal voor „IJmond" Cellulosein Noordzee kanaal Rundveefokkers stellen hoop op E.E.G. Watervliet 2 heeft kans op kampioenschap Arbeider valt in kelder Mr. Goossens op culturele boerendag L.T.B.: Shetland pony's gekeurd „Van de brug af gezien" door „Palvu" Grote ertslading naar Amsterdam DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 De heer J. Willemsen heeft op het Rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden een grootscheeps pootsnoek-onderzoek ingesteld. In 1947 werd in Nederland door het zogenaamde Rijkspootvisfonds een begin gemaakt met het kweken van pootsnoek, waartoe aanvankelijk gebruik werd gemaakt van het zogenaamde inundatiesysteem. Hierbij werden de snoeklarven uitgezet op ondiepe vijvers of onder water staande ijsbanen, teneinde daar in vijf a zes weken op te groeien tot pootsnoekjes. Hoewel dit systeem in bepaalde gevallen wel voldeed en nog voldoet, werden in andere gevallen teleurstellende resultaten bereikt. Dit laatst was aanleiding te gaan zoeken naar betere methoden, waarbij het met name mogelijk zou zijn het voor de jonge snoekjes noodzakelijke voedsel levend zoöplankton regelmatig en in voldoende hoeveelheden beschikbaar te doen zijn. In verband daarmee werd in 1950 be gonnen met proeven op laboratorium schaal, waarbij de snoeklarven in kleine bekkens werden gevoederd met dierlijk plankton. Toen daarbij bleek, dat op deze wijze snoekjes van enkele centimeters konden worden gekweekt, werd in 1951 besloten de proeven op semi-technische schaal voort te zetten. De toen uitsluitend voor het kweken van snoekbroed bestem de kwekerij te Nieuw-Vennep werd inge richt als proefbedrijf. Bovendien werd dooi de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, die de werkzaamheden van het Rijkspootvisfonds inmiddels had over genomen, besloten om van het nieuwe kweeksysteem een speciaal onderwerp van wetenschappelijk onderzoek te maken. Bij het onderzoek door de heer J. Wil lemsen, uit wiens verslag in het O.V.B.- jaarverslag we citeren, zijn de meer tech nische en praktische problemen in hoofd zaak op het proefbedrijf te Nieuw-Vennep onderzocht, terwijl het meer biologische onderzoek, dat een ruimere outillage vroeg, werd uitgevoerd in het Centraal Visserij Laboratorium te IJmuiden. Men heeft veel aandacht besteed aan de studie van snoek-eieren. Vergeleken met die van andere vissoorten is de sterfte van eieren van snoek groot. Een verlies van ongeveer 50 percent is vrij normaal. Het is gebleken, dat verbetering in de tech niek van bevruchten en doorkweken van de eieren het verliespercentage wel niet veel kleiner zal maken. De wijze van „uit broeden" van de eieren in plastic-trechters bleek zelfs zeer goed te voldoen. Veel aandacht is daarna aan de tempe ratuur besteed. Gedurende de jaren 1956- 1959 zijn bij verschillende zeer constante temperaturen in totaal ongeveer 70.000 eieren opgekweekt tot larven. Bij een temperatuur tussen 4° en 23° bleek een normale ontwikkeling mogelijk. Gegevens werden zo ook beschikbaar over de incu batietijd. Het bleek, dat door verwarmen van het bedrijfswat er de ontwikkeling aanzienlijk kan worden versneld, zodat reeds spoedig na het afstrijken van de eieren de doorkweekbassins met larven kunnen worden bezet. Licht is van geen invloed gebleken. Larven Leverde het kweken Van ei tot larven geen principiële moeilijkheden op, anders 'Advertentie VELSERDUINPLEIN 5 TEL. 8065 Behalve voor de zaalhandbalcompetitie staat voor de handbalvereniging „IJmond" in Velsen-Noord voor zondag ook een veld- handbalwedstrijd op het programma. Hier uit blijkt dat de volledige