Niet alle nazislachtoffers krijgen schadevergoeding Brits spoorwegpersoneel handhaaft zijn eisen RENAULT HET WEER I ?ne£... Nog geen overeenstemming over salarissen overheidspersoneel AUTOSHOW Akkoord over de grenskwestie in Eemsmonding blijkt niet mogelijk Demonstratie tegen „Pan American" in Amsterdam Regeringsvoorstel wekt teleurstelling C.A.O. kleine metaal Provinciale subsidie van twee miljoen gulden? Buitenland bestelt veel trawlers in Nederland 45e JAARGANG NUMMER 83 DE ONDERHANDELINGEN MET BONN In de krant van heden: Enkele buien Voor de slachtoffers van T uindorp-Oostzaan Overeenstemming op 4 Commissie-Van Staal staakt onderzoek Het woord is aan Havenmond IJmuiden eë M 0 RRIS'^A^ ifou êuy! VELSERBEEK WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. Van Houten heeft in dp Tweede Kamer mededelingen gedaan over de Nederlands-Duitse onderhandelingen. Het gaat d ij, zei hij, over de financiële kwesties, waaronder de schadeloosstelling van sla .itoffers van het naziregime; de Eems-Dollard, hét grensoverschrijdend verkeer over land en via de binnenwateren, de Rijnvaart, de grenswateren, de oorlogsgraven, de grcnslanderijen en de grenskwesties. Daar het overleg nog niet is afgesloten kon hij over details geen mededelingen doen. Bjj de onderhandelingen is gebleken, dat over de vaststelling van een grens in de Eemsmonding geen overeenstemming met de bondsrepubliek kon worden bereikt. Daarom is vastgesteld, dat dit vraagstuk door elke partij aan het Internationale Gerechtshof dan wel aan internationale arbi trage-commissie kan worden voorgelegd. Wat de financiële kwesties betreft zal de Bondsrepubliek ter definitieve regeling van een aantal Nederlandse vorderingen en aanspraken, waaronder de vorderingen van Nederlanders, die om redenen van ras geloof, of wereldbeschouwing getroffen zijn door nationaal-socialistische maatre gelen, de Auslandsbonds en de investerin gen in de af te stane grenscorrectiegebie- den, een globaal bedrag betalen, over de hoogte waarvan dr. Van Houten zich nog niet kon uitlaten. Wat de nazislachtoffers betreft, was het, gelet op de zowel door Nederland als door Va?. Uil het binnenland1, 2, 4 Weerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Langs sluizen en havens5 Uil stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Globetrotter (Garcia de Léon9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Boekenhoekje 11 Sport 13 Dit nummer bestaai uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Later ook opkla ringen. Hier en daar mist. Van nacht in bet binnenland tempe raturen om het vriespunt, mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tol matige wind tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. de Bondsrepubliek aanvaarde Londense schuldenovereenkomst van 1953, helaas niet mogelijk in het kader van de thans gwoerde onderhandelingen voor allen, die om welke reden of in welke vorm dan ook van het nationaal-socialisme of van de oorlog te lijden hebben gehad, ren scha deloosstelling te verlangen. In deze overeenkomst namelijk worden alle vorderingen op Duitsland, die voort spruiten uit de oorlog, verwezen naar de toekomstige vredesconferentie. Het be drag, dat na het van kracht worden van het onderhavige verdrag met de Bondsre publiek voor dat doel ter beschikking komt zal zonder inmenging van Duitse zijde door Nederlandse instanties worden ver deeld. In een ontwerp-oorlogsgraven-overeen- komst zijn allerlei faciliteiten vastgelegd voor de Oorlogsgravenstichting. Boven dien is bepaald, dat gedurende tenminste 10 jaar 1000 familieleden van overleden ge deporteerden jaarlijks gratis vervoer in de eerste klasse van de Duitse Bondsspoor- wegen zullen genieten, indien zij een be zoek willen brengen aan in West-Duitsland or in West-Berlijn gelegen kerkhoven of gedenkplaatsen. Wat de grenslanderijen betreft ligt het in het voornemen nog in handen van de staat of van lagere overheidsorganen