Vandaag begint in Boston het proces tegen Van R. „Laat de spijtoptanten niet in ellende verkommeren" BESTUURSSITUATIE OP CURACAO ONHOUDBAAR JUKI Mr. Da Costa Gomez op Schiphol: Oppositie wenst dat spoedig verkiezingen worden gehouden WITTE KRUIS Prof. De Sopper f Als hij vrijgesproken wordt, zal hij de zee vaarwel zeggen Italiaan van 89 liep van Lausanne naar Den Haag Maand hechtenis geëist tegen militaire chauffeur Hagenaar collecteerde voor privé „rampen fonds" Soepeler toelatingsbeleid bepleit Prof. dr. P. Smits hersteld in emeritaatsreehten Soldaat viel in slaap en reed tegen boom 4 QQQQQQQQ Voorkom griep en bestrijd griep met Baanhoekbrug van de baan DE MOORD OP LYNN KAUFFMAN Hulpfonds droogteschade doet beroep op veehouders Grove schuld aan dodelijk ongeluk in Haarlem? Eerste Kamer vraagt minister Beerman: „Geen clementie voor de Duitse oorlogsmisdadigers" Chauffeursopleiding bij Regiment Van Heutsz te kort? WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Dinsdagavond arriveerde op Schiphol de voorzitter van de Curacaose Nationale Volkspartij, en leider van de oppositie op het eiland, mr. dr. M. F. da Costa Gomez. De vorige week woensdag was de heer Da Costa Gomez reeds uit Willemstad ver trokken en na een verblijf van enige da gen te Paramaribo was hij gisteren in het K.L.M.-vliegtuig naar ons land gestapt. „Ik ben hier gekomen," zo verklaarde hij, „om besprekingen te voeren naar aanlei ding van de onlangs afgekondigde maat regel van rijksbestuur, waarbij de gede puteerden van het bestuurscollege van Cu racao ontslagen werden en de macht bij de gezaghebber kwam te liggen. Ik zal hierover van gedachten wisselen met een ieder, die als enige oplossing voor de ont stane moeilijkheden een normale democra tische gang van zaken wenst." Hij zei voorts: „Nu aan het bestuur van de colleges een einde is gemaakt kan men spreken van een onhoudbare toestand. De rijksregering is bevoegd de staatsrege ling opzij te zetten, maar met eenzelfde gemak waarmee zij bij algemene maatre gel van rijksbestuur gezaghebber Gorsira met het alleenbestuur over het eiland be last heeft, had men ook tussentijdse ver kiezingen kunnen houden." De oppositiepartijen zien als enig juiste oplossing spoedige verkiezingen. Mr. Da Costa Gomez is naar Nederland gekomen om, zoals hij zei, „te praten met de ma- juist dat de algemene maatregel van rijks bestuur uitsluitend was getroffen op ad vies van de Antilliaanse regering, zonder de oppositie te horen. Hiermee is volgens hem een oud rechtsbeginsel geschonden. Overigens stelt de nationale volkspartij zich op het standpunt dat hier sprake is van een interne kwestie. De moeilijkheden zijn, aldus de partij-voorzitter, ontstaan door de houding van de Eilandsraad, die de begroting, een lening en de salarissen van gedeputeerden niet wilde goedkeuren. Het betrof hier volgens hem maatregelen die stellig niet het algemeen belang dien den. „Ik zou dit zelfs willen noemen het proto-voorbeeld van een interne kwestie, die intern opgelost had moeten worden door het uitschrijven van verkiezingen." De heer Da Costa Gomez bleek nog niet op de hoogte te zijn van het protesttele gram dat de oppositiepartijen hebben ver zonden aan minister-president De Quay en waarin werd gesproken over „koloniale bevoogding". „Het lijkt mij niet juist te spreken van koloniale bevoogding", aldus de heer Da Costa Gomez. „Wel acht ik het niet uit gesloten dat de maatregel is voortgespro ten uit een koloniale geest. Als dit werke lijk blijkt dan komt de koloniale situatie aan de orde en daarover maak ik mij ernstig ongerust. Volgens ons is ér slechts één oplossing, het aanstellen van een re geringscommissaris, uiteraard