SCHEEPVAART Hulp aart Afrika van E.E.G. Geldmarkt blijft zeer ruim De beurs Deviezenvoorraad iets gestegen voor verkoudheid Voornamelijk wijzigingen in de nomenclatuur Landré Glinderman 13 div. (onv.) Kapitaalverhoging MIDEC voorgesteld De lonen bij de N.S. Kreisky kondigt nieuwe oliemij. aan De harmonisatie van de lonen in de Benelux In totaal 42.5 miljoen uitgekeerd ABDIJSIROOP Franse zienswijze over gewijzigde O.E.E.S. Landbouwboodschap van Eisenhower DE WEEKSTAAT Nieuw Beneluxtarief Emissie van f 551.300 De vertegenwoordiging van de Europese Gemeenschappen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De wederaanpassingshulp Handelscompagnie 10 (7 Beneluxlanden moeten tarieven verhogen Het afbetalings-en kredietwezen WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Bankbiljetten in omloop zijn in de afgelopen week, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 8 februari, toegenomen met het forse bedrag van ruim 129 miljoen. Hiermede is in één week meer aan biljetten teruggekomen dan er in de gehele ultimo is uitgegaan. Dit is een gebruikelijk verschijnsel in januari en februari. In maart is de ontwikkeling weer omgekeerd. Dat de schatkist met 140 miljoen is gestegen komt ten dele voor rekening van de afgifte van schatkistbiljetten door de agent van het ministerie ad 25 miljoen, maar is toch grotendeels te danken aan het binnenstromen van belastinggelden en aan het feit dat de uitgaven van de staat op een betrekkelijk laag niveau zijn gebleven. Een zelden voorkomend verschijnsel is dat er in de positie van de banken in het geheel geen wijziging is gekomen. Hun saldo werd gehandhaafd op 495 miljoen. Overigens laat de weekstaat weinig ver anderingen zien. Goud bleef ongewijzigd en de netto deviezenreserve was een klei nigheid beter, zodat goud en deviezen sa men nu staan op 5064,2 miljoen tegen f 5062,5 miljoen vorige week. Wat de geld markt betreft blijft de toestand zeer ruim. Callmoney is officieel onveranderd IV2 percent gebleven en slechts incidenteel werd hieronder gedaan. Men taxeert dat aanstaande vrijdag 250 miljoen uit de Advertentie neem tijdig doosje met 6O tabletten KEELT ABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR In het staatsblad van gisteren is het ta- riefbesluit 1960 gepubliceerd waarbij het nieuwe Beneluxtarief van invoerrechten wordt ingevoerd. Als datum van inwer kingtreding is vastgesteld 1 maart. Nederland, België en Luxemburg vol doen aan hun vei-plichtingen, die voort vloeien uit in groter verband gesloten in ternationale overeenkomsten. Deze heb ben de herziening van het tarief van in voerrechten op basis van de in die over eenkomsten aanvaarde nieuwe Brusselse nomenclatuur noodzakelijk gemaakt. Het nieuwe Beneluxtarief brengt in prin cipe geen wijziging in de bestaande hef fingen, al zal in enkele uitzonderingsge vallen de transponering in de nieuwe om schrijvingen tot een hoger of lager in voerrecht kunnen leiden. In de gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Lan dré en Glinderman te Amsterdam is, op voorstel van directie en raad van commis sarissen, besloten tot uitgifte van nominaal 551.300 aandelen in stukken van 100 aan toonder, ten volle delende in de resul taten van het boekjaar I960 en van de volgende boekjaren tot de koers van 100 percent. Deze aandelen worden uitsluitend aangeboden aan houders van claims van de thans uitstaande aandelen, waarbij het bezit van één claim recht geeft op toewij zing van één nieuw aandeel op de voor waarden zoals nader in het prospectus zal worden vermeld. Voorts zal het bestuur in de op dinsdag 1 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1959 een dividend van 13 percent voorstellen, waarvan 5 percent in aandelen en 8 per cent in contanten (onv.). De Europese Gemeenschappen, Eura- toom de Europese Economische Gemeen schap en de E.G.K.S.; hebben de rege ringen van de V. S. en van Groot-Brittan- nië