Antwerpen is te laat ontwaakt Plannen in uitvoering Dit is de grote eeuw voor Rotterdamzegt directeur vandejaqel Waarom de Scheldestad achterbleef Vloer van Watervlietschool door zwam aangetast Agenda voor IJmond en Haarlem afwasbak VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 7 Overdracht tankschip Afbraak gemeentewoningen V elsen-IJmuiden Santpoort Beverwijk Heemskerk Haarlem De voetbalelftallen van Noord" N.V.V. vrouwen helpen t.b.c.-patiënten Op de werf van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam is het 18.000 ton metende stoomtur binetankschip „Atys" aan Shell Tankers n.v. overgedragen. Voor deze maatschappij zijn bij de N.D.S.M. nog twee stoomtur binetankschepen in aanbouw. Elk daarvan heeft een draagvermogen van 39.000 ton. Deze schepen zullen respectievelijk in maart en juni in de vaart komen. Dc volgende gemeente-woningen in Vel- sen zijn gelegen in gebieden, waarvan de bestemming ingevolge de uitbreidings plannen nog moet worden verwezenlijkt Voor dit doel zullen de woningen te zijner tijd moeten worden afgebroken. In verband hiermee zullen deze wonin gen met de bijbehorende gronden in het grondbedrijf moeten worden gebracht, waarvoor B. en W. van Velsen de raad toestemming vragen. De betrokken percelen zijn: Overbildt- weg nrs. 34 en 46; Bloemendaalsestraatweg nr. 34; Rooswijk nrs. 11, 12, 13, 14, 15 en schuur; Schulpweg nrs. 564, 566, 568, 570; Grote Hout- of Koningsweg m\ 336; Wij- kerstraatweg nrs. 315, 317, 319; Wijker- straatweg nr. 301; Wijkerstraatweg nr. 303. VRIJDAG 5 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Terreur over Dublin". Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Cultureel Centrum, 20 uur: lezing over Israel voor Volksuniversiteit. Cultureel Centrum, 20 uur: beginners avond Fotokring Velsen. Heidestraat 45, 19 tot 21 uur: expositie Dirk en Jaap Oudes. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: toneel voorstelling „Gruno". Bellevue, van 14 tot 23 uur: bazaar N.V.V.-vrouwen. Cultureel Centrum, van 14 tot 16.30 uur: Pieter Vermeulenmuseum. ZATERDAG 6 FEBRUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Terreur over Dublin". Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: toneel Gro ninger vereniging. Snelliusstraat 41, 19.30 uur: feestavond N.V.V.-jongeren. VRIJDAG 5 EN ZATERDAG 6 FEBR. Musis Sacrum (Prov. Ziekenhuis), van 19 tot 21 uur: expositie teken- en schilder werk van patiënten. VELSEN-NOORD: ZATERDAG 6 FEBRUARI Concordia, 20 uur: feestavond harmonie kapel „De Eendracht". Buurthuis Kennemerstaten, 20 uur: buurthuisavond. VRIJDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Pa rachutisten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ta- mango". W.B. Theater, 20 uur: „Maracaibo". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluit voering Stichting Arbeiders Toneelfonds. ZATERDAG 6 FEBRUARI Bioscopen: als vrijdag. ZATERDAG 6 EN ZONDAG 7 FEBR. Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich". Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 uur: Hoofdstad Operette met „Sissi". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. Minerva; Theater: Zaterdag 20.15 uur: Toneelgroep Theater met „De zomer van de zeventiende pop" (Heemsteedse Kunst kring). Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Val strik", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en '21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Indische graftempel", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Het meisje der zonde'-. 