SCHEEPVAART Schelde had 1.7 miljoen hogere exploitatiewinst Winst steeg met ruim 50.000 De beurs Prof. Haüstein over de versnelde uitvoering van het EEG-verdrag Voorlopig nog geen beslissing van H.A. GRIEP AKKERTJES Nieuw handelsverdrag met Finland 19 Gebrek aan financieringsfaciliteiten verhinderde orderacceptatie Z.H.B. had hogere netto winst Amerikaanse deposito- bewijzen voor aandelen Hoogovens JAARVERSLAG OBAM Meer belang bij lokale waarden Het Thyssen-concern dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Uitvoer metaalprodukten stijgt voortdurend Indola is tevreden Machinefabriek Breda 12 dividend (onv.) Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Orde en wanorde in de statistiek DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Blijkens het heden gepubliceerde jaarverslag van de n.v. Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen over 1959 wordt voorgesteld hét dividend over 1959 te bepalen op 12 percent (onv.). Dit betekent voor de n.v. Nationaal Bezit van Aandeelen Koninklijke Maatschappij De Schelde 12V2 percent (onv.). Het resultaat is gunstig beïnvloed doordat de financiële afwikkeling van enige reeds eerder afgeleverde orders in dit boekjaar tot stand kwam. De exploitatie rekening geeft na reservering voor fiscale verplichtingen, enz. een voordelig saldo aan van 12.609.811, dit is 1.710.626 hoger dan over 1958. De nagekomen resultaten van voorgaande jaren leverden een voordelig saldo op van 204.753 (vorig jaar 311.303), terwijl het voordelig saldo van ontvangen en betaalde interest bedroeg 1.462,656 (vorig jaar 1.377.397). /orig jaar Na aftrek van 320.001 (vorig jaar 264.746) nadelig saldo incidentele resul taten 35.485 (vorig jaar 34.985) extra dividend N.V. Nationaal bezit van Aan deelen Koninklijke Maatschappij De Schelde 5.121.734 (vorig jaar 4.888.154) afschrijvingen op basis aanschaffings prijs, 2.200.000 (vorig jaar idem) aan vullende afschrijvingen tot basis vervan gingswaarde, 3.000.000 (vorig jaar idem) reservering voor uitbreidingen en 1.300.000 (vorig jaar nihil) extra bijdra ge aan pensioenfondsen, resteert een te verdelen vvinstsaldo van 2.300.000 (vorig jaar 2.200.000). De geweigerde schepen „Gedurende het verslagjaar zijn ernsti ge moeilijkheden ontstaan tussen onze op drachtgever de Stichting Nederlandsche Scheepsbouw Export Centrale te Den Haag en de uiteindelijke afnemer van de door ons geleverde en te bouwen schepen, de Shipping Developments Corporation te Panama. Op grond van vermeende tech nische gebreken heeft genoemde Corpo ration geweigerd om een voor overname gereed zijnd schip af te nemen en heeft bovendien de betalingen op de nog in aan bouw zijnde schepen gestaakt. Na inge wikkelde en langdurige onderhandelingen is in december een regeling tussen par tijen tot stand gekomen. De Stichting is akkoord gegaan met de ontbinding van het contract met de Shipping Develop ments Corporation en wel zo, dat deze de vier afgeleverde schepen 'behoudt en de overige zes schepen thans elders door de Stichting verkocht kunnen worden. Ten einde een definitieve afwikkeling te be vorderen hebben wij ons bereid verklaard om in een eventuele schade bij deze her verkoop te delen tot een vastgesteld maxi mum. De achterstallige betalingen, ver meerderd met een rentevergoeding, zijn inmiddels geheel aangezuiverd, terwijl ons tevens garanties zijn verstrekt voor een normale afwerking van het lopende bouwcontract met de Stichting Nederland sche Scheepsbouw Export Centrale". De reparatie-activiteit De omzet van de afdeling scheepsrepa- raties kon verdubbeld worden. De direc tie spreekt zich over de reparatie-activi teit als volgt uit: „Hoewel de gestegen activiteit verheu gend genoemd kan worden, moeten wij toch constateren, dat aan een groot aan tal reparatie-aanvragen niet voldaan kon worden, onder andere door gebrek aan dokcapaciteit. Naast de levensvatbaar heid van een groot scheepsreparatiebe- drijf te Vlissingen is dus ook duidelijk de behoefte aan een meer uitgebreide outil lage gebleken. Wij zijn dan ook voortge gaan met het verder uitwerken van de plannen voor een nieuw reparatiebedrijf aan het Zuid-Sloe. Deze plannen, waarbij rekening gehouden is met het toekomstig gebruik van atoomschepen, zijn thans dus danig gevorderd, dat wij, na verkregen toestemming van het ministerie van Fi nanciën tot aankoop van de benodigde ter reinen, onmiddellijk met de eerste werk zaamheden kunnen aanvangen. In ver band hiermede hebben wij gemeend het reeds voor