In de vishal en op zee De S.E.R. is het niet eens met minister van Sociale Zaken Grote internationale deelneming aan Rotterdamse Flor iade Reeds 850.000 werknemers kregen loonsverhoging Voorafgaand overleg tussen ministers van Landbouw Bouw in Beverwijk raakt achterop Tweehonderd werkloze bouwers in Nijmegen Chemische fabriek in Zaandam uitgebrand DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 11 Niet aanwezige vertraagt einde van „De Vooruit gang" Kapitein B. J. Boerhave met pensioen Tijdelijke voorzieningen voor drankvergunningen Zieken fondsver ze kering bejaarden niet bekostigen uit A.O.W.-gelden Twee miljoen bloemen zullen eeuwfeest van „Bloembollencultuur" opluisteren Verzoeken voor Chessman DE BENELUXCONFERENTIE B et ere stemming in Brussel Aanvoer van woensdag In totaal werd woensdag in de vishal aangevoerd een vangst van 5770 kisten vis, waarvan 155 tong en tarbot, 470 schol, 32 schar, 15 bot, 3215 haring, 565 makreel, 180 schelvis, 360 wijting, 260 kabeljauw en gul, 8 leng, 2 ham, 10 poon, 475 koolvis, 20 diversen. Prezen van woensdag Per kilo: heilbot f 3,80—2,70, grote tong f 3,403,20, grootmiddel tong 3,10 2,80, kleinmiddel tong 3,102,90, kleine tong 1 f 3,202,80, kleine tong 2 f 2,802,50, tarbot 1 3,403, zalm 3,—. Per 50 kilo: tarbot 4 100—50, grote schol 1713, grootmiddel schol f 18 16, kleinmiddel schol f 3525, kleine schol 1 3125, kleine schol 2 3021, schar 3621, bot f 10f 9, verse haring 25—11, makreel 35—8,40, grote schelvis 9281, grootmiddel schelvis 9472, kleinmiddel schelvis 76f 74, kleine schelvis 1 7468, kleine schel vis 2 62—27, wijting 36—12, grote gul 4741, middel gul f 4644, kleine gul 4126, ham 128, kleine koolvis zwart 2118, kleine koolvis wit f 39. Per 125 kilo: grote kabeljauw f 31680, grote koolvis zwart f 80f 39, grote kool vis wit 9290, grote leng 82. Besommingen van woensdag IJM. 20 „Johannes Polderman" f 21.490, KW. 22 4990, KW. 81 18.400, KW. 124 6080, IJM. 11 1340, RO. 27 f 5310. Aanvoer van donderdag Twee trawlers, vier loggers en twaalf kotters zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 2774 kisten, waar van 95 schelvis, 125 wijting, 30 gul en ka beljauw, 65 koolvis, 1410 haring, 440 ma kreel, 375 schol, 115 varia, 6000 kilo tong en 85 stuks stijve kabeljauw. IJM. 33 Tho- rina (5 februari) 70 wijting, 25 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 560 ha ring, 270 makreel, 5 stijve kabeljauwen. KW. 80 (5 januari) 70 wijting, 25 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 560 haring, 270 makreel, 5 stijve kabeljauwen. Pryzen van donderdag Export: grote tong f3.203.50, groot middel tong f3.803.10. kleinmiddel tong f3.10—3.40, tong I f3.20, slips f2.80—3.00, grote en middel schol f 1618, zetschol f2528, schol I f2832, grote regels ka beljauw f 80146, kleine regels kabeljauw f4969, kisten grote kabeljauw f8894, grote schelvis f 5976, grootmiddel schel vis f 62—73. Binnenland: kisten kleine kabeljauw f 112120, grote gul f 5457, middel gul f 5456, torren f 3840, grote zwarte kool vis f71.81, zwarte koolvis maat kleine kabeljauw f 52, koolvis I en II f 2024, witte koolvis f9694, kleinmiddel schel vis f 6265, pennen f 6373, braad f 47 63, wijting f3034, schol II f2730, schol III f2126, makreel f 1620, paapjes f 10 11, haring f 1416. Besommingen van donderdag KW 80 f17.600. IJ M33 f24.000, KW 114 f6180, IJM 2 f3040, WR 25 f7220. Op zee Het was overal slecht weer met wind krachten van 8 tot 9. Ook hadden de traw lers last van sneeuwbuien. De trawlers hebben maar enkele trekken gedaan, waarbij de „Toronto" en de „Beatrice" een trek van een pakje deden en de „Antje" een trek van veertig manden hoops. De De inbrengersvereniging van de BET veiling „De Vooruitgang" te Beverwijk is nu op sterven na dood, want tijdens de opheffingsvergadering die woensdagavond in het Centrum werd