op de hoogte gesteld van hun wens, een gemeenschappelijke vertegenwoordiging in de hoofdsteden van deze beide landen in te stellen. Een daartoe strekkende nota is aan de ambassadeurs bij de gemeen schappen in Brussel, respectievelijk Luxemburg overhandigd. Het besluit tot het instellen van gemeen schappelijke vertegenwoordigingen is tij dens de laatste zitting van de Raad van Euratoom en van de E.E.G. op 1 februari genomen. De huidige delegatie van de E.G.K.S. te Londen zal haar werkzaamhe den beëindigen nadat de voorgenomen ge meenschappelijke vertegenwoordiging zal zijn ingesteld. Eén maart voortzetting tabaksproces Bremen Het civiele geding, dat vier Nederlandse Java- tabnkmaatschappijcn in 1959 zijn begonnen over het eigendomsrecht op te Bremen aangevoerde Javatabak, zal op 1 maart worden voortgezet. markt zal worden genomen voor de stor ting op de 4,/2 percent staatslening 1960. Het prospectus van de lening vermeldde immers de mogelijkheid van voorstorting tot uiterlijk 12 februari tegen vergoeding van rente. Het ziet er naar uit dat vele grote inschrijvers, die zeer ruim in hun middelen zitten, graag de gelegenheid zul len aangrijpen om het verschuldigde te storten, aangezien zij dan terstond een rente maken van 4% percent. Het resul taat van deze voorstorting, zo verwacht men, zal dan ook zijn dat het saldo van de schatkist volgende week een stijging zal laten zien. Ondanks de storting zal de geld markt ruim blijven wegens het grote sur plus waardoor zij al geruime tijd wordt gekenmerkt. Dr. P. Rijkens, president-commissavis van de MIDEC S.A., maakt bekend, dat aan de aandeelhouders van de MIDEC is verzocht hun goedkeuring te geven voor een verdubbeling van het aandelenkapi taal tot 1.776.000 Zwitserse frank. Het is de bedoeling, dat de nieuwe aandelen worden verkocht aan een internationaal syndicaat, bestaande uit een aantal aan deelhouders va-n de MIDEC. Onder auspiciën van de MIDEC is ge durende de twee jaar van haar bestaan tot de oprichting besloten van een fabriek voor wollen stoffen in Syrië met een ka pitaal van 4 miljoen Syrische ponden. Voor deze fabriek, die thans in aanbouw is, werd een lening van 700.000 pond sterling ontvangen van het Development Loan Fund. De aandeelhouders van de MIDEC zijn industriële ondernemingen, banken en za kenlieden, waarvan er 49 in het Midden- Oosten en 131 in het westen zijn gevestigd. De afgevaardigden van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de R.-K. Bond van Ver- voerspersonecl St. Raphael, hebben in een te Utrecht gehouden buitengewone alge mene vergadering met algemene stemmen de overeenkomst, welke voor het N.S.-pcr- soneel met mgang van 1 april een loons verhoging van 5% inhoudt, goedgekeurd. Hoewel instemming werd betuigd met de bijzondere maatregelen die ten behoeve van de laagst bezoldigden werden overeen gekomen, werd er op gewézen dat het pro bleem nog niet is opgelost. Gevraagd werd daarom aan de positie van de laagst bezoldigden blijvende aan dacht te besteden. Het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting kwam eveneens ter sprake. Er werd aandrang uitgeoefend om ook op dit terrein tot maatregel in het spoor wegbedrijf te komen. Vrijdag zal het over leg tussen directie en personeelsraad van de N.S. worden voortgezet teneinde tot een definitieve overeenkomst te komen. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Bruno Kreisky, die zich op het ogenblik te Londen bevindt, heeft op een persconferentie aldaar medegedeeld dat er een Engels-Amerikaans-Neder lands-Oostenrijkse maatschappij wordt opgericht, die gebruik zal maken van de produkten van een nieuwe Oostenrijkse olieraffinaderij. Nadere bijzonderheden maakte hij echter niet bekend. Een speciale Beneluxcommissie, samen gesteld uit leden van de sociaal-economi sche raad in Nederland, de Luxemburgse raad voor de nationale economie, de cen trale raad voor het bedrijfsleven en de nationale arbeidsraad van België kwamen vrijdag te Brussel in plenaire vergadering bijeen. De commissie besprak een door de secretariaten opgesteld verslag betreffen de de evolutie van de nominale lonen, van de loonposten van de reële lonen in de drie landen, zo wordt meegedeeld door de S.E.R. Dit interim rapport zal nog worden aan gevuld in het licht van de gevoerde be sprekingen en zal op een latere datum in de aangepaste vorm worden gepubliceerd. De speciale Beneluxcommissie is van oordeel, dat het ogenblik gekomen is, om op een meer diepgaande wijze na te gaan hoe een harmonisatie van de systemen van loonvorming zou kunnen worden over wogen, rekening houdende met hetgeen omtrent de harmonisatie van het econo mische en sociale beleid vastgelegd is. Economie De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft dinsdag, de laatste dag van de overgangs periode van zeven jaar waarin wederaan passingshulp voor arbeiders in de kolen- en staalindustrie mogelijk was, nog in totaal 26 miljoen dollar toegewezen ten be hoeve van circa 70.000 arbeiders. Hiervan gaat 17,5 miljoen naar Duitsland, 7,5 mil joen r>aar België, een half miljoen naar Frankrijk en een half miljoen naar Italië. De nationale regeringen zullen voor de wederaanpassing minstens evenveel uit trekken als de Hoge autoriteit beschikbaar stelt. Toen in 1953 de opbouw van de gemeen schap voor Kolen en Staal begon heeft men voor de duur van zeven jaar in de moge lijkheid van deze hulp voorzien voor ge vallen waarin arbeiders van mijnen of staalfabrieken door de aanpassing van de industrie aan de gemeenschappelijke markt werkloos zouden worden. De Hoge Auto riteit heeft in deze jaren in totaal 42.500.000 miljoen dollar voor wederaanpassingshulp toegekend. Hiervan profiteerden 91.854 mijnwerkers (54.265 in West-Duitsland, 25.650 in België, 6.654 in Frankrijk en 5.285 in Italië) en 17.726 arbeiders in de staal industrie (13.650 in Italië, 3.426 in Frank rijk en 650 in West-Duitsland). Met de overgangsperiode vervalt nu de mogelijkheid om door middel van de we deraanpassingshulp de arbeiders te be schermen tegen aanpassingsmoeilijkheden in de kolen en staalindustrie. Er is echter reeds een kleine wijziging van het EGKS- verdrag in de maak die de mogelijkheid moet openen van wederaanpassingshulp ten behoeve van arbeiders in de kolen- cn staalindustrie die als gevolg van structurele wijzigingen zonder werk komen. Dit is vooral voor de kolenindustrie, waar men met grote onverkoopbare voorraden zit, belangrijk. In de gehouden vergadering van com missarissen der Handelscompagnie n.v. werd besloten in de op 28 maart te houden vergadering van aandeelhouders dezer vennootschap voor te stellen, over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 10°/o (vorig jaar 7°/o). Advertentie Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans ATLANTISCHE OCEAAN De Europese Economische Gemeenschap en de hulp aan de onder-ontwikkelde gebieden OVERZICHT VAN DE AKTWTEITEN VAN HET EUROPESE ONTWIKKELINGSFONDS IN DE LANDEN EN GEBIEDEN OVERZEE (5SI miljoen dollor voor 5jaar) 1958-1960 sociale investeringen A economische investeringen 0 km 1000 In het kader van de Europese Econo mische Gemeenschap werd een inves teringfonds (Ontwikkelingsfonds) voor de overzeese gebieden in het leven ge roepen waarin de leden-staten van de Europese Gemeenschap gedurende vijf jaar de bijdragen storten welke zijn voorzien in het Verdrag waarbij deze Gemeenschap werd opgericht. Dit fonds bedraagt ruim. 581 miljoen dollar voor vijf jaar. Op 31 december 1959 waren 60 projecten, welke waren voor gesteld door de overzeese gebieden, goedgekeurd, in totaal voor een 40 mil- spoorwegen. joen dollar. Van deze 60 projecten heb ben er 54 betrekking op de Afrikaanse overzeese gebieden. Op onze kaart ziet men de geografische spreiding van de verschillende economische en sociale investeringen Bij