Jury bezocht Van R.'s „noodlotseiland" Baby wint f2.500.- Hwn „Afsluiting Lauwerszee zou nekslag voor visserij zijn" Kort en bondigj Koud en rustig weer Zelfde koers die de „Utrecht" voer Protest tegen vrijlating van Berends Verdachte brand in meisjesschool Strijkster streek geld van trouwlustigen op Duizend winkeliers door acquisiteur gedupeerd? Nieuwe commandant Leger des Heils geïnstalleerd Haagse justitie treedt op tegen straatschenners Haagse synagoge reeds twintig jaar leeg HOEST UW KÏND...? Twee aanbestedingen in Beverwijk Twee doden in het verkeer Kwestie in Alkmaar over „vrije vestiging" Fabrikanten verdacht van dubieuze zaken Vrouw gewurgd in een Rotterdams hotel 2 DE MOORD OP LYNN KAUFFMAN J. Meunier kwart eeuw bij Provinciaal ziekenhuis „De Drie Gebroeders" is weer vlot Naar passende bestemming wordt gezocht Rijdend Bijbelhuis Bouwbedrijf begint proces tegen B. en IV. Weinig animo VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 BOSTON (UPI) De jury in het pro ces tegen de Nederlandse marconist W. van R. is met een rondvaartboot naar Spectacle Island gegaan, het eilandje in de haven van Boston waar een visser vo rig jaar op 19 september het gedeeltelijk geklede lichaam van Lynn Kauffman ge vonden heeft. De verdachte is in zijn cel gebleven. De substituut-officier van Justi tie McAuliffe, vestigde de aandacht van de juryleden op het silhouet van Boston, op een aantal boeien, op de vuurtoren, en op een ander eilandje, die in zijn bewijsvoe ring tegen Van R., naar hij zei, een be langrijke rol zullen gaan spelen. Eerst hadden McAuliffe en rechter Mur ray, die het proces leidt, gedurende een kwartier uiteenzettingen gehouden voor de jury. Daarna vertrok het gezelschap de jury stond onder bewaking naar de ha ven. (Reuter-AFP) Ondanks de harde wind volgde de jury de weg die de Utrecht is gegaan, toen het schip de haven van Boston verliet. Het zicht was niet meer dan honderd meter. Behalve Spectacle Island bezocht de jury ook twee andere eilandjes in de omgeving, namelijk Deer en Nixes Mate Island. Na het bezoek is de jury teruggekeerd naar het gebouw van de rechtbank. De zitting werd tot heden verdaagd. De vermiste hutjongen SINGAPORE (UPI) De eerste stuur man van het Nederlandse vrachtschip Utrecht, A. Warmerdam uit Haarlem, heeft te Singapore verklaard dat de Chi nese hutjongen Gadong, die door de Ame rikaanse politie wordt gezocht als getuige in het proces tegen Van R. op 15 decem ber te Bahrein is afgemonsterd van de Utrecht die toen uit Amerika kwam, en heeft aangemonsterd op de „Kertosono". Dit Nederlandse schip zou volgens de heer Warmerdam nu in Soerabaja zijn. Misschien is Gadong nog op de Kerto sono. Als de Amerikaanse politie hem als getuige had willen horen, had ze kunnen voorkomen dat hij uit de V.S. vertrok, ver klaarde de stuurman van de „Utrecht". Zoals bekend was Van R. marconist op dit schip. De „Kertosono" is van dezelf de rederij, de Rotterdamsche Lloyd. Ga dong heeft echter de Indonesische natio naliteit, verklaarde Warmerdam, en niet De Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland heeft bij het kabinet een protest ingediend tegen de vrijlating van de oorlogsmisdadiger A. Berends. De raad meent, dat de enkele misdadigers die nog gevangen zitten allerminst voor ver mindering van straf in aanmerking ko men. „Dit oordeel wordt niet gebaseerd op wraakgevoelens, maar op de overwe ging dat deze mensen voor geen verbete ring vatbaar zijn", aldus de raad. „Dit blijkt ook uit het feit, dat Berends, on danks het verbod zich in de provincies Gelderland en Overijsel op te houden, zich bij de commissaris van politie van Deven ter ging aandienen. Wanneer een crimi neel misdadiger zich niet aan de voor waardelijke