Franse boeren in centrum van Amiens slaags met politie Minister Korthals beantwoordt vragen van Kamerlid RENAULT HET WEER Volledig akkoord met Bonn bereikt AUTOSHOW Ongerustheid onder visexporteurs Vreemde satelliet boeit Amerikanen Tientallen gewond bij vechtpartij, die door scherpslijpers werd uitgebuit Gronchi in Rome terug Ulbricht dreigt met „nieuwe maatregelen" Nazi-infiltratie in Bonn op Buitenlandse Zaken? Amerikaans materiaal voor duikbootjacht Patisserie DEKKERS 14 Februari Valentijndag Automatiek J. N. TROMP 14 Februari Valentpdag Moskou blijft zwijgen In de krant van heden: Om het vriespunt Prins Philip maakt grapjes Woedende landbouwers Het woord is aan De geruchten inzake de vishallen Afweerraket vernietigde een geleid projectiel Dominicaanse Republiek is gul met dwangarbeid ejoreijoumiji Béatrix BSoemsierkunst ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN VELSERBEEK HAZENBERG's VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 85 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437. chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In verband met de dreigende spoorweg staking in Engeland heerst in IJmuiden ongerustheid onder de visexporteurs die gewoonlijk hun vis via Hoek van Holland per schip naar Harwich doen vervoeren, waarna het verder vervoer naar het bin nenland per trein plaats heeft. De boot werkersorganisaties in Harwich hebben, naar verluidt, te kennen gegeven dat zij alleen de ladingen vis voor Engeland zul len verzorgen van die exporteurs, die tot dusver de vis van Harwich uit per auto verder deden vervoeren, terwijl zij er nauwkeurig op zullen toezien dat deze exportpartijen in geen geval groter zullen zijn dan normaal. Partijen vis van firma's die gewoon waren van de Engelse spoor wegen gebruik te maken, zullen besmet worden verklaard, zo gauw als de staking wordt afgekondigd. Voor IJmuiden zou dit dan een gevoelige klap betekenen. WASHINGTON (Reuter-AFP) De on bekende satelliet, die tien dagen geleden door het Amerikaanse stelsel voor contro le op kunstmanen is ontdekt, cirkelt om de aarde in een baan waarvan het dichtst- bij gelegen punt op 214 en het verst ver wijderde op 1718 km. van de aarde is ge legen. De omlooptijd bedraagt 104''2 mi nuut. zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie donderdag bekendgemaakt. Volgens de Amerikaanse berekeningen heeft de satelliet een levensduur van „ver scheidene maanden". De omvang en her komst heeft men nog niet kunnen vaststel len. Het stelsel waarmee de Amerikaanse marine het satellietverkeer om de aarde controleert bestaat uit twee groepen ra diozenders en -ontvangers, een in het Wes ten en een in het Oosten. De zender in het westen staat in Alabama, die in het Oos ten in Arizona. De radioseinen van deze zenders staan als een waaier boven deze staten. Komt een kunstmaan op zijn baan door deze velden, dan worden de seinen gereflecteerd en opgevangen door appara tuur in Georgia en Mississippi en in Cali- fornië en Nieuw Mexico. De gegevens, die men verkrijgt worden verwerkt door een centrale te Cambridge in Massachusetts. Op deze manier is men de onbekende sa telliet op het spoor gekomen. De woordvoerder van het Pentagon ver klaarde donderdag, dat de nieuwe satel liet geen raketdeel van een Amerikaanse „ontdekker" kan zijn, een mogelijkheid, die echter daarna wéér geopperd werd door de minister van de luchtmacht Shar- pe. In Moskou, waar het lanceren van nieu we kunstmanen of grote raketten altijd door het officiële persbureau Tass wordt onthuld, is nog niet gereageerd op de Ame rikaanse ontdekking. Waarnemers vinden dit vreemd, aangezien de Russen er meest al snel bij zijn om een geslaagde proef be kend te maken. Men vraagt zich dan ook af of, als de onbekende een Russische sa telliet zou zijn, een deel ervan nog naai de aarde moet terugkeren alvorens de proef geslaagd kan worden genoemd. (UPI) Luitenant-generaal James Ga vin, gepensioneerd chef van de afdeling research meent, dat de geheimzinnige aardsatelliet waarschijnlijk door de Rus sen is afgeschoten voor spionagedoelein- den. „Maar we maken ons er maar niet te