hervatting van de veldhandbalcompetitie niet lang meer op zich laat wachten. In Alkmaar zullen de IJmond I-dames en de IJmond 2-heren de veilinghal als operatieterrein hebben. Het IJmond I- damesteam dat nog ongeslagen is, heeft in Alkmaar mooie kansen. Het speelt twee wedstrijden en wel tegen DIO I en VBO I. Verwacht mag worden ,dat de Velsense dames met hun zaalervaring ook nu de volle winst behalen. De IJmond 2-neren zullen een dergelijk resultaat vermoedelijk niet bereiken, want AVA 2 en De Blinkert 2 zijn lastige tegen standers. Toch wordt op minstens twee punten gerekend. De dames van IJmond 3 zullen strijd leveren op het terrein van De Blinkert 3 in Haarlem. Mogelijk is er ook nog een herenwedstrijd tussen de ploegen van IJmond 3 en Rapiditas 3 in Haarlem. IJmond I-dames spelen met L. Blom (doel), H. Boom, W. v. d. Kuil, W. Schoorl, T. Schuit, J. Siebers, G. Slatman, R. Uiten- tuis, A. Wolters. IJmond 2-heren: R. v. d. Pol (doel), J. Boom, N. Bosma, H. Dijkstra, J. van Eijk, S. Grootendorst, L. Hagenaar, F. v. d. Hoff, L. Tjepkema, S. de Vries, L. Wassenaar. Voorts zijn er voor de jeugd nog zaal handbalwedstrijden in Haarlem en Alk maar. SNELDIENST NAAR MEXICO De in de Duitse Cuba-Mexicodienst va rende rederijen, de Hamburg-Amerika Linie en de Norddeutscher Lloyd, hebben besloten, vooraan een schip per maand rechtstreeks van Rotterdam (agenten Wam- bersie en Zoon), naar Mexico te zenden. De reisduur van Rotterdam naar Vera Cruz wordt daardoor tot zestien dagen beperkt. Naast deze sneldienst blijft dan nog de normale dienst via Havana naar Mexico gehandhaafd. SPELREGELTEST. In de kantine op het Vitesse-sportpark aan de Puikman te Castricum heeft de Alkmaarse Scheidsrechterscommissie een spelregeltestavond gehouden voor de leden van de voetbalvereniging Vitesse. Er be stond voor deze spelregelavond flinke be langstelling. Vrijwel alle gevraagden ble ken goed op de hoogte met de spelregels Het geheel resulteerde in een zeer inte ressante en leerzame avond die beslist voor herhaling vatbaar is. lag de situatie bij het opkweken van de larven. De eerste jaren van de snoek- kwekerij waren gekenmerkt door zeer hoge verliezen aan larven. Op velerlei wijze is getracht hierin verbetering te brengen met als resultaat dat de larvale sterfte tot normale proporties is terugge bracht. Zo werd in 1954 een onderzoek ingesteld naar een mogelijke metaal vergiftiging. De koperconcentratie in het bedrijfswater van de kwekerij bleek inderdaad gevaarlijk, ze mag maar 0.025 tot 0.075 milligram per liter zijn. Toen de kans op hoge koperge halten in de Westeinderplas minder groot bleek dan in de Ringvaart, waaruit de kwekerij haar water betrok, werd de toe voerleiding verlengd tot in de Westeinder plas. Dit leidde inderdaad tot aanzienlijke verbetering. De minimumtemperatuur voor larven bleek bij ongeveer 7°/o C. te liggen. Waar schijnlijk hebben lage temperaturen niet primair de massale sterfte veroorzaakt, maar ze zijn mede verantwoordelijk ge weest voor verminderde weerstand tegen andere schadelijke invloeden. Men heeft verscheidene voorzieningen getroffen om de lage temperaturen zoveel mogelijk te voorkomen. Aanzienlijke verbetering gaf verder nog een wijziging in het systeem van bezetten van de kweekbakken. Aan vankelijk was het de gewoonte om de bak ken te bezetten in dichtheden van on geveer 400 tot 600 per liter, maar de er varing leerde reeds spoedig, dat bij veel geringere dichtheden tot ongeveer 400 stuks per liter de resultaten belangrijk beter waren. Waarom in de kwekerij de dichte bezettingen fataal kunnen worden