Beverwijk koopt vismeelfabriek (én stank) voor f 803.000.- In de vishal en op zee N.Ph.O. bracht Pools-Russisch programma in Beverwijk Groep Conservatieven verwijt Macleod „aftocht uit Afrika" Beeld van Koningin met verf beklad Felle critiek op de Lauwerszeenota Is cafébezoek een soort ontspanning? Poolse Nederlander in Breda uit zijn huis gezet Reders van „Inge Toft" gelasten lading te lossen Afro-Aziatisch protest tegen Franse kernproef DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 9 Onder gastdirigent Jerzy Katlewicz Poolse trawlers uit Noorse havens geweerd Schandaal op Curacao Amendement op grondwet van de Verenigde Staten Verdacht van moord Burgemeester houdt van snel zaken doen Indijking kan en mag niet uitgesteld worden Zondagrust proces: Een jaar celstraf voor zwendelaar Vreemd verhaal over een vordering op „Den Haag Premier van Irak en koning van Marokko uiten gezamenlijke wensen Hella Haasse snrak in de serie „Levende Schrijvers" Europeanen uit Kenya voelen zich gekrenkt HET NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST heeft dit seizoen een zeer gelukkige keuze gedaan wat betreft de gastdirigenten. Bezoekers van liet zesde concert in de dinsdagavondserie te Haarlem hebben goede herinne ringen bewaard aan de Zwitserse dirigent Edmond Appia, en in Beverwijk kon men woensdagavond kennismaken met Jerzy Katlewicz, de drieëndertigjarige artistiek-leider en eerste dirigent van het Symfonie-orkest te Poznan. Hij leidde het Haarlemse orkest in een Pools-Russisch programma, hetzelfde dat vrijdag aanstaande in de abonnementsserie te Haarlem ten gehore zal worden gebracht. De uitvoering had plaats in het Kennemer Theater te Beverwijk dat door zijn korte droge akoestiek iedere continuïteit in de klank verhindert. Dat men nocn- tans van dit concert markante indrukken heeft overgehouden was te danken aan de muzikanteske bravoure waarmee de jonge Poolse gast het orkest vol machtige verve en in gespannen concentratie liet musiceren. Met zijn soepele, ritmische gebaren had hij de musici aan de punt van zijn stok en met de energie van een beheerste impuls laadde hij alle vier partituren die deze avond op hét programma stonden. Wat men noemt, een geboren" dirigent, wiens elan aan stekelijk werkte op de orkestleden en door hèn op het publiek. Met de „Ouverture Fantastique" van zijn negentiende-eéuwse landgenoot Stanislaw Moniuszko, opende Jerzy Kattewicz de avond. Een misschien niet zeer beduidend stuk van een componist die de Polen in ere houden als de schepper van een nationale opera, „Halka" (1848). Men moet zich Mo niuszko voorstellen als passend in de toen tertijd nogal uitgebreide, schare componis ten die een nationale romantiek op acade mische basis voorstonden, zoals in Neder- lend Van Bree en Verhulst; zij het met dien verstande dat de nogal bonte afwisseling tussen militante parade-stoerheid en zoet gevooisde maar niet zeer oorspronkelijke cavatina's van een wat ongeremder plezier in muziek getuigt. De uitvoering was bril jant en gedisciplineerd in de beste kapel meester-stijl, zoals het paste bij deze com positie. Sterkere indrukken kreeg men van een ander Pools werk, de Rapsodia van Jan Krenz, een in 1926 geboren componist. De bezetting is: strijkorkest, pauken, celesta en xylofoon, hetgeen uiteraard doet denken aan de samenstelling die Bartók voor schreef in „Muziek voor strijkers, slagwerk en celesta". Inderdaad is de nabijheid hiervan ook in andere, stilistische, opzich ten, niet te loochenen, bijvoorbeeld in de melodie-vorming en in het ostinate pone ren van een eenvoudig vijf-noten-motief dat canonisch tot boeiende intervalcom binaties aanleiding geeft; het zelfde spel vindt men ook in het tweede.deel. allegro, van het genoemde werk van Bartók. Met zeer eenvoudige middelen weet de com ponist soms nieuwe vondsten te doen: zie