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag, zondag en maandag 20.15 uur: „Sayonara", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Tom en Jerry festival", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De moordzaak L.L.", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lie- ben", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hinderlaag in Wyoming". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag zaterdag en zondag 20 uur: „Rio Bravo" 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Bliksemflitsen" alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41) Tot 8 februari dagelijks van 1117 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen v. Hans Mulder. In dit tweede artikel over de toegangspoorten van Europa, laten we eerst de heer O. Leemans, directeur-generaal van de haven van Antwerpen aan het woord. „Hoe wij reageren op Europoort? Wy hebben er geen reactie op, wij doen geen tegenzet. Als we iets tegenover Europoort wilden stellen dan zou de Schelde ge normaliseerd moeten worden, maar waarom dit te doen? Voor die enkele reuzen- tankers? Neen! Er is geen prestigekwestie. We moeten niet steeds vergelijkingen maken met Rotterdam want dat bezorgt ons een „magnifiek inferioriteitscomplex". Europoort wekt bij velen hier in Antwerpen grote bewondering, het wordt als een stimulans gevoeld. Ik persoonlijk heb er sportieve bewondering voor: ik kan het goedkeuren dat men zich niet wil laten verrassen door de ontwikkeling. Dit is de grote eeuw voor Rotterdam". Zo luidt het antwoord van de heer O Leemans, directeur-generaal van de Ant werpse haven, commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hij heeft overigens niets van de afgun stige concurrent, er is zelfs geen jaloezie te ontdekken in zijn woorden, integen deel: hij erkent volmondig tekortkomin gen van de Antwerpse haven waar het di rect na de oorlog zó goed ging dat men niet verder keek dan heden en „morgen" vergat. Dat „morgen" brak al vrij spoedig aan toen Rotterdam zich begon te herstellen en de zaken zeer grootscheeps aanpakte. Toen ontwaakte Antwerpen... te laat en pas in 1956 begon men er iets aan te doen. Infrastructuur Maar zomin als alle Nederlanders ge lijk zijn, zijn alle Belgen dat. Er zijn er ook, die het niet zo goed kunnen verdra gen, dat Antwerpen wat achterop geraakt is. De toon van rivaliteit, de concurren- tiegeest, die we bij Antwerpens havendi recteur niet konden ontdekken beluister den we een dag eerder wel in een rede van de heer F. Osterrieth, voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel. Hij sprak over de infrastructuur in Benelux- verband, oost-west-verbindingen van het achterland met de Noordzee door kanalen- aanleg, normalisering van rivieren als Schelde, Maas en Moezel, nieuwe trans portmogelijkheden, ontsluiting van nieu we gebieden, maar hij dacht daarbij voort durend aan Antwerpen als begin- en eind punt. Wat natuurlijk zijn goed recht was en begrijpelijk, maar hij haalde te dik wijls de concurrentiestrijd met Rotterdam erbij om niet duidelijk te doen voelen, dat hij hoopte dat Antwerpen een tweede poort zou worden van de Euromarkt en de even knie van Rotterdam. Ook al zei hij daar bij dat deze hele toekomstige ontwikke ling los gemaakt moest worden van de concurrentiestrijd Rotterdam-Antwerpen en geprojecteerd moest worden op de eco nomische eenwording zowel in Europees als in Beneluxverband. Dit ontwikkelings plan, zo zei de heer Osterrieth, kan slechts op Europees niveau tot stand komen maar hij voegde eraan toe: dit heeft groter be tekenis dan de noordzuidverbinding met de Waal. Inderdaad, want het is een grote visie, een toekomstdroom, die binnen niet al te lange tijd wel verwezenlijkt zal wqr- den. Maar tevens een wensdroom -van deze Antwerpenaar want hij projecteerde dit beeld in werkelijkheid grotendeels op de stad aan de Schelde, die hij zó in de toe komst zag als een tweede „Europoort" naast de .tad aan Maas en Rijn. Overigens was het beeld dat hij ontwierp zeer interessant en belangwekkend: het gunde een kijk in de komende economie van de Euromarkt, voorzover handel en zeevaart daarbij betrokken zijn. Advertentie Flinke PLASTIC 34 cm. Alleen geel en wit NU ƒ1.68 VVBHRC (Sportpark „Watervliet" 14.30 uur): VVB: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en C. Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en A. Effern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooimans, J. Kersbergen en G. Koop- mans. DIO—Kinheim (Kleverparkweg, Haar lem 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en R. Hatzman, J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; F. Smit, F. Mosk, W. Demmers, Th. van Vuuren en W. Luntz. WH—IEV (te Haarlem 12 uur): IEV: J. Jansen; J. Duin en J. Kramer: H. de Reus, P Persijn en W. Alkemade; A. Swinkels, W. Buur, G. Bos. J. de Reus en P. Bakker. INSTUIF NED. HERV. JONGEREN De in Heemskerk opgerichte instuif voor Ned. Hervormde jongeren blijkt in een grote behoefte te voldoen. De belangstel ling wordt bij elke bijeenkomst groter. Op zaterdag 13 februari wordt een feest avond georganiseerd die geheel door eigen krachten wordt verzorgd. „LIBERA HABENTES MUNUS" HAD VEEL SUCCES IN BAKKUM „Het Kosterken van Anderlecht" was de titel van het stuk dat de Nijmeegse toneel vereniging „Libera Habentes Munus" in hotel Borst te Bakkum voor het voetlicht bracht voor de afdeling Bakkum van het Katholieke Vrouwengilde. Deze toneelver eniging is een zeer bijzondere. Zij wordt gevormd door een vader, moeder en acht kinderen. Onder regie van jhr. O. van Nis pen tot Pannerden heeft het gezin Van der Linden veel succes gehad. Een stormachtig applaus van een stampvolle zaal aan het einde, bewees dat het stuk de vele aan wezigen tot de laatste minuten had ge boeid. Het begrip „samenwerking" lag overi gens ook de heer Leemans zeer na aan het hart. In plaats van Europoort, zo meent hij, waren gemeenschappelijke oplossingen mogelijk geweest want het is eigenlijk één handelsgebied. We tekenen hierbij aan dat het begrip „Europoort" hier als pars pro toto abusievelijk voor de hele Rotter damse haven wordt gebruikt, terwijl men in Rotterdam deze naam slechts bedoelt voor de nieuwe havenuitbreiding op de kop van het eiland Rozenburg. Om ethische en praktische redenen moet het tot samenwerking komen voor dat deze straks door supra-nationale in stanties wordt verordend. Hier liggen im mers op nog geen honderd kilometer van elkaar twee grote havens, die de gehele delta. Maas, Rijn en Schelde beheersen! In nog groter verband spreekt men van de „Duinkerken-range" waarmee men bedoelt de trits havens: Duinkerken, Gent, Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam, Em- den, Bremen en Hamburg, een reeks ha vens die het hele West- en Noordwest- europese gebied bestrijken. Er zal in de toekomst samenwerking noodzakelijk zijn! Schelde-Rijn In dit verband komt de Schelde-Rijn- verbinding ter sprake: het befaamde Moerdijkkanaal. De heer Leemans zegt ervan, dat dit nog niet verworpen moet worden, maar om psychologische redenen misschien onder een andere doopnaam tot stand dient te komen. Het zal dan door de nieuwe methode van sleepvaart, de duw- vaart, breder moeten worden dan vroeger nodig was. Dat het Schelde-Rijn-kanaal volgens het plan-Van Cauwelaert-Steen- berghe niet tot stand gekomen is, is vol gens de heer Leemans de schuld van Bel gië: de regering heeft er nadien niets meer aan gedaan. Zó belangrijk als vroeger wordt dit kanaal overigens niet meer ge acht. Wij zijn geen