de sociale inves teringen vindt men onder andere 606 klassen voor lager onderwijs, drie scholen voor middelbaar onderwijs, 12 moederhuizen, 27 kleine ziekenhui zen, 164 waterputten en een wateraan- voerleiding van 26 km lengte. Bij de economische investeringen waren 118 km asfaltwegen, havenwerken en Hooggeplaatste Franse ambtenaren hebben tegenover de „vier wijze man nen", die de vorige maand werden aange wezen om het plan uit te werken voor de nieuwe economische organisatie, welke Noord-Amerika met West-Europa zou moten binden, de voornaamste doelstel lingen uiteengezet, waarnaar volgens Franse mening het nieuwe lichaam zou moeten streven. Volgens de directeur voor economische en financiële aangelegenhe den van de Quai d'Orsay, O. Wormer, zijn deze doelstellingen: 1. Bescherming van de aangesloten lan den tegen de gevaren van inflatie en re cessie, en het verzekeren van een mate van economische expansie, die op zijn minst gelijkwaardig moet zijn aan die in de Sovjet-Unie. 2. Het geven van de grootst mogelijke voorrang aan hulpverlening aan econo misch minder ontwikkelde landen en 3. Aanmoediging van een liberale eco nomische politiek van alle betrokken lan den. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, M. Couve de Murville verklaarde tegenover de internationale economische afdeling van de Franse economische raad, een raadgevend lichaam, dat de rui mere taak van de nieuwe organisatie mo gelijk ook zou kunnen omvatten de tarie ven en pogingen tot harmonisering van de economische trends in de aangesloten lan den. Met betrekking tot de tegen 1 juli voorgenomen verlaging van de tarieven der landen van de E.E.G. zei hij, dat de Franse regering er zeker van wenst te zijn, dat iedere algemene verlaging van de tarieven door de zes landen tegenover derde landen, gepaard zou gaan met de goedkeuring door verschillende landen, als bijvoorbeeld België, van een verhoging van de op het ogenblik zeer lage tarieven van die landen. President Eisenhower heeft het Congres vandaag in een speciale landbouwbood schap meegedeeld, dat hij in zal stemmen met iedere constructieve oplossing, die be oogt net toenemende tarweoverschot van de Verenigde Staten te halveren. Federale middelen tot een bedrag van ongeveer 3,5 miljard dollar steken in de tarwe-over- schotten en voor het stabiliseren van de tarweprijzen en de inkomens der boeren besteedt de regering meer dan 1.000 dollar per minuut cf anderhalf miljoen dollar per dag. Zoals bekend wordt de tarweprijs door de regering gesteund onder een pro gramma, dat de producent een minimum steunprijs garandeert van ongeveer 1,72 dollar per bushel. President Eisenhower verklaarde, dat het programma in zijn huidige vorm de tarwemarkten en -voorziening verstoort en dat er in de toekomst alleen een voort durende stijging van de kosten van te ver wachten is. Tot welke maatregel het Con gres ook mag besluiten om de situatie te verbeteren, de oplossing moet zinvol en economisch gezond zijn en niet een politiek lokmiddel, aldus de president. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal toe gezonden het veertiende verslag over de tenuitvoerlegging van de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbeta lingsovereenkomsten. Uit de gegevens blijkt, dat de omvang van het consump tief krediet in het derde kwartaal van 1959 vrij aanzienlijk groter is dan in het der de kwartaal 1958. De vrij algemene teruggang in de kre dietverstrekking in het derde kwartaal van 1959 ten opzichte van het tweede kwartaal van 1959 kan worden beschouwd als een seizoensverschijnsel. Desondanks is de kredietverlening door de particuliere geldschietbanken toegenomen. Dit ver schijnsel zou er mede op kunnen wijzen, dat bij het publiek voor het zuivere con sumptieve geldkrediet een groeiende be langstelling bestaat. Aardijk 9 v. Rotterdam, 10 te Antwerpen. Abbedijk 9 165 m. w.z.w. Landsend n. Antwerpen. Abida 