het slot met de langdvirige melopee van de solo-viool tegen de celesta. Ook de fu- gatische opbouw van het eigenlijke hoofd deel getuigt van een zeer persoonlijk ver mogen om spanningen te creëren en wat in het algemeen opvalt is het vermogen om met gebruikmaking van een volwaardige en onbegrensde muziektaal, iets te zeggen wat in zijn dramatische gestalte direct aanspreekt. Deze eigenschap bezat ook een ander Pools werk, dat men aan het begin van het seizoen te Haarlem gehoord heeft, het „Concert voor Orkest" van Witold Lu- toslawski. Deze Rapsodia behaalde dan ook reeds bij de. eerste uitvoering succes. inmiddels had de jonge cellist Anner Bijlsma reeds met fraaie toon én innemen de muzikaliteit de Rococo-variaties van Tsjaikofski voorgedragen. Men zou zich misschien hier en daar nog iets meer ko ketterie en raffinement kunnen voorstel len in de voordracht, die bijna iets te eer lijk was voor deze nobele galanterieën in Victoriaanse verpakking. Maar ook zonder cat was het een uitvoering die bevestigde HAUGESUND (UPI) Oostduitse en Poolse trawlers zal het voortaan niet meer worden toegestaan om in havens aan de Noorse westkust te meren. Zij hebben op dracht gekregen om op een behoorlijke af stand van de kust voor anker te gaan. De maatregel is een gevolg van de ontelbare gevallen van smokkel van sterke drank en sigaretten. Ze komen met goedkope wodka en sigaretten en willen Noorse goederen kopen. In veel gevallen wordt de beman ning ook verdacht van spionage. De bemanningen van de Poolse trawlers staan onder strenge discipline omdat hun dienst op de schepen gelijkwaardig wordt beschouwd met de militaire dienst. Wie op een trawler gaat werken heeft meteen zijn militaire dienstplicht vervuld. Maar de Noorse autoriteiten vrezen dan ook, dat de bemanningsleden niet alleen maar op de trawlers zitten om vis te vangen maar ook om militaire spionage te bedrijven. Het standbeeld van Koningin Juliana op het Fulianaplein in Willemstad, Curacao, is in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden met rode verf besmeurd. Ogenblikkelijk is een diepgaand onderzoek begonnen, dat echter totnutoe geen resul taten heeft opgeleverd met betrekking tot de indentiteit van de schuldigen of hun be weegredenen. Men neemt in Willemstad aan, dat het bekladden van het beeld wel licht bedoeld is als een protest tegen de af kondiging van de uitzonderingstoestand voor het eilandgebied Curacao, waarbij de bevoegdheden van het Bestuurscollege te vergelijken met een college van B. en W. in Nederland, zijn overgedragen aan de ge zaghebber Gorsira, die zal handelen op in structie van de Antilliaanse minister van Algemene Zaken en minister-president Jonckheer. In het centrum van de stad heeft een aantal ontevredenen maandag al een klei ne demonstratie gehouden, die door de po litie verspreid werd. De stad gonst echter van geruchten, dat er een grootscheepse protestactie op til zou zijn. Uit het besmeuren van het standbeeld blijkt wel duidelijk, hoe noodzakelijk het was, dat de maatregel van rijksbestuur tot instelling van de uitzonderingstoestand genomen werd, aldus de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag, de heer W. F. M. Lampe Hij achte het een grof schandaal, dat Hare Majesteit in deze zaak werd betrokken en hoopt, dat de daders spoedig zullen worden gevat en een strenge straf zullen krijgen. dat Bijlsma een ras-musicus is, die zich zeker nog verder ontwikkelen zal. Na de pauze kwam tenslotte, eveneens van Tsjaikofski, de vijfde Symfonie, zo bruisend en gloedvol gespeeld als men het zelden hoort. Men kan zonder overdrijving zeggen dat deze muziek de dirigent in vlees en bloed is overgegaan. Wat Katte- witz aan veelheid van klankkleur uit het orkest wist te halen, was rondweg opmex-- kelijk en daarbij toonde hij een grote af finiteit met de interne beweging