met goed vinden van alle partijen, waarna het volk binnen enige maanden door middel van verkiezingen zijn wens moet kunnen uiten. Sprekende over de bekladding van het standbeeld van Koningin Juliana te Wil lemstad en de besmeuring van de plaquette in de muur van Fort Amsterdm, verklaar de de heer Da Costa Gomez: „Ik betreur het ten zeerste dat deze wandaden zijn gebeurd. Het is zeker niet de wens ge weest van onze partij. Wij streven naar orde en fatsoen en acties als deze moe ten dan ook gezien worden als kwajon gensstreken van individuele personen. Zij zijn absoluut niet door ons georganiseerd. Geruchten, als zou ik in Paramaribo over Advertentie DE echte, PIJNSTILLER In de ouderdom van ruim 84 jaar is te Leiden overleden prof. dr. A. J. de Sop per, rustend hoogleraar aan de Leidse universiteit en emeritus predikant der Hervormde Kerk. Prof. dr. De Sopper werd 5 december 1875 te Brugge geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam en aan de rijks universiteit te Leiden. In 1907 is hij aan laatst genoemde universiteit cum laude gepromoveerd tot doctor in de theologie. In 1899 aanvaardde hij het predikambt bij de Hervormde Gemeente van Hoogmade. In 1903 vertrok hij naar Velsen en in 1911 werd hij predikant in Amsterdam. Hier volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen waar hem 5 oktober 1918 eervol emeritaat werd verleend. Prof. De Sopper heeft in Gronin gen vier jaar encyclopedie van de theolo gie en wijsbegeerte van de godsdienst en ethiek gedoceerd. In 1922 volgde zijn be noeming tot hoogleraar te Leiden als op volger van wijlen prof. dr. J. Bolland. Tot 1 oktober 1945, toen hij met emeritaat ging, heeft prof. De Sopper te Leiden de geschiedenis van de wijsbegeerte, logica, metafysica en zielkunde gedoceerd. Van zijn hand zijn tal van filosofische en theo logische geschriften en artikelen ver schenen. deze zaak zijn verhoord, moet ik ten stel ligste ontkennen". Op een vraag, wat de gevolgen zouden zijn indien de regering geen gehoor zou geven aan het verlangen van de oppositie, antwoordde de heer Da Costa Gomez: „De toestand zal ik dan zeer verontrus tend moeten inzien. Nu wij bij de rivier zijn. zullen wij de brug moeten overste ken. Onze wens is echter niet onredelijk en ik kom hier om te zorgen dat zij ver vuld wordt". Ten slotte verklaarde de heer Da Costa Gomez dat hij er op vertrouwt, dat de goede verstandhouding tussen de Neder landse regering en Curagao zal blijven be staan. De gemeenteraad van Dordrecht heeft zijn ontstemming geuit over de medede ling van Rijkswaterstaat, dat het niet mo gelijk is op de pijlers van de spoorbrug over de Merwede bij Baanhoek een ver- keersbrug te bouwen. Proeven hebben namelijk uitgemaakt, dat de op houten palen gefundeerde pijlers van de spoor brug, die gebouwd zijn met de bedoeling er een dubbelsporige brug op te leggen maar waarop nu een verkeersburg naast de spoorbrug zou worden gelegd, voor een dergelijke belasting niet geschikt zijn. De verontwaardiging van de raad richtte zich vooral tegen het feit dat men er blijkbaar nu pas achter is gekomen dat de pijlers ongeschikt zijn. Al dertig jaar bestaan er plannen om een verkeersbrug bij Baan hoek te bouwen, die de Alblasserwaard met het Eiland van Dordt moet verbin den. De burgemeester deelde mee, dat nu geheel nieuwe plannen moeten worden ge maakt voor een aparte brug. De kosten daarvan zullen inclusief het beweegbaar maken van de oude spoorbrug 12% mil joen bedragen. Mr. Da Costa Gomez, de leider van de oppositie op Curasao, arriveerde op Schiphol voor besprekingen over de bestuurskwestie op het eiland. :S. BOSTON (UPI) In het zaaltje van de