Europese verkiezingen in 1962 voorgesteld Communistisch topberaad in Moskou geëindigd Wereldnieuws 0/3 de Washington zou kernwapens aan bondgenoten willen geven NAAIMACHINES Van dag tot dag Ontwerp is gereed voor behandeling Jaccoud kreeg zeven jaar Emigrantenkind dood uit wrak gehaald Banket in Kaapstad Opnieuw regeringscrisis op het eiland Sicilië raatótcel Raab legt presidentschap van Volkspartij neer Italiaanse communisten wensen een volksfront Brits probleem Ontdekker IX kwam niet in een baan Zes man van Amerikaanse torpedobootjager vermist Europa s grootste reactor Standpunt inzake Duitsland en Berlijn gehandhaafd Britse pers en Hammarskjoeïd tonen zich ongerust VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 Als Macmillan straks in Engeland terug keert van zijn tournee door Afrika, waar van de problematiek ongetwijfeld evenveel van hem gevergd heeft als het klimaat, dan zal hij reeds onmiddellijk worden ge confronteerd met één gevolg van deze reis. Dat is het onderzoek, dat zijn voortvarende minister van Koloniën, Macleod, thans instelt naar het optreden van de politie in Blantyre in Nyassaland, ten tijde van Macmillans aankomst daar. Hij werd daar in Blantyre namelijk opgewacht door een betogende menigte inheemsen, die tegen over hem een diepe afkeer wilden laten blijken tegen de opneming van hun land in de Centraal-Afrikaanse Federatie. De wijze, waarop de politie een eind aan deze betoging heeft gemaakt, wekte veront waardiging in Engeland. Een verslaggever, die de aankomst van Macmillan en de be togingen der inheemsen meemaakte, hoor de een blanke kolonist naast zich opmer ken: „Grappige kleine apen, vind je niet?" Hij zag een andere blanke een jonge in heemse demonstrant een schop geven en hoorde hem later de toelichting geven: „Dat is het enige wat de schooiers begrij pen". Men kan zich er slechts over verheugen, dat naar de manier waarop hier de orde is hersteld, een onderzoek wordt ingesteld. Het kan nu gelukkig nog: een nuchter onderzoek uit het moederland over de hoofden der blanke kolonisten heen. De angst, dat dit n i et meer zou kunnen, maar dat klachten van inheemse zijae in de prullenmand verdwijnen, is juist de drijf veer geweest van deze inheemsen, die te hoop liepen bij de aankomst van Macmil lan. Zowel Nyassaland als het aangrenzende Noord-Rhodesia zijn nu nog protectoraten. Maar zij maken tevens deel uit van de zo genaamde Centraal-Afrikaanse Federatie, die bestuurd wordt uit Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, waar de apartheid zo niet „de jure", dan toch „de facto" bestaat. De kwade kans, dat die federatie, waarin Zuid-Rhodesia de eerste viool speelt, volkomen autonoom zal wor den, is de grootste zorg van inheemsen in de beide protectoraten. Deze nominale on afhankelijkheid zou hen in feite doen te rugvallen tot de status van de „grappige kleine apen", zoals de blanke meneer in Blantyre het formuleerde. Zij zijn er al eerder tegen te hoop ge lopen en toen stelde de federale regering dit voor als een komplot om alle blanken te vermoorden, een verdraaiing van feiten welke het mogelijk maakte de noodtoe stand af te kondigen en alle leiders van het Afrikaanse volkscongres, onder wie dr. Hastings Banda, in Zuid-Rhodesia gevan gen te zetten. Dat dit een verdraaiing van feiten was kon alleen aan het licht komen doordat Nyassaland nog een protecto raat is, waarvoor Engeland verantwoor delijk is en waarheen het Britse parlement dan ook een onderzoekcommissie afvaar digde. Veel meer is er helaas niet mee bereikt: de noodtoestand is weliswaar op geheven, maar dr. Banda de vroegere Londense huisarts, wie het plan tot massa slachting werd aangewreven en de zij nen zitten nog altijd vast. Macmillan heeft opmerkelijk weinig over de toekomst van de Centraal-Afri kaanse Federatie gezegd. Maar wat hij er over gedacht heeft zal misschien straks in Londen in overleg met minister Macleod worden belichaamd in een geheel nieuwe aanpak