Gerda Kuhn, enig prettige herinnering aan de getorpedeerde „Tubantia" Havenberichten In de vishal en op zee Vislossers bijeen in IJmuiden VOOR OUD-KAPITEIN A. VREUGDENHIL Als meisje bleef zij alleen achter in een zinkend schip en schreide „Nieuw Leven" met een ouderwetse klucht Uitstekend ballet voor Velsens schooljeugd Naar de sloper Agenda voor IJmond en Haarlem WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 7 De kreet Politie vond gestolen speelgoed terug Burgerlijke Stand van Velsen „Francina" vangt een jonge zeehond V elsen-IJmniden Santpoort Beverwijk H aar le m De heer A. Vreugdenhil uit Velsen gepensioneerd zeekapitein is een nautisch expert. Hij heeft verscheidene boeken geschreven, zoals die over scheepsbranden. Nog niet zo lang geleden kwam hij in het (wereld)-nieuws toen een door hem tientallen jaren geleden gedane uitvinding op het gebied van de richtingaangeving van schepen, werd toegepast op een Amerikaans marine vrachtschip, de „Golden Eagle". Nog steeds is de neer Vreugdenhil actief, zo verbetert hij gedane vindingen, beproeft ze regelmatig en voert daarbij een omvangrijke correspondentie met scheepvaartdeskundigen in tal van landen. Verder heeft hij een zeer grote voorliefde voor de geschiedenis van de scheep vaart. Zo heeft hij eens in opdracht van de Universiteit van Cambridge een lijst moeten samenstellen van Nederlandse oorlogsschepen die in de jaren tussen 1648 en 1702 Nederlands bezit waren. Die lijst is er gekomen, na jaren van snuffelen in archieven van scheepvaartmuseums en het doorlezen van tientallen lijvige boeken. Dit slechts terzijde. De heer Vreugdenhil heeft in zijn lange zeemansloopbaan zeer veel ervaring opgedaan. Wat hem altijd het meeste heeft geïnteresseerd is de bevordering van de veiligheid op zee. Op de „Tubantia" heeft hij in 1916 zelfs kans gezien een preventieve veiligheidsmaatregel door te voeren, die hieruit bestond dat de reddingboten al buiten boord werden gehangen voor het schip zijn tocht over zee begon. Dat het de laatste reis van de „Tubantia" zou worden wist hij niet. Ook kon hij niet vermoeden dat Gerda Kuhn uit Duitsland de enig prettige herinnering aan de ondergang zou worden. Over de ondergang van in die jaren van Nederlands mooiste schepen, de „Tubantia", die op verraderlijke wijze door de Duitse marine werd getorpedeerd in de nacht van 15 op 16 maart 1916, kan oud-kapitein Vreugdenhil uit Velsen-Zuid zeer veel vertellen. Hij was namelijk eer ste stuurman op dit schip. Gezien de oorlogstijd en ondanks het feit dat Nederland in de eerste wereldoorlog neutraal was, had Vreugdenhil nog voor di „Tubantia" voorbij de rieren van IJmuiden was, de kapitein Wijtsma voor gesteld de reddingboten alvast ter hoogte van het promenade-dek te brengen. (In een na de ramp door de administrateur ge schreven boekje over de ondergang, wordt Vreugdenhil geschetst als een „zeer zorg zaam man"). Voorzorg Aanvankelijk voelde de kapitein daar voor niet zo heel veel. „Kan morgen ook wel", zei hij, maar omdat de eerste stuur man bleef aandringen zwichtte de kapi tein. In het Noordzeekanaal werden de boten dan ook zover neergelaten dat men vanaf het promenadedek gemakkelijk in de boten kon stappen. Gerda Kuhn De „Tubantia" had reeds passagiers uit Amsterdam bij zich, maar de meesten zouden pas in andere havenplaatsen aan boord komen. Des nachts om even over twee-uur ging er een schok door het machtige stalen li chaam. Het was mistig en het schip was verlicht. De kapitein snelde naar de brug en vroeg wat er gebeurd was. Aanvanke lijk dacht men op een mijn gelopen te zijn, maar het werd al gauw duidelijk dat het schip was getorpedeerd. Het vernie lend projectiel was midscheeps in de huid gedrongen, het