Hoogovens IJmuiden en het Project- Rozenburg belicht door K.N.H.S. Een tweede staalbedrijf is verantwoord Dierentemster in Limburg door leeuw gebeten Tuindorpers ontstemd over Rampenfonds en Rode Kruis {^Kort en bondig Het zvordt weer kouder Beschouwing in de E.S.B. Rotterdam de beste vestigingsplaats 2 Ook critiek op regering en gemeente Gestaakte IJtunnelbouw grote schadepost voor Amsterdam Er is ruim 22 miljoen geïnvesteerd Amsterdam verwerpt plan-Sajet Studenten lanceerden een fopraket Dr. J. P. Geelkerken overleden Moed van jonge vrouw voorkwam erger Kerkelijk Nieuws Lonen overheidspersoneel „Ambtenaren zijn niet achterop geraakt" zegt minister 't Is een kwestie van kunnen.... VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 Zoals \vy gemeld hebben, heeft de minister van Economische Zaken in de Eerste Kamer der Staten-Generaal een uiteenzetting over het project Rozenburg gegeven. Hoogovens-IJmuiden geeft hier volgend een uiteenzetting van de betrekkingen tussen Staalstudie-Stichting en Hoogovens. In 1955, in het stadium dat voorafging aan de oprichting der Staalstudie-Stich ting er was toen nog geen sprake van een staalprojekt Rozenburg wendden zich enkele Nederlandse bedrijven, die ge walst draad verwerken, tot de K.N.H.S. te IJmuiden. Hun vraag luidde, of Hoog ovens bereid en in staat was de door hen als grondstof benodigde hoeveelheden in kwaliteiten walsdraad dan wel een half fabrikaat (knuppels), waaruit zij zelf walsdraad zouden maken, te vervaardi gen. Zoals de K.N.H.S. n.v. herhaaldelijk in haar jaarverslag en bij andere gelegen heden hebben vermeld, hebben de moder ne eenheden (hoogovens, staalfabrieken, halffabrikatenwalserij, eindwalserijen) in haar industrie een grote capaciteit en zijn zeer kostbaar; een doelmatige vervaardi ging van walserijprodukten, zoals knup pels, walsdraad, staafstaal en profielen, vergt grote installaties, waaruit hoge pro- dukties resulteren. Om de circa 50.000 ton wasldraad of knuppels, waar in 1955 om gevraagd werd, op economisch verant woorde wijze te vervaardigen, zou er een samenhangend complex van fabrieken ge bouwd moeten worden met een produktie- capaciteit voor deze soort produkten, die vele malen groter zou zijn dan de genoem de behoefte. Het antwoord aan de draad trekkers luidde derhalve in 1955, dat de K.N.H.S. n.v. tot haar spijt hen niet kon helpen, doch dat wellicht in 5 a 10 jaar de mogelijkheid daartoe wel bij haar zou zijn ontstaan. De huidige walserijen te IJmuiden zijn ontworpen voor het maken van platte pro dukten. Om aan de wens van de draad trekkers te voldoen, zouden er nieuwe wal serijen gebouwd moeten worden, terwijl het Hoogovens' eerste taak was om de be staande walserijen, in het bijzonder die van Breedband, die grote bedragen aan in vesteringen hebben gevergd, vol te belas ten. Ter illustratie hiervan dienen de vol gende cijfers. In 1955 produceerde Hoog ovens IJmuiden ca 0,7 miljoen ton staal per jaar voor de genoemde walserijen, terwijl binnenkort een staalcapaciteit van 1.6 mil joen ton per jaar bereikt zal worden. De basiswalserijen (de blokwalserij en de warmbandwalserij behoefden voor de verwerking daarvan niet te worden ver groot. Met het totstandbrengen van deze produktievergroting van 900.000 ton bij Hoogovens en Breedband is een investe ring van 580 miljoen gemoeid. Begin 1957 werd de Staalstudie-Stichting opgericht. Hoogovens heeft niet tot de op richters van deze Stichting behoord. In het najaar van 1957 werd de toenmalige voor zitter van onze directie, ir. A. H. Ingen Housz, uitgenodigd toe te treden tot het Curatorium. Op dat moment was al mon deling aan Krupp de opdracht toegezegd een voorprojekt voor een klein hoogoven-, staal- en walserijbedrijf te Rozenburg te ontwerpen. Wel werd vooral op aandrin gen van de heer Ingen Housz in de de finitieve opdracht nog ingelast, dat de te ontwerpen fabriek in een later stadium een capaciteit van 1 miljoen ton zou moe ten