gehouden nam men niet het besluit de vergadering op te hef fen omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Er was één lid te weinig. Maar men heeft op deze vergaderign wel de gang van zaken naar voren kunnen brengen die is ontstaan, nadat de mede deling bekend was geworden dat de BET veiling per 1 maart ophoudt te bestaan en de inbrengers voor de keus staan hun groente reeds over enkele weken bij een andere veiling te veilen. Voorzitter W. Bakker wees met enkele woorden op het gunstige jaar 1959 voor de tuinbouw in Kennemerland. Dit zelfde kon men beluisteren in het jaarverslag van secretaris L. Bruyns, die er de aandacht op vestigde dat men in Kennemerland in de Aardbeiensoort Ta lisman een goede plaatsvervanger heeft voor de Climax. Het jaarverslag van de penningmeester de heer A. Tabak gaf een voordelig saldo van f 52,68 te zien. De contributies over 1959 moeten evenwel nog worden geïnd. De voorzitter gaf een uiteenzetting over een onderhoud met het dagelijks bestuur van de veiling Kennemerland. Aan deze veiling is ieder lid aansprakelijk voor een bedrag van 100.- indien het ledental bo ven de 500 is en voor f 200.- indien er min der dan 500 leden zijn. De provisie is 7 pet. voor de groenten en 5 pet. voor de aardbeien. De leden van „De Vooruit gang" kunnen tot 15 april toetreden zon der inleggeld te betalen, nadien wordt er f 25.- inleggeld gevraagd en de provisie voor niet-leden op 9 pet. gesteld. Indien 50 pet. van de leden van „De Vooruitgang" zich als lid bij Kennemer land aanmelden kan men twee kandida ten aanwijzen, die in het bestuur en de raad van toezicht van de veiling Kenne merland zitting zullen nemen. De vergadering koos de heer H. Kuiper tot bestuurslid en de heer R. Docter tot lid van de raad van toezicht. Met de aankomst van het m-s- „Willem stad" van de K.N.S.M. te Amsterdam is voor de gezagvoerder, kapitein B. J. Boer have, een einde gekomen aan zijn ruim veertigjarige zeemanscarrière. Op 7 januari werd kapitein Boerhave 60 jaar, de leef tijd waarop de zeevarenden van deze rederij gepensioneei'd worden. Op 19-jarige leeftijd trad de heer Boerhave als stuur mansleerling in dienst van de K.N.S.M. In september 1953 werd hij gezagvoerder. In 1958 kreeg hij het commando over het oassagiersschip „Willemstad". loggers en kotters bij de Pitboei vingen bij windkracht 6 100 tot 180 kilo tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De „Haarlem" en de „Allanwater" zijn weer naar zee vertrokken. Voor vrydag Voor vrijdag staat nog niets vast, al zal waarschijnlijk de „Job Gouda" komen. De oudste schepen zijn nu: 8 februari: Maria van Hattem IJM 10 en „Claesje" RO 46. 9 februari: IJM 79 „Job Gouda" en KW 99 „Maria Theresia". 10 februari: VL 7 „Ada", VL 110 „Mi- chiel Jan, VL 121 „Willem" en VL 131 „Petronella". Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 650 kisten, waarvan 20 varia, 60 stuks stijve kabeljauw en 6000 kilo tong. Belg heeft pech Vannacht om drie uur is de Belgische kotter Z 443 IJmuiden binnengelopen met machineschade. Het schip ligt aan de zuid zijde voor reparatie. Het had heel weinig vis aan boord. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat tijdelijk voorzien zal in de voortzetting van een café e.d. na het overlijden van de vergunning- of ver lofhouder. Deze tijdelijke voorzieningen zijn noodzakelijk, omdat het uitgesloten is, dat het aanhangige ontwerp tot wijzi ging van de Drankwet 1931 op 1 mei 1960 het staatsblad zal hebben bereikt. In het ontwerp wordt voorgesteld, de overlevende echtgenoot, de kinderen of andere rechtverkrijgenden van een tus sen 1 mei 1959 en 1 mei 1960 overleden houder van een vergunning, die reeds een maal is overgeschreven, het recht te ge ven het bedrijf zonder nadere vergunning voort te zetten tot 1 mei 1961. Overlijdt de houder van een zodanige vergunning