regende brokken staal bin nen. Het schip maakte spoedig slagzij. Kort na de torpedering trok de mist op Vreugdenhil kreeg opdracht naar bene den te gaan om te zien hoe daar de situa tie was. Nauwelijks was hij beneden of het licht ging uit. Hij hoorde water stro men, maar zag het niet. Lucifers afstrij kend, zo vond hij de weg terug. De wa terdichte schotten werden neergelaten. Op de dekken: naar hun boot zoekende mensen. Vragen, vragen, vragen: „Waar is mijn boot?" „Ik zie hem niet". Vreug denhil antwoordde iemand, dat de gezoch te boot er wel was, maar dat hij goed moest kijken. De boten hingen namelijk ter hoogte van het promenade-dek en al licht dat men in ogenblikken van pani sche angst ze toen niet gemakkelijk kon vinden. Bovendien was het aardedonker. De ontscheping verliep vlot, hetgeen mede te danken was aan de preventieve maatregel de boten al in het Noordzeeka naal gedeeltelijk te strijken. Wat af en toe wel wat voeten in aarde had was het neer laten van de boten, die bij de steeds gro ter wordende slagzij van de „Tubantia" moeilijk horizontaal en onbeschadigd op het water terecht waren te krijgen. Met vieren en inhalen van de kabels gelukte dit echter. Met nog een paar anderen was Vreug denhil aan boord gebleven toen de mees ten al in hun boten wegroeiden. De kans om er zelf nog af te komen, achtte de Velsense oud- zeekapitein zeer gering. In eens het wanhopige geroep van een vrouw om haar kind. Stem uit het duister.. „Mein Kind, mir fehlt mein Kind"...." Het' was een van de vele dramatische ogenblikken bij de ondergang van de „Tu- Vreugdenhil gaf iemand van de beman ning opdracht te gaan zoeken. En het wonder geschiedde dat de man het kind vond Het schröid'» er bad ziel" li°b* ge wond aan scherven van omgevallen lam petkannen. Vreugdenhil zag heel eventjes maar het gezicht van een allerliefst meis je op de arm van de zeeman Gelukkig kon iedereen het schip verla ten. Vreugdenhil kon toen niet vermoeden dat hij dit meisje veertig jaar later zou tei-ugzien als een getrouwde vrouw en moeder van vier kinderen. Zoals wij reeds in de aanhef schreven is Vreugdenhil een vurig strijder voor de veiligheid op zee. De ramp met de „Tu bantia" staat hiermee in verband. Want de thans gepensioneerde zeeman kwam op het idee een speciaal soort davit te con strueren, die slagzijbestendig moest zijn. Bij de „Tubantia" waren de davits dat na melijk niet en daarom ging niet alleen veel tijd verloren met het bij de slagzij zoda nig manoeuvreren met de boten dat zij ho rizontaal op het water kwamen, maar ook werden sommige boten beschadigd. Het in de loop der na-oorlogse jaren ontwikkelde systeem van Vreugdenhil komt hierop neer dat de boten altijd horizontaal op het water terechtkomen en dat zij bij het neer laten ook een rechte stand behouden en dat bij slingeren de boot niet wordt stuk geslagen tegen de huid van het schip. De ondergang van het schip, welk feit A. Vreugdenhil in Nederland grote beroering had gewekt, heeft een onuitwisbare indruk nagelaten bij Vreugdenhil. Hij heeft eigenlijk maar één prettige herinnering aan de ramp. Ja ren later ontving hij eens aan boord van een ander schip uit handen van een aardig meisje een bos bloemen. Het was Gerda Kuhn, een Duits meisje dat van haar moe der stuurman Vreugdenhil in de bloeme tjes moest zetten, omdat hij opdracht had gegeven naar haar te zoeken, toen ze nog heel klein was en in een bijna verlaten en langzaam zinkende „Tubantia" zat te schreien. Toen hoorde Vreugdenhil het verhaal van de moeder van het meisje. Gerda was door de gouvernante achterge laten toen deze laatste in het donker en in d~ verwarring, iemand die voorbijrende aan de jas had vastgegrepen en zo naar boven was gegaan Precies veertig