WEKELIJKSE ESPE RANTG-CURSUS Sensatiepers kan verdachte nu geen kwaad meer doen Zie Boven Maan dooft licht van ster „PART-TIME" GEESTELIJKEN Komst van zijn vrouw had gunstig effect op publieke opinie Een jaar geëist voor poging tot „plezierrijden" en mishandeling politieman Arbeider veroorzaakte dood van collega Vorig jaar 83.632 nieuwe huizen Politieman liet zich omkopen Verzending van zeepost Twee elf jaar oude wetsontwerpen ingetrokken Zeventiende les Wat is het recht tot vrije nieuwsgaring? De verbetering van de IJmuidense havenmond VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 9 Proces-Van Rbegint woensdag Neem dit tabletje tegen aambeien M om de pijn te stillen Boekenactie tegen nazisme en antisemitisme Kerkelijk Leven Vraag van Kamerleden i Komende woensdag begint in Boston de moordzaak, waarin de Nederlandse marconist Willem van R. terecht staat, op verdenking dat hij een vrouwelijke passagier van de „Utrecht", even buiten de haven van Boston, zou hebben vermoord en overboord gegooid. (Van onze correspondent in Washington) Men zal zich het geval nog wel herin neren: op 18 september 1959 bleek 's avonds om negen uur dat Lynn Kauff- man, een passagiere van de Utrecht, zich niet meer aan boord van het schip bevond. Een dag later spoelde haar lijk aan, ge kleed in blauwgrijze shorts en badschoen- tjes. Het lichaam vertoonde vele blauwe plekken. De „Utrecht" was op weg van Singapore naar New York en had de acht tiende september Boston aangedaan. Na aankomst te New York stelde de politie aldaar ben uitgebreid onderzoek in. Aan vankelijk had men de indruk, dat Lynn Kauffman zelfmoord had gepleegd, doch toen de politie de marconist W. van R. aan een verhoor van twintig uur onderwierp, zou deze volgens de politie hebben ver klaard, dat hij met mevrouw Kauffman gedurende de reis van 44 dagen zeer in tiem geworden was, dat hij op de acht tiende een hevige woordenwisseling met haar had gehad en dat hij haar daarbij een klap zou hebben gegeven. De politie gaf in haar relaas aan de pers de indruk, dat Van R. de moordenaar geweest zou zijn. Jury beïnvloed Voor de Amerikaanse sensatiebladen was dit verhaal een buitenkans. Een „mooie, jonge, gescheiden vrouw" die een flinke erfenis te wachten had, zou ver- Advertentie tmp.:J.H. vin den Bosch 4 Co.-Postbus 8054-Amstcrdam Tegen een 22-jarige Haarlemmer en een 29-jarige Velsenaar, beiden los arbei der, heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdag een jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist, omdat zij een poging tot „plezierrijden" met een auto zouden hebben gedaan en een poli tieman zouden hebben mishandeld. Verdachten hadden op 28 november van vorig jaar bier gedronken en probeerden in IJmuiden-Oost verscheidene auto's te starten. Zij kwamen ten slotte in een ga rage van de villa v$n een arts en gingen in de daar staande auto zitten. Op dit mo ment werden zij gearresteerd door een po litieman in burger die het tweetal tijdens de tocht van de ene auto naar de andere had gevolgd. Op weg naar het politiebu reau rukten de los arbeiders zich los. De rechercheur kon de jongste weer pakken, maar tijdens het gevecht dat zich hierna afspeelde stompte de jongeman hem in het gezicht. Terwijl de vechtenden op de grond lagen kwam de oudste los arbeider terug en schopte de politieman tegen het hoofd. Deze kon door de pijn de Haarlem mer niet meer vasthouden en de mannen gingen er vandoor. Later werden zij toch gepakt. De politieman verklaarde ter zitting, dat hij bloeduitstortingen en schaafwon den aan hoofd, borst en een arm had op gelopen. Hij vertelde dat de arts zich op de achtergrond had gehouden, terwijl het om zijn auto ging. De officier van Justitie achtte poging tot diefstal van benzine (oftewel poging tot „plezierrijden") en de mishandeling van de politieman bewezen. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman van de Haarlemmer, mr. L. Ali Cohen, zei dat deze verdachte niet kan autorijden en concludeerde op het punt van poging tot diefstal tot vrijspraak. Wat de mishandeling betreft merkte de raadsman op dat verdachte meende te genover een burger te staan die de poli tie zou kunnen waarschuwen. Hiervoor be pleitte de verdediger een gecombineerde straf. Mr. J. Jansonius zei in zijn pleidooi voor de Velsenaar dat de verdachten op het moment zelf niet het plan hadden om te gaan rijden. Hij schetste hen als onno zele lieden die hadden gedronken en hun verstand niet gebruikten. Over de mis handeling van de politieman merkte hij op dat de Velsenaar heeft gedacht een bur ger tegenover zich te hebben die blufte van de politie te zijn. Hij bepleitte een korte gecombineerde straf met toezicht. In geval van een langere straf achtte hij het gewenst de Velsenaar eerst aan een onderzoek van de geestvei-mogens te on derwerpen. moord zijn door haar „minnaar", die ge trouwd was en die letterlijk en figuurlijk met haar opgescheept zat dat was de indruk, die het grote publiek van de zaak kreeg en terecht heeft de „Christian Scien ce Monitor" een van de beste en minst sensationele Amerikaanse kranten, de vraag gesteld, of het wel verantwoord was dat de politie zoveel bijzonderheden aan de pers meedeelde naar aanleiding van het vooronderzoek. Het blad stelde deze vraag vooral in verband met het feit, dat een jury betrokken zou zijn bij deze recht zaak en de juryleden zouden onwillekeu rig beïnvloed zijn door dergelijke „sappi ge" verhalen in de pers. Overigens gaf de schrijver van dit artikel meteen toe, dat zulke politie-loslippigheid eer regel dan uitzondering moet worden genoemd. Van R. zou dus niet meer geleden hebben dan anderen in een dergelijk geval. Een schrale troost! Men zou echter nog een meer reële zon zijde kunnen zien: de publieke opinie is belangrijk sympathieker tegenover Van R. geworden, sedert zijn vrouw Nel uit Gilze-Rijen is overgekomen, hem twee maal in de week in de sombere gevange nis bezoekt en alom verklaart, dat zij gelooft in zijn onschuld. Deze publiciteit, zo verklaart Van R's advocaat W. Lang don Powers, heeft „geweldig geholpen". Vele onzekerheden Men moet aannemen, dat vele juryleden ook de krantenartikelen over Van R's vrouw gelezen hebben en die zullen een tegenwicht vormen tegen een publiciteit, die hem aanvankelijk alleen maar kwaad kon doen. Het schijnt dat de sfeer in de sombere gevangenis Van R. geen goed doet. Hij zit daar nu al maanden, is ma ger geworden en vrij nerveus. In zekere zirt moet het voor hem een opluchting zijn dat de zaak nu voorkomt. Hij ontkent, een moord te hebben bedreven en de verdedi ger is zeker niet kansloos. Allerlei is on zeker in dit geval. Om te beginnen is het moeilijk vast te stellen, waar mevrouw Kauffman eventueel vermoord zou zijn. Zou dat geschied zijn buiten de territoria le wateren, dan zou de Amerikaanse jus titie geen zeggenschap hebben in deze zaak. Medici getuigen BOSTON (UPI) Getuigenissen van medici zullen waarschijnlijk een voor naam bestanddeel vormen van het proces. Di-. Michel A. Luongo, politiedokter van Suffolk County, zal een van de voornaam ste getuigen a charge zijn. Luongo was de eerste die de dood van Lynn Kauffman aan een misdaad toeschreef. Zijn uitspraak veroorzaakte een geschil met de politie, die aanvankelijk geloofde in zelfmoord of een ongeluk. Later wijzigde de politie haar vermoeden en werd de marconist van de Utrecht, Van R., gearresteerd. De verdedigers van Van R. hebben