van Tsjai- kofski's wrange verrukkingen. De wijze waarop hij het corda van het eerste deel in de lage registers liet uitklinken, de lichte zwier van de wals, het obsederend- volgehouden ritme in de finale, slechts deze momenten noem ik uit een uitvoering die in haar geheel van grote allure was en het orkest t.ot een letterlijk ongehoorde pres tatie bracht. Sa.s Bange WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Senaat heeft met zeventig tegen 18 stemmen een amendement op de grond wet goedgekeurd, op grond waarvan het verboden is iemand het stemrecht te ont nemen wegens het niet betalen van de kiesbelasting. (In sommige zuidelijke sta ten van de Verenigde Staten is deze be lasting, hoewel zij zeer gering is, voor sommigen, voornamelijk negers, een be letsel geweest om aan verkiezingen deel te nemen). Het amendement bevat ook de bepaling, dat personen in het district Columbia, waarin Washington is gelegen, die thans geen stemrecht hebben, voortaan mogen deelnemen aan presidentsverkiezingen en aan verkiezingen voor het Huis van Afge vaardigden. Een amendement op de grondwet moet goedgekeurd worden door twee derde van de leden van beide huizen van het Congres en bekrachtigd worden door drie kwart van de staten, alvorens het van kracht wordt. Deze procedure vereist tenminste een tot twee jaar. Ludwig Bellwinkel, de 61-jarige direc teur van het planbureau voor het dis trict Krefeld wordt ervan verdacht in 1044 zijn eerste vrouw Alma en in 1058 zijn tweede vrouw Ruth te hebben vermoord. De zaak wordt behandeld door de rechtbank in Krefeld (West- Duitsland). Verdachte Ludwig Bell winkel (rechts) houdt hier ruggespraak met zijn verdediger dr. König. VELSEN BRENGT 6.046,02 OP VOOR OOSTZAAN. De door het Rode Kruis in de gemeente Velsen gehouden collecte voor het Ram penfonds heeft 6.046,02 opgebracht. Voor een koopsom van 803.000,is de gemeente Beverwijk woensdagmiddag eigenaresse geworden van de chemische fabriek „Noordholland" aan de Pijp. Deze fabriek verspreidde bij de produktie van vismeel jarenlang een kwalijke lucht, zo dat de meesten de neus optrokken wan neer erover de vismeelfabriek werd ge sproken. Dat was dan ook de reden waar om de gemeente besloot de fabriek te kopen. En om de wantrouwenden direct gerust te stellen zij melding gemaakt van de in het contract opgenomen bepaling dat de directie van het concern chemische fabrieken zich verplicht geen nieuwe fabriek in een der IJmond-gcmeenten te bouwen.. Overtreedt de directie die bepa ling. dan betaalt zij een half miljoen gulden. De produktie wordt op 28 februari aan staande stopgezet en met. ingang van 1 maart draagt de gemeente de lasten. „Een mooie dag", zei burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk na afloop van de ondertekening van de acte in de raads zaal. „Wij hebben ook de stank gekocht. De heer Bruinsma gaf wel toe dat de fariek economisch veel voor Beverwijk heeft betekend, maar dat de stank toch altijd een kwelling was. Nadat het contract bindend was gewor- De Stichting „Noord-Groriingen" heeft aan de Tweede Kamer een brief gezonden, waarin de stichting zegt die argumenten in de Lauwerszee-nota, die ten gunste van het plan tot indijking pleiten, ten volle te onderschrijven. De Stichting meent dat bij het verho gen der bestaande dijken tot deltahoogte, wegens de aanvankelijke zwakte van de ze dijken, gedurende een aantal jaren de veiligheid geringer zal zijn, dan wanneer geen dijkverhoging plaatsvindt. Met ont steltenis heeft de Stichting kennis geno men van de passage waarin wordt ge waagd van de mogelijkheid om met ver hoging van enkele gedeelten van de dijk vooralsnog te volstaan. Met een gedeelte lijke verhoging der dijken wordt geen en kel belang gediend, aldus de brief. Afwatering De afwatering is. aldus de Stichting, in tegenstelling tot het in de nota vermelde