van zaken. De vrijmoedigheid waarmee Macmillan het (geheel blanke) Zuidafrikaanse parlement attent heeft ge maakt op de veranderde wind, die over Afrika waait, moet dan ook wel hoopvolle perspectieven openen voor de benarde meerderheden in Rhodesia en Nyassaland. Engeland is niet langer bereid zijn lot te verbinden met dat van de blanke kolo nisten in Afrika, evenmin als Frankrijk dat is met betrekking tot Noord-Afrika. Dat blijkt ook uit het verloop van de Ivenya-conferentie in Londen, waarover de blanke „settlers" klagen dat zij erdoor in de steek gelaten worden. Helaas missen zij veelal het besef, dat het bij de huidige ontwikkeling niet meer om de vraag van hun invloed gaat. maar om de vraag van hun economisch bestaans recht en dat zij het eerste moeten verliezen om het laatste te behouden. VANDENBERG (UPI) Een gisteren door de Amerikanen gedane poging een satelliet, die een capsule vervoerde in een baan om de aarde te brengen is mislukt. Bijna vier uur na de lancering, maakte de luchtmacht bekend: De „Ontdekker IX" is er niet in geslaagd de snelheid te be reiken die nodig was om in een baan om de aarde te komen en viel na een ge slaagde lancering terug in de dampkring van de aarde. Thans worden de per radar verkregen gegevens geanalyseerd, om de oorzaak van de onvoldoende snelheid van het vehikel vast te stellen." De raket, die een capsule bevatte, be- itemd om geborgen te worden, is ver- noedelijk in de Grote Oceaan neergeko men. De capsule bevatte geen levend we zen. De luchtmacht is er niet in geslaagd vast te stellen of de tweede trap in wer king is gekomen. Het was de derde van de negen „Ontdekkers" die er niet in ge slaagd is een baan om de aarde te gaan beschrijven. BRUSSEL (ANP) De mogelijkheid bestaat, dat in de zes landen van de Euro pese gemeenschappen in 1962 rechtstreek se algemene verkiezingen kunnen worden gehouden voor het Europese parlement. Dit heeft de voorzitter van de werkgroep voor de Europese verkiezingen uit het Europese parlement, de Belg Dehousse, op een persconferentie in Brussel ter ge legenheid van de gereedkoming van een ontwerp-conventie voor deze verkiezin gen medegedeeld. Volgensde ontwerp-conventie, waaraan dt werkgroep vijftien maanden heeft ge werkt, zal het op directe wijze door de burgers van de zes landen gekozen par lement. 426 leden tellen. Nederland en Bel gië zullen elk 42 parlementariërs naar de Europese volksvertegenwoordiging kun nen afvaardigen, West-Duitsland, Frank rijk en Italië elk 108 en Luxemburg 18. Ge durende een overgangsperiode zal echter een derde van dat aantal gelijk dus aan het huidige aantal Europese parlements leden van 142 door de nationale parle menten uit hun midden worden aangewe zen. De afgevaardigden zullen voor vijf jaar worden gekozen. Zij zullen, volgens de ontwerp-conventie, „hun stem individueel en persoonlijk uitbrengen en geen in structies of enig imperatief mandaat mo- GENèVE (AFP) Pierre Ja cc oud, ex- deken van de orde van advocaten te Ge- nève, is donderdag schuldig bevonden aan de moord op de 62-jarige zakenman Char les Zumbach. De 55-iarige .Taccoud heeft, zoals bekend, in Genève terechtgestaan op beschuldiging van moord op genoemde zakenman. Jaccoud werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Hij werd voorts voor tien jaar vervallen verklaard van de burger- rechten. Deze laatste straf gaat in na zijn vrijlating. Op zijn gevangenisstraf zullen de 19 maanden in mindering worden ge bracht die Jaccoud in voorarrest heeft doorgebracht. De openbare aanklager, die een oude vriend van Jaccoud was, had tien jaar ge vangenisstraf geëist. De jury nam het besluit met meerder heid van stemmen. In Zwitserland be staat' de doodstraf niet. Een van Jaccouds verdedigers verklaarde geschokt te zijn door het vonnis. De straf had volgens hem zo mild mogelijk moeten zijn wegens de slechte gezondheidstoestand van Jac coud, die sinds zijn arrestatie in juni 1958 lijdt aan nerveuze