Middenstand heeft bezwaren tegen voorgestelde wijzigingen Virus in irissen zal krachtig worden bestreden Minimumprijzen gladiolen hebben geen nadelige invloed op afzet merkdekens 29.75 Rijnvaart voor vakantiegangers LANGS SLUIZEN EN HAVENS Ledenwinst voor r.-k. transportarbeidersbond Centrifuges-wasmachines Perée Wasmachines Centrifuges Kijk Uit-competitiestrijd 5 nog 3 dagen jT\ i HUREN VAN BEDRIJFSPANDEN De onderlinge strijd bij „Pat Mat" Minister antwoordt op vragen LOENDERSLOOT O VZV versloeg reserves van Nereus met 2-1 Schooljeugd genoot van natuurfilms WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 EEN BOOTTOCHT OP DE RIJN is voor velen nog altijd een attractie en over enkele maanden, als de winter voorbij is, neemt de Rijnvaart voor vakantie gangers weer een aanvang. Er zijn verscheidene rederijen die in samenwerking met reisbureaus tochten organiseren. Deze reizen duren niet langer dan een week; Rüdesheim of Mainz als eindpunt. Een grote Duitse rederij, die zich speciaal met de passagiersvaart op de Rijn bezighoudt is de Köln-Düsseldorfer Rheindampfschiffahrt, welke haar zetel heeft in Keulen en die een vaste ver binding onderhoudt tussen Keulen en Mainz en vele tussengelegen plaatsen aandoet. HOF VAN HOLLAND—SCHEYWIJCK In het nederlaagtoernooi, georganiseerd door de Beverwijkse biljartvereniging „Scheywijck", heeft de Haarlemse vereni ging „Hof van Holland" een 10—6 over winning behaald op eerstgenoemde ver eniging. BIJEENKOMST VAN N.C.V.B. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt op dinsdag 16 februari een bijeenkomst in „De Opgang". Als spreekster treedt op de be kende schrijfster Haartje JongejanDe Groot. Zij spreekt over het onderwerp „Dictator Gods". Deze rederij is een samenvoeging van twee oude Rijnvaartmaatschappijen, na melijk de in 1826 opgerichte Preussisch- Rheinische Dampfschiffahrts Gesellschaft en van de in 1836 opgerichte Dampfschif fahrts Gesellschaft für den Nieder- und Mittelrhein. De maatschappij is dus bijna 135 jaar oud. Zij heeft tientallen grote raderstoomschepen en schroefmotorsche pen in de vaart. Deze wit geschilderde boten met zwarte schoorsteen, waarin twee witte banden, genieten grote bekendheid op de Rijn. Met de regelmaat van een klok wordt de dienstregeling uitgevoerd. De eerste schepen van de twee oude, oorspronkelijke rederijen werden op Ne derlandse en Britse werven gebouwd. De nu nog in de vaart zijnde „Barbarossa" is namelijk afkomstig van een werf in Kinderdijk, kwam in 1503 in de vaart, is 70 meter lang en heeft een machinever mogen van 720 pk. Het schip is gemoderni- eerd en men zou zo niet zeggen dat deze raderboot 57 jaar oud is. De eerste in Duitsland gebouwde passagiersboot is de „Deutschland" geweest, die in 1896 in de vaart kwam. De schepen, die later ge bouwd werden zagen alle het licht op werven in Duitsland. In 1916 was het voor de komende tien jaren gedaan met de nieuwbouw. Het s.s. „Hindenburg" kwarri toen gereed. Eerst in 1925 kon de Köln- Düsseldorfer weer een tweetal nieuwe schepen bestellen en op 12 augustus 1925 werd de kiel gelegd voor een schip, dat bij de stapelloop op 5 december 1925 de naam „Rheinland" kreeg. Deze raderstoomboot maakte op 1 mei 1926 de eerste vaart van Keulen naar Mainz. Dit was een feeste lijke tocht want deze viel samen met het honderdjarig bestaan van de rederij, waarvan gezegd wordt dat het de grootste, snelste en mooiste passagiersdienst van Europa is. De „Rheinland" is hiernaast afgebeeld. Het schip bevindt zich niet meer in oor spronkelijke staat want er is een nieuwe, enigszins modernere schoorsteen op ge komen terwijl ook de originele