President De Gaulle hervormt het Franse kabinet No-lron overhemden I 6.45 1 HET WEER Heren pyama-jasjes voor 3.75 HAZENBERG Twee-en-twintig uren televisie per week na 1 oktober Toestand in gedemilitariseerde zone Israel-Syrië nog verward van Praag 1 BROEKEN Gerard van Praag Métro in Amsterdam technisch mogelijk Buspersoneel komt terug op eis Kijkgeld wordt verhoogd tot f 36 Hoop vervlogen in Coalbrook Palisserie DEKKERS Automatiek J. N. TROMP Kongolezen breken met Kasavoeboe VRIJDAG 5 FEBRUARI I9601 45e JAARGANG NUMMER 79 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I Tl "1 1/* I 1 T V* T Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I f Tl I I f j Lmk f 1 a||Im|1|| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,6o, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL^J XXX \JL X 1^4 X X XX W franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hafk^hooHr^en dle^Td™X DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ad^t^e^Tja^^^gW Hoofdredacteiu-: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije éee MQRR S beforeijou êmj! In de krant van heden: Iets kouder UNO zal niet berusten in boycot van Israel" Het woord is aan heerlijke puddinkjes in ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN Neemt u eens Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Haute Coiffure ALLE MATEN (1 jaar garantie) 1 PLEIN 1945 No. 48 - TELEFOON 7349 Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING PARIJS (UPI) President De Gaulle heeft vandaag zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt, dat Frankrijk met bijna dictatoriale bevoegdheden zal regeren. De bekendmaking volgde na een serie raadplegingen op het Elvsée, die een hoogtepunt vonden in een vergadering met premier Debré en De Gaulle. In een communiqué wordt het ontslag van Jacques Soustelle bevestigd. Verder is ook de minister van P.T.T., Bernard Cornu-Gentille ontslagen. In het commu niqué wordt gezegd dat De Gaulle „hun verwijdering heeft goedgekeurd". Er zijn twee nieuwe figuren op het toneel verschenen: Pierre Messmer is benoemd tot minister voor de Strijdkrachten en Michel Maurice Bokanowski tot minister voor de P.T.T. Roger Frey en Pierre Guillaumat, respectievelijk ministers van Voorlichting en Strijdkrachten, zijn aangesteld tot gedelegeerd-minister bij de premier. Louis Terrenoire is minister van Voorlichting geworden en Jean Foyer staatssecretaris voor de betrekkingen met de Franse Gemeenschap. Op voorstel van premier Debré kreeg de minister van Staat, Robert Lecourt, de portefeuille van overzeese gebieden en departementen, en de Sahara. Bernard Cornut-Gentille, de minister voor P.T.T.-zaken, is uit het kabinet verdwenen. Foyer, Terrenoire en Maurice-Bokanowski zijn gaullisten, Messmer is partijloos en Lecourt een M.R.P.-aanhanger. Delouvrier is gedelegeerd minister voor Algerije gebleven. Volgens waarnemers is het politieke gezicht van het nieuwe kabinet onveranderd gebleven. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse hoge vertegenwoordiger in Al giers, Paul Delouvrier, heeft in Parijs gis teren zowel met president De Gaulle als met premier Michel Debré besprekingen gevoerd. Tegenover de generaal heeft De louvrier, die het staatshoofd in Algerije vertegenwoordigt, verslag uitgebracht over de zuiveringsactie, die op grote schaal in hoge militaire en civiele kringen wordt doorgevoerd. De schoonmaak in hel leger onttrekt zich voorlopig bijna geheel aan het oog van de buitenwereld, doch dat de officiële Franse gezagsdragers in Algerije nu voor het eerst eens grondig te werk schijnen te willen gaan. blijkt wel uit de arrestaties van de vooraanstaande „colons", die in Algiers sinds jaren aan alle touwtjes hebben getrokken en alle lakens uitge deeld. Het hoofd van de nationale veilig heidsdienst in Algiers, dc kolonel der para chutisten Yves Godard, is onder kwartier arrest geplaatst. De kolonel, die