WYBERT ZIG-ZAG NAAIMACHINES ENGEL Aap veroorzaakte ontploffing van vuurwerk in IJmuidense keuken Toneeldirecties krijgen gedeeltelijk hun zin: minder voorstellingen Stijkel acht de Amerikaanse argumenten onrechtmatig Massale deelneming niet geheel bevredigend opgevangen Associatie wordt bestudeerd ƒ395.- „De Ark" wordt niet uitgesloten Frankrijk voornaamste tegenstander Kamermuziek door drie jonge musici VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 4 DE KLM-RECHTEN Schip gezocht als noodziekenhuis voor Amsterdam-Noord BESMETTING Gebruik regelmatig Muziekavond Inter scholair Toernooi HAARLEMSE RECHTBANK DE ANTILLEN EN DE E.E.G Secretaris van Spaanse Evangelische Kerk Besluit van Staatssecretaris Scholten Amsterdams Ballet in Stadsschouwburg (Van onze correspondent in de V.S.) Staatssecretaris Stykel heeft de krachttoer verricht die onmogelijk schijnt: hij is vertrokken uit Washington maar heeft niettemin een voet tussen de deur van het State Department gehouden, zodat hij hopen kan te allen tijde terug te kunnen komen. Zoals men weet achtte de heer Stykel het zinloos langer door te praten nadat de Amerikanen pertinent landingsrechten in Los Angeles hadden geweigerd. Doch de reden, waarom de voorzitter van de Nederlandse delegatie weigerde akkoord te gaan met een officieel einde van de onderhandelingen, was zijn oogmerk te allen tyde terug te kunnen keren, zelfs zonder vooraf verzocht te hebben om een nieuw overleg. Of deze tactiek in de praktyk veel zal uitmaken, staat te bezien doch zy illustreert duidelijk dat het Stijkels bedoeling is op een gunstiger moment de kwestie opnieuw aan te snijden. Het Amerikaanse verkiezingsjaar is stellig niet de beste periode voor zulk een poging. Juist omdat men in het Nederland se kamp de hoop koestert dat de K.L.M. in de toekomst de begeerde landingsrechten zal krijgen, ziet het er niet naar uit dat Nederland tot enigerlei represaille zal overgaan, al zal ook de publieke opinie zeer geschokt zijn door het negatief resul taat van de onderhandelingen. Staatsse cretaris Stijkel achtte het woord „teleur stelling" kennelijk te zwak om zijn stem ming weer te geven. Zijn reactie was veel- e°" in de trant van „dit accepteer ik niet." Tijdens de persconferentie legde Stijkel speciaal de nadruk op het feit dat een bi laterale overeenkomst voorziet in een ge lijkwaardige uitwisseling van mogelijke economische voorrechten. Ondankshet feit dat de Amerikanen zelfs meer voor rechten ontvingen dan de Nederlanders, weet de K.L.M. een belangrijk groter pro fijt te behalen dan de Amerikaanse con currenten op dezelfde routes. Aan de K.L.M. wil men thans de route op Los An geles ontzeggen onder meer op grond van het feit dat de Nederlandse maatschappij reeds genoeg profiteert van de vluchten op Amerika. Een dergelijke argumentatie achtte de Nederlandse staatssecretaris hoogst onrechtmatig en in strijd met het principe van de vrije concurrentie. LOS ANGELES (UPI) Op het ver zoek aan de Kamer van Koophandel in Los Angeles om commentaar te geven op het besluit de K.L.M. geen landingsrech ten te Los Angeles te verlenen, werd het volgende geantwoord: „Wij zijn van ge voelen dat wij moeten wachten met het afleggen van een verklaring tot van het ministerie van Buitenlandse Zaken de re den voor zijn besluit is vernomen." Commentaar president directeur K.L.M. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler gaf desgevraagd de vol gende commentaar op het bericht van het mislukken der luchtvaartonderhandelin gen tussen de Amerikaanse en Nederland se delegaties te Washington: „De beslissing van de regering van de Indien het gelukken zou, een schip te vin den dat op weinig ingrijpende wijze ge schikt te maken is om enige jaren als noodziekenhuis in Amsterdam te functio neren en indien de Vrije Universiteit hier- voor reeds nu het nodige personeel zou kunnen leveren, zou op deze wijze de pe riode overbrugd kunnen worden waarin nog geen ziekenhuis in Amsterdam be noorden het IJ in exploitatie is. Tevens zou hierdoor enigszins tegemoet worden gekomen aan het tekort aan verpleegge- legenheid. Bovendien zou de wens van de VU worden vervuld, zo snel mogelijk een kern van haar academisch ziekenhuis in exploitatie te nemen. B. en W. van Am sterdam oriënteren zich thans over de mo gelijkheid dit plan uit te voeren. Ook an dere oplossingen worden overwogen ten einde aan de wens van de VU tegemoet te komen. Verwacht wordt, dat met de bouw van het ziekenhuis in Amsterdam- Noord voor het einde van 1960 zal worden begonnen. De bouw zal 2'/i jaar duren. Het verpleegsterstekort In het Binnengasthuis te Amsterdam zouden 80 tot 90 verpleegsters nodig zijn om de buiten gebruik zijnde bedden weer voor opname-patiënten in te kunnen schakelen; in het Wilhelminagasthuis 40 a 50 en in het noodziekenhuis Zeeburger- dijk één, aldus verklaren B. en W. van Amsterdam. Het is met de personeelsbe zetting in de particuliere ziekenhuizen beter gesteld dan met die in de gemeente ziekenhuizen. Het college zal de besturen der particuliere ziekenhuizen verzoeken gegevens te verstrekken. Mocht blijken dat die ziekenhuizen beschikken over aan biedingen van verpleegsters waarvan geen gebruik wordt gemaakt, dan zijn B. en W. bereid te onderzoeken op welke wijze dit personeel in de verpleging kan worden in geschakeld. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Ver meer (P.v.d.A.) waarom de overheid bij de geestelijke verzorging van militairen het humanistisch vormingscentrum „De Ark" heeft uitgesloten, antwoordde minis ter Visser gisteren in de Tweede Kamer dat het vormingscentrum voor militair lei derschap te Hilversum zeer kort geleden is geopend. Het is iets nieuws. Er wordt gebruik gemaakt van moderne discussie methoden. Aan groepen officieren en on derofficieren wordt het besef bijgebracht, dat leidinggeven een kunst is. Daarvoor moet men zichzelf en zijn medemens be ter leren kennen. In klasseverband worden cursussen gevolgd, ongeacht de levensbe schouwing van de deelnemers. Uiteraard rijzen tijdens de cursus proble men van levensbeschouwelijke aard. De bespreking daarvan wordt na afloop ge voerd in een afrondingsbijeenkomst in een centrum voor geestelijke verzorging. Spre kers van verschillende levensbeschouwing kunnen worden uitgenodigd, ook humanis ten. Er is echter geen sprake van geeste lijke verzorging van een bepaalde rich ting. Er is geen enkel bezwaar tegen het gebruik van „De Ark" voor afrondingsbij eenkomsten en er is dan ook geen op dracht gegeven tot uitsluiting van „De Arfc", aldus de minister. Verenigde Staten om op dit ogenblik op nieuw toestemming te weigeren een snel le Nederlandse luchtverbinding tussen Ca- lifornië en Europa te exploiteren, is een moeilijk te aanvaarden realiteit. Eens te meer blijkt," aldus de heer Aler, „dat de Amerikaanse luchtvaartpolitiek geïnspi reerd wordt door protectionisme, dat ge heel vreemd is aan het algemene streven van de V.S. naar vrijheid van economi sche betrekkingen en het recht doen we dervaren aan het principe van vrije con currentie. Was in 1957 het weigeren van het verzoek van Nederland tot het verkrij gen van landingsrechten aan de westkust van de Verenigde Staten reeds onbegrij pelijk gezien de redelijkheid ervan, thans krijgt die weigering daarenboven nog het u .rakter van discriminatie tegen Neder land, omdat zoals bekend aan vele andere luchtvaartmaatschappijen wel rechten op de westkust zijn toegekend. Het weigeren van rechten aan Nederland kan niet an ders worden geïnterpreteerd dan een straf voor het feit dat wij geografisch gespro ken een klein land zijn." De heer Aler sprak ten slotte de hoop uit dat de V.S. in de toekomst van de redelijkheid van de Nederlandse argu menten, die