Gronchi kwam precies op tijd want „het Colosseum stond op instorten" WYBERT Ambassadeur confronteerde hem met Italië's „onechte" kinderen Oostenrijk verzet zich tegen hijsen der Oostduitse vlag het vuistje" eten Keulse officier van justitie tekent hoger beroep aan Kongolees eenheidsfront op de Brusselse RTC brokkelt af Wereldnieuws j De eerste klap GRIEP! Koop nü IVOROL FELISOL écht kleurecht Weer poging voor Chessman Voorproefjt Economische hefboom onder een politieke last Ambassadeur Moeilijke positie Mikojati bezocht Hemingway Westduitse pers tevreden met de milde uitspraak Kasavoeboe vandaag weer in de zaal verwacht WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Zoals onze correspondent in de Verenig de Staten gisteren berichtte is in de hoog ste regionen in Washington opnieuw de discussie opgelaaid over de staat waarin de Amerikaanse „vergeldingsmacht" ver keert en vooral over de vraag of Rusland in staat zou zijn deze macht in één klap te vernietigen. De term vergeldingsmacht lijkt ontzag- wekkender dan het vroegere „weer macht". in wezen is zij echter zwakker er valt niet veel meer te „weren", er valt alleen misschien nog iets te vergelden als de eerste klap van een agressor reeds gevallen is. Maar de mogelijkheid van die vergelding heeft zulk een afschrikwek kende betekenis, dat zij toch ook defen sief werkt. De eeuwenoude waarschuwing dat wie het zwaard opneemt ook door het zwaard zal vergaan, gaat namelijk in hoge mate op voor atoomwapens. In de nucleaire strategie gaat men dan ook uit van de premisse, dat een atoom- mogendheid een andere atoommogendheid slechts kan onderwerpen door in één ver rassingsaanval alle mogelijkheden tot een vergeldingsaanval uit te schakelen. Zij zal deze aanval danook niet op bevolkingscen tra maar tegelijkertijd op alle bases van de tegenstander moeten richten en het zal overal raak moeten zijn. Want als enige bommenwerpers of raketten met kernwa pens aan boord de dans ontspringen, loopt de aanvaller het risico dat een paar mil joenensteden in eigen land van de aarde weggevaagd worden en dat het proces van wederzijdse uitmoording in werking treedt. Zolang die mogelijkheid tot vergelding niet geheel kan worden uitgesloten kan geen land zich een atoomaanval per mitteren, zo redeneerde men. Welnu, de commandant van het S.A.C. (Strategie Air Command) in de Verenig de Staten, generaal Power, heeft nu zijn landgenoten gewezen op de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie een stadium in de ont wikkeling van haar raketten kan hebben bereikt dat haar in staat zou stellen alle Amerikaanse bases in één keer te ver lammen. Het is vooral de precisie van de laatste Russische raketlanceringen in de Stille Oceaan geweest, welke hem die in druk heeft gegeven. Met andere woorden: de „deterrent", de afschrikking, werkt niet meer en daarmee wordt volgens die ge neraals, die slechts in termen van fysie ke kracht denken, de gehele positie van het Westen bedreigd. De generaals verbinden hieraan natuur lijk weer de noodzaak de inspanningen' voor de bewapeningsrace nóg verder op te voeren, maar het is te hopen, dat de politici van deze ontwikkeling hebben ge leerd, dat het raadzaam is nieuwe wegen in te slaan. Al jarenlang gaan er gezag hebbende stemmen op, die ervoor pleiten zich bij het Westers beleid niet voorna melijk door militaire overwegingen te la ten leiden. Uit de waarschuwing van ge neraal Power blijkt wel dat het hoog tijd wordt naar deze stemmen te luisteren. Advertentie Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. TUCSON (Reuter) Er is weer een po ging gedaan om Caryl Chessman van de gaskamer te redden. De juridische advi seur van de Amerikaanse „Vereniging ter bescherming van de burgerlijke vrijhe den" heeft de