thans verklaard dat zij. dr. Milton Helpern, de internationaal bekende politiedokter van New York, dr. Charles Gund, een chirurg uit Boston en dr. J. Steward Roonej'. een patholoog, als getuigen zullen doen oproe- pen. Haarlemse getuige? Tijdens een gisteren gehouden ..hea ring" heeft rechter Frank J. Murray van het. Massachusetts Superior Court een verzoek van de verdediging afge wezen om A. Warmerdam uit Haar lem en G. de Kruyk uit Rotterdam, officieren van de Utrecht, als getui gen te dagvaarden, omdat geen adres sen waren opgegeven. Voor de Haagse rechtbank is een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een geldboete van 100 gulden geëist tegen de 32-jarige Vlaardingse bouwvakarbeider C. J. de L. terzake van grove schuld aan de dood van een collega. In november van het vorige jaar was De L. werkzaam op de achtste etage van een flatgebouw in aanbouw. Hoewel hij onmogelijk kon zien of er zich beneden hem medearbeiders bevon den, trapte hij een kistje met een gewicht van 4 kilogram de steiger af. Het viel van twintig meter hoogte op het hoofd van de steigermaker B. Beekhuizen, die op slag werd gedood. De L. erkende de hem ten laste gelegde feiten. Weliswaar verklaarde hij nog luid keels, de bekende waarschuwing „van on deren" te hebben geroepen, doch hij be greep wel dat dit zijn onachtzaamheid nauwelijks minder maakte. Een zijner collega's verklaarde als getuige dat De L. „anders altijd bijzonder voorzichtig" pleegt te zijn in zijn werk. De rechtbank zal op 18 februari uitspraak doen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Nederland is gereedgekomen 83.632. Het aantal in december 1959 opgeleverde woningen beliep 9635. Dit aantal werd nog nimmer in enige maand bereikt. Van de in december voltooide woningen werden er 907 als systeemwoning gebouwd. In het gehele jaar 1959 werden 8982 systeem woningen opgeleverd. Gerekend tot 1960 werden sedert de bevrijding 769.227 wo ningen gebouwd, viaarvan 78.768 systeem woningen, In december 1959 werd begon nen met de bouw van 7040. woningen (in december 1958 met 6101 woningen). In het gehele jaar 1959 werd begonnen met de bouw van 87.085 woningen, tegen 83.396 in 1958. Doordat het aantal woningen, dat in december 1959 gereed kwam, groter was dan het aantal dat in aanbouw werd ge nomen, liep het aantal woningen in uit voering terug tot 87.611 op 1 januari 1960. Op 1 januari 1959 waren 84.106 woningen in aanbouw. Advertentie Crackfree beter en goedkoper Advertentie enom afdoend een einde te maken aan die hinderlijke kwaal. Als u de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zetpillen achterwege blijven. De zwellingen slinken al gauw, ge nezing wordt tegelijkertijd bevorderd. Daar om, ook voor U Hemotabs, om van aambeien spoedig te herstellen. De complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. „Ik was in hart en ziel politieman, ik heb een gelukkig gezinsleven en had het geld niet nodig. Ik begrijp niet hoe ik er toe gekomen ben", zei de 47-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie te Ca- pelle a/d IJssel, R. R., toen hij voor de rechtbank in Rotterdam terecht stond voor een vergrijp dat de officier van justitie als „knevelarij" betitelde. Tien gulden had de „opper" aangenomen van een jongeman die hij met zijn meisje op 24 december jl„ na middernacht in een auto te Capelle be trapt had op overtreding van de plaatse lijke politieverordening. Hij wilde proces verbaal opmaken, maar de jongeman zou wel drie maal gevraagd hebben „Kan het niet overgaan?", waarop de politieman ge zwicht was en zich liet omkopen. De jon geman was toen later naar de politie ge gaan. De opperwachtmeester verzekerde de rechtbank dat het de eerste en enige