onweerlegbaar is, zal wor den overtuigd. Den Haag: deur is nog open Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat het te be treuren is dat de Verenigde Staten weinig of geen begrip schijnen te hebben voor de gerechtvaardigde wensen op luchtvaartge bied van de Nederland, omdat de K.L.M. in het volksbewustzijn nu eenmaal een bijzondere plaats inneemt. Gelukkig is, zo voegde de woordvoerder eraan toe, de deur voor de toekomst niet definitief ge sloten. Advertentie OVERAL DREIGT Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk DE BELANGSTELLING voor het Haarlemse Intcrscholaire Jeugdtoernooi is in de loop der jaren enorm toegenamen. Maar met deze toeneming kwamen ook tal van problemen, elk jaar weer met groter nadruk. Met bewonderenswaardige vindingrijkheid heeft men voor de meeste een oplossing gevonden. Er is echter een moeilijkheid, die zich steeds krachtiger laat gelden. Zy wordt gevormd door de massaliteit, die, als op zoveel gebieden van de menselijke samenleving, ook voor de demonstraties van de kunstzinnige ambities van de jeugd uit Haarlem en omstreken een bedreiging gaat worden. Het is een merkwaardige bedreiging, want zy berust op een overvloed van sympathie voor deze voor Nederland zo unieke jeugdmanifesta- tie. Maar niettemin is zy zeer reëel en zy heeft kans gezien het vijftiende jeugd toernooi, dat dit jaar gehouden wordt, althans voor de sectie muziek bjjna onder de voet te lopen. Twee IJmuidenaren stonden donderdag middag in hoger beroep voor de Haarlem se rechtbank omdat zij zonder vergun ning een inrichting voor het maken en op slaan van vuurwerk zouden hebben gehad. De officier van Justitie meende dit bewe zen en eiste tegen hen een geldboete, maai de raadsman van beide verdachten, mr. O. H. van Wijk, vond dat van een inrich ting in de zin van de wet geen sprake was geweest en bepleitte vrijspraak. Op 1 juni van vorig jaar deed zich een ontploffing voor in de keuken van een zes tigjarige boekhandelaar aan de Keizer Wil helmstraat in IJmuiden. De boekhande laar had een partij knalkurken van een 24-jarige vuurwerkfabrikant, eveneens uit IJmuiden, overgenomen. De man had een Vergunning" tot' h'et veï-ko'pën" Vb ft N 'Vifiif- (Van onze correspondent in Brussel) De permanente afgevaardigden of ambassadeurs van de zes regeringen bij de Europese Gemeenschappen hebben de kwestie van de Nederlandse Antillen be sproken. Voor Nederland was hierbjj dr. Linthorst Homan de woordvoerder, voor Frankrijk ambassadeur Gosse. Besloten is het dossier der associatie van de Neder landse Antillen met de Gemeenschappelijke Markt te bestuderen. Deze studie zal het werkdocument vormen voor de beslissing welke de Europese Ministerraad op 8 en 9 maart aanstaande te Brussel gaat nemen. De vergadering verliep in een aangename sfeer. Minister Luns zal over een en ander voor het Nederlandse parle ment een verklaring afleggen. Het is duidelijk dat de ontstemming, die in Nederlandse kringen na de Europese Ministerraad van woensdag merkbaar was, de Europese Executieve Commissie en de vergadering van de ambassadeurs heeft doen nadenken. Ook de aanval van een Brussels blad tegen de lastige Neder landers, een aanval die door sommige functionarissen van de Gemeenschappelij ke Markt scheen te zijn geïnspireerd heeft de wagen in een versneld tempo aan het rollen gebracht. Of Nederland thans met de verklaring, dat er een studie komt over de associatie der Nederlandse Antillen een volledig bevredigend antwoord zal krij gen moet overdreven optimisme worden genoemd. Maar het formele recht van Ne derland op de procedure van die associa tie, procedure welke bij het verdrag van Rome is gevoegd, is thans officieel door Frankrijk erkend. Er kon daar moeilijk twijfel over be staan, maar de Nederlandse regering heeft thans de zekerheid dat de kwestie der An tillen niet op de lange baan zal worden geschoven