aandoeningen. Jaccoud werd ten slotte ook nog veroor deeld tot betaling van de kosten van het proces. Toen Jaccoud na de eis opnieuw de rechtszaal werd binnengeleid voor het ho ren van dë uitspraak Werd'hij ondérsfëiind door vier gendarmes.'Hij Scheen niet-hé lemaal te beseffen, wat er omging. Hij zal vermoedelijk niet, althans niet direct, naar de gevangenis worden over gebracht: Een psychiater, die tijdens het proces getuigenis gaf over de gezondheids toestand van Jaccoud, achtte het raad zaam hem enige tijd in een inrichting te doen opnemen. PORT CREDIT (UPI) De zesjarige Joop Verheul, het zoontje van een Neder lands immigrantenechtpaar in de Canadese stad Port Credit, dat sinds maandagavond vermist werd, is donderdag dood terugge vonden. Het lijkje werd gevonden onder het ijs van de Creditrivier, dicht bij een wak. De politie nam eerst aan, dat de jon gen ontvoerd zou zijn. Een 76-jarige dui ker. Max Lubker, dook in het wak en vond de jongen op een diepte van zes meter. Men neemt aan, dat het kind door het gat in het ijs gevallen en verdronken is. KAAPSTAD ('Reuter) Premier Mac millan van Engeland heeft donderdag hul de gebracht aan „de edelmoedigheid, gast vrijheid, vriendelijkheid en verdraagzaam heid" van het Zuidafrikaanse volk, toen hy sprak op een banket, dat de Zuidafri kaanse regering te zijner ere in Kaapstad gaf. Premier Verwoerd had tevoren ver klaard. dat het hem oprecht genoegen had gedaan, de Britse premier en zijn echtge note in de unie te begroeten. De Zwitserse dienstplicht onderscheidt zich van die in andere landen, doordat de uiilitairen namelijk elk jaar enige weken op komen. Derhalve hebben zij hun wapens en uitrustingstukken thuis. De militairen, die nu onder dienst ko men, moeten hun geweren inleveren. Ze krijgen thuis nu de zorg voor een automatisch wapen. gen aanvaarden". Het lidmaatschap van he' Europese parlement zal wel verenig baar zijn met dat van de nationale parle menten, doch niet met het minister schap, het lidmaatschap van een van de drie uitvoerende organen van de Europe se gemeenschappen of enige andere func tie in de E.E.G., Euratoom of E.G.K.S. Het kiessysteem zal, naar het Neder- 1; ndse lid van de werkgroep, het Kamer lid W. J. Schuyt, als een van de rappor teurs op de persconferentie mededeelde, door het eerste gekozen Europese parle ment worden bepaald. Voor de eerste Europese verkiezingen zullen de nationa le bepalingen gelden. Wel is bepaald, dat voor het actieve kiesrecht de minimum leeftijd niet onder 21 en niet boven 25 jaar mag zijn en voor het passieve kiesrecht respectievelijk 25 en 30 jaar. De ontwerp-conventie zal thans eerst worden behandeld door de politieke com missie van het Europese parlement, die van vier tot acht maart in een klooster te Taormina op Sicilië zal bijeenkomen. Daarna zal de conventie het Europese parlement en de ministerraden van de Europese gemeenschappen moeten pas seren. Hoewel in de werkgroep als geheel een stemmigheid bestond over de mening, dat de tijd voor Europese verkiezingen rijp is, was naar de heer Dehousse mededeel de een minderheid van mening, dat ge wacht dient te worden totdat de bevoegd heden van het parlement zijn uitgebreid. De meerderheid was echter van me ning, dat de uitbreiding van de bevoegd heden een taak van het eerste gekozen parlement zal zijn. Aan de conventie is een resolutie toe gevoegd, waarin wordt voorgesteld jaar lijks tenminste één keer een bijeenkomst met de overzeese parlementsleden te houden. NORFOLK (UPI) Donderdagmiddag zijn van de Amerikaanse torpedobootjager „Daly" elf man overboord geslagen. Zes van hen worden nog vermist. Van de an dere vijf werden er drie opgepikt door de „Daly" en twee door een ander oorlogs schip. De „Daly" liep op ongeveer 200 mijl van Kaap Virginia op volle kracht, toen het schip door onbekende oorzaak een zware stoot kreeg. Hierdoor sloegen elf man over boord en werd een schepeling gewond. In Genève is vandaag de grootste