Rijnhaven: de oude toestand kunnen we niet bevriezen. Ook Rotterdam kan niet te veel bevriezen want de Rijn is overbevaren. Waarom dan geen tweede weg naar een tweede haven! Noord-zuid interesseert ons niet als Rijn vaart. De deelneming van Antwerpen aan de Rijnvaart is voor Rotterdam'misschien nog wél zo belangrijk als voor België. Voor ons is belangrijk dat de Schelde ontlast wordt van de binnenvaart. Daarom is de Noord-zuidverbinding nodig en die zal nooit een gevoelige afbreuk doen aan Rot terdam. Daarover is trouwens ook te pra ten, meent de heer Leemans... Een klein deel van Antwerpen's haven complex Olieindustrie in Antwerpen's haven De heer Leemans, de Antwerpse haven directeur geeft toe, dat Antwerpen na de oorlog niet al te veel schade had, hoewel men daarover ook weer niet te licht moet denken: er zijn meer dan 6000 vliegende en andere bommen op de stad neergeko men en 3000 burgers zijn daarbij omge komen. Een derde van alle overdekte loodsen was vernield en een ander deel zeer beschadigd Van de 630 kranen zijn de 125 beste door de Duitsers weggehaald, maar we hebben daar niet direct druk kend nadeel van gevoeld, evenmin als van de vernieling van de sluisdeuren. Voor het overige zijn wij vrij goed ontkomen aan de oorlog. Bij ons was de schade niet toegebracht aan de kaden, zoals in Rotter dam en Hamburg, zodat wij het vervoer onmiddellijk konden hervatten. Toen kwam de Amerikaanse aanvoer. De geali- eerde oorlogvoering stelde prijs op snel werk en dat hebben wij gepresteerd. Tot grote verbazing van de Amerikanen, die ons tempo niet konden volgen. Toen zijn we aan de zeer hoge kant van de lonen gekomen en dat werkt nu nog na, want latei-, toen de concurrentie op kwam, gingen de hoge kosten spreken. Door het goed lopen van de zaken is men niet zo gaan vooruitzien. We hebben ons niet zo hoeven te weren als Rotter dam. We zijn ook minder geconfronteerd met het verlies van het achterland waar Rotterdam op aangewezen was, we leef den zonder zorgen Toen de scheepvaart weer opleefde bleek, dat een deel van het-aangeboden verkeer moest worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte: we hebben een vre selijk tekort aan ligplaatsen. Ook nu nog kunnen vele lijnen niet op Antwerpen va- In het interview, dat wij met.de heer Leemans hadden, die, zödfs daaruit bleek, niet aan „Rotterdamitis" lijdt (dit woord is van de Antwerpse wethouder Delwaide, die er evenmin aan lijdt) stip ten wij even aan de rede over de infra structuur, welke de heer Osterrieth hield tijdens de studiedagen over de Antwerp se haven, die wij dit voorjaar bijwoonden. Hij ontwierp daarin een interessant beeld over de toekomstige ontwikkeling van het zee- en landverkeer, vooral ge zien van Belgische en in engere zin van Antwerpens gezichtspunt uit. Hij zette uiteen, dat in vroeger eeuwen, toen het vervoer naar het achterland („hinterland" zeggen de Belgen) groten deels te water geschiedde en de zeeha vens in hoofdzaak knooppunten van de zee handelswegen waren. De verbetering van het vervoer over land door stoom (trein) en benzine (auto) heeft hierin een gron dige wijziging gebracht. Het binnenland is voor het verkeer opengesteld en de in dustrialisatie 'met in- en uitvoer van grondstoffen en produkten heeft de zee handel en het karakter der havens geheel van aanzien doen veranderen. De handel was niet meer zo gebonden aan de havens en verplaatst zich meer en meer naar cen tra in het binnenland. Zo zijn de havens vooral de rol gaan vervullen van toe gangspoort tot het „hinterland" en is de moderne haven een kruispunt geworden, waar zee- en landwegen samenkomen, toegangspoort naar de zee, maar even zeer naar het binnenland. Haar