ramen van de salons door grotere zijn vervangen. De lengte over alles van de „Rheinland" is 79 meter, de lengte tussen de loodlijnen 76 meter, de breedte over de spanten 8,25 m, de breedte over de raderkasten 14,70 m, de holte 2,80 m, de diepgang, be drijfsklaar met 15 ton kolen, 0,99 m en de diepgang geladen 1,45 m. Het schip kan 2500 passagiers vervoeren. Zes weken later is de„Vaterland", het zusterschip van de „Rheinland" in bedrijf gekomen. Beide schepen hebben een machinevermogen van 750 pk. Deze schepen varen omstreeks pasen tot half oktober. In juli en augustus gaan idagelijks acht boten in elke richting, dus; zowel van Keulen als van Mainz. De .ge-, middelde reisduur tussen deze twee ste den bedraagt 14 uur, stroomafwaarts 9 uur. Stroomopwaarts bereiken de sche pen een snelheid van 14 km per uur en stroomafwaarts 21 km per uur. De laatste jaren zijn nog enkele nieuwe schepen aan de vloot van de Köln-Düssel dorfer toegevoegd. Wel een bewijs, dat er nog steeds belangstelling bestaat voor deze boottocht ondanks het toenemend verkeer langs de weg. Arie van der Veer Advertentie van 1022 uur bij Automobielbedrijf Velserbeek Groeneweg 69, Dmuiden Telefoon 7271 In het jaarverslag van de r.k. bond van transportarbeiders, afdeling IJmuiden wordt melding gemaakt van een stijging van het ledental in het afgelopen jaar. Toch zijn er nog veel ongeorganiseex-den in de IJmond. In 200 gevallen werd het af delingsbestuur geconfronteerd met moei lijkheden tussen werknemer en werkge ver. Door tussenkomst van de bond werd in drie gevallen van kinderbijslag met succes bemiddeld. Acht en negentig maal werd hulp ver leend bij het invullen van de inkomstenbe lasting. Het is gelukt voor een totaalbe drag van ƒ3000,- kwijting te verkrijgen. Bovendien kon in drie gevallen kwijting van personele belasting worden bewerk stelligd. „Wellicht heeft dit niets met de beweging te maken", zo wordt in het jaar verslag gezegd, „maar het isfijn iets te doen voor velen die een blauwe enveloppe uit Beverwijk ontvangen en daarvan hart kloppingen ki-ijgen, of lachen?" Melding wordt gemaakt van het bedanken van en kele leden wegens financiële moeilijkhe den Het saldo per 31 december van het vorige jaar bedraagt 723.82. De afdeling houdt haar jaarvergadering op dinsdag 16 februari in het Patronaats gebouw te IJmuiden-Oost. De aftredende bestuursleden A. Boot( J. Kras en R. Ger- ritsma zijn allen herkiesbaar. De jaarlijk se feestavond vindt plaats op zondag 21 februari, eveneens in het Patronaatsge bouw. Het cabax-etgezelschap van André Meurs zal die avond de leden van „St.Bo- nifacius" aangenaam bezig houden. I I MÊÈM Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt ernstig bezwaren te hebben tegen het door de regering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. In dit wets ontwerp komen niet alleen maatregelen ter verhoging van de huurprijs voor, maar ook zal de huurbescherming niet langer van toepassing zijn op ongebouwd onroe rend goed, terwijl tevens de mogelijkheid geschapen wordt tot liberalisatie van het huurbeleid. Een gefundeerd oordeel, of. het verant woord is tot liberalisatie van huurprijs en huurbeschei-ming voor bedrijfsruimten te komen, kan volgens het verbond pas wor den gegeven, nadat de commissie-Hou wing i-apport heeft uitgebracht. De nu aangekondigde maatregel loopt naar het oordeel van het vei-bond vooruit op het door deze staatscommissie uit te bi-engen advies. Het bestuur is van mening, dat er van opheffing van de schaax-ste aan bedrijfs panden nog geen sprake is, het opheffen van de huurprijsbescherming zal dan ook een opdrijven van de hux-en