rechterlijke instanties om uitstel van executie verzocht. De terecht stelling is bepaald op 19 februari. Een rechter voor appelzaken te Tucson, in de Amerikaanse staat Arizona had eer der geweigerd uitstel te verlenen. (Van onze correspondent in Rome) Met een maand uitstel is president Gronchi van Italië naar Moskou vertrokken. Er hebben heel wat mensen het wijze hoofd geschud en aan pogingen, openlijk en verdekt, om roet in het eten te gooien, om althans aan de reis zoveel mogelijk alle betekenis te ontzeggen, heeft het niet ontbroken. Maar Gronchi is niet iemand, die zich gemakkelijk laat beïnvloeden en hij is de kou tegemoet gegaan, overtuigd dat zijn reis nuttige gevolgen zal hebben voor Italië en voor het Westen in het algemeen. Hij is het eerste Westerse staatshoofd, dat ooit een staatsbezoek heeft gebracht aan de Russen. Dat er voor de Russen en voor de Italiaanse communisten heel wat propaganda in dat bezoek steekt en dat zij daar handig gebruik van zullen maken (vooral wanneer straks Kroesjtsjev op zijn beurt de Alpen overtrekt) is duidelijk, maar de ontspanning tussen Oost en West is iels dat zwaarder moet wegen. Het programma is in hoofdzaak hetzelfde dat reeds was vastgesteld voor januari. Men zal het misschien vreemd vinden, dat de Italiaanse president op de heenreis in Kopenhagen overnachtte, maar daar was een goede reden voor. Het temperatuurverschil tussen Rome en Moskou is bijzonder groot in deze tijd. Het is waar, dat we ook in Rome een paar weken geleden een keer nachtvorst gehad hebben (het vroor twee graden!) en dat de kranten toen met ontzetting schre ven alsof er een onherstelbare ramp de eeuwige stad had getroffen: „Een nooit- gekende, Siberische koude heeft alle leven in onze stad verlamd en de hagelstrom, die ons in de vroege ochtenduren heeft ge teisterd, heeft straten en pleinen het aan zien gegeven van gletsjers". Dagenlang konden we lezen, wat men eten en drin ken moest om aan zulke barbaarse tem peraturen weerstand te kunnen bieden, maar dat was vrij overbodig want het kwik was al heel snel naar de gebruike lijke tien tot twaalf graden Celsius ge klommen. die we gewoon zijn „barre win terkou" te noemen en die de Romeinse dames, mits zij heel mooie en heel dure bontmantels ten toon kunnen spreiden, wel voor een half uurtje willen trotseren. In Moskou is de toestand wel een ietsje anders. De Russen hebben daarom reeds lang van tevoren laten weten, dat het voor iemand, die niet aan hun klimaat ge wend is, het best is in de vroege namid dag op het vliegveld te landen en dat het, gezien de leeftijd van Gronchi beter zou zijn wanneer hij niet op diezelfde dag de Alpen zou overvliegen. Vandaar het be sluit om eerst in een koude stad als Ko penhagen te overnachten. Het uitstel heeft ertoe geleid, dat we met verscheiden journalisten konden pra ten, die reeds in januari naar Rusland zijn geweest- en er nu opnieuw heen gaan. Ze zijn eenstemmig in hun lof over de gulle ontvangst. Bovendien hebben zij voor hun verslaggeverswerk profijt kunnen trek ken van de onverwachte ziekte van de pre sident. Het hele programma is namelijk toch afgewerkt, natuurlijk zonder politie ke besprekingen. Maar zij kregen ruim schoots gelegenheid om alle plaatsen te zien, die Gronchi in deze dagen gaat be zoeken. De gala-voorstelling in het Bol- sjoitheater is gewoon doorgegaan en op de plaatsen, bestemd voor de Italiaanse eregasten, zaten journalisten, van wie de meesten verrukt zijn over Maya Plissets- kaia en haar interpretatie van het Zwa- nenmeer. Geen wonder als men het bal let van de Romeinse Opera vergelijkt met het Bolsjoi! Het galadiner bij de Italiaanse ambassadeur Pietropiarchi heeft eveneens plaatsgevonden (met min der kostbare gerechten en wijnen) en daarbij zat de ene