rol heeft een regionaal karakter gekregen en voor een grote haven is de bediening van het achterland grondslag van welvaart en bloei. De secretaris van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel zei hierover onlangs „Rotterdam heeft dit het eerst bewust ingezien, terwijl Amsterdam zich nog lang vastgebeten heeft in de handeisfunc- tie waardoor het niet zo snel en sterk ge groeid is als Rotterdam." Ook Antwerpen heeft zich hierbij aangepast, zij het niet zo geconcentreerd als de machtige na buurhaven. Voor deze vervoersfunctie van de ha ven nu is de „infrastructuur" van het grootste belang, want het is een levens belang voor de haven hoe de verbindingen met het achterland zijn, evenals uiter aard de outillage van de haven infra structuur betekent letterl(ijk: onderbouw, dus datgene wat de gunstige condities schept voor de bovenbouw waarom het eigenlijk te doen is). Wat Antwerpen be treft ontvouwde de heer Osterrieth een programma, dat grootse perspectieven biedt en, als het verwezenlijkt wordt, de Scheldestad inderdaad tot de tweede Europoort zou kunnen maken. Antwerpen zou dan de punt worden van een cirkel segment, dat zich uitstrekt van Aken (en verder) tot het noorden van West-Frank rijk toe en zo de haven van een sterk ge ïndustrialiseerd stuk West-Europa! In grote lijnen omvat dit segment naar het noorden: de vaarweg die Antwerpen met de Rijn en via de Rijn met West-Duits- land, het oosten van Frankrijk en Zwit serland verbindt (het gebied dus waar Rotterdam en Amsterdam hun grote be langen hebben!); naar het oosten het Al- bertkanaal en de Maas, die doordringt tot in het hart van Oost-Frankrijk; naar het zuiden ie vaarweg Antwerpen, Brussel, Charleroi waar zich de grote industrieën bevinden en naar het westen de Schelde met haar zijrivieren en kanalen, die door dringen in Noord- en Noordwest Frank rijk. De heer Osterrieth had ernstige kritiek op het niet up to date houden van vele dezer wa/tefwegéh, maar hij rekende op de verwezenlijking van het in 1957 goed gekeurde tienjarenplan om deze waterwe gen bevaarbaar te maken voor schepen tot 1350 ton, vooral voor de verbinding met de industriegebieden rondom Luik en in Henegouwen en de wijnstreken. Hij drong vooral aan op spoed, daar een deel van het Henegouwse verkeer onder recht streekse invloed van de Duinkerkse ha ven zal komen als het Franse kanaal van Valenciennes naar Duinkerken gereed is. In dezelfde geest s$rak hij over verbe tering van het Albertkanaal, daar Neder land bezig is met de sluizen in het Julia- nakanaal en de, verbetering van de Ne derlandse Maas, terwijl hij met het oog op de Kolen- en Staalgemeenschap en de binnen de Euromarkt te verwachten goe derenstroom pleitte voor een ontsluiting van het bekken van Aken. Nog verder reikt het perspectief en hier kwam weel de Schelde-Rijn verbinding in het geding: de kanalisatie van de Boven-Rijn, het be vaarbaar maken van Neckar en Moezel en de uitvoering van het Rijn-Main-Do- naukanaal, dat de Westeuropese zeeha vens bereikbaar zal maken voor het hart van West-Europa! De zeehavens! Want de heer Osterrieth betrok, begrijpelijk overigens, ook en vooral de belangen van Antwerpen hierin. Hij noemde in het ka der van de economische integratie en in het Beneluxverband de houding van de Nederlandse autoriteiten onverklaarbaar, die langs de ene kant alles in het werk stellen om de Rijn verder uit te bouwen tot de machtigste vervoersader van heel West-Europa en aan de andere kant een rem plaatsen op de zuidelijke tak van de uitmondingen van de Rijn, door Antwer pen zoveel mogelijk te weren uit het Rijn- verkeer, wat nog verergerd zal worden door de werken van het Deltaplan. Spoor en