De „Frans Elza" moest voor wrakken uitwijken 1% VohkaSe Lloyd veroordeelt anti-Duitse campagne en prijst Adenauer Westduitse partijen achter de koers Adenauer-Brandt Landbouw heeft in tien jaar zes miljard gulden nodig DE EERSTE VOORJAARSSNUFJES SIMONS Speciaaliaak S. J. IE GOEDE - EIEG0 2 slopen Reisfonds voor ouders van geëmigreerden Kongo zal volledig soeverein worden „Minister schetste een vertekend beeld" Kreditering heeft zich gunstig ontwikkeld Twee doden in het verkeer Toonaangevend óók voor bruidsgarniiuurs aank. winkelbediende DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 4 Buitenlands debat in Lagerhuis Mysterieuse onderzeeboot Wij willen het recht op zelfbeschikkingdat heden ten dage ieder volk in Afrika be zit" Daling van de Kongolese aandelen op de beurs BELGISCHE SCHIPPER VERKLAART: De Lauwerszee-kwestie Verdere rationalisatie in landbouwbedrijf Huiseigenaar contra gemeentebestuur Twee jaar celstraf voor jongeman die drie zusters doodreed Een gezellige collectie Carnavalshoeden DE ATTRACTIE VAN UW FEEST REGEN LEKKAGE REGEN Ster(ke) f staaltjes Van heinde en ver., naar Mag. „De Ster" vrouwelijk personeel Leeftijd tot 40 jaar. Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Za ken Sehvyn Lloyd, verdedigde gisteravond in het Lagerhuis de levering van geleide projectielen aan de Westduitse Bondsre publiek. De oppositie had een motie inge diend tegen de bevoorrading van het Westduitse leger met kernwapens voor de bijeenkomst van de topconferentie in mei, omdat deze daardoor in gevaar kan worden gebracht, speciaal wanneer de Sovjet-Unie, als tegenmaatregel, Oost- Duitsland eveneens gaat bewapenen, waarmee Moskou heeft gedreigd. Het de bat over de buitenlandse politiek zal twee dagen in beslag nemen. Sir Winston Churchill, pas teruggekeerd uit Monte Carlo, was gistermiddag aan wezig. Hij werd luid toegejuicht bij zijn binnenkomst. Sehvyn Lloyd zei dat de NAVO-leveran- tie van geleide projectielen een logisch gevolg is van het feit dat de bondsrepu bliek een volwaardig bondgenoot is van het westen. De Britse regering acht een persoonlijke controle over de kernladingen door de NAVO opperbevelhebber een vol doende waarborg tegen eigenmachtig West- duits optreden. De oppositie was het met deze zienswijze niet eens. In de praktijk, zo betoogt zij, worden de NAVO bondgenoten niet over een kam geschoren. Sommigen hebben in de geallieerde strategie een speciale taak. Volgens deze redenering kunnen aan bond genoten bepaalde wapens onthouden wor den. Bovendien is de kernbewapening van de Bondsrepubliek volgens de oppositie in strijd met de NAVO-strategie zelf omdat de uitdrukkelijke theoretische functie van de geallieerde grondstrijdkrachten in West Duitsland is een eventuele Russische op mars te vertragen. Voorrang dient daar om te worden gegeven aan de opbouw van de conventionele strijdkrachten in de Bondsrepubliek. De oppositie is vooral on gerust over een recente uitlating van pre sident Eisenhower, waaruit kan worden afgeleid dat West-Duitsland binnen af zienbare tijd, zonder enige beperking, zelf over de kernladingen zal kunnen be schikken. Ook West-Duitsland zelf voelt weinig voor kernwapens, die het door de NAVO werden opgedrongen, aldus de op positie. Selwyn Lloyd zei echter alle ver trouwen in dr. Adenauer te hebben en verklaarde dat de anti-Duitse campagne bewust ten doel heeft de NAVO ten val te brengen. Het is volgens Lloyd uiter mate verheugend dat Adenauer de Bonds republiek politiek en economisch aan het Westen tracht te koppelen zoals Sir Win ston reeds in 1946 te Zürich had bepleit. Uit het debat bleek dat