keer was dat hij dit gedaan had. En de officier van justitie zei in zijn requisitoir: Ik ver trouw deze opperwachtmeester nog. Deze politieman (22 dienstjaren) staat uiterma te gunstig bekend, en heeft een vlekkelo ze loopbaan. Hij was een hardwerkend man met hart voor zijn vak. Dit is een van de zaken, waarin ik liever de verdedi ger zou zijn, zei de officier. Zijn eis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk. Heksenketel „Het is bij de rijkspolitie op het ogen blik een heksenketel door het personeels gebrek" had de officier ook gezegd, en hierin zocht hij, evenals de verdediger, mr. A. F. A. van Velzen, en de verdachte zelf, de oorzaak van het gebeurde. Door verlof en cursussen van anderen zou R. vaak alleen voor het werk gestaan heb ben. Bovendien zou hij van superieuren wel eens niet bepaald vriendelijke verma ningen gekregen hebben. „Het was al nacht toen het gebeurde, de man was moe en hij piekerde", voerde de verdediger aan. Dank bracht mr. Van Velzen aan de officier voor zijn requisi toir, en het parket voor de wijze waarop men zijn cliënt heeft behandeld. Na er nog op gewezen te hebben dat R. een voortreffelijk vader van een gezin met acht kinderen is, vroeg de verdediger de rechtbank „in vergaande mate mild en clement te zijn". Over veertien dagen volgt de uitspraak. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Gooiland, 8 febr.; Austra lië: ss Strathaird, 9 febr.; Brazilië: ss Al- gorab 7 febr.; ss Uruguay Star 11 febr.; Canada: ss Queen Mary, 8 febr.; ms Wes- terdam 11 febr.; Chili via New York 11 febr.; Indonesië: ss Radja, 11 febr.; Ned. Antillen: ms Oranje Nassau, 9 febr.; Nieuw Zeeland: ms Sussex. 7 febr.; Suriname: ms Ammon, 10 febr.; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Carnarvon Castle, 7 febr.; Brits Oost-Afrika: ss „Jean Laborde, 11 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Herdenking van Jodendeportaties Ter waarschuwende herdenking van de eerste Jodendeportaties uit Amsterdam op 22 februari 1941 zullen in de laatste week van deze maand door samenwerking van uitgevers en boekhandelaren in vele boekhandels werken worden tentoon gesteld die gericht zijn tegen het Nazisme en het antisemitisme. Tevens zal er in die week een krant te koop worden aangebo den waarin bijdragen zijn opgenomen die deze actie betreffen. Staatssecretaris Scholten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de voor zitter van de Tweede Kamer doen weten, dat hij de wetsontwerpen betreffende de bescherming van het architectenberoep en betreffende de journalistieke verantwoor delijk heeft ingetrokken. Beide wetsont werpen dateren" al van begin 1949, maar zij zijn nimmer door de desbetreffende Kamercommissies in voorbereiding geno men, Critiek uit de Senaat Zeer vele leden van de Eerste Kamer zouden het betreuren, aldus het Voorlopg Verslag der commissie van rapporteurs, indien het intrekken van de twee ontwer pen gevolgd zal worden door het intrekken van andere wetsontwerpen. De ervaring met de eerder genoemde wetsontwerpen doet volgens deze Senato ren vrezen, dat het niet vaststellen van voorlopige verslagen door de Tweede- Kamercommissies een aanleiding zal wor den tot het intrekken van wetsontwerpen, zodat de daartegen bij de Kamer bestaan de bezwaren niet in de openbaarheid komen. Deze leden zouden het onjuist achten indien de minister min of meer genoodzaakt zou worden de intrekking van een wetsontwerp te bevorderen door dat de Staten-Generaal zich onthouden van medewerking aan de schriftelijke voorbereiding van de openbare be raadslaging over een wetsontwerp. Advertentie Crackfree beter en goedkoper Wie een kijker heeft, sterk genoeg om over dag een ster van de eerste grootte