districtsrechtbank voor Suffolk County, dat nauwelijks groot genoeg is om de getuigen en de pers te bergen, begint vandaag in Boston het strafproces tegen de 31-jarige Nederlandse marconist W. van R., de schoolmeestcrszoon die volgens de officier van Justitie te Boston de 23-jarige Lynn Kauffman om het leven heeft gebracht aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Utrecht", in de haven van Boston. Als de Nederlandse marconist schuldig wordt bevonden aan de hem ten laste gelegde moord, betekent dat voor hem de elektrische stoel. Als hij vrijgesproken wordt zal Van R., naar zijn reeds geruime tijd te Boston vertoevende echtgenote Nel van R. heeft meegedeeld, de zee vaarwel zeggen. De verdachte ontkent. De officier van Justitie zowel als de verdediging heeft talrijke mededelingen gedaan toen de zaak nog in voorbereiding was, maar de feiten zyn desondanks schaars gebleven. Van R. had een verhouding met Lynn Kauffman, een gescheiden vrouw die een oriëntalist, professor Stanley Spector en diens vrouw, naar Malakka had vergezeld. Die verhouding leidde na 33 dagen tot een ruzie. Wat daarop volgde zal tijdens het proces moeten blijken. Dr Michael Luongo, de gerechtsarts van Boston, is een van de hoofdfiguren in het proces. Hij is de man op wiens gezag het politierapport over de zelfmoord van de Amerikaanse weggegooid werd, en ver vangen door een aanklacht wegens moord tegen Van R. De zaak tegen de Nederlandse marco nist is een zeer belangrijke voor het grote Amerikaanse publiek. De belangstelling van de pers is dientengevolge zeer groot. Het is nog bekend hoelang het proces zal duren. De hoofdpersonen Het proces wordt geleid door rechter Frank J. Murray, lid van het Hoogge rechtshof van de staat Massachusetts. Hij is een magere, levendige man van 55 jaar. Advocaten beschouwen hem als een zeer oplettende rechter, die „een proces leidt zoals het geleid moet worden", met vaste hand, gestreng soms en met een scherpe geest. De openbare aanklager, John Mc Auliffe, 57 jaar, heeft nu 25 jaar gewerkt voo het openbaar ministerie. Hij staat bekend als een taaie officier van Justitie. „Als hij zijn bril afzet", aldus een advocaat, „zijn schouders ophaalt en zich met barse stem tot een getuige richt, is het tijd om goed uit te kijken". De verdediging De verdediger van Van R., de 48-jarige W. Langdon Powers, een kleine man met zandkleurig haar, stamt uit een bekende advocatenfamilie in Boston. Hij heeft sinds 1938 gewerkt als rechtskundige, vooral op het gebied van het burgerlijk recht. Ervaring op het terrein van het strafrecht heeft hij vooral opgedaan tij dens de drie jaar dat hij het hoofd was van de afdeling strafrechtzaken van het Open baar ministerie in Boston. Hij staat bekend om de nauwkeurigheid van zijn voorbereidingen van zijn zaken. Hij is vooral gezien om de wijze waarop hij kleine details weet te verzamelen en te rangschikken ter verdediging van zijn cliënt. Weinig publiek Het proces wordt gehouden op de ze vende verdieping van het gerechtshof van Suffolk County. Veel publiek zal het pro ces niet kunnen bijwonen. Slechts onge veer veertig belangstellenden zullen plaats kunnen vinden op de twee banken die voor het publiek gereserveerd zijn. Ongeveer vijftig journalisten hebben vier tafels tot hun beschikking. Er is een ge luidsinstallatie aanwezig, zodat de getui gen in de gehele zaal verstaanbaar zullen zijn. Een groot deel van het proces zal waar schijnlijk gewijd zijn aan uiteenzettingen van medische aard. Het openbaar minis terie heeft te verstaangegeven, dat het misschien de hulp zal inroepen van dr. Alan R. Moritz, een bekend patholoog. De twee eerste dagen van het proces zullen