kunnen bereiken. Het centrale punt van de opdracht bleef een plan voor een fabriek van veel beperk ter omvang, namelijk circa 300.000 ton staal. In verband met de technologische ontwikkeling in de richting van grote pro- duktie-eenheden, die'in de tegenwoordige staalindustrie vereist zijn, moet worden verwacht, dat een fabriek van 300.000 ton staal economisch zwak zou staan, hetgeen Hoogovens' calculaties ten aanzien van het voorprojekt Krupp later bevestigden. De Technische Commissie van de Staal studie-Stichting kwam in juni 1959 even eens tot de conclusie, dat het voorprojekt Krupp, zoals het er lag, niet aantrekkelijk was. Een kleine werkgroep van de Staalstu die-Stichting, waarvoor Hoogovens IJmui den niet werd uitgenodigd, is toen verder gaan studeren, hoe dit voorprojekt zou kunnen worden omgevormd. In juli 1959 bleek, zoals ook is medegedeeld in de pers verklaring van de voorzitter der Staalstu- dieStichting d.d. 10 september 1959, in het Curatorium dat de Nederlandse Kabelfa- brieken (N.K.F.) het plan voor Rozenburg wilde combineren met uitbreidingsplan nen voor haar eigen bedrijf te Alblasser- dam. Hierop zijn door de N.K.F. verdere stu dies verricht, van de resultaten waarvan de K.N.H.S. n. v. niet op de hoogte is en welker merites ze dus ook niet kan beoor delen. Overigens zijn aan het Curatorium van de Staalstudie-Stichting, behoudens het voorprojekt Krupp, geen projekten ter beoordeling voorgelegd. De K.N.H.S. n.v. te IJmuiden gaat er van uit, dat Rozenburg door de ligging op zichzelf bezien een gunstige vestigings plaats is voor een staalbedrijf. Dit feit wettigt een studie van de mogelijkheden aldaar. Hoogovens IJmuiden acht een der gelijke studie echter alleen doelmatig, in dien daarbij rekening wordt gehouden met het ervaringsfeit, dat heden ten dage een nieuw te stichten fabriek voor walse rijprodukten groot van opzet moet zijn, wil men een kostprijs bereiken, die kan con curreren. Een dergelijke studie vraagt bezinning op de vele bedrijfseconomische aspecten, die aan de schepping van een groot mo- modern ijzer- en staalbedrijf verbonden zijn, maar ook op de nationaal-economische aspecten en alternatieven. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat Nederland deel uitmaakt van het ge meenschappelijke produktie- en afzetge bied der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. De K.N.H.S. is van plan in haar jaarver slag over 1959 uiteen te zetten, dat de in de bestaande constellatie gelegen ontwikke lingsmogelijkheden van haar eigen fabrie ken te IJmuiden nog zeer groot zijn en dat haar volgende uitbreidingen ook op het terrein van andere walserijprodukten dan platte moeten liggen. Daarnaast blijft de K.N.H.S. n.v. onver minderd bereid constructief deel te nemen aan een studie, die, uitgaande van het al gemene Nederlandse belang, een ant woord zou moeten geven op de vraag, of een tweede ijzer- en staalbedrijf hier te lande gewenst is, zo ja waar, wanneer en volgens welke opzet. Advertentie keelpijn? neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHIL1PS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Slechts enkele meters van de huizen in het dorp Beesands in South Devon (Engeland) strekt zich de wijde zee uit. Bij elke vloed en storm, houden de dorpelingen de adem in. De kleine wal, die de huizen tegen de zee moet be schermen, roordt steeds verder onder mijnd en afgeknaagd, Beesands ligt op een mijl afstand van Hallsands, een dorpje dat tijdens een hevige storm in 1918 geheel werd verwoest. Elke dag kruipt de zee meer naderbij. De raad rustig in Beesands. van het „Kingsbridge Rural district" heeft aarde voor de bedreigde wal laten storten; zonder resxdtaat overi gens. De gemeentesecretaris verklaar de, dat de raad geen wettelijke be voegdheden bezit om uitgebreide werk zaamheden aan de zeeweringen te laten verrichten. Het wordt thans bijna zeker geacht, dat de huiseigenaren in Beesands uiteindelijk financieel