zijn de geconfisqueerde grenslanderijen aan Duitsland te verkopen. Totaal gaat het hier om 1250 ha. Ten aanzien van deze gronden blijft de Nederlandse wetgeving, in het bijzonder die ter bescherming van pachters en tot behoud van natuurschoon, van kracht. Grenscorrecties De Nederlands-Duitse grens zal op on geveer veertig plaatsen worden herzien. Zes van de.in 1949 uitgevoerde correcties blijven gehandhaafd. Ten aanzien van tien grenscorrectiegebieden bevat de ont- werp-regeling oplossingen, waarbij de de finitieve grens zowel van de vooroorlogse als van die van 1949 zal afwijken. Bij de overwegend door Duitsers bewoonde cor- rectiegebieden Elten, Tudderen en Dinx- perlo wordt de vooroorlogse grens behou dens enkele wijzigingen hersteld. Zo zal in het gebied van Elten een stuk bos van ruim 100 ha. definitief bij Nederland blij ven. Er zijn voorts een twintig correcties van de grens ontworpen, die geen ver band houden met de in 1949 uitgevoerde grenscorrecties. De daarbij betrokken ge bieden zijn alle onbewoond. Het gaat hierbij om kleine grenswijzi gingen, die wenselijk zijn in verband met wegenaanleg en regularisatie van grens- riviertjes. De staatssecretaris zei, dat al lerminst gesproken kan worden van een Duitse eis tot integraal herstel van de vooroorlogse grensen. In een vrij minutieu ze regeling zijn waarborgen getroffen voor de bescherming van de Nederlandse be langen in en bij de aan de Bondsrepubleik over te dragen grenscorrectiegebieden. Onbekenden hebben in de afgelopen nacht hun ongenoegen over de Ameri kaanse weigering om aan de K.L.M. lan dingsrechten op de Amerikaanse west kust te verlenen geuit door grote plakka ten met opschriften op de ruiten van het kantoor van de Pan American World Air ways aan het Leidseplein te Amsterdam te bevestigen. De opschriften waren persiflages op be kende Engelse en Amerikaanse zegswij zen uit de laatste wereldoorlog, nl. „What, no rights?'" (Wat, geen rechten?) (voor het Engelse „Wat, geen thee?") en „K.L.M.-roy was here" (voor het Ameri kaanse „Kilroy was hier"). De Engelsen bedoelden destijds te zeg gen: „Er kan van alles gebeuren als er maar thee wordt geschonken". Tijdens de strijd in het Verre Oosten vonden de Amerikaanse troepen bij hun landingen steeds een bordje met de woorden: „Kil roy was here" op het strand. Het was een grapje van de kikvorsmannen om de troe pen te laten weten dat de „grote onbe kende" er al was geweest. Kilroy was een bekende cartoonist, wiens „handelsmerk" bestond uit een mannetje, dat over een schutting keek. De politie heeft in de afgelopen nacht de plakkaten verwijderd. Desgevraagd verklaarde de heer T. Nugent, directeur voor Nederland van Pan American, dat hij het bevestigen van de plakkaten op de ruiten van het kantoor aan het Leidseplein niet al te ernstig op neemt. „Ik denk dat het een studenten grap is en ik betwijfel of de gebezigde per siflages op Engelse en Amerikaanse zegs wijzen uit de laatste wereldoorlog iets te maken hebben met de door de Nederland se regering gevraagde en door het Ameri kaanse gouvernement geweigerde ver zoek om landingsrechten in Los Angeles". 10 februari 1960 Dit is de laatste dagelijkse verantwoor ding van de giften die onze lezers hebben gedeponeerd ten behoeve van de slacht offers van de overstroming in Amsterdam. Verdere bijdragen kunnen rechtstreeks worden gezonden aan het Rampenfonds, gironummer 9575. 21e verantwoording Kr. f 5.—; N.N. 2.—; N. N. 3.—; R. E. 4.—; K. J. M. 2.50; H. J. H. 5.—; N. N. 10.—; Ma. Wa. S. 5.—; M. B. 10.—; K. H. W. 10.