reeds lange tijd zeer urgent. Met de reeds in het noorden uitgevoerde en nog uit te voeren cultuur-technische werken zijn tien tallen miljoenen gemoeid, die voor een groot gedeelte uit rijkssubsidie bestaan. Verzilting Deze werken brengen door de slechter wordende waterstaatkundige toestand ten enen male niet dat nuttige effect op. dat bij een goede waterbeheersing mogelijk zou zijn. Alleen indijking van de Lauwerszee geeft hiervoor een afdoende en algehele oplossing, aldus de brief. Ook voor het noorden, zo schrijft de Stichting verder, zou een zoetwaterreservoir als de inge dijkte Lauwerszee, waardoor de zoutwa- tergrens aanzienlijk zou worden terugge drongen. van groot belang zijn. Alleen in dit geval kan toch de strijd tegen de ver zilting met volledig succes ter hand wor den genomen. Met verontwaardiging nam de stichting kennis van de mededeling, dat de werkge legenheid in de betrokken streken meer door het industrialisatiebeleid van de re gering dan door de uitvoering van de Lau- werszeeplannen zou zijn gediend. „Dit is een "ex-gelijking van onvergelijkbare grootheden." De Stichting eindigt haar brief met. de constatering dat de kwestie „Lauwerszee" voor het noorden des lands een bron van nog steeds groeiende onge rustheid is. Wanneer thans op korte ter mijn de beslissing tot indijking niet zou worden genomen, dan zal het Noorden dit noch kunnen begrijpen noch kunnen ver werken. den door de handtekeningen der aanwezige commissarissen M. de Kroes, D. J. Gouda en mr. A. A. Th. E. Kastein, stak eerstge noemde zijn bewondering voor het bij zonder snelle zakendoen van de heer Bruinsma niet onder stoelen of banken. Binnen acht dagen was de verkoop name lijk in kannen en kruiken. Wat het personeel van de „Noordhol land" betreft, dit wordt gedeeltelijk te werkgesteld bij de chemische fabriek „De Toekomst" te IJmuiden, die ook de vis zal verwerken die anders in de Bever- wijkse fabriek tot meel gemalen zou wor den. Enkele werknemex-s zullen worden gepensioneerd. Het Haagse gei-echtshof heeft geruime tijd besteed aan de behandeling van het strafproces tegen een caféhouder P. Bot uit Oud-Beijerland, omdat deze zijn café op zondag open had gehouden, in strijd met de bepalingen van de plaatselijke po litieverordening. De kantonrechter had hem niet strafbaar geacht, doch de offi cier was van deze beslissing in hoger be roep gegaan, waarna de Hoge Raad de zaak tenslotte terugverwees naar het Haagse hof. De procureur-generaal, mr. J. Zaaijer, betoogde dat de Wet op de zondagsrust be paalt, dat gemeenteverordeningen geen restx-icties mogen inhouden op sportbe oefening „of andere vormen van ontspan ning" des zondags, doch dat dit zeker niet inhoudt dat cafe's des zondags geopend mogen zijn. De Hoge Raad heeft al be slist, dat het vertoeven in een cafetaria geen voi-m van ontspanning is, aldus de procureur-generaal, en het vertoeven in een café dus evenmin. Er kunnen natuur lijk uitzonderingen zijn, bijvoorbeeld voor strandtenten, hetgeen ook uit de jurispru dentie van de Hoge Raad blijkt. Voor het dorpscafé in kwestie geldt een dergelijke uitzondering niet, meende mr. Zaaijer, die de gemeenteverordening van Oud-Beijer- land daarom van kx-acht achtte en een boe te van vijf gulden eiste. De verdediger, mr. M. J. Broekhuijsen uit Den Haag, voerde primair aan dat alle cafe's in ons land ontspanningsgelegenheden zijn. „Men komt immers in een café om zich te ontspannen, zeker des zondags". Subsidair stelde pleiter dat in elk geval het desbetreffende café te Oud-Bcijerland een ontspanningsgelegenheid is. Hij liet hiertoe twee getuigen a déchax-ge verkla- ren dat het café is voorzien van televisie, een juke-box, een biljart e.d. Voorts verklaarden deze getuigen dat het café speciaal des zondags druk bezocht wordt door watersportbeoefenaars en hen gelaars. Ook uit dien