tot gevolg hebben, hetgeen voor vele ondeimemers funeste gevolgen zal hebben. Ook het vrij geven van de huren van bedrijfspanden boven een huurwaarde van 5000, 3500 en 2500, naar gelang de gemeenteklasse, zal voor de betrokken huurders ernstige gevolgen hebben. De door de regering voorgestelde libera- Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. In het Stalenhuis in Beverwijk heeft de schaaKclub Pat Mat de competitie voortge zet. Het progi-amma in de eei'ste groep bleef beperkt tot. de partij tussen A. Slings en J. Sonneveld. De spelers kwamen remise ovei-een en handhaafden daarmee hun po sities vlak onder de koplopers. In deze groep zijn de eerstvolgende wedstrijden: P. ZwartH. Bannenberg, M. P. Suiker J. C. de Haas en P. TijssenJ. Zoontjes. Met spanning wacht men af of het leiden de kwartet Huijgen-Zoontjes-Suikcr-Zwart de afstand tussen hen en de overige spe lers zal vei-groten. De rangschikking geeft nu nog het volgende beeld: 1. ir. D. G. Huijgen 2. J. Zoontjes 3. M. P. Suiker 4. P. Zwart 5. A. Slings 6. J. Sonneveld 7. W. Steeman 8. H, Bannenberg 9. K. Comis 10. J. C. de Haas 11. P. Tijssen De overige uitslagen zijn: Groep 2: LubertBeentjes 01; v. d. BergSoeteman afgebr.; De HeerFalter afgebr.; FalterLubert remise. Groep 3: De SwartAlting 01; Duin Dijkman 10; WortelboerPortegies 01; v. d. LelyMolenaar afgebr.; Kruijer Steeman jr. 01. Groep 4: Majoorv. Leeuwen 01. Het tweede tiental van Pat Mat dat in de eerste klasse B van de Noordhollandse Schaakbond de leiding heeft, speelt komen de woensdagavond in het Statenhuis de beslissende wedstrijd tegen de naaste con current Rolland uit Ovei-veen. Voor dit belangrijke treffen heeft de wedstrijdlei ding de volgende spelers uitgenodigd: Co- mis, Hart,. Rodcnbci'g, Beentjes, Janssen. De Heer. Falter, v. d. Berg, Soeteman en Lubex-t. 8 6 2 0 7 8 5 3 0 6'/2 7 5 2 0 6 7 4 2 1 5 10 2 4 4 4 8 2 3 3 3V2 7 2 1 4 2VZ 8 H1- 3 .4 2 Vz f; 0 4 3 ":2 6 0. 3 3 8 1 1 6 1V2 De vergadering van de vereniging „De Iris", die maandagmorgen in het Krelage- huis te Haarlem werd gehouden, heeft de irissenkwekers niet in een optimistische stemming gebracht. De voorzitter, de heer A. Kooiinan uit Andijk, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur om bij de keuring op virus geen soepel heid meer te betrachten. De kwekers zul len de partijen vroeg moeten zuiveren, wil len ze niet het risico van afkeuring lopen. De aanwezigen kregen ook nog een statis tiek met de beplante oppervlakten uitge deeld. Tot hun schrik zagen ze, dat er nu 380.000 r.r. staat tegen verleden jaar 302 500. In 1959 kon de export het aanbod al niet verwerken, zodat vele kwekers met verlies moesten verkopen. De afgelopen zomer is een pechzomer geweest, want de bladluizen hebben zich uitstekend kunnen uitleven en hebben het virus stei'k verbreid. Het gevolg is ge weest, dat "r van de belangrijkste rassen veel is afgekeui'd, van H C. van Vliet der tig en Wedgwood zelfs vijftig pex-cent. Hiervan .was nog wel een gedeelte dat nog kon worden geëxporteerd. Er zal weer het mes in de. cultures moeten worden gezet, aldus dë heër Kooiman, want' de expor teurs 'moétën in het "Buitenland met 'dé hand op het hart kunnen verklaren, dat de Nedcxdandse kwekers alles doen om het produkt weer gezond te krijgen. Omdat men verwacht dat maar weinig partijen het A-certificaat zullen halen overwoog het bestuur het half pex-cent toe gestane virusplanten te verhogen tot één. Na rijp beraad is men tot de conclusie gekomen, dit niet te moeten doen. Beter kan men een B-certificaat instellen, waar voor wat meer virus wordt getolereei'd. Wat nog nooit gebeurd is, was