dit doel gereserveerde bedrag van 5.000.000 te moeten verhogen tot 8.000.000." Scherpe concurrentie Ook gedurende 1959 bleef het peil van de zeevrachtenmakt laag. In december 1959 waren 341 tankschepen met een in houd van 3.500.000 brt. opgelegd. Mede in verband met de aanleg van een aantal pijpleidingen, kunnen de verwachtingen voor de bouw van nieuwe tankschepen in de komende jaren niet hoog gesteld wor den. Voor andere scheepstypen werden in 1959 vele aanvragen ontvangen, welke echter niet tot opdrachten geleid hebben. De hevige concurrentiestrijd in de scheepsbouw heeft, het, prijspeil doen da len tot beneden de kostprijs. Uiteraard dient het aanvaarden van opdrachten be- De voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, professor Walter Hallstein, heeft in een verklaring voor de Italiaanse televisie ge zegd, dat het jaar I960 voor de E.E.G. hoopvol is begonnen. Aan de levendige economische expansie van de zes landen is naar de mening van professor Hallstein op gelukkige wijze bijgedragen door de eerste maatregelen tot vrijmaking van het handelsverkeer die overeenkomstig het E.E.G.-verdrag zijn genomen en voor al door het gunstige psychologische kli maat dat ontstaat in het vooruitzicht van de gemeenschappelijke markt. „Zelfs de dreigende controverse tussen de zes landen van de Europese Gemeen schap en de zeven landen van de zoge naamde Kleine Vrijhandelszone lijkt tot een positieve oplossing te komen nu men steeds meer terugkeert tot grotere vrij heid in de internationale handel. De E.E.G.-Executieve-commissie on derzoekt intussen hoe men de gemeen schappelijke markt sneller tot stand zou kunnen brengen. Een voorwaarde daar toe is dat de economische en sociale po litiek der zes landen nauwer wordt geco ördineerd. Alleen dan kunnen zulke ver snellingsplannen zonder nadeel worden uitgevoerd. Het Commissielid Giuseppe Petrilli voegde hieraan toe dat bij dit alles de so ciale politiek niet moet worden beschouwd als een soort veiligheidsklep voor geval zich bij het tot stand komen van de ge meenschappelijke markt moeilijkheden voordoen. De sociale politiek is een onder werp van speciale zorg temidden der eco nomische politiek. neden de kostprijs nauwkeurig afgewogen te worden tegen de overige bedrijfsbelan gen. In enkele gevallen konden exportop drachten niet worden geboekt, omdat niet voldaan kon worden aan de gevraagde fi nancieringsfaciliteiten. De directie is van mening, dat de mogelijkheden hiertoe in Nederland onvoldoende zijn en heeft hier voor herhaalde malen de aandacht van de betrokken instanties gevraagd. Voor de overige bedrijfsafdelingen mochten ver scheidene opdrachten geboekt worden. De totale waarde van de orderportefeuille be droeg per 31 december 1959 rond f 280.000.000. In 1959 zijn de nog niet in het bezit van „De Schelde" zijnde aandelen in Bijker's Aannemingsbedrijf n.v. te Gorinchem ver worven, waardoor deze n.v. thans een vol ledige dochteronderneming van De Schel de is geworden. Hierdoor wordt de nood zakelijk geachte nauwe samenwerking tussen beide ondernemingen ook voor de toekomst gewaarborgd. De kernenergie De samenwerking op het gebied van de kernenergie voor de opwekking van elek triciteit heeft geleid tot de oprichting in mei 1959 van de N.V. Neratoom. De Schelde heeft in het kapitaal van deze n.v. deelgenomen. Intussen hebben de betrok ken elektriciteitsmaatschappijen voorlo pig van de bouw van een kernenergiecen trale afgezien, omdat naar hun mening kernenergie nog te duur is. „Wij hopen", zo merkt de directie in het verslag op „dat er wegen gevonden kunnen worden, om alsnog tot de bouw van een eerste kernenergiecentrale te komen, opdat de Nederlandse industrie op dit belangrijke gebied niet te veel achter zal geraken". Aan vernieuwingen en moderniseringen kwam in 1959 gereed voor een bedrag van rond 1.950.000. Het totaalbedrag der lo pende bestellingen voor investeringsdoel einden bedroeg per ultimo 1959 rond f 1.100.000. Zorgen over kansen op de Euro mar kt De N.V. Zuid-Hollandsche Bierbrouwe rij in Den Haag boekte over 1958/1959 een bedrijfswinst van 886.005 760.914) na statutaire- en extra afschrijvingen als mede vennootschapsbelasting, resteert een zuivere winst van 172.643 134.220). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van twaalf percent (tien percent). De limonadefabriek „Trio" in Den Haag heeft, mede door de fraaie zomer, een goed jaar gehad. Gezien de ruime order portefeuille van de N.V. Plasticlining Valthermond zijn de verwachtingen voor de toekomst gunstig. Hoewel rekening gehouden moet wor den met een verdere stijging van kosten en lasten meent de directie toch de ver wachtingen voor het nieuwe boekjaar met enig optimisme te mogen beoordelen. De binnenlandse bieromzet heeft, blij kens het jaarverslag, tengevolge van de buitengewoon mooie en warme zomer, een sterke stijging ondergaan. Het huisver- bruik is in veel sterkere mate gestegen dan het verbruik in de Horeca-bedrijven. Toch is, naar het oordeel van de directie, het aandeel in het huisverbruik te gering. Daarom zal een groot deel van de activi teit erop gericht zijn, dit aandeel te ver groten. De bieruitvoer van alle Nederland se brouwerijen is wederom gestegen. Ook de Z.H.B. heeft de bierexport kunnen op voeren. Met een toenemende concurren tie in het buitenland zal de maatschappij echter rekening hebben te houden. Om trent de ontwikkelingen van de E.E.G. is men in brouwerijkringen niet gerust. Zo bestaat er twijfel of bij de opening van de markten voor de Nederlandse brouwerijen gelijke kansen op de mark ten der E.E.G.-partners zullen liggen als omgekeerd voor de machtige concurren ten uit de E.E.G.-landen op de Nederland se markt. Het behoort dan ook, aldus de directie, tot de taak van de Nederlandse regering om het voor de Nederlandse brouwerijen mogelijk te maken een zo sterk mogelijke positie op de binnenland se markt in te nemen. Het op 1 januari 1959 van kracht geworden vestigingsbe- sluit Horeca-bedrijven schept vele moei lijkheden. De Morgan Quaranty Trust Company heeft medegedeeld dat haar kantoor in New York thans Amerikaanse depositobe- wijzen kan afgeven voor aandelen Neder landse Hoogovens en voor die van de Com pagnie de Saint-Gobain. Voor de onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschappij Obam n.v. in Am sterdam heeft 1959, blijkens het jaarverslag, een gunstig verloop gehad. Door koers stijging van de beleggingen en onderhandse plaatsing van nieuwe aandelen nam de reële waarde van het vermogen toe van 10.298.952 op 31 december 1958 tot 15.653.512 op 31 december 1959. Uitsluitend door koersstijgingen vermeerderde de reële waarde per aandeel B (van nominaal 50) van 208 tot 269,75 of met circa 30 percent. (De waarde per ultimo 1958 werd gecorrigeerd voor de In maart 1959 uitgekeerde 5 percent agiobonus in aandelen). Het geplaatste aandelenkapitaal werd door onderhandse plaatsing met 426.200, circa 17 percent, uitgebreid. Het streven van de directie is erop ge richt de handel van de aandelen ter beurze te bevorderen en de kosten van beheer zoveel mogelijk te beperken. Als uitvloeisel hiervan vindt de notering ter beurze thans plaats in coupures van f 50 nominaal. Het kapitaal werd, door onderhandse plaat sing van aandelen op voordelige voor waarden, uitgebreid, waardoor het uit staande kapitaal aan aandelen B, inclusief de 5 percent agiobonus in aandelen, per ultimo december 2.900.000 bedroeg (f 2.356.000). Aan opbrengst effecten en interest als mede gerealiseerde koersverschillen effec ten werd geboekt 987.698 545.855). Na aftrek van onkosten etc. resteert een winstsaldo van 369.475 Cf 314.508). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een onver anderd dividend van 6,25 voor de uit staande aandelen B waarvan reeds in mei f 2,50 interimdividend werd betaald), als mede 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve (onv.). De koersstijging van de Nederlandse beleggingen was in doorsnee belangrijk groter dan van de Amerikaanse en Cana dese aandelen. De laatste jaren heeft de maatschappij het belang bij Nederlandse aandelen geleidelijk verhoogd, waarbij voor de „lokale waarden" een ruime plaats werd ingeruimd. Per ultimo 1959 was ruim Uit welingelichte bron te Luxemburg wordt vernomen, dat de groep Thyssen bepaalde voorwaarden van de Hoge Auto riteit der E.G.K.S. voor de wederoprich ting van het oude Thyssen-concern aan vaardt, maar andere voorwaarden onaan vaardbaar acht. In deze omstandigheden lijkt een spoedige beslissing van de Hoge Autoriteit over deze kwestie niet waar schijnlijk. De voorgenomen wederoprich ting van het oude concern zou van deze on derneming het grootste ijzer- en staalbe drijf in de Gemeenschap maken. De groep Thyssen is bereid te voldoen aan de eis van de Hoge Autoriteit, dat de deelneming in de ijzer- en staalmaat- schappij Siegerland wordt afgestoten en aan de eis, dat afstand wordt gedaan van de feitelijke controle op de „Handels- union". De groep Thyssen schijnt echter niet accoord te willen gaan met een toe zicht door de Hoge Autoriteit op de toe komstige investeringen van het concern. Ook wil de groep niet afzien van de ver werving van een meerderheidsbelang in een belangrijke ijzer- en staalonderne- ming. Overigens schijnt de groep Thys sen bereid te zijn zich te verbinden geen misbruik te maken van haar marktposi tie". 