invrijheidstelling houdt, wordt hij automatisch in de gevangenis teruggebracht om zijn verdere straf uit te zitten. Waarom moet in dit geval de zaak eerst nog eens bekeken worden voor men eventueel deze maatregel neemt?", zo vraagt de raad, die er verder op aandringt in deze zaak de strengste maatregelen te treffen. Donderdagavond is voor de tweede maal binnen een maand brand uitge broken in een meisjesschool bij huize Tien akker te Wychen (L.) Een lokaal ging ge heel verloren. Er werd veel waterschade aangericht. Bij een brand op 13 januari gingen vier lokalen van deze school, waarin mulo- onderwijs werd gegeven, geheel verloren, terwijl vier andere grote schade opliepen. Twee lokalen bleven toen gespaard. Bij de eerste brand gingen veel boeken en ander materieeel, onder meer een piano, verlo ren. Men vermoedt dat er opzet in het spel is. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Een 41-jarige strijkster G. V. uit Krim pen aan de Lek heeft voor de Rotterdamse rechtbank terechtgestaan omdat zij drie mannen, met wie zij via door haar geplaat ste huwelijksadvertenties in kennis ge komen was, onder valse voorwendsels voor honderden guldens zou hebben opgelicht Zij vertelde haar slachtoffers o.m. dat zij weduwe was, een scooter, een wasmachine, een platenwisselaar met honderd platen en dergelijke bezat, welke zaken echter nog afbetaald moesten worden waarvoor de mannen in kwestie dan, in afwachting van de voltrekking van de huwelijksplan nen, geld voorschoten. Het bleek echter, dat de vrouw geschei den leefde van haar man en reeds meer malen veroordeeld was wegens flessen trekkerijen, de laatste keer met terbe schikkingstelling. Onder toezicht van de reclassering werd zij toen bij familie on dergebracht, maar nauwelijks op vrije voeten, ging het alweer mis met haar. De officier eiste acht maanden gevan genisstraf met aftrek, de verdediger pleitte clementie. Uitspraak over veertien dagen. Op donderdag 18 februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Meunier als schilder in dienst trad van het Provinciaal ziekenhuis te Santpoort. In de loop dei- jaren heeft de heer Meunier zich onder het personeel vele vrienden verworven en ook de patiënten, die op het ogenblik onder zijn leiding werken, zijn bijzonder op hem gesteld. De heer Meunier neemt bovendien een belangrijke plaats in in de vereniging van oud-illegale verzetsstrijders. HET DRAMA AAN BOORD VAN DE UTRECHT de Chinese, zoals de Amerikaanse autori teiten menen. Hij is indertijd; toen de „Utrecht" in New York lag, door de po litie verhoord. (Van onze Amsterdamse redacteur) Ruim duizend winkeliers, meest in het midden en oosten van ons land, zullen hun advertenties die zij reeds geheel of ge deeltelijk hebben betaald nimmer in druk zien verschijnen. De man die zich als ad vertentie-acquisiteur bij hen aandiende en hen overhaalde, een advertentie te plaat sen op een door hem uit te geven platte grond van hun gemeente, zit thans in een van de cellen van het hoofdbureau van po litie te Amsterdam. Plet is de 42-jarige Amsterdammer G. H., die er sinds verscheidene jaren zijn beroep van maakte, plattegronden van steden en stadjes uit te geven, die moes ten worden bekostigd uit de opbrengsten van advertenties welke rond deze kaart werden gegroepeerd. Geruime tijd zijn de ze plattegronden met advertenties inder daad verschenen. Medio 1958 kwam H. echter in moeilijkheden met zijn drukkers en sindsdien kon hij niet of nauwelijks vol doen aan de verplichtingen die hij met de winkeliers was aangegaan. Enige kaar ten verschenen lang na de vastgestelde da tum en ten slotte werden er helemaal geen kaarten meer gedrukt, hoewel IJ. nog steeds op pad ging om advertenties te wer ven. Enige