is nog niet bekend. Want onder gunstige laboratoriumcondities bleek in IJmuiden zelfs een dichtheid van 600 larven per liter geen abnormale sterfte tot gevolg te hebben. Snoekjes Bij het doorkweken van de pas zwem mende snoekjes worden door diverse oor zaken nog vrij grote verliezen geleden. De eerste jaren vond deze sterfte haar hoog tepunt in het kennelijk.zeer kritieke sta dium van de overgang van larve naar zwemmend snoekje. De sterfte was zeer waarschijnlijk een gevolg van ongunstige omstandigheden tijdens het larvale sta dium en nadat de beschreven verbetering was toegepast kon deze kritieke fase zon der abnormale verliezen worden gepas seerd. Een belangrijke oorzaak van verliezen tijdens het doorkweken van snoekjes is de aangeboren neiging tot kannibalisme, die zich bij een lengte van 2,5 centimeter al openbaart. In het begin blijft dit meestal beperkt tot beschadiging van de aange vallen soortgenoten, maar aangezien deze beschadigingen vaak van vrij ernstige aard zijn, leidt het toch dikwijls tot de dood. Volgens ervaring van buitenlandse snoekkwekers zou het kannibalisme af hankelijk van de temperatuur zijn en wel in die zin, dat beneden ongeveer 14° C. kannibalisme sterk onderdrukt is. Uit een uitvoerig onderzoek bleek ech ter dat deze afhankelijkheid slechts schijn baar is. Wel is bij lage temperatuur kan nibalisme per tijdseenheid geringer dan bij hoge temperatuur, maar daar staat tegenover, dat in dezelfde verhouding de groei trager verloopt, met andere woor den: bij kweken van snoekjes tot een be paalde lengte is bij alle voor snoek nor male temperaturen het kannibalisme ge lijk. De bezettingsdichtheid bleek voor het kannibalisme geen rol te spelen, maar van doorslaggevende betekenis bleek het voed sel te zijn. Voedseltekort resulteert in een vloedgolf van kannibalisme en daardoor grote verliezen. Hét is daarom van het grootste belang, dat er voortdurend en in ruime mate plankton in de kweekbakken aanwezig is. De temperatuur is ook hier belangrijk. Het temperatuurgebied, waarbinnen de snoekjes zich normaal ontwikkelen, reikt van 9 tot 25° C. Als de snoekjes zelf kon den kiezen, bleek hun voorkeur uit te gaan naar temperaturen tussen 21° en 27° C., maar bij deze hoge temperaturen was de groei minder goed. Infectieziekten blijven altijd een bedreiging. Men zal optimale levensomstandigheden moeten scheppen, zodat de weerstand tegen ziekten zo groot mogelijk is en in de tweede plaats de hy giëne in het bedrijf moeten bevorderen door het uitvoeren van preventieve ont smettingen. In de snoekkwekerij wordt zoveel mo gelijk hiernaar gestreefd, maar desondanks in ziekte toch niet uit te sluiten.Tegen de di verse voorkomende ziekten worden ver schillende bestrijdingswijzen toegepast, in het algemeen met behoorlijk resultaat. Toch zal de bestrijding van de ziekten wel één van de belangrijkste problemen van de kwekerij blijven. Uitzettingswaarde Men heeft ook nagegaan wat de waarde van de snoekjes is als uitzettingsmateriaal. Gedurende drie jaar zijn in een aantal vijvertjes te Valkenswaard pootsnoekjes uitgezet van 3, 4 en 5 centimeter. In deze vijvers was een visstand aanwezig van voorn, brasem, baars en grote snoek. De proeven gaven als resultaat, dat on der de gegeven omstandigheden, dat wil zeggen in vrij ondiepe, tamelijk dicht be groeide vijvers in aanwezigheid van een „normale" visstand, het overlevingsper- centage van pootsnoekjes van 3 tot 5 cm na één zomer ongeveer 60 percent bedroeg. Voor de drie verschillende lengten, die werden getest, was geen noemenswaard verschil in uitzettingswaarde aantoonbaar: zowel groei als levensvatbaarheid en over- levingspercentage waren voor alle drie vrijwel gelijk. Daarentegen kunnen er voor hetzelfde geld aanzienlijk meer snoekjes van 3 cm dan van 5 cm worden gekweekt. Waar schijnlijk is het, aldus de heer Willemsen, juister om te streven naar een pootsnoek- lengte van niet meer dan 3 tot 4 centi meter, zij het, dat mogelijk in meer open en weinig begroeid water met een grotere lengte meer succes bereikt kan worden De heer Willemse meent dat de belang rijkste knelpunten van het kweken nu wel uit de weg zijn geruimd. Maar er blijven nog vele onopgeloste vragen, zodat de kwekerij de ootimale produktie nog niet kan bereiken. Bovendien heeft de natuur de beschikking over een waar arsenaal van listen en lagen, die weer nieuwe knel- Dunten kunnen opleveren. Waakzaamheid blijft daarom vooralsnog een gebiedende eis. K Ter hoogte van de Velser Pont is een lading cellulose in het Noordzeekanaal te recht gekomen. Bij een manoeuvre om een sleepboot te passeren, kwam de achterste bak van een uit drie bakken bestaande sleep zo scheef te liggen, dat de lading in het water schoof. De cellulose is later met hulp van een sleepboot van Goedkoop weer opgevist. De rundveefokvereniging „Duinstreek Zuid" heeft in hotel Borst te Bakkum, on der voorzitterschap van de heer G. P. Val- kering, haar algemene vergadering ge houden. De voorzitter sprak in zijn ope7 ningswoord over de matige vooruitzichten voor wat de zuivelproduktie betrof. Hij vestigde persoonlijk de hoop op de E.E.G. maar meende dat de eerste jaren hier van niets zou zijn te merken. Daarom moet men blijven streven naar kostprijs verlaging. En al zullen de opbrengsten van de produkten in E.E.G.-verband straks misschien meevallen, men staat toch. met een lage kostprijs altijd veiliger, aldus be sloot de voorzitter. In zijn jaarverslag gaf de controleur- stamboekhouder de heer C. Bijman een algehele weergave van de activiteit van de vereniging met haar 88 leden, waarvan er 43 lid zijn van het N.R.S. De bedrijfs omstandigheden waren gunstig en de op brengsten en resultaten waren zodanig dat men nu van de geregistreerde verenigin gen de 25e plaats bezet. De secretaris-penningmeester, de heer N. Veldt, sprak over een gunstige achter de rug liggende periode die ook de kas van de vereniging goed gedaan had. Ex- werd vervolgens gesproken over de even tueel te houden fokveedag welke men ech ter wilde verschuiven naar eind 1962 wan neer de vereniging het 12'/2-jarig bestaan viert. Dit in vei'band met het feit dat dit jaar ook het district een fokveedag orga niseert. Ten slotte werden op deze vergadering een bestuursverkiezing en een verkiezing van afgevaardigden voor de bondsverga dering gehouden. De heer N. Veldt werd in het bestuur herkozen en als bondsafge- vaardigde werd de heer J. Schermer aan gewezen. Van de korfbalvereniging „Watei-vliet" uit Velsen-Noord zal het tweede twaalftal naar Amsterdam trekken voor de zeer be langrijke wedstrijd tegen Amstex-dam- Zuid 2. De Watervliet-i-eserves, die nog altijd ongeslagen zijn, zullen alles in het werk stellen om hun kampioenskansen te vergroten. Slagen de Velsenaren er in de volle winst te behalen en spelen zij zoals thuis tegen het lastige BEP 2 (52). dan kunnen zij vaster de bovenste plaats be zetten om enigszins rustiger naar de titel te gi-ijpen. Watervliet 3, dat nog wel enige punten kan gebruiken, zal er goed aan doen op eigen terrein van het Haax-lemse Aux-ox-a 3 te gaan winnen, waarvoor de kans be staat. Voor Watervliet 4 wordt het lastiger in de uitwedstrijd tegen Zandvoort 2, maar de Velsenaren hebben al meer voor ver rassingen gezorgd. Watervliet 2 vex-trekt met de dames: I Bakkenes. I. Kolk. C. Zandbergen. N Bakkex-, W. Nijkamp, S. MeverSanders en de heren W. Berghuis. M. Veex-beek, A Redekei-, A. Verkex-k. H. Scholting, J. v. d Berg, T. van Ladesteijn. Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen is één ernstig ongeluk voox-gekomen dat gezien de omstandigheden nog vrij geluk kig is afgelopen. In het Waco-filtergebouw van dit bedx-ijf is een 36-jarige arbeider A. Duineveld, werkzaam bij de algemene dienst, bij het verwijderen van een takel misgestapt en in een ongeveer acht meter diepe kelder gevallen. Met een gebroken x-echter-bovenbeen en een gebx-oken rech- terarm is het slachtoffer ter verdere be handeling opgenomen in het St. Antonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost. In een woensdagavond in het Centrum te Bevex-wijk gehouden bijeenkomst van de Voox-lichtingsvereniging voor Bloem kwekers in Beverwijk en omstreken is duidelijk naar voren gekomen dat de voorlichting, die men het vorige jaar van de Rijks tuinbouwvoorlichtingsdienst mocht ontvangen haar vruchten x-eeds af geworpen heeft. In 1959 is de heer W. P. Zethof regelma tig in deze streek geweest om de kwekers advies te geven. Dit advies wei-d ingewon nen voor x-eeds bestaande teelten, maar men maakte met de heer Zethof ook plan nen voor geheel nieuwe teelten, teelten die in dit gebied nog geheel onbekend waren. Zo kwamen er meer freesia's en deden ook de rozen hier hun intrede. Er zijn nu De jaarlijkse culturele Boerendag, georganiseerd door de afdeling Heemskerk van de L.T.B. die woensdag plaats vond is ook nu weer uitstekend geslaagd. In het K.S.A.-gebouw vond 's morgens een bijeenkomst plaats. Mr. E. F. M. Goossens, algemeen secretaris van net Landbouwschap, hield hierna een lezing over hel onderwerp: „Landbouw en planologie". Allereerst stond spreker stil bij de structuurproblemen van de landbouw in nationaal verband. Het structuur beleid en de machts- en prijsverhoudingen nemen in E.E.G.-verband een voor name plaats in. Van de totale Nederlandse export komt 35 percent voor rekening van de landbouw. Een groot probleem noemde mr. Goos sens de landbouwoverschotten. Vijftien miljoen ton graan ligt in pakhuizen op geslagen terwijl er in India hongersnood heerst. De vraag hoe staat de landbouw er in Noordholland voox-, vond spreker niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Voor boer en tuinder is thans het belangrijkste of de structuur in orde is. Aan de hand van enkele cijfers toonde mr. Goossens aan dat er structueel in deze provincie nog wel wat gebeuren moet, al staat Noord holland er niet ongunstig voox-. De planologische ontwikkeling wordt beheerst door de ligging van Noordholland ten opzichte van de randstad Holland. Het x-apport van de commissie „Toekomstbeeld van het westen des lands" wordt ge schraagd door drie gedachten: Duidelijke afbakening van gebieden, behoud van grote agglomeraties en expansie van de randstad naar buiten. voor de tuinbouw deze consequentie mee dat deze zal worden teruggedrongen tot regionale aard, zoals men die om alle stedenagglomeraties kent, betoogde mr. Goossens. Hij bracht ook nog de door minister Toxopeus voorgestelde gemeentelijke samenvoeging ter sprake. Hij zei ex-van overtuigd te zijn dat dit voor de Heemskerkers moeilijk te ver werken is, maar naar zijn mening is het toch zo dat de ontwikkeling in de IJmond één gx-oot bestuur rechtvaardigt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Wethouder T. Wentink hield hierna nog een pleidooi voor het