tussen 1 mei 1960 en 1 mei 1961, dan kan het bedrijf worden voortgezet tot 1 mei 1961. Wereldrecord in Blydorp. Diergaarde Blijdorp te Rotterdam heeft een wereld record gevestigd. Er is namelijk weer een orang oetan geboren, waarmee het er totaal zes zijn. Geen enkele andere dierentuin heeft zoveel geboorten van deze mens apensoort kunnen registreren. De nieuwge borene is het derde kind van moeder Ju lia. Van alle zes de orangs, die in Blijdorp ter wereld zijn gekomen, is Adriaan de vader. De Sociaal-Economische Raad is het niet eens zo blijkt uit een advies met betrekking tot een voorontwerp van wet tot wijziging van de Wet Ziekenfonds verzekering voor Bejaarden met de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid om de ziekenfondsverzekering voor bejaarden ten laste te brengen van het ouderdomsfonds, daar dit volgens de S.E.R. in feite leidt tot een differentiatie in de A.O.W.-uitkering al naar gelang de hoogte van het inkomen. Een dergelijke differen tiatie van het recht op uitkering, samenhangende met individuele verschillen in behoefte, acht de raad in strijd met de grondslagen van de Algemene Ouderdomswet. Te bezwaarlijker wordt dit bovendien geacht, daar thans reeds vast staat dat van 1962 af de gezamenlijke premie voor de A.O.W. en de A.W.W. zal moeten worden verhoogd. De raad geeft dan ook in overweging de huidige methode van financiering van het tekort bij de bejaardenverzekering (ge lijkelijk door rijk en Vereveningsfonds) voorshands te handhaven. De S.E.R. erkent overigens volmondig, dat de huidige methode van financiering van het tekort (voor 1960 geraamd op bij na 65 miljoen) grote bezwaren heeft, daar het door hem onjuist wordt geacht, dat slechts één bepaald volksdeel, te we ten de loontrekkenden, wier inkomen een bepaald maximumbedrag niet over schrijdt, en hun werkgevers, voor de ene helft het tekort dient te dragen, en dat de ze groep via de rijksbelastingen deels ook de andere helft dient te bekostigen. Het is niet in te zien, zo zegt de S.E.R. waarom in het bijzonder deze groep van personen, in hun kwaliteit van verzeker den krachtens de verplichte ziekenfonds verzekering, gehouden zou zijn bij te dra gen in de tekorten van een verzekering te gen hetzelfde risico van een bevolkings groep van geheel andere samenstelling. Met de minister is de S.E.R. het er dus over eens, dat de tegenwoordige wijze van financiering op de helling moet, hoewel de uitgangspunten verschillend zijn. De mi nister acht het minder juist, dat een rijks bijdrage wordt verleend. De S.E.R. is ech ter van oordeel dat juist de inschakeling van het Vereveningsfonds onjuist is. Het voorstel van de minister om een en ander ten laste van het ouderdomsfonds te brengen, wordt door de S.E.R. van de hand gewezen. Dit zou er volgens de S.E.R. toe leiden dat de financiering van een stuk maatschappelijke zorg ten laste van het ouderdomsfonds wordt gebracht. Indien dit geschiedt voor de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden, kan niet op steekhou dende gronden bezwaar worden gemaakt tegen een voortgaan op deze weg en kunnen allerlei andere uitgaven ten behoeve van groepen bejaarden, wier inkomen niet toelaat, dat zij deze uitgaven zelf dragen, op dezelfde wijze worden ge financierd. Het voorstel opent de moge lijkheid over een breed terrein de kosten van de zorg voor bejaarden, voor zover het inkomen van de betrokkenen ontoerei kend is om deze zelf te dragen, ten laste van het ouderdomsfonds te brengen. Het behoeft geen betoog, zo zegt de S.E.R., dat de Algemene Ouderdomswet daardoor een geheel ander karakter zou krijgen. Krachtens deze wet worden immers uni forme uitkeringen verstrekt, welke Zowel door de toenemende omvang van de woningproduktie, als ten gevolge van de belangrijke stijging van de bouwach- tiviteit bij de Hoogovens te