en integendeel reeds op 8 en 9 maart aanstaande, althans wat de pro cedure betreft, ter sprake zal komen. Het is niet uitgesloten, dat de Franse delega tie dan opnieuw bezwaren maakt en de zaak opnieuw laat uitstellen. De Franse regering is namelijk van oordeel dat de associatie van de Nederlandse Antillen met de Gemeenschappelijke Markt het to tale energiebeleid van de Europese Ge meenschap raakt, waarbij zoals gezegd het Franse belang bij de oliebronnen in de Sahara het grote struikelblok is. Frank rijk wil het snel stijgende verbruik van aardolie in West-Europa reserveren voor de Sahara-olie en van 1965 af zou de Sahara ongeveer 50 miljoen ton olie-produkten per jaar kunnen leveren. Daarvoor doet Frank rijk enorme investeringen waarmee mil jarden zijn gemoeid. Het grote voordeel van de olie-exploita tie in de Antillen is dat de olie niet meer moet worden aangeboord en dat grote hoe veelheden kunnen worden geleverd op zeer korte termijn. De associatie is dus nog lang niet voor elkaar. Totnutoe heeft de Franse regering de kwestie van de leve ringen van de Sahara-olie en -gas want de Sahara gaat ook grote hoeveelheden na- tuurgas leveren niet in de Europese Executieve Commissie ter sprake ge bracht. Er zijn echter door Parijs bilate rale besprekingen gevoerd met Bonn en Brussel. De Duits-Franse besprekingen schijnen daarbij te hebben bewezen, dat de Bondsrepubliek een grote belangstelling heeft voor de Franse leveringen van olie en gas. Men moet de zaak van de Antil len dus niet zien als een simpel procedure incident in de Europese Ministerraad maar als een veel ruimer vraagstuk in het raam van de Europese energievoorziening. Advertentie ELECTR. IN KOFFER met volledige service en lessen. VERKOOP VAN ALLE MERKEN Dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 werk. De boekhandelaar had een aap als huisdier. Het beest moet op een doos met vuurwerk zijn gesprongen, waardoor een ontploffing is ontstaan. De aap is hierbij verongelukt. De ontploffing veroorzaak te een enorme ravage in het huis van de boekhandelaar, die ten tijde van het onge luk in een ziekenhuis lag en 's avonds op de televisie de ravage in zijn huis zag. Verder was vuurwerk opgeslagen in een zolderkamertje, dat de vuurwerkfabrikant van de boekhandelaar had gehuurd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Boumah, meende dat de vuurwerkfabrikant ten onrechte door de kantonrechter was vrijgesproken. Kwalijk vond hij het dat de jongeman de schuld op de boekhandelaar probeert af te schui- 'ven.*,,£f Tnöet m&tfe-«eens een orn'd?komen aan uw gevaarlijke experimenten" zei de officier,- die in herinnering bracht" daUziefï later weer in IJmuiden een ernstige ont ploffing van vuurwerk had voorgedaan, waarbij een man dodelijk was getroffen. Tegen de vuurwerkfabrikant eiste de of ficier driehonderd gulden boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij achtte ook de boekhan delaar schuldig. De deze verdachte dooi de kantonrechter opgelegde straf van veer tig gulden vond mr. Van der Valk Bou- man veel te laag. Hij wilde de straf ver hoogd zien tot tweehonderd gulden boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Van Wijk vroeg voor beide verdach ten vrijspraak, daar hier naar zijn me ning geen sprake was van een inrichting in de zin van de wet. Immers, de fabri kant had het vuurwerk verkocht aan de boekhandelaar, die hiervoor een verkoop vergunning had. Uitspraak op 18 februari. De rechtbank deed onmiddellijk uit spraak in de zaak tegen twee jongeman nen, die in de nacht van 11 op 12 augus tus van vorig jaar uit een perserij aan het Houtplein in Haarlem geld en twee kos tuums hadden weggenomen, nadat zij uit een opvoedingsgesticht in Amersfoort wa ren ontsnapt. De officier, mr. J. J. Bre- dius, requireerde tegen elk van hen een jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming, zodat