malen heeft de Amsterdamse recherche H. gewaarschuwd. Verder kon men aanvankelijk niet gaan omdat er geen sprake was van oplichting, maar alleen van slecht zakelijk beleid. Toen H. toch voortging winkeliers te bezoeken en er op nieuw aangiften kwamen van zich bena deeld voelende zakenlieden, greep de re cherche in. Totaal heeft de politie 80 aan giften binnen gekregen van winkeliers die voor de advertenties die 10 tot 40 gul den kostten geheel of gedeeltelijk had den betaald. Hoewel H. het afgelopen jaar circa 10.000 gulden van winkeliers heeft ontvangen, is er niet één advertentie in druk verschenen. De vissersbevolking van Groningen en Friesland, gelegen rond de Lauwerszee, en alle nevenbedrijven daaraan ten nauw ste verbonden, laten, met verschuldigde eerbied, Uwe Excellentie weten dat zij door uw met grote dankbaarheid ontvan gen verklaring dat volgens uw adviezen, voorlopig nog geen afsluiting der Lau werszee zal kunnen plaatsvinden, thans vooral met het oog op de laatste jaren ge dane zeer grote investeringen in hun vloot en bedrijven, met hernieuwde hoop en ver trouwen de toekomst tegemoet durven zien. Dit telegram is dinsdag door de Groning se en Friese vissers en nevenbedrijven aan de Lauwerszee verzonden en het moet eigenlijk worden opgevat als een (voorlo pige?) zucht van opluchting omdat de af sluiting van de Lauwerszee, althans voor lopig afgewend schijnt. Men was (en is nog) over die plannen in Zoutkamp name lijk allerminst gerust, omdat de afsluiting „de nekslag voor de visserij" zou zijn. daarom ook heeft de visserijvereniging „Hulp in Nood" haar stem in het koor, dat rond de afsluiting is aangeheven, willen doen horen. Geen paniek Dat is geschied in een in hotel Blom te Zoutkamp gehouden persconferentie. „De Friezen menen werkelijk dat ze, wat de dijken betreft, op een vulkaan leven, maar er is helemaal geen aanleiding voor pa niek. Wij in Zoutkamp voelen ons volko men rustig achter de dijk," aldus de voor zitter, de heer A. Postma, die zelf een Fries is. Hij geeft toe dat er enkele dijkge- deelten verhoogd moeten worden, maar verzwaring acht hij zeker niet nodig. En in dat oordeel staat hij niet alleen. Maar, aldus vroeg men zich tijdens de persconferentie af, zal dat ook zo blijven als de afsluitdijk er gekomen is. Dan zal de golfslag bij storm, in tegenstelling tot nu, in volle hevigheid op de zijdijken beu ken. Het Friese zeegat is bijzonder „droog", zodat het water er bij hoge vloed en naar noord-west ruimende wind met geweld doorgeperst wordt. Dat is trouwens niet het enige wat Zoutkamp tegen de af sluiting heeft. Men acht de verhoging van enkele dijkgedeelten goedkoper dan afslui ting en men verwahet niet veel cultuur grond als gevolg van de zandige bodem. Garnalenteelt bedreigd Bovendien ziet men in een afsluiting geen oplossing van het verziltingsprobleem „omdat de oorzaak van verzilting in het grondwater zit". Wel wordt echter ge vreesd dat de lozing van zoet water de garnalen en speciaal de broedplaatsen zal verdrijven. En die garnalenvisse rij betekent veel voor de vissers rond de Lauwerszee. In Zoutkamp en in Dokkü- mer Nieuwezijlen werd in 1957 voor 1.102.000 omgezet, in 1958 voor 874.000 gulden en in 1959 voor 1.312.000 door een vloot van 30 tot 45 schepen met aan be manningsleden gemiddeld ruim honderd per jaar en aan investeringen plus minus 1.650.000 gulden. Daarbij komen dan nog de diverse nevenbedrijven met ruim een miljoen gulden aan investeringen. Er is gesteld dat de garnalenvisserij ook buitengaats bedreven kan worden, maar men wijst er in Zoutkamp op dat slechts twaalf schepen een certificaat van zee waardigheid hebben en dat de Noordzee alleen in herfst en voorjaar garnalen heeft. De nieuwe territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland, luitenant- commissioner W. F. Palstra, en de nieu we chef-secretaris, luitenant-kolonel Fre derick Holland en echtgenote, zijn tijdens een samenkomst in Krasnapolsky te Am sterdam geïnstalleerd door de internatio naal leider van het Leger des Heils, ge neraal Wilfred Kitching. Commandant Palstra volgt commandant Ahlberg, een Zweed, op. Hij wordt in zijn functie van chef-secretaris opgevolgd door luitenant-kolonel Holland, Engelsman van geboorte, die dezelfde functie sedert 1958 bekleedde bij het Leger des Heils in Schotland. Dinsdag komt in de Tweede Kamer bij de verdere behandeling van de be groting van verkeer en waterstaat ook aan de orde de kwestie van het afsluiten en al of niet inpolderen van de Lauwerszee. Dat is een punt van hevige politieke spanning, waarover de laatste week druk is geconfereerd. De vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat heeft er gisteren achter ge sloten deuren nog diepgaand over ge sproken met minister Korthals. Er wordt volgende week een opgewonden discussie verivachl over eventueel uit stel van het debat over de Lauwerszee- kwestie met een paar maanden. De nota over de Lauwerszee zou dan in juni of juli aan de orde kunnen worden gesteld als de regering een beter inzicht heeft in de financiële mogelijkheden. In slechte jaargetijden dus en dat terwijl de schepen meestal omgebouwde binnen schepen zijn. Verandering zou een ton per schip kosten terwijl kotters ruim 2,5 ton kosten. „Maar bovendien", aldus voorzit ter Postma, „in de trawlervisserij moet men ingegroeid zijn". Trouwens de vis sers verwachten verzanding waardoor kotters met een diepgang van 1.60 meter niet meer binnen zullen kunnen komen zo dat niet meer op Zoutkamp gevist zou kun nen worden. De kotters vissen ook meest al op tong waarvoor in het noorden geen afzet wordt gezien. Zij moeten dus naar elders „en dat betekent van maandag tot vrijdag van huis waarvan een volkomen wegvallen van het gezinsleven een gevolg zal zijn". Daarom stellen de vissers rond de Lauwerszee zich in tegenstelling tot het rapport van de Commissie Vissersbevol king Zoutkamp, dat pro is, tegenover de afsluiting. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft de oorlog verklaard aan de jeugdige straatschenners, die de laat ste tijd in steeds ernstiger mate delen van de Haagse binnenstad onveilig maken. „Het is langzamerhand zover gekomen, dat bepaalde delen van de stad niet meer kunnen worden betreden door de burgerij, omdat deze opgeschoten nozem jeugd er op uit is het publiek te molesteren. Het dreigt zó te worden, dat de binnenstad geregeerd wordt door het schuim", zei de officier. Hij eiste vervolgens een gevangenisstraf van 8 weken tegen een 19-jarige Haagse varensgezel, die in de nacht van 19 op 20 december samen met een twintigtal kor nuiten een 25-jarige student en diens broer had mishandeld. Voorts behandelde de rechtbank een zaak tegen twee andere jonge Hagenaars, een 18-iarige matroos en een 20-jarige scharenslijper, die een 25-jarige vaandrig en diens vriend hadden aangevallen. Tegen elk van deze twee verdachten, die al herhaaldelijk veroordeeld zijn, eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van 4 maanden. „De jongelui komen tegenwoordig te ge makkelijk aan geld. Dan drinken zij te veel en proberen willens en wetens relle tjes uit te lokken. Het schijnt of er voor dit soort geen gezag meer bestaat. Het lankmoedig optreden van de justitie, met voorlichtingsrapporten, boetes en voor waardelijke straffen, helpt niets. Als aan de activiteiten van deze straatschenners niet door krachtig ingrijpen een halt toe geroepen wordt, komt het er nog van dat men zelfs thuis niet veilig meer