kern reactor van Europa, de 24 biljoen elek- tronvolt proton synchotron van het Europese Instihiut voor Kernonderzoek in gebruik genomen. De synchotron heeft een doorsnede van tweehonderd meter. De luchtfoto geeft een overzicht van 't omvangrijke gebouwencomplex. PALERMO (Reuter-AFP) Silvia Mi- lazzo, eerste minister van het regionale kabinet van Sicilië, heeft bekendgemaakt, dat hij niet zal aftreden, ook al zijn drie ministers uit de regering getreden, waar door zijn meerderheid in het parlement verloren is gegaan. Twee van de aftreden de ministers zijn leden van Milazzo's eigen partij, de derde is lid van de demo cratische centrumpartij. Het drietal heeft een motie van wantrouwen in Milazzo's re gering ingediend, omdat zij van mening zijn, dat de regering te links georiënteerd is. Milazzo stichtte in 1958 de „Christelijk Sociale Partij" nadat hij uit de christen democratische partij was gestoten. Hij is met steun van de communisten aan de macht gekomen. MOSKOU (UPD De acht communis tische naties die in het pact van Warschau zijn verenigd, hebben bekend gemaakt dat er voor hen niets anders zal op zitten dan afzonderlijke vredesverdragen met Oost-Duitsland te sluiten, indien de wes-, terse mogendheden niet in staat zijn een bevredigende oplossing voor het Duitse probleem aan de hand te doen. In het offi ciële communiqué, dat werd uitgegeven na de eendaagse communistische topcon ferentie in Moskou wordt ook gezegd dat de „socialistische" landen de kwestie West-Berlijn op deze basis zullen regelen, indien niet een andere oplossing wordt ge- yonden. N *4 V 4 J O- O De communistische staten deden tevens een beroep op de leden van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, „met name die welke de grootste militaire macht heb ben", hun strijdkrachten te verminderen en „hun bijdrage te leveren tot een spoedi ge oplossing van het ontwapeningspro- bleem". Zij zullen overleg plegen vóór de topconferentie op 16 mei in Parijs. De communistische mogendheden namen een duidelijk standpunt in inzake Oost- Duitsland. „De gewapende macht van het socialistische kamp is een stevige waar borg dat geen inbreuk op de Duitse Demo cratische Republiek zal worden getole reerd, evenmin als een nieuwe verovering van de westelijke streken van Polen of de schending van de grenzen van Tsjechoslo- wakije". Premier Kroesjtsjev heeft op de bijeen komst Rusland's „nieuwe substantiële" besnoeiing der strijdkrachten besproken, in aanwezigheid van de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Verdrag van Warschau, de Russische maarschalk Konjev. Hoewel uit het communiqué weinig be reidheid blijkt tot een compromis inzake Duitsland, werd gezegd dat de gedele geerden hun vaste streven bevestigden naar verbetering van de betrekkingen tussen de landen van Oost en West. Zij braken een lans voor de „versterking van vertrouwen" en „de ontwikkeling van alle vormen van internationale samenwer king". Geconstateerd werd dat een ver drag van non-agressie tussen de leden van de NAVO en die van het pact van War schau ieder jaar van groter belang wordt. Voor zulk een pact van non-agressie is ook de vorige maal dat de landen van het pact van Warschau bijeen waren, in mei 1958, gepleit. Vragen (Reuter) Westelijke waarnemers is het opgevallen dat er in de verklaring niet gesproken wordt over verdere verminde ringen van de strijdkrachten der met de Sovjet-Unie verbonden oosteuropese lan den. Ook mist men een mededeling om trent de omvang van de Russische eenhe den in Oost-Europa na de vermindering van de Russische strijdkrachten met een derde. Verder wordt ook opgemerkt, dat in de verklaring niet gesproken wordt over de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie haar bondgenoten met raketten zal uitrusten als de topconferentie niet de gewenste re sultaten oplevert. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" weet uit Bonn te melden dat de westelijke mogendheden ermee akkoord zullen gaan dat Oostduitsers de documen ten stempelen van personeel der westelijke mogendheden dat naar Berlijn gaat of hieruit weggaat, als de Russen een afzon derlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zouden sluiten. Maar de westelijken zullen niet' - toestaan, -dat Oo'stduit'sers-'hun: voet^. tuigen doorzoeken, aldus het blad. De Weslduitse regering en de westelijke diplo maten in Bonn zouden ervan qyertuigd zijn dat Kroesjtsjev vastbesloten is een vredesverdrag met Oost-Duitsland te slui ten als er geen voor beide partijen aan vaardbare oplossing voor de kwestie-Ber- lijn wordt verkregen op de komende top conferentie. (Van onze correspondent in Wenen) Bondskanselier Raab heeft meegedeeld dat hij volgende week als voorzitter van de Oostenrijkse Volkspartij zal aftreden. Als zijn opvolger heeft hij voorgesteld dr. Gorbach, gewestelijk voorzitter van deze partij in Stiermarken, en als algemeen se cretaris dr. Withalm. Hierover zal het par tijbestuur nog moeten beslissen, maar het is wel zeker dat Raabs voorstel zal worden aangenomen. Raab zal als kanselier in functie blijven. Deze verandering is een gevolg van de activiteit van een groep, die hervormingen wenst en die vooral het optreden van de partij naar buiten versterkt wil zien. Na zijn beroerte in het vorige jaar beschikt Raab niet meer over voldoende kracht om beide functies te vervullen. Aanvankelijk wilde hij tezamen met een groep van par tijvrienden een oplossing zoeken in de richting, vap een y/aarnemend voorzitter van^ de partijl die hét 'werk van Raab zou óvewérmb, - maai:'..4é .bprvormingsgroep schijnt sterk te zijn geweest, zodat Raab nu een functie heeft neergelegd. Zijn opvolger dr. Gorbach is een zeer doortastende persoonlijkheid, die in de Volkspartij groot aanzien geniet. Dr. Wit halm, de nieuwe algemeen secretaris, was van 1956 tot 1959 staatssecretaris in het ministerie van Financiën en heeft in deze functie blijk gegeven van grote acti viteit en organisatievermogen. LONDEN (Reuter, AFP) President Eisenhowers verklaring dat hij voorstan der is van een verzachting van de wet, die de Amerikaanse regering verbiedt kernwapens aan haar bondgenoten te ver strekken, is door de Britse pers met re serve ontvangen. Eisenhower heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie uitge sproken voor een verzachting van de wet geving op het gebied der kernenergie waardoor de Verenigde Staten meer in lichtingen zouden kunnen geven aan hun bondgenoten, zolang zij er zeker van zijn dat deze in geval van gevaar aan hun zij de zullen staan. De president zei dat de Amerikaanse wetgeving de levering van kernwapens aan andere landen absoluut verbiedt. James Hagerty, de perschef van de pre sident, verklaarde later, in antwoord op een vraag, dat de regering „de mogelijk heid onderzoekt" van wijziging der huidi ge wetgeving. De Londense Times is van oordeel, dat de president wellicht de positie van Frank rijk op het oog had. Indien echter het ge noemde verbod ten aanzien van dit land zou werden opgeheven, zouden de Verenig de Staten, naar het blad meent, hetzelfde moeilijk kunnen weigeren, als West-Duits- land een dergelijke behandeling wenst. Ook al maakt de Bondsrepubliek deel uit van de NAVO, toch zal een kernbewape ning van dit land onaanvaardbaar voor het merendeel van zijn bondgenoten zijn, aldus de Times. Het blad meent dat er alles voor te zeggen om de toegang tot de „kernclub" zo moeilijk mogelijk te ma ken, totdat deze eens kan worden opge heven. De liberale „Guardian" schrijft dat het duidelijk is, dat Eisenhower een verbrei ding van de kennis omtrent kernwapens als een geschikt middel beschouwt om het westelijke bondgenootschap te versterken. Het blad acht dit echter een gevaarlijke veronderstelling, omdat de betrokken lan den wellicht er toe zullen Wórden ge bracht hun schaarse hulpbronnen voor kernwapens te gebruiken, waarbij hun in spanning op het gebied van de conventio nele bewapening