hoofde zou het café op zondag, evenals de strandtenten, ge opend mogen zijn, ondanks de politievei-- ordening. Ten slotte voerde pleiter aan dat van het café op zondagen gebi-uik wordt gemaakt door binnenlandse toeristen en dat toerisme ook een vorm van ontspan ning is. Hij was daarom van mening dat een gemeentebestuur niet het recht heeft de café's binnen de gemeente te dwingen, op zondag te sluiten. De beti'okken café houder moet daarom worden ontslagen van rechtsvervolging, aldus pleiter. Het hof zal op 17 februari arrest wijzen. Het Haagse gex-echtshof heeft het von nis van de Haagse x-echtbank bevestigd een jaar gevangenisstx-af in de zaak te gen een 44-jarige Oostenrijker die in 1952 vex-scheidene kapitaalkrachtige Neder landse particulieren voor ettelijke hon derdduizenden guldens heeft benadeeld bij de oprichting van een intex-nationale springstoffenfabi'iek, waarvan hij direc teur werd te Rucphen. De Oostenrijker heeft de wijk genomen naar het buiten land. Hij had met het geld van de aan deelhouders voor 182.000 aan waardelo ze machines gekocht, naar later bleek van een onderneming, waarvan hij zelf de eigenaar was. Aanvoer van woensdag Woensdag werden aan de IJmuidense visafslag in totaal 7150 kisten verse vis aangevoex-d. Hiervan waren 100 tong en tarbot, 5 heilbot, 2 schartong en tong schar-, 220 schol, 16 bol. 2370 haring, 2700 makreel, 825 schelvis, 430 wijting, 205 ka beljauw en gul, 15 leng. 2 ham, 15 poon, 195 koolvis en 28 diversen. Prijzen van woensdag In guldens. Per 1 kilogram: heilbot 3.70 2.30, grote tong 3.503.40, grootmiddel tong 2.902.70, kleinmiddel tong 2.702.50, kleine tong I 2.702.50, kleine tong II 2.20 —2.10, tarbot I 3.20—3. Per 50 kilogx-am: tarbot II 130, tax-bot III 96, tarbot IV 9665, schartong 48, grote schol 2422, grootmiddel schol 2724, kleinmiddel schol 3829, kleine schol I 38 34, kleine schol II 3612, schar 4120, bot 15—14, verse haring 26—11, makreel 35—9, grote schelvis 6047, grootmiddel schelvis 5538, kleinmiddel schelvis 5f»—36, kleine schelvis I 5136, kleine schelvis II 40—16, wijting 36—9, grote gul 55—42, mid del gul 49—35, kleine gul 42—30, ham 158 100, poontjes 31, kleine koolvis zwart 42 34, kleine koolvis wit 3833. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 188 82, grote koolvis zwart 9680, gx-ote kool vis wit 8478, grote leng 9668. Besommingen van woensdag Een trawler 29.600, IJM 20 „Johannes Polderman" 12.600, KW 81 20900. KW 24 6370, KW 80 17100, IJM 54 10740, IJM 59 2080. Aanvoer van donderdag Een trawler en vijftig kustvissers zorg den vanmorgen voor een aanvoer van 1900 kisten vis aan de IJmuidense visafslag De trawler VL 7 loste 130 schelvis. 50 wijting, 30 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 280 haring 225 makreel. Vijftig kottei-s kwamen aan de markt met 500 schol, 150 varia. 280 stuks kabeljauWen' 15.000 kilogram tong. Prijzen van donderdag In guldens. Export: grote tongen 3.40 tot 3.60, gx-ootmiddel tong 2,70 tot 2,90, klein middel tong 2,70 tot 2.80, tong I 2,60 tot 2,70, slips 2,20 tot 2,70 grote en grootmiddel schol 20 tot 26. zetschol en schol I 28 tot. 38, grote regels kabeljauw 82 tot 96, kleine x-egels kabeljauw 38 tot 46. Binnenland: schol II 32 tot 40, schol III 22 tot 29, gx-ote schelvis 45 tot 55, groot middel schelvis 44, kleinmiddel schelvis 47. pennen 55. bi'aad 45. wijting 27 tot 30. witte koolvis 92. zwarte koolvis 86 tot 90. kisten kleine kabeljauw 100. lengen 98 gx-ote en middel gul 45. haring 18 tot 21 makreel 16 tot 19. Een veertigjarige tot Nederlander ge- naturaliseerde Pool Adam Stanislav S„ heeft dinsdag nadat hij wegens onbe taalde schulden uit zijn huis aan de Val kenierslaan te Breda is gezet bepaal de „onthullingen" gedaan waaruit zou moeten blijken dat het ministerie van Buitenlandse Zaken hem vrijwel tot de bedelstaf heeft gebracht. De