jaar na de ramp met de „Tubantia", op 16 maart 1956 ontving Vreugdenhil een brief van zekere me vrouw Gerda Ziegler, wonende in Schramsberg, Duitsland. Gerda Kuln heette nu Gerda Ziegler, getrouwd en moeder van vier kinderen. De heer en mevrouw Vreugdenhil kre gen de uitnodiging om in Duitsland te ko men logeren, een uitnodiging die gretig werd aanvaard. Een jaar later kwam de familie Ziegler in Velsen op bezoek. Gerda Kuhn is voor Vreugdenhil de enige pretti ge herinnering aan de ondergang van de „Tubantia", nu bijna vijf en veertig jaar geleden. „Jn 't Gouden Haantje" Ofschoon de eenmaal zo gerenommeer de Duitse klucht de laatste decennia ook bij het amateurtoneel geducht terrein heeft verloren, is er toch zo af en toe nog wel eens een vereniging die het stof van de boekjes slaat en daarna opgewekt aan de repetities begint. In de prettige zeker heid, dat men zich met de opvoering van een dergelijk lachstuk nog altijd van een geamuseerd en dankbaar publiek over tuigd mag weten. Zulk een ensemble is de geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Beverwijk geweest, die dinsdag in het Kennemer theater een succesvolle vertoning gaf van ..In 't Gou den Haantje", de oer-oude klucht door Otto Harting, die vroeger onze groot ouders al deed schudden van plezier om de zotte verwikkelingen en dwaze situaties. Het zal velen wellicht niet meer bekend zijn, dat het hier de escapades betreft van twee koddige oude snoepers in een café met damesbediening. Een van hun avontuurtjes dreigt een ongewenste be kendheid te verkrijgen, waardoor de on deugende wethouder en zijn vriend alle reden hebben voor hun reputatie in het kleinburgerlijke stadje te gaan vrezen. Met behulp van de al evenmin onschul dige burgemeester trachten zij nu een waterdicht alibi te forceren, hetgeen een permanente aaneenschakeling van leu gens en dolle verwikkelingen ten gevolge heeft. Deze chaos wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat in het huis van de wethouder een op zijn dochter verlief de kok wordt aangesteld, die in feite de gevreesde jonge kantonrechter van het provincienest blijkt te zijn. En met een dergelijke inmenging van de dartele Amor is het verdere verloop even ge makkelijk te raden als het slot, waarbij alle kronkelingen op een bevredigende wij ze kunnen worden recht getrokken. Regisseur J. W. van der Meij heeft vol gens het kluchtprincipe de optx-edenden allerlei vermakelijke typeringen voorge schreven, daarbij voor zover mogelijk, het menselijk karakter niet geheel uit het oog verliezend. Volstaan wij dus met de ver melding, dat Cor Hoebe en Dora Winands met veel animo het traditionele echtpaar vormden. Het dozijn andere spelers groe peerde zich naar hun beste kunnen om dit kibbelende duo heen; een en ander tot uit bundig vermaak van het publiek, dat zich kennelijk best met de keuze van het stuk kon verenigen. BEEN GEBROKEN. Bij het lossen van een wagon in het schrootpark van Hoogovens IJmuiden is de arbeider van de Havenstichting de heer C. H. uit Haarlem komen te vallen. Hij brak zijn linkerbovenbeen en is opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk. BOTSING OP AMSTERDAMSEWEG. Op de Amsterdamseweg heeft dinsdag avond een botsing plaats gevonden tussen enkele motorvoertuigen. Er was veel mate riële schade. KIND WAS ZOEK. Een goed deel van de bewoners van „Duinwijk" te IJmuiden werd gealarmeerd nadat een wanhopige moeder vei'geefs haar kleine dochtertje had lopen zoeken. De politie werd ingeschakeld. Na enige tijd werd het kind door een van de be woonsters gevonden: het was in een kin derwagen gekropen en was daarin in slaap De Velser schooljeugd heeft in het Rex- theater te IJmuiden-Öost naar hartelust kunnen genieten van