IJmuiden, is in het afgelopen jaar de afgifte van rijks goedkeuringen voor werken in andere bouwsectoren (zoals scholenbouw en de bouw ten behoeve van handel en verkeer) vertraagd. Het gevolg hiervan is dat de bouw in de verzorgende sector achterop raakt, hetgeen sociaal gezien als een on gunstige ontwikkeling moet worden aan gemerkt. Dit constateert men in het ver slag over 1959 van de dienst openbare wer ken te Beverwijk. Het voor de bouw beschikbare grondge bied van Beverwijk raakt vol. Dit is be angstigend voor een stad, gelegen in een volop in ontwikkeling zijnde sterk geïn dustrialiseerde streek. Het is in zekere zin tekenend voor de situatie waarin de gemeente zich thans bevindt, dat in het afgelopen jaar geen enkel nieuw uitbrei dingsplan ter hand kon worden genomen. Aan het einde van het jaar waren 953 woningen in uitvoering tegen eind 1958 562 woningen. De voorbereiding van de overige plannen voor ongeveer 800 wonin gen is grotendeels gereed. De realisering wacht op toewijzing van voldoende bouw volume. De onzekerheid met betrekking tot de bestuurlijke maatregelen voor de IJmond heeft in het afgelopen jaar een nadelige invloed uitgeoefend op de dienst. Met name ten aanzien van de voorberei ding en uitvoering van de uitbreidings plannen Oosterwijk en Meerestein (die ook op Heemskerks grondgebied liggen) zijn tal van moeilijkheden voorgekomen, aldus het jaarverslag. slechts gedifferentieerd zijn naar de bur gerlijke staat, op grond van veronderstel de verschillen in financiële behoeften, welke daarmede samenhangen. Het voorstel inzake de financiering van het tekort van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden draagt echter een ander karakter. Het komt in feite hierop neer, dat de bejaarden, wier inkomen beneden een bepaald bedrag ligt, een extra uitke ring krachtens de A.O.W. ontvangen, ter voorziening in de uitgaven voor een speci fiek doel. Hierdoor ontstaat een differen tiatie in de A.O.W.-uitkering, welke sa menhangt met de hoogte van het inkomen van de uitkeringsgerechtigden. Een der gelijke differentiatie acht de raad in strijd met de grondslagen van de Algemene Ouderdomswet. Voorts wordt opgemerkt, dat in de zie kenfondsverzekering voor bejaarden vol gens het ministeriële plan een element 'van maatschappelijke zorg wordt geïn troduceerd door op de kostendekkende premie een reductie te verlenen, afhanke lijk van de individuele inkomenspositie. Indien het daardoor optredende tekort ten laste van het algemeen ouderdomsfonds wordt gebracht, wordt derhalve, zo zegt de S.E.R., de financiering van dit stuk maatschappelijke zorg ten laste van de verzekerden krachtens de algemene ouderdomswet gebracht. Dit, meent de S.E.R., moet onjuist worden geacht. (Van onze parlementaire redacteur) Is het juist dat uit Nijmegen en directe omgeving thans ruim 400 bouwvakarbei ders werken in het Duitse grensgebied, terwijl in Nijmegen 200 bouwvakarbeiders werkloos zijn? Aan welke oorzaken moet dit worden toegeschreven en welke maat regelen kunnen hiertegen genomen wor den? Deze vragen stelde woensdag de heer Andriessen (K.V.P.) in de Tweede Kamer. Minister van Aartsen antwoordde dat de feiten ongeveer juist zijn. De oorzaak moet voornamelijk worden' gezocht in het sei zoenskarakter van het bouwbedrijf. Dit doet telkenjare de werkloosheid oplopen in de wintermaanden. Het is gebruikelijk dat de arbeiders dan in Duitsland gaan werken. Door de grote zuigkracht van de bouwnijverheid in Duitsland is dit contin gent dit jaar iets groter dan in andere ja ren. Er kan niet worden gesproken van te weinig werkgelegenheid in de bouwvakken in Nijmegen. Er zijn meer woningen in aanbouw dan vorige jaren. In 1959 zijn goedkeuringen afgegeven voor bedrijfs gebouwen en dergelijke tot 28 miljoen tegenover 13 miljoen in 1958. Zeer binnen kort zullen vergunningen