zichtbaar te maken, kan zaterdag middag tegen half vier de ster Aldebaran zien uilfloepen. Aldebaran, helderste ster van het slerrebeeld Stier, is om die tijd te vinden vlak bij de maan; zij staat practisch „tegen de maan aan". Maar doordat het lin kergedeelte van de maan nog onverlicht is (het is pas op 4 februari Eerste Kwartier geweest) lijkt het voor ons, alsof er zich nog een stuk hemel bevindt tussen de ster en de maangestalte. En juist daardoor krijgt het verschijnsel als het ware iels geheimzinnigs: zon der zichtbare oorzaak dooft plotseling het licht van de ster. De vakterm voor dit verschijnsel luidt: ster- jedekking. De maan, die zich ten opzichte van de sterrenhemel en dus ook len opzichte van Alde baran, van rechts naar links beweegt, bedekt verduistert) Aldeba ran. De ster schijnt te doven op het ogenblik dat zij achter de linker- maanrand verdwijnt. Maar die linkermaan- rand is voor ons momen teel niet zichtbaar en daardoor ontstaat 't iet wat mysterieuze effect van het plotselinge uit- floepen. In de tekening is af gebeeld op welke plaats Aldebaran dan staat. U ziet daar de schijnge stalte van de maan, zo als die zaterdagmiddag is. De stippellijn stelt de (niet-zichtbare) linker- maanrand voor en de stip A de ster Aldebaran. Met het blote oog zal een en ander helaas niet waar te nemen zijn; het ongewapende oog ziet overdag geen sterren. Maar de maan is gemak kelijk genoeg te vinden (in zuidoostelijke rich ting) en wie haar in het veld van zijn kijker heeft, zal met des te meer kans Aldebaran vinden, wanneer hij te werk gaat op de manier van een ouderwetse fotograaf: met een zwar te doek over het hoofd en het oog-einde van de kijker. Mijn sterrengids geeft slechts voor twee plaat sen het tijdstip van de bedekking aan: voor ZJk- kel (Brussel) begint zij om 15.24 uur, voor Gro ningen om 15.20. Voor Haarlem en omgeving zal het doven van Alde baran dus ongeveer hal verwege deze twee tijd stippen waarneembaar zijn. Wie zich de moeite van een waarneming wil getroosten, zal ook wel het geduld kunnen opbrengen, de enkele minuten door te komen die het wachten op het preciese moment vergt voor degene die zeker wil zijn dat hij zijn in strument niet te laat in stelt. Het einde komt om kwart over zes. Alde baran komt dan weer te voorschijn aan de weste lijke rechter-) maan- rand. En de hele zater dagavond zal Aldebaran vervolgens zichtbaar zijn vlak rechts van de maan, zich slechts onmerkbaar langzaam van de maan verwijderend. G. v. W. Het groeiend gebrek aan „mankracht" in de Anglicaanse kerk heeft daar de vraag doen rijzen naar de mogelijkheid om gees telijken aan te stellen, die voor een deel in dienst van de kerk gaan werken en voor een deel werkzaam blijven in hun „we relds" beroep. De Anglicaanse Gemeenschap telt 320 bisdommen, die verspreid liggen over de hele wereld en zij heeft een schrikbarend tekort aan priesters. In Engeland is het aantal geestelijken van de Anglicaanse „Church of England" in de afgelopen tien jaar met 1500 gedaald en volgend jaar zal ongeveer de helft van de parochie-geeste lijken boven de 65 jaar zijn. Ondanks de reorganisatie op het platteland, waarbij twee of drie gelijke gemeenten worden ge combineerd, realiseert de Kerk van Enge land zich, dat het geen krachten genoeg meer heeft om de 15.000 gemeenten, die zij omvat, te bewerken. Er zouden elk. jaar., 6.00 nieuwe predikanten bij moeten komen óm enigszins aan de behoefte te voldoen; De laatste jaren komen er echter gemiddeld slechts 450 jonge geestelijken bij, zodat het tekort steeds toeneemt. Om het groeiende gebrek aan predikan ten te overbruggen gaat men ernstig over wegen om een speciale orde van „part time" geestelijken op te