wegverkeer In het geheel van de infrastructuur van de Antwerpse haven heeft de stad groot belang bij de elektrificatie en modernisa tie van het spoorwegnet. De Belgische spoorwegen die een zeer dicht net vormen hebben er machtig toe bijgedragen het land te industrialiseren en de havens uit te breiden, maar het is aan modernisa tie toe. In 1935 werd met de elektrificatie begonnen op de lijn Antwerpen-Brussel en sedert is een zesde van het net onge veer 800 km. gereedgekomen. Op het ogenblik zijn er nog 1400 stoomlocomotie ven in dienst, die volgens de plannen over tien jaar verdwenen zullen zijn. Op dit ge bied is Nederland echter een stuk voor: het hele net is er sinds enige jaren geëlek trificeerd eri stoomlocs kent men er in het geheel niet meer. De derde vervoersmogelijkheid is die per auto. Het wegverkeer is, evenals el ders, ook in België op fantastische wijze toegenomen. De enorm snelle ontwikke ling hiervan heeft er toe geleid dat men in Genève in '950 een Europees coördina tieplan heeft opgesteld voor de aanleg van de internationale grote wegen, de zg. E- wegen (Europawegen). België is er daar bij niet slecht afgekomen, waaruit de gunstige geografische ligging van het land en daarmee die van Antwerpen eens te meer blijkt. Over en door België zullen lopen de vol gende E-wegen: E 3 Lissabon-Parijs- Stockholm via Gent-Antwerpen; E 5 Lon- den-Wenen-Boedapest-Istanboel via Gent- Brussel-Luik-Aken; E 9 Amsterdam-Den Haag-Bazel-Genua via Maastricht-Luik; E 10 Parijs-Brussel-Den Haag-Amster dam via Antwerpen en voorts nog enkele hoofdaftakkingen. De Antwerpse haven krijgt aldus be langrijke nieuwe verbindingen met alle vier windstreken: Noord-, Zuid-, West- en Oost-Europa. Vooral de verbinding met Aken en daarmee de aansluiting op het Westduitse wegennet ligt Antwerpen na aan het hart omdat men daarin een te ren, terwijl Rotterdam er veel meer heeft dan vroeger. Antwerpen blijft de eerste lijnhaven, maar Rotterdam loopt snel in: vele schepen, die er voorheen niet kwa men, doen nu de Maasstad aan. Toch is het rendement van de haven nog zeer goed, hoewel wij in de hoogconjunc tuur zijn achtergebleven. Wij hebben dat niet gemerkt omdat alles goed ging. Aldus de heer Leemans. Maar, zo vervolgt hij, het is bij klagen gebleven! De uitbreiding van onze haven was vroeger niet zo klemmend als nu door de grote structurele wijzigingen voor bei de havens. Het grote nadeel voor ons is het gebrek aan ruimte en de veroudering van de outillage. De helft van de kranen is meer dan 50 jaar oud en al het overige materiaal meer dan 30 jaar! De Belgische regering is Antwerpen toen tegemoetgekomen met het tienjarenplan van 1956. Ook Antwerpen verlegt nu, evenals Rot terdam, zijn haven zo ver mogelijk naar zee door de grote zeesluis bij Zandvliet, vlak aan de Nederlandse grens; de land grens wordt nu ook stadsgrens! De groot ste zeeschepen kunnen daardoor worden toegelaten. Bovendien komt er een nieuw dok voor schepen van 65 000 ton. Er komt bovendien een 5de en een 6de havendok. Het plan schenkt ons daarnaast in totaal 180 kranen voor nieuwe en oude instellingen en de stad zelf bekostigt er ook nog een aantal. De nieuwe investe ringen Voor de infrastructuur worden voor 60 percent bekostigd uit regeringsgeld, de rest komt van Antwerpen. De sluis bij Zandvliet valt eigenlijk buiten het tienja renplan, maar is er als een extra aan toe gevoegd. De schepen en grote tankers moeten daar worden opgevangen omdat het verkeer bij de stad te druk is. Overigens wordt ook bij het tienjaren plan de haven al spoedig weer te klein.. genhanger ziet voor de autosnelweg Rot terdam-Duitse grens via Arnhem. Zijn betoog samenvattend, zei de heer