inboedel van S., eertijds directeur van een Breda's isolatiebedrijf, is vooi lopig opgeslagen bij buren, die ook zijn gezin onderdak hebben verschaft. S. beweert van het ministerie nog ƒ35.000 tegoed te hebben voor diens ten, ten behoeve van de Nederlandse re gering in Polen verricht. Hij zou in op dracht van het ministerie vier keer naar Polen zijn geweest om de handelsbetrek kingen tussen Nedei-land en Polen uit te bx-eiden. Voor 75 miljoen zou hij aan or ders hebben geplaatst en bovendien zou hij zich hebben geoccupeerd met industriële vestigingen en uitbreidingen in Polen, en aan Poolse instanties de leverantie van allei-lei produkten aan Nederland hebben bezorgd. S. beweert, op px-ovisiebasis te hebben gewerkt, totdat een brief van de Nederlandse ainbassade uit Warschau, gericht aan Den Haag, aanleiding zou zijn geweest tot het verbreken van de contac ten. S. zou Buitenlandse Zaken herhaal delijk om zijn geld hebben gevraagd maar naar hij beweert zijn deze brieven alle onbeantwoox-d gebleven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ons desgevraagd meegedeeld, dat de naam S. daar wel bekend is, maar dat de gronden waai-op hij zijn vox-dering heeft ingesteld, allerminst acceptabel zijn. Een zekere De Vries, die als tussenpersoon zou zijn opgeti-eden, heeft van zijn kant een vordering op de heer S. op grond van een voorschot, dat eens door de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging in Warschau aan deze laatste is uitbe taald. Daarom is het paspoort van de heer S. die erkent, dit voorschot te hebben ontvangen ingenomen. De door S. ge noemde De Vries, die als tussenpersoon voor het ministerie van Buitenlandse Za ken zou zijn opgeti-eden, is bij dit depar tement onbekend. Het ministerie ontkent voorts dat de heer S. voor Buitenlandse Zaken zou hebben gewerkt. Besommingen van donderdag KW 53 f 700, KW 35 1.060. KW 30 f 1.020, KW 61 680, KW 94 1.340, KW 92 f 1.220, KW 21 650, KW 112 1.060. KW 65 570. KW 109 1.140. KW 57 1.240. KW 127 f 1.250. RO 29 880, TX 14 1.220. IJM 38 1.070, Op zee Het was woensdag bijzonder slecht weer om de noord: windkracht 9 tot 10. Met sneeuwbuien bereikte de wind soms een kracht van elf. Er is dan ook niet gevist. De trawlers meldden dat later in de avond de wind iets in kx-acht afnam. De loggers en kotters voor de kust had den te kampen met windkracht 6. Zij heb ben de gehele dag gevist en vingen van 100 tot 150 kilogram tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de P-boeien 3 en 5 troffen eveneens slecht weer met windkracht 6, maar lieten zich ook daar door niet weerhouden de hele dag te vis sen. De vangsten wax-en 200 tot 250 kilo gram tong en 15 tot 25 manden schol per etmaal. Daarbij vingen de schepen nog 10 tot 50 stuks kabeljauw. De IJM 57 „Me- dan" is weer naar zee vertrokken. De IJM 20 „Johannes Polderman", die reeds op zee was. is vanmox-gen vroeg weer in IJmuiden teruggekeerd met motorschade. Voor vrijdag Voor de vrijdagmarkt zal de RO 46 „Claesje" de aanvoer verzorgen van 450 kisten vis waarvan 125 schelvis. Vei-der is de IJM 79 „Job Gouda" thuisstomend met ongeveer 1000 kisten vis. In Schevcningen De aanvoer in Schevéningen bedx-oeg vanmox-gen 250 schelvis, 200 wijting.' 70 makreel, 300 schol. 800 westkustharing en 5000 kilogram tong. BAGDAD (AFP) Na de besprekingen die van 31 januari tot 3 februari in Bag dad zijn gevoerd tussen premier Kassem van Irak en koning Mohammed van Ma rokko, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de beide landen zullen streven naar versterking van de Arabische eenheid. Men wil de levens standaard van de bevolking verhogen door sociale hervormingen. Het statuut van de Arabische Liga moet zodanig wox-den ge wijzigd, dat het de volkomen gelijkheid van de leden waarborgt en inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden uit