Minister trotseert het „eenheids front" voor de spijtoptanten Hoogovens IJmuiden gaat uitbreiden toestand HET WEER JUSTITIE-DEBA T IN EERSTE KAMER Regering Milazzo op Sicilië afgetreden Toelating van grotere contingenten financieel-economisch ongewenst" Nieuw droogdok voor Verolme x Vijfde Hoogoven en ook produktie van niet-platte eindprodukten B. en W. Velsen willen samenvoeging schilder zelf met Madagascar wenst eigen buitenlandse dienst WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 89 Loonsverhoging in de suikerverwerkende industrie In de krant van heden: Plaatselijke sneeuwbuien Pr ad o van Peru in Parijs Het woord is aan sikkens-tjallema produkt Christelijk-gereformeerde kerkbouwactie slaagde Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Minister Beerman PALERMO (AFP/Reuter) De door de communisten gesteunde Siciliaanse rege ring van Silvio Milazzo is dinsdag afge treden als gevolg van het ontslag van drie ministers, waardoor de regering in het parlement geen meerderheid meer heeft. (UPI) Het aftreden, na een regerings periode van twee jaar, is het gevolg van een gisteren door een lid van 't Siciliaans parlement gedane mededeling. De man, een christen-democraat, Carmelo Santalco, had verteld dat Milazzo's rechterhand hem per brief een bedrag van 70 miljoen lire en een belangrijke functie in het gouver nement had aangeboden, als hij kon be sluiten vóór inplaats van tegen Milazzo te stemmen. Twee andere christen-demo craten zouden ook zulk een brief ontvan gen hebben. Milazzo is uit de christen democratische partij getreden en had de „christelijk socialistische partij" gesticht, die met de hulp van communisten en socialisten in de 90 zetels tellende Sici liaanse kamer van afgevaardigden de meerderheid kreeg en een regering mocht formeren. Twee vertrouwensstemmingen wist deze regering te overleven. Tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in de suikerverwerkende in dustrie is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van vijf percent met terugwerkende kracht van 1 januari 1960 af. Aan het College van Rijksbemiddelaars is verzocht aan deze verhoging goedkeu ring te hechten. De suikerverwerkende in dustrie omvat cacao, de cacaobonen ver werkende industrie, de chocolade- en sui kerwerkindustrie, alsmede de koek-, ban ket-, beschuit-, biscuit- en wafelfabrieken. Pag Weerrapporten 1, Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 6' Agenda van IJ mond en Haarlem 6 In de Vishal en op zee 6 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Kunst 9 Beurs J1 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige, langs de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. Vannacht in het bin nenland lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag temperaturen even boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. 99 De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft de Eerste Kamer dinsdag, bij de voortgezette behandeling van de justitiebegroting, geheel in het onzekere ge laten over hetgeen hij denkt te doen met betrekking tot eventuele verdere gratiëring van de vier Duitse oorlogsmisdadigers: Aus der Fuenten, Lages, Fischer en Kotalla. De minister heeft de Kamer, zoals bij de replieken duidelijk bleek, ook geen be vredigend antwoord gegeven op het nadrukkelijke verzoek, het toelatingsbeleid voor spijtoptanten uit Indonesië te verruimen. Slechts verklaarde hij. rekening te willen houden met de gevoelens, die in de Kamer op dit punt leven. Zou hy overtuigd raken, dat er iets meer moet gebeuren, dan zal hy niet schromen dit in de ministerraad ter sprake te brengen. Dit was de enige toezegging welke de minister bereid was te doen ten opzichte van de spijtoptanten. De minister heeft het verzoek van mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.), te beloven de Duitse oorlogsmisdadigers niet op jaren te stellen (zulks ter vervanging van de levenslange gevangenisstraf) met kracht afgewezen. Op de tweede vraag van mr. Cammelbeeck, namelijk of het de bedoeling van de minister is, de vier oorlogsmisdadi gers nu op jaren te stellen, heeft mr. Beer man in het geheel niet geantwoord. Het was vooral mr. Van Bruggen (C.H.U.) die zich bij de replieken met dit antwoord van de minister niet tevreden toonde. Hij wees erop dat zij, die ter dood waren veroor deeld, doch levenslang kregen, zijns inziens daarmee al „de beste gratie hebben ge had". Mussert en Blokzijl zijn geëxecu teerd. maar hun misdaden