de straf kan wor den gekoppeld aan die, welke de verdach ten thans nog uitzitten. De officier meen de dat een voorlichtingsrapport weinig hoop voor de toekomst van de jongeren bood. Mr. F. J. D. Theijse jr. en mr. L. Ali Cohen zagen de toekomst niet zo som ber in, kenschetsten de diefstal als een „noodsprong" en bepleitten een lichtere straf. Een 44-jarige vrouw uit de A. L. Dyse- rinckstraat in Haarlem hoorde 150 subs, dertig dagen tegen zich eisen. De kanton rechter had haar veroordeeld tot twaalf gulden boete, tegen welke straf zij in ho-. ger beroep was gegaan. Zij zou op 7 fe bruari '59 het tegelpad voor haar huis met water hebben besproeid, waardoor be vriezing zou zijn opgetreden en gladheid zou zijn ontstaan. De vrouw bleef voor de rechtbank hevig ontkennen. „Mijn man had het gedaan, ik heb nog zand gestrooid. Ik sproei altijd water tegen verontreini ging door honden. Een agent heeft me be ledigd, hij stak zijn voet tussen de deur." Twee getuigen, vrouwen uit de buurt, hielden vol dat zij de verdachte water had den zien sproeien. „Toen ik er wat van zei, schreeuwde ze: „Ach viezerik, waar bemoei je je mee. Die vrouw tiranniseert de hele buurt." Maar de verdachte bracht verontwaardigd naar voren dat de getui gen meineed spraken. De officier, mr. Van der Valk Bouman, meende dat verdachte opzettelijk water had gesproeid om gladheid te veroorza ken. „Haar gedrag is zeer asociaal". Hij eiste 150 boete. „Ik heb het niet gedaan, ik sta niet te liegen," bracht de vrouw naar voren. Op 18 februari zal de rechtbank laten horen, of zij daarvan al of niet overtuigd is. In de tweede helft van februari komt ds. H. Capo, predikant van de Spaanse evangelische kerk van Mallorca naar ons land. Het doel van deze bezoekreis is de Nederlanders op de hoogte te stellen van de huidige toestand der protestantse ker ken en der protestanten in Spanje. Het is nog niet zover gekomen. Men heeft het programma, dat voor dinsdag, de eerste toernooidag, was vastgesteld, nog wel kunnen afwerken. En ook met de twee de muziekdemonstralie, die donderdag avond werd gehouden is men klaar ge komen. behoudens met de canon „De klok ken van Haarlem", waarvoor op het late avonduur niet voldoende uitvoerenden meer beschikbaar waren. Maar wat nu? Nog een derde demonstratie-avond toe voegen? Nog strenger selecties toepassen en reeds in voorgaande jaren uitverkoren solisten voor nieuwe aanmelding uitslui ten? Nog korter muziekstukken voor uit voering voorschrijven schiet het doel voorbij, want het jeugdtoernooi moet in zekere zin toch ook een muzikale ver rijking voor de toehoorders betekenen en niet een jachtige non-stop demonstratie, Een van de vele executantengroepen was het koor van de hbs voor meisjes, dat hier, voor het statige Cavaillé Coll- orgel opgesteld, een vrolijk Italiaans koekoekliedje ten beste geeft. die zelfs geen korte bezinking van ervaren indrukken toelaat. Het is een inderdaad zeer moeilijk vraag stuk, dat zich heeft aangediend. Het zal echter grondig moeten worden aangepakt, ter wille van het behoud van dit Haar lemse m-uzikale gebeuren, dat op grond van idealistische motieven werd begonnen en dat nog steeds als een loffelijk idealis tisch streven kan worden beschouwd. Het interscholaire jeugdtoernooi van dit jaar werd donderdagavond besloten. We derom traden er vele solisten en koren op en wederom was de belangstelling daar voor bijzonder groot. Twee organistes, beide van het Christe lijk Lyceum, lieten zich horen met werken van Bach en Franck. Een organist van het Marnix van St. Aldegonde-Lyceum speelde ook muziek van Bach en deze orgelvoordrachten waren vaak verrassend goed. Pianistes en pianisten, leerlingen van de hbs voor meisjes, het J. P. Thysse- lyceum, van het Coornhert-lyceum en van het Triniteits-lyceum gaven vertolkingen, die opvielen door muzikale uitbeelding en door