zal zijn," aldus de officier van Justitie. Op 25 februa ri zal de rechtbank uitspraak doen. De zeesleepboot „Simson" uit IJmui- den is er bij het hoog water van donder dagavond om zeven uur in geslaagd de kot ter HD 79 „De Drie Gebroeders" vlot te brengen van het strand van Texel. De kotter liep daar op 16 januari in dichte sneeuwbuien aan de grond en werd tij dens een daaropvolgende storm hoog op het strand gesmeten. De „Simson" heeft de „Drie Gebroeders" via het Molengat naar Den Helder gebracht. Van Den Hel der wordt de kotter voor reparatie naar Harlingen gesleept. Advertentie Pieter Bertoen (10 weken) uit Haarlem heeft de Zwitsal Studieverzekering van de maand gewonnen! Zijn ouders krijgen voor liem een polis van de bekende verzekeringsmaat schappij De Nederlanden van 1845, die hem t.z.t. recht geeft op een be drag van maar liefst f 2.500,-. (Van onze Haagse redacteur) In Den Haag wordt gegist naar de toe komstige bestemming van de Portugees- Israëlitische synagoge. Het gebouw werd reeds geruime tijd geleden door het kerk bestuur verkocht, maar de nieuwe eige naar overleed voordat hij beslist had wat ermee zou gebeuren en ook zijn erfgena men schijnen daarvan nog geen vaste voor stelling te hebben. In elk geval wordt naar een gebruik gestreefd dat in overeenstem ming blijft met de oorspronkelijke beteke nis van het bouwwerk. Een kort bezoek aan dit merkwaardige brokje Haagse historie heeft ons eens te meer ervan doordrongen hoe moeilijk het is gebouwen welke voor een duidelijk om lijnd doel werden opgericht een andere be stemming te geven. Wanneer het juist is dat de nieuwe bezitters het voornemen koesteren de vroegere synagoge aan de staat Israel aan te bieden, zal ambassa deur Cidor er nog wel een nachtje over moeten slapen voordat hij weet wat men het beste ermee kan doen. Plannen voor een cultureel centrum(pje) of voor een museum zijn gauw genoeg geopperd, maar blijken na het opnemen van de situatie minder snel voor verwezenlijking vatbaar. Het bedehuis der Portugese Joden maakt deel uit van een der meest karakte ristieke Haagse wijken, namelijk het com plex tussen de Prinsessegracht met haar lange rij patriciërshuizen in Franse trant en de intieme Nieuwe Uitleg. Aan de kant van de Prinsessegracht gaat de synago ge schuil achter een poortgebouw, dat eens de koster en wellicht ook de rabbijn tot woning diende. De synagoge zelf, een hoog opgaand vierkant gebouw in eeii opmerke lijk eenvoudige Lodewijk XIV-stijl, staat op een pleintje temidden van de door koetshuizen begrensde tuinen der belen dende ambassades. De voornaamste toe gang van het in 1726 de fronton ver meldt het bouwjaar uiteraard volgens de Joodse jaartelling: 5486 gestichte gods huis bevindt zich aan de achterzijde, waar in het vervallen plaveisel nog een ster her kenbaar is. Wordt men buiten reeds getroffen door de bijna onwezenlijke stilte van deze plek in het hart van de stad, binnen valt het moeilijk zich te verweren tegen de trieste verlatenheid welke door de witte muren, de verdwenen kronen, de lege kast voor de gelukkig in veiligheid gebrachte wetsrollen en bovenal de lege banken ge suggereerd wordt. Al bijna twintig jaar hebben daarop geen gelovigen meer plaats genomen. Twintig jaren waarin de Portu- gees-Israelitische gemeente van Den Haag erfgename van de Portugese Joden wier geestesrijkdom en ondernemingslust de glans van de Gouden eeuw verhoogden, van ruim tweehonderd tot twintig leden werd gedecimeerd. De enige zinrijke be stemming welke men aan deze gewijde ruimte kan geven zal die van gedenk plaats voor die omgekomen Joden zonder graf kunnen zijn. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met «■HHiiiaiiBHMmwiiHi lWr<i' i KINDER HONING SIROOP In Beverwijk is vanmorgen namens bur gemeester en wethouders de bouw van 28 eengezinshuizen in het uitbreidingsplan Meerestein te Beverwijk aanbesteed. Er waren heel wat aannemers naar Beverwijk gekomen om op dit werk in te schrijven. Het hoogst werd ingeschreven door de forma Witte en Kruit voor 475.000.— en het laagst door de firma H. J. Strijk te Rijpwetering voor 192.000,—. De op een na laagste inschrijf ster was de firma S. Rol te Wijk aan Zee met een bedrag van 374.419.— De begroting was 370.000.—. Om elf uur vanmorgen is in Beverwijk openbare aanbesteding gehouden van het uitvoeren van de tweede fase van het rio leringsplan voor Wijk aan Zee, omvatten de het aanleggen van ongeveer 6110 meter betonriool met bijkomende werken. Er werden zeventien inschrijvingsbiljetten in geleverd. Het hoogst werd ingeschreven door de firma H. J. Vessies te IJmuiden met een bedrag van 435.000,— de op een na hoogste inschrijfster was de firma A. van den Marei te Hoofddorp met f 268.350 en het laagst werd ingeschreven door de firma Ph. A. C. Schram te Beverwijk voor 212.2000,De werkzaamheden waren begroot op 275.000,—. Door het Nederlands Bijbelgenootschap wordt een tournee gemaakt door ons land met twee Rijdende Bijbelhuizen, tot Bij belwinkels omgebouwde auto's. In deze Bijbelwinkels is een grote ver scheidenheid van bijbeluitgaven te be zichtigen en eventueel te kopen. Van 15 tot 19 februari zal de Rijdende Bijbelhuizen te IJmuiden zijn. Het ligt in de bedoeling om in de morgen- en mid daguren een rondrit door de gemeente te maken. 5s Avonds van 7 tot 8 uur is het Rijdend Bijbelhuis voor ieder te bezichti gen; de standplaatsen zijn dan: maandag avond: Merwedestraat Petrakerk; dins dagavond: Visserstehuis, Vechtstraat; woensdagavond: Dolfijnstraat: donderdag avond: Cultureel gebouw; vrijdagavond: Planetenweg. De 58-jarige ongehuwde F. Peters uit St. Odiliënberg is dOQr de sneltrein Maas trichtRoermond aangereden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op een on bewaakte overweg onder de gemeente Herten, ten zuiden van Roermond. Het slachtoffer werd met zijn fiets enkele hon derden meters meegesleurd. Op de rijksweg HoltenHengelo ten hoogte van Markelo is een personenauto aangetroffen, die tegen een boom gereden was. De voorkant was totaal vernield. De bestuurder, de 45-jarige vertegenwoor diger A. A. H. van het Reve uit Enschede werd levenloos achter het stuur aange troffen. De Alkmaarse aannemersfirma G. Tee- renstra heeft het gemeentebestuur van Alkmaar in de persoon van burgemeester mr. H. J. Wytema op donderdag 18 februa ri voor de rechtbank gedagvaard. De recht bank wordt gevraagd uitspraak te doen in een meningsverschil dat tussen partijen is gerezen over de betekenis van het begrip vrije vestiging. De firma Teerenstra heeft aan de Oranjelaan te Alkmaar een aan tal bungalows gebouwd die krachtens de overeenkomsten inzake verkoop van het bouwterrein voor „vrije vestiging" ver kocht mogen worden. Een der kopers wenste zijn bungalow slechts als vakantie verblijf te gebruiken.en meer gegadigden wensten hetzelfde te doen. De gemeente stelt zich op het standpunt dat de firma Teerenstra een onjuiste interpretatie geeft van het begrip „vrije vestiging". Daarvan is volgens B. en W. alleen spra ke als het in gebruiknemen van de woning door een gezin van blijvende aard is. Aan kopers, die aan deze eis niet voldoen, zal de gemeentelijke vestigingsvergunning worden geweigerd. Als zij de woning toch betrekken, worden zij met uitzetting be dreigd. De aannemersfirma noemt het weigeren van vergunning een onrechtma tige daad, waardoor de bouwonderneming schade lijdt. Zij acht deze daad in strijd met de zorgvuldigheid die in het maat schappelijk verkeer