KILO'S slanker BonKorets brengt het beste RAI-nieuws Prachtige wagens in prijs verlaagd} nder deze Fiats op de RAI, stand 8 VAUXHALL-PONTIAC OXFORD NS 15 GARAGE.) 0>BINKMANN Vottm' HEEREMANS VAN LEUVEN R^tamd P 1800 Sport Caravans te kust en te keur in Amsterdamse Apollohal W. G. TWEEHUIJSEN 1800 Miniatuur-auto niet meer in trek een Zweedse Schoonheid een vorstelijk bezit 14 Thermogene Elke week één pond lichter met FIAT 12 11 900 nu 1\00 tttf 500 De hogere produktie bracht deze belangrijke prijsdaling! Fiat 1800, de mooiste Europese 6-cylinder wagen van de RAI, wordt nu wer kelijk goedkoop f11.900? Fiat 2100, niet dezelfde meester-carrosserie, maar 300 cc méér vermogen, komt nu in de prijs van f12.900- Bianchina, de gezellige 2-zits cabriolet met de luxe, lof-oogstende lijn, wordt f900- goedkoper; nu slechts f 4.850- Agenten voor Haarlem en Omstreken A UTOMOBIELBEDR IJ VEN Haarlem - Tel. 14160 Bloemendaal - T.el. 54601 AUTOMOBIELBEDRIJF Nieuwe Gracht 78 - Telefoon 17588 - Haarlem I ifltDlSTRAAT **-1« TCL.II085. I rftUGPIJN^ nieuwste creatie, de R.A.I. Stand AUTOMOBIEL- en GARAGEBEDRIJF DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Maakt de kou uw spie ren onwillig, dan kunt u ze héérlijk ver troetelen met de wel dadige warmte van Thermogène watten. Uw rug ..ontdooit" en u kunt weer bukken en tillen. STILT PIJN DOOR WARMTE Waarom de last van ongezonde (cn vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen BonKorcts geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. En zo snel, zo gemakkelijk. Na elke maaltijd een dragee en u verliest ponden per week. Opgehoopt vet 'smelt' weg. De spijsvertering wordt geregeld Het teveel aan lichaamsvocht wordt verwijderd. Loomheid en verstopping maken plaats voor een licht, opgewekt gevoel. U straalt als een herboren mens. Uw charme is onweerstaanbaar. Begin een nieuw leven. Begin nog vandaag met BonKorcts. f 3.30. VERMAGERINGSDRAGEES 900 nu o" s. ir/d-±$40-1 GEBR. BEEKMAN Official-dealers General Motors: Mocmis (Vervolg van pagina 13) watergekoelde motoren beide hun typi sche voor- en nadelen, welke geen sterke voorkeur opleveren. De automatische gangwissel heeft in Amerika de normale versnellingsbak over tuigend verdrongen. In Europa is de gang van zaken veel langzamer geweest dan verwacht kon worden. De betrekkelijk ho ge prijs past slecht in het beeld van de economische situatie aan deze kant van de Oceaan en daarnaast had men te ma ken met het technisch bezwaar dat de zij het geringe slipverliezen niet kon den worden geaccepteerd voor de auto's met kleine motoren, die geen reserve heb ben in hun krachtsontwikkeling. Op twee punten is deze ban nu gebroken. De Nederlandse DAF-fabriek heeft de automatische gangwissel in originele uit voering geïntroduceerd in de allerlichtste klasse. In Engeland is een nieuw type slip- vrije elektromagnetische gangwissel door gedrongen tot de l'/s liter categorie. Ook op deze tentoonstelling blijft de normale versnellingsbak bij lichte en middelgrote auto's domineren. IVIeer en meer zijn hier bij alle versnellingen dus ook de eerste gesynchroniseerd. De automatische koppeling, die wel het linker pedaal doet verdwijnen, maar het normale gebruik van de versnellingsbak handhaaft, is ditmaal in weer grotere aan tallen verkrijgbaar. Van de middenklasse wagens is deze uitvoering praktisch voor alle Engelse, Franse en Duitse merken leverbaar. Doch ook nu zal men vaststel len, dat de belangstelling van het publiek voor deze voorziening gering blijft. Vering Sedert Citroën en enkele Amerikaanse merken opschudding verwekten met de toepassing van luchtvering is op dit ge bied in de personenautosector weinig nieuws te zien geweest. De Amerikanen zijn er in feite weer van teruggekomen, omdat luchtvering niet genoeg tot zijn recht komt in zware wagens met geringe variaties in de belastingstoestand. Voor vrachtauto's en aanhangwagens, die juist zeer grote variaties in de belastingstoe stand ondergaan, is het systeem echter bijzonder aantrekkelijk. De verwachting was gewettigd, dat luchtvering verdere opgang zou maken onder de lichte personenauto's van Euro pese makelij. Dit is slechts het geval ge weest bij Renault, die onder de Dauphine hulpveren heeft geplaatst met lucht als veerelement. De B.S.M.