verbleken bij die van deze vier Duitsers, aldus mr. Van Bruggen. Als de mening van het Neder landse volk zou worden gepeild, zou blij ken dat de overgrote meerderheid van ons volk zich niet kan verenigen met verdere gratiëring. In antwoord op een vraag antwoordde mr. Beerman, dat, voor zover hem bekend, het verlenen van gratie aan de Duitse oor logsmisdadigers nooit een object in de Nederlands-Duitse onderhandelingen is ge weest. De minister wees er de Kamer op dat men „Duitsland uit verschillende oog hoeken kan beschouwen". „Maar dan moet men ook rekening houden met het feit dat Duitsland partner is in de NAVO". Mr. Beerman herinnerde er voorts aan dat het vraagstuk van de Duitse oorlogsmisdadi gers in tal van landen al is opgelost. Op dit punt voegde mr. Van Bruggen de mi nister bij de replieken toe dat dit niet ter zake is. Is er een land, waar zoveel Joodse landgenoten zyn omgebracht als in Neder land? Wat aan de orde is, zijn de grote misdaden, die deze Duitsers hebben be gaan. „Een bezonken beslissing, naar eer en geweten, is nodig", aldus de minister die tenslotte van de Kamer begrip vroeg voor de moeilyke keuze, waarvoor hy is geplaatst. (Vervolg op pagina 7) Op Rozenburg is dinsdagmiddag de nieuwste aanwinst voor Verolme's ver enigde scheepswerven in het Botlekge- bied, het 35.000 tons Prinses Irene-dok, 204 meter lang, 38,5 meter breed en 14,5 me ter hoog aan zijn element toevertrouwd. De werf beschikt nu over een dokcapa citeit van ruim 169.000 ton, d.w., name lijk het gegraven 110.000 tons Koningin Wilhelmina-dok, het 22.000 tons Prinses Margrietdok en het 45.000 tons Prinses Marijke-aok. President Manuel Prado van Peru, die een staatsiebezoek aan Frankrijk brengt, heeft een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe te Parijs. Presi dent De Gaulle was bij deze plechtig heid aanwezig, evenals de nieuwe mi nister van de Strijdkrachten Messmer (op de achtergrond). 'X,, Hoogovens IJmuiden gaat een vyfde hoogoven bouwen, waardoor fcet mogelyk zal zyn de produktie van eindprodukten uit te breiden, waaronder begrepen de pro duktie van niet-platte produkten. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en van Breedband n.v. te IJmuiden deelt mede dat, met goedkeuring van de betrokken raden van commissarissen, is besloten tot uit breiding van de ruwstaalproduktie tot 1,9 miljoen ton staal per jaar en tot een dienovereenkomstige vergroting van de produktie van koudgewalste dunne platen, alsmede van vertind blik. Door dit besluit gaat tevens de groei van het bedrijven complex een nieuwe fase in. De produktie-eenheden voor ruwyzer en staal zyn dan geschikt voor een jaarlijkse ruwstaalproduktie van 2,7 miljoen ton, welke hoeveel heid vervaardigd en verwerkt zal kunnen worden na additionele investeringen in hulpinstallaties en verdere walserijen, waarover te zyner tyd nog moet worden beslist. Met de thans goedgekeurde investerin gen is bij Hoogovens c.a. 155 miljoen en bij Breedband c.a. 63 miljoen gemoeid. De investeringen van Breedband zullen, naar verwacht wordt, geheel uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd. Bij Hoogovens zal, in verband met deze investeringen en de inmiddels aangekon digde emissie van de Dortmund-Hoerder Huettenunion A.G., in de tweede helft van maart een emissie plaatsvinden van ge wone aandelen Hoogovens in de verhou ding van 400 nieuwe per 600 oude aan delen, en wel tegen een koers van 150 per cent. Het geplaatste gewone aandelen kapitaal zal hierdoor worden verhoogd van 77.334.000 tot 128.890.000. De nieu we aandelen zullen ten volle delen in de resultaten van het boekjaar 1960. Het ligt in het voornemen van Hoog ovens over 1959 een dividend van 20 per cent voor te stellen. In een binnenkort te houden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders van Hoogovens zal een statuten wijziging worden voorgesteld. Deze houdt onder meer in dat met ingang van het boekjaar 1960 de winstverdeling wordt ge wijzigd in dier voege dat de uitkerings percentages voor de raad van commissa rissen en voor de directie zullen worden verlaagd. Deze wijziging houdt verband met de genoemde kapitaalsvergroting. In aansluiting op het vorenstaande deelt de persdienst van Hoogovens nog de vol gende bijzonderheden mede: Uitbreidingen Teneinde de ruwstaalproduktie tot 1,9 miljoen ton staal per jaar op te voeren, zal de Oxystaalfabriek worden uitgebreid. De beide in deze fabriek aanwezige staal- converters van 60 ton elk