—; Eddy H. 2.50. Dagtotaal 59, In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 9083.86 (Van. onze Haagse redacteur) De vertegenwoordigers van de grootste groep georganiseerd overheidspersoneel hebben zich dinsdag in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken uitgesproken tegen het door de regering gedane voorstel om de salarissen van het overheidspersoneel met ingang van 1 januari af met vyf percent te verhogen en de huurcompensatie van 1957 door een verhoging van één percent in de salarissen te verwerken. De vertegenwoordigers van de twee confessionele vakcentrales en de twee categorale organisaties hebben tijd voor intern beraad gevraagd. Het overleg wordt vrijdagavond voortgezet. Over de pensioenen wordt later afzonderlijk gesproken. De Algemene Commissie van Overheids personeel (ACOP), welke zich tegen de re geringsvoorstellen heeft verklaard, omvat de Algemene Bond van Ambtenaren en de algemene, bij het N.V.V. aangesloten or ganisaties voor politie- en spoorwegperso neel, terwijl zij voorts de Nederlandse Onderwijzersvereniging en de Vereniging van leraren bij het nijverheidsonderwijs vertegenwoordigt. Geheel afgezien van de vraag of een ver hoging van één percent wel in alle gevallen de in 1957 gegeven huurcompensatie dekt de regering meent dat er zelfs nog ruimte blijft voor „enige positieverbete ring" betekent de door de regering voor gestelde datum van 1 januari een ernstige teleurstelling voor de ambtenarenorgani- saties, die oorspronkelijk van 1 augustus 1959 zijn uitgegaan en op een compromis, dat in de buurt van 1 oktober of op z'n laatst 1 november lag, rekenden. Nu heeft de regering wat dat laatste betreft een slag om de arm gehouden: zij zal nagaan wat de gemiddelde invoeringsdatum van loonregelingen en dergelijke in andere be- di'ijfstakken is geweest en zich in principe drijfstakken is geweest en heeft zich in principe bereid verklaard deze datum achteraf te corrigeren. Dit betekent, dat er nu niet alleen een „trend" in het percen tage der loonsverbeteringen, maar ook voor de datum van invoering wordt ge volgd. Er is evenmin van overeenstemming sprake geweest over een door de ABVA gewenste verbetering voor de laagst be zoldigden. Zoals wij in ons blad van zater dag schreven bepleiten de ambtenai'en een minimum in de loonbedragen waarover de verhoging van toepassing zal zijn. Voor de voorschotregeling gelden de lonen van 96 gulden per week of 416 gulden per maand als minima. Degenen die lager be zoldigd worden, krijgen hun voorschot toch op basis van de genoemde bedragen. De vergadering van de Centrale Commis sie werd namens de regering door de mi nister van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken bijge woond. Naar wij vanmorgen nader vernamen moet het negatieve antwoord van de Algemene Organisaties van Overheidsper soneel op de salarisvoorstellen van de regering niet worden opgevat als een absolute afwijzing. Men is in tegendeel over de bereikte vijf percent wel tevreden, maar men heeft de regering niet willen volgen op het punt van de datum van in gaan de kans dat er inderdaad een eerdere datum woi'dt bereikt dan 1 januari wordt door alle insiders miniem geacht en men is het volkomen oneens met het streven van de regering om pas later over de pensioenen te gaan Draten. De vertegenwoordigers van de A.B.V.A. en zijn zusterorganisaties hadden dinsdag althans iets willen bereiken, bij voorbeeld in de vorm van een voorlopige maatregel. De regering wil echter het gehele pen- sioenvraagstuk ineens aan de orde stellen, dus ook in de incorporatie der toeslagen de aanpassing van de A.O.W., de waarde vastheid en dergelijke. Bij de A.B.V.A. stelt men zich op het standpunt dat het een illusie is te menen dat men een dergelijke ingewikkelde materie reeds voor 1 april in kannen en kruiken zou krijgen. Daar de regering op deze twee punten ingangsdatum en pensioenen niet tot enigerlei concessie bereid bleek had men bij de A.B.V.A. ook geen behoefte aan intern beraad, al zullen voor vrijdag het algemeen bestuur en de bondsraad nog wel bijeenkomen. Ten aanzien van de verhoging met een percent voor de huurcompensatie uit 1957 lijken de uitkomsten gunstiger dan men op het eerste gezicht aannam. In de eerste plaats zal in alle gemeenteklassen uitge gaan worden van het hoogste bedrag dat destijds als