betamelijk is en spreekt van willekeur enmisbruikvan recht of macht. Zij eist daarom dat elke koper van een bungalow deze mag betrek ken zonder vergunning' van B. en W. De justitie te Arnhem heeft aanhouding en voorgeleiding gelast van een fabrikant te Eist en een accountant te Oosterbeek, na een onderzoek naar de financiële prak tijken van de firmanten van een steenin dustrie te Eist, die in april 1959 failliet werd verklaard. De fabriek begon in 1957 met de produktie van betonsteen. De hoge stichtingskosten van het bedrijf en de stij gende produktiekosten veroorzaakten al spoedig financiële moeilijkheden en de fir manten probeerden van alle kanten geld aan te trekken. Zij zouden de beleggers meer hebben voorgespiegeld dan zakelijk verantwoord was. Het geld, eenmaal in het bedrijf gestoken, scheen in een bodem loze put verdwenen. De beleggers waren allen kleine zakenlui of landbouwers, die zelf in financiële moeilijkheden kwamen door het bankroet van de Betonsteenfa- briek. Het gevolg was een kettingreactie van faillisementen. Zo was er een boer, die zelfs zijn hypotheek niet kon aflossen. Zijn bedrijfje werd verkocht. Een der firman ten, ook een landbouwer, verkocht zijn be drijf om in de betonsteen te gaan. Hij woont nu in een kippenhok. Toen het fail- lisement werd uitgesproken had de firma een schuld van f 250.000,- en 13,- in kas. Opgelost. De moeilijkheden terzake van arbitrage bij de aanbestedingen van de rijkswaterstaat zijn tot een oplossing ge bracht, nadat thans overeenstemming is bereikt over wijziging van de besteksclau sule, die aanleiding was tot het conflict met de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Deze gewijzigde clausule zal ook van toe passing worden verklaard op de in om loop zijnde bestekken van de rijkswater staat. Na veertig jaar. Veertig jaar nadat ds. G. J. J. Rensink, Nederlands Hervormd predikant te Idaard (Fr.), zijn kandidaats examen in de godgeleerdheid aflegde aan de rijksuniversiteit te Leiden (in 1920), is hij aan de gemeente-universiteit van Am sterdam met lof geslaagd voor het docto raal examen. De thans bijna 62-jarige pre dikant hoopt binnen twee jaar te promo veren tot doctor in de theologie op een godsdienst-wijsgerig onderwerp. Bomen. De 45.000 bomen langs de grachten en straten van Amsterdam baren de afdeling beplantingen der gemeente voortdurend zorg. Een onderzoek heeft uit gewezen dat een groot aantal bomen in de ouderdom van 80 tot 120 jaar aan ernstige gebreken lijdt. In de komende jaren zullen rond 600 bomen in de binnestad vervangen moeten worden door jongere exemplaren. In de loop van dit jaar zal begonnen worden met rooien van 240 bomen langs de binnen grachten. Zo mogelijk zullen nieuwe bo men worden geplant. In hotel Aristo in de Witte de Withstraat te Roterdam is het stoffelijk overschot van een vrouw aangetroffen. De politie meent, dat zij door wurging om het leven is ge komen. Er zijn wurgsporen in haar nek ge vonden. De vrouw, de 28-jarige A. van der S., die op Katendrecht haar domicilie heeft, kwam gisternacht in gezelschap van een man naar het hotel, waar een kamer werd besproken. Gistermorgen om half elf kwam de ho- telbeheerdster tot de verschrikkelijke ont dekking dat de vrouw, die goeddeels ont kleed was, dood te bed lag. Direct werd de politie gealarmeerd en aan de hand van een eerste onderzoek meent de recherche, dat de vrouw door wurging om het leven is gekomen. De identiteit van de man die waarschijnlijk een valse naam heeft op gegeven toen hij de kamer huurde, kon nog niet worden vastgesteld. De hotelhoudster vertelde dat hij accentloos Nederlands sprak en er vrij netjes uitzag. Zijn slacht offer stond bekend als een publieke vrouw. Haar stoffelijk overschot