28 percent in deze Nederlandse aandelen belegd. In de samenstelling van de porte feuille werden weinig wijzigingen aange bracht; Het belang bij Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen werd relatief verder vergroot. Eveneens steeg het be lang bij aandelen Philips, bij de chemische en pharmaceutische industrie en bij de Amerikaanse nutsbedrijven. Daartegen over daalde het belang bij de petroleum industrie, aldus de directie. AdnerteMie Uit het statistisch bulletin van het C.B.S. blijkt volgens de Vereniging van Metaalindustrieën dat de uitvoer van me taalprodukten (geen grondstoffen) zich krachtig blijft ontwikkelen. Plet aandeel van deze produkten, waaronder elektrische machines en apparaten, in de totale goe derenexport is de laatste drie jaar steeds toegenomen, en wel van 17 in 1957 tot 20 in 1959. Dit wijst er al op, aldus de Vereniging, dat de uitvoer van metaal produkten sneller steeg dan de totale uit voer. Vergelijkt men dan ook de eerste met de uitvoer van alle overige goederen, dan blijkt de stijging ten opzichte van 1958 respectievelijk 18% en 11% te be lopen. Deze divergentie is overigens veel kleiner dan in 1958, toen de uitvoer van metaalprodukten met 16% steeg tegen over 1957. alle overige goederen slechts met 1 Het boekjaar 1959 heeft voor Indola n.v. te Rijswijk ten volle aan de verwachtin gen beantwoord, zo deelt de directie van dit bedrijf mede. Op 14 maart zal de com- missarissenvergadering gehouden worden waarna het dividendvoorstel zal worden gepubliceei-d. De jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders is op 29 april bepaald. De directie voegt hier nog aan toe, dat de huidige gang van zaken al leszins bevredigend blijft. Het bestuur van de N.V. Machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb stelt zich voor de aandeelhouders aan te bevelen over het boekjaar 1959 twaalf percent dividend uit te keren in contanten (vorig jaar eveneens 12 percent). Aagtedijk 18 te Zanzibar. Abbedijk 17 te Breinen. Abbekerk 17 v. Marseille n. Antwerpen. Abida 17 110 m. n.o. Turkis eil. n. Baltimore. Achilles 17 te Rotterdam. Acila 27 te Fremantle verwacht. A.cmaea 17 85 m. n.w. Oran n. Turku. Adonis 18 te Mobile. Akkrumdijk 18 te Rotterdam. Alcor pass. 17 Ouessant n. Antwerpen. Aldabi 18 te Rio de Janeiro. Aigorab 17 170 m. z. Kp. Verd. eil. n Rio de Jan. Almdijk 18 v. Rotterdam n. New Orleans. Almkerk 17 v. Rotterdam, 18 te Le Havre. Alphacca 17 200 m. w. Colombo n. Madras. Alpherat 17 100 m. n. Las Palmas n. Antwerpen. Alwaki 18 te Genua. Amalie B 17 v. Rotterdam n. Gdynia. Ammon 16 570 m. w.z.w. Scillys n. Guadeloupe. Amstelkroon 17 500 m. n.w. Kaapstad n. Kaapst. Amstelland 17 te Amsterdam. Amstelsluis 17 410 m. z.z.w. Guam n. Sydney. Angolakust 17 v. San thome n. Abidjan. Annenkerk 17 te Hamburg. Area 17 v. Punta Cardon n. Dakar. Arendskerk 17 te Port Said. Argos 17 142 m. w.n.w. Haifa n. Antwerpen. Artemis 17 tc Curacao verwacht. Attis 18 te Georgetown. Averdijk 18 te Colombo. Atys 19 te Curacao verwacht. Baarn 17 v. Amsterdam, 18 te Emden. Ball 17 v. Amsterdam n. Bremen. Banggai 17 te Pulubukom. Bantam 17 200 m. n.n.w. Benghasi n. Port Said. Bawean 17 te Basrah. Bengkalis 17 120 m. n.o. n.pt. Borneo n. Labuan. Beninkust 19 tc Lagos v. Burulu. Bennekom 16 v. Amsterdam n. La Guaira. Billiton 17 270 m. z.o. Trincomalee n. Penang. Bonita 17 te New York verwacht v. Lacoiba. Bussum 17 810 m. z.w. Flores n. Europa. Caltex Arnhem 17 6 m. z. Kuria Muria n. Suez. Caltex Delft 17 te Stockholm. Caltex Eindhoven 18 te Rotterdam. Calt. Gorinchem 17 te Fredcricia v. Br'büttelkoog. Caltex Leiden 17 500 m. z. Beira n. Bahrein. Calt. Nederland 17 70 m. z.o. Mukalla n. Djeddah. Caltex Rotterdam pass. 17 Masira n. Suez. Caltex The Hague 17 te Suez. Caltex Utrecht 19 te Cochin. Camerounkust pass. 17 Dungeness n. Freetown. Camitia 17 40 m. z.w. Aden n. Curacao. Casamance 18 te Bordeaux. Castor 17 70 m. w. Algiers n. Piraeus. Celebes 17 113 m. o.n.o. Gibraltar n. Rotterdam. Ceres 17 v. Curacao n. Le Havre. Ceronia 20 te Suva verwacht. Cliaris 17 te New York. Cinulia 17 300 m. n.n.w. Horta