waarschijnlijk goeddeels gewijd zijn aan het kiezen van de jury van veertien per sonen met twee vervangers en andere procedurekwesties. De standpunten (Reuter) De verdediging heeft destijds fel geprotesteerd tegen het feit dat Van R. na de beschuldiging van moord vijftien uur achtereen verhoord zou zijn en dat hem toen niet was meegedeeld dat hij recht had op bijstand door een advocaat, noch dat „alles, hetgeen hij zeide, tegen hem zou kunnen worden gebruikt". Volgens de lezing der betrokken Boston- se opsporingsambtenaren bekende Van R. na dit marathonverhoor dat hij: 1) een verhouding met Lynn Kauffman had ge had, en 2) een twist met haar in haar hut had gehad, die voortsproot uit de eis van Lynn, dat hij zich van zijn vrouw zou laten scheiden en met haar in het huwe lijk treden. Hierbij zou Van R. Lynn gesla gen hebben. Aangenomen wordt dat de openbare aanklager nu zal stellen, dat Van R. Lynn Kauffman bewusteloos heeft geslagen en haar in deze toestand over boord heeft gezet, waarna zij is verdronken. Van R. stelt, dat hij de onder een en twee genoemde verklaring heeft afgelegd om dat hij: a) na het verhoor van vijftien uur „volkomen op" was; b) onvoldoende ken nis van de Engelse taal bezit om de strek king van het door hem verklaarde vol ledig te beseffen. Hij heeft dan ook zijn bovengenoemde verklaring ingetrokken. Hij geeft wel toe een verhouding met Lynn Kauffman te hebben gehad, doch hij zegt de Amerikaanse tevoren te hebben mede gedeeld dat hij gehuwd was. Het lijk van L.ynn Kauffman is. kort na de lijkschou wing door de politie van Boston, in op dracht van haar familie verbrand. De ver dediging heeft hiertegen geprotesteerd, daar zij ook door haar deskundigen lijk schouwing had willen laten verrichten. Het hulpfonds droogteschade landbouw 1959 zal, als binnenkort de nabetalingen van de melkprijsgarantie over het melk- jaar 1958-1959 worden verricht, op de vee houders een beroep doen om het hun uit betaalde bedrag geheel of gedeeltelijk be schikbaar te stellen voor hun door de droogte gedupeerde collega's. Een soort gelijk beroep is indertijd gedaan op de graanverbouwers, die uitkeringen ontvin gen uit het voor het oogstjaar 1958-1959 be schikbaar gestelde extra-bedrag van 25 miljoen gulden. leder jaar op zijn verjaardag begint hij aan een nieuwe voetreis De wijze waarop de thans 89-jarige in Lausanne woonachtige Italiaan Giovanni Jacomo Taruffi ieder jaar zijn verjaar dag viert, is uniek. Hij begint dan name lijk aan een voettocht naar een ander land. Dit jaar is Nederland aan de beurt. Op 1 januari, de dag waarop hij jarig was, is de heer Taruffi van Lausanne uit op stap gegaan met een rugzak en een para plu. Gisternacht kwam hij in Den Haag aan. Reeds 25 jaar geleden besloot hij om op de dag van zijn verjaardag te gaan wandelen naar een ander land. Hij is han delaar in foto-artikelen en het geld, dat hij daarmee verdient, spaart hij op om ieder jaar zijn voettochten te kunnen maken. Op deze wijze trok hij al door geheel Zwitserland, wandelde hij van Lausanne naar Rome, bezocht hij het vorstendom Liechtenstein en kwam hij ook in Parijs. Steeds vertrekt hij op de ochtend van zijn verjaardag. Hij logeert in kleine ho tels. Ook wordt hij vaak door gastvrije lieden uitgenodigd. In ieder plaatsje laat de heer Taruffi zijn wandelboekje door de politie of een gemeentelijke instantie af stempelen, zodat hij bij terugkomst in Lausanne aan vrienden en kennissen het bewijs kan leveren, dan hij weer in een ander land geweest is. Trots is hij op een grote medaille, die hij van prins Rainier kreeg, toen hij Mo naco bezocht. Op 1 januari ging hij op weg naar Nederland. Twee dagen later was hij in