er ook in het La gerhuis ongerustheid bestaat over hetgeen er in West-Duitsland zal gebeuren als Adenauer van het politieke toneel zal zijn verdwenen. Gezwicht De voornaamste oppositiespreker Den nis Healey onderstreepte het gevaar van kernbewapening van de bondsrepubliek, omdat deze zo dicht bij de communistische gebieden ligt, omdat Duitsland verdeeld is en omdat het territoriale aanspraken maakt over de Oost'duitse grenzen heen. Healy viel de Britse regering aan omdat zij, ondanks haar aanvankelijke goede be doelingen om ontspanning te bereiken, voor Adenauer was gezwicht. De bonds kanselier heeft alleen in het topgesprek toegestemd omdat er geen beslissingen over Berlijn of over iets anders zouden worden genomen en waarschijnlijk een jaar tot na de Amerikaanse verkiezingen zal worden verdaagd. Er is geen teken van enige belangrijke onderhandelingen aan de top, zei Healy, die voorts waar schuwde tegen een algemene verspreiding van de waterstofbom over een aantal lan den, waaronder China. Het zou rampzalig zijn indien de positieve kansen welke er nu aanwezig zijn om de dreiging van de mensheid af te wenden werden verzuimd zoals ook in 1945 is gebeurd. De oppositie motie dringt ook aan op een uitgedunde militaire zone in Midden-Europa met bij behorende controle. De Britse regering is hier fel tegen, maar houdt vast aan het door Macmillan BUENOS AIRES (UPI) De Argentijn se marine heeft nog een fregat, speciaal uitgerust voor onderzeebootbestrijding, naar de Golfo Nuevo gestuurd, waar zich een onbekende onderzeeboot moet bevin den. De chef operaties van de marine, vice-admiraal Alberto P. Vago, is ook naar de golf gegaan en naar verluidt staan ook kikvorsmannen gereed om met vliegboten ernaar toe gebracht te worden. Er doen vele geruchten de ronde in Buenos Aires: dat er nog een tweede onderzeeboot waargenomen zou zijn, dat er gezocht wordt naar een „moederschip" en dat de politie een „buitenlands echt paar" gearresteerd heeft dat een berg plaats voor vijfduizend man zou hebben. De marine bewaart het stilzwijgen, het geen aanleiding is geworden tot de ver onderstelling dat de boot ontsnapt is of naar een diepte gedoken, waar hij niet vernield kan worden. Ia marinekringen verwacht men dat het mysterie dit weekend zal zijn opgelost. Als het schip nog zit opgesloten, zal het onvermijdelijk aan de oppervlakte moeten komen. in februari 1959 in Moskou verkondigde denkbeeld van kleinere geografische proefzones met beperkte bewapening en inspectie. Maidenspeech Het lagerhuis was diep onder de indruk van een maidenspeech van het liberale lid Alan Thompson, die een uitvoerig ge documenteerd beeld gaf van de nog verre van voltooide democratie in de Bondsre publiek waar rechters en vooraanstaande politici die een weerzinwekkende rol in de nazi-periode hebben gespeeld nog steeds in functie zijn. Onder instemming zei hij, dat in de buitenlandse politiek ook met an dere waarden dan alleen strategische re kening gehouden dient te worden. Ten behoeve van het onlangs in het le ven geroepen spaar- en reisfonds „Wij komen" heeft de rijkspostspaarbank een regeling getroffen waardoor het mogelijk is dat ouders van emigranten en hun kin deren in den vreemde op één spaarbank boekje kunnen sparen voor een reis naar de kinderen of voor een reis van de kinde ren naar hun ouders. Door massavervoer zullen de prijzen zeer waarschijnlijk be langrijk kunnen worden verlaagd. Op het noodfonds, dat bedoeld is om naast het eigenlijke spaar- en reisfonds in dringen de gevallen te kunnen helpen, is inmid dels een aanzienlijk bedrag gestort, waar door het mogelijk is