journalist op de plaats bestemd voor Vorosjilov, de andere op die waar Gronchi zal komen te zitten of Kroesjtsjev, enzovoort. Er is één verandering in het program ma gekomen. President Gronchi en, zijn vrouw worden begeleid door hun pas ze ventienjarige zoon. Die jongen stelt bij zonder belang in ruimtevaart en alles wat daarmee samenhangt. De Russen hebben daarom de invitatie tot hem uitgebreid en terwijl zijn vader besprekingen voert, kolchozbedrijven bezoekt en wat dies meer zij, en mevrouw Gronchi ziekenhui zen en scholen te zien krijgt, zal de jonge Gronchi in laboratoria mogen rondsnuf felen en een „Spoetnik" van dichtbij zien. In de universiteit zal hij ook kennis ma ken met de ruim zestig Italiaanse studen ten, die daar in zekere zin clandestien col lege lopen. Dit is een beetje een gek ge val. Zo af en toe verdwijnt er een jeugdig Italiaan, natuurlijk doorgaans de zoon van een of andere vooraanstaande communist, achter het ijzeren gordijn. Het zijn er nu ongeveer tachtig, onder wie twaalf meis jes. Voor Italië bestaan deze jongelui officieel (Van onze correspondent in Wenen Oost-Duitsland stelt pogingen in het werk om zijn vlag met passer en hamei- in Oostenrijk te hijsen en langs deze weg ingang te doen vinden in het Westen. De regering van Pankow gebruikt voor dit doel de Oostduitse Kamer van Koophandel die bij gelegenheid van de aanstaande jaarbeurs in Wenen haar vlag aan de voorpui van het paviljoen wil hangen. Hier tegen heeft de regering in Wenen gepro testeerd omdat Oostenrijk geen diploma tieke betrekkingen met Oost-Duitsland on derhoudt. Het hijsen van een vlag, toebe horend aan een niet-erkende staat, is niet in overeenstemming met de internationale gebruiken. Wel kan de Oostduitse Kamer van Koophandel haar paviljoen met com munistische vlaggen van binnen versieren maar aan de buitenkant is dit niet toege staan. In Wenen heeft men zijn verwonde ring uitgesproken over deze handelwijze van Pankow, dat op deze manier econo mische betrekkingen misbruikt voor poli tieke doeleinden. Bij het internationale skispringen in Innsbruck stelde de Oostduitse regering kort geleden eenzelfde poging in het werk door haar eigen vlag te willen hijsen. Toen de organisatoren daarop het compromis voorstel deden om geen enkele vlag te hij sen, trokken de skispringers uit Oost- Duitsland zich terug. Wanneer de Oostduitse regering op grond van de Oostenrijkse weigering niet wenst, dat haar handelskamer aan de Weense jaarbeurs deelneemt, betekent dit voor Oostenrijk geen groot verlies. Ernsti ger zou het zijn wanneer de Sovjet-Unie en de overige satellieten dit voorbeeld zou den volgen. Men neemt echter aan dat Moskou zich niet met deze zaak zal be moeien, omdat het Oostenrijkse standpunt correct is. Anderzijds is het voor Oostenrijk van groot belang dat het zijn handelsbetrek kingen met het Westen en vooral met de Westduitse bondsrepubliek niet in gevaar brengt door toe te geven aan een politie ke manoeuvre van Pankow, dat in het Wes ten symbolische erkenning tracht te vin den. Eenzelfde poging werd door Pankow op de tèxtieljaarbeurs van Dorribirn on dernomen. niet, behalve dan voor de politie, die hun namen terdege heeft genoteerd. Te zamen verdelen zij de twintig studiebeurzen, die de universiteit van Moskou voor Italianen ter beschikking stelt, zodat zij onderdak en voeding hebben plus een „salaris" van 900 roebel (zowat driehonderd gulden). De ambassadeur Pietromarchi, die bij Buitenlandse Zaken voor een halve com munist doorgaat en dus heel slecht staat aangeschreven, helpt die studenten in noodgevallen, maar uit eigen middelen, want, zoals gezegd, officieel bestaan zij niet. Pietromarchi had er ook voor ge zorgd, dat ze bij de aankomst van Gron chi op het vliegveld aanwezig