worden afgege ven voor de bouw van het laboratorium van de St. Radboutstichting en voor twee elektriciteitsgebouwen die 25 miljoen kos ten. Als de seizoenswerkloosheid voor bij is, zal stellig een zekere spanning op de arbeidsmarkt in Nijmegen optreden. Bijzondere maatregelen zijn daarom niet verantwoord, aldus minister Van Aartsen. Ten gevolge van een hevige ontploffing in een gastoestel, dat door een niet-des- kundige bij afwezigheid van de zieke chef vanmorgen omstreeks kwart over negen werd aangestoken op de tweede etage van de chemische fabriek n.v. Vetira te Zaan dam, ontstond een zware brand. Tien leden van het merendeel uit vrouwen bestaande personeel werden min of meer ernstig aan het gelaat en aan de handen gewond. Een van de dames sprong in haar angst uit de bovenverdieping in de Zaan. Omstanders haalden haar eruit. Dikke rookwolken stegen uit het houten gebouw. Af en toe werd een hevige knal gehoord van een springende gasfles. Om streeks half elf had de Zaandamse brand weer zoveel water in het fabriekje ge deponeerd, dat gevaar voor uitbreiding niet meer bestond. Het gebouw, waarin chemische insectenbestrijdingsmiddelen werden vervaardigd, brandde geheel uit. (Van een onzer verslaggevers) Op de uitgestrekte terreinen van de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade in Rotterdam moet nog enorm veel werk verzet worden voor op 25 maart de poorten kunnen opengaan. Een leger van arbeiders zwermt iedere morgen over het tentoonstellingsterrein uit om verder te werken aan de pavil joens, de kassen en de talloze andere voorzieningen welke nog tot stand moeten komen. Er zit schot in het werk. Dat de Floriade over ruim een maand opent, is niet alleen daaraan te zien. Hier en daar ziet men in de perken het groen van de snel groeiende bollen. En oven de donkere grond staan al een paar minuscule sneeuwklokjes. Als de schuchtere voorboden van de lente én van een tuinbouwtentoonstelling, die haar weerga niet kent. Dat de expositie beslist niet een paar da gen voor de opening gereed zal zijn, is nu al duidelijk. Er zal vooral in de laatste da gen enorm hard moeten worden gewerkt. De organisatoren zijn overigens bijzonder tevreden over de vorderingen, die dank zij het tamelijk zachte winterweer konden worden gemaakt. De voorzitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage, heeft verzekerd dat onmiddellijk na de opening de tentoonstelling veel be zienswaardigs zal bieden. Een deel van ruim twee miljoen uitgeplante bloembol len zal dan al in bloei staan. Ook in de kas sen en op de eerste binnententoonstelling staan dan vele bloemen met hun schoonhei te pronken. De bolgewassen staan er voor- treffelij kbij, zodat men mag aannemen dat de Floriade een mooi feestkleed ter ge legenheid van het eeuwfeest van „Bloem bollencultuur" zal tonen. De bezoekers zullen urenlang over de tentoonstellingterreinen kunnen dwalen, in de lente langs de perken met bolbloemen, later tussen de zomer- en herfstbloemen. Daarenboven zal men lang kunnen toeven in de hallen, de paviljoens en de kassen. Er zullen achtereenvolgens negen binnen- tentoonstellingen worden gehouden, waar voor de internationale deelneming nog nimmer zo groot is geweest. Ondermeer komen inzendingen uit Amerika en Afrika. De serie binnententoonstellingen begint onmiddellijk op 25 maart met het „Feest der bolbloemen", waar evenals in de open lucht honderden bloeiende bollen te zien zullen zijn. Daarna volgt „De lente juicht", gewijd aan rozen, seringen, orchi deeën enz. Van 5 tot 16 mei zullen in de binnententoonstelling „Hollands tuin" de beste produkten uit Aalsmeer en Boskoop in fraaie arrangementen ten toon gesteld worden. Van 25 mei tot 9 juli zijn de exo tische planten te zien. Daarna zullen tot 10 juli speciaal de rozen in het middelpunt Op de Place l'Opéra, het plein voor het