voor de versterking van de wal moeten op draaien. OndertiLSsen slaapt men on- Tijdens een donderdag gehouden ver gadering van de Amsterdamse Kamer van Koophandel heeft het lid T. de Waal,' be stuurslid van het Nederlands Verbond van Middensta'ndsverenigingen, critiek geuit op het beleid van het Nationaal Rampen fonds en op de hulpverlening van het Rode Kruis tijdens en na de watersnood ramp in Tuindorp-Oostzaan. „Het optreden van deze beide organisa ties heeft niet aan alle verwachtingen van de getroffenen voldaan en daardoor is on der de teruggekeerde bewoners wrevel ontstaan, nog vergroot door de weifelach tige houding van de regering ten a*anzien Zeer onlangs hebben enige leden van het college van B. en W. van Amsterdam een bespreking gevoerd met enkele leden van de regering omtrent de wenselijkheid van een spoedige bouw van de IJ-tunnel. B. en W. hopen op een gunstig resultaat van deze bespreking. Het is het college dus thans nog niet bekend of het werk op korte termijn kan worden voortgezet. De rente, die de gemeente over de in de tun- nelwerken reeds geïnvesteerde bedragen r. -oet betalen, vormt een belangrijke fi nanciële schade voor de gemeente. Tot 31 december 1959 heeft de gemeente in dit project totaal 22.810.000 geïnvesteerd. Ook de werkzaamheden voor de voorbe reiding van de tunnelbouw liggen nage noeg stil. De vervanging van de Hemburg door een spoortunnel achten B. en W. voor de ha ven van Amsterdam een zaak van groot gewicht. Intussen is het tracé van de spoorweg naar de tunnel in overleg met de Neder landse Spoorwegen vastgesteld. Voor de derde maal in acht jaar heeft de Amsterdamse gemeenteraad zijn nes tor, de arts B. H. Sajet (P.v.d.A.) nul op het request gegeven ten aanzien van diens plannen voor de bouw van een universi tair medisch centrum aan de rand van de hoofdstad. Dokter Sajet had een vergelij kend onderzoek gevraagd waarbij het plan van B. en W. (tot uitbreiding en verbou wing van het Wilhelmina-gasthuis als aca demisch ziekenhuis) en zijn eigen plan aan elkaar getoetst zouden worden. Dit onderzoek zou volgens dr. B. moeten aan tonen, dat zijn plan rijk en gemeente et telijke miljoenen besparen zou. Doch zijn partijgenoot wethouder mr. R. van den Bergh betoogde, dat zulk een onderzoek zou resulteren in een aanzienlijke vertra ging van de toch al zo urgente ziekenhuis- bouw in Amsterdam. De raad stemde het voorstel-Sajet ten slotte met 30 tegen 10 stemmen af. In Groningen hebben eerste-jaarsleden van het Groninger studentenkorps „Vin- dicat Atque Polit" ter gelegenheid van de diesviering op de Grote Markt een po ging gedaan een „drietraps neusraket" te lanceren. Het is elk jaar gebruikelijk, dat de eer stejaarsstudenten één stunt uitHalen dié moet aansluiten bij een actueel korpsge- beuren of bij het wereldgebeuren. Dit jaar kozen de studenten de lancering van een raket. De brandweer, versterkt met zes eerste jaarsstudenten in asbestpakken, had vei ligheidshalve op de markt een spuitwa- gen gestationeerd. Te Amsterdam' is onverwacht te zijnen huize op 80-jarige leeftijd overleden dr. J. P. Geelkerken, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde kerk. Dr. Geel kerken studeerde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, waar hij in 1909 cum 1-ude promoveerde op een proefschrift getiteld: „de empirische godsdienstpsy chologie". Van 1911 tot 1915 was dr. Geelkerken pi-e dikant bij de gereformeerde kerk van Epe en daarna tot 1946 verbonden aan de gereformeerde kerk van Amsterdam-Zuid. Na zijn afzetting door de buitengewone generale synode der gereformeerde ker ken te Assen in maart 1926, bleef hij bij d<~ gereformeerde kerk van Amsterdam- Zuid (in hersteld verband). Na de hereniging van de gereformeerde kerken „in hersteld verband" met de hervormde kerk bleef dr. Geelkerken her vormd predikant tot 1946, toen hij met emeritaat ging. Tijdens de mobilisatie was hij reserve-veldprediker. Vele artikelen en geschriften