waren. Die ambassadeur heeft met dit bezoek heel wat te stellen gehad en mevrouw Pietromarchi was vooral ontdaan over het uitstel, liefst drie weken, van het galadi ner waarvoor zij uit Scandinavië onder meer een twintigtal fazanten had laten ko men. In dit geval is het Russische klimaat een voordeel gebleken. De kok heeft zijn fazanten keurig in sneeuw en ijs weten te bewaren, een systeem waar volgens hem geen koelkast ter wereld tegen op kan. Wat meer zorg had hij over zijn twee meesterwerken: grote taarten die het Kremlin en het Colosseum voorstellen. Hij had zich daarbij laten helpen door de kok van de Argentijnse ambassade, het geen aanleiding werd tot een grappige episode. Die „Argentijnse" kok (een Na- politaan, die Salvatore heet) was diep on der de indruk van het bericht, dat Gronchi, wegens ziekte niet kon komen. Hij keerde terug naar zijn eigen excellentie en vertel de hem die tegenslag, eindigende met de woorden: „Het is een ware ramp, want al kan het Kremlin het nog wel een twee of drie maanden uithouden, voor het Colos seum zijn we beducht". De ambassadeur, die in andere termen denkt dan zijn kok, meende dat Salvatore via de keuken iets belangrijks te weten was gekomen over de te verwachten levensduur respectievelijk van de Italiaanse en de Russische rege ringen en wilde er het zijne van weten. Na heel wat misverstand ging hem een licht op, toen Salvatore zei: „We hebben een deeg in het Colosseum verwerkt, waarvan we niet weten hoe lang het goed zal blij ven". Gronchi, daarover zijn de journalisten het eens, wordt als een gast van betekenis beschouwd. Hij zal wel troependefilés moeten zien, het gierend geluid van heel wat „jets" moeten horen en allerlei mu sea bezoeken, maar hij krijgt ook de gele genheid tot vele uren onderhoud met Kroesjtsjev en andere Sovjetgroten, zal arbeiders ontmoeten, een kolchoz bezoe ken en waarschijnlijk ook geïnterviewd worden voor de televisie. De Italiaanse president bevindt zich in een wat moeilijke positie: christen-demo craat en rooms-katholiek, maar toch een man van links en gekozen door de gehele oppositie en een klein deel van de christen democraten, op vele punten niet akkoord met de politiek van zijn toch ook chris ten-democratische regering en vooral met Pella, die hem begeleidt. Dat is voor de in totalitaire termen denkende Russen na tuurlijk een wat vaag beeld. Maar Kroesjt sjev weet dit allemaal heel goed, dank zij de uitstekende voorlichting die hij van de ambassade te Rome ontvangt. HAVANA (UPI) De plaatsvervan gend premier van de Sovjet-Unie Anastas Mikojan heeft maandag de auteur Ernest Hemingway in zijn huis in de omgeving van Havana opgezocht en hem een cadeau tje gegeven een verzameling van Hemingway's boeken in een Russische vertaling. Mikojan verklaarde tegenover de schrijver een verwoed lezer van hem te zijn. Het bezoek aan Hemingway's buitenver blijf in San Francisco de Paula, tien kilo meter van Havana, geschiedde in vol strekte geheimhouding. Men wist zelfs niet eens dat Hemingway op Cuba was, omdat de laatste berichten luidden, dat hij naar de V.S. was vertrokken. Advertentie Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Advertentie DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie vaak in een restaurant eet weet het: er zijn van die kippetjes die weigeren om zich met vork en mes te laten ontleden hóé handig U het ook probeert. En wat dan? Het opgeven en de helft laten staan? Nooit doen, kip-liefhebbers! Neemt U het boutje gerust in de vingers - het mag! De ober zal in dat geval dadelijk voor een vingerkom met lauw water zorgen. Nu kunt U even de vingers dippen en afvegen. Dit geldt ook voor ander gevogelte. En na het etentje, welke sigaretten presenteert U dan? Gladstone! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt! -y* H VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.- (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie bij de strafka mer van het Landgericht te Keulen heeft hoger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de kamer in het proces van vorige weck tegen de beide besmeurders van de synagoge en het monument voor de slachtoffers van het naziregime in de ze stad, Schonen en Strunk. De beslissing over deze poging tot revisie van het Keul se proces ligt bij het bondsgerechtshof te Karlsruhe. Beslist dit positief dan zal het proces opnieuw moeten worden gevoerd. Een en ander zal overigens wel enige tijd vergen. De officier had tegen Strunk een gevan genisstraf van twee jaar en drie maanden geëist, tegen Schonen een jaar en negen maanden, beiden met verlies van burger rechten voor twee jaar en onder aftrek van voorarrest. De uitspraak ging daar ver onder: Schonen werd in eerste instantie tot tien maanden, Strunk tot veertien maanden veroordeeld. In de Westduitse pers was men de afge lopen dagen over deze uitspraak wel te vreden. Verscheidene commentaren kwa men er op neer dat het sop (te weten het kaliber van de beide verdachten) de kool (een zware straf) niet waard was. Men schreef dat de mening van de rechtbank dat een bezonnen strafmaat eerder het brengen van rust in de huidige situatie kan bevorderen dan een strenge „politieke" straf wel aanvaardbaar was. Al te harts tochtelijke processen zouden aldus deze commentators de jeugdige bewonderaars van de nazi's kunnen opzwepen in plaats van afschrikken. Hoe ver nog. Maar er waren wel zeker ook Westduit se bladen die zich afvroegen of hier geen vergissing is gemaakt. Vooraanstaande dagbladen als „Die Welt" en de „Stuttgar- ter Zeitung" schreven dat de rechtbank gefaald heeft doordat zij het element van afschrikking niet in het vonnis heeft ver disconteerd. Goedkeuring In de Westduitse hoofdstad zelf is zowel van de zijde van de CDU als van de SPD en de FDP de beide oppositie-partijen instemming betuigd met de uitspraak. Maar het Bielefeldse SPD-bondsdaglid Lohmar zond de officier van jusitie in het Keulse proces, Meyer-Bode, een telegram waarin hij aandrong op revisie van de zaak. Ook van Joodse zijde is de uitspraak te laag bevonden en wel door de uitgever van de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden", Marx. Deze schreef voorts dat het zeker is dat de beide verdachten niet uit eigen initiatief handelen maar in sterke mate beïnvloed zijn door de Deutsche Reichspartei. (Reuter) In Frankfort is een 27-jari- ge timmerman tot vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het kladde ren van hakenkruisen en anti-joodse leu zen op een school. Een jonge monteur is tot een maand voorwaardelijk veroordeeld wegens het kladden van een S.S.-teken „om zich te laten gelden". Hij werd tevens veroordeeld tot het lezen van» een boek over het concentratiekampsysteem van de nazi's en het schrijven van een samen vatting van tien pagina's. Een rechtbank te Osterode nabij de Oostduitse grens heeft een vroegere ge- n eenteambtenaar, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf omdat hij in een restaurant had gezegd dat er niet vol de :nde Joden zijn vergast. Advertentie Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. (Van onze correspondent in Brussel) De Rondetafelconferentie was dinsdag opnieuw het toneel van de strijd tussen de voorstanders van een Kongolese eenheids staat en de voorstanders van een centrale organisatie van de onafhankelijke Kongo. Uit Katanga, de koper- en uraniumprovin- cie, kwamen traditionele stamhoofden de delegatie van de Katangese partij, de Co- nakat, op het hart drukken dat er geen enkele concessie mag worden gedaan op het federale