geworden reeds ter stond de eerste gevallen te kunnen behan delen, bijvoorbeeld van ouders die nog niet voldoende hebben gespaard, doch wier kind in den vreemde ernstig ziek is of een ongeval is overkomen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse partijen de C.D.U. van Adenauer, de socialistische S.P.D., de li berale F.D.P. en de rechtse Deutsche Par tei trokken gisteren, na een over het algemeen tam debat van vijf uur over de buitenlandse politiek één lijn in de kwes- tie-Berlijn volgens de Adenauer-Brandt- koers. Volgens Adenauer is de kwestie-Berlijn een geval waaraan men op de aanstaande topconferentie zal kunnen toetsen of de Russen het wel ernstig menen met de ontspanning in de wereld. De houding van de Westduitse regering wordt gesteund door geheel West-Berlijn, aldus Adenauer: door het Westberlijnse huis van afgevaardig den, de Senaat en burgemeester Brandt. Die houding houdt in dat het Berlijnse probleem pas kan worden opgelost nadat er een oplossing is gevonden voor het vraagstuk van de Westduitse eenheid. Iede re wijziging in de huidige Berlijnse sta tus zal geschieden ten koste van West-Ber lijn, aldus de bondskanselier. Brieven aan Kroesjtsjev Veel aandacht besteedde Adenauer aan zijn verhouding tot Kroesjtsjev. De brief wisseling met de Russische minister-pre sident zal hij voortzetten, „omdat men al tijd moet pogen nader tot elkaar te ko men inzake het gemeenschappelijke doel: de gecontroleerde ontwapening van allen. Dit doel zal beslissen over het lot van de wereld", aldus Adenauer, die overigens zei dat het moeilijk is met een tempera mentvol man als Kroesjtsjev te onderhan delen. „Wij willen het recht op zelfbe schikking, dat heden ten dage ieder volk in Afrika bezit" en dat Kroesjtsjev, vol gens de bondskanselier, aan de Duitsers ontzegt. Hij herinnerde aan de vraag van de Ita liaanse president Gronchi tijdens diens re cent gesprek met Kroesjtsjev: „Is Rus land bereid Berlijn tot een vrije stad te maken na vrije verkiezingen?", waarop Kroesjtsjev antwoordde: „Het zelfbe schikkingsrecht der Westberlijners erken nen wij alleen inzake de sociale en econo mische verhoudingen. Niet verder". Daarop reageerde Adenauer fel met te zeggen: „Berlijn behoort niet aan Sovjet- Rusland, het behoort tot Duitsland en is bezet door de vier grote mogendheden. Er kan geen sprake van zijn dat de Westber lijners niet het recht krijgen zelf over hun lot te beslissen". Strijdvaardig, sarcastisch, bitter ern stig, maar ook soms geestig zo deed de krasse kanselier dit debat af, aan de hand van een paar losse aantekeningen, waar bij hij als toppunt van vitaliteit ten beste gaf: „Wat we in de afgelopen tien jaar hebben gedaan en wat we in de komende tien jaar zullen doen, daarover zal het Duitse volk ons beoordelen." Blijkbaar ziet Adenauer zich ook nog als een man van ver in de negentig in het politieke strijdperk staan. Oostduits antwoord In Oost-Berlijn vergaderde tezelfder tijd de Volkskammer, het parlement van Oost-Duitsland. De Oostduitse minister president Grotewohl verklaarde dat ge heel Berlijn tot Oost-Duitsland behoort en dat West-Berlijn nooit Westduits is ge weest. De Volkskammer besloot tot de vor ming van een nationale defensieraad on der voorzitterschap van partijsecretaris Ulbricht. Door deze functie krijgt Ul- bricht alle militaire macht in Oost-Duits land in handen. Zijn raad moet het Oost duitse antwoord zijn op de „verregaande Westduitse bewapening." Algemeen gelooft men te Bonn dat Ul- brichts grootspraak van onlangs dat zijn staat binnenkort raketwapens zal krij gen door de Russen niet gehonoreerd zal worden. Van