behoud van de zelf standigheid van Heemskerk. De dag werd besloten met de opvoering van de klucht „Een vrouw op zicht" dooi de toneelvereniging „Alberdingk Thijm". Evenals vorige week in Beverwijk oogst- De ontwikkeling van de IJmond brengt te dit stuk bij de aanwezigen veel succes. reeds meerdex-e kwekex-s, die deze laatste teelt ter hand willen nemen. Naast de heer Zethof, heeft in de zomermaanden de heer C. Gelein de streek Kennermerland bezocht om zijn adviezen te geven. De kwekex-s moesten in dit n°g al uitge strekte district zelf voor vex-voer van de adviseurs zorgen. Men schafte zich daar toe een auto aan. Dat kost geld. Toch mag deze voorlichting niet afspringen op geld, want wat men er voor terugkrijgt is van veel gi-otex-e waarde. Daax-om werd beslo ten de voox-lichting ook in 1960 te laten doorgaan. Er werden op deze bijeenkomst nog ve le suggesties gedaan voor propaganda voor de bloementeelt vooral onder de jon gere kwekers. Want, juist in deze stx-eek, waar steeds meer grond ontnomen wordt aan de kwekers dient men tot intensievere teelten over te gaan. En deze teelten zijn pas dan verantwoord wanneer de kweker met een kwaliteitsprodukt aan de veiling komt. Naast voox-lichting op de bedrijven zal er deze maand nog een voox-lichtings- avond worden gehouden, waarop men speciaal zal behandelen de teelt van de produkten die hier nog geheel vreemd zijn. Men zal ook iets meer horen over de verwax-ming van de rolkassen. Castricum Het Nederlandse Pony Stamboek heeft woensdag te Bakkum een keuring gehou den van Shetland pony's. Zowel bij de be zitters van deze prachtige dwex-gpaax-djes als bij het publiek was er voor deze keu ring belangstelling. Voor twee Castx-icumse ponyhouders is deze keuring wel bijzonder succesvol ver lopen. De heer J. Gx-oot namelijk kx-eeg voor zijn 5-jarige meiTie „Loesje van Bak kum" een premie aantekening en het grootste succes was wel de opname van de 2-jarige merrie „Obelsa van de Zeeweg" in het stamboekregister. Ook de heer S. Kuys was zeer fortuinlijk met zijn dieren want de 6-jarige „Koosje van Nijbux-g" won bij deze keuring een premie aantekening. Dat was al de der de px-emie voor dit dier. Ook zijn 7 jaar oude merrie „Korona van Putten" van de heer Kuys kx-eeg een premieaantekening. De zes maanden oude hengst „Rina van de Groenelaan" kon nog niet in het stam boek worden opgenomen evenals enkele andere paax-djes die aanwezig waren. In totaal waren er zestien pony's die alle aan een nauwkeurig onderzoek werden on derworpen. De arbeiderstoneelvereniging „Palvu" uit IJmuiden, heeft zich dinsdag en woens dag in het Hex-vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan in twee opzichten niet be vreesd getoond voor een moeilijke opgave. Want behalve dat men tot opvoering be sloot van Arthur Millers bekende toneel spel „Van de brug af gezien" heeft het bestuur ook nog de moed gehad met deze voorstelling in te schrijven voor de toneel- wedsti-ijd, welke om de twee jaar dooi de afdeling Kennemerland van de Neder landse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) in deze omgeving wordt georganiseerd. De eex-ste opvoering werd dinsdagavond dan ook door de daai-voor aangewezen jury bijgewoond, in gezelschap van de af delingsbestuursleden de hex-en H. H. Kra- neveld en J. G. Bisenbergen. Wij verna men nog, dat aan dit concoui-s onder meer ook wordt deelgenomen door de toneelver enigingen „Op Hoop van Zegen" uit Zand voort en „Nieuw Leven" uit Haarlem. „Van de brug af gezien" is een onge meen boeiend toneelspel! Niet alleen dat het spel-technisch bij zonder hoge eisen