-constructeurs, die nieuwe wegen zochten voor hun klein ste model, hebben er geen gebruik van ge maakt, doch rubber gekozen. Met deze nieuwe kleine B.M.C.-wagens is het geringe aantal met voorwielaandrij ving tevens uitgebreid en het is frappant, dat het Engelse merken zijn die deze rich ting insloegen. Het is voor de Britten de eerste maal in de geschiedenis van de serie-produktie. De Chevrolet „Corvair", de nieuwe „Compact Car" van General Motors, is het antwoord van de Amerikaanse auto-industrie op de nog steeds stij gende import van Europese wagens. De „Corvair" is geen verkleinde uit voering van een groter model, maar wijkt vooral af door bijzondere tech nische kenmerken. Onder andere is de 6-cilinder boxer-motor achterin geplaatst. Men zal op deze RAI-tentoonstelling kun nen vaststellen, dat de Italiaanse stijl in de koetswerkbouw van alle landen zijn in vloed doet gelden. Zelfs is dit enigszins het geval met de Amerikaanse modellen. Men behoeft dat niet te betreuren, want in het algemeen zijn de nieuwe personen auto's mooier en evenwichtiger van lijn dan die van de vorige mode. Ze zijn ook inwendig ruimer gewox-den bij gelijk ge bleven buitenafmetingen en hebben meer ruitoppervlakte, hetgeen een veiligheids- punt betekent. Er wordt trouwens over de gehele linie zeer veel aandacht besteed aan de veilig heid van bestuurder en passagiers. De stootranden langs het dashboard worden algemeen toegepast en gelijktijdig ver dwijnen uitstekende scherpe knoppen en handels. Aan de buitenzijde heeft de wet gever ze reeds verbannen. Hoewel dus de technische ontwikkeling van de moderne automobiel zich in lang zaam tempo voltrekt, is er alle reden om van een voortgang te spreken, die ons in de 1960'er modellen weer een stapje dich ter brengt tot het ideaal van de comfor tabele betrouwbare en veilige gebruiks- auto, die tegen een redelijke prijs kan worden aangeschaft en weinig onderhoud en reparatie vereist. Aanval op de zuigermotor Het is niettemin opmerkelijk dat on langs enkele nieuwe constructies zijn aan gekondigd, die misschien toch het beeld van de auto in de toekomst grondig zul len wijzigen. In de eerste plaats hebben wij daarbij natuurlijk het oog op de „Wankel"-motor, die nu de moeilijke weg naar serieproduktie gaat beginnen. Voorts wordt er ijverig gezocht naar een prak tische uitvoering van de elektro-chemische batterijen, welke de mogelijkheid zou ope nen om elektrische traktie te gaan toe passen. Ten slotte blijven de turbinemotor-con structeurs actief in hun pogingen om dit type in overeenstemming te brengen met de eisen van de gewone gebruiksauto. De ze gezamenlijke aanval op de zuigermotor zal geen technische revolutie ontketenen op een zeer korte termijn. Maar niemand kan voorspellen of deze laatste op den duur niet het veld zal moeten ruimen Men zou het zo niet zeggen, maar deze „Abarth" is gebouwd op het chassis van de Fiat 500. Men moet er echter 12.000 voor neertellen. Aan de tentoonstelling van kampeerwagens, welke als onderdeel van de RAI in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden, nemen 26 exposanten deel. Drie daar van zijn verenigingen op kampeer- en toeristisch terrein. Er zyn omstreeks 90 kam peerwagens, vervaardigd door 34 fabrikanten, te zien. Behalve kampeerwagens zijn ook enkele bagage-aanhangers en als nouveauté een aanhanger voor het vervoer van renpaarden (horsebox-trailer) tentoongesteld. Op enkele stands komt men bovendien bootmotoren en plastic boten tegen. Niet minder dan 1/3 van de ingezonden wagens zijn primeurs. Een zeer hoog aan tal, dat begrijpelijk wordt als men de snel groeiende populariteit van de caravan in aanmerking neemt. Dertien van de 30 nouveauté's zijn Nederlands fabrikaat, elf komen uit Engeland, vier zijn van Duitse herkomst en twee werden uit België inge voerd. In 1959 werden ongeveer 800 caravans in ons land ingevoex'd. Driekwart van dit aantal kwam uit Engeland. Het resteren de vierde deel werd geleverd door België, Frankrijk en West-Duitsland, waarvan België de helft en Frankrijk en West- Duitsland eik een kwart. De Nedex-landse caravanproduktie heeft het afgelopen jaar 900 a 1000 stuks bedragen. Trekt men daarvan de export af dan blijven