Bazel en vandaar wandelde hij via Straatsburg, Metz, Luxemburg en België naar Eysden aan de Nederlandse gi-ens. Hij volgt steeds de grote internationale routes. Nooit rijdt hij met auto's mee, want, zo vindt hij, „je loopt dan kans een ongeluk te krijgen". Een paar dagen zal hij in Den Haag blij ven, dan gaat hij per trein terug naar Lau sanne. In Haarlem reed de 20-jarige dienst plichtige soldaat J. uit Oudewater vorig jaar met een militaire vrachtauto een wielrijdster aan, die bij dit ongeluk om het leven kwam. De krijgsraad in Den Haag had hem voor een verkeersovertre ding, die hij daarbij had begaan, veroor deeld tot 25,-- boete of 5 dagen hechte nis. De auditeur-militair ging in hoger be roep en daarom moest de soldaat zich dinsdagmorgen nogmaals verantwoor den, nu voor het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag. De soldaat had te hard gereden en was bij het nemen van een rechter bocht op de linker weghelft gekomen, waar de vlelrijdster werd aangereden. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, vond dat er ter plaatse voldoende borden had den gestaan, die op een gevaarlijke si tuatie duidden. Er moest dus kalm wor den gereden. Dit heeft beklaagde niet ge daan. Ten onrechte, vond mr. Zaayer, is beklaagde vrijgesproken van grove schuld. Hij eiste zijn veroordeling tot een maand hechtenis en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. P. van 't Hoff Stolk, wees erop, dat beklaagde een goed mon teur is, maar geen geroutineerd chauf feur. Hij had tijdens zijn rit haast, omdat hij de sleutel van zijn gereedschapskist miste en vlug naar de kazerne wilde om deze sleutel te zoeken. Hij vreesde anders voor diefstal van zijn gereedschap. Hij reed 50 km per uur, niet te hard, want ter plaatse is 70 km toegestaan. De raads man vond dat beklaagde niet is vrij te pleiten, maar er zijn verzachtende om standigheden, zei hij. Hij vroeg het hof de soldaat te veroordelen tot een voorwaar delijke straf, een boete en een voorwaar delijke intrekking van het rijbewijs, om dat beklaagde dat in zijn betrekking no dig heeft. Op 23 februari zal het hof uitspraak doen. Met een door tranen verstikte stem be tuigde de 30-jarige Leger des Heils-ser- geant C.T. uit Den Haag voor de Haagse politierechter zijn spijt, „voor God, mijn vrouw en mijn kinderen". Er bestond re den te over voor zijn wroeging. Talrijke in woners van Den Haag en Wassenaar ga ven hem in januari van dit jaar met gulle hand grote en kleine geldbedragen, me nende dat hun offer ten goede zou komen aan de slachtoffers van de overstroming van het Tuindorp-Oostzaan. Met een Leger des Heilspet op het hoofd en gekleed in de bekende donkerblauwe regenjas, had de verdachte gecollecteerd, aanvankelijk voor het jeugdwerk van het Leger, daarna voor het rampenfonds. Hij had al vijfhonderd gulden opgehaald en in eigen zak gestoken voordat hij werd gesnapt. Er was toen nog slechts ruim honderd gulden over. De rest had de man besteed aan de inrichting van zijn wo ning. Ook aan bona fide collectes mocht hij al sinds geruime tijd niet meer mee werken van het Leger des Heils, omdat zijn afrekeningsstaten nooit klopen. De officier was zeer verontwaardigd. „U hebt de goede naam van het Leger des Heils misbruikt èn die van het Rampen fonds". Zijn eis luidde: vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. J. Lichte uit Leiden, wees op de moeilijke jeugd van zijn cliënt. Gezien het slechte voorbeeld van zijn va der pleit het voor deze man dat hij niet al veel eerder met de justitie in aanraking is gekomen, ladus de verdediger, die ten slotte vroeg, er rekening mee te houden dat verdachte nu ook ontslag zal krijgen bij de P.T.T. waar hij werkzaam is. De politierechter wees vonnis conform de eis. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Speciale berichtgeving) De ellendige toestand, waarin de spijtoptanten in Indonesië verkeren en het gratiebeleid der regering ten aanzien van Duitse oorlogsmisdadigers waren de twee voornaamste onderwerpen, waarover de Eerste Kamer dinsdag, bij de be handeling van de begroting van Justitie, heeft gediscussieerd. Daarbij is aan het adres van de regering, en in het bijzonder aan dat van minister mr. A. C. W. Beerman, harde taal gesproken. Over de positie van de spijtoptanten en het toelatingsbeleid ten opzichte van deze mensen heeft mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) ongetwijfeld de felste rede gehouden. Maar ook uit de andere fracties werd zeer duidelijke aandrang op de bewindsman uitgeoefend om de toelating van de spijtoptanten te versnellen. Toelating van 2000 spijtoptanten per jaar werd algemeen niet voldoende geacht. Dat zou betekenen dat er zeven jaar zouden heengaan alvorens allen nier zijn, hetgeen men te lang vond. De minister mag zich niet beroepen op de aansprakelijkheid van de regering. Wat in de Memorie van Antwoord staat, is de mening van de minister zelf en vol gens mr. De Vos van Steenwijk, blijkt daar uit. dat de bewindsman duidelijk als doel heeft, zo weinig mogelijk spijtoptan ten toe te laten. „De minister vreest van de komst van de spijtoptanten nieuwe on rust in ons land, maar die kan niet nog groter worden dan die welke nu al bestaat over het droeve lot van deze mensen. Om op „humanitaire overwegingen" te kun nen rekenen, moet men blijkbaar oorlogs misdadiger zijn", aldus riep mr. De Vos van Steenwijk uit. Toen dit kabinet tot stand kwam, juichte men de christelijk- nationale politiek daarvan toe. Uit het be leid ten opzichte van de spijtoptanten moest mr. De Vos van Steenwijk wel con cluderen, geen begrip te hebben van wat ..christelijk-nationale politiek" inhoudt. Wel wordt hier te lande een actie gevoerd voor „redt een kind", maar de regering laat onze landgenoten in Indonesië in de diepste ellende, aldus mr. De Vos van Steenwijk. Mevrouw Luijckx-Sleijfer (KVP) wees er op dat de vorige minister van Justitie, prof. Samkalden, slechts bereid was 1200 spijtoptanten toe te laten. Nu zullen het er 2000 zijn. Dat betekent dus vooruitgang, maar toch drong ook zij op versnelde toe lating van deze mensen aan. „Laat de menselijkheid bij de minister voorgaan. Zeven jaren is te lang. De kosten mogen geen rol spelen. Aan hulp aan de spijtop tanten dient de hoogste prioriteit te wor den gegeven, in elk geval boven hulp aan achtergebleven gebieden", zo zeide me vrouw Luijckx, die ei intussen op wees dat het wel om 13.000 gevallen gaat, maar dat er in totaal 50.000 personen mee ge moeid zijn. Mr. Van Bruggen (CHU) verklaarde het niet in alle opzichten met het betoog van mr. De Vos van Steenwijk eens te zijn, maar niettemin drong hij aan op on- eperkte toelating van de spijtoptanten. Prof. Diepenhorst (AR) die met betrek king tot het toelatingsbeleid voorzichtiger bewoordingen bezigde, voegde de minis ter toch ook toe: „Ook barmhartigheid kan recht zijn." Ook mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.) drong op versnelde toelating van de spijtoptéyiten aan. Gratiebeleid gehekeld De Eerste Kamer toonde zich voorts niet gerust over het gratiebeleid der rege ring met betrekking tot de Duitse oorlogs misdadigers Lages. Aus der Fuenten, Fis cher en Kotalla. Mr. De Vos van Steenwijk (VVD) was van oordeel dat deze mensen toch al bevoordeeld zijn. Immers, waren zij eerder berecht dan zouden zij ter dood gebracht zijn. Begrijpt de