stelt, maar ook décor en belichting levex-en voor de amateur on gekende problemen op. Niemand zal ech ter kunnen bewex-en, dat „Palvu"'blind is gebleven voor de genoemde moeilijkheden want het bestuur had voor de repetities de leiding opgedragen aan de beroepsregis seur Jan Velzeboer. Hierdoor kon men er van verzekerd zijn, dat de stof in ieder geval met enthousiasme en een bekwame hand zou worden bejegend In hoever deze erin is geslaagd met de spelers tot bevx-e- digende resultaten te geraken, dient tra ditiegetrouw in het openbaar onbesproken te blijven, tot het moment dat de jury haar oordeel heeft bekend gemaakt. Zonder dit te willen beïnvloeden, menen wij echter wel te mogen vermelden dat de spelers Rie van Son, Lilian de Vente, Chris Slui ters, Toon Niex-op, Arie Nierop en Cor Gra- vemaker aan het slot van het enthou siaste publiek een ware ovatie in ont vangst mochten nemen. J. v. D. Gistex-en is bij een overslagbedrijf in de Westhaven in Amsterdam een grote erts boot gemeerd. Dit schip, de „Ore Meteor", eigendom van de National Bulk Carriers uit New York, bracht 35.000 ton erts van het Orinoco-gebied in Venezuela naar Amsterdam. De lading is bestemd voor Duitse hoogovens. Zij wordt overgeslagen in een groot aantal Rijnlichters. De „Ore Meteor" heeft een laadver mogen van 47.000 ton. Het schip kon wegens de te geringe diepte in de laad- haven van Venezuela niet geheel volge laden worden. De „Ore Meteor" gaat nu eex-st naar de Nederlandsche Dok en Scheepsbouwmaatschappij, waar het enige reparaties zal ondergaan. Daarna, over een week, zal het schip vex-trekken. Ofschoon de „Ore Meteor" slechts 18.123 bruto x-egistei-ton meet, is dit schip door zijn afmetingen wel een bijzonder schip. Het is namelijk 751 voet lang en 102 voet breed. De gx-ootste tanker die ooit door het Noordzeekanaal heeft gevaren is „W.L. Alton Jones", die een bruto inhoud heeft van 38.270 ton. Dit schip is dead weight 68.000 ton, de lengte is 824 voet en de breedte 116 voet. Het gx-ootste ertsschip dat de grootste lading erts ooit naar Amsterdam heeft ge- bracht is nog altijd de „Malgomay" die 109 decimeter diep stak, hetgeen een meter dieper is dan de diepgang van de „Ore Meteor". BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Freddy, z. van J. de Graaf en J. Settelaar; Ronald J., z. van W. J. Groen en J. Prijs; Arnoud M., z. van H. van Leijden en R. Romunde; Charlotte S., d. van J. Valkenburg en P. H. Houthuis: Maria A. C., d. van A. M. Niesten en E. M. Nieuwland; Petronella, d. van M. Pronk en W. van Breemen; Marco, z. van M. Vi- sarius en M. H. Bos; Elisabeth M., d. van J. Broerse en A. M. Braas; Jacoba C., d. van J. C. A. de Regt en M. G. de Koning; Constance G., d. van J. Poen en G. L. M. de Ree; Petronella J., d. van N. H. Span jaard en F. C. J. Teer; Bex-nard, z. van B. Domski en J. K. Akkerman. ONDERTROUWD: M. J. Post en G. M. van der Kolk, S. Nanninga en C. A. Been tjes, H. J. L. Lenaei-s en G S. Schellevis. GETROUWD: B. J. Hus en M. Kooij, W. van Jaarsveld en D. A. Kuijpers, J. van der Heijde en A. A. Glas, P. J. Stam en C. M. Manshanden, P. M. Boots en A. Holle man. OVERLEDEN: Z. Schröduer, 48 j., echtg. van W. H. Huhl; C. Appel, 74 j., ongeh.; N. de Waard, 82 j., echtg. van H. Bosman: A. M. van Ux-k, 50 j., echtg. van A. van Heu len. De Engelse regering heeft het Britse Nationale Schilderijenmuseum een extra-subsidie toegekend van 1.300.000 gulden voor de aankoop van Rem brandt's Portret van een Man te Paard". Provinciaal Ziekenhuis „Het is verheugend te zien hoezeer het peil van het werk is gestegen". Dit zei geneesheer-directeur