zullen worden vervangen door converters van 100 ton, terwijl een derde van dezelfde grootte zai worden geïnstalleerd. Verder zal een vijfde hoogoven, van dezelfde capaciteit als de vierde, worden gebouwd. Hierdoor zal de ruwyzer- en de staal- capaciteit weer voldoende zyn voor enige volgende uitbreidingen van de produktie van eindprodukten, daaronder begrepen niet-platte produkten. Bij Breedband n.v. zal door de bouw van een tweede elektrolytische vertinnerij en een uitbreiding van de dompelvertinnerij de produktiecapaciteit van vertind blik worden vergroot. Verder zullen voorzie ningen worden getroffen teneinde de pro duktie van koudgewalste platen te ver hogen. Na voltooiing van het onderhavige en het in mei 1959 aangekondigde investe ringsprogramma dat inhield een ver hoging van de staalproduktie tot 1,6 mil joen ton per jaar bij Hoogovens en de bouw van een tweede koudbandwalseri.i bij Breedband zullen de volgende pro- duktiecijfers kunnen worden bereikt (ter vergelijking zijn de cijfers over 1959 ver meld). Dinsdagmiddag werd bij de Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij op het eiland Roozenburg bij Rotterdam het 33.000 tons reparatiedok Prinses Irene te water gelaten. Coleridge: Wat in de politiek met vrees begint, eindigt gewoonlijk met dwaasheid. Velscn, Beverwijk, Heemskerk De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Velsen heeft zich uitgesproken voor samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot één gemeente. Zij heeft de gemeenteraad van Velsen voorgesteld te besluiten zulks in een preadvies aan Gedeputeerde Staten van Noordholland kenbaar te maken. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die zoals men weet, reeds geruime tijd ziek is, heetf niet deelgenomen aan de beraadsla gingen. Wij menen te weten, dat burge meester Kwint niet voor samenvoeging van de drie IJmond-gemeenten is. (Men zie ook pagina 5) In het weekblad „De Visserijwereld' verscheen op 29 januari een bericht onder de titel „Ongezonde toestand", dat door ons gesignaleerd is in ons blad van 2 fe bruari, nadat wij de Velser recherche ge vraagd hadden of de door genoemd week blad geuite beschuldigingen als gegrond konden worden beschouwd. Wij achtten het vanzelfsprekend onze plicht, de aan dacht van onze lezers op die beschuldigin gen te vestigen, want deze waren van zo ernstige aard dat zij niet als een onderdeel van een onbelangrijk intern relletje terzij de konden worden geschoven. Onze mening in dit opzicht bleek juist te zijn, want de publicatie in „De Visserij wereld" heeft zelfs aanleiding gegeven tot een vraag in de Tweede Kamer en de mi nister van Verkeer en Waterstaat vond het onderwerp blijkbaar belangrijk ge noeg om op die vraag een uitvoerig ant woord te geven. Van deze openbare belangstelling schijnt de redacteur van het weekblad he vig te zijn geschrokken. Inplaats van rui terlijk te erkennen dat hij een blaam ge worpen heeft op de vishandel immers, hij had geschreven dat de door hem aan het licht gebrachte kwestie „in het gehele IJmuider walbedrijf een zeer ongezonde toestand heeft doen ontstaan" probeert hij zich nu van zijn verantwoordelijkheid in deze te ontdoen. Want in „De Visserij wereld" van deze week stelt hij nu niet zijn eigen blad maar „enkele dagbladen., en wel in de eerste plaats de IJmuider Courant" voor het verdere verloop van de ze zaak aansprakelijk, omdat zij het pu bliek hadden gewezen op de publicatie van „De Visserijwereld"! Geen bijzonder heldhaftige houding! Maar dat de redacteur van het visserij blad geen uitermate heldhaftig man is, blijkt ten overvloede ook wel uit het feit, dat hij probeert zich te verschuilen achter zijn eigen (foutieve) interpretatie van het auteursrecht. Hij beschuldigt nu namelijk ons blad en andere dagbladen ervan, het copyright niet te hebben geëerbiedigd, want, schrijft hij, het overnemen van ar tikelen of gedeelten van artikelen uit zijn weekblad is niet toegestaan zonder schrif telijke toestemming van de redactie. Wij weten niet hoe lang de redacteur van „De Visserijwereld" zich al op het gebied van de journalistiek heeft bewogen, maar wel is het duidelijk dat hij zich in die tijd niet zeer grondig heeft verdiept in de Neder landse auteurswet. Anders zou hij hebben kunnen weten dat een voorbehoud, zoals hij dat meent te kunnen maken, vol gens een uitdrukkelijke bepaling van de wet niet geldt voor nieuws en geen en- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS ruwijzer (incl. ruwijzer voor verkoop) ruwstaal totaal walserijprodukten (eigen staal) waarvan: koudgewalste platen vertind blik geraamd produktieniveau op jaarbasis medio 1962 1.700.000 ton 1.900.000 1.500.000 700.000 300.000 jaarproduktie 1950 1.142.000 ton 1.377.000 1.107.000 444.000 135.000 Geen beroep op schrootmarkt Daar de vex-groting van de staalproduk tie van het huidige niveau tot 1,9 miljoen ton nagenoeg geheel in de vorm van oxy- staal zal geschieden, waarvoor ruwijzer de belangrijkste gi-ondstof is, behoeft voor de produktietoeneming geen beroep op de schrotmarkt te worden gedaan. Voorgesteld wordt artikel 43 lid 3 van de statuten zodanig te wijzigen, dat de uitkeringspercentages voor de raad van commissarissen en voor de directie, indien de „ovei-winst" der vennootschap een be drag van 5.000.000 overschrijdt, over het bedrag boven 5.000.000 tot een derde worden verlaagd. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST kele rechter ter wereld zal kunnen of wil len ontkennen dat het hier om een nieuws bericht ging. Wij hadden dus volgens de wet 't bewuste stukje gerust geheel of ge deeltelijk kunnen overnemen, maar wij hebben dat niet gedaan. Wij hebben vol staan met het signaleren van door het weekblad geuite beschuldigingen, waar bij wij in het geheel 17 woorden hebben geciteerd om de ernst van die beschuldi gingen duidelijk te maken. Dat wij daar bij allei-minst gedi-even zijn door „sensa tiebelustheid", zoals de redacteur van het blad nu in de benauwdheid zijns harten schrijft om de verantwoordelijkheid voor zijn aantijgingen vooral op anderen te schuiven, dat blijkt wel daaruit dat wij in ons bericht slechts van „geruchten" heb ben gespi-oken terwijl „De Visserijwe reld" had beweerd het over concrete fei ten te hebben. De heldhaftige vissei-ijdeskundige tracht zich met zijn nieuwste pennevrucht verder uit de moeilijkheden te redden door erop te wijzen dat hij in zijn eerste stuk geen „groepen, instellingen of personen" heeft genoemd. Inderdaad, maar hij heeft het wèl gehad over „het gehele IJmuider walbedrijf", waardoor hij dus alle groe pen, instellingen en personen, die bij dat bedi-ijf werkzaam zijn, in zijn beschuldi gingen betrok. Overigens bleek uit de vraag van het Kamerlid Aantjes en het antwoord van minister Korthals duidelijk, dat althans deze twee heren de beschuldi ging van „De Vissex-ijwereld" hadden op gevat als zijnde gericht tegen personen die een functie hebben bij het Staatsvis- sei-shavenbedi-ijf, en niet tegen de ab stracte „arbeidsmethoden en organisa tiesystemen", die door het weekblad nu als doekje voor het bloeden worden aange grepen. „De Visserijwereld" heeft zijn eerste stukje over deze aangelegenheid de titel „Ongezonde toestand" gegeven. De toe stand in kwestie i s misschien ongezond. Maar op z'n minst even ongezond is de toestand dat de redacteur van een blad de vei-antwoordelijkheid voor het door hem geschi-evene op anderen probeert af te schuiven, klaarblijkelijk omdat hij de consequenties van zijn eigen geschrijf niet dui-ft te aanvaai-den. HOOFDREDACTIE IJMUIDER COURANT. PARIJS (AFP) De eerste fase van de onderhandelingen over het verlenen van onafhankelijkheid aan Madagascar (nu een lid van de Franse gemeenschap) zijn in Parijs geëindigd. Op deze eerste besprekingen, die onder leiding stonden van premier Debré, is overeenstemming bereikt over richtlijnen voor de deskundigen die in de komende maand de verdeling der bevoegdheden op het gebied van de buitenlandse dienst, de defensie, de economische en financiële po litiek en dergelijke moeten uitwerken. Premier Tsix-anana, die de delegarie van, Madagascar leidde, heeft er vooral de na druk op gelegd dat Madagascar zelfstan- dit vertegenwoordigers naar de UNO wil kunnen zenden en ambassadeurs benoe men in bepaalde buurlanden, zoals Zuid- Afrika. Voorts vei-klaarde hij dat, ook al was zijn land politiek rijp genoeg, Fi-anse steun nodig blijft voor het oplossen van de gi-ote economische vraagstukken. Daarom wil Madagascar nauwe economische betrek kingen met Fx-ankrijk blijven ondei-hou- den. De kei-kbouwactie, die de christelijk-ge reformeerde kerken hebben gevoerd, is thans vrijwel geëindigd. Reeds 148 kerken van de ruim 160 hebben een bedi-ag van 173.644,36 bijeengebracht. Deze gemeen ten omvatten 54.785 zielen, zodat gemid deld per persoon een bedrag van 3.17 gecollecteerd werd, terwijl 2.- gevraagd was.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1