standpunt. De Katanga, die meer dan de helft van de belastingen van Kongo opbrengt, wenst dat een groter deel van die belastingen in Katanga zelf zal worden besteed voor openbare werken en andere overheidsinvesteringen. De de legaties van de traditionele stamhoofden bij de R.T.C. spraken tegen dat de chefs een „kartel" zouden vormen met de Na tionale Kongolese Beweging van Patrice Loemoemba. Zij verklaarden in een com muniqué dat hun stellingen eerder met de gematigde politieke opvattingen van de nationale progressieve partij kunnen wor den vergeleken. Er is dus geen sprake meer van een ge sloten eenheidsfront der Kongolese dele gaties. Integendeel die eenheid brokkelt iedere dag meer af, hetgeen een gevaar is voor de ordelijke overgang naar de on afhankelijkheid. Vooral de stamhoofden dringen aan op handhaving van de orde tijdens de overgangsperiode, ook na de proclamatie van de onafhankelijkheid op 30 juni. Tussen sommige stammen in Kon go laaien oude twisten en veten op over het gebruik van jachtgebieden en andere rimboekwesties, wat aanleiding kan geven lot bloedige twisten. Anderzijds is het vrijwel zeker dat Ka savoeboe vanochtend opnieuw op de R.T.C. zal verschijnen om zijn verzoek tot de vorming van een voorlopige regering for meel aan de orde te stellen. Andere Kon golese delegaties willen de eis van Kasa voeboe afwijzen. Het wordt dus een leven dige zitting. De minister van Financiën professor Van Houten ontving gisteren een afvaardiging van de Wereldbank, waarmee België on derhandelt over een lening van veertig miljoen dollar (ongeveer 150 miljoen gul den), ten behoeve van de financiering van investeringen in Kongo. De lening zou wor den gesloten voor twaalf jaar, en zou door België moeten worden gegarandeerd. Slaapkamers Sinds jaren al ben ik een liefhebber van statistieken. Gemakkelijke kritiek als ver vlochten in allerlei aphorismen („de kunst van het groeperen van cijfers"; „er zijn leugens, grote leugens en statistieken") wijs ik van de hand. Statistieken zijn fijn. En boeiend. En interessante lectuur. Het Statistisch Jaarboekje is een bron van ein deloze vreugde en het kantoor van het C.B.S. een paleis van fascinerend glim mende cijfermassa's en gegevens. Dit is waarschijnlijk een gebrek. Ri chard Rovere, de Amerikaanse biograaf van wijlen senator Joseph McCarthy, be schuldigt zijn landgenoten van een soort feiten-fetischisme. Hij zegt daarbij, dat er belangrijker dingen zijn dan feiten, en hij heeft ongetiuijfeld gelijk. Maar ik houd van statistieken. Ik heb juist weer een uitermate boeiende gevon den. Zij stond in een bouwtechnisch blad en zij had betrekking op de omvang van de Europese huizen en de onderdelen daar van. In het kort zal ik u even de feiten (ja hoor, daar heb je ze, onvermijdelijk) ge ven. In heel Europa heeft Nederland relatief de meeste huizen met meer dan vier ka mers inclusief keuken): 66 percent. Daar onder komen, in deze volgorde: Engeland, Denemarken, België, West-Duitsland, Noorwegen, Frankrijk, Italië. Italië heeft dus de minste grote huizen. Maar het steekt boven alle anderen uit op een geheel ander gebied. Italië heeft gemiddeld de grootste slaapkamers van Europa (35 vierkante me ter) en Nederland heeft de kleinste slaap kamers (19 vierkante meter). Vooral dit laatste gegeven nu, boeit me. Ik besef heel goed, dat de discussie over de relatieve verdiensten van slaapkamers al snel kan leiden tot een wandelen op zeer glad ijs. Laten we het gesprek dus simpel en mooi houden. Maar zelfs als we deze beperking aan vaarden, dan nog blijven er genoeg vragen over: waaróm hebben Italianen behoefte aan grotere slaapkamers dan Nederlan ders en hebben zij die altijd al gehad? Of hebben ze er helemaal geen behoefte aan en k r i j g e n ze ze