minister niet, dat, als deze mensen worden vrijgelaten, zij zich in Duitlsand weer zullen aanslui ten bij groepen die het verleden niet kun nen vergeten? Is de minister niet ge schrokken van de gevolgen van de gratie verlening aan de Nederlandse politieke delinquent Behrend, die tegen de uitdruk kelijke voorwaarde in, niet in Overijssel en Gelderland te komen, toch naar zijn oude woonplaats Deventer was gegaan? Mr. Van Bruggen (CH) was niet over tuigd door het standpunt der regering met betrekking tot de Duitse oorlogsmisdadi gers. Acht de minister het juist op een ogenblik, dat de anti-semitische pest weel de kop opsteekt, deze oorlogsmisdadigers op jaren te stellen? Mag men deze „bene denmensen" wel weer in de samenleving terugbrengen? Volgens prof. Diepenhorst A(R) mag men de minister niet dwingen, een be paald strenger beleid te voeren. Het is niet juist te eisen sommige gevangenen niet voor gratieverlening in aanmerking te laten komen, meende prof. Diepen horst. Geen reden voor clementie Mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.) was het met de K.V.P.-opvatting, dat het gratie beleid niet mag worden beheerst door ge voelens van haat en wraak, eens. Maar voor de Duitse oorlogsmisdadigers acht te dit Kamerlid toch geen enkele verzach tende omstandigheid aanwezig. Hij had ook weinig vertrouwen in de reclassering van beL Duitse volk zolang er nog nationaal-so- cialisten zijn, die in Duitsland belangrij ke posten bekleden. De enige normen, die volgens mr. Cammelbeeck mogen gel den zijn de vraag welke uitwerking de straf op de delinquent heeft gehad en de vraag of de maatschappij bij zijn vrijla ting voldoende wordt beveiligd. Het is nimmer de bedoeling geweest, de Duitse oorlogsmisdadigers op jaren te stellen, meende mr. Cammelbeeck. Ook wilde hij weten of dit kabinet de opvat ting van vorige regeringen deelt, dat deze kwestie buiten de Nederlands-Duitse on derhandelingen behoort te worden gehou den. Ten slotte wees ook de heer Polak (Com- m.) eventuele vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers krachtig af. Over deze kwestie was bij de Kamer een adres ingekomen van de drie Joodse kerkgenootschappen in ons land. Ver schillende Kamerleden brachten dit ter sprake. Mr. Witteman (K.V.P.) verklaar de veel begrip te hebben voor de gevoe lens, waaraan dit adres uiting geeft. Toch zei hij, het eens te zijn met het standpunt van de minister, maar hij herhaalde niet hetgeen de K.V.P.-fractie in het voorlo pig verslag over de begroting had opge merkt. Daar had de K.V.P.-fractie zich namelijk afgevraagd of de omstandigheid dat deze misdaden zijn begaan tijdens een oorlogstoestand, waarin de zedelijke rem mingen dikwijls verzwakt zijn, op den duur niet als een verzachtende omstandigheid dient te worden aangemerkt. Andere kwesties De Eerste Kamer heeft voorts nog een groot aantal andere onderwerpen behan deld. Verschillende sprekers toonden zich nogal bezorgd over de prostitutie en de pornografie, waarvoor zij krachtigere be strijdingsmaatregelen verzochten. Mr. Van Meeuwen K.V.P.) (en mr. Van Brug gen (C.H.) hebben aandacht aan het vraagstuk van de verkeersveiligheid ge schonken. Verscheidene leden bleken wei nig te gevoelen voor enige wettelijke be voegdheden ten behoeve van de paranor male geneeskunst. Voorts werd aange drongen op een betere honorering van ad vocaten in pro-deo zaken en op invoering van de wet tot het tegengaan van licht vaardige echtscheiding. Een enkel lid toon de ernstige bezorgdheid over de onvol doende bezetting van het korps rijkspoli tie. Volgende week zal minister Beerman de sprekers beantwoorden. De commissie voor het opzicht uit de generale synode