sedert de revolte van 1 mei 1958 deze positie be kleedt, mag met niemand contact opnemen. De directeur van de nieuwsuitzendingen van de staatstelevisiedienst te Algiers is van zijn post ontheven. Ook een aantal rechtse bewegingen in Algiers is ontbonden. Het zijn het Franse Nationale Front van Ortiz, de Volksbewe ging van de dertiende mei van Martel, de Corporatieve Beweging van Lefèvre, de Nationale Studentenbeweging van Susini. de organisatie Bijstand en Bescherming van Feral en het Verzamelcomité van Na tionale Bewegingen in Algiers. Ook in Frankrijk zelf voltrekt het poli tiële offensief tegen de fascisten zich op een steeds breder front: een zestigtal de finitieve of voorlopige arrestaties moet al zijn vex-richt,, voox-namelijk in het in dustriële noorden. Bij nader inzien lijkt De Gaulle het ver standiger geacht te hebben op dit ogenblik Delouvrier, die men in Parijs vooral zijn pathetische doch politiek ongelukkige toe spraak van vorige week kwalijk neemt, nog niet onmiddellijk te vervangen. De generaal wil Delouvrier's opvolger vooral besparen, dat hij door een grote schoon maak, die geei) uitstel meer duldt, de Euro peanen meteen bij zijn entree al in éérf front tegen zich in het harnas zou jagen. Na enige weken of maanden zou Delou vrier, 70 meent men, echter het (zindelijke) bed coor zijn opvolger wel kunnen hebben gespreid. Als waarschijnlijke kandidaat wordt nog altijd de huidige jongste minis ter van opbouw Sudreau genoemd, die dan pag W eerrapporten I, 2 Uit het binnenland ....2, 4, 6, 9 Buitenlands nieuws3 Van Dao tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Agenda van IJ mond en Haarlem 7 Esperanto-cursus 9 Kerkelijk Leven 9 Zie Boven 9 Feuilleton 11 Horen en 7Aen11 Beeldverhalen 11 Uitgaan in Haarlem11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar hier en daar mist en op de 'meeste plaatsen droog weer. Vannacht tempera turen om het vriespunt, morgen overdag iets lagere temperatu ren dan vandaag. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee echter met behoud van zijn ministeriële titel voornamelijk in Parijs zou zetelen. Plet staatshoofd is ook zeker niet van zins onder de indruk der jongste gebeur tenissen zijn aanvankelijke richtlijnen op het gebied der buitenlandse en internatio nale politiek uit het oog te verliezen. In Parijs is men van oordeel dat door zijn victorie over de oproerlingen in Algiers, waarbij geen geweld hoefde te worden ge bruikt, de positie van De Gaulle niet al leen op het binnenlandse maar ook op het buitenlandse plan bijzonder sterk is gewor den. De Gaulle heeft de oprechtheid van zijn voorstel aan de Algerijnen hun toe komst zelf te bepalen op onweerlegbare wijze aangetoond. Wanneer de Algerijnse nationalisten, gelijk niettemin te vrezen valt, op De Gaulle's uitnodiging nu nog niet zouden ingaan, dan zou het de buiten landse hoofdsteden en men denkt hier zowel aan Washington als Moskou toch moeilijk worden het Franse standpunt niet actiever te steunen. De Gaulle zou dan im mers de man zijn die onder het verzet van uiterst rechts in Frankrijk en van de Algerijnse rebellen langs de democrati sche weg van een volksstemming de Alge rijnen de vrije keuze voor hun toekomst laten wil. In Parijs verluidt nu zelfs dat De Gaulle zijn belofte zo ernstig neemt, dat hij de re gering al opdracht heeft gegeven reeds nu de nodige schikkingen te treffen voor de Bulldozers, draglines en pneumatische boren hebben een einde gemaakt aan het bestaan van de buurtschap Rijk in Haarlemmermeer. De huizen hebben moeten ivijken voor de uitbreiding van de luchthaven „Schiphol". De nu nog resterende bebouwing van de buurt schap zal niet lang meer te zien zijn. ren. Men gaat in diplomatieke kringen te Pa rijs nog een stap verder door aan te kon digen, dat spoedig in een sterk verbeterd klimaat een oplossing gevonden zou kun nen worden voor de verschillende tegen