Russische zijde zou men de laatste tijd Ulbricht juist een seintje heb ben gegeven het wat rustiger aan te doen met het oog op het naderen van de Pa- rijse topconferentie. Op die conferentie, zo zei Grotewohl gisteren, wenst ook Oost- Duitsland vertegenwoordigd te zijn gelijk in 1959 in Genève. (Van onze correspondent in Brussel) Joseph Kasavoeboe, de president van de Abako, die gisteren weer op de Ronde tafelconferentie te Brussel is verschenen, heeft in een nogal scherp gestelde nota opnieuw de vorming van een voorlopige regering geëist. Dinsdag waren twee po gingen om een vergadering van het ge meenschappelijk front der Kongolese de legaties bijeen te roepen mislukt. Een amendement van Kasavoeboe werd even wel door de R.T.C. aanvaard: de soeve reiniteit zal volledig zijn. Het voorstel van minister De Schrijver om een Belgisch-Kongolees verdrag tot stand te brengen, dat samen met de onaf hankelijkheid van Kongo van'kracht zal worden, werd door de meeste Kongolese delegatie-leden op applaus onthaald. De Schrijver verklaarde dat het Belgisch- Kongolees verdrag een algemeen kader verdrag zal zijn dat later kan worden aangevuld met technische akkoorden. De R.T.C. werd het ook eens over de inhoud van het begrip onafhankelijkheid. Het is duidelijk dat de Kongolese rege ring na 30 juni aan de Belgische regering zal vragen bij voorbeeld de buitenlandse betrekkingen van Kongo aan te houden. Het kaderverdrag zal door een com missie van twaalf Kongolese leiders die in Brussel zouden blijven zetelen worden voorbereid en tegen de tweede helft van juni, wanneer de Kongolese regering zal zijn gevormd, te Leopoldstad worden be sproken. De conclusies van de commissie voor de structuur van de Kongostaat betreffende het vrije verkeer van mensen, goederen en kapitaal in Kongo werd zonder veel discussie aanvaard, evenals de verdeling van de taken tussen de centrale regering en de provinciale regeringen. Alleen over het onderwijs, waarover de provinciale regeringen de volledige controle wensen, ontstond een levendig debat. In kringen van de Belgische beleggers was men gisteren nogal ongerust. Ter beurze daalden de koersen van een aan tal Kongolese aandelen. De Marineraad heeft vanochtend in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag het onderzoek naar de aanvaring tussen het vliegdekschip „Karei Doorman" en de Belgische kotter „Frans Elza" voortge zet. Vandaag werd als getuige gehoord de 29-jarige Roland Viaene uit Oostende, schipper van de O. 281. De O. 281 voer in de nacht van 24 op 25 september, toen de „Frans Elza" met haar vijfkoppige be manning tengevolge van de aanvaring met de „Karei Doorman" in de omgeving van Helgoland ten onder ging, achter de „Frans Elza" aan. Schipper Viaene verklaarde dat het ge woonte is dat gevist wordt in de geveeg de vaai-route in het uit de tweede wereld oorlog daterend mijnenveld. Op de vraag van de voorzitter of dit vissen in de vaar route geen gevaren oplevert met het oog op de vrij drukke scheepvaart, antwoord de de getuige dat dit zijns inziens niet het geval was. Uit de verklaringen van schipper Viae ne bleek verder dat de „Frans Elza" ver moedelijk overvaren is op een plaats waar dit schip van koers had moeten verande ren terwijl het aan het vissen was. Schip per Viaene meende dat de „Frans Elza" daar ongeveer heeft moeten draaien om dat iets verderop veel wrakken worden aangetroffen. Hij verklaarde voorts dat bij donker steeds gevist wordt met brandend hek- licht. De voorzitter merkte op dat de reder van de „Frans Elza", de heer Legein heeft verklaard dat bij het vissen het heklicht niet