n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 17 870 m. n.o. Barba dos naar Philadelphia. Clavella 17 310 m. z.w. Belem n. Curacao. Cleodora 17 240 m. z.z.o. Sydney n. Geelong. Colytto 17 65 m. w.z.w. Esojerg n. Gothenburg. Congokust 17 125 m. n. Kp. Verde n. Antwerpen. Cradle of Liberty 17 400 m. n.n.o. Bermuda naar Bandar Mashur. Crania 17 1000 m. w.n.w. Kaapstad n. Durban. Daphnls 17 te Amsterdam n. West-Indië. De Eerens 18 te Suez. Diemerdijk 17 v. Rotterdam 18 te Londen. Diloma 17 1050 m. n.o. Martinique n. Curacao. Dinteldijk 17 v. Rotterdam, 18 te Londen. Dongedijk 17 dw. Acapulco, 20 te L. Angeles verw. Dordrecht 18 t.e Philadelphia verwacht. Dorestad 15 v. Montevideo n. Curacao. Esso Nederland pass. 17 St. Eustatius n. Fawley. Esso Rotterdam 18 te Rotterdam. Gaasterkerk 18 te Bremen. Graveland 17 te Hamburg. Hathor 18 v. Piraeus n. Tunis. Hecuba 17 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Heelsum 17 30 m. n. Ouessant n. Peru. Heemskerk 17 190 m. w.z.w. Walvisb. n. L. Palm. Hera 17 1120 m. n.o. San Juan n. San Juan. Tussen Finland enerzijds, en het me rendeel van de O.E.E.S.-landen, waaron der de Benclux-landen anderzijds, is over eenstemming bereikt over de regeling van het handels- en betalingsverkeer voor het jaar 1960. De invoer in Finland van niet- geliberaliseerde goederen zal in 1960, evenals in het afgelopen jaar, grotendeels plaatsvinden binnen het kader van globale contingenten. Deze contingenten hebben een totale waarde van ca. 26,4 miljard Finse mark (circa 313 miljoen gulden). Dë goederenlijst omvat 2 categorieën van gocderengroepen, groot 10,6 respectieve lijk 15,8 miljard Finse mark (circa 125 resp. 188 miljoen gulden). In de eerste categorie, waaronder voor namelijk gerangschikt zijn grondstoffen voor diverse industrieën, voedings- en ge notmiddelen, metalen eindprodukten, tex- tielwaren en elektrotechnische produk ten, zullen de importeurs vrij zijn in de keuze van het land van aankoop, alsmede in de keuze van het te importeren artikel binnen de desbetreffende contingenten. De eerste categorie omvat voorname lijk grondstoffen, waarvan de invoer vrij is. De tweede categorie omvat grond stoffen en halffabrikaten en de te impor teren produkten worden door de Finse autoriteiten aangewezen. Voor de niet-ge- liberaliseerde produkten, waarvan de in voer niet is geregeld door globale contin genten, geldt, dat zowel de importeur, het te importeren produkt als het land van aankoop door de Finse overheid worden bepaald. De deelnemende O.E.E.S.-landen zullen de liberalisatie van de invoer van Finse produkten, alsmede de aan Finland toe gestane onbeperkte transferabiliteit van de Finse provenuen in de valuta's van de betrokken landen voor 1960 handhaven. Finland en de E.V.A. Naar van betrouwbare zijde in Helsinki wordt vernomen, heeft Finland van de Europese Vrijhandelsassociatie een uit nodiging ontvangen om op de E.V.A. bij eenkomst van volgende week in Parijs aanwezig te zijn ter bespreking van de wijze waarop het aan de Vrijhandelsasso ciatie gelieerd kan worden. Engeland verlaagt invoerrechten Gisteravond heeft het Engelse Lagerhuis zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp inzake de vermindering der invoerrechten voor de lan den van de Europese Vrijhandels Associatie. Garantiewet Nederlandse Overzeese Financieringsmij. n.v. De machtigingswet tot het van rijkswege ver strekken van garanties terzake van door de Ne derlandse Overzeese Financieringsmaatschappij n.v. op te nemen leningen tot een maximum van 16 miljoen is in het Staatsblad verschenen. Russische handel De Russische handel met het buitenland voor 1959 geschat op 41 miljard roebel, is nu ruim zes keer zo groot als voor de oorlog, zo heeft de voor zitter van de Russische Kamer van Koophandel Mikhail Nesterow verklaard. Rusland voert nu handel met ruim zeventig landen. Zijn buiten landse handel is de zesde grootste ter wereld. Van 1958 tot 1959 nam hij 20 percent in omvang toe. Verblifa en Suriname Uit Nederland is in Suriname aangekomen de heer Harry M. Schipperheyn. exportdirecteur van de n.v. Verenigde Blikfabrieken tc Amster dam. Hij zal onder andere nagaan of het tot za kendoen kan komen met de nog op te richten margarinefabriek in Suriname en verder, of bij het opzetten van een conservenfabriek in Suri name. waarvan sprake is. geen gebruik kan wor den gemaakt van de diensten van de blikfabrie ken. De lieer Schipperheyn zal eveneens nagaan of in Suriname belangstelling bestaat voor een