9 100 m. z.o. Azoren n. Curasao. Achilles 10 te Nordenham. Acila 14 te Kaapstad verwacht. Acmaea 11 in Suezkanaal verw., verm. n. Turku. Adonis 10 te Guanta. Aegis 9 v. Houston n. New Orleans. Agamemnon 9 250 m. n.o. Curacao n. Curacao. Akkrumdijk 11 te Hamburg v. Londen. Alamak pass. 9 Kp. Leeuwin n. Aden. Aldabi 10 v. Montevideo. Algenib 9 v. Houston n. Marseille. Algorab 9 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alhena 9 v. Salvador n. Santos. Alkaid 9 v. Las Palmas n. Rotterdam Almdijk 9 v. Bremen n. Hamburg. Almkerk 10 te Hamburg. Alphacca 11 te Aden verwacht. Alphard 8 00 m. o.n.o. Kp. Palmas n. Takoradi. Alpherat 9 130 m. n.o. Salvador n. Antwerpen. Alwaki 10 v. Antwerpen n. Marseille. Ameland 9 v. Delawarerivier n.Curacao. Amnion 9 te Antwerpen. Ampenan 9 te Balikpapan v. Surabaja. Amstelkroon 9 280 m. z.w. Kp. Palmas n. K'stad. Amyntas 9 v. Amsterdam n. Lissabon. ArfgiTlalalst 9 v. Lobito n. Novo Redondo. Appingedijk 9 1020 m. o.n.o. P. Rico n. Cristobal. Area 9 te Nassau. Arendskerk 11 te Aden verwacht. Argos 9 100 m. w.z.w. Rhodos n. Tel Aviv. Arkeldijk 10 te Houston. Artemis 9 50 m. o. Flores n. Curacao. Asmidiskc 9 450 m. n. Flores n. Amsterdam. Astrid Naess 9 166 m. z. Nantucket n. Aruba. Atys 9 240 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Axeldijk 9 430 m. z. Kp. Race Le Havre. Banda 9 v. Calcutta n. Penang. Batjan 9 300 m. z.z.w. K. Hatteras n. Ph.delphia. Batu 8 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Bengalen 9 te Bahrein verwacht. Bengkalis 9 v. Hollandia te Biak. Bintang 9 500 m. w.n.w. Azoren n. Marseille. Boniia 9 v. New Orleans n. Laceiba. Borneo 9 200 m. o.z.o. Socotra n Penang. Boskoop 10 v. Puerto Cabelo! n. Guanta. Breda 9 te Curacao. Calamares 9 v. Momile n. Puerto Armuelles. Caltex Arnhem 10 te Bahrein. Caltex Delft pass. 9 Gibraltar. Caltex Delfzijl 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 9 v. Sidon n. Pernis. Caltex Gorinchem 9 te Rotterdam. Caltex Pernis 9 90 m. w. Colombo n. Calcutta. Calt. Rotterd. 9 190 m. n.w. Cochin n. Rastanura. Caltex The Hague 9 60 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Caltex Utrecht 9 v. Rastanura n. Bahrein. Camitia 9 te Bombay verwacht n. Curacao. Carrillo 9 v. Armuelles n. Los Angeles. Castor 10 te Rotterdam. Ceres 9 v. Manta n. Buena Ventura. Ceronia 20 te Suva verwacht. Cinulia 21 te Rotterdam verwacht. Cirrus pass. 9 Plymouth n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 9 320 m z.o. Ascension naar Philadelphia. Cleodora 10 v. Wellington n. Tauranga. Colvtto 9 op Elbe n. Hamburg. Cradle of Lib. 9 1050 m. o. P. Rico n. Ph.delphia. Crania 9 100 m. o. Natal n. Durban. Dahomeykust 9 te Bremen. Daphnis 9 te Amsterdam. Delft 9 v. Bremen n. Hamburg. Diloma 9 330 m. w. Kp. Finisterre n. Curacao. Dordrecht 9 v. Horta n. Philadelphia. Dorestad 10 te Montevideo verwacht v. Curacao. Duivendrecht 9 v. Vlaardingen n. Antwerpen. Eemdijk 9 v. Bermuda n. Port Everglades. Eenhoorn 9 132 m. n.o. Finisterre n. Hamburg. Elizabeth B 9 1491 m. w.n.w. Honolulu n. Tokio. Eos 9 te Catania. Esso Nederland 9 750 m. z.w. Flores n. Amuaybay. Esso Rotterdam 9 v. Port Said n. Rotterdam. Fravizo 9 40 m. n.w. Lissabon n Carthagena. Gaasterkerk 10 te Djibouti. Geertje Buisman 9 te Bilbao. Giessenkerk 10 te Antwerpen verw. v. Barcelona. Hathor 10 te Beyrouth. Hector 9 45 m. o. Kp. Malea n. Cartagena. Hecuba 10 v. Willemstad n. Guanta. Helicon 9 v. Petitgoave n. Mobile. Hera 9 290 m. w.z.w. Landsend n. San Juan. Hersilia 8 640 m. z.w. Flores n. Emden. Hilversum pass. 9 Flores n. Mobile. Hoogkerk 8 v. Shanghai n. Jose Panganilaan. Houtman 9 200 m. n.n.w. Darwin n. Singapore. Isis 8 100 m. z.o. Jamaica n. Maracaibo. Ivoorkust 10 v. Bordeaux n. Dakar. Jacob Verolme 9 te Coquimbo verwacht. Jagersfontein 9 v. Las Palmas n. Kaapstad. Japara 9 220 m. w. Minicoy n. Dpeddah. Jason 10 v. Curacao n. Auxcayes. Java 9 375 m. w. Sabang n. Singapore. Johan van Oldenbarnevelt 9 te Fremantle. Joseph Frering 9 v. Las Palmas n. IJmuiden. Kaap Hoorn 9 240 m. n. Paramaribo n. Luanda. Kabvlia 10 te Curacao. Kalinga verm. 