zijn van zijn hand verschenen. Maandag 8 februari 12.15 uur zal een bijzondere kerkdienst worden gehouden in de Parkkerk te Am sterdam waarin prof. dr. E. L. Smelik voorgaat. Daarna wordt om 14 uur het stoffelijk overschot op de begraafplaats Zorgvlied ter aarde besteld. Op grond van de verwachte afzetver- houdingen van staalprodukten in West- Europa is de opvoering van de staalproduk- tie in Nederland verantwoord te achten. Op dit ogenblik dient binnen de bestaande mo gelijkheden aan Rotterdam de voorkeur te worden gegeven boven andere vestigings mogelijkheden bij de vestiging van een tweede staalbedrijf in Nederland. Tot on der andere deze conclusies komen de he ren W. C. Kroft, drs, en prof. dr. L. H. Klaassen in een artikel, getiteld „Enkele economische beschouwingen betreffende het staalproject Europoort", gepubliceerd in Economisch-Statistische Berichten. Puttend uit statistisch cijfermateriaal Europa is de opvoering van de staalpro- tot de conclusie dat het verbruik van staal produkten in Nederland achterblijft bij het verbruik in de overige geïndustriali seerde landen. In vergelijking met de an dere E.K.S.G.-landen beweegt ook de pro duktie zich op laag niveau De produktie van walserijprodukten is in de E.K.S.G. aanzienlijk sterker gedifferentieerd dan in Nederland. De -produktie van walserijprodukten in Nederland richt zich in zeer grote mate op plaatstaal. De landen van de E.K.S.G. hebben in totaal in hun ruilverkeer met derde landen voor alle walserijprodukten een uitvoeroverschot. Nederland daaren tegen kent invoeroverschotten voor alle soorten walserijprodukten, met uitzonde ring van 1958. Voor walserijprodukten is Nederland in sterke mate aangewezen op invoer. Voor het materiaal voor spoorban- nen is Nederland geheel aangewezen op invoer. Van het verbruikte profielstaai werd in 1955-'58 92 percent geïmporteerd. Volgens de schrijvers zijn er geen facto ren aan te voeren, waaruit zou blijken dat De Nederlandse direntemster Carola Michon-Petzold is tijdens dressuuroefe- ningen met haar leeuwengroep in Klants direntuin te Valkenburg (L.) door een der dieren in de linkerarm gebeten. Zij is in het ziekenhuis te Maastricht opge nomen, omdat bij dergelijke beten groot gevaar voor infectie bestaat. Haar toe stand was vanochtend goed. Het ongeluk gebeurde, toen Carola be zig was met een nieuwe dressuuroefening. Tot voor kort was zij opgetreden met een groep van vijf leeuwen, maar op veler aan drang had ze aan haar nummer een zes de, jonge leeuwin toegevoegd. De vijf an dere leeuwen, die op elkaar waren inge steld, bleken met de nieuwe partnerin weinig ingenomen te zijn en toonden zich daardoor erg onrustig. Toen Carola een der tegenstribbelende leeuwen wilde dwin gen een bepaalde stand aan te nemen, haalde het dier met een van zijn klauwen uit en verwondde de dompteuse aan de wijsvinger. Direct daarop tracht hij de temster enkele beten toe in de opgeheven linkerarm. Haar man, de dompteur Jan Michon, Maastrichtenaar van afkomst en reeds jaren een bekende dierentemmer, kwam zijn echtgenote te hulp. Terwijl de vrouw, niettegenstaande haar verwondingen, de rituatie in de kooi bleef beheersen, slaag de Jan Michon erin, snel de onwillige ieeuw te isoleren. De vrouw kon toen de kooi verlaten. Het is de tweede maal, dat Carola Petzold, een Eindhovense van ge boorte en sedert 1949 in de direndressuur werkzaam, werd gewond bij haar werk. Enkele jaren geleden kreeg zij een beet van een beer. Het echtpaar verbleef tot voor kort in Parijs, waar men met de groep van vijf leeuwen in Cirque Mérans optrad. Het contract was daar echter afgelopei en in Valkenburg werd nu naarstig geoefend met de groep van zes, waarmee in We nen in de komende maanden zal worden opgetreden. Het ongeluk heeft geen ver anderingen gebracht in deze plannen. Gis teren zijn de zes leeuwen uit Valkenburg naar de Oostenrijkse hoofdstad verzon den. De dompteuse hoopt begin volgende week met haar