biscuitfabriek. Aflossing staatsleningen Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3Vi Nederlandse Staatslening 1950 en van de 3'j Nederlandse Staatslening, tweede uitgifte, op 15 maart 1960 aflosbaar zal worden gesteld l/91e deel van de op die datum uitstaan de bedragen dezer leningen. De uitloting van schuldbewijzen zal plaats vinden op donderdag 25 februari 1960. Havenverkeer Amsterdam Tn de week van 7 tot en met 13 februari zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 134 sche pen (334.146 b.r.t.) en vertrokken 140 schepen (357.683 b.r.t.). Hilversum 18 te Mobile verwacht v. Antwerpen. Hispania pass. 17 Finisterre n. Alexandrië. Holendrecht 17 80 m. n.n.w. Dakar n. Luanda. Hydra 17 tc Bridgetown. Isis 17 v. Petitgoaves n. Philadelphia. Ittersum 16 v. Galverston n. Brownsville. Jacob Verolme 17 133 m. n.w. Lima n. Panama. Jason 17 600 m. o.z.o. Bermuda n. Europa. Joh. v. Oldenbarnev. pass. 17 K. Howe n.L.Palm. Joseph Frering 17 v. IJmuiden n. Monrovia. Kaap Hoorn 17 380 m. van Ascension n. Luanda. Kabylia 17 v. Puerto Miranda n. Curasao. Kalydon 17 170 m. o.z.o. Port Sudan n. Landsend. Kara pass. 17 Finisterre n. Mena. Karachi 17 50 m. n. Mesina n. Port Said. Karimata 18 te Genua. Karsik 17 430 m. o. Zanzibar n. Penang. Katelysia 17 v. Rotterdam n. Sidon. Kelletia 29 te Buenos Aires verwacht. Kellia 17 te Boston verwacht. Kenia 17 130 m. n.o. Massawah n. Gibraltar. Kerkedijk 18 te New York. Kermia 18 te Berre verwacht. Kertosono 17 v. Panaruakan n. Djakarta. Khasiella 21 te Curacao verwacht. Kieldrecht 17 te Hamburg. Kinderdijk 17 v. Rotterdam n. Bremen. Kloosterdijk 17 650 m. n.o. Vera Cruz n. Vera Cruz. Koningswaard 15 v. Punta Cardon n. Curacao. Kopionella 18 tc Rotterdam verwacht Koratia 17 280 m. w. Kp. Finisterre n. Curagao. Korendijk 17 21 m. o. Lizard n. New York. Korénia 17 tc Stanlow v. Thameshaven. Korovina 17 180 m. o.n.o. Montevideo n. Orinoco. Kcsicia pass. 17 Guadeloupe n. Rotterdam. Kryptos 18 te Rotterdam verwacht. Kylix pass. 17 Ras Al Hadci n. Aden. Laarderkerk 17 40 m. z.w. Aden n. Dubai. harenberg 17 100 m. n.w. Callao n. Callao. Laurenskerk 17 te Aden. Leiderkerk 17 35 m. n.w. K. St. Vine. n. Beyrouth. Lekhaven 18 te Bremen. Lckkerkerk 17 te Suez v. Aden. Leopoldskerk 17 70 m. n. Berlenga n. Beyrouth. Leto 17 360 m. n.n.o. Marcus eil. n. Kawasaki. Liberty Bell 18 v. Rastanura n. Bombay. Limburg 17 360 m. w. Minicoy n. Penang. Lindekerk 18 te Amsterdam. Lissekerk 18 te Bremen. Loenerkerk pass. 17 Perim n. Port Sudan. Lombok 17 dw. Kp. Bon n. Lissabon. Loosdrecbt 17 40 m. n.n.w. Muscat n. Rastanura. Loppersum 17 792 m. w.n.w. Azoren n. Le Havre. Maas 17 ten anker Eluysis v. Piraeus. Maashaven pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Maaskerk 17 180 m. z.o. Minicoy n. Aden. Mariekerk 17 v. Madras n. Rangoon. Medon 17 te La Guaira. Meerdrecht 17 360 m. n. Flores n. Antwerpen. Meerkerk pass. 17 Kp. St. Vincent n. Marseille. Meliskerk 17 v. Basrah n. Khorramshahr. Memnon 17 v. Aruba n. La Guaira. Merwede 17 80 m. o. Kp. Palmas n. Freetown. Mcrwelloyd 1.8 te Rotterdam. Minos 18 te Kotka. Mitra 28 te Stanlow verwacht. Molenkerk 17 230 ni. n.o. Ras Al Hadd n. Aden. Moordrecht 17 130 m. n. Fayal n. Isle of Grain. Muiderkerk 17 v. Genua n. Port Said. Munttoren 17 200 m. z.w. Flores n. Curagao. Musilloyd 17 v. Singapore n. Muhtok. My lady 17 210 m. n. Dakar n. Tabou. Naess Commander 18 te Port Said. Naess Lion 17 130 m. w. Kreta n. Banias. Naess Tiger 17 270 m. z.w. Flores n. Paulsboro. Nestor 17 v. ampa n. Mobile. Neverita 26 te Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam 17 te New York. Moordam 17 480 m. o. Kp. Race n. Rotterdam. Noordwijk 17 185 m. z.w. Ouessant n. IJmuiden. Notos 17 25 m. z.w. Casquets n. Tunis. Oberon 17 370 m. w.n.w. K. Finisterre n. Londen. Oostkerk 17 400 m. z. Cosos eil. n. Geraldton. Ootmarsum 17 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Oranje 17 v. Southampton n. Genua. Oranje Nassau 16 160 m. n.w. Faval n. Barbados. Oranjestad 18 te Paramaribo. Orestes 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Orion 17 dw. Kp. Bougaroni n. Antwerpen. Ossendrecht 17 530 mijl n.n.o. Paramaribo naar Newport News. Papendrecht pass. 17 Casquets n. Novorossisk. Parkhaven 18 te Las Palmas. Pendrecht. 17 80 m. n.w. Lissabon n. Banias. Peperkust 16 v. Accra n. Capecoast. P G. Thulin 17 v. Cristobal n. Baltimore. Philidora 21 in Suezkanaal verw. n. Mena. Philine pass. 17 Pantellaria n. Gibraltar. Fhilippia 19 in Suezkanaal verw. n. Lavera. Poseidon 17 130 m. w.n.w. Lissabon n. Madeira. Pr. Fred. Hendrik 17 33 in. z.o. Wight n. Spanje. Prins Alexander 18 te Tel Aviv. Prins Casimir 17 40 m. n.n.o. Kp. Bougaroni naar Prins der Nederl. 