.M.W. RAMBLER Simca Studebaker AUSTIN Stand 19-19a Stand 29 VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf r Stand 11 N.V. ED. KIMMAN EN Co. STAND 28 N.V. ED. KIMMAN EN Co. Automobilisten motor-en scooterrijders N V- A HET KOPEN VAN EEN AUTO GEEN EENVOUDIGE ZAAK [B!/M WIHAlFM/ÜOFNf Hagenaars haalden prijzen weg in „gekste sterrit ter wereld" FINANCIERING EN VERZEKERING RAI STAND NS 30 Gered door snelle auto en telefoongesprek Dafrijders vrijwel allen tevreden DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 16 Stands 12 en 12 a Stand 51 Laat „liefde op het eerste gezicht" vooral niet uw keuze bepalen! Griep in Zeeland B MW700 CoupS telefoon 0 20 - 72 28 5? telefoon 0 20 72 78 80 HOOFDAGENT VOOR HAARLEM en OMGEVING Korte Kleverlaan 30-40, Bloemendaal - Tel. 0 2500 - 51301 - 5 54 46 Dr. D. Bakkerlaan 12-16 - Bloemendaal - Tel. 57.500 - 57.501 R.A.I.-TENTOONSTELLING vanaf 18 t/m 28 februari a.s. modellen A 7 - A 40 - A 55 - A 99 AUSTIN HEALY en SPRITE en de AUSTIN COUNTRYMAN A 40 Vertegenwoordiger voor Haarlem en omstr. en Amsterdam AMSTERDAM: Stadhouderskade 100-101 - Tel. 790964 - 790975 HAARLEM: Zijlweg 35 - Telefoon 11906 - 11905 JAGUAR ALLE MODELLEN 1960 - 2,4 - 5,4 - 5,8 - MARK IX Dealer voor Haarlem, Amsterdam en omgeving HAARLEM Zijlweg 35 - Telefoon 11905 - 11906 AMSTERDAM Stadhouderskade 100 -101 Tel. 790964 - 790975 voor Dir. F. H. JANSSEN Jansweg 42 Haarlem Telef. 19655 Miljoenen guldens aan kredieten verstrekt. - Met ons systeem koopt u kontant. Laagste premiën - Grootste schadeservice H5U Op de vandaag geopende RAI krijgt men een vrijwel volledig beeld van al hetgeen er op de internationale automo- bielmarkt te koop is. Menigeen die reeds enige tijd overwogen heeft zich een wagen aan te schaffen, of zijn oude door 'n nieu we te vervangen, heeft op dit auto-evene ment gewacht om zijn keuze te bepalen. Een dergelijke expositie biedt daartoe inderdaad een mooie gelegenheid, omdat men daar immers vrijwel alle merken kan bekijken en vergelijken.- Eén be zwaar is echter, dat het aantal bezoe kers vaak zó groot is, dat voor een rusti ge beschouwing weinig gelegenheid is en een andere moeilijkheid is, dat alle ver kopers over hun produkten zulke lofzan gen zingen dat de aspriant-koper al gauw geneigd is te denken, dat feitelijk elke automobiel aan het summum van zijn wensen tegemoetkomt. Vaak gebeurt het dan ook dat een ge gadigde na een dag van moeizaam om zwerven tussen al die produkten van glan zende lak en glinsterend chroom nog even ver met zijn keuze is als voorheen. Het kopen van een automobiel is dan ook geen eenvoudige taak. Men kan ge rust zeggen dat geen uitgesproken slechte automobielen meer gemaakt worden, want als dit zo was dan zou zo'n merk in een ogenblik van tijd van het autotoneel verdwenen zijn. Maar aan de andere kant moet ook nog steeds de volmaakte auto worden gecreëerd. De ene auto heeft dit voor en de andere dat en het ligt er nu maar aan hoeveel geld men kan besteden en voor welk doel men een auto nodig heeft om uit te maken wel ke wagen het ideaal van de aspirant koper het meest benadert. De financiën en het doel zijn namelijk twee der belangrijkste factoren die bij de koop een rol moeten spelen. Iemand met een beperkte beurs, die voor zijn genoegen een wagen wil hebben om er in de weekeinden wat mee rond te rijden, behoeft natuurlijk niet het oog te richten op de dure Amerikaanse sleeën, hij kan ook met een gerust geweten de super- nelle wagens voox-bijlopen, want hardrij den kost veel geld. Voor hem zal een zui nige wagen met een niet al te hoge maxi mumsnelheid veelal voldoende zijn, maar