Opera-gebouw in Parijs, heeft de zangeres Georgie Vienmonet de Pa- rijzenaren verzocht een petitie te teke nen, waarin gratie ivordt gevraagd voor Caryl Chessman. André Darri- gade (links) en George Brassens (rechts) waren de eerste die tekenden. van de belangstelling staan. Van 22 tot 28 juli wordt een binnententoonstelling ge wijd aan de internationale bloembind- kunst. Hier zullen bruidsboeketten uit alle landen en in alle stijlen worden getoond. Tenslotte zal in de serie binnententoonstel lingen de aandacht worden gericht op de gladiolen en andere herfstbloemen, op groenten en fruit. E rotische pracht In de tropische kas zal ondermeer een grote inzending Amerikaanse orchideeën te zien zijn. Voorts komen hier inzendin gen uit Suriname en Nieuw-Guinea. De- dacht wordt aan de bouw van een Papoea hut met erf. Voor Suriname zal een over dekte marktruimte worden gebouwd. In deze kas komen cultures als koffie, thee, kaneel en notemuskaat aan bod. Voor de kas wordt een verwarmde vijver aange legd, waarin de Victoria Regia te zien zal zijn. De koningshof belooft een attractief onderdeel van de expositie te worden. Hier komen bloemen en planten uit tuinen van Europese vorstenhuizen, alsmede foto's en voorwerpen welke op deze tuinen betrek king hebben. Dank zij de medewerding van de vorstenhuizen kan een unieke verzame ling worden geboden. In de paviljoens komen de inzendingen van wetenschappelijke instituten. De be zoekers zullen het werk van deze instituten in de praktijk kunnen gadeslaan. In het laboratorium wordt bijvoorbeeld een elek tronen-microscoop opgesteld, waarmee de bollen worden „doorgelicht". Met deze mi croscoop zal de „ademhaling" van de tulp gadegeslagen kunnen worden. De slagzin van de Floriade „Van kiem tot kracht" wordt werkelijkheid op de „kiemtafels", waar de ontwikkeling van het zaad kan worden gevolgd. Ook wordt getoond door welke omstandigheden de groei en de bloei van planten worden beïnvloed. De verpozing van de honderden bezoe kers vorig jaar oktober begonnen de aanmeldingen uit binnen- en buitenland al heeft de speciale aandacht van de organisatoren. In de afgelopen nacht is een brug geslagen tussen het tentoonstellings terrein en de Euromast, die aan negen honderd mensen een fantastisch uitzicht zal bieden, de 250 zitplaatsen inbegrepen, 's Avonds heeft men van de hoge toren een prachtige kijk op de verlichte tentoonstel ling, de bedrijvige haven en de verlichte gebouwen en huizen van de stad. Boven het terrein wordt een gondelbaan aangelgd, die zestienhonderd mensen per uur kan vervoeren. Overal worden zitjes ingericht en banken geplaatst, zodat de bezoekers op hun lange tocht langs perken en door paviljoens steeds kunnen uitrus ten. Er zullen, evenals op de Expo, ten toonstellingstreintjes rijden. Voor de kin deren wordt de speeltuin „De hooibergen" ingericht. Er is een ontvangst- en feesthof voor vijftienhonderd personen en over het hele terrein liggen kleine eet- en drinkge- legenheden verspreid. Het bezoek uit het buitenland zal onder meer worden aangevoerd met extra trei nen en charter-vliegtuigen. Voor de huis vesting van de duizende buitenlandse be zoekers zijn in samenwerking met de V.V.V. Rotterdam alle beschikbare hotel- en particuliere bedden „gemobiliseerd". Over de parkeergelegenheid heeft de voorzitter, dr. Verhage, meegedeeld dat in de onmiddellijke nabijheid van de ingan gen overdag 1350 en 's avonds 1800 auto's en tweehonderd bussen kunnen worden ge parkeerd. Meer naar de binnenstad toe is nog ruimte voor achthonderd auto's en op sommige dagen voor meer dan twaalfhon derd wagens. Voor het vervoer naar en van de expositie zal een groot aantal ex tra trams en bussen worden ingelegd. De vrijere loonvorming is tot 8 februari 1960 reeds ten goede gekomen aan 850.000 werknemers. Dit