compensatie werd gegeven, dus 3.1Ö. In de tweede plaats zullen van de incorporatie nu ook de gehuwde vrouwen en in mindere mate de jeugdloners profiteren. Berekeningen hebben aange toond dat met de verwerking ongeveer 0.4 percent gemoeid zal zijn, zodat er een speling voor de ambtenaren van 0.6 per cent zou blijven. Dit laatste staat overigens nog niet ge heel vast. Op aandrang van de vakcen trales om ook iets voor de laagst bezoldig den te doen, heeft de regering voorgesteld dit in mindering van het voor de verwer king van de huurcompensatie beschikbare bedrag te doen. Daartegen hebben de per- soneelsdelegaties uiteraard bezwaar ge maakt, omdat er dan van de speling niet veel meer zou overblijven. De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het centrale verwarmingsbedrijf en het loodgieters- en fittersbedrijf hebben volledige overeenstemming bereikt over een nieuw af te sluiten collectieve örbeids- overeenkomst. Hierin is onder meer verwerkt een ver hoging van de lonen met 4 percent en een inkrimping van het gemeenteklasseverschil. De nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten zijn aan het College van Rijksbemid delaars ter goedkeuring voorgelegd. De nieuwe lonen zullen gelden met ingang van de eerste volle loonweek na de datum van goedkeuring door het College. De heer K. R. van Staal, lid van de com missie, welke zich heeft belast met het onderzoek naar het aandeel van de West- duitse minister Oberlander in de eerste uitmoording te Lemberg, heeft naar aam leiding van de instelling van een ereraad op verzoek van de fractie van de Christe lijk Democratische Unie te Bonn. zijn medeleden telegrafisch voorgesteld het lopende onderzoek verder te staken. (Van onze correspondent in Londen) De algemene spoorwegstaking komt steeds dichterbij, er resten nog vijf dagen waarin de situatie kan veranderen. Het ziet er op het ogenblik weinig hoopvol uit. Het bestuur van de Nationale Unie van Spoorwegarbeiders heeft, ondanks alle aanbiedingen van Sir Brian Robertson, de leider van het genationaliseerde spoor wegbedrijf, besloten voet bij stuk te hou den. De bond blijft een onmiddellijke loonsverhoging eisen en weigert zich te laten afschepen met een tot niets verbin dend rapport van de onafhankelijke loon- commissie, dat onder druk der gebeurte- In opdracht van B. en W. van Amster dam is men in de Noorder IJpolder direct ten westen van Tuindorp-Oost- zaan, begonnen met het aanleggen van een Slaperdijk tussen de Oostzaner dijk en de voormalige baggerplaats langs het Noordzeekanaal. Deze dijk, waarvan de kosten worden geraamd op een half miljoen gulden, zal dienen als extra-beveiliging voor Tuindorp-Oost zaan achter de dijk langs zijkanaal H., die op 14 januari is doorgebroken doch inmiddels is hersteld. Het werk aan de Slaperdijk. nissen thans eind februari in plaats van in april zal verschijnen. Het bondsbestuur heeft echter ook het alleszins redelijke te achten compromis voorstel van de spoorwegen, om binnen een week na het uitkomen van het rapport al vast een algemene tussentijdse loons verhoging toe te kennen met terugwerken de kracht tot 11 januari, eenstemmig ver worpen. De bond gelooft dat een dergelij ke verhoging een nadelige invloed zal uit oefenen op het eindbedrag dat uit de bus moet komen en dat de geschoolden, die be horen tot de beide concurrerende bonden, naar verhouding teveel zullen ontvangen. Een rechtmatig, verschil in beloning tus sen vaklieden en ongeschoolden vormt ja renlang het voorwerp van hevige strijd tussen de bonden onderling, niet alleen in het spoorwegbedrijf. Het is de hoofd oorzaak geweest van talrijke conflicten. De Britse vakcentrale, het Trade Union Congress, tracht nog steeds de staking te voorkomen, maar heeft geen ander mid del dan overreding, omdat de aangeslo ten bonden kunnen doen en laten wat ze willen. De twee andere spoorwegbonden, die van de machinisten en van het admini stratieve personeel, welke