hij moet wel bedenken, dat een zuinige wagen niet altijd die wagen behoeft te zijn welke het laagste bezineverbruik heeft. Want het is lang niet onmogelijk dat een wagen die iets meer benzine verbruikt be- drijfszekerder is en dus minder reparatie kosten vergt. Waar het op aankomt is de totale kostprijs per kilometer en in deze prijs zijn alle kostenfactoren verwerkt. U hoeft dit zelf niet allemaal uit te re kenen, want de KNAC en de ANWB stu ren u, als u lid bent van deze organisaties, dergelijke kilometerprijsberekingen gaar ne op aanvraag toe. Deze kilometerprijzen variëren echter weer naarmate men veel of weinig rijdt. Hoe meer kilometers men per jaar aflegt, des te lager wordt de kilometërgrijs. Dit is logisch,, want .bij de .kostenfactoren zijn een'aantal vaste kosten, zoals rentever lies, verzekeringspremie en motorrijtuig belasting, die zwaarder op de kilometer- prijs drukken bij 10.000 km dan bij 50.000 km. Laten we aannemen, dat de totale vas te kosten 1000 per jaar bedragen, dan maken zij bij 10.000 km 10 cent van de kilometerprijs uit en bij 50.000 km slechts 2 cent. Een vertegenwoordiger, die een auto dagelijks voor zijn werkzaamheden nodig heeft en dus veel tussen de wielen zit zal vooral moeten uitkijken naar een auto die hem snel kan verplaatsen, want voor hem betekent tijd geld. Hij zal dus best 'n spie rinkje in de vorm van een wat meer kos ten vergende auto willen uitgooien om een kabeljauw in de vorm van meer orders te kunnen vangen. Ook zal hij wat hogere eisen aan het comfort stellen, opdat hij na lange trajecten fris bij zijn klanten kan komen. Voor een dokter echter ligt het probleem weer geheel anders. Deze rijdt, als hij pa tiënten bezoekt, vrijwel de gehele dag met een auto waarvan de motor zo goed als nooit op bedrijfstemperatuur komt. Tel- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Anti-lopen. De politie te Rotterdam heeft enige jongens aangehouden, die bromfietsen wegnamen omdat zij te lui waren om te lopen. Er was een jongen van 11 jaar bij, die bekende reeds een half jaar lang brommers van straat weg te nemen en er mee heen en terug te rijden van zijn huis naar een zwembad. Als motief gaf hij op dat je van lopen zo moe wordtOok zijn vriendjes hadden zich meermalen bromfietsen toegeëigend. De meeste karre tjes werden in het water gegooid omdat de knapen ze niet durfden terugbrengen. kens moet hij de motor weer koud star ten hetgeen de slijtage van de krachtbron ten zeerste in de hand werkt. Voor hem kan de keuze tussen water- en luchtkoe- ling een rol spelen, want een luchtgekoel- de motor komt sneller op temperatuur dan dc watergekoelde. Met deze paar voorbeelden hebben we alleen maar willen illustreren hoe ver schillend men bij zijn keuze te werk moet gaan. Belangrijk is ook of men u in het gehele land en ook in het buitenland goede ser vice kan verlenen voor uw te kiezen merk. En ga ook eens na of de vervanging van de onderdelen op korte termijn kan ge schieden en tegen redelijke prijzen. Wat men nooit moet doen is, een auto kopen alleen maar omdat hij er zo aar dig uitziet, of omdat uw vrouw de kleur „zo schattig" vindt want dergelijke liefde op het eerste gezicht is meestal kostbaar. En ga vooral niet buiten de mogelijkhe den van uw beurs, omdat uw kennis, of uw buurman, of uw concurrent, of wie dan oofc, een duurdere, een snellere, een gro tere op een mooiere wagen heeft. In een huis in de Hamburgerstraat te Groningen zijn een 38-jarige zakenman en zijn 16-jax-ige kantoorjuffrouw in het vertrek waar zij aan het werk waren, on wel geraakt als gevolg van kolendamp. Zij waren niet meer in staat