stellingen van militaire aard met Washing ton, die in december, hij de ontmoeting tussen Eisenhower en De Gaulle, nog on overbrugbaar geleken. Nog dit jaar kan een rapport worden te gemoet gezien van de Amsterdamse Ge meentelijke verkeerscommissie over de aanleg van een ondergrondse in de hoofd stad. In dit rapport zal ook het dilemma van het openbare vervoer tram of bus in beschouwing worden genomen. De dienst der publieke werken bestudeert de bouwtechnische aspecten van de aanleg van een ondergrondse. Als voorlopige con clusie kan worden gesteld, dat deze aan leg, bouwtechnisch gezien, mogelijk moet worden geacht, doch zeer aanzienlijke fi nanciële offers zal vragen. De delegaties van personeel van ver voersondernemingen hebben meegedeeld, dat zij na rijp overleg op hun besluit, dat inhield dat zij zaterdag 6 februari om twaalf uur uitslag wensten op hun eis van drie percent van het jaarloon als voor schot op de lopende onderhandelingen, te rugkomen, totdat de besprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisa ties die tot dusver een gunstig karakter dragen, geëindigd zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de communisten heeft de Tweede Kamer gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waardoor de regering de bevoegd heid heeft gekregen het televisiekykgeld te verhogen tot ten hoogste 40 gulden per jaar. Het is de bedoeling dit jaar voorlopig niet verder te gaan dan 36 gulden per jaar. Dc zendtijd, die 1 januari is uitgebreid van 15 uur tot 18 uur per week, zal per 1 oktober verder worden verruimd tot 22 uur, een jaar later tot 26 uur en per 1 oktober 1962 tot 30 uur. TEL AVIV (Reuter-AFP) By een ge vecht tussen een Israëlische patrouille en Syrische voorposten in het dal van Hueh, ongeveer 80 kilometer ten noorden van de plaats, waar deze week verschillende ge vechten zyn geleverd tussen Israëlische troepen en strijdkrachten van de V.A.R. is donderdagmiddag een Israëliër gewond. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Israëlische leger. Hy zei, dat de Syriërs het eerst gevuurd hadden en dat de Israëli sche patrouille het vuur had bea*ntwoord. Volgens radio-Caïro hebben Israëlische pantserwagens donderdagmiddag verschil lende keren aanvallen gedaan op Syrische dorpen in de grensstreek van de gedemili tariseerde zone. De Arabische bewoners van de dorpen in de gedemilitariseerde zone zijn donderdag weer aan het werk gegaan onder toezicht van waarnemers van de UNO. In betrouwbare kringen te Amman werd donderdag meegedeeld dat het Jordaanse leger gereed staat om in te grijpen bij een eventuele Israëlische agressie. (UPI) De enigen, die profiteren van de gespannen verhoudingen aan de grens zijn de sprinkhanen, die zich onbekommerd en ongestoord te goed doen aan de oogst. Als de toestand normaal was geweest, zouden zij allang op grote schaal bestreden zijn met behulp van vliegtuigen. Ook de toe risten, die het meer van Galilea willen zien zich tot dusver weinig van de schietpartijen aangetrokken. Zij blijven rustig komen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft donderdag op een persconferentie in New York gezegd de indruk te hebben dat de onrust aan de grens tussen Israel en Syrië afneemt. Vol gens Hammarskjoeld gaat men misschien een periode tegemoet van actieve onder handelingen tussen beide partijen onder auspiciën van de UNO. Betrefende de weigering van de Ver enigde Arabische Republiek Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal toe te staan, merkte Hammarskjoeld op, dat de UNO niet berust in de houding van Caïro. Hij wilde er niet verder op ingaan, zeg gende, dat de besprekingen over deze kwestie het best in het geheim gevoerd worden. PORT SAID (UPI) De bemanning van de „Inge Toft^' heeft donderdag de ruimen opengelegd voor Egyptische doua niers, die aan boord zijn gegaan om het deel van de lading cement, dat zondag zal worden gelost, te