17 v. Port of Spain n. Madeira. Prins Willem II 18 te Hoek v. Holland verwacht. Prins Willem TV 17 te Hamburg. Prins Willem V 17 te Rotterdam. Prinses Irene 17 v. R'dam te Antw. n. Vera Cruz. Purmerend 17 330 m. z-:w. Azpren n. Curagao. Pygmalion 18 te Amsterdam. Raki 17 te Rotterdam. Reza Shah The Great 17 60 m. n.o. Kuria Muria naar Suez. Roebiah 17 530 m. n.w. Sabang n. Penang. Roepat, 17 15 m. n.n.w. anger n. Halifax. Rondo 17 v. Genua n. Marseille. Rijnkerk 17 150 m. n.w. Gibraltar n. Marseille. Ruys 17 te Moji. Saloum 17 te Dakar. Samarinda 17 40 m. z.o. S. Salvador n. L. Angeles. Sarangan 17 v. Beira n. Dar Es Salaam. Scheldelloyd 17 te Singapore. Scherpendrecht 18 te Eastham verwacht. Schie 17 v. Izmir n. Malta. Schielloyd 17 v. New York n. Alexandrië. Senegalkust 17 120 m. o. Madeira n. Freetown. Siberoel 17 v. Singapore n. Malakka. Sloterdijk 17 190 m. w. Landsend n. Antwerpen. Solon 17 te Savannah. Sommelsdijk 17 680 m. n. Azoren n. Antwerpen. Stad Alkmaar 17 85 m. n.w. Freetown n. Londen. Stad Arnhem 17 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Stad Dordrecht 17 75 m. n. Landsend n. Sluiskil. Stad Gouda 18 te Emden. Stad Leiden 17 te Rotterdam. Stad Leiden 17 te Rotterdam verwacht Stad Maassluis 17 20 m. z.w. Dungeness n .Melilla. Stad Rotterdam 16 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Utrecht 18 te Rotterdam. Sianvac Adventure 17 300 m. w. Goa n. Auckland. Stanvac Alor 18 te Sungeigerong. Stanvac Sumba 18 te Sungeigerong. Stanv. Talangakar 17 v. Sungeigerong n. Belawan. Statendam 17 v. Curagao n. Cristobal. Statue of Liberty 17 te Port Said v. Philadelphia. Steenwijk 16 v. Balboa n. San Francisco. Steven 17 180 m. n.n.o. Finisterre n. Teneriffe. Straat Bali 14 te Singapore. Straat Johore 17 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Lombok 18 te Lorenzo Marques. Straat Malakka 18 te Singapore. Straat Singapore 18 te Port Elisabeth. Sunetta 17 70 m. o. Okinawa n. Yokohama. Tabian 17 dw. Suez n. Aden. Tabinta 17 v. Surabaja. Tamara pass. 17 Wight n. Tripoli. Tarakan 17 70 m. w. Djeddah n. Suez. Taria 19 te Karachi verwacht. Tegelberg 16 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Teiresias pass. 17 Gibraltar n. Liverpool. Telamon 17 te Curagao verwacht v. New York. Teucer 17 40 m. o. Mindoro n. Manilla. Thelidomus 17 v. Curagao n. Pta. Miranda. Themis 18 te Curagao. Tiba 18 te Las Palmas. Tibia 18 tc Djibouti. Tjibantjet 17 v. Zanzibar n. Beira. Tjitjalengka 17 te Tj. Pinang verw. v. Belawan. Tjimanuk pass. 17 Flores (Indon.) n. Auckland. Tjipanas 17 520 m. w.z.w. Sabang n. Singapore. T.iitarum 17 42 m. z. Qeumoy n. Shanghai. Togokust 17 v. Amsterdam n Antwerpen. Tomocyclus 19 te Philadelphia verwacht. Utrecht 17 te Surabaja. Van Cloon 17 te Wellington. Van Neck 18 te Port Swettcnham. Van Spilbergen 17 62 m. w.z.w. K. Frio n. Matadi. Vasum 16 v. Mamonal n. Rotterdam. Vivipara pass. 17 Finisterre n. Rotterdam. Vlieland 17 in Suezkanaal n. Mena. Vlist 17 te Hampton Roads verwacht. Waal 18 v. Aruba n. Maracaibo. W. A. Jones verm. 18 v. Newport N. n. Pt. Said. Waikelo 18 te Bahrein. Waterman 18 te Suez verwacht v Aden. Westerdam 17 690 m. o.n.o. Kp. Race n. N. York. Wieldrecht 17 250 m. n.o. Pto. La Cruz (bestem.). Tel Aviv. Willem Ruys 17 v. Callao n. Balboa. Willemstad 17 v. Londen n. Amsterdam. Woensdrecht 19 te Paulsboro verwacht. Woltersum 18 te Houston. Wonosari 17 te Livorno. IJssel 17 v. Tripoli n. Latakia. Zaankerk 17 210 m. o. Penang n. Bangkok. Zaanland 15 v. Santos n. Amsterdam Zonnekerk 17 286 m. z.w. L. Palmas n. Kaapstad. Zonnewijk 17 t.e Aarhus. Zwijndrecht 22 te Cristobal verwacht. KLEINE VAART Admiralengracht 16 te Kotka. Areas 17 55 m. z.z.w. Gallipoli n. Rotterdam. Bab T 17 te Lynnwell n. Tynerivier. Bloemgracht 17 te Mantyluoto. Boreas 16 te Hamburg n. Amsterdam. Draco 16 te Malta n. Catania. Eljo 15 v. Terncuzen n. Gent. Kaap St. Vincent 15 Kiel gepass. n. Gothenburg. Lijnbansgracht 17 te Rotterdam. Midas 17 te Aalborg n. Aarhus. Pavo 14 te Swansea v. Bordeaux. Ponza 16 v. Kalmar n. Zaandam. Strabo 17 15 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Thaletas 16 et Tel Aviv n. Haifa. SLEEPVAART Gele Zee 18 v. Rouaan te Maassluis. Hudson 18 v. Curagao n. Galveston. Noordzee 18 v. Rotterdam tc