zomaar, ongevraagd? In geval van een bestaande vraag in die richting, moet er dan enig verband ge zocht worden met de siësta-gewoonte? En indien dit laatste het geval is, moeten we dan aannemen dot, als ook hier de voor treffelijke gedachte van het siësta-houden ooit veld zou winnen, ook Nederlanders op eens tweemaal zo grote slaapkamers van hun architecten zouden gaan eisen? Misschien zijn Italianen bijzonder woe lige slapers. Mogelijk ook slaapwande laars, die hun wandelingen liever geheel op eigen terrein houden. U ziet, talloze vragen geen enkel antwoord. Maar u weet hier misschien meer van, u die tevre den bent met een hokkerig klein slaapka mertje en die blijkbaar geen behaaglijke privé-slaapzaal ambieert. Zo ja, wilt u mij dan eens voorlichten? Mijn aangeboren liefde voor slapen heeft mij ook een diepgaande belangstelling be zorgd voor alle problemen betreffende de slaap. En privé houd ik van zéér grote slaap- kanier$,-, ?.,\G too E. Romatjn Nogmeer. Australië zal dit jaar behalve de 3.000 vluchtelingen, die het vóór 1 ju li aanstaande zal opnemen, nog 3.000 be woners van Europese kampen voor ver plaatste personen toelaten als een ex tra-bijdrage in het raam van het We- reldvluchtelingenjaar. Dit heeft de Aus tralische minister voor migratie, Dow ner, dinsdag te Canberra bekend ge maakt. Hij zei, dat Australië sinds 1946 bijna 250.000 vluchtelingen heeft op genomen. Ontdekkingsreis. Russische geleerden hebben in de Indische Oceaan ver scheidene diepe stromingen en onder stromingen ontdekt, die, tot dusverre onbekend waren bij de wetenschap, meldt Tass. Dit bericht was gebaseerd op een boodschap, die ontvangen is van het schip Vityaz, dat een wetenschap pelijke reis van vier maanden maakt. Twintigste. De Italiaanse Maria Tassina- ri uit Bergamo heeft het leven geschon ken aan haar twintigste kind, een meis je. Moeder en dochter maken het wel. Voorkeur. Een moordenaar heeft bij de rechtbank in New York bepleit, dat hij naar de electrische stoel wordt gestuurd. „Levenslange gevangenis straf is niet barmhartig", zo verklaar de Habib Riad Hawa, 28-jarige zoon van een Turkse en een Libanees, „Ik heb niemand om voor te leven. Ik sta helemaal alleen. Liever zou ik ster ven". Hawa, die in het Franse vreem delingenlegioen is geweest, had in ju ni van het vorig jaar een winkelbe diende vermoord. Grondbezit. De Israëlische politie heeft maandag tussenbeide moeten komen in een gevecht tussen de bewoners van de kibboets (collectief boerenbedrijf) Ramat Johannan in Galilea en een troep bedoeïenen over het eigendoms recht over weidegronden. De Israëli sche autoriteiten bestuderen een com promis-overeenkomst. Verboden. Het hof van appèl te Rabat heeft het op 14 september vorig jaar door een lagere rechtbank uitgevaardig de verbod van de Marokkaanse commu- nische partij, in hoger beroep beves tigd, en opdracht gegeven tot sluiting van de kantoren van de partij en staking van alle activiteiten. Vertegenwoordiging In goedingelichte Amerikaanse kringen in Washington heeft men dinsdag verklaard, dat de Amerikaanse regering de nodige wette lijke voorzieningen laat uitwerken met het oog op de vestiging van een diplo matieke vertegenwoordiging van de Europese gemeenschappen in de Ame rikaanse hoofdstad. De wettelijke voor zieningen zou men nog tijdens de hui dige Congreszitting, die tot eind juni duurt, willen laten behandelen. U Nu weer. In politieke kringen in Ran goon heeft men dinsdag verklaard, dat als gevolg van de zaterdag gehouden verkiezingen generaal Ne Win, die se dert oktober 1958 het bewind in Birma voert, weer zijn oude functie van staf chef van defensie zal krijgen en dat Oe Noe weer premier wordt met een kabinet van eigen keuze.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3