ballet door het Ne derlands Danstheater. Aart Verstegen leidde de verschillende balletten bij de jeugdige kijkers in. Hij deed het rustig en gezellig en slaagde er in de jeugd vol ledig stil te krijgen. Het ensemble danste een modern ballet „feestgeric'nt" van Hans van Manen op muziek van Luctor Ponse. Men kon genieten van het dansen van Willy de la Bye, Aart Verstegen en Jaap Flier, die door het ensemble voortreffe lijk werden gesteund. Veel bewondering oogstte de pas de deux Don Quichotte door Jaap Flier en Marian ne Hilarides. Ten slotte werd het ballet „Truffaldino" ten tonele gevoerd. Een kostelijk geval van verwisselingen en verkleedpartijen, in fonkelende kostuums en met leuke decors, beide van Frans Deckwitz. De muziek voor dit ballet was van Domenico Scarlatti, de choreografie van de Zweed Ivo Cramer. Dinsdag laat arriveerde in IJmuiden uit Portsmouth de zeesleepboot Nestor van Wijsmuller, die een 25 meter lange en zes meter hoge dokdeur op sleeptouw had. De dokdeur is daarna door drie andere sleep boten naar een sloper te Zaandam gesleept, waar het gevaarte, dat een diepgang had van zes meter, tot schroot zal worden ver werkt. Een tweede dokdeur, eveneens ge sleept door Wijsmuller, wordt later in IJmuiden verwacht. De Liberiaanse motortanker „Anargy- ros", die ruim 2V2 jaar in Amsterdam aan de ketting heeft gelegen wordt naar Hen- drik-Ido-Ambacht gesleept om daar te worden gesloopt. Het schip, dat een in houd heeft van 8000 brt. en vroeger onder de naam „Apollo" en onder Noorse vlag de zeeën bevoer, was op 6 juli 1957 in Amster dam aangekomen om gerepareerd te wor den. Zover is het nooit gekomen want kort na aankomst legde de deurwaarder we gens moeilijkheden beslag op het schip. Thans is dit beslag opgeheven onder voorwaarde dat het voor sloop uit de ha ven zal worden gesleept. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Great Yarmouth; Trito, Dublin; Citadel. Ter- neuzen; Daloa, Le Havre; Geziena Hendrika, Delf zijl; Brinio, Harlingen, laden IJmuiden; Aurora, Swansea; Castor, Londen; Thorshav, Oslo; Arika, Londen; Balkan, Bremen; Frigga, Gefle; Lena, Stockholm. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Martini- stad van Glasgow; Democraat, Londen, laden IJ muiden; Sprightly, Sunderland; Olhorn, Antwer pen: Argus, Maassluis, ophalen voor sloper. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Amyntas naar Lissabon; Golden Master. Hamburg; Zanzi bar. Esbjerg; Anna Elisabeth, Londen, walsmate- riaal van IJmuiden; Harry, Delfzijl; Patria, Rot terdam; Kyle of Lochalsh, Rotterdam; Lizard, Londen: Gerd, Londen; Oosterdiep, Rotterdam; Eira, Immingham: Eemstroom. Leith: Dotterel, Rotterdam; Bullfinch. Londen: Castor, Rotter dam; Bern, Rotterdam; Rinooshy, Antwerpen; Pygmalion, Hamburg; Aurora, Antwerpen; Hoegh Trader. Norfolk; Grebbestroom, Huil; Mellum. Bremen: Daphnis, Hamburg. Woensdag vertrokken uil IJmuiden: Groningen naar Antwerpen: Expo, Shoreham: Catharina. Goole, stijfsel van Zaandam; Jonet, Dagenham, walsmateriaal van IJmuiden; Amstelstroom, Lon den; Ranoe. Norrköping. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het grootste gedeelte van het in het af gelopen weekeinde uit een pakhuis aan de Alkmaarseweg te Beverwijk ontvreemde speelgoed (22 dozen) is teruggevonden. De ouders was via de kranten gevraagd op lettend te zijn en contact op te nemen met de politie indien kinderen speelgoed had den dat niet het hunne was. Deze oproep heeft gunstig resultaat afgeworpen. Bij het onderzoek trof de politie het speelgoed aanverborgen in de buurt van het pakhuis. Enkele kinderen zijn bij de kin derpolitie te Beverwijk ter verantwoor ding geroepen. Enkele stukjes speelgoed worden nog vermist. BEVALLEN: A. M. P. Koks—Zandber gen, z., Da Costalaan 7, Driehuis; J. M. G. C. van SchagenHandgraaf, d.. Pegasus- straat 64, IJmuiden; P. H. L. Brouwers Haegens, d., Hofdijklaan 43, Driehuis; E. van OsJamin, z., Lange Nieuwstraat 97, IJmuiden; E. H. WalesonOepts, z., Zee weg 295, IJmuiden-Oost; I-I. PloegerWa- iinga, d., Schulpweg 92, Velsen-Noord; M. J. RiemensGrannetia, d.. Reigerstraat 30, Haarlem; B. S. JansenWillemse, d., Vel- serduinweg 229, IJmuiden-Oost; A. Riet dijkVan de Velde, d., J. M. van Nassau- laan 41, Driehuis; C. C. M. WeersNeder- stigt, d., Sillemstraat 45, Haarlem; M. C. WillemsDe Jong, z„ Oudendijk 23, Heemskerk; M. P. M. BleekerKlaver, z., Kortenaerstraat 16, IJmuiden-Oost; R. J. G. PrangLangerak, z., Vinkenstraat 59, Haarlem; H. F. BotmanSmits, z., Pega- susstraat 13. IJmuiden. OVERLEDEN: J. H. G. Scholts, 65 jaar, echtgenoot van F. A. Mensing, Engelmun- dusstx-aat 16, I.Jmuiden-Oost; J. L. R. Bischoff, 75 j., echtgenote van A. de Graaf, Driehuizerkerkweg 180, Driehuis; A. Krab, 79 j., echtgenoot van G. Blok, Kortenaer straat 18, IJmuiden-Oost; M. G. Israël, 71 jaar, echtgenote van C. Kramer, Helm straat 18, IJmuiden. De stichting vislosregeling heeft dinsdagavond een vergadering belegd in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Bedrijfsleider J. van der Veer zette er enkele richt lijnen uiteen, waar de in groten getale aanwezige vislossers aandachtig naar hebben geluisterd. De heer Van der Veer signaleerde de weinig zorgvuldige manier, waarop de vis nog wel eens een enkele keer wordt gesorteerd. By het lossen van de Haarlem is onlangs veel te veel ijs by de vis terechtgekomen tot ontstemming van de handel. Er zijn nu vergaande instructies verstrekt. In de nieuwe polder Oostelijk Flevo land zijn enorme graansilo's verrezen bij het dorp Dronten, waar met het oog op het komende voorjaar grote hoeveelheden zaaigraan worden ge zuiverd om straks op de nieuwe akkers uitgezaaid te worden. Op de achter- rond ziet men huizen en een kantine voor het personeel in aanbouw. De andere foto geeft een overzicht van de nieuwe polder bij Dronten. Op de voorgrond een brug in aanbouw. Er werd ook een regeling voor het koffie drinken bekend gemaakt, waarna het pro bleem van de voorlieden werd aangesne den. Eerder is al eens een proef genomen, die niet geheel is geslaagd. Nu gaat men het nog eens proberen, zodat kandidaten werden gevraagd. De heer Van der Veer uitte overigens zijn waardering voor het hoge tempo, waarin men te IJmuiden de vis lost. Hij sprak de hoop uit, dat men in de toekomst nog meer gevoel zou tonen voor de belangen van het bedrijf. Hinder van slecht weer De visserij heeft in december 1959 veel hinder ondervonden van de ongunstige weei-somstandigheden, aldus „Aanvoer en Afzet". Vaak moest de visserij zelfs wor den gestaakt, terwijl diverse schepen stormschade opliepen. De BR 50 liep op een wrak en zonk. De haringvisserij bleef een ongunstig beeld vertonen. Ook de re sultaten van de haringspanvisserij waren teleurstellend. De prijzen van zowel rond- als platvis liepen sterk op als gevolg van het geringe aanbod. De px-oduktie op het IJsselmeer was zeer gering. De aanvoer van garnalen viel mee, maar lag toch op een aanzienlijk lager peil dan in novem ber. De ontwikkeling in de oester- en mosselsector was bevredigend. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis aan de IJmui- der vishallen bedroeg dinsdag 6340 kisten, waarvan 526 tong en tarbot, 2 heilbot, 1580 sëhol, 42 schar. 