druk over. We hebben geweten, dat ze het op de een of andere dag zouden doen," zei hij. Het ministerie van Defensie zegt ech ter. dat de onbekende satelliet waarde loos is als spionagemiddel, omdat men heeft waargenomen dat het voorwerp al kopjeduikelend door het zwerk schiet. pag Weerrapporien1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Wish al en op zee4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 7 Medische verzorging 7 Uitgaan in Haarlem9 Esperanto-cursus 9 Kerkelijk Leven9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Boekenhoekje 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Overwegend ma tige wind tussen oost en noord oost. Temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Ettelijke duizenden boeren hebben gis teren in de Noordfranse stad Amiens te gen de regering gemanifesteerd, waarbij het tot bloedige botsingen met de politic en de republikeinse gardisten is gekomen. De grote boerenbond had zijn leden uit verschillende districten in Noord-Frank rijk naar Amiens opgeroepen om protest aan te tekenen tegen de regering die de landbouwers naar hun smaak nog altijd niet ver genoeg tegemoet was gekomen. De boeren eisen een eigen handvest en een eigen statuut en ze wensen bovendien dat de prijzen van al hun landbouwarti- kelen, zonder uitzondering, door de staat zullen worden gegarandeerd. Deze programmapunten zouden gister middag door een delegatie van de boeren op het stadhuis van Amiens worden inge diend. Toen duizenden andere leden van de bond echter een zeer dreigende houding aannamen moest het centrale plein van de stad, Place Longueville, worden ont ruimd, waarbij de politie traangasbom- men en de brandweer de spuit gebruikte om de manifestanten uit elkaar te drij ven. De betogers bedienden zich van hun kant van stenen, die naar het voorbeeld van Algiers al gauw uit de straten werden gebroken en waarmee 52 politiemannen werden gewond, van wie er twaalf in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Aan de zijde der betogers vielen zeventig gewonden. Voorts zijn tachtig mensen on der wie een poujadistische leider, aange houden. Zeven doden Te Bouchoir bij Rijssel kwam donder dagavond een autobus met boeren die naar Amiens waren geweest, in botsing met een vrachtauto. Zeven mensen kwamen om het leven en veertig werden gewond van wie verscheidene ernstig. Een auto die Iedere ochtend kan men de filmster Audrey Hepburn in Rome met haar hondje By on zien wandelen. Zij ver toeft te Rome in afwachting van haar bevalling. achter de autobus reed, sloeg over de wrakstukken van de bus heen tegen de vrachtwagen aan, waarop deze beide wagens in brand vlogen. De chauffeur van de vrachtwagen, die na de eerste botsing ongedeerd was gebleven, werd bij de twee de gewond. De chauffeur van de tweede auto bleef ongedeerd. Dat de manifestanten ook kreten als „Frans Algerije", „Leve Massu" en „De Gaulle aan de galg" slaakten wettigt de veronderstelling -dat politieke agitators een steeds voornamere en gevaarlijker rol in Frankrijks boerenbeweging begin nen te spelen. De federatie van boerenbonden heeft in een communiqué tegen het optreden van de politie geprotesteerd. Volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Pa rijs, waren er onder de betogers een 1.500 tot 2.000 die niet in boerenkringen thuis hoorden. De boerenbond heeft zich in een officiële verklaring gedistancieerd van de groepen die kennelijk de boerenbetoging hebben misbruikt om rechtse relletjes te schoppen. De politie heeft te Parijs het vroegere rechtse kamerlid Henri Dorgères gear resteerd op beschuldiging van mishande ling in Amiens. ROME (Reuter) President Gronchi is donderdagavond na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie in Rome teruggekeerd. Hij verklaarde onder meer dat zijn bespre kingen in Moskou Italië in staat stellen de „werkelijke mogelijkheid" van het scheppen der verlangde sfeer van ontspan ning te meten en de elementen te verza melen, welke nodig zijn om de buiten landse politiek van het land beter te kun nen vaststellen. Onder de aanwezigen die de president begroetten bevonden zich niet de