sluit. De Arabische volken die voor hun onafhankelijkheid strijden, zoals in Alge rije. Palestina en Oman. zullen worden ge steund. Men wil actief meehelpen de we reldvrede te consolideren. PORT SAID (UPI) De eigenaren van het Deense vrachtschip Inge Toft hebben de kapitein woensdag laten weten dat hij zijn Israëlische lading moet lossen. Hier mee wordt de eis van de Verenigde Ara bische Republiek ingewilligd. Het schip was in beslag genomen omdat het Israëli sche lading door het Suezkanaal wilde vervoeren en het schip zou pas worden losgelaten als het werd gelost. Hiermee is een eind gekomen aan een geschil dat al sinds mei van het vorig jaar duurt, de maand waarin het schip in be slag werd genomen. De goederen waren in Haifa in Israel ingeladen en wax-en be stemd voor het Verre Oosten. Op het Deense ministerie van Buiten landse Zaken kwam dit bericht als een verrassing. Zij wisten nog van niets en konden dus ook geen commentaar geven op het bericht. Tn de volledig bezette Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum was er gister avond voor leden van de Volksuniversi teit in de serie Levende Schrijvers een vraaggesprek tussen de dichter-essayist Ad den Besten en de schrijfster Hella S. Haasse. De twee optredenden vermeiden zich. op voor het publiek instructieve wijze, in het moeilijke spel van een persoonlijk gesvrek voor een publiek forum. Hella Haasse spx-ak op haar spontane wijze over eigen werk en de ontwikkeling daarin, waarbij Ad den Besten haar slechts weinig met. vragen behoefde te stimuleren. Zo ki-eeg het publiek een goede indruk van de schrijfster-in-levende-lijve, temeer daar deze zeer goed de bedoeling van de avond bleek te begrijpen: de aanwezigen een subjectief contact met zich te bezorgen. De schrijfster las fragmenten voor uit haar onlangs met de Atlantische prijs bekroon de i'oman De Ingewijden en vex-telde iets over rie inhoud van haar binnenkort ver schijnende novelle „Cider voor arme mensen". De volgende avond in deze serie is woensdag 2 maax-t; dan zal de auteur dr. J. W. Schulte Nordholt spreken met Ad den Besten. LONDEN (UPI) Naar verluidt klinkt er onder een aantal Conservatieve parle mentsleden een dissident gemompel. Deze zouden zich nogal boos maken over wat zij noemen „het terugtrekken van de rege ring uit Afrika." Deze berichten doen sinds dinsdag de ronde, toen de minister van koloniën Iain Macleod in het Lager huis meedeelde dat er een gerechtelijk on derzoek zou worden ingesteld naar het mis handelen van Afrikaanse nationalistische demonstranten door de politie tijdens het bezoek van premier Maemiilan aan Blan- tyre in Nyassaland, welk bezoek vorige maand plaats had. Macleods voorganger Alan Lennox-Boyd heeft een soortgelijke stap niet genomen toen vorig jaar elf Mau-Mau-terroristen in een gevangenis te Kenya waren doodge slagen. De woordvoerder van Labour inzake ko loniale aangelegenheden James Callaghan dankte Macleod dinsdag voor zijn toe stemming voor zo'n onderzoek. Sommige Conservatieven van de rech tervleugel maken echter ernstige bezwa ren tegen de houding van de regering, die zij door de socialisten afgedwongen ach ten. Zij vinden dat de regering zich op twee fronten „terugtrekt": Hoe dubbel zinnig Macmillans opmerking ook ge weest moge zijn, hij heeft nagelaten om zonder reserve zijn steun uit te spreken voor premier Sir Roy Welensky, die de fe deratie van Zuid-Rhodesia met Noord- Rhodesia en Nyassaland wenst door te zetten met een versterking van de blanke regering. Macleods opmerkingen, tij dens de Kenyaconf eren tie te Londen ge maakt, dat deze kolonie een volledige de mocratie moet worden, stemmen overeen met de wensen van de Afrikaanse nationa listen. Met het oog hierop heeft kapitein Leslie Bi-iggs. leider van de Europeanen te Ken ya, te Londen verklaard, dat tiidens de Kenyaconferentie