der hervormde kerk heeft in hoger beroep uitspraak gedaan in de zaak van prof. dr. P. Smits te 's-Gra- venhage, die, sinds 1950 eervol ontheven van zijn ambt, de bevoegdheden heeft als van een emeritus predikant der hervorm de kerk. De commissie voor het opzicht uit de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland had prof. dr. P. Smits zijn emeritaatsreehten ontnomen vooral van wege zijn publikatie van Goede Vrijdag 1959 over het sterven van Jezus. Prof. Smits kwam van deze uitspraak van Zuid- Holland in beroep bij de commissie voor het opzicht uit de generale synode. Deze commissie heeft nu in hoger beroep uit gesproken, dat de Zuidhollandse commis sie onbevoegd is om over de desbetreffende publikatie van prof. Smits te oordelen aan gezien de kerkorde voor een dergelijke aan gelegenheid een andere weg aangeeft, die buiten het terrein van een commissie voor het opzicht ligt en meer geëigend is voor de behandeling van vragen het belijden der kerk betreffende. Om dezelfde reden heeft de synodale commissie zichzelf ter zake onbevoegd verklaard. De uitspraak van de Zuidhollandse commissie is der halve vernietigd en op prof. Smits is geen maatregel ter handhaving van kerkelijke tucht toegepast. Dit is door de hervormde kerk meegedeeld. Tijdens een patrouilletocht per auto op 28 augustus was de 21-jarige dienstplich tige soldaat H. B. uit Emmen, die als chauffeur dient bij het Regiment Van Heutsz, plotseling door slaap overvallen en tegen een boom gereden. De naast hem zittende passagier werd gewond. De krijgsraad in Den Haad had overmacht aangenomen en de soldaat vrijgesproken. Thans diende de zaak opnieuw voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, omdat de auditeur-militair in beroep was gegaan. Het bleek, dat de patrouilles 4'A uur duurden en dat daartussen rusttijden waren van 2 uur, gedurende welke de chauffeur l'/a uur had geslapen. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaayer, vond dat de vrijspraak van de krijgsraad perspectieven opent voor alle schildwach ten, die tijdens hun wacht in slaap vallen. Hij requireerde 75 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, de compagniescomman dant van de soldaat, deed een boekje open over de volgens hem totaal onvoldoende opleiding van chauffeurs bij het Regiment Van Heutz. Deze opleiding duurt slechts 4 weken tegen 8 bij andere onderdelen. Er ontbreekt iets, zei hij, aan de selectie bij de rij-opleiding. Hij vond het vreemd, dat mensen, die nacht-in nacht-uit dienst moe ten doen, zo'n korte opleiding krijgen. Eni ge tijd geleden zijn „slechte" chauffeurs door een speciale commissie getest en tot schrik van de officieren van het regiment goed bevonden en weer in dienst gesteld. De raadsman zei, dat de beklaagde de onaangename eigenschap heeft plotseling in slaap te vallen. Hij kan dus niet volle dig aansprakelijk worden gesteld voor het ongeluk. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 23 februari uitspraak doen. Nieuwe sneeuwblazer. Op Schiphol is een nieuwe sneeuwblazer gearriveerd, die een opruim-capaciteit van 7600 kubieke meter sneeuw per uur heeft. Deze gigan tische wagen, die vervaardigd is door een Duitse fabriek werkt als volgt. Via een vijf meter brede ruimschijf wordt de sneeuw, na enige messen te zijn gepas seerd, in twee kokers gezogen, waaruit zij maximaal vijftig meter kan worden weg geworpen. Besturing en bediening van de wagen geschieden hydraulisch, terwijl de achterwielen wendbaar zijn. Het gevaarte, dat negen meter lang en drie meter breed is, kan de grootste landingsbaan van Schip hol binnen een uur schoonvegen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4