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Kamperdijk 9 230 m. z. Kp. Race n. New York. Kara 9 32Ó m. z.w. Lissabon n. Landsend. Karimata 9 v. Djibouti n. Port Said. Karossa 8 v. Port Moresby n. Merauke. Katelysia 9 53 m. w.n.w. Malta n. Rotterdam Kcllctia 11 te Curacao verwacht. Kellia 10 te Curacao verwacht. Kenia 9 te Mena Al Ahmadi. Kerkediik 11 te Philadelphia verwacht. Kermia 10 v. Istanbul n. Iskenderun. Kinderdijk 9 80 m. w.n.w. Ouessant n. Le Havre. Kloosterdijk 9 180 m. z.w. Horta n. Vera Cruz. Koningswaard 9 te Curacao verw. v. Philadelphia Kopionella 9 v. Stockholm n. Rotterdam. Koratia pass. 9 Gibraltar. Korenia 9 te Shellhaven verwacht. Korovina 9 400 m. n.o. Rio de Jan. n. Mombasa. Kosicia 12 te Curacao verwacht. Krebsia 13 te Curacao verwacht. Kryptos 9 250 m. n.w. Port Said n. Thameshaven. Kylix 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Laarderkerk pass 9 Pantellaria n. Port Said. Langkoeas 10 te Beyrouth. Larenberg 9 392 m. o.n.o. Cristobal n. Cristobal. Laurenskerk 9 v. Suez n. Akaba. Lawak 9 510 m. z.z.w. Freetown n. Matadi. Leeuwarden 9 te Guayaquil verw. v. N. Orleans. Leiderkerk 9 v. Londen n. Rotterdam. Lelykerk 9 te Ummsaid. Leiivckerk 9 75 m. w.n.w. Bizreta n. Rotterdam. Liberty 9 v. Suez n. Rastanura. Limburg 10 te Djeddah. Lombok 10 te Port Sudan. Lcosdrecht 9 150 m. n.w. Djeddah n. Rastanura. Louis Lantz 9 35 m. w. Finisterre n. Emden. Maas pass. 9 Algiers. Maashaven 9 265 m. w. Dakar n. Las Palmas. Maetsuycker 10 te Singapore. Mariekerk 9 v. Trincomalee t. anker rede Madras Maron 9 te Ciudad Trujillo verwacht. Medon 10 te New York. Memnon 9 900 m. n.o. Barbados n. Curacao. Mentor 9 v. Cumana n. Mobile. Merseylloyd 9 v. Rotterdam n. Middlesborough. Merwêde 9 v. Lagos n. Abidjan. Mississippilloyd 10 v. Bombay n. Madras. Mitra 10 v. Curacao n. Punta Cardon. Muiderkerk 10 te Marseille. Musi 9 150 m. n. Priok n. Cocos eiland. Musilloyd 9 ten anker Kohsichang. Naess Commander 9 190 m. n.n.o. Finist. n. Banias. Naess Tiger 9 21 m. n. Malta n. Paulsboro. Nestor 9 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Neverita 9 136 m. o.n.o. Willemstad n. Rotterdam. Nias 10 te Portland verwacht v. Tacoma. Nieuw Amsterdam 10 te Curacao. Noord wijk 9 75 m. w.z.w. Freetown n. L. Palmas. Oberon 9 997 m. n.o. Barbados n. Londen. Oolmarsum 9 te Le Havre. Orestes 9 te Antwerpen n. Pernis. Osiris pass. 9 Landsend n. Amsterdam. Ossendrecht 9 200 m. o.n.o. Rio de Janeiro naar Newport News. Ouwerkcrk 9 v. East-London.' 10 te Durbah." Pendrecht 9 dw. Dungeness n. Bremen. Peperkust 9 v. Abidjan n. Takoradi. Philidora 11 te Rotterdam verwacht. Philine 9 320 m. o.n.o. Aden n. Gibraltar. Philippia pass. 9 Str. Ormoesz. Polydorus 9 v. Suez n. Aden. Prinses Irene 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Alexander 10 te Malta. Prins der Nederl. 10 v. Kingston n. Santiago. Prins Fred. Hendrik pass. 9 Finisterre n. R'dam. Prins Fred. Willem 9 v. St. John n.-Le Havre. Prins Willem II 9 te Burriana v. Rotterdam. Prins Willem V 9 60 m. o. Gibraltar n. AnUv. Prins Johan Willem Friso 9 385 m. w.n.w. Finist. naar Halifax. Pr. Willem George 9 38 m. n.o. Ouessant n. Antw. Proven.singel 9 640 m. z.o. Bermuda n. Tampico. Purmerend 10 et Nordenhamn. Pvgmalion 9 te Amsterdam n. Bremen. Reza Shah The Great 9 100 m. n.o. Ras Fartak naar Bandar Mashur. Ridderkerk 9 te Khorramshahr. Riouw 9 200 m. z.z.w. Ouesant n. Amsterdam. Roepat 9 165 m. z.o. Kreta n. Marseille of Halifax. Roggeveen 10 te Durban. Rossum 9 1600 m. z.w. Kstad n. Willem Barendsz. Rijndam 9 950 m w. Landsend n. Halifax. Kijnkerk 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Saloum 9 v. Rouaan n. Dakar. Sarpedon 9 v. Maracaibo n. Curacao. Scheldelloyd 10 te Bangkok. Schelp wijk 9 130 m. o. Fortelend n. Curacao. Schie 9 v. Orminia n. Alexandropolis. Soestdijk 9 v. Antwerpen n. New Y'ork Sommelsdijk 9 v. Norfolk n. New York. Stad Amsterd. 