schrijft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer B. Roolvink in een nota inzake de loonontwikkeling aan de Tweede Kamer. Deze 850.000 werknemers maken ongeveer 40 percent uit van het aantal voor wie een Collectieve Arbeidsovereenkomst of bindend vast gestelde loonregeling geldt. Ten aanzien van 86.000 werknemers staat nog niet vast of voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loon- mg vorming is voltooid. De heer Roolvink wijst er op, dat ook aan het overheids personeel een salarisverhoging zal worden toegekend. De verhogingen in het bij de nota ge voegde overzicht zijn berekend op basis- loon, dat is regelingsloon plus eventuele gegarandeerde toeslagen. Ook de loon- compensatie 1957 is als vast gegeven ver werkt. Voorwaardelijke en facultatieve toeslagen zijn niet opgenomen. Voorts zijn van ruime marges, die bij sommige re gelingen bestaan, voor beambten bijvoor beeld, gemiddelden genomen. Verbeterin gen als gevolg van vermindering van ver schillen van de gemeenteklassen zijn even eens verwerkt. De percentuele verhogingen zijn berekend voor volwassen mannelijke arbeiders, doorgaans tevens kostwinners in ondernemingen en bedrijven, niet van jeugdigen en vrouwen. Verkorting van arbeidstijden is niet in het overzicht verdisconteerd. In de baksteenindustrie kregen 11.000 arbeiders 2.5 percent opslag, in de beton- warenindustrie 12.000 man 8.7 tot 9.4 per cent. De grafische industrie gaf aan 44.900 arbeiders en beambten 4.5 respectievelijk (Van onze correspondent in Brussel) Zoals wij reeds bij geruchte meldden, heeft de Nederlandse minister van Land bouw, de heer Marijnen, woensdag een bespreking gehad met zijn Belgische col lega baron De Vleeschauwer. Men hecht in Belgische regeringskringen het hoog ste belang aan dit gesprek der landbouw ministers. Immers, wanneer de beide be windslieden tot een voor beide landen op het gebied van de harmonisatie van het landbouwbeleid en de liberalisatie van de Benelux-landbouwhandel aanvaardbaar vergelijk kunnen komen, zal de Benelux- topconferentie van zaterdag deze over eenkomst slechts hoeven te bekrachtigen. Uit de ervaring van de Benelux-confe- renties is al voldoende gebleken, dat een gesprek tussen twee deskundige ministers betere resultaten oplevert dan het debat voor een talrijke plenaire vergadering met ministers en deskundigen. Dat bleek overigens ook gisteravond het geval te zijn. De conclusie van het gesprek der bei de ministers van Landbouw bleef geheim en zal vrijdag zowel te Den Haag als in Brussel in de kabinetsraad worden be sproken. Te Brussel was de stemming echter na het onderhoud De Vleeschauwer- Marijnen gunstiger geworden. Er woei zelfs een optimistisch windje. Minister Marijnen verliet Brussel omstreeks acht uur gisteravond, na een drie uur lang ge sprek. De topconferentie zal vrijdag avond beginnen met een groot diner, aan geboden door de Belgische premier prof. Eyskens, die de conferentie presideert Na het diner zullen ook de Belgische mi nisters van Verkeer Segers en van Open bare Werken Vanaudenhove een aparte bespreking hebben met minister Korthals over de Belgisch-Nederlandse waterwe genkwestie. Deze is geen punt van de agen da maar wordt wel ter conferentie bespro ken. Het gaat voornamelijk om het laat ste vraagstuk, namelijk een nieuwe Schel- de-Rijnverbinding, maar het overleg zal beperkt blijven tot de voorafgaande pro cedure-kwesties. Een van de belangrijke punten van de agenda is de voltooiing der Benelux-douanegemeenschap, door het zoveel mogelijk afschaffen van de forma liteiten aan de binnengrenzen van de Be nelux. De hoofdzaak is en blijft echter de politieke wil der drie regeringen om de Benelux in de Gemeenschap der zes lan den verder uit te bouwen, aldus de Brus selse waarnemers. 