man de leeuwengroep naar Wenen te volgen. er geen groeimogelijkheden zouden zijn voor de Nederlandse verwerkende draad- industrie. Voor bandstaai is Nederland voor bijna 2/3 gedeelte afhankelijk van invoer. Verwacht wordt dat het' staalverbruik per hoofd der bevolking in Nederland in de perioden 1956-'58 en 1956-'58-1975 even eens met minstens respectievelijk 41 en 83 pei-cent zal stijgen. Mede door de ver wachte bevolkingstoeneming zal het ver bruik van ruwstaal in Nederland zich in de periode van circa 15 jaar meer dan verdubbelen. Bij een grotere toekomstige eigen produktie in Nederland van walse rijprodukten zal men eveneens betere ont wikkelingsmogelijkheden voor de Neder landse verwerkende industrie kunnen waarnemen. De verwachte toeneming van het verbruik van walserijprodukten zal tot 1965 circa 1 miljoen ton en tot 1975 circa 2 miljoen ton bedragen. Ten opzich te van de eigen produktie van circa 900.000 ton in de periode 1955-'58 betekent dit ver bruik in 1965 ongeveer het drievoud van deze produktie en in 1975 ruim het vier voud. Mede in aanmerking genomen de verschillende structuur van voornoemd verbruik en huidige produktie achten schrijvers de vestiging van een tweede staalbedrijf, in Nederland verantwoord. Ertsaanvoer beslissend Schrijvers wijden een uitvoerige be schouwing aan de optimale vestigings plaats van een tweede staalbedrijf. Wat Nederland betreft achten schrijvers het duidelijk dat hier vrijwel alle factoren wij zen in de richting van Nederlands grote havens en wel meer in het bijzonder van Rotterdam-Rozenburg. Naast een zeer draagkrachtige bodem biedt Rozenburg de mogelijkheid tot aanvoer van ertsen met grotere schepen, waardoor dit gebied binnen de Nederlandse mogelijkheden nog een extra voordeel bezit. Voorts leidde de geconstateerde neiging tot versterkte im porten van ijzererts van overzee reeds tot een zeer aanzienlijke doorvoer via Rotter dam. Het staalbedrijf kan enerzijds profiteren van de lagere vrachttarieven bij aanvoer met grotere eenheden en anderzijds baat trekken uit het gediffei-entieerde aanbod van ertsen, waartoe de ertshandel in staat is. Aanvoer van erts met grote schepen moet voor een staalbedrijf alleen niet mo gelijk worden geacht. De vraag zou kun nen rijzen of niet gedacht zou moeten wor den aan vestiging elders aan de kust. Eén belangrijke factor blijft daarbij echter in het voordeel van Rotterdam pleiten en wel de genoemde ertsstroom, wélke via Rotterdam wordt aangevoerd en welke een Rotterdams bedrijf de mogelijkheid biedt verzekerd te zijn van een goedkope, regelmatige en gedifferentieerde ertsaan voer. Daarnaast spreekt wel het nadeel, dat hoe verder men zich van de randstad als schrootproducent verwijdert,, des te hoger de transportkosten voor schroot zul len zijn. Schrijvers stellen derhalve, dat binnen de bestaande mogelijkheden bij vestiging van een tweede staalbedrijf aan Rotterdam de voorkeur moet worden ge geven. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot gevangenispredikant te 's Gravenhage: A. H. Hellemans te Leeuwarden. van de schadevergoeding", zo zei de heer De Waal onder meer. „Dit vertrouwen in de overheid is in Tuindorp-Oostzaan nooit zo erg groot ge weest, omdat deze bewoners zich in het verleden in een „vergeten gebied" van Amsterdam waanden. De dijk langs het Zijkanaal H, cjie op 14 januari plotseling op één plaats bezweek, heeft nooit het vertrouwen gehad van de inwoners en vooral niet van de boeren in de polder", aldus de heer De Waal. „Slag om beddegocd" „Reeds terstond na de dijkbreuk liet het optreden van het Rode Kruis te wensen over, zo betoogde hij. „Een huisvhouw uit het tuindorp (mevrouw Loois), die snel een opvangstcentrum had geïmproviseerd op het terrein van de N.D.S.M., kreeg ernsti ge aanmerkingen te horen van een vrou welijke Rode Kruisfunctionaris en werd zelfs van het terrein gestuurd. Ook sprak de heer De Waal over „een slag om het beddegoed". die het