brandt. Schipper Viaene zei hiervan nog nooit te hebben gehoord. „Zelfs de Hollandse vissers doen het heklicht niet uit", zei hij. In tegenstelling tot hetgeen de 17-jarige roerganger van de „Jenny", Remi Des- welgh, voor de raad had verklaard, deel de schipper Viaene mede dat de knaap hem niets heeft medegedeeld over het verdwijnen van de „Frans Elza". De jon gen, die in de nacht van 24 op 25 septem ber alleen de wacht had aan boord van de O. 281 en de opdracht had achter de lichten van de „Frans Elza" aan te varen, had deze lichten op een ogenblik zien verdwij nen achter de boeg van een groot oorlog schip, dat later de „Karei Doorman" bleek te zijn. Schipper Viaene verklaarde verder dat de jongen ook nog niets gezegd had toen de bemanning van de „Jenny" om twee uur 's nachts door hem werd gepord om dat het net moest worden gehaald. Pas la ter in de nacht had de schipper via de Belgische radio vernomen dat de „Frans Elza" ten onder was gegaan. Nadat dit bericht bekend was geworden heeft de „Jenny" zich naar de opgegeven positie begeven om mee te zoeken. Toen het licht werd is twee uur gezocht op een plaats waar olievlekken op het water zichtbaar waren. Daar was ook de Zeebrugge 554 aan het zoeken. Schipper Viaene verklaarde voorts dat verscheidene delen van de „Frans Elza" van staal waren. Uit de antwoorden van andere getuigen, die eerder werden ge hoord, viel op te maken dat de „Frans El za" geen radar-echo had gegeven omdat het een geheel houten schip zou zijn. De voorzitter van de Marineraad ver klaarde hierna het openbare onderzoek ge sloten. De raad zal later uitspraak doen. In een nota aan de Tweede Kamer heeft het provinciaal bestuur van Friesland de Kamerleden met de grootste aandrang ver zocht zich duidelijk uit te spreken voor afsluiting van de Lauwerszee in plaats van de verhoging der bestaande zeewering. Aan dit werk zou volgens de nota een ge lijke prioriteit moeten worden toegekend als aan de Deltawerken in westelijk Nederland, hetgeen zou betekenen dat in 1960 met de werkzaamheden wordt be gonnen. „Van uitstel komt afstel" Het provinciaal bestuur vreest, dat het vorige maand door minister Korthals ge vraagde uitstel op afstel zal neerkomen. In zijn nota keert het provinciaal bestuur zich met name tegen de door de minister gewekte twijfel, of de investeringen die voor afsluiting van de Lauwerszee nodig zouden zijn, op verantwoorde wijze kunnen worden ingepast in het investeringsbeleid van de komende jaren. Het provinciaal bestuur heeft de indruk geki-egen dat de door de minister overgelegde becijfering van de kosten en baten van afsluiting niet volledig is, waardoor het beeld ten ongun ste van het afsluitingsplan is vertekend. Bepaalde baten worden door de minister in het geheel niet op geld gewaardeerd en de kosten van de te winnen nieuwe grond worden „nodeloos hoog" geschat. Sociaal- economisch gezien kan de kostprijs van de grond zelfs helemaal geen beletsel vormen. De vervangende wei-ken zijn wel minder kostbaar dan afsluiting maar het resultaat is allerminst gelijkwaardig. Het provin ciaal bestuur van Friesland zegt de indruk te hebben gekregen dat „de minister blijk baar liever een opgelapte voermanswagen boven een nieuwe auto verkiest, alleen omdat in het eerste geval minder directe investering nodig is en geleidelijker uit voering mogelijk is". In Utrecht is vandaag een studiedag over „Nieuwe wegen in de mechanisatie en rationalisatie van het landbouwbedrijf" gehouden, die georganiseex-d was door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen en de alge mene technische commissie van het Land bouwschap. Over de