virtuoze, ja door zeer virtuoze be heersing. Een violiste van de Da Costa- kweekschool gaf samen met een pianiste van de Haarlemse Huishoudschool een vaardige voordracht van muziek van Co- relli, een cellist en een pianiste van het Coornhert-lyceum lieten de schone Elegie van Fauré horen. Bijzonder onderscheidde zich een violiste van het Kennemer-lyceum met de voordracht van een werk van Wienawski. Bij de ensembles 'zag men weer als „vaste" bezoekers een familie-pianotrio 'en maakte men kennis met een trio van een fluit-, cello- en gitaar-combinatie. Een aantrekkelijk evenement werd het optre den van een koperkwartet. Het zou te ver voeren om alle presta ties van de deelnemende schoolkoren en schoolorkesten afzonderlijk aan een be schouwing te onderwerpen. Laat mij vol staan met te vermelden, dat de vertolkin gen nogal uiteen liepen en dat niet van alle ten gehore gebrachte werken de keuze op grond van aanwezige capaciteiten ver antwoord genoemd kon worden. Verheu gend was het overigens wel te kunnen constateren, dat verschillende leiders van koren een juist begrip van hun taak heb ben. Ter informatie zij dan medegedeeld, dat koren en orkesten van de Klaas de Vriesschool, de Kêtelaarschool, de Louise de Colignyschool, de Koningin Wilhel- minaschool, de Hildebrandschool, de hbs voor meisjes, het Jac. P. Thysse-lyceum, het Kennemer-lyceum, het Mendel-college, het Lourens Costerlyceum, de christelijke opleidingsschool voor Kleuterleidsters, de Mr. A. Bruchschool en de Prinses Irene- school en nog een Interscholair orkest op traden. P. Zwaanswijk (Van ónze Haagse redacteur) De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten is tegemoetgekomen aan de wens van de directies van de Nederlandse Co- medie en de Haagse Comedie naar een beperking van het aantal voorstellingen 'dat door deze gezelschappen moet wor den gegeven. Aan de subsidiëring wordt thans de voorwaarde verbonden dat ten minste 450 voorstellingen gegeven moe ten worden, terwijl er tevens uit artis tieke overwegingen een maximum van 480 voorstellingen is bepaald. In het sei zoen 1958-'59 werden door de Nederland se Comedie 565 en door het Haagse ge zelschap 462 opvoeringen verzorgd. De staatssecretaris deelt dit mee in een schrijven aan de betrokken directies en de leiders van andere grote toneelgezel schappen. De staatsssecretaris acht het niet ge wenst het aantal voorstellingen verder te verminderen, zoals de beide directies had den gevraagd. Daardoor zou immers de toneelvoorziening in de provincie, welke met zoveel moeite is opgebouwd, worden geschaad. Bovendien zou het gevaar be staan dat goede krachten van andere ge zelschappen zouden worden weggezogen door de gunstiger voorwaarden bij de twee Comedies. De vermindering van het aantal voor stellingen wordt bereikt door niet altijd „in doublure" (dat is met twee ensembles) te spelen, maar ter afwisseling één stuk in grotere bezetting te geven. De staatssecretaris heeft zijn beslissing genomen in overeenstemming met de ad viezen van de Raad voor de Kunst en de subsidiërende gemeenten, waaronder Haarlem. Naar aanleiding van deze kwestie heeft de onderafdeling Toneel van de Raad voor de Kunst een rapport uitgebracht aan staatsseccretaris Scholten. De opstellers komen hierin tot de conclusie dat de over heid in haar toneelbeleid een juist even wicht moet zoeken tussen de omvang en het peil der toneelvoorziening: als norm geven zij hiervoor 450-480 voorstellingen voor de drie westelijke standplaatsgezel schappen, zoals de afdeling in haar rap port Toneelspreiding heeft aanbevolen. In bepaalde gevallen zullen de gezel schappen dan een enkelvoudige bezetting dienen te kiezen. Eventuele vermindering van inkomsten als gevolg van het door voeren van deze normen moet, aldus het rapport, door hogere subsidies worden ge compenseerd en de verdeling van voor stellingen over het