nu wel het geval: de heer F. Limbui-g, directeur van de keuringsdiensten, maakte aanmer king op het jaarverslag van de secx-et.aris, de heer Van der Laan. Hij pi-otesteerde 'egen diens bewering, dat de keurings dienst gebiuik heeft gemaakt van de lage markt om veel moeilijk te zuiveren klei ne maten' naar de mesthoop te verwijzen. De heer Limburg is er tijdens deze ver- Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Vredeling (Arb.) over de vaststelling van de miniinumexportprijs voor gladiolen heeft de minister van Land bouw en Vissex-ij, mr. Marijnen, onder meer geantwoord dat het Landbouw Eco nomisch Instituut in 1959 een kostprijsbe rekening voor gladiolenknollen heeft opge steld, welke momenteel bij het Pi-odukt- schap voor Siergewassen in studie is. De voorlopige indruk is dat op grond van de ze berekeningen vast te stellen minimum- prijzen slechts in geringe mate zouden af wijken van de thans geldende. Uit het voorgaande blijkt, dat een rede lijke verhouding bestaat tussen de mini- mumexporl prijs en de telex-skostprijs. Doordat echter de teelt van gladiolen ge heel vrij is, wordt de opbrengstprijs van de teler geheel bepaald door vraag en aanbod. De huidige telersprijs is sterk beïnvloed door de grote teeltuitbx-eiding in het afgelopen seizoen, die weer een ge volg was van de gunstige telex'sprijzen van het daax'aan voox-afgaande jaar. De omvang van de contractteelt van gla diolenknollen en de hoogte van de daarbij overeengekomen prijzen onttrekken zich momenteel aan de waarneming van de minister-. Het bestaan van minimumexportprijzen behoeft op zich zelf geen nadelig effect te hebben op de export. Zij zijn integen deel mede bedoeld om importwerende maatregelen in de importlanden te voor komen. Een nadeel zou slechts kunnen optreden, indien de pi'ijzen op een te hoog niveau zouden worden vastgesteld, aangezien hiex-door de teelt in de importerende lan den en andex-e exporterende landen zou kunnen worden gestimuleerd. De export van gladiolenknollen heeft tot en met het seizoen 1955/56 een snelle stij ging vertoond, terwijl zij in de jax-en 1956/57 en 1957/58 vx-ijwel stabiel is geble ven. De ontwikkeling van de export geeft voorshands geen aanwijzing, dat het be staan van een minimumexpox-tprijs de afzet nadelig heeft beïnvloed. De pi-ocedui-e voor de totstandkoming van de minimumexportprijzen voor gladio lenknollen is er naar de mening van de minister waarborg voor. dat de belangen van alle betrokken bedrijfsgenot.en zo goed mogelijk worden behartigd. De mi nister acht geen termen aanwezig een ver laging van deze prijzen te bevordei-en, te minder daar op basis van de bestaande minimumprijzen x-eeds vele exportcon- tx-acten zijn afgesloten. In hoeveiTe het wenselijk zou zijn voor gladiolenknollen, naar analogie van de regelingen voor andex-e bloembollenteel ten, tot eep verder gaande regulering te komen, laat de ïrxinister in eerste aanleg gaarne ter beoordeling aan het betrokken px-oduktschap. Wel merkt hij hierbij op. dat een dergelijke x-egulering voor de gla- diolenteelt weer andere bezwaren mede- bi-engt, die ieder systeem van teeltregu- lering nu eenmaal aankleven. gadering niet verder op ingegaan, maar bleef het zeer oneens met de opvattingen van de administrateur. De heren A. H. Bergman, Sassenheim, en Fr. Duyn, Lutjebroek zullen de plaat sen van de heren J. van Waveren, Haam stede ep J. de Wit Azn., te Bovenkarspel innemen. De heer Limburg heeft in zijn jaarver slag nog eens de nadruk gelegd op de be strijding van het virus en enkele opval lende cijfers van afkeuringen genoemd. Ook hij beklemtoonde dat de controleurs van de