er voor de Nedex-landse markt eveneens ongeveer 800 over. Dat betekent, dat. het aantal ca- x-avans in Nederland het afgelopen jaar met ongeveer 1600 is toegenomen. Het to tale aantal in Nedex-land aanwezige wa gens is niet nauwkeurig bekend. Reeds bij zeer voorzichtige schattingen van de in voer- en produktiecijfers over de jaren 1946 t/m 1959 komt men tot een totaal van 9000 wagens. Indien men het totale aan tal in Nederland aanwezige caravans op 10.000 a 11.000 stelt is men waarschijnlijk niet ver mis. Een kampeerwagen gaat na melijk lang mee. Verscheidene voorloor- logse kampeerwagens verkeren ook heden nog in deugdelijke staat. Tegenover de jaax-lijks belangrijk toenemende aanwas staat vrijwel geen vermindering, ook al omdat de produktie in de vooroox-logse pe riode en de eerste jaren na de oorlog ge ring was. Er zijn in Nedex-land bijna 500.000 per sonenauto's. Bij een totaal van 10.000 ca ravans komt dat neer op 1 caravan per 50 auto's. De kampeerwagensport wint jaarlijks meer aanhangers en het is zeer goed mogelijk, dat binnenkort niet 1 op de 50, maar 1 op elke 25 pex-sonenauto's als trekker voor een caravan zal worden gebruikt. De omstandigheid, dat een belangrijke Nederlandse industrie als de Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker met de fabri- katie van kampeerwagens is begonnen, wijst eveneens in de richting van een ver meerdering van de vraag naar caravans. De Nederlandse caravanindustrie is met ongeveer 45 typen vertegenwoordigd. Het accent van de Nederlandse produktie valt op de lichte, sportieve caravan. Holland se degelijkheid en nuchterheid vindt men er in weerspiegeld. De Nederlandse con structeur is vindingrijk en niet bang om zijn eigen weg te gaan. De waardering voor het Nederlandse produkt ook buiten onze gx-enzen blijkt uit de stijgende export. Een derde deel van de tentoongestelde wagens is van Engelse makelij. De ver scheidenheid is zeer gx-oot. In het alge meen zijn de Engelse wagens groter dan de Nederlandse. De meeste zijn voorzien van toiletruimte. De buitenwand bestaat doox-gaans uit aluminium. Een aantal ty pen werd speciaal voor het continent ver vaardigd. De deur bevindt zich dan aan de rechterzijde (bermzijde in landen met rechtshoudend verkeer). Er zijn ook ty pen met zowel een rechter- als een linker deur, waarbij men van alle moeilijkheden radikaal af is. De prijzen van de Duitse wagens lig gen hoger dan van de doox-snee Neder landse caravans. Uitvoering en afwerking zijn in het algemeen goed. De Duitse ca ravanindustrie is hard bezig de achter stand in te lopen. Steeds meer Duitse mer ken worden thans ook in Nederland aan geboden. De in de Apollohal aanwezige typen zijn niet goedkoop, zij behoren tot de topklasse van de Duitse caravan industrie. In België is het aarxtal producenten van caravans geringer, maar enkelen onder hen halen een hoge produktie. Ook kwalitatief voldoet èen aantal merken aan hoge eisen. Technische ontwikkeling Naast de oude en bepx-oefde half-ellipti- sche bladveer wordt torsievex-ing bij ca ravans steeds meer toegepast, vooral bij de lichtere wagens. Verscheidene con structeurs hebben de diameter van de remtrommels vergroot en daarmede de remwerking. De hydraulische oplooprem wint terrein, evenals de vanuit de trek auto bediende, regelbare caravanrem. In de voor de buitenwand gebruikte ma terialen zijn geen belangrijke veranderin gen gekomen. De verschuiving ten gunste van aluminium zet zich voort. In kleine Nederlandse wagens wordt hechthout toe gepast. Caravans van plastic zijn gering in aantal. Wel wordt plastic hoe langer hoe meer voor bepaalde onderdelen van de carrosserie gebruikt, zoals voor het dak, voor achter- en voorwand en als afdek- plaat van de dissel. Ook in de Apollohal is een ten dele uit plastic vervaardigde caravan aanwezig. Bij een voor Neder land nieuw, Duits merk bestaat de buiten wand uit triplex, waarop een laag polyes ter met glasvezels is geperst. Zelfs de kleine lichte wagens worden steeds meer met neuswiel geleverd. Het vergemakkelijkt het met de hand ver- plaatsen in hoge mate. Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken 200 - Overveen - Tel. K 2500 - 55602 -

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 14