eerst weinig voor een tussentijdse loonsverhoging voel den, maar in elk geval tegen de staking waren, hebben Robertsons voorstel aan vaard. Zij achten de toestand dermate veranderd dat zij ook voor de Nationale Unie van "Spoorwegarbeiders geen reden tot staking meer zien. Alle hoop is thans gevestigd op de mi nister van Arbeid, Edward Heath, die ver tegenwoordigers van de drie bonden naar zijn departement heeft geroepen om be sprekingen te voeren met zijn voornaam ste bemiddelaar. De minister greep in, na dat het T.U.C. verklaard had op dit ogen blik niet in staat te zijn iets verder te doen. Dit betekent echter niet, dat het T.U.C. zijn handen van de staking zou aftrekken. Integendeel, morgenmiddag zal de al gemene raad van het verbond een spoed- bijeenkomst houden. Slechts de algemene raad kan een aangesloten bond adviseren een staking af te gelasten. Erasmus: Ik geloof in God, omdat ik Hem ont moet in de mens. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen een bijdrage toe te staan van 2'ls percent der werke lijke kosten voor de werken tot verbete ring van de havenmond te IJmuiden tot een maximum van twee miljoen gulden. Gedeputeerde Staten merken in hun toe lichting op, dat bij de behandeling van de begroting 1957 zij het standpunt hebben in genomen, dat de financiële positie van de provincie mede gelet op hetgeen nog voor de aanleg van de spoorwegtunnel te Velsen verschuldigd was het de provin cie onmogelijk maakte de tot dusver ge volgde gedragslijn, waarbij de provincie voor 5 5/9 percent participeerde in de kos ten van verbetering van het Noordzeeka naal, ook te kunnen blijven toepassen ten aanzien van de miljoenen projecten, die in de naaste toekomst zouden worden in gevoerd. Overleg met de gemeente Amsterdam en het rijk heeft geleid tot overeenstem ming omtrent de financiering van dit werk op deze basis, dat de bijdrage van Noord holland het bedrag van twee miljoen gul den niet zal kunnen te boven gaan. Voorts delen Gedeputeerde Staten mee, dat de verruiming van het Noordzeeka naal inmiddels heeft plaats gevonden tot 75 meter breedte en dertien meter diepte. De Provinciale Staten hebben in juli 1927 besloten de werken te subsidiëren. Gede puteerde Staten stellen de Provinciale Sta ten voor de subsidiëring in te trekken en zij merken op, dat een dergelijke intrek king uiteraard niet inhoudt, dat voor werkzaamheden van deze aard in de toe komst medewerking zal worden gewei gerd, maar slechts, dat dan opnieuw in het licht van de dan aanwezige financiële mogelijkheden zal moeten worden be sloten. Voor de Nederlandse vissersvloot staan thans veertien trawlers en twintig kotters op stapel bij Nederlandse scheepswerven. Bij de opdrachten voor de bouw van sta len kotters valt op, dat er nu ook aan dacht wordt besteed aan de vernieuwing van de IJselmeervloot en de vloot van de garnalenvissers. In januari zijn er twee nieuwe kotters aan de IJselmeervloot toegevoegd, scheepjes van 20 pk. De motorsterkte van de in aanbouw zijnde kotters loopt van 20 tot 400 pk. In januari werden bovendien een kotter van 180 en één van 110 pk aan de vloot toegevoegd. Voor de Scheveningse vis sersvloot zijn er vier trawlers in aan bouw. De motorsterkte van de bestelde trawlers loopt van 500 tot 1250 pk. De belangstelling van buitenlandse rede rijen voor de in Nederland ontwikkelde scheepstypen voor het visserijbedrijf kan nog steeds groot worden genoemd. Voor Denemarken zijn thans 20 stalen kotters in aanbouw, voor IJsland 5, voor Canada 4 flinke trawlers, voor Frankrijk 3 zeer grote trawlers en voor Ierland een visserij- onderzoekingsvaartuig. Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR.-.HAARLEM 'TEL.-13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)-AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTYCOATS Advertentie BEZOEKT DE Automobielbedrijf GROENEWEG 69 - TELEFOON 7271

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1