ax-beidsox-ganisatie van het weidebedrijf sprak op deze dag de heer G. Postma, die zei dat stijging van lonen en andere kosten het in de toekomst aan trekkelijk zal maken, twintig tot dertig koeien per arbeidskracht te houden. An derzijds is er een tendens naar werktijd verkorting en ai-beidsvex-lichting ook in de veehouderij. Dit houdt in dat zeer hoge eisen zullen worden gesteld aan de ox-ga- nisatie van het veehoudejijbedx-ijf. Ir- W- Vos> die nieuwe mogelijkhe den bij de melkwinning besprak, zei dat het melken volgens de huidige methoden ongeveer veex-tig pex-cent van alle werk op het weidebedrijf uitmaakt. Door het overgaan van hand- op machinaal mel ken, vex-vanging van het namelken met de hand door machinaal namelken, het aan brengen; van-een melkleiding in de win- terstal en het gebruik maken van een door- loopmelkstal zal het volgens ir. Vos moge lijk zijn het aantal koeien, dat door een man kan worden gemolken, van acht tot dertig te vex-hogen. De heer N. Hoogendoorn, die sprak over zaaien en verzorging van bieten zei, dat de arbeidstop in de verzox-ging van de voederbieten een belangrijke factor is waardoor de teelt van dit gewas afneemt (vorig jaar, naar oppervlakte gerekend, met tien percent). Het is daarom van be lang om na te gaan, op welke wijze de hoeveelheid arbeid bij de verzox-ging van bieten kan worden verminderd. Over het oogsten van suikex-bieten zei de heer E. Sti-ooker, dat de totale arbeids- behoefte voor rooien, koppen, laden, ti-ans- port en lossen is afgenomen van 150 man uren per hectare voor volledig handwerk tot 32 man-uren per ha. voor het verza- melrooien in een verzamelbak. Voor het bei-gen van de suikerbietenoogst werden in ons land tijdens de afgelopen cam pagne ruim duizend volautomatische bie tenrooiers gebruikt. De president van de rechtbank in Den Haag, heeft uitspraak gedaan in een kox-t geding tussen een Leidse huiseigenaar te gen het gemeentebestuur van Noordwij- kerhout. De president bepaalde dat het vox-deringsbesluit van de gemeente pas ten uitvoer gebx-acht mag worden nadat de achterstallige huur volledig is betaald. De gemeente Noox-dwijkerhout had de woning gevorderd ten behoeve van de huurders, nadat de Leidse kantonrechter op verzoek van de eigenaar een ontrui mingsbevel had gegeven op grond van wanbetaling van de huurders, die een huurschuld van meer dan 600 hadden. De huiseigenaar had vernietiging van het vorderingsbesluit geëist. In zijn overwe ging zei de president, dat de gemeente zo veel mogelijk rekening moet houden met een rechterlijk vonnis. In het onderhavige geval is dit niet geschied. Het is gebruike lijk, dat een huurder na een ontruimings bevel snel zijn achterstallige huurschuld aan de huiseigenaar pleegt te betalen om zo weer in zijn huurrechten bevestigd te worden. Door het vorderingsbesluit van de gemeente Noordwijkerhout zou de huiseigenaar nooit in het bezit komen van de hem toekomende huur. De president heeft derhalve de vordex-ing van de huis eigenaar gedeeltelijk toegewezen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 25-jarige los ax-beider J. B. uit Deurne veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en intrekking van zijn rijbewijs geduren de vijf jaar. Tegen deze man, die op de avond van 8 november toen hij onder in vloed van alcohol verkeerde met een ge huurde auto drie meisjes uit Deurne heeft doodgereden, was drie jaar gevangenis straf en tien jaar intrekking van het rij bewijs geëist. De drie meisjes, de zusters Martha, Ma ria en Wilhelmina Kuyten, liepen die avond gearmd met hun verloofden aan de uiter ste linkerkant van de Vlierdensweg, toen