dxensten opdracht krijgen om streng te keux-en zonder eerst de waarschu wing te geven om op te zuiveren. Het is onmogelijk om de ruim 2500 kwekers na te lopen. De kwekers zullen ook goed moeten let ten op de zuiverheid van de partijen. Er mogen geen afwijkende bloemen meer in voorkomen. De selectiekeuring blijkt nog niet vol doende te leven bij de kwekex-s, hoewel de animo steeds stijgt. Dit jaar kon 34 percent van de monsters met een A-certificaat wox-den begiftigd. Het aaltjesziek wordt goed besti-eden. Door middel van „koken is dit beestje goed te, ..bestrijden. De ontwikkeling wox-dt ge- contx-oleerd door monsterti-ekking. Slechts enkele procenten van de 500 monstei-s ble ken licht aangetast te zijn. Het fusarium geeft de andex-e bollen- kwekers nogal wat last. Bij de irissen is dit het afgelopen jaar meegevallen, maar de kwekei's van dit gewas zullen toch op hun hoede moeten zijn. Zoals gebruikelijk is bij lage binnen landse pnjzen kwamen bij de rondvraag suggesties naar voren om de minimum- export-prijzen af te schaffen Men was van mening, dat de exporteurs dan gemakke lijker werken. De voorzitter deelde echter mede, dat deze prijzen door het buiten land worden gevraagd. Men moet zich daar dus bij neerleggen. Weinig opgewekt verlieten de aanwezi gen. onder wie de professoren Van der Want en Van Slogteren en de rijkstuin- bouwconsulent in Lisse, ix\ A. F. Vlag, de vergadering. LUISTEREN NAAR MUZIEK BIJ „DE KEERKRING" De Katholieke Stichting voor Culturele Manifestaties te Beverwijk houdt op de woensdagen 17 en 24 februari een tweetal avonden onder de titel „Luisteren naar muziek". De kunstenaax* Willem Andries- sen zal een inleiding houden over de com ponisten Mozart en Schubert. Het gespx-o- kene zal worden geïllustreèrd met muziek aan de vleugel. Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden lisatie zal tot gevolg hebben, dat vele dui zenden middenstanders in de naaste toe komst buiten de huurprijsbeheersing zul len komen te vallen en tevens met een verzwakte voi-m van huux-bescherming te maken zullen kx-ijgen, wat een ernstig ge vaar voor de middenstand betekent, aldus het verbond. Het bestuur van het vex-bond acht een huurverhoging van 15 pex-cent te hoog. De praktijk heeft geleerd, dat de maximum verhoging meestal zonder meer wox-dt toe gepast. Hierbij komt, dat de onderhouds kosten voor bedrijfsruimten voor de eige naar van het pand belangrijk lager liggen dan bij de woningen en dat het hier niet gaat om verbetering van woongenot, ter wijl er bovendien veel minder sprake is van een verschil in huux-niveau tussen oude en nieuwe woonwijken. Het komt het bestuur redelijk voor, een vex-hoging van de hux-en op bedrijfspanden te stellen op ten hoogste 50 percent van de huurvex-hoging voor woningen. Dit wil zeggen, dat de huidige huurverhoging voor bedrijfspanden niet verder dient te gaan dan tot een maximum van 10 percent van het huurbedrag van 31 maart 1960 en dan alleen, wanneer de rogering afziet van de voox-gestelde plannen tot liberalisatie van het huurbeleid met betrekking tot be drijfsruimten en met het nemen van maat regelen op dit punt wacht totdat de com missie-Houwing hierover advies heeft uit gebracht, aldus het vex-bond. Advertentie KLEINE PARTIJ een-persoons twee-persoons MARKTPLEIN Door zijn overwinning op M. J. Warnez is K. Steijn aan de leiding gekomen in de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit. De pax-tij ontwikkelde zich in feite van meet af aan ten gunste van de Mid-Kennemerland kampioen, die met een duel in het positionele vlak zijn tegenstander precies kreeg waar hij hem hebben wilde. Warnez