wijkcentrum in Am sterdam-Noord heeft moeten leveren om te worden erkend als „officiële uitgifte- post", terwijl de slachtoffers om dit goed zaten te springen. De middenstand heeft ernstig geklaagd over het feit dat .de Rode Kruisbonnen slechts vrij inwisselbaar wa- ïjen. in een of twee grote warenhuizen in de stad, waardoor de geëvacueerden nog eens een extra tocht moesten maken. Gemeentebestuur gehekeld „In Tuindorp Oostzaan is thans, nu men de ergste schrik wat te boven is, wantrou wen ontstaan ten aanzien van de schade- uilkeringen van het Nationaal Rampen fonds". zo deelde de heer De Waal vervol gens mee. De vice-voorzitter van dit fonds, mr. W. F. Schokking, zou bepaalde uit latingen hebben gedaan die het vertrou wen in dit fonds danig hebben geschokt. Een der ernstige grieven van de bewoners noemde de heer De Waal de weigering van gemeentezijde, duplicaten af te geven van de ingevulde schade-enquêteformulieren (in de particuliere sector) en van de schadetaxaties (voor de middenstandsbe- drijven). De enquêtes zijn ingesteld ter stond na de grote schrik van de bewoners bij een eerste aanblik van de toestand in de woningen. Het voorschrift voor de taxateurs was, alles precies te schatten, doch deze zeiden reeds direct dat dit in de meeste gevallen onmogelijk was. Nu vra gen vele gedupeerden zich b.v. af: „Heb ik die strijkplank nu wel of niet als scha de opgegeven?". De heer De Waal vroeg de medewerking van de Kamer opdat de bewoners alsnog duplicaten van de opgemaakte schaderap- porten krijgen. Voor de middenstand vroeg hij medewerking voor het verkrijgen van een zeer spoedige uitkering. De voorzitter van de middenstandscom missie in de kamer, de heer G. Habold. Met 5800 er vandoor. Een 23-jarige employé van de Rotterdamsche Bank te Breda heeft kans gezien een enveloppe met buitenlandse valuta ter waarde van 5800 te verduisteren. Bij onderzoek is gebleken, dat hij met een taxi naar Parijs is gegaan. Rebus kinderpostzegels. Ten over staan van een notaris zijn in Amsterdam uit de ruim 250.000 inzenders van de rebusactie „Voor het kind" de prijswin- ners aangewezen. De drie hoofdprijzen, een auto, een scooter en een televisietoe stel, gaan respectievelijk naar Amsterdam, Arnhem en Amersfoort. Giften. Koningin Juliana heeft giften geschonken ten behoeve van de kerkbouw- acties van de Nederlandse hervormde kerk, de evangelisch lutherse kerken, de gere formeerde kerken, de doopsgezinde broe derschap en de remonstrantse broeder schap, aldus deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. Onder invloed gereden. In 1959 wer den in Den Haag wegens het onder invloed van alcohol deelnemen aan het verkeer aangehouden 53 bestuurders van personen auto's, 9 van vrachtauto's, 8 van motoren, 86 van fietsen, 4 van bakfietsen en 36 van bromfietsen, totaal 196, waarvan 58 na een aanrijding. Toch goedgekeurd. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben, nadat hun door de gemeente Den Haag nadere inlich tingen waren verstrekt, alsnog hun goed keuring gehecht aan het besluit van de gemeenteraad om een bedrag van 200.000 beschikbaar te stellen voor de wegaanslui- ting van de in aanbouw zijnde pier te Scheveningen en de boulevard. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Blom (P.v.d.A.) deelt minister Toxopeus mee, dat van de 1,2 miljoen werknemers, die van de gedifferentieerde loonvorming hebben geprofiteerd, 710.000 in het bedrijfsleven werkzaam zijnde loon- trekkenden betrokken zijn. Nu het overheidspersoneel voorlopig een verbetering van zijn financiële positie ont vangt ten bedrage van 3 pet. van' het salaris op een tijdstip, dat voor het over grote deel van het personeel in particu liere dienst (ruim 70 pet.) nog geen loons verhoging is goedgekeurd, kan bezwaarlijk gesteld worden, dat de ambtenaren achter op geraakt zijn, aldus de minister. De verwachting, dat spoedig na goed keuring van de eerste gewijzigde collec tieve arbeidsovereenkomsten