Osterrieth dat de ruimere infrastructuur van de Antwerpse haven de volgende pers pectieven en behoeften heeft: een tienja renplan voor de vernieuwing van de spoorwegen 20 milj(ard francs); een tien jarenplan voor het bevaarbaar maken van kanalen en rivieren voor schepen tot 1350 ton (11 miljard francs); het wegen fonds, dat een 15-jarerplan omvat (30 mil jard francs en ten slotte een tienjarenplan voor de haven van Antwerpen (4,2 mil jard francs). Al deze plannen zijn in uit voering of verkeren in een gevorderd sta dium van voorbereiding. Minder vlot gaat het met de Rijnverbinding ten aanzien waarvan de heer Osterrieth hoopte op een beter begrip van Nederland, zowel in Be neluxverband als in dat van de Europese integratie. België ligt op het kruispunt van de Europese markt en de uitbreiding en verbetering van de infrastructuur moet ons in staat stellen alle profijt te trekken uit deze bevoorrechte ligging, zo besloot de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel. Zoals Nederland en speciaal Rotterdam zo ijverig bezig zijn te doen. Bij een onderzoek is gebleken, dat de gehele vloer van de Watervlietkleuter- school aangetast is door zwam. Dat deze zwamaantasting plaats kon heb ben vindt zijn oorzaak in de summiere fun deringsconstructie van Mavemgebouwen. waardoor het aanbrengen van voldoende ventilatie en voldoende ruimte onder de balklagen niet geheel mogelijk is. Indertijd is in de Mavemgebouwen een houten vloerconstructie aangebracht om de verplaatsbaarheid van de gebouwen te bevorderen hetgeen gezien het beoogde tij delijk karakter van deze bouw zeer wense lijk was. Zo is de destijds bij de Brederodeschool gebouwde 3-klassige Mavemschool binnen het jaar verplaatst naar de Prof. van der Leeuwschool, terwijl de bij de Da Costa- school gebouwde 1-klassige noodschool na mI siülill liiiii! ilfis iiiil j lil iii ft iiii b--% De haven van Antwerpen ruim een jaar verplaatst is naar de Mar- nixschool. Binnenkort is nog de verplaat sing te verwachten van de 2-klassige nood school bij de r.k. school voor voortgezet gewoon lager onderwijs (St. Adalbert- school) te IJmuiden-Oost. De tijdsomstandigheden zijn aanleiding geweest tot een meer permanent karakter van de Mavemgebouwen, zodat het leggen van linoleum nodig werd geacht. In ver band met de geringe ventilatiemogelijk- heid moet hieraan het ontstaan van zwam aantasting worden geweten. B. en W. van Velsen zijn voornemens om in verband met het thans aan het licht getreden euvel periodiek in alle Mavem gebouwen een onderzoek te doen instellen opdat eventuele zwamaantasting op zeer korte termijn kan worden geconstateerd. Waarschijnlijk zal bij die gebouwen, wel ke op hoge en droge en vrijwel geen hu- mussporen bevattende duingrond zijn ge plaatst dus in het algemeen die, welke in IJmuiaen zijn gebouwd, geen zwamaan tasting optreden. De kosten verbonden aan het herstellen van de vloer van de Water- vlietkleuterschool zijn rond f 1000.-. Ge zien het spoedeisende karakter van het werk hebben B. en W. vooruitlopende op de beslissing van de raad reeds opdracht gegeven de herstelwerkzaamheden -ter hand te nemen. In de bovenzaal van „Bellevue" aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden houdt de vrouwenbond van het N.V.V. een bazaar. De opbrengst is bestemd voor de t.b.c.- bestrijding. Voor lage prijzen liggen er weer fraaie handwerken. Er is een koffie- en theehoekje waar men zich neer kan zetten, om de nieuwe aankopen rustig te bewonderen. De N.V.V.-vrouwen rekenen op veel bezoekers en kopers, want het is voor een goed doel. De bazaar is geopend vrijdag en zaterdag van 14 tot 23 uuft

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7