de vrouw des huizes, die een verdieping lager aan het werk was, te waarschuwen. Toen de tele foon ging en zich een relatie aandiende kon de zakenman slechts „ja" zeggen en verder slechts wat gekreun voortbrengen. De man die opbelde, werd door dat ge kreun dusdanig gealarmeerd, dat hij in zijn auto stapte en naar het kantoor reed. Daarna waarschuwde hij de G.G.D. die met een zuurstofapparaat de kantoorjuf frouw kon bijbrengen. De zakenman was uit zichzelf bijgekomen. Uit een onderzoek bleek, dat er een lek was in de schoorsteen. Het Engelse concern B.M.C. zond een doorgezaagd exemplaar van zijn jong ste telg naar de RAI, zodat men de interessante constructiedetails, o.m. de dwars geplaatste motor van de Austin Seven-Morris 850, goed kan zien. Sinds vorige week donderdag woedt griep op Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Hulst tot Cadzand lijdt de bevolking aan griep, zonder dat er echter veel ernstige geval len voorkomen. Gewoonlijk zijn de patiën ten na enige dagen weer op de been. De huisartsen hebben het echter bijzonder druk. In vele gezinnen zijn drie tot vier personen ziek. Op vele scholen ontbreken daardoor leerlingen en onderwijskrachten, maar van het sluiten van scholen is nog geen sprake. Er toeren nu zo langzamerhand een drie- a vierduizend Dafjes op de Neder landse wegen rond en dat is niet zo ver wonderlijk als men weet, dat de dagpro- duktie in Eindhoven thans opgelopen is tot 70 stuks. Dat is weliswaar nog maar het derde gedeelte van wat de gebroeders Van Doorne zich voor ogen hebben ge steld, maar tegen het eind van dit jaar hoopt men toch de topproduktie van 200 per werkdag te hebben bereikt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee Hagenaars, de heren H. Bouvy van de technische dienst van de A.N.W.B. en D. Stapel, garagehouder, hebben gis termiddag de hoofdprijs veroverd in de „gekste sterrit ter wereld". Met een vreemd voertuig waarvan het hoofdbe standdeel een brandend fornuis was, reden zij onder luid gejuich van Amsterdam mers en nog luider geknal van hun oude B.S.A.-motor van het RAI-gebouw naar het in aanbouw zijnde nieuwe RAI-gebouw en terug. Zij wonnen uit 25 deelnemex-s de door DAF-directeur dr. Huub van Doox-ne beschikbaar gestelde „Coupe des Con structeurs". Het deed een beetje denken aan een kax-- naval, daar in de Ferdinand Bolstraat, waar rijdende ledikanten, wasteilen, clo sets en wiegen tx'ambestuurdei's en auto mobilisten tot wanhoop brachten en de or ganisatrice, de x-edactie van het blad Auto visie, naar het hoofd deed gx-ijpen. De po litie had in plaats van de toegezegde der tig agenten er slechts acht gestuurd, die niet bij machte waren orde in de chaos van opdringende nieuwsgierigen en meest niet van remmen voorziene knetterendè monsters te scheppen. Twee Utrechtse wegenwachters, de he ren H. Fontijn en J. Wiesman, wisten be slag te leggen op de eerste prijs. Zij vol brachten de rit naast elkaar gezeten in het hiex-bij afgebeelde ijzeren ledikant, dat met allerlei bijeengeraapte auto- en mo toronderdelen tot een gemotoriseerd voer tuig was omgebouwd. De Amsterdammer A. Martini oogstte veel succes (en een tweede prijs) met een door een anderhalf pk motortje voortbewo gen rijdend bureau en gekleed als minister van Waterstaat door de Ferdinand Bol straat te riiden terwijl hij als maar IJ- tunnelplannen in een prullemand veegde. Alle ondei-delen, tot een schrijfmachine en een stokoud telefoontoestel toe, had hij op de Watexdoopleinmarkt bijeengei-aapt. Het vehikel was in plaats van met remmen uitgerust met een anker dat in geval van nood kon worden uitgeworpen. Een mex-kwaardig