de snelrijdende auto hen alle drie van de jongens losrukte. B. was na het onge luk doorgereden. Het rapport der commissie-Verrijn Stu- ax-t over het landbouwkrediet in Nederland is dinsdagmiddag in een bijeenkomst in het Kux-haus te Scheveningen besproken door de voorzitter dier commissie, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, buitengewoon hoogleraar aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam, en door de minis ter van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen. Prof. Verrijn Stuart schets te de ontstaansgronden van de commissie. De commissie is ingesteld, omdat er in het landbouwkrediet behoefte bestond de hui dige organisatie en de toekomstige ont wikkeling aan een wetenschappelijk on derzoek te onderwex-pen. Met name nu er in de landbouw door het in werking treden der E.E.G. aanmerkelijke vex-an- deringen te wachten staan, achtte men een ondex'zoek naar de plaats en betekenis van het landbouwkrediet gewenst. De commissie heeft berekend welke vraag naar financieringsmiddelen in de komende tien jaren kan worden verwacht uit hoofde van voortschrijdende mecha nisatie, generatiewisseling in de landbouw en de tendens tot bedrijfsvergroting die aanwezig is. De commissie komt tot de conclusie dat deze totale vraag naar fi nancieringsmiddelen onder bepaalde voor waarden gesteld kan worden op 600 mil joen gulden per jaar. Tegenover deze vraag heeft zfj gesteld het verwachte aanbod dat verkregen wordt uit interne financiering, aanbod van leningen van familieleden, van boerenleenbanken, spaarbanken, levens verzekeringsmaatschappijen, particuliere personen en overheid. De commissie komt tot de conclusie dat ook in het geval dat boeren en tuinders de netto-investeringen niet uit eigen be sparingen kunnen financieren, de boeren leenbanken in staat zijn een voldoende aanbod van kort en middellang krediet te verschaffen. Voorwaarde daarbij is, dat de boerenleenbanken eenzelfde percenta ge van de nationale besparingen aan kun nen trekken, als in het recente verleden het geval was en dat door hen het recen telijk gevoex-de krediet- en voox-schotbeleid wordt gecontinueerd. Voor wat betreft het krediet met een lange looptijd, d.i. dus langer dan tien jaren, zouden moeilijkhe den kunnen ontstaan indien de verstrek king van zulke leningen door familieleden geringer zou worden als een mogelijk ge volg van de trek uit het platteland, of in dien de interne financiering van de land bouw geringer zal zijn dan in het verle den het geval is geweest, hetzij door een tex-uggang in de rentabiliteit, hetzij door een wijziging in het bestedingspatroon. De commissie heeft kunnen concluderen dat er thans in het landbouwki-ediet wei nig knelpunten zijn, terwijl voorts de con clusie gewettigd is, dat onder bepaalde voorwaarden de boerenleenbanken ook in de naaste toekomst in staat zullen zijn de land- en tuinbouw op bevx-edigende wij ze te financieren. Daarom heeft de com missie niet gepleit voor radicale wijzigin gen in de organisatorische opbouw van het boerenleenbankwezen, hoewel er in de land- en tuinbouw wel enige bezwaren te gen deze ox-ganisatie bestaan. Enkele wij zigingen in de organisatorische opzet acht de commissie echter wel gewenst, tenein de zoveel mogelijk aan de bezwaren tege moet te komen. Daax-naast zal het nood zakelijk zijn, dat de boerenleenbanken in de toekomst de kredietverlening verrui men in die zin, dat de kx-edietverlening meer zal moeten worden gebaseerd op de bedrijfs-economische gegevens van de kredietvragende bedrijven. De voorzitter herhaalde met klem de wens van de com missie, dat een