is voor een sectie naar net gerechtelijk laboratorium ge bracht. Verdachte gegrepen Nader vernemen wij dat de vermoede lijke moordenaar van de publieke vrouw bijgenaamd „Tijger Annie", en tot voor kort „werkzaam" op de Amsterdamse wal letjes' gearresteerd is. Het merkwaar dige is, dat deze man, een Rotterdammer, reeds was aangehouden voordat het stoffe lijk overschot in het hotel werd ontdekt. Gistermorgen vroeg werd hij het hoofd bureau van politie binnengebracht als ver dacht van een diefstal. Toen men de moord had ontdekt, kreeg men aanwijzingen die het rechtvaardigden hem over de wurging aan de tand te voelen. Tot nu toe is de man echter blijven ontkennen. Sedert enige jaren worden grote moei lijkheden ondervonden bij het aantrekken van arbeidskrachten voor de havens van Amsterdam en Rotterdam. De werkge vers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak hebben nu besloten, gezamen lijk een wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van de geringe animo voor het havenwerk te doen instellen. Hiertoe is opgericht de „Stichting sociologisch onderzoek in de Rotterdamse en Amster damse havens" (S.O.R.A.H.), die als op drachtgeefster optreedt. Het Sociologisch Instiuut van de Rijksuniversiteit te Lei den heeft zich bereid verklaard de op dracht uit te voeren. Als projectleider en hoofdmedewerker zijn aangewezen dr. Th. J. IJzerman en drs. P. J. A. ter Hoeven. Het K.N.M.I. deelt mede: Er strekt zich een 200 km. brede sneeuw- zone uit van de Duitse kust, tot in Midden- Engeland. De sneeuwzone behoort bij een front waarlangs arctische lucht minder koude lucht afkomstig uit Frankrijk ont moet. Boven Bretagne bevindt zich het centrum van een lagedrukgebied, dat zich naar het continent verplaatst in de rich ting van Duitsland. Achter de depressie om stroomt koude arctische lucht in een wijde boog over de Britse eilanden naai de Golf van Biscaye. Het front van de de pressie heeft in het Rhoneda) overvloedi ge regens veroorzaakt, plaatselijk meer dan 50 mm. in 12 uur tijds. Verder strekt zich een neerslagzone uit over het Rijn land. De wind is intussen in de oosthoek terechtgekomen, waardoor iets koudere lucht uit Duitsland komt. Er blijft een kans op neerslag. Verder zal op tal van plaatsen mist voorkomen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 13 februari Zon op 8.02 uur, onder 17.46 uur. Maan op 19.00 uur, onder 8.05 uur. Maanstanden 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 februari Hoog water 3.54 en 16.02 uur. Laag water 11.44 en uur. Zaterdag 13 februari Hoog water 4.26 en 16.34 uur. Laag water 0.03 en 12.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen oo C. 00 <1 g binnen- en buitenland. -oti d 2 1 Neerslag, laatste 24 uur. Su O SC Den Helder geheel bew O 2 5 Ypenburg sneeuw windst. 5 0 Vlissingen half bew. n 3 0 Eel de mist ono 2 4 De Bilt geheel bew no 3 0,1 Twente geheel beu nno 3 2 Eindhoven geheel bew z 4 0 Zd Limburg motregen ozo 3 0,4 Helsinki onbewolkt nnw -9 0 Stockholm onbewolkt ono -5 0 Oslo zwaar bew. nno -3 0,1 Aberdeen sneeuwbui n 0 1 Londen geheel bew. no 3 1 Amsterdam zwaar bew. ono 4 0,5 Brussel geheel bew. ono 2 0 Luxemburg mist windst. 1 3 Parijs geheel bew. windst. 4 1 Bordeaux regenbui zw 13 6 Grenoble sneeuw windst. 8 21 Nice regen nnw 8 38 Berlijn zwaar bew. ozo 3 0,3 Frankfort sneeuw no 1 7 München zwaar bew. ono 0 0 Zürich geheel bew. ozo 1 0,1 Genève sneeuw windst. 2 36 Locarno sneeuw ozo 1 17 Wenen geheel bew. zzw -3 0 Innsbruck zwaar bew no 6 0 Athene zwaar bew no 0 Rome geheel bew zzo 12 0 Ajaccio regen zzw 15 7 Madrid geheel bew 0 Mallorca licht bew. wnw 16 9 Kopenhagen sneeuw ono 2 2 Belgrado zwaar bew ono 8 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2