gehele land behoort zo plaats te vinden, dat een gelijkmatige voorziening wordt bevorderd. Ten slotte meent de afdeling Toneel dat het aantal voorstellingen van de Nederlandse Come die zo spoedig mogelijk behoort te worden aangepast aan de richtlijnen van het rap port-Toneelspreiding omdat „het uitzon derlijk hoge aantal voorstellingen van dat gezelschap schade toebrengt aan het artis tieke peil van zijn voorstellingen". Het Amsterdams Ballet, onder leiding van Mascha ter Weeme, geeft woensdag 10 februari in de Stadsschouwburg te Haar lem een voorstelling, waarbij „Pas de Deux" van Burgmülter en Coralii-Sergeyev en „Glazen Muren" van Hamilton-Kenton. en Robert Kaesen in première worden ge bracht. Wat de voordelen van enkelvoudige be speling betreft worden in het rapport twee aspecten genoemd, namelijk de verho ging van het spelpeil der betrokken gezel schappen en het profijt dat de televisie zou trekken van de op deze wijze vrijkomende werktijd van de acteurs. EEN KAMERMUZIEKAVOND in het Frans Halsmuseum te Haarlem onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek bracht de kennismaking met een drietal jonge, pas afgestudeerde musici. De fluitiste Aya Snellen liet zich horen in een Sonate van de Napolitaanse componist Leonardo Vinci (16901730) waarbij bleek dat haar muzikale voordracht gesteund werd door een ontwikkelde techniek en een fraaie, in alle registers goed aanspre kende toon. Voorts liet zij zich horen in twee hedendaagse werken: een Sonate van Louis Andriessen, jongste spruit van de bekende kunstenaarsfamilie. Hij heeft het natuurlijke gemak zonder veel omhaal iets aardigs op papier te zetten. Het loopt alle maal plezierig, is nergens langdradig, steeds doorzichtig van klank en heeft af en toe een grappige pointe (het scherzo over een ostinaat springfiguurtje in de piano, de onverwachte draai van het slot). De fluitiste pakte het stuk op de juiste wijze aan, lenig en zonder nadrukkelijk heid. Zij werd betrouwbaar gesecundeerd door de pianist Joan Ruys. Niet geheel de juiste toon vond zij mijns inziens in de Sonate voor fluit en piano van Poulenc. Vooral de melodische pas sages moeten blanker gespeeld worden om het illusionisme dat de componist met Mendelssohn's stijl bedrijft beter te laten uitkomen. Anders gaat de, toch al betrek kelijke, aardigheid er helemaal af. De pianist Pim Landheer had een veel zijdig aandeel in het programma. Aller eerst liet hij zich horen in vier romantische stukken, van Schumann, Liszt en Rach- maninof, na de pauze kwam hij met een van de „Miroirs" van Ravel en drie Pré ludes van Debussy; tenslotte eindigde hij de avond met. de pianosonate van Willem Pijper. Aan zijn muzikale begaafdheid en zijn aanleg voor het instrument valt niet te twijfelen. Wat dat betreft zal men zich vooral de beide Préludes van Rachmani- nof uit opus 32 herinneren, die qua klank mooi afgewogen waren en sfeer hadden. Deze jonge pianist zal in de toekomst nog het vermogen moeten ontwikkelen om in de gunstige zin des woords meer „op de zaal" te spelen, en zich luisterend als het ware tegelijkertijd op het podium en op de achterste rr te bevinden. Dit is dus een kant van de vaak ge noemde, maar zelden juist begrepen po dium-ervaring die voor een optredend kunstenaar, of voor iemand die het wil worden, een zaak van belang is. Dat Pim Landheer zich deze opgave kan stellen zonder in valse effectjagerij te vervallen maar met versterking van de plastiek in zijn voordracht, dat lijkt me niet te be twijfelen, gezien de aandachtige wijze waarop hij zich in klankkleur en frazering verdiept had. Het gaat hier om een element dat typisch inherent is aan de situatie van het optreden-zelf en dat Pim Landheer zich wellicht eigen kan maken door juist in dit opzicht het spel van grote pianisten te beluisteren. Sas Bunge

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4