hoog waardigheidsbekleders van de rooms-ka- tholieke kerk, die meestal tegenwoordig zijn wanneer er een president vertrekt of aankomt. Gronchi las op het vliegveld een korte verklaring voor, waarin hij nadrukkelijk zei in de opmerkingen van de Russische premier „niets te zien, dat beledigend is voor het prestige van Italië". Hij liet daarentegen doorschemeren zélf beledigd te zijn door persberichten als zou Kroesjt- sjev Italië en hem hebben beledigd. De pers had iels meer zelfdiscipline moeten bezitten ten aanzien van de delicate mis sie van minister Pella en hemzelf, aldus Gronchi. Uit Italiaanse bron is vernomen, dat Gronchi Vorosjilov heeft uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Italië. De Russische president had de uitnodiging aanvaard. Gronchi zei voor zijn vertrek, dat in de loop van de onderhandelingen met de Russische leiders heel wat meningsver schillen in kwesties van gemeenschappe lijk belang gebleken waren, maar te vens een diep verlangen om tot overeen stemming over deze geschilpunten te ko men. BERLIJN (AFP) Walter Ulbricht, eer ste secretaris van de Oostduitse commu nistische partij, die is benoemd tot voor zitter van de pas gevormde „nationale ver- dedigingsraad", heeft donderdagavond via Ulbricht de radio verklaard dat er „nieuwe mili taire beschermingsmaatregelen" zullen worden genomen, aangezien bondskanse lier Adenauer „niet binnen veertien dagen heeft geantwoord op het voorstel tot on derhandelingen tussen de twee Duits- landen". Een hartelijk gelach ontlokte een op merking van prins Philip aan enkele rekruten in de Londense Tower, waar hij als inspecteur-generaal van het Britse leger een bezoek bracht. De hertog van Edinburgh overhandigde bij aeze gelegenheid zijn eigen banier aan het Cadettenregiment. Tijdens de massale demonstratie van Franse boeren in Amiens werden bor den opgestoken met leuzen als: „Hard werken en zich in de schulden steken, is dat normaal?" „De prijzen van de produkten van de genationaliseerde industrie altijd omhoog, de prijzen van de landbouw(produkten) altijd omlaag. Js dat rechtvaardig?" Shakespeare: Als trouw een last is, is ontrouw eer lijkheid. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden heeft de heer A a n 1 j c s (A.R.) de aandacht van minis ter Korthals gevestigd op de publicatie in het blad „De Visserijwereld" over corrup tie bij het Staatsvissershavenbedrijf. Een methode van omkoping zou worden toege past om snel geholpen te worden. Voorts zouden bij het wegen sommigen zelfs kans hebben gezien hun inkomsten te verveel voudigen. Omdat deze klachten publieke lijk zijn geuit verzocht de heer Aantjes een onderzoek in te stellen en de Kamer over het resultaat in te lichten. Indien de laak bare toestanden inderdaad bestaan is het natuurlijk zeer wel mogc-lijk, dat personeel in staatsdienst hierbij niet is betrokken. Minister Korthals deelde mee dat de fiscale recherche een overtreding heeft ge constateerd bij één weegfirma. Dat is aan leiding geworden tot de publicatie. In het Succes in V.S. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse leger heeft donderdag meegedeeld dat een raket van het type „Hawk" die bestemd is om tegen vliegtuigen en raket ten te worden gebruikt, op 29 januari bo ven het proefterrein van White Sands in New-Mexico erin geslaagd is een „Honest John"-raket te vernietigen. Dit is de eer ste keer, aldus de mededeling, dat een ra ket een vliegend voorwerp met een snel heid groter dan die van het geluid heeft geraakt en vernietigd. BONN (Reuter) De Westduitse ver eniging van onder het naziregime vervolg de personen, de V.V.N., heeft op een pers conferentie te Bonn gezegd dat er een „schrikbarende nazi-infiltratie" in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Bonn is. Volgens een woordvoerder van de V.V.N. bestaan het gehele departement en het corps diplomatique van de bondsrepu bliek voor een aanzienlijk deel uit dezelf de nazi-diplomaten als in de tijd van Hit- Ier. De V.V.N. noemde zestien ambtenaren van het ministerie, van wie de meesten op een hoge positie, met, volgens de vereni ging, een nationaal-socialistisch verleden. Een van de zestien zou actief hebben mee gewerkt aan de organisatie van terecht stellingen van gijzelaars in Frankrijk. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later de beschuldiging van de hand gewe zen. Slechts vier van de hoogste ambtena ren van het ministerie waren in de nazi- tijd in de buitenlandse dienst, zei hij. (UPI) De vereniging dringt tevens aan op ontslag van de minister van Vluch telingenzaken, Oberlanden Inmiddels heeft de bondsregering het constitutionele hof te Karlsruhe formeel verzocht de ver eniging buiten de wet te stellen omdat zij een communistische mantelorganisatie zou zijn. In Bonn wordt aangenomen dat het hof dit verzoek zal inwilligen. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, en ambassadeur dr. Lahr van hel Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn donderdag in Den Haag tot overeenstemming gekomen over de nog openstaande Duits-Nederlandse vraagstukken, behoudens de goedkeuring van de daarbij betrokken ministers. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat verwacht mag worden dat binnenkort het Nederlands-Duitse verdrag kan worden ondertekend. Dr. Van Houten en dr. Lahr hebben donderdagmiddag tot kwart voor zes geconfereerd. CIUDAD TRUJILLO (AFP) Donder dag zijn eenenveertig personen te Ciudad Trujillo veroordeeld tot dertig jaar dwang arbeid wegens deelneming aan een samen zwering tot omverwerping van het be wind van president Trujillo. Sedert de ontdekking van de samenzwering in ja nuari zijn thans 120 personen tot de maxi male straf van dertig jaar dwangarbeid veroordeeld. bedrijf is men in diverse geledingen nogal getroffen door het feit, dat één ovex-treding aanleiding is geweest tot vérstrekkende woorden. „U kunt ervan verzekerd zijn", verklaarde de minister, „dat, voorzover het. staatsbedrijf hierbij betrokken is, deze zaak de nodige aandacht zal hebben. In dien er gemotiveerde klachten worden in gediend zal een diepgaand onderzoek wor den ingesteld." WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se marine heeft meegedeeld dat zij diep tebommen en elektronische uitrusting naar Argentinië heeft gezonden om dit land bij te staan in de aanval op een niet geïdentificeerd voorwerp dat een onder zeeboot zou zijn. De marine heeft ge zegd dat het materiaal per vliegtuig naar Argentinië zal worden overgebracht en het komend weekend aldaar zal aanko men. BUENOS AIRES (UPI) Twaalf oor logsschepen en dertig militaire vliegtuigen hebben opdracht de onderzeeboot in de Golfo Nevo op te sporen, aan te vallen en te vernietigen. In de hoofdstad zijn berich ten ontvangen dat een onderzeeboot, die buiten de golf was ontdekt en die mis schien opdracht had de ingesloten boot te assisteren, uit de Argentijnse territoriale wateren verdreven is. In de afgelopen twee weken is een tweede onderzeeboot herhaalde malen gelokaliseerd met behulp van instrumenten. In de hoofdstad gelooft men dat de boot is aangevallen. Er zijn echter geen aanwijzingen dat men succes heeft gehad. President Frondizi heeft zijn ministerie van Buitenlandse Zaken tevens instructies gegeven om de betrekkingen met het land aan hetwelk de onderzeeboot toebehoort, onmiddellijk te verbreken, on geacht welk land het zal blijken te zijn. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IflDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINJ AMSTERDAM TEL 2235ÏS REGENKLEDING Advertentie NIEUW! Tracteer uw gezin op onze heerlijk© puddinkjes in plastic vormpjes Chipolata puddinkjes 0.45 Ananas puddinkjes 0.38 Zo'n heerlijk dessert heeft u nog nooit geproefd. Ook verkrijgbaar aan onze Automatiek. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie Maak een vriendelijk gebaar Zeg het met bloemen. KENNEMERLAAN 56 - 53 - TEL. 6083 Advertentie PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Advertentie BEZOEKT DE Automobielbedrijf GROENEWEG 69 - TELEFOON 7271 Advertentie Dag van de vriendschap. Een gelegenheid om uw vrienden een attentie te bewijzen met een heerlijke HAZELNOOTTAART uit le KLAS BANKETBAKKERIJ Telefoon 6479

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1