merken. De geloste lading zal in Port Said geveild worden. Zodra de lading gelost is kan de „Inge Toft" uit Port Said vertrekken. De agent van de reders heeft tenminste dienaangaande een mondelinge toezegging ontvangen van de havenautoriteiten van Port Said. De liggel den zullen niet ogenblikkelijk voldaan hoeven worden. De verhoging van het kijkgeld, die ten doel heeft het televisiebeleid uit te bou wen zonder financiële remmen voor be hoorlijke programma's, loopt niet op eni gerlei wijze vooruit op reclametelevisie, verklaarde staatssecretaris Scholten. De nota over de commerciële televisie is nog niet gereed. Er wordt intensief aan ge werkt, maar er is nog studie op bepaalde onderdelen nodig. Met de nieuwe stu- diobouw zal in 1961 worden begonnen. De verhoging van het kijkgeld is vol gens staatssecretaris Scholten geen prijs stijging, want met de uitbreiding van zend tijd wordt meer geboden. In antwoord op de opmerking van mevrouw Van Some- ren-Downer (V.V.D.), dat zij de voor keur zou geven aan verbetering van het peil van de programma's boven uitbrei ding van de zendtijd, antwoordde hij dat de beide wensen tegelijkertijd moeten wor den verwezenlijkt. Hij had niet de indx-uk dat ons t,v.-stelsel met verschillende om roepverenigingen duurder is dan een an der systeem, want de apparatuur is ge heel in handen van de N.T.S. Betaling van het kijkgeld in meer termij nen, waarop mevrouw Van Someren had aangedrongen, acht de staatssecretaris on mogelijk, want dan zouden de inningskos- ten veel hoger worden, waardoor de ho gere opbrengst voor een belangrijk deel verloren zou gaan. In de Wet op het Kijkgeld is nu de mo gelijkheid opgenomen vrijstelling van be taling te verlenen ten behoeve van bepaal de categorieën van oorlogsinvaliden en behoeftige andere invaliden, alsmede van behoeftige chronisch-zieken en van instel lingen met een menslievend karakter. Een verdere uitbreiding van de vrijstel ling tot bejaarden boven de zestig jaar beneden een bepaalde inkomensgrens wil de staatssecretaris Scholten gaarne over wegen, maar hij kon niet zeggen op welk moment hij aan het verlangen tegemoet zou kunnen komen. De ontwikkeling van de televisie moet worden afgewacht. De mogelijkheid van vrijstelling is nu in de wet opgenomen, maar men moet afwach ten wanneer van de mogelijkheid gebruik zal worden gemaakt. Het verbod van „Kringloop" Het verbod van de film „Kringloop" over sexuele voorlichting onderwierp de heer Vrolijk (P.v.d.A.) aan critiek. De staatssecretaris zei dat zijn conclusie na het zien van de film is geweest dat deze niet geschikt is voor de huiskamer en het café. Hij was in geen géval bereid op zijn beslissing terug te komen. Tegen de argu menten van de staatssecretaris had de heer Vrolijk bezwaar. De film wordt niet uitgezonden door de televisie vanwege de eventuele reakties van het publiek, maar het publiek kan het ook wel eens niet eens zijn met een kerkelijke uitzending. „Dat zijn geen vergelijkbare groothe den", interrumpeerde jkvx\ Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.). De staats secretaris onderstreepte dat zijn argumen- tex-ing alleen betrekking had op dit spe ciale geval. Het is geen argumentering in het algemeen. Overigens meende hij ook dat niet de ovex-heid moet beslissen of een film geschikt is voor sexuele voox-lichting maar dat de ouders daarover voor hun kindex-en moeten beslissen. I Otto Weiss: Om een gewichtig besluit te kunnen nemen, moet men ook een beetje licht zinnig zijn. vex-schillende consequenties die ieder der drie mogelijkheden van een referendum uitslag, dus inclusief de keuze van een on afhankelijk Algerije, zou kunnen opleve- JOHANNESBURG (AFP) Alle red dingswerkzaamheden in de Zuida'frikaan- se kolenmyn nabij Coalbrook voor de 435 opgesloten mijnwerkers zijn donderdag nacht stopgezet. Men heeft met uiterst gevoelige microfoons en televisiecamera's die door een