richten, geestelij ken dus, die gedeeltelijk in de kerk en ge deeltelijk in de wereld werken. Twee leidende figuren in de Anglicaanse Gemeenschap staan geheel achter dit plan: de bisschop van Southwell, de 70-jarige dr. F. R. Barry, wiens bisdom het industrie gebied in centraal Engeland beslaat en de Amerikaanse bisschop van Michigan, de 50-jarige dr. Stanley Evich. Deze beide mannen verdedigden het plan reeds op de Lambeth Conferentie in 1958 en beiden ge loven, dat de behoefte aan meer geestelij ken zich over de hele wereld uitstrekt, in vele grote steden in Engeland moeten gees telijken soms op hun eentje een parochie met 20.000 inwoners bewerken. De bisschop van Michigan heeft zelf reeds „part-time"- geestelijken aangesteld en hij wil deze op zet nog uitbreiden. Het debat gaat thans over de vraag, hoe een „leek" als geestelijke gewijd kan wor den, wanneer hij blijft werken als zaken man, vakverenigingsbestuurder, journalist, handelsreiziger of in een andere functie. Hoe moet hij een behoorlijke opleiding krijgen voor het predikantschap? Aan welke kant zal zijn loyaliteit staan, als het eroo aan komt: aan de kant van het we reldse, of aan de kant van het geestelijk beroep? Het tekort aan geestelijken is niet alleen een verschijnsel, dat zich openbaart in de Anglicaanse Kerk. Over het algemeen daalt het aantal geestelijken, terwijl de bevolking snel groeit. De verdedigers van de „part-time"-geestelijken brengen ook nog het' punt naar voren, dat deze predi kanten gemakkelijk de afstand tussen kerk en volk, tussen de godsdienst en het dage lijks leven, zouden kunnen overbruggen. Het aanstaande r.-k. concilie Kardinaal Tardini, staatssecretaris van de Paus, die maandenlang het voorberei dende werk heeft geleid, dat materiaal moet verschaffen voor de voorbereidende commissie voor het concilie, heeft voor de Franse televisie hierover een gesprek ge had met père Antoine Wenger, hoofdredac teur van het Parijse r.-k. dagblad La Croix. Uit het vraaggesprek geven we de be antwoording van twee vragen weer. Père Wenger: Wat is het doel van het komende oecumenische concilie? Kardinaal Tardini: Dit is een tamelijk delicate vraag. Op dit ogenblik kan men zeggen, dat het voornaamste doel van het Concilie meer in het bijzon der betrekking zal hebben op de kerke lijke tucht, op de codex van het kerkelijk recht, die wijzigingen zal kunnen onder gaan, en vervolgens op het grote geheel van de katholieke levensmoraal. Het con cilie zal, zoals men thans kan aannemen, eerder van reële practische aard zijn dan echt leerstellig. Dit laatste is echter niet uitgesloten, want, zoiets hang af van het geen de bisschoppen ons hebben voorge steld en van datgene wat uit die voorstel len genomen wordt en in het Concilie be handeld zal kunnen worden. Er zijn heel wat voorstellen binnengekomen. Wij be ëindigen eerstdaags de schifting ervan om na te gaan, welke de belangrijkste zijn. Uiteindelijk ligt hierover de beslissing bij de Paus. Père Wenger: De Paus heeft bij zijn aankondiging zelf gezegd, dat naar zijp gevoelen, het concilie ook een bezinning zou kunnen zijn op de eenheid, waarnaar zo velen verlangen. In dit perspectief zou men zich kunnen voorstellen, dat vertegen woordigers of leiders van afgescheiden kerken aan het concilie konden deelnemen. Kardinaal Tardini: Het oecume- nisch concilie is een interne aangelegen- Drinkema homo, iomete ebria, klopodis eniri drinkejon tra turniganta pordo. Kiam li klopodis tion, li faris tutan cirklon kaj ree estis sur la strato. Fine li cesis siajn klopodojn kaj eksidis sur la trotuarrando por pripensi la aferon, sed li ne povis solvi la problemon. Momenton poste junulo eniris la drinke jon. La pordo turnigis kaj samtempe fraü- lino venis eksteren. La viro sur la trotuar rando forte ekmiris kaj grumblis: „Kiel li faris tion tiel rapide kajkie li lasis siajn virajn vestojn?" Taalregels. 