9 200 m. w.z.w. K. Vine. n. L. Palm. Stad Delft 9 370 m. n.n.w. Azoren n. New York. Stad Dordrecht pass. 9 Dungeness n. Barrow. Stad Gouda 9 33 m. z.w. Dakar n. Emden. Stad Maassluis 9 115 m. z.z.w. K. Finist. n. IJmuid. Stad Utrecht 9 525 m. z.z.o. Kp. Race n. R'dam. Stanv. Advent. 9 650 m. z.w. Karachi n. Rastanura. Stanvac Talangakar 9 te Buatan. Statue of Liberty 9 960 m. w. Oporto n. Pt. Said. Steenwijk 9 960 m. o.z.o. Bermuda n. Curacao. Straat Clarence 9 v. Sydney n. Melbourne. Straat Johore 10 v. Melbourne n. Portland. Straat Lombok 10 te East-:London. Sunetta 10 te Manilla. Tabinta 10 te Tandjong Priok. Talisse 9 v. Port Said n. Genua. Tara pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Taria pass. 9 Straat Ormoesz n. Abadan. Telamon 10 v. Philadelphia n.NewY'ork. Teucer 9 v. Hongkong n. Cebu. Thelidomus 10 te Havana. Tjikampek 9 210 m. w. Okinawa n. Saganoseki. Tjiluwah 9 v. Palembang n. Muntok. Tjimanuk 9 v. Surabaja n. Singapore. Tjimenteng 10 te Hongkong. Tjipondok 9 v. Singapore n. Hongkong. Tiitjalengka 9 v. Makassar n. Djakarta. Tjitarum 9 150 m. n.o. Singapore n. Hongkong. Togokust 9 170 m. n.n.o. Las Palmas n. Le Havre. Tcmocyclus 12 te Puerto La Cruz verwacht. Tweelingen 9 150 m. w. Narvik n. Rotterdam. Van der Hagen 9 in Walvisbaai v. Lobito., Van Linschotcn 9 rede Accra. Van Neck 9 170 m. o. Surabaja n. Singapore. Vasurn 9 v. Uanamakanaal n. Curacao Vivipara 9 in Suezkanal verm. n. Rotterdam. Vlist 9 465 m. w. Landsend n. Hampton Roads. Waal 9 v. San Juan n. Port of Spain Waingapoe 10 te Dar Es Salaam. Waterman 9 120 m. z.z.o. Ceylon n. Aden. Wieldrecht 9 360 m. n.o. Sta. Maria n. P. La Cruz. Willemstad 9 561 m. z.w. Flores n. Londen. Woensdrecht 9 1350 m. n.o. Pto. La Cruz (best.). Woltersum 10 te Bermuda. Wonosobo 10 v. Zamboanja. IJssel 9 132 m. o. Tripoli n. Alexandrië. Zaankerk 9 te Penang. Zaanland 9 v. Buenos Aires te Montevideo, verw. Zeeland 10 te Padang. Zonnewijk 9 710 m. w.z.w. L'end n. Denemarken. KLEINE VAART Alcetas 8 te Kopenhagen n. Amsterdam. Ank Ti 9 30 m. n.w. Kp. St. Vincent n. Agadir. Ardeas1 8 v. Algiers n. Gandia. Bab T 9 40 m. n.w. Belle Isle n. Kingslynn. Boreas 8 35 m. n.w. Algiers n. Hamburg. Draco 8 te Kp. Silleiro n. Antwerpen. Elsa 9 te Flamboroughhead n. Leixous. Flevo 8 v. Kopenhagen n. Odense. Ilias 9 40 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Inspecteur Mellema 9 15 m. o. Cork n. Cork. Joost 9 80 m. n.o. Ouessant n. Brest. Julia Marv 7 v. Leixous te Newport. Kaap St. Vincent pass. 7 Br'büttel n. IJsselmonde. Leliegracht 7 v. Antwerpen te Delfzijl. Looiersgracht 9 20 m. z.z.o. Helsinki n. A'dam. Lijnbaansgracht 9 10 m. n.o. Ostergarn n. A'dam. Manto 9 45 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Midas 9 dw. Ouessant n. Amsterdam. Netta 6 v. Oran n. Malaga. Pavo 7 v. Rotterdam te Bordeaux. Plato 9 30 m. z. Finisterre n. Tanger Fonza 7 v. Stockholm te Bergkvara Strabo 8 v. Pasajes n. El Musel. Thaletas 8 v. Oran n. Lomassol. Twee Gebroeders 9 te Gibraltar n. Saloniki. SLEEPVAART Argus en Maas 10 v. Rotterdam n. IJmuiden. Clyde 8 250 m. o.n.o. Wake n. Hirao. Cycloop 10 400 m. n.w. Casablanca n. Burutu. STAATSLENING GEKLASSEERD Er bestond gisteren bij opening zeer grote belangstelling ter beurze voor de eerste officiële koers van de nieuwe 4Va percent staatslening 1960. Door elkaar had de beurs op een toewijzing van 20 percent gerekend. Nu deze tegenviel kwam prak tisch iedereen tekort. Dit was van invloed op de handel. De eerste transactie werd op 98% percent afgesloten. Hiermede had de lening zich meteen geklasseerd. Even werd 98Vt gedaan doch gedurende het ver dere beursverloop werd eerder 98s/i« ge boden. De drukte nam na tien minuten af