gebrek aan begrip en sympathie is getoond voor de Europeanen in de kolonie. KAAPSTAD (UPI) In de residentie van de Britse hoge commissaris te Kaap stad heeft premier Maemiilan dinsdag ruim vijfhonderd vooraanstaande perso nen ontvangen tijdens een tuinfeest, dat ter zijner ere georganiseerd was. Gedu rende een half uur heeft Maemiilan ge sproken met Margaret Ballinger. die in het parlement van Zuid-Afrika de in de Kaappx'ovincie wonende kleurlingen ver tegenwoordigt en op 30 juni haar paxde- mentszetel verliest ingevolge „de Bantoe- wet". Ook met de aartsbisschop van Kaapstad, Joost de Blank een fervent tegenstander van de rassenscheiding heeft Maemiilan zich geruime tijd onder houden. Dinsdagochtend had de Engelse eerste- minister geconfei'eerd met dr. Hendrik Verwoerd, de Zuidafrikaanse premier. TUNIS (Reuter) Een publiciteitslei- der van de verboden Afrikaanse Congres partij van Nyassaland heeft in Tunis ver klaard. dat hij van plan is het hoofdbureau van zijn bureau in Lcopoldstad te vesti gen, als Belgisch Kongo onafhankelijk wordt. Dat hoofdbureau zou dan tevens bestemd zijn voor het Nationale Congres van Zuid-Rhodesia en de Verenigde Natio nale Onafhankelijkheidspartij van Noord- Rhodesia. De publiciteitschef, Kenjama Tsjioeme, zei echter, dat men uit deze samenwerking niet moet opmaken dat de drie partijen ook de Centraal Afrikaanse Federatie (be staande uit Noox-d- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland) wensen, „maar zij worden nu eenmaal bij elkaar gedreven". Samen met leiders van de twee andere partijen formuleerde Tsjioeme de volgen de eisen: De onmiddellijke vrijlating van dr. Has tings Banda en George Njandoro, leider en algemeen secretaris van de Congres- partij van Nyassaland, en anderen die zon der veroordeling in Nyassaland en de twee Rhodesia's worden vastgehouden, beëin diging van de noodtoestand in Nyassaland en de afschaffing van statuten, die in per manente vorm de noodbepalingen in Noord- en Zuid-Rhodesia hebben vastge legd, toekenning van „onmiddellijke de mocratische onafhankelijkheid" voor Nyassaland en Noox-d-Rhodesia en onmid dellijke democratisering van Zuid-Rhode sia op basis van één stem per kiezer, on middellijke afscheiding van Nyassaland en Noord-Rhodesia van de „opgelegde, ge hate en door kolonisten beheerste Cen traal Afrikaanse Federatie". De drie leiders verklaarden, dat zij de Britse commissie Monckton zullen boy cotten. die in de federatie bespx-ekingen zal voeren over een grondwet. NEW YORK (Reuter-AFP) Vijfen twintig van de 29 delegaties van Afrikaans Aziatische landen bij de UNO hebben de secretaris-generaal Hammarskjoeld ver zocht. de Franse regering een brief te doen toekomen waarin de „ernstige bezorgd heid" van de 25 regeringen en volken uit gedrukt wordt over de talrijker wordende aanwijzingen, dat de Franse regering voor nemens is spoedig over te gaan tot kern proeven in de Sahara, in strijd met een resolutie van de UNO-Assemblee en met de openbare mening in de wereld. De brief is ondertekend door de dele gaties van Afghanistan, Birma, Cambodja. Ceylon, Ethiopië, Malaya. Ghana. Guinea, India, Indonesië. Perzië. Irak, Japan, Jor danië. Libanon. Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, de Filippijnen. Saoedi-Ax-abië, Soedan. Tunesië, de Verenigde Arabische Republiek en Jemen. Ernstig TRIPOLIS (Reuter) Een groep Libi sche parlementsleden heeft maandag, na een grote betoging in Tripolis, tijdens een onderhoud met premier Abdoel Madjid Koeba rgeëist dat Libië alle betrekkingen niet Frankrijk verbreekt uit protest tegen de voorgenomen Franse kernproeven. Voorts eisten de afgevaardigden uitwijzing van alle Fransen en nationalisatie van de Franse ondernemingen in Libië De premier zegde toe dat hij hun eisen ernstig zal bestuderen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9