85. Trinki drinken, maar het wordt -drinki- als het een overdadige en onvrien delijke betekenis krijgt. 86. Het achtervoegsel -em- geeft een nei ging aan. drinkema geneigd om te drinken, drankzuchtig. scivolema van nature nieuwsgierig. kolerema opvliegend, gauw geneigd om boos te worden. 87. Iemand, die drinkt, is trinkanta. Iemand, die gedronken heeft, is trinkinta. Iemand, die zal gaan drinken, is trin- konta. Herkent u hier de -a-, de -i- en de -o- van de drie tijden van het werkwoord? La legonta sinjoro (hij neemt of opent het boek). La ieganta sinjoro (hij leest). La leginta sinjoro (hij heeft het boek weer gesloten). 88. La pordo turnigas Het achtervoegsel -ig- heeft de betekenis van -worden, on dergaan-, Het gemakkelijkst is het, als we het gebruiken bij bijv. naamw. Eigenlijk behoren de achtervoegsels -ig- en -ig- (zie taalregel 63) bij elkaar. Kijk maar: si rugigas la lipojn la lipoj rugigas (worden rood). si purigas la cambron Ia cambro puri- gas (wordt schoon). li altigas la muron la muro altigas (wordt hoger). Vertaling. Iemand, die graag een borreltje lustte en een beetje boven zijn theewater was, trachtte door een draaideur een kroeg binnen te gaan. Toen hij dat probeerde, maakte hij een hele cirkel en stond weer op straat. Eindelijk staakte hij zijn pogin gen en ging op de trottoirrand zitten om de zaak eens te overdenken, maar hij kon het probleem niet oplossen. Even latei- stapte een jongeling de kroeg binnen. De deur draaide en tegelijkertijd kwam een jongedame naar buiten. De man op de trottoirrand verbaasde zich zeer en mop perde: „Hoe heeft hij dat zo gauw klaarge speeld enwaar heeft hij zijn mannen kleren gelaten?" Oefeningen. 71. Gebruik onta - anta en inta bij de volgende werkwoorden en doe als in het voorbeeld. Fumas. La fumonta sinjoro, de heer, die.... La fumanla sinjoro, de heer, die La fuminta sinjoro, de heer die Evenzo met: serci - t-iri - veni - kanti - paroli. 72. Yan werkwoorden maken we zelfst. naamw. Doe als in het voorbeeld. Mi biciklas ik fiets la biciklo de fiets. Mi avertas Li admiras Si batas Ni dormas ïli demandas Cu vi dubas? 73. Maak van de volgende zinnen vragen. Elke zin moet éénmaal beginnen met -cu- en éénmaal met een vraagwoord. Apud la kokinejo estas la kuniklejo. La kokino sidas sur bastono en la dor- mejo. La kuniklo estas nigra kaj blanka. Niko laboras diligente en ia lernejo. 74. Vertalen. Hoe is de man? De man is klein. Hoe werkt de man? De man werkt lang zaam. Hoe is die mijnheer? Hij is vriendelijk. Hoe reist die mijnheer? Hij reist vlug. Hoe is de vliegmachine? Hij is nieuw. Hoe vliegt de machine? Hij vliegt erg hoog. Hoe zijn de jongens? Ze zijn erg beleefd. Hoe spreken de jongens? Ze spreken heel beleefd. 74a. Vertalen: Onder de tafel in de keuken staat de mand van Mops. Waar is het dier? Dat huis op de hoek van de straat is oud. Wanneer ga je met je vader naar het feest? Waarom blijf je staan? (gebruik -anta-, zie oef. 60). X Een vliegende vogel vindt altijd wat. Hoeveel kinderen spelen er in de straat? X Hoe breng draag) je de groente naar huis? Waarmee maak je de wanden van de keuken schoon? (gebruik hier -ig-). X Met eigen handen hebben we het vuil uit de kamer gedragen. X Het meisje gaf het boek aan haar eigen moeder. X Dat paard heeft een mooie bruine kleur. X Kan ik u bij dat werk helpen? Wie pro beerde door de draaideur binnen te komen? heid der kerk. Het kerkelijk recht bepaalt en wijst aan wie het recht en de plicht heb ben aan het concilie deel te nemen. Daar uit kan men afleiden, dat