waardoor de handel daai'na een rustig verloop had. Voor de overige staatsobliga ties was de stemming praktisch onver anderd. De tendentie voor de internationale waarden viel bij de opening heel erg mee. De arbitrage had voor buitenlandse reke ning belangstelling, vooral voor die van Philips, op 776% een punt hoger. Ook Uni lever op 756 een puntje hoger. A.K.U. daarentegen ruim 3 punten lager op 480 en Kon. Olie op 157 onveranderd, ver geleken bij de voorgaande slotprijs. Tegen het einde brokkelden de koersen voor de internationale waarden iets af en kwamen deze beneden de vorige slotprijzen te liegen. Ook voor de scheepvaarten was de stem ming aan de zwakke kant met koersver liezen van door elkaar 1 tot 3 punten De handel was in deze sector zeer rustig. Cul tures gemakkelijker. Gewone aandelen Van Vlissingen wer den oo 520 f524) geadviseerd terwijl de nreferente aandelen Vlisco op 190 a 195 (190 laten) werden geadviseerd. Hoogovens gedaan op 700 tegen gisteren 740. Groot banken orakti=eh onveranderd en van de hieraandelen Heineken eerder gevraagd vnor buitenlandse (West-Duitsland) reke ning. Tn alle lokale afdelingen was de han del m'nimaal. (ANP). Prolongatie 3% per eent. Foeke H"'dekoper van 165% op 163 1. Figée van 192b op 188. VERHANDELDE FONDSEN 8 febrauri 9 februari Totaal 446 456 Hoger 94 (21,l°/o) 69 (15,1%) Lager 263 (58 9%) 305(67,0%) Gelijk 89 (20,0%) 82 (17,9%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U476—483 Kon. Olie 157.50—160.50 Philips 775—784 Unilever 754762 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.K.U480—484 g.l. 478 Kon. Olie160.00—160.50 159.00 Philips 779—785 g.l. 778 Unilever 759763 756 Amsterd. Bank 348% Ned. Handel Mij. 264% Rotterd. Bank.... 305% Twentsche Bank.281 A.K.U476% Albert Heijn 388 1. Amstel Bier510 "Billiton Mij. Tf 357.— Bols 512 Bührmann Papier 420 1. Deli-Mij 184.50 Dordtsche Olie 730% Fokker 320 1. Heineken's 505 Hoogenbosch Sch. 223 Hoogovens 700 H.V.A159% Indola 370 Ketjen 392% K.L.M112.50 Kon Ned. Zout 640 Kon. Olie157.20 Müller Nat. Bezit 366 Nederl. Ford 390 1. Ned. Gist. en Sp. 301 Nod. Kabelfabr.425 Philips Gem. Bez. 775% Philips Pref288% A'dam Rubber 122% Sikkens Lak 580 1. Stokvis R.S208 Thomassen Dr 630 Unilever 753 Van Berkel's Pat 284 Van Gelder Pap 243 Van der Heem221 Ver. Machinefabr 224 Wessanen 273 Wilton Feijenoord 217 Zwanenberg-Org. 527% Interunie194 50 Robeco 222. Unitas 500 1. Ver. Bezit v. 1894 116.— H.A.L167 K.N.S.M186% N Scheepv. Unie 155% Ommeren v255% Stoomv. Mij. Ned 165 Anaconda 59% Kennecott Copper 90% Aluminium Ltd.. 31% Bethlehem Steel50% U.S. Steel «7% Republic Steel 64% American Motors 81 General Motors. 49% Cities Service.... 45 Shell Oil 71% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank NEW YORK: TECHNISCH HERSTEL De beurs vertoonde gisteren een leven dig beeld. Geleid door metalen en che mische waarden lagen de koersen aan zienlijk hoger dan maandag. De winsten tot 5 dollar maakten de verliezen van maandag ruimschoots goed. De handel was echter matig, waar uit zou kunnen worden geconcludeerd dat de stijging meer een gevolg is van tech nische factoren dan van groter kooplust bij de investeerders. In totaal werden 2.860.000 aandelen ver handeld. Van de 1.220 verhandelde waar den waren 687 hoger en 318 lager ge noteerd. Het industriegemiddelde kwam van 619.43 op 628.45, dat van spoorwegen van 149.74 op 150.80 en dat van openbare nutsbedrijven van 85.49 op 85.94. (UPI). Friesland en Zeeland 10 v. A'dam n. IJmuiden. Gele Zee 9 te Londen. Hector 10 te IJmuiden. Hudson 7 te Curasao. Oceaan 8 270 m. z.z.w. Bermuda n. Ravenna. Poolzee 6 te Vigo. Rode Zee 6 v. La Spezia n. New Orleans. Schelde 9 te Kuwait. Stentor en Nestor 10 v. Portsmouth n. IJmuiden. Tasmanzee 9 v. Rotterdam n. Poseidon bij Rozen burg met machineschade. Thames 8 540 m. z.w. Manzanillo n. Japan.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11