goede wettelijke regeling van het registerpand zou worden gevon den aangezien zulks voor de agrarische kredietverlening van bijzonder groot be lang moet wox-den geacht. Ook ten aan zien van de werkwijze van het borgstel lingsfonds voor de landbouw heeft de com missie enige aanbevelingen gedaan, welke prof. Verx-ijn Stuart hier onderstreepte. Spreker zei dat de Nederlandse land bouw, wat de kredietvoorziening betreft, in een bijzonder gunstige positie verkeert. Zonder noemenswaardige steun van over heidswege is de agrarische kiredietvoor- ziening in Nederland op alleszins bevredi gende wijze geregeld door de vrijwillige samenwei-king van bedrijfsgenoten. Ver geleken met andere landen heeft het coöpei-atieve landbouwkrediet in Neder land een veel gunstiger ontwikkeling door gemaakt. Juist de plaats, die het land bouwkrediet in het financiële en mone taire bestel van ons land inneemt, heeft ertoe geleid, dat er thans een bevredigen de financiering van de land- en tuinbouw mogelijk is, terwijl de toekomst met ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Minister Marijnen zei dat het van wer kelijkheidszin van de beide centrale boe renleenbanken en de drie centrale land bouworganisaties getuigt, dat deze zelf het initiatief hebben genomen, het vraag stuk van de financiering in de agx-ax-ische sector aan de orde te stellen. Een voordeel van dit rapport is, volgens de minister, dat het niet alleen een gi-on- dige analyse geeft van de financiei'ing van de Nederlandse land- en tuinbouw in het heden en in de nabije toekomst, maar dat het ook belangwekkende aanbevelingen doet voor de richting waax-in het eigen lijke landbouwkredietwezen zal moeten gaan, en evenzeer suggesties doet voor de medespelers in de agrax'ische financiering zoals de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en het borgstellingsfonds voor de land bouw. In Doetinchem kwam de 55-jarige wiel rijder A. Brinkman, hoofdboekhouder bij de Gelderse Tramwegen, in botsing met een 25-jarige bromfietser. Beiden wer den gewond en moesten naar een zieken huis worden overgebracht. De heer Brink man is daax-, zonder bij kennis te zijn ge komen overleden. In Grootebroek is de 30-jai'ige motorrijder N. V. Snel tegen een langs de weg gepar keerde auto gebotst. Tijdens zijn over brenging naar het ziekenhuis te Enkhui zen is hij overleden. uit binnen- en buitenland zijn reeds NU GEëTALEERD in onze showroom en etalages. DAMES- en MEIS1ESHOEDEN GED. OUDE GRACHT 99—101 - HAARLEM - TEL. 10232 GEGALV. GOLFPLATEN Lood - Zink - Zinken afvoerpijpen - Asphaltpapier - Daklcer - Dakcement - Mastiek - Dakltjm - Carbolineum - Petroleum enz. enz. RUTEX VLOEIBARE DAKRUBBER het wondermiddel tegen lekkage te gebruiken op hout - steen - ijzer - zink enz. enz. AFD. SANITAIR Wasbakken 21.50 Complete wastafels f 54— Closetpotten 20— Douchebakken 55— Geisers 125— Badkuipen 149. le klas materiaal Ruim gesorteerd in: Koper-, Aluminium-, Polisanitebuis, Gaspi.jp, Gasfitting, Gummi en loden sifons. Diverse kranen en fittingen, linsoldeer enz. enz. ZIJLSTRAAT 11-15 b. d. brug - TELEFOON 13039 KIN DERHUIS VEST 43-45 - TELEFOON 17340 - HAARLEM Alléén vrijdag en zaterdag: van 1.69 per stuk voor: 2.88 Een voordeel van 50 cent! Kennemerlaan 35-37 Telef. 4901 JAN VAN DER MEER vraagt voor de afdeling Rijwielen en Elektra Gen. Cronjéstraat 1 Haarlem Telef. 55429 KONINKLIJKE VERKADE FABRIEKEN N.V. Voor onze Verpakkingsafdelingen vragen wij Goed loon plus premie Spaargeldregeling Reiskostenvergoeding Aanmelden: vrijdag 12 februari 's avonds tussen 7—8 uur in het Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4