zou kunnen verminderen. „De edelmoedige geest die uit de woor den van de president spreekt, is boven twij fel verheven, maar als er een duidelijk aanbod van kernwapens wordt gedaan zal West-Europa er goed aan doen. dit af te wijzen, aldus de „Guardian". De partijloze „Scotsman" ziet geen mili taire reden voor het verspreiden van kern wapens, omdat het Westen, nu deze wa pens zich in Amerikaanse handen bevin den, toch al hierdoor over een afschrik wekkend middel beschikt. De Labour-partij heeft bij het Lagerhuis een motie ingediend waarin betreurd wordt dat de regering toestemming heeft ver leend tot de voorziening van West-Duits land met kernwapens vóór de topconfe rentie tussen Oost en West. waardoor aan de kansen op succes afbreuk wordt ge daan. De motie zal de grondslag vormen voor een debat van twee dagen over de buiten landse politiek, dat woensdag begint. De Labour-partij verzoekt de regering, aan te dringen op-'beperking en controle van strijdkrachten en wapens in Midden-Euro pa, als een eerste stap naar een uitgebrei dere politieke regeling in dat gebied en als middel om de spanning over Berlijn te verminderen. In kringen die nauwe betrekkingen on derhouden met de Britse regering is te ken nen gegeven, dat nog geen duidelijke be slissingen zijn genomen over de voorzie ning van West-Duitsland met kernwa pens. NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeïd heeft op een perscon ferentie zijn ongerustheid uitgesproken over de mogelijkheid, dat men kernwa pens wil gaan verstrekken aan bondgeno ten. ROME (Reuter) De Italiaanse com munistische partij heeft op de slotbijeen komst van haar congres in Rome, dat vijf dagen heeft geduurd, gepleit voor een „machtige beweging van de massa om een einde te maken aan de dreigingen van de militaristische, kolonialistische en kleri kale heersende kringen van het Westen". Volgens een resolutie ziet de partij als haar voornaamste doel een heroriëntering van de Italiaanse buitenlandse politiek. Zij dringt aan op samenwerking tussen de communisten, socialisten en vooruitstre vende rooms-katholieken om te komen tot een nieuwe democratische regeringsmeer derheid, die een einde moet maken aan „het machtsmonopolie van de christen democraten". Waarnemers zien hierin een nieuwe po ging van de communisten om hun isole ment in de Italiaanse politiek tc doorbre ken. Netto Zou het niet tijd worden om de belas- tinQinnerij wat te vereenvoudigen? Als men tegenwoordig ziet, wat er niet aan lectuur geschreven vsordt op het loon zakje om u te vertellen dat honderd pop maar 78 pop waard werden, dan mag men in gemoede vragen: kan het niet wat een voudiger? Het zal de gemiddelde mens weinig interesseren in welke zakken die afgetrokken 22 gulden gaan en hoe f3,50 met f 2 gecompenseerd wordt. Het zal hem alleen interesseren wat er in het J handje achterblijft na al deze machtsver heffing en het wortelgetrek. Misschien dat de overheid eens een mannetje be schikbaar heeft om een ongecompliceer de loonschaal op te stellen. Een loonschaal die duidelijk stelt dat van elke honderd ballen er zoveel naar Den Haag worden gegireerd om er bij voorbeeld ons bloed eigen vliegkampschip weer van op te lap pen, Ik ken een vader, die uit vrees dat zijn zoons' later in het belastingdoolhof zullen verdwalen nu al bij de toedie ning van het zakgeld de spelregels van de overheid heeft overgenomen. Zijn twee knapen ontvangen maandelijks een tien tje, d.w.z. een bruto tientje. Hij begint na melijk met een kwartje belasting af te trekken voor het huiselijk lectuurfonds. Nog eens een kwartje wordt afgetrokken, bij wijze van A.O.W. (algemene onderde len wegverkeer) wat neerkomt op een spaarkas voor een nieuwe fiets. Dertig cent gaat naar de W.W. (woest werk, kle- renreparaties), f 1,20 naar het egalisatie fonds ter dekking van nagekomen belas tingvorderingen f 2,50 gaat naar de vak verenigingen, die in dit geval nog lopen in korte broek, en 62 cent komt in