4.2 percent. In de chemische produktie in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen ont vingen 2.610 arbeiders 5.9 percent. De 2.000 man van de zeepindustrie kregen 8.3 percent en in de meubelindustrie aan 20.000 man 6.4 tot 9.1 percent. De con- fectie-industrie met 48.000 arbeiders be taalt 4.3 percent meer en in de witwasse- rijen met 14.680 arbeiders wordt 2.7 per cent meer uitbetaald. Voor de rubberverwerkende industrie bedroeg de verbetering voor 7.200 arbeiders 7.- percent. In de, metaalindustrie (groot) werd voor 190.000 arbeiders een verhoging van 5.5 percent bereikt en voor de 43.000 beambten gemiddeld 8.2 percent. In de auiomobiel- en garagebedrijven verbeter den de lonen van 22.500 man met 5.3 per cent. De goud- en zilvernijverheid gaf voor 2.700 man 6.3 percent verbete ringen. Het isolatiebedrijf, voor 2.500 ar beiders 5.6 percent. In de elektro-tech- nische bedrijven ontvingen 19.000 man 4.5 percent en in de metaalbewerkings- en smedenbedrijven 37.000 arbeiders 5.2 tot 5.7 percent. De papierindustrie met 6.000 arbeiders verbeterde de lonen met 7.8 percent en de textielindustrie met 100.000 arbeiders met 4.6 percent. De bakkersbedrijven gaven 10.500 werknemers 2.8 tot 8.9 percent op slag en de beetwortelsuikerindustrie gaf 2.500 man 4.- percent. In de suikerver werkende industrie met 24.000 man werd het loon met 3.3 percent verbeterd. In de olie-industrie Zaanstreek met 2.000 man was dit 4.3 tot 7 percent en in de vlees- warenindustrie met 9.500 arbeiders 4.1 per cent. De groente- en fruitverwerkende in dustrie met 7.000 arbeiders zag de lonen met 8.3 percent stijgen terwijl in de bier brouwerijen van 3.500 man 5.2 percent meer betaald wordt. De margarine- en spijsvetindustrie gaf aan haar 840 arbeiders een loonsverhoging van 7.2 percent en de sigarenindustrie aan haar 12.000 arbeiders 1.2 percent en aan haar 450 beambten 2.5 percent. In de bloemkwekerijen hebben 4.000 ar beiders 2.8 percent gekregen en slagers- bedrijf 1.000 man 6.1 percent. De groot handel in levensmiddelen betaalt aan 6.600 arbeiders en beambten thans 4.5 tot 6.5 en 6.2 tot 8.3 percent meer. In de zeescheepvaart (arbeiders en be ambten inclusief Radio Holland) kregen 39.600 man 6.3 percent opslag. Het beroeps- goederenvervoer over de weg betaalt aan 30.000 man 2.8 percent meer en in de binnenbeurtvaart ontvangen 1.500 arbei ders 4.1 percent meer. De binnenscheep vaart (Rijnvaart) en de havenbedrijven Amsterdam en Rotterdam gaven aan 78.000 man 5.9 tot 12.3 percent opslag terwijl be ambten in de bankbedrijven 21.000 man 7.1 percent ontvingen. De beambten der levensverzekeringsmaatschappijen (9.500 man) kregen 5.9 tot 7.9 percent. In enige ondernemingen, waarvan de lonen door het C.B.S. mede worden ver werkt in de index der regelingslonen ont vingen 73.500 arbeiders en beambten 8.4 tot 10.2 percent terwijl in 82 ondernemin gen en 2 bedrijfstakken, waarvan de lonen door het C.B.S. niét worden verwerkt in de index der regelingslonen 56.187 arbei ders 7.2 percent loonsverhoging kregen. Ten aanzien van de 86.000 werknemers, die werkzaam zijn in de bedrijfstakken witwasseryen, suikerverwerkende indus trie, sigarenindustrie, bloemkwekeryen, beroepsgoederenvervoer over de weg, en de havenbedrijven in Amsterdam en Rot terdam, bestaat thans nog niet de zeker heid, dat de loonontwikkeling in deze eer ste fase van de vryere loonvorming is voltooid. Noodlottige onvoorzichtigheid. De Haagse rechtbank heeft een 32-jarige Vlaardingse sloper schuldig bevonden aan dood van een mede-arbeider en hem ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden en een boete van vijf gulden. Od 13 november had hij een vier kilogram wegend kistje van de achtste etage van een in aanbouw zijnde flat geschopt. Het kistje, dat van twintig meter hoogte viel, raakte een mede-arbei der, die vrijwel op slag dood was.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11