Sunderland. Stentor 18 te Newport. Witte Zee 18 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Op de statistische dag 1960, die wordt gehouden op 29 maart 1960 in het Kurhaus te Scheveningen, zal gesproken worden over „Orde en wanorde in de statistiek". De vereniging voor statistiek zegt hier over in een communiqué, dat het alge meen bekend is, dat een georganiseerd le ven en een harmonische maatschappij niet mogelijk zijn zonder een zekere mate van orde. Het belang van wanorde en de es sentiële functie die de wanorde in het le ven vervult ontsnappen echter gemakke lijk aan de aandacht, zo wordt gezegd. Prof. dr. H. Freudenthal bespreekt op de bijeenkomst de wiskundige modellen, die bij de analyse van orde en wanorde van dienst kunnen zijn. Dr. ir. J. L. van Soest bespreekt het verband tussen orde en wanorde met de cybernetica en de in formatietheorie. HERSTEL, UNILEVER VAST De beurs gaf een krachtig herstel te zien. Onder leiding van ruime aankopen van Parijs en West-Duitsland opende AKU op 421 (onv.). Philips zakte in van 711 tot 706 en werd tegen het slot op 707 ver handeld. Unilever lag zeer vast in de markt en sloot op rond 700. Tegenover de buitenlandse vraag stond niet voldoen de aanbod. Gezien de flauwe tendentie in Wall Street viel de stemming op het Dam rak heel erg mee, ook al zag dit er in de morgenuren niet naar uit. Het publiek verdrong zich om de stukken uit de markt te nemen. Toch was de handel rustig. De grootste drukte viel wederom gedurende de eerste tien minuten. De scheepvaarten trokken aan en sloten merendeels hoger, bij geringe handel. De leidende cultuur waarden waren verdeeld. De lokale afde lingen gaven merendeels hogere koersen te zien. Aandelen Hoogovens werden op circa 680 (660) getaxeerd. Claims Landré- Glinderman werden voor de eerste ver handeling getaxeerd op 65 tegenover een theoretische waarde van 75. Aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior wei-den op 130 (115 !4) getaxeerd. Prolongatie 3 >4 per cent. Hoogovens gedaan op 708 tegen gisteren 660 laten. Boom-Ruygrok van 172 op 169, Figee van 178 op 173. VERHANDELDE FONDSEN 16 februari 17 februari Totaal 430 129 Hoger 34 (7.8%) 80 (18.6%) Lager 338 (78.6%) 267 (62.2%) Gelijk 58 (13.6%) 82 (19.2%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U424—442 Kon. Olie 151.70—154.50 Philips 702—730 Unilever 695725 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2detijdv. Slct A.K.U449—456 451 Kon. Olie154.50—155.30 154.70 Philips 733—743 739 Unilever 730—737 731 Amsterd. Bank 303 Ned. Handel Mij. 245 H Rotterd. Bank 267 Twentsche Bank. 263 A.K.U 423 Albert Heijn Amstel Bier 482 Billiton Mij. II 322 Bols 470 Bührmann Papier 397 Deli-Mij 173.50 Dordtsche Olie 700 290 490 Hoogenbosch Sch. 220 708 H.V.A 149 y, 395)4 360 K.L.M 107.50 Kon. Ned. Zout 596 Kon. Olie 151.80 Müller Nat. Bezit 340 Nederl. Ford 345 Ned. Gist. en Sp. 283 Ned. Kabelfabr. 386 Philips Gem. Bez. 704 Philips Pref 259 A'dnm Rubber. 119K Sikkens Lak 550 Stokvis R.S 200 Thomassen Dr. 585 Unilever 696 Van Berkei's Pat. 265 Van Gelder Pap 231)4 Van der Heem 203 Ver. Machinefabr. 207 H Wessanen Wilton Feijenoord 207 Zwanenberg-Org. 481 187. Robeco 213. Unitas 462. Ver. Bezit v. 1894 109.— H.A.L 162)4 K.N.S.M 173 <4 N. Scheepv. Unie 145)4 Ommeren v 240 Stoomv. Mij. Ned. 155)4 Anaconda 56%e Kennecott Copper 86VJ Aluminium Ltd.. 3\Vt Bethlehem Steel 47 U.S. Steel 837,6 Republic Steel 61 American Motors 67 54 General Motors.. 45 Cities Service 44)4 Shell Oil 70 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) OPLEVING De Newyorkse beurs herstelde zich gis teren iets van de zware verliezen die eer der op de dag werden geleden. Automo bielindustrieën leidden bij het herstel van de industriële fondsen. American Motors steeg met meer dan 3 dollar; Ford. Stude- bake-Packard gingen met meer dan één dollar omhoog. De elektronische aandelen stonden ook sterk met e'~i winst van vijf dollar voor Motorola en Texas Instruments en meer dan 4 dollar voor Zenith en Gene ral Time. De terugkeer van de staalfond- sen werd gedemonstreerd in de stijging met meer dan 3 dollar elk voor Youngsten en Lukens. Republic steeg ongeveer twee dollar. De totale omzet was 4.210.000 aan delen. Van 1.227 verhandelde fondsen wa ren 600 hoger en 404 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 611.33 op 613.55. dat van spoorwegen van 148.37 op 148.42 en dat van openbare nutsbedrijven van 85.02 op 85.36. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19