het zie kenfonds, 34 cent in het schaatsenfonds, 81 cent in het laat-maar-waaien-fonds. En fin, er blijft van dat tientje niet veel over. Wel krijgen de jongens de bekende com pensaties: 2 pet. duurtetoeslag (omdat je tegenwoordig voor een halfj niets meer kunt kopen) en recreatietoeslag, als de knapen eens met een buurmeisje op stap willen. Niettemin blijft van het vette tientje een mager scharminkeltje over. Toch komen de jongens er wel, want ze mogen ook de clareren. En dat doen ze zo lekker. Pinokkio Advertentie Alle merken, dus ruime keuze SNGEL, Gr. Houtstr 181 Tel. 14444 Uitbraak. Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnappen uit de gevan genis van Fresnes, ten zuiden van Pa- - rijs, die een- der best -bewaakte in Frankrijk heet te zijn. De gevange nen hebben kans gezien ongemerkt een tunnel van twaalf meter te graven en daardoor buiten de muren te komen. De uitbraakpoging waaraan twee maanden gewerkt moet zijn, was door zes man ondernomen, doch een van hen was te dik om de tunnel te passeren en •is onderweg blijven steken. Een van de ontsnapten is in het huis van zijn ouders te Parijs aangehouden. Verbetering. De Canadese oppositieleider Lester Pearson, die in 1957 de nobel- prijs voor de vrede kreeg heeft in een bijeenkomst in de universiteit van Mon treal gepleit voor uitbreiding van de Veiligheidsraad teneinde de Aziatische en Afrikaanse landen een betere ver tegenwoordiging te geven. „Vergro ting, misschien verdubbeling van het aantal leden, van de raad zal onze we reldorganisatie doeltreffender maken als diplomatieke en politieke instelling", aldus Lester Pearson. Lego. Een van de grootste speelgoedfa brieken van Europa, de Lego-fabriek te Billund bin Kolding, is gedeeltelijk in as gelegd. In korte tijd was de helft der fabriekshallen uitgebrand. Zevenhon derd arbeiders komen door deze brand voorlopig zonder werk. Zachtjes aan. Van Franse zijde is nog niet genatwoord op de verklaring van de Tunesische president Bourguiba, vol gens welke de „slag om Bizerta (de laatste Franse basis op Tunesisch ge bied) op 8 februari begint". Functiona rissen verklaren evenwel dat geen van beide partijen de zaak op de spits wil drijven. De officiële commentaar van beide kanten luidt: „Onderhandelin gen, ook over Bizerta, zijn nog gaan de". Uitnodiging Anastas Mikojan, eerste vi ce-premier van de Sovjet-Unie, die te Havanna is aangekomen, waar hij op uitnodiging van de Cubaanse regering de opening van een Russische tentoonstel ling zal bijwonen, heeft vex-klaai-d dat premier Kroesjtsjev Fidel Castro zal uitnodigen voor een bezoek aan de Sov jet-Unie. Levensgevaarlijk. De 250 voormalige le den van het Duitse politiebataljon nummer negen dat in 1941 in Letland twintigduizend Russische en Poolse Joden zou hebben omgebracht, wor den niet vervolgd, zo heeft de West- berlijnse justitie meegedeeld. Zij kon den niet zonder levensgevaar weigeren de bevelen van hun meerderen uit te voeren, zo wordt gesteld. Twee S.S.-of- ficiei-en van het bataljon, de 54-jarige Albert Filbert en de 49-jarige Gerhard Schneider zijn gearresteerd en zullen worden berecht. Vrede. Honduras en West-Duitsland heb ben de diplomatieke betrekkingen her nieuwd en zullen binnenkort onderhan delen over een vredesverdrag, aldus ver luidt te Tegucigalpa. De eerste kwestie die gereld moet worden is die van de herstelbetalingen van West-Duitsland aan Honduras voor het tot zinken bren gen (tijdens de oorlog) van een aantal Hondurese schepen door Duitse onder zeeboten. Nepotisme. Een Hongaars blad heeft ern stige critiek geleverd op de familiebe gunstiging in het land. Overal in den lande ontstaan „familiedynastieën". Tal rijk zijn de zaken waar zaakwaarne mers in staatsbedrijven hun vrouw aan stellen tot cassière en hun schoonmoe der als hoofd van de administratie. Ver der voer het blad uit tegen de overdaad aan goed betalende culturele baantjes. 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3