de leden der an dere godsdienstgenootschappen niet aan het conicilie kunnen deelnemen. Maar ik denk dat er enigen zijn, die erbij aanwezig willen zijn. Zij zullen kun nen komen, maar vanzelsprekend niet als deelnemers, doch als waarnemers, want wij hebben niets te verbergen. Het concilie zal een grootse manifestatie zijn van waar heid, eenheid en liefde. Dat is in ieder ge val zeker. En dit schone schouwspel, dat de rooms-katholieke kerk te zien zal geven en de levensverniewing, die hopen wij er het gevolg val zal zijn, zullen de een heid vergemakkelijken, de eenheid, waar naar zoals gij zo goed gezegd hebt zovelen verlangen, de eenheid, die onze Heer aan Zijn Vader gevraagd heeft. Advertentie Crackfree beter en goedkoper In het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de onderwijsbegroting voor 1960 herinneren vele leden eraan, dat staatsse cretaris Scholten, in zijn beschikking van 28 september 1959, strekkende tot vernie tiging van de besluiten van het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) onder meer had overwogen, dat het bestuur van de N.T.S. in zijn verga dering van 2 september 1959 had besloten tot het verlenen van een monopolie aan één fotopersbureau en geen overleg had gepleegd met de te dezen eveneens belang hebbende groep van fotojournalisten. Is het waar, dat het bestuur van de N.T.S. echter in vorenbedoelde vergade ring besloten had het Centraal Bureau voor de omroep in Nederland te machti gen behalve de fotograaf van het Alge meen Nederlands Persbureau nog een fo tograaf in de werkruimten toe te laten en voorts om een bespreking te houden met de belanghebbenden, voordat de regeling zou ingaan? zo vragen deze vele leden nu. De staatssecretaris, aldus vervolgen deze leden, overwoog voorts in de beschik king, „dat indien enig rechtmatig belang beperkingen van het recht tot vrije nieuws garing vereist, dit niet dan in uiterste noodzaak ertoe mag leiden, dat de nieuwsvoorziening, waaronder foto's zijn begrepen, een monopolistisch karakter krijgt". Deze leden zouden gaarne verne men, wat wordt bedoeld met „het recht tot vrije nieuwsgaring". Indien een zoda nig recht bestaat, geldt 't dan ook ten aan zien van fotograferen in werkruimten van particulieren, van instellingen of van de overheid bij voorbereidende werkzaamhe den? Heeft de gebruiker van een derge lijke werkruimte al of niet het recht het fotograferen te verbieden of aan regelen te binden? Naar aanleiding van de genoemde be schikking zouden deze leden verder willen vernemen, of de regering bereid is te be vorderen, dat artikel 32 van het Televisie- besluit 1956 wordt aangevuld in die zin, dat het bestuur van de N.T.S. van door de re gering vernietigde besluiten in beroep zal kunnen komen bij de Kroon. Voorts waren deze leden van mening, dat ongeclausuleerde uitspraken zoals: „Vrijheid van nieuwsgaring mag slechts in uiterste noodzaak worden beperkt", ge vaarlijk zijn. Het is B. en YV. van Amsterdam bekend, zo zeggen zij in de memorie van beant woording der gemeentebegroting, dat de plannen tot verbetering van de haven mond van het Noordzeekanaal thans in hoofdlijnen vaststaan en dat nog dit jaar daadwerkelijk met de uitvoering zal wor den begonnen. Op de rijksbegroting voor 1960 is 10 miljoen gulden uitgetrokken voor deze werkzaamheden. Ten aanzien van de verdere uitvoering van dit werk is overeenstemming op technisch niveau bereikt. Het overleg over de financiering van dit en andere grote openbare werken en over de mate waarin de gemeente Am sterdam in de kosten zal bijdragen, is nog gaande, doch het oefent geen vertragende invloed uit op de realisering van dit pro ject.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9