40 bot, 3015 haring, 490 makreel, 145 schelvis, 220 wijting, 165 kabeljauw en gul. 5 leng, 2 ham, 15 poon, 70 koolvis en 20 divei-sen. Pryzcn van dinsdag Per kilo: heilbot 3.90—3, grote tong f 3.50f 3.20. grootmiddel tong 2.90 2.70, kleinmiddel tong f 2.70— f 2.30, tong 1 2.70 2.30, kleine tong 2 f 2.50— 2.20, tarbot 1 3.90—3.20. Per 50 kilo: tarbot 4 9252, grote schol 2215, grootmiddel schol 2415, kleinmiddel schol 3616, kleine schol 1 3716, kleine schol 2 308. schar 2416, bot8, verse haring 3114.20, makreel 19.208. grote schelvis 7249. grootmiddel schelvis 6245, kleinmid del schelvis 6141, kleine schelvis 1 82—44. kleine schelvis 2 61—16. wijting 36—22, grote gul 45— 36, middel gul 44—36, kleine gul 37— 25, ham 11086, poontjes 3225, kleine koolvis zwart 45—32, kleine koolvis wit 40. Per 125 kilo: grote kabeljauw 196— 82, grote koolvis zwart 92—77. grote koolvis wit 94—88, grote leng 88— f 67- Besommingen van dinsdag I'JM 18 Ariadne" f 14.000. KW 74 14.890, KV/ 75 10.450, KW 48 f 10.900. KW 95 12.000, KW 38 f 12.050. KW 20 11.600, KW 85 5700. IJM 209 6570. KW 109 1020, IJM 73 3750. Aanvoer van woensdag Zes trawlers en vier loggers zorgden woensdag te IJmuiden voor een visaan voer van 6461 kisten, waarvan 285 schel vis, 400 wijting, 375 gul en kabeljauw, 510 koolvis, 1940 hai-ing. 2000 kisten westkust- hai'ing, 640 makreel. 124 diversen, 150 schol 2100 kilo tong en 3275 stuks stijve kabel jauw. IJM 15 „Emma" (27 jan.) 1410 kisten, waarvan 15 schelvis, 740 haring, 200 ma kreel, 200 wijting, 15 gul en kabeljauw, 225 koolvis, 15 diversen en 25 stuks stijve kabeljauw. IJM 28 „Amsterdam" (28 jan.) 1030 kis ten, waarvan 40 schelvis, 550 haring, 60 makreel, 60 wijting. 60 gul en kabeljauw, 240 zwarte koolvis, 10 radio, 10 diversen, 70 stuks stijve kabeljauw. SCH 54 640 kisten, waarvan 70 schelvis, 190 haring, 310 maki'eel, 25 wijting, 20 gul en kabeljauw, 25 zwarte koolvis en 700 stuks stijve kabeljauw. KW 121 „Brittenburg" (26 jan.) 600 kis ten, waarvan 100 schelvis, 300 haring, 80 makreel, 75 wijting, 35 zwarte koolvis, 10 diversen, 300 stuks stijve kabeljauw. KW 82 „Stadt Enckhuysen" (26 jan.) 260 kisten, waarvan 60 schelvis, 190 haring, 30 gul en kabeljauw, 10 diversen en 1200 stuks stijve kabeljauw. KW 153 „Fi-anciena" (5 febr.) 10 kisten diversen, 900 stuks stijve kabeljauw en 2300 ijskabeljauw. KW 99 „Maria Thex-esia" (1 febr.) 2000 kisten westkustharing. Prijzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 67— 45, kleine regels kabeljauw 40—/ 33, kisten grote kabeljauw 82—60, grote gul 4138, grote schelvis 5640, witte koolvis 85, zwarte koolvis 82 66, grote schol 20—17, grootmiddel schol 22—19, zetschol 30—23, schol I 3322, grootmiddel tong 2.802.90, kleinmiddel tong 2.802.90. Binnenland: middel gul 41—38, tor ren 37, grootmiddel schelvis 48—60, kleinmiddel schelvis 4760, grote en kleinmiddel schelvis en pennen 47—60, braad 36—60, wijting 36, radio 30, lengen 65, zwarte koolvis I 3238, zwarte koolvis II 30—/ 28, schol II 2522, schol III 30, ti'awlharing 1923, westkusthai-ing 2530, gro ve makreel 35, makreel 20—/ 24, grote tong 3.50, tong I 2.70—2.90. tong II 2.20—/ 2.50. Besommingen van woensdag IJM 15 37.300, KW 82 12.700, KW 69 3750, KW 121 20.100, KW 153 f 15.700, IJM 11 2830, IJM 42 3560, KW 115 4310. Op zee Het was slecht weer op 60 graden noor- dei'breedte. De visserij was allesbehalve goed met vangsten van 100 tot 200 manden haring, schelvis, koolvis en wijting per dag. De KW 4 „Golfstroom" deed een tx-ek van een groot pak, de KW 8 „Deining" een dagvangst van 200 manden haring, de RO 53 „Dirkje" en de IJM 57 „Medan" vingen een pakje in een trek. De loggers en kotters op de kust vingen ook niet goed, want de vangsten beliepen 100 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de b-boeien vingen 200 tot 250 kilo tong en 20 tot 30 manden schol en wijting per etmaal. De Beatrice" en de „Job Gouda" zijn weer naar zee vertrokken. Voor donderdag Morgen komt de IJM 97 Toronto met 1045 kisten, waarvan 65 schelvis, 720 ha ring, 120 makreel, 40 wijting, 40 gul en kabeljauw, 60 zwarte koolvis. Het schip is nog vissende. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 1450 westkustharing, 300 ijle haring, 600 kilo tong en 60 kisten schol. IJsland Volgens de Business and defense services administi-ation U.S. department of commer ce bestaan er uitgewerkte studieplannen voor de oprichting van twee nieuwe con- servenfabrieken in IJsland. Een is gepland in of in de omgeving van Reykjavik voor de verwerking van vis- en vleesproduk- ten en zal ongeveer 800.000 dollars kosten. De tweede wordt gevestigd in Akureyri, uitsluitend voor verwex-king van vis, hier van zijn de bouwkosten naar schatting 200.000 dollars. Men vex-wacht dat de totale kosten van een miljoen dollars, voor 800.000 in de vorm van een lening zullen worden gedekt door de federation of Swe dish co-operatives. De pi-odukten, die in beide fabrieken zullen worden vervaardigd, omvatten ha ring in tomatensaus of mosterdsaus, haring naturel, sardines in olie of tomatensaus, visballen, gaffelbitter, gekruide haring filets, garnalen en kleine kreeften. De totale capaciteit van de twee fabrie ken wordt geschat op 1000 ton tot 2000 ton per jaai\ (World Fishing). De trawllogger KW 153 „Francina" loste in de afgelopen nacht in IJmuiden behalve een groot aantal kabeljauwen een echte zeehond van behoorlijke afmeting. Helaas bleek het nog vrij jonge dier reeds ovex-- leden te zijn. Een kleinhandelaar kocht het kadaver voor 31. Hij was van plan de zeehond te doen opzetten. WOENSDAG 10 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Een zwak voor sex". Thalia, 20 uur: „De verlaten stad". Raadhuis, 10—12 uur spreekuur wethou der van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. DONDERDAG 11 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De man met de wassen beelden". Rex, 20 uur: „Een zwak voor sex". Raadhuis, 9.3012 uur spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur alcoholics anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. WOENSDAG 10 FEBRUARI Provinciaal Ziekenhuis, 1921 uur expo sitie. DONDERDAG 11 FEBRUARI Provinciaal Ziekenhuis, 1921 uur expo sitie. Jeugdhuis, 14 uur jaarvergadering huis vrouwen Santpoort. WOENSDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tus sen twee vuren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The Captain's Pax-adise". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Lezing door de heer W. Alberda voor de N.V.V.- Vrouwenbond. DONDERDAG 11 FEBRUARI Géén bioscopen. Concertgebouw (tuinzaal) Vandaag 20 uur: Piano-recital Ludwig Olshansky. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Am sterdams Ballet. Minerva Theater: Donderdag 20.15 uur: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en dondei'dag 14 uur: „Valstrik", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Gij zult niet begeren", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De Indische graftem- pel", 18 jaar. Luxor Theater. Vandaag 20 uur: „Het meisje der zonde", 18 j. Donderdag 14 en 20 uur: „De hemel kan wachten", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „La Traviata", 14 jaar. In het voorprogramma Pianoconcex't van Grieg. Rembrandt Theater: Vandaag en don- derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De moordzaak L.L.", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Tanganyika", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10—22 uur: Expositie van tekeningen v. Hans Mulder. Woning Spaarndammerdyk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10.30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 februari). i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7