kreeg een moei lijke pionnenstelling, verloor een stuk en daarmee natuurlijk ook de partij. De ne derlaag betekende voor hem meteen de definitieve uitschakeling voor een plaats bij de hoogste acht spelex-s. Om zich nu in de eerste gi-oep te hanhaven zal hij zich in de komende degradatie-gx-oep in elk geval van één der topplaatsen dienen te verzekeren. Met C. J. Gordijn is het nog steeds twijfelachtig aan weike kant van de scheidingslijn hij zal eindigen. Zijn moeilijk staande afgebroken partij tegen J. Blok ging al snel verloren doordat zijn rivaal direct met de sterkste voortzetting voor de dag kwam. In de tweede groep kwam A. J. van Niekerken tot een zeer verdienstelijk gelijk spel tegen A. v. d. Plas. Niettemin kon dit succes hem nog niet van de hekkesluiters- functie bevrijden. Hetgeen trouwens wel uit de ranglijst in deze groep blijkt: l. H. v. Nieuwenhuizen 12 7 2 3 8 2. H. v. d. Plas 12 5 4 3 7 3. J. Plugboer 12 4 5 3 6 l/2 4. W. Deelder 10 4 4 2 6 5. H. Aarts 11 3 6 2 6 6.- ■7. P. Heidenreich 12 4 4 4 6 8. W. Doornenbal 9 3 3 3 4'/2 9. A. Zeijlmans 9 2 4 3 4 10. J. A. Vexdaak 11 2 4 5 4 11. A. J. van Niekerken 12 1 4 7 3 C. Gravemaker boekte in de derde af deling een belangrijke zege. A. A. Ver- kooijen, die als slachtoffer fungeerde, kwam als gevolg hiervan meteen weer in degradatiezorgen. H. van Boekhoven rukte in de vierde afdeling verder op. Hij wist C. Abspoel te verslaan en maakt nu aan spraak op de tweede plaats in de rang schikking. H. Wolthuizen steeg ook een plaats op de ranglijst door een zege op O. Oldenmark. A. Schelvis kwam uitste kend voor de dag door een ovenvinning in zijn afgebi-oken partij met J. Kroese. Donderdagavond wordt in het Cultureel Centrum de competitie voortgezet. Het progi-amma voor deze avond vermeldt de volgende partijen: A. KistmakerT. Höl- scher (afg. p.), F. J. WaldaG. Maas, J. L. WijdoogenJ. Kraayenoord en K. Steijn C. J. Gordijn in de eerste groep. In groep 2 P. HeidenreichA. Zeijlmans en A. v. d. PlasH. Aarts. Ook de derde en vierde gx-oep tellen twee te spelen partijen te weten J. BontebalC. Donker, P. Kra mer jr.J. L. Berkhout, H. Wolthuizen V. Meijn en F. J. BroertjesP. Kramer sr. Sinds enkele dagen mag men in de beroemde Venetiaanse kanalen niet, harder varen dan acht kilometer per uur. Deze snelheidsbeperking is niet zozeer om ernstige aanvaringen te voorkomen, als wel tot bescherming van de grachtenhuizen en hun fun deringen bedoeld. De golfslag van de steeds weer langsvarende boten kiin- nen nam.elijk de sterkste fundamenten „door de knieën" brengen. De Vene tiaanse politie is uitgerust met een speciale apparatuur welke werkt volgens herudarprincipe om over treders van de nieuwe snelheidsrege ling onverbiddelijk te kunnen verbali seren. De reserves van Nereus uit Zaandijk waren maandagavond de gast van VZV in het Velserbad in IJmuiden. De wedsti'ijd werd gespeeld voor de tweede klasse van de disti ictscompelitie kring Haaxdem KNZB. Het was een matige strijd, waarin Nereus door Harry Meerdonk de leiding nam. Kees Blok bi-acht met een stx-afworp de ruststand op 11. Na de hervatting poogden beide ploegen vergeefs de leiding te nemen, totdat er een Nereus-speler het water werd uitgezonden. Toen vei'scheen VZV wat meer voor het Nereus-doel, maar het duui'de nog geruime tijd eer Jan Ko- bus met een doelpunt de VZV-meex-derheid tot uitdx-ukking kon brengen. Bij de stand 21 bleef het. Voor de vierde klasse dames kx-eeg DWT 3 het Haaidemse Njox-d op bezoek, dat wederom ongeslagen uit de strijd kwam. Ondanks taai verzet van de Velsense da mes nam Njord door inschieten van Nel Wildschut een voox-sprong. Tiny