W. Ploegsma van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort woensdagmiddag in Musis Sacx-um bij de opening van een expositie van schilde rijen en tekeningen, door patiënten ver vaardigd. Hij wees verder op het grote aan tal tentoongestelde portretten. Meer dan in andex-e jaren. Hij zag hierin een bewijs van een grotere belangstelling voor de ander, een grotere gemeenschapszin. Voor het vex-vaardigen van een portret is het immers nodig zich te verdiepen in de an der. Dokter Ploegsma noemde dit dan ook als het grote winstpunt van deze ex- Rositie. Voor een groot deel is de vooruit gang te danken aan de heer H. de Vries, kunstschilder, .die de patiënten teken- en schilderles gèeft? Het tekenen en schilderen maakt al sinds negen jaar deel uit van de in het Provin ciaal Ziekenhuis toegepaste actieve ont spanningstherapie. De heer De Vries heeft ongeveer dertig leerlingen in de teken klas en twintig in de schilderklas. Som migen nemen aan alle lessen deel. Beide groepen krijgen twee keer in de week een uur les. Het gaat daai-bij niet om creatie ve ai-beid maar om de weergave van het geziene. Er zijn bij de schilders en teke naars enigen die reeds een opleiding in die richting hebben gehad. De meesten hebben echter in het ziekenhuis voor het eex-st een penseel of tekenpotlood gehan teerd. En dat geeft patiënten en leiding de meeste voldoening. Van alle leerlingen is op de tentoonstelling werk te zien. Bob Buys zal binnenkort de artistieke kwali teiten van het geëxposeex'de bespx-eken. De tentoonstelling in zaal Musis Sa crum op het ziekenhuisterrein wordt ge houden tot en met 16 februari en is ge opend op iedere werkdag van 19 tot 21 uux-, op zaterdag van 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur en op zondag van 10 tot 12, van 14 tot 16 uur en van 19 tot 21 uur. Schouwburg Op het ziekenhuisterrein is een nieuwe schouwburg in aanbouw. De zaal heeft ruimte voor zeshondex-d mensen. Het to neel heeft een breedte van veertien me ter en is acht meter diep. Onder het toneel zijn grote decox-keldei's. De entree is zeer ruim. De zaal heeft een voor de akoestiek zeer gunstige vorm. Zij lijkt op de vee stal van een Friese boerderij maar dan volkomen hol. Wanneer het gebouw in juni voltooid zal zijn heeft het Provinciaal Zie kenhuis een concei't- en schouwburgzaal waarop de gehele omgeving jaloers zal zijn. „Het Zwijgen" voor Arbeiderstoneelfonds De tweede abonnementsvoorstelling in dit seizoen van de stichting „Ax-beiders- toneelfonds" te Beverwijk, wordt vrijdag 5 februari in het Kennemer theater ver zorgd door de toneelgroep „De Speel kamer" uit Amsterdam. Onder regie van Frans Vasen zal een opvoering wox-den gegeven van „Het Zwijgen", toneelspel in drie bedrijven door Roman Brandstaetter; in de vertaling van P. Steeman. In dit stuk treden op Fien Berghegge. Frits Butzelaar, Bert Dijkstra, Pirn Mallan en Robert Sobels. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Cornelis Pe.trus, zoon van S. F. Zoontjes en A. C. Valkering; Bernar- dus Simon, zoon van P. J. Beentjes en C. P. Glorie; Johannes Willem Titus, zoon van W. M. L. Maijvis en W. M. G. Bekker; Jacoba Petronella Anna, dochter van O. J. Borst en W. Twisk. GEHUWD: R. Wigmans en J. Zoontjes. OVERLEDEN: J. Bouwes, oud 88 jaar, wonende te Amsterdam; K. de Graaf, oud 76 jaar, wedn. van A. A. Morsch, wonende te Castricum; A. Teer, oud 65 jaar, geh. met G. de Ridder, wonende te Castricum. OCTO3CCOCCCCCOCCOCOOCOCOI WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxcococoxoaxcoowo

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7