boorgat in de 156 meter diep liggende rampschacht zijn neergelaten, geen enkel teken van leven kunnen ont dekken. De mijnwerkers waren reeds se dert de instorting van 21 januari opgeslo ten. Men neemt nu aan dat allen zijn om gekomen. Advertentie Advertentie NIEUW! Tracteer uw gezin op onze plastic vormpjes Chipolata puddinkjes 0.45 Ananas puddinkjes 0.38 Zo'n heerlijk dessert heeft u nog nooit geproefd. Ook verkrijgbaar aan onze Automatiek. CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Advertentie PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Advertentie SPECIALE AANBIEDING Advertentie VOOR DE ZONDAG IN HUIS onze heerlijke puddinkjes 45 cent met saus 60 cent De echte kalfsvlecscroquetten met roomboter bereid35 cent Advertentie De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, die speciaal be last is met Nieuw Guinea-aangelegen heden, heeft eebi reis door dit gebieds deel gemaakt. Men ziet hem hier in de Nebarvallei, waar hij door een dorps hoofd wordt begroet. De andere foto is gemaakt in Sorong, waar de bevolking bij aankomst van de staatssecretaris demonstreerde tegen de toelating van thans in Nederland vertoevende Kei ezen uit Ambon in Nieuw Guinea. BRUSSEL (UPI) Het Afrikaanse „kartel", waarin zeven Kongolese partijen zich op de Rondetafelconferentie in Brxxs- sel verenigd hebben, heeft geweigerd Jo seph Kasavoeboe weer als leider te aan vaarden. De man die twee weken geleden naar Brussel kwam, gedoodverfd als Kon go's toekomstige premier, en die zich vori ge week vol zelfvertrouwen van de con ferentie terugtrok, omdat men zijn eisen niet wilde aanvaarden, is hiermee op een dood spoor gezet, althans wat de confe rentie in Brussel betreft. Zelfs zijn eigen partij, de Abako, heeft zich tegen hem gekeerd. Vice-voorzitter Daniel Kanza kondigde aan, dat hij het ontslag van Ka savoeboe als voorzitter zal eisen, zodra hij in Kongo is teruggekeerd. Dit wil echter niet zeggen, dat Kasavoe- boe's politieke rol is uitgespeeld. Voor de volksmassa in Leopoldstad is hij waar schijnlijk nog steeds de voor hun onaf hankelijkheid strijdende „koning". Het is niet onmogelijk, dat het nieuws over zijn afzetting ernstige onrust in Leopoldstad, waar zeventig pei'cent van de bevolking tot zijn partij behoort, zal verwekken. Men vx-eest dat hij zo snel mogelijk naar Kongo terug wil om het volk op te zetten tegen de in Brussel onderhandelende lei ders. (ANP) Kasavoeboe heeft geweigerd commentaar op deze verklaringen te geven. Inmiddels heeft de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, tijdens verde re commissievergadex-ingen ter R.T.C. zijn voox-stellen ingediend, die zijn bedoeld als een compromis tussen de door een aantal Kongolezen verlangde onmiddellijke in stelling van een voox-lopige regering en het Belgische standpunt, dat dit juridisch niet mogelijk is en België tot de 30ste juni vex-antwoox-delijk blijft voor de gang van zaken in Kongo. Volgens deze voorstellen zullen de Kongolezen tijdens de overgangs periode bij het bestuur kunnen worden be- tx-okken door het toevoegen van drie R.T.C.-afgevaardigden aan de gouver- neurs van elk der zes provincies ip Kon go. Refex-erend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffei-s van de overstroming in Amsterdam. uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid voor onze lozers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vex-melden. 17e verantwoording „Verminderde vxdjgezellenbelasting" 11.80; J.p. f 5.—; A.T. f 1.—; P.H. 10.—; J.L. 10.A.L. ƒ2.50; P.A. ƒ10.—; .Tv.R. 2.50; D. 1.—; A.S.H. 5.Personeelsver. „Vico" IJmuiden 10Ó.Bijdragen dag ontvangst chauffeurs 4- toeslag taxi 13000 230.—; J.H. 5.—; J.M.v.G.—de K. 5.—; J.C. 10.G.v.E. 5.Mevr. de Wed. E.S.—V. ƒ2.50; V.L. ƒ2.50; C.J.G. ƒ2.50. Dagtotaal ƒ421,30. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 8.421,36.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1