Weeda maakte gelijk. Door Nel Koster kwam Njord wederom voor. Nadat Annie Kok gelijk had gemaakt deed Nel Koster de Haai'lemmers de strijd met 32 winnen. De stand van deze afdeling is: Njord 4 4 0 0 8 28— 6 DWT 5 4 2 0 2 4 13—18 HPC 2 4 1 0 3 2 11—19 VZV 3 4 1 0 3 2 7—16 Jaarvergadering van de huisvrouwen Dinsdagmiddag is in gebouw „De Op gang" te Bevei-wijk de jaarvergadei'ing gehouden van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging van Huisvi-ou- wen. Onder leiding van mevrouw F. Groot- Moor kwamen eerst de jaax-vex-slagen aan de orde. De secretaresse, mevrouw C. E. van Hasselt-Harmsen deelde mee dat het ledental iets was terug gelopen en nu 145 bedraagt. Mevx-ouw J. F. Dingler-Stouten- beek liet in haar vei'slag uitkomen dat het saldo was tex-ug gelopen tot 71,69. De af- ti-edende bestuux-sleden, mevrouw J. F. Dingler-Stoutenbeek en M. G. van der Veen-Hommes werden bij acclamatie her benoemd, daar geen tegenkandidaten op gegeven waren. In Utx-echt bij de algeme ne Jaarvex-gadering van de Vereniging, zullen de dames N. Bölger-Wevers en C. Spruyt-Westcott de afdeling vertegenwoox-- digen. Een vertegenwoordiger van een textiel- fabx-iek uit het oosten van het land heeft de dames het een en ander verteld over de katoenstoffen. Met plaatjes werd het gesproken woord verduidelijkt. Aan de voet van de Nieuwe Kerk in Amsterdam is een steenhouwerswerk plaats ingericht, waar de zandstenen ornamenten, welke voor het herstel van het kerkgebouw worden gebruikt, gehouwen ivorden. De bewerking van de steenblokken geschiedt geheel met de hand. De leexdingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen en van de school voor V.G.L.O. te Heemskex-k heb ben in het Max-quette-theater een prettige ochtend of middag gehad. Dank zij de be moeienis van het gemeentebestuur en in het bijzonder van de wethouder van on- dex-wijs, de heer H. J. M. Roozen vertoon de de bekende vogelkenner Jan J. Sangh uit Beverwijk enige films, waarbij hij een toelichting gaf. De bedoeling hiervan was om de school jeugd liefde voor de natuur bij te bx-engen en het leven in de natuur te eex'biedigen. De eerste rolprent „Gouden Handen" verhaalt de geschiedenis van een paar kin- dei-en die in een stadswijk de vogels voe deren. Op duidelijke wijze zette de films uiteen hoe men met eenvoudige midde len zelf nestjes kan bouwen, zodat de vo gels ongestoox-d kunnen eten, zonder door katten belaagd te worden. Door het kijken naar de film „Langs bospaden" konden de kinderen diverse vogelsoorten bewonderen die in de duinen voorkomen. Ook de voeding van de jon gen door de oudex-s kon men duidelijk zien door de telelenzen die bij de opnamen ge bruikt waren. „Vogelvreugd" heeft 150 leden In Hotel Pax-kzicht te Beverwijk is dins dagavond een vex-gadering gehouden van de Volièrevereniging „Vogelvreugd". De afdeling Beverwijk, die een aantal leden in andere plaatsen afschreef, telt nu 150 le den, in Heemskerk is nu een afdeling met 20 leden, Santpoort 26. Met een zeer toepasselijk woox-d heeft de voorzitter, de heer P. Nan, de door de af deling Beverwijk beschikbaar gestelde prijzen uitgereikt aan hen, die met hun vo gels op de nationale tentoonstelling IJmui den zulke cijfers wisten te behalen. Tel kens klonk een hartelijk applaus als een der leden met de beloning voor zijn wex-k naar zijn plaats ging. FILM OVER ALBERT SCHWEITZER De commissie Cultureel Bevex-wijk houdt op donderdag 25 februari een filmavond in het Luxor-theatei-. Tijdens twee voox-stel- lingen wordt vertoond een film over het leven en werk van Albert Schweitzer.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5