voertuig was dat van de Hagenaar C. Engelbert, waarvan wij gisteren al helaas zonder onderschrift een foto gepubliceei'd hebben. Het be stond uit twee achter elkaar staande w.c.'s compleet met stortbakken. Gas en claxon werden met de trekkers van de stortbak ken bediend Het stuur bestond uit een clo setborstel en de versnellingshandel was uit rollen closetpapier samengesteld. De beloning was een vierde prijs. De derde prijs ging naar Jaap Zwart uit Wormer- veer voor zijn, ook reeds in ons blad af gebeelde rijdende badkuip. De vijfde prijs was ook voor een Hage- naax-, de heer H. Blonk, die als baby (van 98 kg.) plaats genomen had in een door een hulpmotor voortbewogen wieg, die hij met een speen in de mond zonder onge lukken van de ene Rai naar de andere stuurde. De prijzen werden toegekend door de jury bestaande uit de heer P. C. Lauret, voorzitter afdeling personenwagens van de RAI, de publicist op motorgebied A. Koolhaas Revers, de t.v.-omroepster Ka rin Kraaykamp en de journalist Simon Carmiggelt. Niemand kan natuurlijk beter over de ze Nederlandse personenwagen oordelen dan de Daf-berijders zelf en daarom heeft men in Eindhoven een enquête ingesteld onder alle automobilisten die de voor keur aan het Nederlandse fabrikaat heb ben gegeven. Het resultaat is voor de heren Van Door ne zeer voldoeninggevend geweest, want niet minder dan 98 pet. der Daf-eigenaars toonde zich zeer ingenomen met hun wa gen. Slechts twee percent tekende de klachtenlijst. Van deze klachten neemt men in Eindhoven wel zeer bijzondere no titie, want men wil bij de Daf vanzelfspre kend het liefst honderd percent tevx-eden klanten hebben. De ingebrachte bezwaren worden dan ook van alle kanten bekeken en wanneer ze gemotiveerd zijn, gaan de technici net zo lang aan het dokteren tot het juiste geneesmiddel is gevonden. Zo waren er enkele klachten, dat de ventilatieruitjes in de zijdeux-en niet ge heel waterdicht afsloten. Terstond heeft men een nieuw model geconstrueex-d, die op het oog echter niet van het voox'gaan- de model afwijkt, maar waarbij het ge noemd euvel niet meer optreedt. Nog een paar andere kindei-ziektetjes heeft men op dezelfde resolute wijze onder de knie gekregen. In de laatste tijd heeft men geconsta teerd. dat het gebruik van een hoesje voor de radiateur de trekkracht van de motor wel eens ten nadele kan beïnvloeden. De dealers hebben nu instructies gekregen om deze hoesjes te verwijderen. Ook was er een aantal Dafrijders, dat teleui-gesteld was over het benzinever bruik, dat door de fabriek als 1 op 17 wordt opgegeven. Deze opgave is echter geba- seerd op een nox-maal verbx'uik op de gro te weg. Bij de Daf-eigenaren heeft men echter een grote categox-ie bezitters van een eerste auto (in een der grote steden van ons land bëstond de klandizie zelfs uit 80 pex-cent neo-automobilisten) en vele van deze gebruiken hun voertuig bijna uitsluitend voor het rijden van huis naar kantoox-. Voor dergelijke, meestel korte, stadsritten, waarbij de motor nauwelijks op temperatuur komt en zeer dikwijls ge accelereerd en geremd moet worden in de spitsuux-drukte, ligt het benzinevei'bruik, evenals bij iedere andere auto, natuurlijk ongunstiger dan bij gebruik op de gx-ote weg. Het is zeker niet abnormaal dat onder deze omstandigheden het benzinever bruik stijgt tot 1 op 14. Momenteel is de leveringstijd voor een Dafje betrekkelijk kort, omdat de oude ox-derlijsten zo goed als afgewerkt zijn. maar in Eindhoven verwacht men dat de leveringstijden weldra weer zullen stijgen als de export goed op gang komt.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 16