een groot aantal contracten zou volgen, zodat het mogelijk zou worden de trend van de al gemene loonsverhoging „zeer snel" te be palen, is inderdaad onvervuld gebleven. Dat op grond van de uiteenzettin gen van de minister verwachtingen zijn gewekt, heeft er mede toe geleid, de finan ciële positie van het overheidspersoneel thans reeds voorlopig te verbeteren. De minister handhaaft zijn toezegging, het overleg met de organisaties van over heidspersoneel omtrent de vaststelling van de trend van de algemene loonsverhoging en van de definitieve salarisherziening voor de ambtenaren weer op te vatten zo dra voldoende verantwoorde gegevens voorhanden zijn. In het belang van goede verhoudingen in het georganiseerd overleg kan de minis ter bevestigend noch ontkennend antwoor den op de vraag of het plan bestaat ook de van overheidswege gepensioneerden in de welvaartsverruiming te doen delen, zo be sluit minister Toxopeus. Advertentie Want wie wil kan lekker koken. Als u ten minste Maizena Dureya gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. zegde toe dat alles in het werk gesteld zal worden om op korte termijn een voorlopige uitkering te krijgen. De heer P. Simonis bepleitte de instel ling van een commissie van beroep, die eventuele geschillen over de getaxeerde schade kan behandelen. Ten slotte deelde het lid de heer H. J. W. Meeuwsen mede. dat hij als beëdigd taxateur wel duplicaten van de schaderap- porten heeft afgegeven. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. -o'-g Neerslag: laatste 24 uur. .So 5'2 Het K.N.M.I. deelt mee: Boven West-Europa, de Britse eilanden en het aangrenzend zeegebied is de lucht druk in de afgelopen 24 uur aanzienlijk ge stegen en nog zijn de luchtdrukstijgingen niet ten einde. Boven Rusland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied, waarin ,TIJ zeer strenge vorst voorkomt. Het vorstge- Uen Helder zwaar bew. zzw bied strekt zich in westelijke richtingen YPendui"§' zwaar bew windst. nog uit tot aan de lijn Hamburg-München. V!issingen Op de oceaan is inmiddels een niet diepe, Eelde maar voor het weer in West-Europa wel De Bilt belangrijke depressie langs een zuidelijk Twente gelegen baan genaderd tot bij de Golf van Eindhoven Biscaye. Deze depressie zal komende 24 Zcl Limburg uur in Frankrijk de luchtdruk doen dalen. rrf,Io. Daar de drukstijgingen in de omgeving 1,'!." van Schotland nog verder doorgaan zal de n^ln wind in deze omgeving van richting ver- o anderen en oostelijker worden. Het Oost- L°Peahagen geheel bew zzo Europees vorstgebied zal zich daardoor Aberdeen licht bew. w weer langzaam in westelijke richtingen 7 onbewolkt uitbreiden en de kans is groot dat geduren- ^ms^erdam onbewolkt de het weekeinde de temperatuur weer BrusseI tot beneden het vriespunt daalt, waarbij Luxemburg de laagste temperaturen in het noordoos- ten van het land zullen voorkomen. regenbui nw zwaar bew zo licht oew. zzo zwaar bew windst. 10 licht bew. windst. 10 zwaar bew z geheel bew z zwaar bew. z sneeuw o w z windst. zw w 9 windst. 10 10 9 -10 -1 -1 -1 9 9 9 8 8 Zaterdag 6 februari Zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 12.34 uur, onder 3.11 uur. Maanstanden 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 üur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 februari Hoog water 9.35 en 22.07 uur. Laag water 4.52 en 17.22 uur. regen regen onbewolkt Bordeaux mist Grenoble zwaar bew. no Nice zwaar bew. nnw 12 Berlijn sneeuw zo -1 Frankfort regen windst. 4 München geheel bew windst. 0 Züriqh zwaar bew zw 6 Genève zwaar bew windst. 9 Locarno geheel bew windst. 4 zwaar bew. zo -3 Innsbruck sneeuw windst. 4 Athene zwaar bew. windst. Rome half bew. windst. 9 Ajaccio geheel bew nw 11 Madrid geheel bew windst. 9 Mallorca onbewolkt windst. Lissabon motregen zw 15 c£ 0 0,5 2 1 12 2 0,3 0,3 0 0 4 0 0 0 0,1 4 4 0,2 11 8 0 0 6 3 11 4 0 0 1 0 3 10 0 0 2

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2